K.L.M. acht conclusie over „Triton" iets te positief Lawinegevaar in het Alpengebied Bewoners van de dalen door de autoriteiten gewaarschuwd „Rechtspraak" De Rockefellers bezitten nog minstens 500 millioen dollar Permanente illuminatie in Amsterdam Ontsnapte legionairs staan vandaag terecht Zjoekov: Kapitalisten mis kennen onze vredespolitiek Koningskinderen in de sneeuw Maar Aler vindt Ierse rapport een knap stuk werk Viruly zal niet meer vliegen Melkverbruik met 3 a 4 pet. gedaald Tweede atoomont ploffing in Nevada Spoedvergadering K. VP-bestuur Reeds in gebruik tijdens bezoek van de Zweedse koning Kardinaal Stepinac niet naar Zagreb Het verongelukte Sabena-vliegtuig Het weer I WOLLEN JUMPERS-VESTEN WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 78ste JAARGANG No. 2622g RMS verzoekt tussenkomst van Nederland Commodore krijgt baan op de grond Moord te Oud-Beijerland Hoge Raad verwerpt beroep Mr. Bouman bereidt zich voor op proces tegen Schmidt 1 Na beslissing K.W.G. Gaston Dominici opge nomen in ziekenhuis Dag van het Rode Leger Amerika leidt het agressieve blok" Elf slachtoffers reeds geborgen Emigrantenvoortvarendheid Huwelijk 2XA uur na aankomst vliegtuig Vier Japanners op West-Nieuw-Guinea gevonden BÜREAÜ "SMEDËSTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze speciale verslaggever) „Bij het samenstellen van het rapport met conclusies van het Ierse hof over de oorzaak van de ramp met de „Triton" is naar mijn vaste overtuiging op deskundige en eerlijke wijze getracht de waarheid vast te leggen." Dit zei de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, vandaag in antwoord op vragen van persvertegenwoordigers. De heer Aler noemde het „een knap stuk werk", maar, alhoewel een positieve formulering bij derge lijke zaken nu eenmaal noodzakelijk is, zou ik het met alle waardering voor het rapport toch niet zo concreet hebben durven stellen," zo voegde hij hieraan toe. Een rapport blijft altijd mensenwerk en het is daarom even min onfeilbaar als een journalist, een directeur of een vlieger. Verder deelde de heer Aler mede, dat de K.L.M. zich zeer open stelt voor de aanbevelingen die het Ierse hof in het rapport heeft gedaan. De verdub beling van de waarschuwingslampjes in de cockpit, die aangeven of het onder stel al dan niet is ingetrokken, zal worden aangebracht, evenals de onaf hankelijke noodverlichting. De beman ning zal voorts worden uitgerust met lantaarns, die zij in geval van nood niet in de hand behoeven te houden. De andere aanbevelingen, die de vaardig heid van de bemanning betreffen om instrumenten af "te lezen, om noodlan dingen op het water uit te voeren en de raadgevingen om de vliegtuigbeman ningen van het gevaar van benzinedam pen te doordringen, geven de K.L.M. echter geen aanleiding bijzondere maat regelen te treffen. Dit is immers niets nieuws voor K.L.M.-bemanningen. Het aanbrengen van draagbare zuurstofappa raten wordt nog overwogen. Op bepaalde suggesties in het Ierse rapport, dat het cabinepersoneel er bijv. onvoldoende van op de hoogte zou zijn geweest of de deuren in een Supercon- stellation naar binnen of naar buiten opengaan, wilde de heer Aler niet in gaan, „omdat het immers evident is dat deze zaken bij het personeel vol doende bekend zijn". De heer Aler deelde tenslotte nog mede dat er tot nu toe veertien eisen tot schadevergoeding bij de K.L.M. zijn ingediend door nagelaten betrekkingen van de bij de ramp met de „Triton" omgekomen buitenlandse passagiers. De algemene vertegenwoordiger in Ne derland van de R.M.S., de