Belastingverlaging economisch volkomen verantwoord Dr. A. M. Lucas voor Statenkring Haarlem der K.V.P. DUCKLEYC Zestien schilderessen van ongelijke kwaliteit D Agenda voor Haarlem en omgeving Sint Bavo-Noord in contact met bewoners Wouter Paap over moderne muziek Katholiek tegen Haarlemmerliede en Spaarnwoude de Haarlemse annexatieplannen Beswaren moeten bij Kroon kenbaar worden gemaakt de Velsen reikt Krems aan Donau de helpende hand D SPECIAAL RJ „De Zeesterbij Leffelaar Expositie H. F. Boot Gemeenschappelijke tuin wordt kijktuin Oostenrijkse hulp van 1953 is niet vergeten Korte raadsverga dering Heemstede Enkele hoogtepunten In 't Huis met de kogel Haarlemse Kunstgemeenschap VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Belastingverlaging met Kinder Hoestsiroop Geen H.V.B.-voetbal Derde kantonrechter te Haarlem Lijst van aanbeveling opgemaakt Begrotingsvergaderingen Haarlemse raad TWEE ONGEVALLEN OP „NOVA ZEMBLA" Monument Houtplein Eerst streekplannen Resolutie aangenomen Industrievestiging Inwendige verbouwing van het raadhuis Haarlemse Jazz Club De moord te Warffum Nader psychiatrisch rapport over verdachte HEEMSTEDE Beurs van Amsterdam Beurs van New Yorl In de Kroonzaal van restaurant Brink- tnann is gisteravond over millioenen en milliarden guldens gesproken op een manier alsof 't het budget van een huisvrouw betrof. Dat gebeurde door dr. A. M. Lucas, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, die op uitnodi ging van de Statenkring Haarlem van de KVP voor afdelingsbesturen en werk groepen een uiteenzetting gaf van de belastingpolitiek van de Staat der Ne derlanden en enkele aanverwante za ken. Op drie vragen, die hij bij herhaling had moeten aanhoren, trachtte hij een bevredigend antwoord te geven. Is het waar, dat de Staat milliarden guldens uit het particulier bezit heeft overgeheveld naar de Staat? Zo luidde de eerste vraag, die de heer Lucas in behandeling nam. Aan de hand van een reeks daverende getallen rekende de spreker voor, dat het met die over heveling nog wel meeviel, al wilde hjj de bewering niet geheel en al ontken nen. Hij wees er op de eerste plaats op, dat het inkomen van de Staat na de oorlog laag, de uitgaven daarentegen hoog waren. Het nationaal inkomen be droeg in 1946 ongeveer 10 milliard gul den, terwijl dit bedrag voor 1954 ge schat wordt op ongeveer 24 milliard. In de eerste jaren na de oorlog bleven de inkomsten van de Staatskas echter zeer laag. In 1950 was er nog een na delig verschil van vijf en een half mil liard gulden tussen bezittingen en schul den, terwijl in datzelfde jaar de schuld met vier en een half milliard vermin- ONDERTROUWD: C. 3. van Rijn en A M Platei; 3. de Bie en B M. J. A. Brom- J A. Neeskens en E. van der En A Damstra en J. B. A. H. Westdnk; A. Chr. van den Broek en M M Vreeswijk; J. Winter en Chr. J. Kemper; P. Luijten en A. G. Coppe- jans; P. A. Broers en M. C. L. Hoog kamer; G. van Boekei en A. J. Hart man; N. A. Anker en M. A. Broekman; A. Hoogenboom en M. Th. Geenevasch; J. Westdjjk en A. A. M. van Hamburg; N. van Dijk en M. H. van der Veldt; J F. Biesbrouck en F. Jonker; C. G. van der Stoop en E. H. M. Mathot. GETROUWD: S. C. M. Herben en F. R Janssens; J. W. Eekelschot en A. C. fn' Ralder- W P. van Campen en M. van Roon; H. Spijkerman en M W. M Roosenhart; J- J« Jager en A. B. Eriksson- D. H. Waleveld en A. M. de Ruiter?' Th. Tromp en J. Spee; A E. H. van den Berg en C. S. bet- terfieldJ. G. H. Holtkamp en C. A. Kamoen; J. Oostenbroek en L. A. P. Lambregts; W. J. de Klerk en M. I. M- Makkelie; H. B. Veenhof en E. Borst, J. W. van Zomeren en A. Olvers, W. Vooistra en C. Smal; G. A. van der Tang en E. Hoogers; P. van Vliet en G. C. Hollander. GEBOREN: J. Booter - Komlos, z.; J. M. Lette - Telders, z.; F. de Groot - Duivenvoorden, z.; A. G. E. M. Ga- lavazi - Bruseker, z.; A. de Vries - Kersbergen, z.; J. J. Janson - Coule, d.; J. M. Lette - Telders, z.; T. van Binnendijk - van Laar, d. OVERLEDEN: D. F. Born, 74 jr.. Leidseplein. ONDERTROUWD: N. S. Sudlow en A. Kuipers. GETROUWD: L. A. J. van Berge He negouwen en C. J. Th. Meijer, J. P. Bergman en C. Smit, J. Holwerda en M. M. Hoenderdos, J. M. Balabrega en C. J. Voorting. GEBOREN: J. C. Bruijn—Huijsman z; T W M Kerstjens—Blom z; W. Struik -van Broekhuizen z; W. D. Willemse- derde. Maar deze gunstige wending moet niet toegeschreven worden aan een over heveling uit het particulier vermogen naar de Staat. Er is bijvoorbeeld van Amerika geld ontvangen vanwege de te genwaarderekening, bedrijven waren ho ger gewaardeerd, in de achterstallige be lastingen had men zich bijna een