35ste R.A.I. van motorrijwielen, scootersbrommers en fietsen SALON VOOR DE KLEINE MAN Het autootje op twee wielen door Nederland ontdekt Geen open knalpotten meer en geen brullende motoren BROMFIETS krijgt steeds meer eigen karakter Ons land blijft fietsen J Militair elftal wint van België: 3—1 Verdreven aartsbisschop van Lanchow viert gouden feest r Picknicken in een woestijn vol frames en opgepoetste motoren Scooter bijzonder geschikt voor ons klimaat Grotere luxe en perfectie bij de motorrijwielen 400.000 brommers op onze wegen Vijf millioen rossinantes Minister: Jeugd dient beschermd Geiler alleen aan de leiding Vijfde testmatch niet begonnen Wij luisteren naar- J VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 PAGINA 5 ÜF ?5 if A FINANCIERINGSKANTOOR HOFGEEST Motoren- en Bromfielsen- FINANCIERING Gevaren beroepssport Nederlandse ploeg nu naar Italië Om het Russisch schaak- kampioenschap Regen te Sydney Zesdaagse van Antwerpen Van Steenbergen Ockers winnaars Tweede plaats voor SchuttePeters Scandinavisch kampioen schap voor Fin Salomaa Mgr. Buddenbrock te Steijl gehuldigd V. (Van onze speciale verslaggever) Het is nog maar nauwelijks drie weken geleden dat het R.A.I.-gebouw in Amsterdam vol stond met de zwaarste bedrijfsauto's, met reus achtige kolossen, enorme krachtfabrieken op wielen, met de represen tanten van hetgeen de automobiel- en motorenindustrie aan maximaal ver mogen kan opbrengen. Thans zijn deze reuzen, deze monsters van de weg uit het gebouw verdwenen, na te zijn aangestaard door een recordaantal be zoekers. Nu staat het R.A.I.-gebouw opnieuw vol, ditmaal met de meest flagrante tegenstellingen tot het brute geweld van drie weken geleden. Er staan thans enkele duizenden vederlichte fietsen, wat robustere maar char mante brommers, de modepoppen van de weg, de scooters en de traditionele motorrijwielen, de idolen van het „leren volk". En daarmee is de aanblik Van het R.A.I.-gebouw voor de zoveelste maal totaal veranderd. Het zijn echter niet alleen de fietsen, de brommers en de scooters die deze gewijzigde aanblik bepalen. De ganse entourage van de massale expositie is aan het veel vriendelijker karakter van het tentoongestelde aangepast. Tussen en langs de stands zijn plezante bossages aangelegd. Fonteinen klateren neer in lieflijke vijvertjes en het geheel geeft de bezoeker de indruk, dat hij met al die tweewielers tegelijk is gaan picknicken ergens in het Nationale Park op de Veluwe, dat hij uitrust aan de boorden van een stil vlieten^ watertje. Maar laat hij niet opstaan, want onmiddellijk zal de massaliteit van dit enorme parkeerterrein hem overvallen. Was die vriendelijke, bloemrijke aankleding er niet, men zou zich op deze R.A.I. wanen in een woestijn, vol gestouwd met kleurige frames, opgepoetste motoren en zwartgelakte banden, rijwielen, waaraan geen einde lijkt. Steeds opnieuw wordt de aandacht van de argeloze bezoeker getrokken door steeds maar nieuwe merken, door steeds maar nieuwe snufjes en steeds meer vereenvoudigde of ingewikkelde details. Wat de Nederlandse industrie aan rijwielen, scooters en brommers te bieden heeft, grenst aan het ongelooflijke. In dit opzicht geloven wij graag het woord van de algemeen voorzitter van de Nederlandse vereniging „De Rijwici en Automobiel-Industrie", de heer E. F. Eriksson, waarin hij zegt, dat deze expositie alle soortgelijke in het buitenland overtreft. Wij vragen ons daarbij echter wel af of de handel met een dergelijke massaliteit gediend is. Wel licht wordt het antwoord daarop gegeven door enkele grote rijwielfabrikan ten, die hun deelname aan deze expositie hebben laten afweten. Zij zouden ongetwijfeld in de massa zijn verdwenen. Hoe dat zij, in haar bekende Nederlandse streven naar volledigheid biedt de 35ste R.A.I., die de „Salon voor de kleine man" wordt genoemd, ook thans weer een vrivvel vollet