Republiek der Zuid-Molukken, dr. J. P. Nikljuluw. heeft minister Luns verzocht om bijstand en tussenkomst van de Nederlandse regering voor het verlenen van luridische bijstand aan de in Indonesië gevangen gehouden autoriteiten van de republiek. Dit verzoek is gedaan naar aanleiding van het feit, dat tot dusverre genomen stappen door de ..Internationale Federatie van de Rechten van de Mens" en de pogingen van de re publiek zelf om dit doel te bereiken heb ben gefaald. (Van onze speciale verslaggever) „Viruly zal niet meer vliegen". Dit deelde vandaag de president-di recteur van de KLM, de heer Aler mede. „Na de emotionele en schokkende tijd die achter ons ligt zijn hij en ik, in on derling overleg, tot de overtuiging ge komen, dat zijn terugkeer in de cock pit niet wenselijk is", aldus de heer Aler. „Bovendien", zo voegde hij hieraan toe, „zou Virurly aan het eind van dit jaar toch als vlieger met pensioen gaan". „Wij beschouwen Viruly als een zeer gewaardeerde en ervaren medewerker, die in de afgelopen 25 jaar zeer veel voor de KLM heeft gepresteerd. Onze houding tegenover hem heeft, na het tragische ongeluk met de KLM, geen enkele wijziging ondergaan." Commodore Viruly krijgt een baan op de grond, zo voegde de heer Aler hier aan toe, „zodat zijn grote kennis en er varing nog jarenlang voor de zaak be houden zullen blijven." De nieuwe functie van de heer Viruly is nog niet bekend. Voorlopig is hij, na de inspan nende periode van het onderzoek naar de ramp, met verlof. De Hoge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van A. L. L., die door het ge rechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens de te Oud-Beyerland gepleegde moord op zün echtgenote in April 1952, door het haar doen innemen van vergif. Advertentie Indonesië schept er kennelijk beha gen in, aan het Westen te tonen, dat het begrip rechtsstaat voor zijn regering niet bestaat. Dat hebben we onlangs bijvoorbeeld gezien "tijdens het proces-Schmidt, dat niet zonder inci denten verliep en tenslotte door het ge- intrigeer der autoriteiten moest worden opgeschort. Het zal deze week opnieuw een aanvang nemen. Tenminste als er weer niet iets tussen komt, want de verdediger is mr. BoumanZoals men weet is mr. Bouman ook de ver dediger in het proces-Jungschlager, dat vorige week zoveel opschudding ver wekte. Toen mr. Bouman de eerste ge tuige a charge op goede gronden van leugen en meineed betichtte, werd hij door de officier van justitie doodleuk gearresteerd, in ieder geval tijdelijk van zijn vrijheid beroofd en urenlang aan een verhoor onderworpen. Dat er door toedoen van de Indonesische autoriteiten tevoren met de getuigen gemarchandeerd was, is thans wel evi dent. Met opzet wordt telkens een si tuatie geschapen, welke tot een grote verwarring aanleiding móét geven. Wij beklagen het lot der gearresteerden, die nu al maandenlang aan de wille keur der Indonesische justitie zijn overgeleverd. Over het verhoor en de behandeling van deze gearresteerden hebben de Ho ge Commissaris en onze regering enige maanden geleden een boekje open gedaan. Het was natuurlijk alle maal niet waar, wat de Nederlandse autoriteiten zeiden. Men weet echter met hoeveel haast de Indonesische auto riteiten de vijver, waarin de gearres teerden o.a. verhoord werden, hebben laten dempen, opdat enige nadere con trole onmogelijk zou zijn. In het pro ces-Schmidt was er tenminste nog één rechter, die eerlijk tegen de verdachte wilde optreden. Het was de rechter, mr. Liem, die echter onmiddellijk met ziekteverlof ging of