mil liard vergist, de oorlogsschade was la ger geraamd, tezamen voor een bedrag van ongeveer drie en een half milliard. De een milliard, die dan nog over bleef, liet dr. Lucas onbesproken. Hjj liet zeer bepaald ruimte voor de veronderstelling, dat deze som wel uit de particuliere sec tor afkomstig was. Dr. Lucas besprak daarna de vraag, of het waar is dat de begrotingen van de Staat abnormale afwijkingen verto nen van de rekeningen. Hij gaf direct toe, dat er te grote afwijkingen waren, maar bracht de ernst van de situatie binnen juistere proporties door aandacht te vragen voor de specifieke moeilijkhe den van het schatten. Meestal worden de inkomsten te laag en de uitgaven te hoog geraamd. Daarbij moet men bovendien bedenken, dat, hoewel bijna alle Kamerafgevaardigden voor het sub sidiariteitsbeginsel zijn, de Staat voort durend om steun gevraagd wordt voor alle mogelijke goede doelen. De aan vragen voor staatsfinanciële bijdragen be palen voor het grootste deel de begro tingen voor volgende jaren. Momenteel vertoont de rekening van 1954 een te kort van 1 milliard 450 millioen gulden. Er zijn bovendien nog andere omstandig heden, die de afwijkingen in de hand werken, zonder dat daarvoor de Staat enige schuld treft. Dr. Lucas gaf tenslotte een beves tigend antwoord op de vraag, of de aangekondigde belastingverlaging wel economisch verantwoord was. Wat de schatkist betrof, was het niet nodig zich zorgen te maken, zo meende hij. Wel gaan er uit alle mogelijke kringen waarschuwende stemmen op, die zeg gen, dat het niet verantwoord is om in een periode van hoogconjunctuur, als momenteel zich voordoet, de belastin gen te verlagen. Er is geen werkloos heid, dus geen mogelijkheid om de pro ductiviteit op te voeren. De vermeer- Advertentie Bevat Vitamine C - en smaakt heerlijk Voor oudere kinderen en volwassenen neme men BUCKLEY'S MIXTURA Verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten derde vraag, die uit de door de belas tingverlaging toegenomen koopkracht ontstaat, zal prijsverhogend werken. Een aardige redenering, maar volgens dr. Lucas klopte ze niet helemaal. Be tekent het beschikking hebben over meer geld, zo vroeg hij zich af, ook het besteden van meer geld? Uit cij fers blijkt, dat de spaarzin bij de bur gers nog lang niet verdwenen is, iets, wat van de Staat niet gezegd kan wor den! Voorts, als 't stelsel dan had moe ten beginnen in een minder gunstige conjunctuur, waarom heeft minister Lieftinck een grote figuur noemde dr. Lucas hem toen juist de belas tingen verhoogd? Dr. Lucas voerde nog enkele argumenten aan, die pleitten voor een verlaging der belastingen en sprak tenslotte nog even over de huurprijzen. Na de pauze bestond er voor de 60 a 70 aanwezigen gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt. Onder meer maakte de heer J. A. Schippers, frac tievoorzitter van de KVP in de Haar lemse raad, dr. Lucas er opmerkzaam op, dat de uitkeringen uit het gemeente fonds aan de gemeente Haarlem veel te laag waren. Dr. Lucas meende ech ter, dat uit het gemeentefonds naar vermogen geput wordt. Mol z; M. van SchieMaas z; G. G. van Soest—van der Ploeg z; C. I. Janssens— fchouten d; H. M. Morijn-Flonssen d; A. G. van Raan—Reefman d OVERLEDEN: M. Borgo, 80 Meeu- wenstr.; J. W. Raatgever, 57]., Ged. Oude Gracht; C. van den Berg, 75 j., Westerhoutpark. e zestien punten van „De Zeester", waar we bij kunsthandel Leffe laar aan de Wagenweg omheen hebben kunnen wandelen, zijn wel zeer ongelijk van lengte: één ervan was zelfs helemaal onvindbaar. Of, om uit de beeldspraak van de verzamelnaam dezer Amsterdamse schilderessen te treden, de collectie werk die zij hebben uitgestald voor het Haarlemse publiek is over het algemeen nogal middelmatig, zelfs bij namen welker klank hogere verwach tingen wettigden. Als dit team op expor tabel peil werkt, dan hebben wij aan onze inheemse schilders toch wel steeds hoge eisen gesteld. Aan vakbeheersing en redelijke inpas sing in de tijd, dit zij gesteld, is vol daan. Maar daarboven begint pas het gebied, waar men de ontroeringen of sensaties kan verwachten, waar men door allure of eenvoud van voordracht wordt overrompeld, waar het gemak van wer ken een blik schenkt op een reservoir van ervaring of worsteling het uitgraven der mogelijkheden illustreert. Daar is het dat de bekwaamheid instrument wordt, waarvan de geest zich kan be dienen om zijn belevenissen te mani festeren. En hierdoor wordt de beschou. WMamke°eBraat vergast ons op enkele zuivere, open tekeningen, die heel ge spannen gedaan zijn en die de aandacht lange tijd vasthouden. Erna van Osselen is een