waaruit geen zinnig mens meer wijs kan worden. De bossages zijn absoluut,, overzicht van hetgeen er vandaag aan gemotoriseerde en traditionele twee- noodzakelijke rustpunten in deze dwaaltuin van al dan niet gemotoriseerde wieiers te koop is. En dat is het werd reeds vermeld bijzonder veel. Driekus Veer, de bekende Nederlandse motorrenner, die het vorige jaar heldendaden verrichtte op het circuit van Assen, was de eerste die voor zijn motorhandel de nieuwe Empo-Carley motor van 50 cc kocht. Op de foto ziet men hem in het midden in gesprek met de ontwerper, de heer Carley. Men kan zich terecht afvragen, of het motorrijwiel het thans niet moet afleggen tegen de scooter en of de ge wone fiets geen terrein verliest aan de brommer. Het blijkt echter dat de Nederlandse rijwielfabricage zich nog in stijgende lijn beweegt en dat ook de motorfiets haar waardt blijkt te blijven houden. De roemrijke dagen van vroeger zijn voor de motor echter geteld. Wij bedoe len de dagen toen iedere zichzelf res pecterende jongeling een motor kocht en daarmee bij nacht en ontij door de steden raasde. Toen iedere oprechte Amsterdammer elk vrij uur zat te prut sen en te poetsen aan het sputterende onding, waarmee hij stad en land onvei lig maakte; toen alle anti-lawaai wet ten en alle fatsoen aan flarden werden gereden omdat de jeugdige motorbezit- ters de dempers uit de uitlaat sloopten en met open knalpotten de rozige stilte van smalle straten verscheurden. De motorfiets heeft zijn sportieve karakter meer en meer moeten laten varen en zich moeten toeleggen op een grotere bruikbaarheid. Sportieve pres taties worden alleen nog maar op ra ces verlangd en door de enkeling die zijn leven veil heeft voor een offer aan de snelheid. De steeds snellere ontwik keling van de scooter heeft de fabrikan ten van het motorrijwiel naar grotere luxe en grotere perfectie gedreven. De resultaten hiervan laat deze vijf en der tigste RAI uitvoerig zien. De voornaamste wijzigingen, welke zich de laatste jaren aan het motorrij wiel hebben voltrokken, hebben betrek king op de verhoging van het comfort voor de berijder. Hiertoe behoren nieu we veersystemen, zowel voor als ach ter, nieuwe frameconstructies en betere demping van het geluid. Bij dit laatste is men reeds zover gevorderd dat men volkomen geluidloze motoren heeft ge construeerd, die even rustig en soepel lopen als de krachtbronnen in grote personenwagens. De twee cylinder, wa- tergekoelde Velocette is hiervan wellicht het beste voorbeeld. Zonder achterwiel vering is de he dendaagse motorfiets vrijwel niet meer voorstelbaar. Bij enkele zeer lichte motoren wordt omwille van een lage prijs een vast frame gehand haafd en hetzelfde ziet men bij enke le heel zware, omdat sommige rij ders hieraan de voorkeur geven wan neer zij er een zijspan aan koppelen. Evenwel zijn de problemen, die aan een zwevende achtervork kleven reeds zover opgelost dat deze, dank zij een stevige constructie ook bij gebruik van een zijspan, voldoende zijdelingse stijfheid heeft. Kleine wielen hebben op de scooters bewezen dat zij de veeruitslag van het motorrijwiel vergroten, terwijl boven dien het onafgeveerde gewicht lager is. Daarom heeft Adler twee jaar gele den voor het eerst ook op normale motoren kleinere wielen gemonteerd. E>it jaar is deze Duitse fabriek daarin gevolgd door o.a. Puch, Jawa en Ex- Press. Ook de Aprilla en de AMI zijn hierin meegegaan. Die AMI is thans ^olledig gecarrosseerd, zo zelfs da*; hij ten onrechte overigens dik- Mjls voor een scooter wordt aangezien. Hetzelfde is het geval met de zwarte Hdder, de „Black Knight" van Vin- Pent. Deze wagen is geheel met plas tic plaat dichtgebouwd en heeft inder daad, zoals zijn naam doet vermoeden, 'ets van een zwart gepantserd strijd los van een duistere roofridder, al zou het vreemd ziin van ridders te veronder stellen dat zij op motorfietsen