werd gezonden, toen bleek, dat hij zich aan de instruc ties van Soekarno niet wenste te hou den. Er is thans een nieuwe rechter benoemd in het proces-Schmidt, die, naar men mag aannemen, wél de in structies zal uitvoeren. Dat het woord „rechtspraak" in dergelijke processen een volkomen aanfluiting is geworden, is duidelijk. De Indonesiërs willen geen recht te genover de Nederlanders doen gelden. Zij willen de Nederlanders het leven onmogelijk maken. Vandaar de arres taties en vandaar ook het telkens in de war sturen van processen, die huns in ziens een normaal, rechterlijk verloop dreigen te nemen. Er wordt dan naar incidenten gezocht en er worden hand langers genoeg gevonden, die, om zelf aan de justitie te ontkomen wegens criminele misdaden, Djakarta in de kaart willen spelen door valse getui genissen etc. Het land moge dan nog niet communistisch zijn, in zijn recht spraak en bestuur is het al aardig op weg een trouwe satelliet te worden van Moskou en Peking. De Hoge Commissaris schetste de vo rige week de situatie ais zorgwekkend. Ook de Nederlandse regering heeft haar bezorgdheid geuit. Voor ons is het allemaal weinig nieuws. Maar wij vra gen ons wèl af, hoe dit alles te rijmen valt met de verklaring van de Hoge Commissaris onlangs bjj zijn vertrek van Schiphol naar Indonesië, dat er geen bijzondere aanleiding was om zich ongerust te maken over de gang van zaken in Indonesië. Verwonderen doet dit ons overigens niet. Tussen onze re gering in Den Haag en het Hoge Com missariaat in Djakarta bestaan meer dingen, die ons raadselachtig voorko men. De deserteurs zullen na berecht te zijn twee weken in Egypte moeten blij ven. In die tijd zullen de Franse auto riteiten de gelegenheid hebben uitleve ring to vragen. In de laatste tijd zijn echter na deserties geen verzoeken om uitlevering meer ontvangen. Volgens berekeningen van de Alg. Ver. voor Melkvoorziening A.M.V. (Westen des lands), mede op basis van landelijke C.B.S.-cijfers, is het verbruik van drinkmelk in ons land na de verhoging van de prijs gedaald met drie tot vier percent. Gezien de korte periode na de prijsverhoging kan deze daling nog niet als een definitief cijfer worden beschouwd. Aan het einde van 1954 werd trou wens bij steekproeven reeds een ge ringe daling van het melkverbruik in vergelijking tot het jaar 1953 gecon stateerd. Mede daarom is thans geen absoluut zuiver beeld te krijgen van de daling van het verbruik, die uitsluitend het gevolg zou zijn van de prijsverho ging. Op de Yucca-vlakte in de Amerikaanse staat Nevada is gisterenochtend vroeg de tweede atooomontploffing van de reeks van dit jaar teweeggebracht. Het was een middengroot apparaat, dat op een toren van negentig meter hoog tot ontploffing werd gebracht. 200 militaire waarnemers sloegen van uit loopgraven op vier kilometer afstand de proef gade. Te Las Vegas zag men de explosie als een oranje flits. Bij vele vorige proeven had men een helder wit licht waargenomen. Het geluid van de explo sie was deze keer minder sterk. Op 16 kilometer afstand werden twee schok ken gevoeld. In Las Vegas sloegen deu ren en ramen dicht, doch de ruiten braken niet, zoals bij de proeven in 1951 en 1952. Na de ontploffing steeg een paddenstoelvormige rookwolk op tot een hoogte van 6.500 meter. Mr. H. Bouman, de verdediger in de zaak tegen Jungschlager, die wordt beschuldigd van een poging tot omkoping van een der getuigen in dit proces, is Maandag opnieuw tot ongeveer 11 uur 's avonds op het par ket geweest voor een verder verhoor. Giste ren en vandaag heeft