nijver talent met heel acheveerde, ornamentaal ingevulde, ge wassen pentekeningen. In dit behandelen is de vrouw kennelijk aan het woord. Sari Goth bouwt haar schil derijen zeer bedachtzaam op tot een de coratief evenwicht zonder toevallighe den; Agnes van de Brandeler daaren tegen heeft een emotionele toets, haar „Harlekijn in een boom" is een poëtisch stuk. Wel zeer getroffen werden wij door de inzending van Ruth Fischer, elk nummer in een andere techniek. De Hertjes, onder de observatie samenge vat tot een prachtige tekening en wat Bioscopen FRANS HALS: „Een vrouw zonder gewe ten" volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: „Orkaan" 18 jaar, op Vr. 8.15. Za. en Zo 7 ën 9.15 u. Za. 2.30 en Zo. 2 en 4 15 u.: „Niemand de deur uit", 18 jaar. REMBRANDT: „08/15" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15 LI Do'1 9De droomfontein van Rome", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY„Opstand in AUeghany 14 jaar, van Vr. tot en met Zo. „De lifter 18 jaar, van Ma. tot en met Do. Tijden: Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia" 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.1a u. Concertgebouw Vrijdag 25 Februari: N. Ph. O. 7e concert, aerie V. Sol.: Betty Jean Hagen, viool, 8 u. Zondag 27 Februari: 2 uur en zo nodig kwart over vier: Ned. Revue- en Toneelge zelschap met „Vreemde avonturen van Sjors en Sjimmie". Maandag 28 Februari: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Jubileumconcert o.l.v. Jack P. Loory. Sol.: Theo Bruins, Piano; Albert de Klerk, orgel, 8 u. Stadsschouwburg Zaterdag 26 Februari. De Nederlandse Co- thedie met „De Repititie of De Liefde Ge straft" van Jean Anouilh. Het verfijnde cy nisme van Anouilh maakt deze wrange, door Fons Rademakers zwierig geregisseerde co- medie over de pure, en over de grof verzin nelijkte liefde alleen geschikt voor ervaren Sf.en. Mooie rollen van Ellen Vogel, Ko van fik en Ton Lutz, 8 uur. Zondag 27 Februari: De Nederlandse Co- medie met „De Repetitie of De Liefde Ge- ttraft", 8 uur. nsdag 1 en Woensdag 2 Maart: „Haar- Toneelclub" met „Het voorste Le- «'oen a uur. Donderdag 3 Maart: „Hedda Gabler", het toneelstuk over grondeloze naïevelingen en grondeloze pessimisten vani Ibsen, gespeeld door een aantal engelse toneel kunstenaars, 8 uur. Grote of Sint Bavokerk Maandag 28 Februari: ««jj door stadsbeiaardier Ane Peters. Van 15.30 Vrijdag11"4 Maart: Beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters. Van 12.30 uur. Tentoonstellingen Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Geopend op werkdagen van 10—15 uur. Zo. van 13—15 uur. Vanaf 1 Mrt. geopend op werkdagen van 10—16 uur en Zo. van 1316 uur. Xinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Leffelaar: Schilderijen, aquarellen en te keningen van leden van de „Zeester' Geopend van 105 uur tot 12 Maart. Vleeshal: „Nederland maakt *t" door de vereniging Nederlands fabrikaat, (tot en met 26 Februari). Geopend van 9 tot 12 u. en van 14—17 uur, Za.-middag gesloten. Huis met de kogel: Schilderijen van H. F. Boot. Geopend van 1018 uur behalve Zondag, tot en met 12 Maart. Huis van Looy: Vanaf 26 Febr. tot 13 Maart tentoonstelling van producten van handwerk, handenarbeid, tekenen en foto grafie. Diversen MINERVA: Dinsdag 1 Maart: Noordh. Philh. Orkest. Sol. Steven Bergmann, piano, 8.15 u. Woensdag 2 Maart: Hoofdstad Operette: Sag' beim Abschied leise Servus, 8.15 u. Donderdag 3 Maart: Het Franse „Tliéatre Hébertot" met „Le Menteur", een blijspel vol verwarringen van Pierre Corneille. Vruchten, sober en gevoelig geaquarel leerd, culmineren in de peer. Lac de Morat geeft een sterke ruimtelijkheid weer. Catharina Goeting vertoont een grote vrijheid van beelden, een spel met de vormen dat uit de natuur ont wikkeld is. Men voelt achter haar werk grote kennis van en vooral begrip voor de wezenlijke omstandigheden van het object en voor de eisen die de zelfstan digheid van het schilderij haar oplegt. Beide elementen harmonieert zij op een voortreffelijke wijze in vrijheid van compositie, verfijnde kleurgeving, rhyth- me en groepering der partijen. Met deze enkele hoogtepunten besluiten wij ons verslag over de tentoonstelling, die tot 12 Maart a.s. is te bezichtigen. L. T. Met tussenruimte van een jaar ex poseert de schilder H. F. Boot weer in ,,'t Huis met de kogel" een zeventiental werken; portretten, stillevens en een stadsgezicht. Als figuur behoeft Boot bij het Haarlemse publiek niet ingeleid te worden, daarom kunnen we ons be perken tot het aanduiden van enige werken die zich onderscheiden van zijn normale oeuvre. Van zijn vorige