reden. De lichte motorrijwielen, aanvankelijk door de bromfiets en de scooter ver- dfeven, gaan weer opgeld doen. Ge bleken is namelijk dat een aantal brom- 'ietsrijders toch maar weer liever naar ?e kleine motor overgaan. Voor hen °°nt de RAI een aantal charmante Producten met 50 en 75 cc motoren. Et»1 regelrechte RAI-primeur is de jJdPo-Cartey, een helemaal Nederlands J* oduct dat is gemaakt bij Polynorm h ®unschoten. Men noemt het een ommotor, omdat de aanschaffings prijs en het benzineverbruik ongeveer gelijk zijn aan die van een normale bromfiets. Er zit een 50 cc motortje in en men moet het ding vanwege de lage prijs aanduwen, want een kickstarter is er niet en evenmin zijn er pedalen. Tegen die pedalen schijnt de ontwerper, de heer Carley, iets te hebben, want hij moet er stijf aan vastgehouden hebben dat ze op zijn product niet zouden voorkomen. Anders was het trouwens een normale brom mer geworden, want de aandrijving ge schiedt er, evenals bij vele brommers, via een rol op het wiel. Dan is er nog een charmant 75 cc HMW-tje en voorts al die grote mer ken, die men jaarlijks in sportversla- gen en ook op de weg tegenkomt. In totaal zijn er 47 merken motorrijwie len, waarvan 7 Nederlandse waaron der Eysink, Sparta en de Driebergse Motoren Fabriek een grote plaats inne men 15 West Duitse, 12 Britse, 3 Belgische 3 Italiaanse, 2 Oost Slowaak se en voorts uit Hongarije, Oostenrijk, Tsjecho Slowakije, de Verenigde Sta ten en Zwitserland ieder een. Twee jaar geleden waren er nog maar weinig scooters op de R.A.I. Dit kort na de oorlog in Italië ontwikkelde „autootje op twee wielen" werd door Nederland langzaam ontdekt. Thans heeft dit modeartikel ook de Ne derlandse markt veroverd en boven dien de belangstelling getrokken van verschillende fabrikanten. Aanvankelijk dacht men dat de scooter een luxe ar tikel was, dat alleen geschikt zou zijn voor het zonnige klimaat van het land van herkomst. Spoedig is echter ge bleken, dat het wagentje bij ons beter op zijn plaats is dan waar ook ter we reld. Wij met ons vermaledijde klimaat kunnen ons op een scooter nog enigszins voortbewegen, zonder daarvoor leren laarzen en jassen te moeten aantrek ken. De door deze ervaringen gewekte interesse is op de R.A.I. duidelijk waar neembaar. Aanvankelijk werd he# in Italië ont wikkelde model lustig geïmiteerd, maar al spoedig sloegen de Uuitsers een eigen weg in. Thans maakt elke zichzelf respecterende motorenfabriek een scooter en er zijn variaties te vin den tussen 50 en 250 cc. De lichtste scooter is de „Kreidler Roller", die is uitgerust met een 50 cc. motortje. Dan komt H.M.W. met de geheel nieuwe ,,Colibri"-scooter, die aangedreven wordt door een 75 cc. motor en daar mee een snelheid kan halen van on geveer 80 km.'per uur. Ook de nieuwe Centra scooter met een 75 cc. Lavelet- te Bosch motor mag er wezen. De priis van deze wagentjes beweegt zich rond de duizend gulden. j Deze lage prijs is een voordeel, want lange tijd waren de scooters bepaald te duur. Thans is de prijs geen bezwaar meer, want de belangrijkste scooterfa- brieken hebben hun producten aanzien lijk in prijs verlaagd. Voor de Vespa betekent dit enminste 250 gulden. In de wielmaat van de paradepaard- jes van de R.A.I. is geen vaste lijn te ontdekken. De Traditionele Italiaanse merken handhaven met uitzondering van Guzzi dan nog de uiterst kleine wielmaat. De meeste Duitse en Neder landse scooters hebben grotere wielen, ook de wijze van schakeling loopt bij de verschillende merken sterk uiteen. Er zijn er nog met de „ouderwetse" voetschakeling. Er zijn er vele die scha kelen via de ontkoppelingshandle, maar er zijn er ook al, zoals de D.K.W. „Hob by", die volledig automatisch op het toe rental van de motor overschakelen. Vier Nederlandse merken trekken de aandacht. Dat zijn de Disselhof met een 150 cc J.L.O. motor en een carrosserie