Minister Cals ontvankelijk voor niet-inge diende moties Mevr. Fortanier incarneert Nietzsche's karakteristiek Ondanks toevloed touristen hotelbouw vrijwel onmogelijk Tweehonderdste vergadering van werktuig- en scheepsbouw- ingenieurs Mederegeren na 1956 alleen na terugkeer van fatale weg Tussen neus en lippen Op de thee Blinde klokkenist PANG Paul Claudel op zijn doodsbed C <t)e ms/uipm/ifi van ctemsïe tang. Tweede Internationale Horecafexpositie in najaar te Amsterdam Onderhoudskosten 285pet. gestegen Katholieke politiek gevaar voor de democratie Cees Roelofs ÜC5 'êi Sl(2 De weldaden van de "Lanoline Melk S": wonder- reiniger voor uw teint VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 PAGINA Voorwaardelijke straf voor tweelingzusters Canadees minister Stuur ons emigranten SM Kleinere woningen Vergeleken met peil vati voor de oorlog Enschedese Rollins nu in Metz als Kells Met spelfout op zijn rug Notariaat aanbevolen door de beste schoonheidsspecialisten voor het gelaat van de Parijse instituten. Mr. BURGER J O T DE K, V.P. Dank aan V.V.D. voor steun in de strijd Principe en actualiteit Een rechtse coalitie? L. Hazelzet verlaat De Maasbode Begroting Q, K. en W. aanvaard (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de begro ting van O.K. en W. aanvaard; alleen de communisten lieten volgens traditie hun „tegen" aantekenen. Er liggen nog twee moties van de heer Gortzak, die apart in stemming zullen komen. Voor wat de kunsten betreft heeft minister Cals een niet-ingediende motie meege kregen van de heer Welter, die voor gaf, dat zijn zwakke politieke krachten tekort schoten om hetgeen hy op het hart had in een motie aanvaard te krijgen. Deze motie behoelt inmiddels de bewindsman niet zwaar op de maag te liggen: ten eerste omdat ze slechts imaginair is en ten tweede omdat, ge steld, dat ze wel was ingediend het is ingewikkeld de grote meerder heid van de Kamer er mee zou heb ben willen zeggen, dat het haar wel kom zou zijn als op de volgende be groting ruimere bedragen voor de kun sten worden uitgetrokken. Deze ongebruikelijke procedure bleek aanstekelijk te werken. Mevrouw For- tanier-de Wit (VVD) diende op haar beurt ook niet een motie in, de minis ter vragend niet het Nederlands Ballet alléén te steunen. Het grapje oogstte tot op zekere hoogte nog succes ook. Op een welingediende motie zou de be windsman, naar hij deed uitkomen, niet zijn ingegaan, maar nu bezweek Z. Exc. in zoverre voor de aandrang van liberale en socialistische zijde, dat hij zich bereid verklaarde na te gaan of er toch nog enige bescheiden steun aan het Ballet der Lage Landen gegeven zou kunnen worden. Mevrouw Fortanier had, zoals wij gis teren meldden, enige vragen gesteld over de adviezen, welke aan de totstand koming van het Nederlands Ballet voor af zijn gegaan. Zij bleek daarmee ge handeld te hebben volgens een woord van Nietzsche, dat zegt, dat de vrouw kunst en raffinement lief heeft. Minister Cals moest namelijk opmer ken, dat het antwoord op die vragen reeds gegeven was in een rapport, dat de Kamer ter vertrouwelijke kennisne ming was gegeven. In ieder geval kwam er voor de buitenwereld nu dit Uit, dat de bewindsman het verhaal tegensprak als zouden de buitenlandse deskundigen hun oordeel gebaseerd heb ben op een onderzoek van niet langer dan twee dagen. Overigens ontkende mr. Cals niet, dat men met d®desr kundigen van mening kan verschillen; dat doen de deskundigen onderling trou wens ook. Bovendien geldt bij dit on derwerp. dat het ballet zoals het ten slotte behoort steeds in bewe ging is De balletschool zal worden verbonden aan het Koninklijk Conser vatorium te Den Haag, hetgeen voor de hand ligt; ook vroeger is er bij dit conservatorium een dergelijke opleiding geweest. Bij de vooropleiding kan „Toon kunst" wellicht worden ingeschakeld. Inzake de opera werd in de minis teriële rede opgemerkt, dat men de berichten uit het Oosten van het land over de Reisopera niet mis moet ver staan. Er komt het volgend seizoen een geheel nieuwe opzet; van 1 Maart tot 1 