tentoonstelling herinneren wij ons een regelmatige verheldering van het colo- riet, en ook thans is dit verschijnsel weer op te merken, voornamelijk in de bloem-stillevens. Het grote doek Strobloemen heeft een voor Boot onge kende rust in de achtergrond. Het stilleven met de jampot geeft even eens een interessante ruimtelijkheid door het gekozen oogpunt van obser vatie: het stilleven is van boven af gesloten door het boeket dat in de jampot staat en daar onderdoor is het eigenlijke schilderij als een doorkijkje geconcentreerd. Ook de portretten hebben klaarheid van doortekening verkregen, het bijna academisch uitgewerkte Portret van de heer E. C. wel het meest, maar ook het als no. 9 aangegeven heeft een accent op de vormdétails verkregen. Het portret van mevr. A. vertoont, in aansluiting bij de stillevens en als enige bij zijns gelijken een opvallende kleurigheid in de blankheid van het gelaat en in he' felle onafgedekte oranje van het jasje Buiten deze ontwikkelingsnotities om willen we het stilleven „Visalis" niet vergeten te vermelden. Er is geen aanleiding om te veron derstellen dat Boot het „enfant ter rible" zal gaan spelen, maar dat op zijn leeftijd zijn visie nog de kracht der evolutie heeft, is intussen wel ge bleken. Dq expositie duurt tot 12 Maart. L. T. De afdeling Haarlem (voorm. Haarlemse Voetbalbond) heeft voor Zaterdag 26 en Zondag 27 Februari alle wedstrijden afge last. Ter benoeming van een (derde) kan tonrechter te Haarlem heeft de arron- dissements-rechtbank te Haarlem een lijst van aanbeveling opgemaakt, waar op in alphabetische volgorde zijn ge plaatst; 1. mr. J. D. Carrière, lid van het Hof van Justitie te Suriname; 2. mr. L. M. Holdert, oud-Indisch rechterlijk ambtenaar, kantonrechter-plaatsvervan- ger in de kantons Almelo en Enschede; 3. mr. A. van Vuure, oud-tuchtrechter voor de prijzen te 's-Gravenhage, kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kan ton 's-Gravenhage. Mr. W. de Koning, griffier van het kantongerecht te Lei den, kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Leiden, is met het lot tegen een der voornoemde candidaten afge vallen. De vergaderingen van de Haarlemse raad, waarin de begroting voor 1955 wordt behandeld en het investerings plan en het subsidiebesluit aan de orde komen, worden gehouden op Woensdag 2 Maart om 14 en 20 u.; Donderdag 3 Maart om 14 u.; Vrijdag 4 Maart om 14 en 20 u.; Woensdag 9 Maart om 14 u. en om 20 u.; Donderdag 10 Maart om 14 u. en Vrijdag 11 Maart om 14 u. en zo no dig om 20 uur. Donderdagmiddag 2 uur liep een 45- jarige magazijnchef uit Groningen op de ijsbaan „Nova Zembla" te Spaarn- dam. Door een krachtige windstoot ver loor de man zijn evenwicht en hij kwam te vallen. Hij liep een ernstige hoofd wonde op. Twintig minuten later overkwam een 60-jarige magazijnbediende uit Haarlem hetzelfde, maar deze brak zijn linker heupbeen. Beide slachtoffers werden door de Ongevallendienst geholpen en daarna overgebracht naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo". In het verslag van de raad, in onze editie van Donderdag, werd abusievelijk de beeldhouwer Mari Andriessen als ontwerper van het monument op het Houtplein genoemd. De ontwerper is echter de architect, de heer N. Andries sen. In feestzaal Noord kon de voorzitter van de R.K. Bouwvereniging „Sint Bavo"-Noord, de heer Veltman, een flink deel van de bewoners van het complex van 84 woningen aan de Roemer Visscher- en de Geuzevesper straat begroeten. Na uiteengezet te hebben wat eigen lijk het karakter van een woningbouw vereniging is, n.l. een stevige verbe tering te brengen in de volkshuisves ting, zette hij het doel uiteen van deze bijeenkomst, welke bedoeld was als een contactavond, om de ervaringen Op een even boeiende als interessan te wijze sprak Wouter Paap gisteravond voor de leden van de Haarlemse Kunst gemeenschap over moderne muziek, waarbij hij in eerste instantie wilde stellen in dit geval liever van heden daags dan van modern te spreken, om dat het laatste begrip teveel aan mode doet denken en dus aan het voorbijgaan de. Hij betreurde het, dat zelfs het muzieklievende publiek zo weinig met moderne muziek in aanraking komt. Men hoort wel eens op een concert, waar overigens de klassieke en roman tische muziek verreweg de meeste tijd vraagt, de première van een modern werk, maar tot een tweede of derde uitvoering komt het vaak niet. Niette min staat het publiek toch vreemd te genover moderne muziek, omdat het achterstaat bij de componist. Gelukkig, dat nog vele mensen zeggen, ik zou dat werk nog wel eens willen horen; (waren de muziekcritici