van polyester-glasvezel (soort plastic), de Bitri met 120 en 150 cc. J.L.O. mo tor, de D.M.F. met 200 cc. J.L.O. en de reeds genoemde kleine Centra scoo ter. De nieuwe D.M.F. (Driebergse Mo toren Fabriek) is een bijzonder fraai exemplaar. Dit beantwoordt aan de vraag naar een scooter die geschikt is om twee personen en bagage over een grote afstand te kunnen vervoeren en daarbij een redelijke snelheid te kun nen maken. Anderhalf jaar heeft men er in Driebergen aan gedokterd. Op de R.A.I. is slechts het prototype te zien. Het is nog niet bekend, wanneer met de levering op grote schaal begonnen kan worden. Men is bij de scooter alleen niet stil blijven staan. Men heeft het char mante vervoermiddel nog meer wil len vervolmaken en het gevolg daar van is de zgn. „scootmobiel" geweest, een heel klein autootje dat uit delen van scooters en motorfietsen is sa mengesteld. Op de R.A.I. is de be kende „Messerschmidt" te zien, uit gerust met een 175 of 200 cc. motor. Het ding heeft een ketting-transmissie en een normaal scooterstuur. Het heeft als voordelen boven de auto dat het veel zuiniger rijdt en veel gemak kelijker en goedkoper te onderhouden is. De Kroboth „Allwetter-Roller" kan op deze R.A.I., althans binnen, niet getoond worden. Die heeft nog iets meer het uiterlijk van een auto als de Messerschmidt. Hij zal te zien zijn op een demonstratieterrein naast het R.A.I. gebouw. :v,v. Waarom dit kleine meisje huilt, vertelt het verhaal niet. Waarschijnlijk echter omdat ze de scooter op de voorgrond wil hebben, daar die zo kin derlijk gemakkelijk te besturen is. Het is de nieuwe 50 cc Kreidler scooter, een van de vele charmante verschijningen op de 35ste R.A.I. In ongeveer 6 jaar tijds zijn er in ons laiul 400.000 bromfietsen op de weg ver schenen. Daarmee is dit fenomeen de populairste gemotoriseerde tweewieler geworden van Nederland. Wie dat nog niet wist, raakt er spoedig van over tuigd, wanneer hij een bezoek aan de 35ste RAI-tentoonstelling brengt. De bromfietsen barsten er bijna uit. Steeds meer gaat dit vervoermiddel een eigen karakter krijgen, steeds meer wendt het zich af van de fiets en richt het zich naar de motor, er daarbij voor zorgend ver genoeg van deze zware vehikels verwijderd te blijven. Dit wordt veroorzaakt door een streven naar hogere prestaties, waardoor veer systemen worden ontwikkeld, versnellin gen worden gemonteerd en de bouw luxueuzer en comfortabeler wordt. De losse rijwielmotor heeft veel ter rein aan het conmplete product verlo ren. De meeste geïmporteerde losse motoren worden veelal op speciale rijwielen gemonteerd, daar is gebleken dat de gewone fiets ten slotte niet voor hoge snelheden is gebouwd. Uit de statis tieken blijkt, dat de Nederlandse rijwiel- motorfabrikanten ongeveer 50 procent van de totale afzet van bromfietsen in Met vijf millioen fietsen is Nederland wellicht het meest „trappende" volk ter wereld. Bij de Nederlander hoort een fiets. Wij zouden hem niet zonder zijn tweewieler kunnen voorstellen. Wij hebben onze trouwe rossinant laatst af gedankt, hautain weggegeven met de mededeling dat wij hem niet meer no dig hadden. Maar wij zijn bedrogen uit gekomen. Alle gemotoriseerde voertui gen hebben ons ten slotte toch nog de das omgedaan. Het ene joeg ons over de kop en het andere liet ons staan, zonder dat wy dat zelf wilden. Onze oude fiets heeft dat nooit gedaan. Wij zijai er altijd op thuis gekomen, al moes ten wij soms ergens tegen schoppen om.hem weer aan het lopen te krijgen. Hoe dat zij, de moderne fiets heeft wei nig meer van het oude, wat verroeste zwarte geval van vroeger. De 35ste RAI laat zien, dat zelfs op het gebied van zo'n simpel ding als de gewone fiets de ontwikkeling nog lang niet stil staat, zelfs niet en zeker niet i" Nederland, waar men voor de oorlog het traditionele model in de zwarte kleur langer heeft volgehouden dan in het