hij de gelegenheid gekregen zich voor te bereiden op zijn taak als verdediger in de zaak tegen Schmidt. Overal in het Alpengebied zijn waarschuwingen uitgegeven voor het ge vaar van lawines. Reeds is bij het Zwitserse bergdorp Rüschegg een lawine omlaaggekomen. Een boerenwoning werd bedolven, twee kinderen, die onder de sneeuwmassa terechtkwamen, konden worden gered. De autoriteiten van de Oostenrijkse provincie Vorarlberg hebben bekend gemaakt dat het gevaar voor „lawines zeer groot is". De bewoners van de dalen hebben de aanzegging gekregen op hun hoede te zijn. In het dorpje Solda in de Italiaanse Alpen district Bolzano is gisteren een lawine neergekomen. Een 37-jarige vrouwelijke toerist uit Homberg in Saar land werd door de sneeuwmassa ge dood. In het Zwitserse Alpendorp Guggisberg Burner Oberland is gisteren een boerderij in vlammen opgegaan doordat de plaatselijke brandweer met het ma terieel niet door de sneeuw kon komen. De brandspuiten waren spoedig uitge rukt na het alarm doch bleven op enkele honderden meters afstand van de boer derij in een sneeuwlaag van bijna een meter dikte steken. Het partijbestuur van de K.V.P. zal Donderdagavond bijeenkomen om de vraag onder ogen te zien, of het gesprek over de eenheid onder katholieken op politiek gebied in zijn bestaande opzet kan doorgaan. De mededeling op het partijcongres van de P.v.d.A. in Leiden en de noodzaak om volgens afspraak vóór 28 Februari deze zaak te regelen is de oorzaak dat deze vraag in een spoedvergadering aan de orde komt. Gaston Dominici, de Franse boer die ter dood is veroordeeld wegens de drievoudige moord op het Engelse ge zin-Drummond, is in het ziekenhuis van de Marseillaanse gevangenis „Les Bau- mettes" opgenomen. De 77-jarige boer zou aan voedselver giftiging lijden. (Reuter) Boven het Schotse Hoogland worden verkenningsvluchten uitgevoerd door straaljagers van de Britse vloot, die aanwijzingen geven aan kleine vliegtui gen en helicopters voor het uitwerpen van voedsel in geïsoleerde gehuchten. Duizenden schapen in het Schotse Hoogland lopen gevaar van honger om te komen. De dieren zijn practisch on bereikbaar in de besneeuwde heuvels. Radio Boedapest heeft gisteren be kend gemaakt, dat sneeuwstormen in Westelijk Hongarije de hoofdweg tussen Boedapest en het Balaton-meer ver sperd hebben. Tevens moest als ge volg van de sneeuwval het werk in een aantal steenkoolmijnen gestaakt worden. (UP) Volgens te Nieuw Delhi ontvangen berichten heeft Man Singh, een 64-jarige vogelvrijverklaarde die bekend staat als „De Robin Hood van Indië", het afgelo- en weekeinde voor de zoveelste keer ans gezien aan de politie te ontkomen, hoewel hij bij een vuurgevecht in zijn been was geschoten. De H. Vader heeft gisteren voor het eerst sinds zijn ziekte in de Troonzaal van het Vaticaan weer een vergadering van de H. Congregatie der Riten gepresideerd. Men ziet Hem hier in gesprek. De speciale bijeenkomst duurde een uur en werd bijgewoond door tien kardinalen en door prelaten en theologen van de H. Congregatie. De kardinalen brachten hun stemmen uit over de mogelijke zalig verklaring van zeven priesters en twee zusters, die vermoord werden tijdens de Boxersopstand in China in 1900. De vijf gebroeders Rockefeller, wier grootvader John D. Rockefeller een gro ter fortuin vergaarde dan enige andere Amerikaan, beschikken met zijn allen nog over minstens 500 millioen dollar, zo heeft het tijdschrift Fortune uitge rekend. De werkelijke omvang van het ver mogen van de Rockefeller-familie is nimmer precies bekend