ook zo maar, aldus Wouter Paap). Spreker merkte voorts op, dat de doorsnee-concertbezoeker conservatief is, en hij achtte dat gelukkig. Het is nu eenmaal zo, dat iemand, die liefde heeft voor muziek, gehecht is aan be paalde stukken, die hij door en door kent. Daarom mag zo iemand nooit veroordeeld worden. Wel zal het voor hem moeilijk zijn over te schakelen op moderne muziek. Sprekend over de ontwikkeling van de muziek in de laat ste halve eeuw, hield Wouter Paap zijn gehoor voor, dat het niet zo is, dat een moderne componist altijd maar vooruitziet, want hij voelt wel dege lijk het verleden achter zich. Toen aan Brahms, die in zijn dagen een ver nieuwer genoemd mocht worden, ge vraagd werd, waarom hij nog geen sym- phonie had geschreven, antwoordde hij: ik hoor de voetstappen van Beethoven achter mij. Zo ging Strawinsky b.v. schrijven in de stijl van Bach en Pergolesi, alleen uiteraard in zijn eigen sfeer, die be paald neo-classicistisch was. Wouter Paap ging vervolgens dieper in op de ontwikkeling van de moderne muziek, die hij begonnen achtte bjj De bussy. De geestesgedachte van deze componist is voor velen een uitgangs punt geweest, in ons land b.v. voor Hans Henkemans. Natuurlijk ondervond Debussy veel tegenkanting, omdat hij niet de grote of kleine terts-toon ladder gebruikte, maar de zes-toons van alleen hele tonen, die een eigen kiankwerking hebben. Zijn publiek bad daaraan niet het vertrouwde houvast. Zij idee veroorzaakte bepaald een pa niek maar betekende tevens de evo lutie van nieuwe tonaliteiten. Wat de sfeer betreft, zou men Ravel in één adem met Debussy kunnen noe men. De reactie bleef uiteraard niet uit en die kwam o.m. van de Groupe de In een vergadering, die Vrijdagavond in het verenigingsgebouw te Spaarnwoude onder auspiciën van de K.V.P. in Haarlemmerliede en Spaarnwoude werd ge houden, is door de ongeveer 120 aanwezigen een resolutie aangenomen over de annexatieplannen van Haarlem en Amsterdam ten koste van grond van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. In deze resolutie, welke vandaag de raadsleden zal worden ter hand gesteld, wordt dringend verzocht de bezwaren van de katholieken stemgerechtigde burgers van de gemeente tegen de an nexatie bij de Kroon kenbaar te maken. De annexatie betekent naar hun oor deel een aantasting van de autonomie der gemeente en bedreigt het behoud van de agrarische gronden als bronnen van voedselvoorziening voor de grote steden. ten. De plattelandsgemeenten zullen met groter nauwlettendheid de betere gronden behouden voor de landbouw en de minder goede gronden voor de industrie. Concreet op de annexatie-plannen van Amsterdam en Haarlem komend, wees de heer Van Engelen op de bedreiging van een deel van de IJ-polder en op de aanval op Zuid-Schalkwijk en omlig gend gebied. Iedere rechtgeaarde burger van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal zich hiertegen verzetten. Als Haarlem inderdaad geen terrein meer heeft, wel laat het dan aan ons gemeentebestuur overlaten, na te gaan waar in Haarlemmerliede gebouwd kan worden. Met een krachtig applaus plaatste de vergadering zich achter de gedachten van deze inleidende rede. Hierna verleende de voorzitter het woord aan de heer P. G. Tel. Deze be gon met mede te delen, wat de inhoud is van het adres, dat door de Raad der gemeente Haarlem onder dagtekening van 2 Februari j.l. is verzonden aan H. M. de Koningin. Hierin wordt gesteld, dat Haarlem nog „slechts" bouwruimte heeft voor 8700 woningen, dat zij vol gens de wetenschap tot 1970 ieder jaar 1700 woningen nodig heeft en dat het te annexeren gebied een „natuur lijke afronding" zal vormen. Annexatie plaatste de heer Tel tegen over de bij de wet zorgvuldig vastge stelde autonomie van eigen gemeente. Deze autonomie zal allereerst door de naastgelegen gemeenten moeten worden geëerbiedigd. Het subsidiariteitsbegin sel leert, dat een grotere gemeenschap zich niet moet mengen in de autonomie van de kleinere, wanneer niet is geble ken, dat de laatste nalatig of onkundig is in het vervullen van haar taak. Breedvoerig ging hij in op de heden daagse planologie. De wetgever heeft bedoeld, dat eerst streekplannen en daarna gemeentelij ke uitbreidingsplannen zouden wor den vastgesteld. De gemeente Haar- lemmerliede-Spaarnwoude dreigt het slachtoffer te worden van de ave rechtse toepassing. Immers eerst wor den gemeentelijke uitbreidingsplan- Ondanks het gure weer hadden zeer velen gehoor gegeven aan de oproep van de K.V.P. in Haarlemmerliede en Spaarnwoude om bijeen te komen ten einde de plannen van Haarlem en Am sterdam te bespreken. Het