buitenland. De Nederlandse rijwielindustrie heeft zich een wereldnaam verworven. Bijna honderdduizend rijwielen werden er per jaar uitgevoerd en zelfs zijn de Verenig de Staten afnemer geworden. Op de RAI is duidelijk waarneembaar een tendentie naar gebruik van lichtere materialen. Men streeft ernstig naar een gewichts vermindering met behoud van gelijke, of grotere sterkte. Zo kan men er een aantal rijwielen zien, die het midden houden tussen het traditionele model en een racefiets. Deze worden speciaal gepousseerd voor het „groot-tourisme". Versnellingsnaven vinden hoe lan ger hoe meer toepassing. Men heeft ons verteld, dat er op de RAI een fiets met tien versnellingen te zien moet zijn. Wij hebben hem niet ge vonden. Wat de framebouw betreft ziet men een steeds groter wordende overeenkomst tussen dames- en he renfietsen. Veel modelten kennen zelfs helemaal geen verschil meer. Centro toont een fiets die niet meer uit de conventionele buizenconstructie be staat, maar uit één stuk licht metaal is gegoten. De vorm van dit appa raat is kennelijk aan de bromfiets ontleend. De fiets blijft Neerlands belangrijkste vervoermiddel. Daar verandert zelfs de brommer niets aan. Het vorige jaar werden door de Nederlandse fabrieken meer dan een half millioen rijwielen gefabriceerd. Dat waren er vijf maai zoveel als het aantal bromfietsen dat uit vaderlandse werkplaatsen kwam. In totaal waren er in ons land eind 1954 505.400 gemotoriseerde tweewielers in gebruik. Bijna 123.000 Nederlanders re den op motorrijwielen, bijna 8000 op scooters en de bromfietsers waren toen tot een menigte van 375.000 man aan gegroeid. Op hetzelfde moment reden er vjjf millioen fietsen! Nederland blijft er trouw aan. Advertentie Hoofdkant.: Meervlietstr. 36 A, Velsen Tel. 4210 - K 2550 Het AANGEWEZEN ADRES voor Termijnen: 1224 of 36 maanden. Geheimhouding verzekerd. Sprekende over de sport, waarvoor op de begroting van O.K. en W. een bedrag van een kwart millioen is uitgetrokken (niet een millioen gulden zoals gisteren abusievelijk werrl ge steld), heeft minister Cals in de Twee de Kamer verklaard, dat de 01 ikke- ling van het professionalisme z,.i volle aandacht heeft. De bewindsman sprak de hoop uit, dat er een zo scherpe schei ding tussen professionalisme en ama teurisme zal zijn, dat de sportjeugd ge heel gevrijwaard blijft voor gevaarlijke invloeden. De subsidiëring zal zich niet uistrekken tot organisatie op beroeps basis. Vespa brengt een nieuwe 150 cc scooter, die in twee modellen te verkrijgen is, de „de luxe" en de „Grand sport". De foto toont de laatste. „We gaan naar Rome". Dit oude Ne derlandse voetbalstrijdlied heeft Don derdagmiddag over het besneeuwde veld van Anderlecht te Brussel geklon ken. En ditmaal was er werkelijk vol doende reden om het te zingen. Het Nederlandse militaire elftal behaalde n.l. een volkomen verdiende overwin ning van 31 op de Belgische militaire ploeg. Dat betekent, dat Nederland zal inogen deelnemen aan het eindtour- nooi. dat de volgende maand in Italië zal worden gehouden. De Nederlandse ploeg, in oranje shirts, was van het begin tot het einde superieur aan de Belgen, die zich niet als „rode duivels" presenteerden, doch witte hemden droegen. Het werd a) spoedig duidelijk dat de Nederlanders zich op het spiegelgladde veld veel be ter staande konden houden dan hun te genstanders. „Een kunst', zei men op de tribune, ,die Nederlanders zijn nu een maal geboren schaatsenrijders." Direct na de aftrap putte onze voor hoede zich al uit in het bedenken van letterlijk en figuurlijk „gladde" combi naties, hetgeen tot resultaat had, dat de bekwame doelman Van der Meirsch in de vijfde minuut mis greep op een strak schot van rechtsbuiten Mul (EDO), waartoe onze excellerende binnenspelers Brusselers en Van der Wel deze in staat hadden gesteld (01). In de dertiende minuut werd het 02, toen tijdens