gemaakt. Be kend is echter dat in 1913 grootvader John D. 900 millioen dollar bezat het grootste vermogen dat ooit door een man in de Amerikaanse geschie denis bijeen werd gebracht. Sindsdien heeft de familie meer dan een milliard dollar geschonken aan liefdadige instellingen, een handelwijze die zij nog steeds voortzet. De vijf broers zijn de 48-jarige John D Rockefeller III, die zich voorname lijk met liefdadigheid bezighoudt, de 46-jarige Nelson, medewerker van president Eisenhower voor de buiten landse politiek, de 44-jarige Laurence, die investeert in kleine maatschappijen op het gebied van vliegtuigbouw, elec- tronica, raketten en kern-energie, de 42-jarige Winthrop, die een bijdrage heeft geleverd tot de economische ont wikkeling van Arkansas en de 39-jarige David, oudste vice-president van de Chase National Bank. Het vermogen van de broers is voor namelijk belegd in olies. Zij trekken elk ongeveer 5 millioen dollar per jaar aan inkomen, aldus het tijdschrift. (UP) Aan de gemeenteraad van Amster dam wordt een crediet van f 230.500 gevraagd om een gedeeltelijk reeds permanente en voor het overige tot een tijdelijke illuminatie over te gaan, waar van een groot gedeelte zo tijdig zal zijn aangebracht dat het kan worden ont stoken tijdens het bezoek van het Zweedse Koningspaar van 26—29 April en op de avond van 5 Mei. Het ove rige gedeelte zal gereed zijn «nedio Ju ni bij de aanvang van het Holland Fes tival De verlichting zal van 15 Juni tot 16 Juli elke avond worden ontstoken en van 16 Juli tot medio September op Woensdag, Zaterdag en Zondag en bij bijzondere gelegenheden. Getracht zal worden ook particulieren te bewe gen de gevels van hun gebouwen te verlichten. Dit jaar zal een permanente installatie worden aangebracht aan de Zuider- kerks-, Munt-, Wester- en Schreiers torens, Het Koninklijk Paleis, het raam van de Nieuwe Kerk, het gebouw „De Cost gaet voor de Baet uyt" aan het Damrak en het Amstelhof. In volgen de jaren zal men dan nog meer perma nente installaties aanbrengen. Door middel van schijnwerpers zul len dit jaar worden verlicht het Waag gebouw, het Prinsenhof, de Stads- Kredietbank aan de O.Z. Voorburg wal (voormalige Bank van Lening), de Agnietenkapel Gemeente-universiteit) en de achterzijde van de percelen aan de Warmoesstraat, die aan het water van het Damrak uitkomen. Met lampen worden verlicht de Magere Brug, het Leidseplein, het Frederiksplein, het Rembrandtsplein, het Leidsebosje, het Weteringcircuit, het Weteringplant- soen, de Heren- en Keizersgrachten tussen de Amstel en Leidsegracht, de Prinsengracht tussen de Amstel en de Reguliersgracht. de Reguliersgracht zelf en de Leidsegracht tussen Heren en Prinsengrachten. Ook is het de be doeling in het Vondelpark tussen de Stadhouderskade en de speeltuin een tijdelijke illuminatie aan te brengen in het raam van de plannen om het Von delpark te verlevendigen. De kosten zullen f 115.000 bedragen. (tot Donderdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen en hier en daar mist. In het Zuiden van het land lichte dooi tot temperaturen om het vriespunt. In het Noorden van het land temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Matige tot krach tige en langs de Waddenkust af en toe harde Oostelijke wind. Zon: 7.41-18.11 Maan: 7.51-21.02 95 „Wij zijn paraat tot het afslaan van elke aanval," aldus heeft de Russische minister van defensie, Maarschalk Zjoe kov, gisteren in een televisie-uitzending verklaard. Hij zeide, dat „degenen die geen rekening houden met de lessen van de