zaaltje was geheel gevuld, zelfs het biljart deed dienst als zitplaats. In zijn openingswoord bracht de voor- zitter, de heer Van Engelen dank voor de spontaneïteit, waarmede gevolg was gegeven aan de oproep van het bestuur. Speciaal heette hij welkom de beide wethouders Bokma en Tabak, pastoor B. Keyer van Haarlemmerliede en de heer P. G. Tel. In een uitvoerige rede zette de voor zitter, de heer Van Engelen, dank voor de K.V.P. had bewogen deze vergade ring te houden. In scherpe bewoordingen gispte hij de uitbouwwoede van de grootstedelijke opbouwdiensten. Deze bouwen maar door, maken plannen na plannen en wanneer het eigen gebied is „volge- pland", wel dan annexeert men de om liggende gemeenten. Uitgestrekte ge bieden in Amsterdam zijn nog onbe bouwd, maar reeds publiceert men an nexatie-plannen, wordt de IJ-polder be dreigd en doet men een aanval op Haar lemmerliede. Kleine gemeenschappen, aldus de heer Van Engelen, dreigen te worden vernie tigd en daarmede de saamhorigheid. Men tracht de gekweekte massa middels wijkcentra tot samengaan te bewegen, maar de resultaten zijn niet hoopvol. De groot-stad-methodiek komt neer op een massale verplaatsing van perso nen. De heer Van Engelen zag daarin grote bezwaren. Vervolgens stond de spreker stil bij de belangen van het platteland. Bovendien is de plattelander er geens zins op gesteld door annexatie burger te worden van een groot-stad. Waarom, zo vroeg de spreker, moet met de vestiging van industrie in de grootsteden het platteland worden leeggezogen? Brengt de industrie naar het platteland en meer naar het Ooa- nen vastgesteld en in Noord-Holland is nog slechts één streekplan goedge keurd. De spreker vroeg zich af, welke zin het heeft, dat de Provinciale Staten het recht aan zich hebben gehouden streek plannen vast te stellen, wanneer deze straks het totaal zijn van een aantal reeds vastgestelde raadsbesluiten. In zijn betoog wees de heer Tel ook op de betekenis van het platteland en van de land- en tuinbouw voor de ge hele Nederlandse bevolking. Als de grootstad deze belangen niet meer ziet zal het zaak zijn haar hiervan alsnog te overtuigen. Het bedreigde Zuid-Schalkwijk is ge karteerd als de beste tuinbouwgrond en biedt niet alleen vcstigingsmogelijkheid voor een aantal jonge agrariërs, maar vormt een bron van groenten voor de stad. Ten slotte haalde de heer Tel de woorden aan van mr. dr. Van Haren, die in het raadhuis van Haarlem o.m. heeft gezegd, dat annexatie alleen aan de orde mag worden gesteld, als dit in het sociologisch belang is van de kleinere gemeente. En verder zegt deze deskundige: 's Gravenhage wil annexa tie omdat het uit zijn grenzen barst, maar dit is geen argument om te an nexeren. De gedachtenwisseling, welke hierna ontstond, resulteerde in de algemene aanvaarding van de resolutie, waarvan in de aanhef van dit verslag werd ge waagd. In deze resolutie wordt ook ge sproken over het aantrekken van een ter zake deskundige, die de bezwaren van de katholieke stemgerechtigde bur gers van Haarlemmerliede en Spaarn woude gemotiveerd en tijdig bij de Kroon kenbaar kan maken. Reeds jaren wordt het gemis van een binnendoorgang van de eerste verdie ping van het Raadhuis van Haarlem merliede en Spaarnwoude naar de lo kaliteiten op de begane grond gevoeld, vooral in de wintermaanden. B. en W. hebben daarom een onder zoek laten instellen op welke wijze het mogelijk is een dergelijke verbinding tot stand te brengen. Blijkens een hiervoor gemaakte te kening kan deze verbinding tot stand komen door middel van een trap, die begint in de wachtkamer bü het kan toor van sociale zaken en uitkomt in de hal nabij de trap naar de zolder. De kosten van dit werk, uitgevoerd over eenkomstig de door de gemeenteopzich ter opgemaakte omschrijving worden geraamd op f 3200. Alhoewel dit moet worden beschouwd als een eerste stap, omdat in aanslui ting hierop nog andere inwendige ver bouwingen dienen te volgen, menen B. er> W. met het bovenstaande niet lan ger te moeten wachten. Zij stellen daarom voor om voor de uitvoering van dit werk een crediet be schikbaar té stellen van f 3200. Six, onder wie Poulenc, Honneger en Milhaud. Spreker kwam vanzelfsprekend op de techniek der impressionisten en de ex pressionisten, van welke laatste groep in de twintiger jaren Schönberger wel het meest opviel, men rilt nog van zijn twaalf-tonen-patroon, waarin geen har monische spanning te bekennen viel, een systeem, dat Willem Pijper slopers- werk noemde. Wouter Paap, wiens inleiding wij hier beknopt en dus betrekkelijk onvolledig moeten weergeven, attendeerde er nog op, hoe ook de