een duel tussen Brus selers en de Belgische keeper laatstge noemde uitgleed. Wel ging ook de Eind- hovenaar even „onderuit", maar hij her stelde zich en knalde de bal in het ver laten doel (02). Toen al hief het voor namelijk uit militairen bestaande „le gioen" het lied over de reis naar Rome aan. Het bleek niet voorbarig te zijn geweest. De Nederlanders bleven een zo hoog mogelijk tempo handhaven en schoten uit alle hoeken en standen. De Belgi sche stopper Culot moest „hulptroe pen" aanwerven om aan de belegering het hoofd te kunnen bieden. Het werd een het gevecht, dat dikwijls veel te hard was. Botsingen gaven aanleiding tot menig onvriendelijk gebaar van bei. de zijden, zonder dat daar echter al te onplezierige incidenten uit voortkwa men. Na de rust, dje door een deel van het publiek gebruikt werd voor een mas saal sneeuwbailengevecht, zette het Bel gische elftal een fel offensief in, dat on ze voortreffelijke verdediging, met Frö- Ech en Van Kerkum als uitblinkers, echter beheerst opving. Toen waren de Belgen, die rechts back Van Rooy op de plaats van de falende midvoor Wouters hadden ge plaatst, dicht bij een tegenpunt. De nu linksbuiten spelende Wouters aarzelde echter voor een onafge schermd doel en een ogenblik later ging een schot van Van Rooy via het hoofd van Frölich corner. De hoekschop bood Wouters nog een fraaie kans, maar ditmaal stond Van Kerkum op de bedreigde plaats voor het doel. Een onmiddellijk daar op volgende charge van de Neder landse militairen bracht doorzetter Brusselers op de rechtervleugel in een ideale positie om een pass te lanceren naar de vrijstaande Van der Wel, die er prompt gebruik van maakte (03). Nederland kon zich nu een verdedi gende houding permitteren. Het Bel gische slot-offensief volgde bijna auto matisch. Een verre pas van stopper Culot belandde in een kluwen van spelers, die keeper Feyt het uitzicht benam. Zo kon Van Rooy vier minuten voor het einde de eer der Belgen red den, Öie vorig jaar het militair tournooi hadden gewonnen. 1954 hebben verzorgd. De andere vijftig procent kwamen als afgewerkte pro ducten uit het buitenland of als Neder landse brommers, maar dan met geïm porteerde brommers. Interessante frameconstructies, waar bij de benzinetank in het frame is op genomen, zijn op deze RAI te zien. Ver schillende veersystemen vallen op en met vreugde zal de Nederlandse brom fietsberijder constateren dat de achter- rijwielvering thans vrijwel algemeen wordt toegepast. Wat de motortjes be treft heeft de tweetakt vrijwel de gehele markt veroverd. In Italië is thans ook een dieselmotortje in gebruik. Het is nog niet in ons land geïmporteerd, om dat eerst zal moeten blijken of het levensvatbaarheid heeft. Automatische koppeling voor twee versnellingen wordt thans toegepast bij de HMW en de Mobylette. JLO, NSU, en Rex hebben van de rijwielpedalen kick- starters gemaakt, zodat men de motor kan aantrappen, ook als men stil staat. Voorts doet men zijn uiterste best het geluid, dat een bijzonder onaan trekkelijk iets is, zoveel mogelijk tegen te gaan. Bij de Mobylette en de Hein- kei worden die uitlaatgeluiden zeer doeltreffend bestreden. Verdere ontwik keling van d^ remsystemen draagt bij tot grotere veiligheid van de brommer. Er zijn heel mooie bromfietsen op de RAI te zien. HMW brengt een ge- carrosseerde brommer, Stokvis is er met de nieuwe RAP, Berini is ook al nfeuw, Eysink laat de „Credette" zien, enfin er zijn te veel merken om op te noemen, zoveel dat de adspirant- brommer moeite genoeg zal hebben om zijn keuze te doen. Er zijn 40 bromfiets- merken, waarvan 22 Nederlandse, 12 West-Duitse, 2 Belgische, 2 Oostenrijkse, 1 Franse en 1 Italiaans merk. Te Moskou zijn de afgebroken par tijen uit de zevende en achtste ronde van het tournooi om het Russisch schaak kampioenschap uitgespeeld. De resulta ten waren: Zevende ronde: Furman