geschiedenis," aan het lot van Hitier moeten denken. Verder zeide Zjoekov, dat de vredelievende politiek van de Sovjet-Unie geen gunstig ont haal bij de kapitalistische landen heeft ontvangen. Vooral de Verenigde Staten voeren een politiek, die is gericht op oorlogsvoorbereiding, aldus de minister. Zjoekov sprak op de jaarlijkse plech tigheid aan de vooravond van de ver jaardag van de Sovjet-strijdkrachten. Behalve militaire leiders woonden pre mier Boelganin, ministers en de alge mene secretaris van de communisti sche partij, Khroesjtsjev, de plechtig heid in het huis van het Sovjet-leger bij. In een dagorder, gericht tot alle mi litairen van de Sovjet-strijdkrachten, heeft maarschalk Zjoekov verklaard, dat de 37ste verjaardag van de strijd krachten wordt gevierd in een tijdvak van „vervulling en oververvulling van het vijf-jarenplan". In deze tijd wordt gestreefd naar „een verdere, krachtige ontwikkeling van de zware industrie". „Tezelfdertijd roepen de agressieve krachten, voorgegaan door de Ver enigde Staten, militaire blokken in het leven, trachten met alle middelen het Duitse militarisme te doen her leven en bereiden openlijk een nieuwe oorlog tegen de Sovjet-Unie en China voor," aldus Zjoekov's dagorder. Onder zulke omstandigheden nemen de" communistische partij en de Sovjet regering alle noodzakelijke maatrege len om een zekere en betrouwbare ver dediging van en veiligheid voor ons moederland te waarborgen," aldus mi nister Zjoekov. De minister beval twintig saluutscho ten te lossen in de hoofdstad, Moskou, en in de „heldensteden" Leningrad, Stalingrad, Sebastopol en Odessa. Generaal Sergei S. Sjatilov heeft eveneens ter gelegenheid van de Dag van het Rode Leger voor Radio Mos kou verklaard, dat de productie van atoomwapens en waterstofwapens in de Sovjet-Unie veel verder gevorderd is dan de Amerikaanse. Hij deelde verder mede dat de Rode Vloot en het Rode Leger thans beschikken overopmerke lijke schepen, snelle en gemakkelijk wendbare tanks en machtige kanonnen. Ook zei hij, dat de Rode Luchtmacht de beschikking heeft over een ruim voldoende aantal vliegtuigen. „De Sov jet-Russische strijders, zei hij, „be schikken thans over alle middelen die zij nodig hebben voor de verdediging van hun vaderland. (AFp,Reuter_up) Kardinaal Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, bevindt zich niet in zijn bisschopsstad, doch nog steeds in zijn geboortedorp Kraste, waarheen hij na zijn ontslag uit de gevangenis in 1951 door de Joegoslavische regering werd verbannen. Enkele weken geleden circuleerde het bericht, dat aan kardinaal Stepinac meer vrijheid zou zijn toegelaten als mede zijn terugkeer tot zijn bisschops stad. Dit bericht blijkt niet op waarheid te berusten. Koningin Ingrid van Denemar ken is momenteel met haar drie dochters in Noorwegen om er een korte wintersport-vacantie door te brengen. Wij zien de leden van de Deense Koninklijke familie hier tijdens een skitocht. Links Prinses Anne Marie en rechts de Prinsessen Benedikte en Margrethe. Italiaanse patrouilles, die gistermorgen uit verscheidene plaatsen rond de berg Terminillo z(jn vertrokken, zijn inmid dels op de plaats aangekomen, waar de DC6B van de Belgische lucht vaartmaatschappij de Sabena onlangs is verongelukt. De ploegen zijn uitgerust met al het nodige materieel voor de berging van slachtoffers, die evenwel zeer belem merd wordt door het ongunstige weer. Tot dusver zijn 11 lijken geborgen. Het transport hiervan zal met muil ezels geschieden. De lijken van 18 slachtoffers zijn nog niet gevonden. Te