volksmuziek haar in vloed heeft op de moderne muziek, en hij illustreerde dat aan de vleugel met een simpel Hongaars volkswijsje, dat door Bela Bartok op moderne wijze verklankt is. Spreker illustreerde trou wens veel van het door hem gesprokene en met aandacht werd zijn inleiding gevolgd. van de bewoners in de flatbouw te leren kennen. Bovendien was dit contact aangegre pen, om het cadeau van de bewoners, een tafel en stoelen voor het kantoor, bedoeld als een tegenprestatie, voor al het werk, dat door het verenigingsbe stuur is verzet voor de oplevering van de huizen, aan te bieden. Dit laatste geschiedde bij monde van een der leden van de voor dit doel samenge stelde commissie, de heer Denders. Deze belichtte in een korte toespraak ojn. de dag van oplevering, toen het weer heel slecht was, maar toch in de harten van de hier aanwezigen het zonnetje scheen. Spreker besloot met de wens, dat achter deze tafel vele wijze beslui ten zouden worden genomen in het be lang van de bewoners. Vervolgens stelde de vertegenwoordi ger van de leverancier van de geysers vele vragenstellers over het gebruik van deze apparaten met duidelijke ant woorden en een algemene aanwijzing volkomen tevreden, welke tevredenheid werd geuit in een krachtig applaus. Nadat nog verschillende klachten naar voren waren gekomen, waarvan een groot deel nog zal worden verhol pen, althans zal getracht worden dit te doen, kwam ook nog even de ge meenschappelijke tuin ter sprake. Deze zal voor niemand toegankelijk zijn en dus een absolute „kijktuin" worden, waarvoor door de tuinman reeds de eerste spade gestoken is. Het plan om zandbakken aan te brengen wordt - daar het elders reeds gebleken is een fiasco te zijn - niet uitgevoerd. De bekende Engelse blueszangerec Neda Raphaello, die Vrijdagavond 25 Februari op de clubavond van de Haarlemse Jazz club zou zingen, is door ziekte verhinderd te komen. De gemeente Velsen heeft het plan opgevat de gemeente Krems, een plaats in Oostenrijk, liggende aan de Donau, de helpende hand te reiken. Want Krems wü moeten eerlijk bekennen deze naam nooit eerder gehoord te hebben, behoort tot de lange rij van plaat sen, die 't vorig jaar geteisterd werden door een overstromingsramp toen de Donau over grote afstanden buiten haar oevers trad. En Nederland is nog niet vergeten hoe Oostenrijk behoorde tot de rij van landen, die op alle mogelijke manieren te hulp schoten, toen de Fe- bruari-ramp in 1953 zoveel leed over land en volk bracht. Het plan van Velsen om, na overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de adoptie van de gemeen te Krems te bevorderen, heeft reeds geleid tot correspondentie met deze plaats. En uit een brief van de burge meester van Krems weten wij nu, dat de gemeente uit drie delen bestaat, n.l. Krems-Stein, Krems-Stadt en Krems- Lerchenfeld. De gemeente, die, de Do nau en andere watergebieden niet mee gerekend, 2.500 hectare onbebouwde grond groot is en 20.350 zielen telt, werd in Juli van het vorig jaar door overstromingen zwaar getroffen. Aan landbouwgrond kwam 120 ha. onder water te staan, aan weidegrond 150 ha., aan tuingrond 42 ha. en aan overig grasland 460 ha. De schade, alleen aan de landbouw toegebracht, bedraagt ze ker 350.000,-. Maar ook de woonwijken werden zwaar getroffen. In totaal zjjn 570 hui zen ondergelopen. Krems-Lerchenfeld had het 't zwaarst te verduren. Hier kwamen 241 woningen onder water te staan, in Krems-Stein 202 en in Krems- Stadt 127. De schade aan de woningen toegebracht bedraagt 600.000,-, die aan huisraad 45.000,-. Aan stratendek en kanaaloevers werd voor een waarde van 75.000,- beschadigd en de schade aan gemeente-eigendommen bedraagt 45.000,-. De overstromingen maakten het noodzakelijk, dat 720 personen wer den geëvacueerd. Het grootste deel hiervan kon wel bij familieleden of bekenden ondergebracht worden, maar voor rond 200 personen moest de gemeente zorgen. En dat beteken de voor de gemeente-financiën extra uitgaven voor voedsel en dekking Voorts is een school zodanig verwoest, dat tot algehele nieuwbouw moet wor den overgegaan. Dat zal 675.000,- gaan kosten. En door deze stuk voor stuk hoge bedragen, zeker voor een kleine gemeente, zal het alleen met hulp van velen mogelijk worden de nood hier te lenigen. Oostenrijk werd in de af gelopen maanden de steun niet onthou den. Maar de schade is zo groot en de nood zo hoog, dat het bijeengebrach te geld niet voldoende is. De stichting De Velser Gemeenschap wil nu trachten op de een of andere manier nog wat geld bijeen te brengen. De Velsense Jeugd Centrale wil boven dien proberen de schoolbouw in Krems