Antoshin 01; BotwinnikKahn 10; Spassky-Kotov 0-1; Borisenko-Korch- noy halfhalf. Achtste ronde: Gel- IerSimagin 10; LisitsinBorisenko halfhalf; KahnKorchnoy afgebroken. De grootste belangstelling ging uit naar de partijen BotwinnikKahn en SpasskyKotov. Ondanks het feit, dat Botwinnik in het eindspel materieel voordeel had, was het voor hem niet gemakkelijk een beslissing af te dwin gen. Een afruil van pionnen op een vleu gel vereenvoudigde de situatie. De we reldkampioen zag kans een vrijpion te krijgen en zonder een fout te maken won hij nadat de partij 75 zetten had geduurd. In een pionneneindspel slaagde Ko tov in zijn partij tegen Spassky erin na enkele manoeuvres op beide vleugels vrijpionnen te krijgen. Spassky zag zich toen gedwongen op te geven. Na de achtste ronde luidt de stand in de kopgroep: 1. Geiler 6 punten: 2 en 3 Botwinnik en Smyslov 5-en-halve punt; 4 en 5 Petrosyan en Spassky 6 punten. Vandaag zou te Sydney de vijfde te vens laatste testmatch van de serie 1954/d!) tussen Australië en Engeland be ginnen, doch hevige regen belette de aan vang van het spel voor vandaag. Ook al zou het hedendroog weer ge weest zijn, dan zou het nog een open vraag geweest zijn. of er op deze eerste dag wel gespeeld zou zijn, daar het van Woensdag j.l. af aan één stuk geregend heeft en de Sidney Cricket Ground tal van grote plassen vertoont. De beide aanvoer ders hebben dan ook niet getost: evenmin ziin de namen van de elftallen uitgewis seld. Voor Engeland zal Michel Cowdrey wel niet kunnen uitkomen, daar hij met koorts te bed ligt; het uitkomen van de Australi sche wicket-keeper Maddocks is eveneens nog onzeker. De zesdaagse van Antwerpen is ge wonnen door het Belgische koppel Van SteenbergenOckers. SchultePeters (Ned.) eindigden op de tweede plaats. De uitslag luidt: 1. Van Steenbergen Ockers (België) 268 punten; 2. Schulte Peters (Ned.) 129 punten. Op één ron- d.: 3. RothBücher (Zwitserland) 185 punten: 4. SenfftlebenForlini (Frank rijk) 152 p. 5. Von BürenDe Beuckelaer (Zwitserland/België) 116 punten. Op twee ronden: 6. ArnoldPatterson (Australië) 228 punten; 7. Van Vliet Derksen 270 punten. Het ploegenklassement luidt: 1. Am sterdam 25 punten: 2. Parijs 37 punten; 3. Zürich 41 punten; 4. Antwerpen 44 punten. Het kampioenschap van Scandinavië, te Helsinki verreden, is gewonnen door de Fin Kauko Salomaa, die de eerste plaats bezette in het eindklassement vóór Gunnar Ström (Zweden). Het totaalklassement luidt: 1. Kauko Salomaa 194,217 pnt.; 2. Ström 196,467 pnt.; 3. Salnonen 196,626 pnt.; 4. Sjoelin 196,737 pnt.; 5. Seiersten 196,740 pnt.; 6. Oeverby 196,820 pnt. Ver verwijderd van zijn aartsbisdom Lan chow (China) heeft mgr. Theodor Budden brock S.V.D. Donderdag in het Moeder huis te Steijl-Tegelen zijn gouden priester feest gevierd. Hiervoor waren tal van missionarissen van de Duitse provincies naar Steijl gekomen, die, evenals de ju bilaris, door de communisten uit China zijn verdreven. Dit lot trof ook de bisschop van Ichowfu mgr. K. Weber S.V.D. en mgr. Laranaga O.C.A.P., alsmede de beide apostolische prefecten mgr. Loy en mgr. Haberstrok. Gevieren woonden zij het jubileumfeest van mgr. Buddenbrock bij. Mgr. Weber hield tijdens de pontificale H. Mis, opge dragen door de jubilaris, de feestpredikatie. De bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lemmens woonde eveneens de kerkelijke plechtigheden bij. 