Rieti wordt een„cha- pelle ardente" ingericht. Twee uur en twintig minuten na de aankomst van het KLM-vliegtuig vol emigranten dat haar van Amsterdam naar Sydney bracht was de 20-jarige Nelly TulpVan Holst ook kerkelijk de echtgenote van Cornelis Tulp, de 22- jarige electrotechnicus met wien zij in Nederland al met de handschoen was ge trouwd. Het ging alles heel vlot, geheel in de stijl van het nieuwe vaderland van de jonggehuwden. Het emigrantenvliegtuig landde een uur en twintig minuten eer der dan de vastgestelde tijd. Tulp stond op het vliegveld te wachten op Nelly, verwelkomde haar met open armen en stapte meteen met haar in een auto. Snel reden zij over de kolossale haven- brug naar Noord-Sydney. Twee uur en veertig minuten na aankomst van het vliegtuig hadden zij voor het altaar in de kerk van Sint Franciscus Xaverius het jawoord uitgesproken. Volgens een bericht van Reuter uit Port Moresby in Australisch-Nieuw- Guinea zijn vier Japanse soldaten, die niet wisten, dat de oorlog voorbij was, aangetroffen in de oerwouden van Nederlands-Nieuw-Guinea, waar zij zich verborgen hielden. Zij zouden gisteren per vliegtuig worden overgebracht naar We wak voor hun terugkeer naar Japan. De 56 leden van het Vreemdelingen legioen, die eergisteren ontsnapt zijn van het troepenschip „Pasteur" toen dit door het Suezkanaal voer, zullen van daag voor de rechtbank te Port Said verschijnen. Nadat de mannen door de Egyptische politie waren aangehouden, zijn zij in volledige afzondering gehou den. Over hun identiteit is niets bekend gemaakt. Volgens de Egyptische pers gaat het om 46 Duitsers, vier Italianen, vier Spanjaarden, een Nederlander en een Belg. Van officiële zijde kon evenwei geen bevestiging hiervan worden ge kregen. De Egyptische autoriteiten in de zone van het Suezkanaal hebben gisteren be kend gemaakt dat zij nog acht Duitsers en twee Belgen van het Franse Vreem delingenlegioen hebben gearresteerd. Zij deelden verder mede dat al bijna hon derd militairen van het troepentrans portschip „Pasteur" in het Suezkanaal zijn gesprongen en naar de wal zijn ge zwommen. Zij zeiden, dat het aantal gedeserteerden al veel groter was dan het aantal dat de gezagvoerder van de „Pasteur" had gemeld. De kapitein van de „Pasteur", Yves de Coatpont, deelde mede: „Ik kan pas na aankomst in Marseille precies weten hoeveel er ontsnapt zijn." De „Pasteur", een Frans schip, is met ongeveer 2500 legionairs onderweg van Hongkong naar Marseille. De gearresteerde deserteurs hebben het naar hun zin in de politiebureaux waar zij voorlopig verblijven. Zij spelen er kaart, luisteren naar de radio en houden zich verder onledig met roken en praten. Vermoedelijk zullen zij de traditionele voorwaardelijke veroordeling krijgen wegens het betreden van Egyptisch grondgebied zonder vergunning en ver volgens overgedragen worden aan de consulaire diensten van hun eigen land. In Parijs was men op het ministerie van defensie niet verbaasd over de ontsnappingsgolf. „Het is niet de eerste keer dat er soldaten weglopen", zei een woordvoerder, „zij zijn nu eenmaal niet dol op de eentonige sleur van het mili taire leven in vredestijd." De woordvoerder zei dat de berich ten over de ontsnappingen in het Suez kanaal nog niet volledig ten departemen- te waren bestudeerd. Verontwaardigd wees hij de beweringen van sommige deserteurs van de hand volgens welke zij zeer slecht zouden zijn behandeld door hun officieren. „Daarmee komen deserteurs altijd aandragen", zei hij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1