te bevorderen. Men is er zich terdege van bewust, dat Velsen de daarvoor be nodigde 675.000,- niet op tafel kan brengen. Maar vele kleintjes maken één grote. En Velsen telt circa 10.000 schoolkinderen. Wanneer die allemaal een dubbeltje zouden bijdragen, dan betekent dat reeds een bedrag van Het hof te Leeuwarden heeft de zaak tegen de 53-jarige vrouw Jantje van B. uit Warffum (Gr.), die door de recht bank te Groningen tot vijftien jaar gevangenisstraf was veroordeeld ter zake van moord door middel van vergif, wederom in handen gesteld van de rechter-commissaris voor het doen uit brengen van een nader psychiatrisch rapport. Zoals bekend is wordt de vrouw ervan verdacht een Zevental ja ren geleden haar man (Pieter van der Veen) te hebben vermoord. Verleden jaar werden in het dorp de geruchten, dat de man geen natuurlijk dood zou zijn gestorven, zo sterk, dat de justitie het lijk liet opgraven. Bij het gerechte lijk onderzoek werden daarin sporen van arsenicum gevonden. 1.000,-. En zouden zij meer geven, wel dan wordt het bedrag alleen maar hoger. Er is aan deze hulp-actie éen facet, dat minder prettig aandoet. Tegen de aanvankelijk in de Vereniging van Ned. Gemeenten op goede gronden gekoes terde verwachting, is blijkens een re cente beslissing van Ged. Staten voor een andere gemeente, geen goedkeuring te verwachten op een bijdrage uit de gemeentekas. De gemeente-financiën zijn er om ten bate van de eigen ge meentenaren aangewend te worden. Maar als dit nu ook eens zou worden toegepast op de gezins-financiën, dan zou zelfs dat dubbeltje per schoolkind niet verantwoord zijn. Het is te hopen, dat de burgerij een ruimer standpunt inneemt dan waartoe de gemeentelijke overheid wordt gedwongen. Gisteravond kwam de gemeenteraad van Heemstede onder voorzitterschap van bur- gemeentr mr A. G. A. van Rapaprd bij een ter behandeling van het voorstel om een subsidie van f 50 te verlenen aan leer lingen, afkomstig uit Heemstede, die bij zonder middelbaar/gymnasiaal onderwijs genieten. Een daartoe strekkend verzoek van het bestuur van net seminarie Sint Ga briel te Haastrecht is aanleiding geweest tot het indienen van dit voorstel. De eerste spreker was de V.V.D.'er Scheer, die van oordeel was, dat de zorg van dit onderwijs behoort bij de kerkelij ke instellingen en niet bij de gemeente. Ook het Rijk heeft geen aanleiding gevon den dit soort onderwijs te subsidiëren. De heer Van Bruggen (P.C.) zeide niet gedacht te hebben, dat in 1955 nog ge- geproken moest worden over de gelijkstel ling van het onderwijs. Sedert 1848 was er in ons land een formele vrijheid van onderwijs; het bijzonder moest in feite ech ter alles zelf betalen zodat van formele vrijheid eigenlijk geen sprake was. Hier aan herinnert het betoog van de heer Scheer. Het bedrag, dat voorgesteld wordt om te verlenen, is beduidend lager dan het bedrag, dat het gemeentebestuur jaarlijks uitgeeft voor de leerlingen, die de mid delbare scholen in Haarlem bezoeken Het godsdienstonderwijs zo ging spr. vérder, speelt in het geheel geen overwegende rol Dit betoog werd door de heer Verhoe ven (K.V.P.) onderstreept, terwijl ook wethouder Disselkoen het eens was met de heer Van Bruggen. Hij zeide, dat het voorstel een uitdrukking is van de loyale toepassing van de gelijkstelling van het bijzonder onderwijs. Op een vraag van de heer Kooymans (P. C.) antwoord de de wethouder, dat dit principe-beslui! in de toekomst zal worden toegepast op verzoeken, welke andere scholen, bijvoor beeld het seminarie „Hageveld", zullen indienen. Het voorstel werd met algemene stem men aangenomen. Na de rondvraag gingen de leden in be sloten vergadering. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 314 Ned. 1948 3!4 pCt. Ned. 1950 3% Ned. 1954 3 v., Ned. 1955 3-31/s Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. cert A.K.U. Van Berkel s Patent Calvè-Delft cert V an Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips' Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lfjn Kon Ned. Stoomb. Mi] Ned Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mil. Cert. 100ft 298% Vorig Opening slot 25/2 IO314 102 ft - 100% 100% 100ft - 10018 100% 101% 100% 225 298% 167 264 273 279% 381% 268 360 349% 546% 116% 199% 183% 189% 144% 144% 376% 354 343 543% 115% 198 183 188% 142 143% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steei Royal Dutch Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div. 23/2 24/2 53% 53% 120% 20% 69 69% 53% 52% 93% 93 109% 109% 77% 77% 44% 43% 85% 84% 71% 71% 62 62% 59» 58 80 80% 27% 27% 78 77% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3