's Avonds werd de jubilaris door de kloostergemeenschap van St. Michael te Steijl, waar hij in 1892 als klein-seminarist intrad, hartelijk gehuldigd. De huidige klein-seminaristen deden dit met zang, mu ziek en toneel, terwijl tal van autoriteiten mgr. Buddenbrock in toespraken hulde brachten. Dit deed o.m. zijn vicaris- generaal pater P. Senge, die uitvoerig de laatste jaren van het priesterleven van de jubilaris herdacht. Zware jaren van strijd tegen de communisten, die de aartsbis schop zeventien maanden gevangen hielden en hem daarna uit China verdreven. Schriftelijke gelukwensen kwamen o.i. binnen van Z. H. de Paus. Voor de grootse huldiging sprak mgr. Buddenbrock tenslotte woorden van dank. Uit zijn toespraak viel duidelijk grote be zorgdheid voor zijn 20.000 katholieken in China te beluisteren, alsook een intens verlangen om weer ondanks zijn 77- jarige leeftijd naar andere missies te worden uitgezonden. Hierover worden mo menteel te Rome besprekingen gevoerd. Metro Goldwyn Mayer heeft bekend ge maakt dat deze maatschappij de levensge schiedenis van Vincent van Gogh zal ver filmen. onder de titel „Lust for life" naar de biografie van Vincent van Gogh, ge schreven door Irving Stone. Het scenario wordt geschreven door Norman Corwin. m-: dansork., 13.00 lichte muz„ 14.10 ge- HILVERSUM I, 402 m VARA: 7.00 var. muz. 15.10 ork.conc., 19.30 gevar nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., muz. 7.45 Even opkrikken!, 7.50 gram" 8.0Ó nieuws, 8.18 gram., 8.35 orgel, 8.55 vrouw. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 13.15 gevar. muz., 15.00 dansmuz., 16.15 9.00 gym., 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., mil. ork., 18.00 jazzmuz., 19.00 ork. conc., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continube- 20.30 symph.ork. drijven, 11.35 tenor en piano. 12.00 gram., 12.33 gram.. 13.00 nieuws, 13.20 lichte NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, muz., 13.45 jeugd, 14.20 sport, 14.35 lichte 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.15 dans-, muz., Ij.00 orgel. 15.25 caus., 15.40 cello film- en operettemuz., 14.00 lichte muz., en klavecimbel. 16.00 van de wieg tot het 15.00 gevar. muz., 16.00 amus.muz.. 18.00 graf, 16.15 kamerork. en solist, 7.00 vrolijke muz., 19.25 instr. ens. en koor, weekjourn., 17.30 accordeonork., 18.00 22.30 symph.ork. en solist, 23.00 dansmuz nieuws 18.20 dansmuz., 18.45 regerings- 0.15 dansmuz., 1.00 lichte muz., 2.15 ge- uitz., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: var. muz. 19.30 caus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 ge var. progr., 22.00 soc. comm., 22.15 Ween- se muz., 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 muz., 7.45 Mor- FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.' 12.30 symph.ork., 14.17 symph.ork., 16.10 ork.conc., 16.55 kamermuz., 20.00 lichte muz., 22.30 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 14.30 lichte muz.. gengebed 8.00 nieuws 8.20 gram. 9.00 15.45 accord.muz.. 16.00 Franse chan- vrouw, 10.00 kleuters,^ 10.15 gram., 11-00 sons, 16.15 accord.muz„ 16.45 Engelse les, a ,„„0 17.10 hoorn en piano 22.15 dansmuz. 484 m.: 16.30 Lichte muz., 17.15 lichte zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer 13.00 nieuws, 13.20 gram., 14.00 boek. 14.10 muz„ Ï7.3o"Üchte miiz., "Ï8.30 lichte muz' gram. 14 20 Engelse les, 14.40 gram 15.05 22.15 lichte muz., 23.00 lichte muz. kroniek letteren en kunsten, 15.40 ka merkoor, 16.00 schoonheid v. Grego riaans, 16.30 jeugd, 17.00 amateursprogr.. 17.20 jeugd, 18.00 samenzang. 18.15 jour- ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 17.00-17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). nalistiek weekoverz., 18.25 gram.. 18.30 22.00-22.30 Nieuws, feiten v d. dag en pari. overz., 18.40 Musette-ork. en solist, - - - - 19.00 nieuws, 19.10 Lichtbaken, 19.30 Avondgebed, 19.45 omr.ork. en solist. 20.40 act., 20.55 de gewone man. 21.00 ge var. progr., 23.00 nieuws. 23.15 Esperan to, 23.25 Maastrichts Stedelijk Orkest. Vorm en kleur. Sportjourn. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Act. 20.30 Zang. 20.35 Zo zijn onze manieren. 21.00 Film. 21.10 Baantjes jagen. 21.30 Filmfragm 21.35 ENGELAND, BBC. home service. 330 zang en piano. 21.45 Pauze. 21.50 Cabaret.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5