September zal de Reisopera haar werk van Enschede uit voortzetten. De positie van het Brabants Orkest kan niet incidenteel bezien worden, zo zei de minister verder. De classifica tie van de symphonie-orkesten is opge zet in 1946; toen bestond het Brabants Orkest nog niet en men kan dit orkest nu niet simpelweg van de D- naar bij voorbeeld de C-groep overbrengen. Dit jaar zal echter een beslissing in deze kwestie genomen worden. Het Fries Orkest is nog niet zover, dat het in de algemene salarisregeling kan wor den opgenomen; de minister verklaarde zich echter bereid de aanloop daartoe te versnellen. De toneelsituatie besprekend kwam mr. Cals met de mededeling, dat hij voor de door vele fracties in bescher ming genomen toneelgroep ,,Puck" bij het komend seizoen zeker een subsidie verhoging in overweging zou nemen. En dan de film. De heer Willems had gezegd, dat de overheid na A ookB moet zeggen. Minister Cals: ,,Ik heb het toch goed verstaan, niet de P van Parel?" Overigens wilde de bewindsman nog wel verder dan de letter B en zelfs tot de P gaan. In beginsel bestaat er bereidheid om verschillende initiatieven te steunen en verzoeken om garanties voor redelijke speelfilms zijn steeds in gewilligd. Maar het valt te betreuren, dat er in ons land tot nu toe niet meer en betere producten tot uitvoering zijn gebracht. Mr. Cals zag nog niet in hoe zijn departement daarin verbetering zou kunnen brengen. Inzake de basis van zijn beleid deelde de bewindsman desgevraagd mede, dat het opstellen van een algeheel cultuur plan, dat voor een reeks van jaren een doelgericht beleid uitstippelt, geen sine cure is. De eigen structuur van het kunstleven zal voorlopig de weg bepa len. Monumenten Bij totstandkoming van een nieuwe monumentenwet speelt het grote pro bleem, dat enerzijds de overheid bij het herstel van kerkgebouwen mag verlan gen. dat de gemeente, die de kerk ge bruikt, ook wat bijdraagt, doch dat an derzijds een kleine gemeente niet de ka pitale bedragen kan opbrengen, welke nodig zijn voor de restauratie van de grote oude kerken. Moet de overheid dan treden in de vraag, welk deel van haar middelen een gemeente voor de kerkrestauratie zou dienen af te staan? Het wit bepleisteren van kerkmuren, dat bij de heer Tilanus verwondering had gewekt, geschiedt op advies van de deskundigen. Ten aanzien van de openb. leeszalen verklaarde de bewindsman zich bereid een salarisverhoging voor de assisten ten met spoed te bezien. De minister was het eens met de Kamerleden, die gesteld hadden, dat de taak van de Sticusa voor Indonesië ener zijds en Suriname en de Nederlandse Antillen anderzijds geheel verschillend ligt. Voorzover de overheid met het werk van de Sticusa bemoeiing heeft, is deze scheiding ook doorgevoerd. Over de radio werd medegedeeld, dat de inkomsten uit de luisterbijdragen ge lukkig door uitbreiding van het aantal luisteraars stijgen, zodat er bij de kos ten voor grotere zenders en frequentie modulatie nog geen moeilijkheden dreigen. Bij het chapiter radio kwam mevrouw Fortanier, de kwestie van de zendtijd voor de V.V.D. opnieuw be sprekend, nogeens met vrouwelijke lis tigheid tegenover de K.V.P.-minister voor de dag. Z\j achtte het een onrecht, dat de P.v.d.A. wel voor de microfoon aan bod komt en partijen als de C.H., de V.V.D. en de K.V.P. niet. Men had de kennelijk opzettelijke verspreking niet snel genoeg door en interrumpeerde, dat de K.V.P. wèl zendtijd krijgt hetgeen mevrouw Fortanier-de Wit een wapen te meer gaf om voor haar partij op te komen. Minister Cals hield echter vast aan zijn standpunt: toewijzing van zendtijd aan de V.V.D. zou de grond slag van het omroepbestel doorkruisen. De bewindsman erkende echter, dat de verlangens van de V.V.D. niet onredelijk zijn. De Rotterdamse politierechter heeft de negentienjarige tweelingzusters Dien- tje en Wiesje M., die het de politie heel lastig hebben gemaakt en o.a. met een steen een ruit van een politiebureau hebben verbrijzeld, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. De meisjes zullen drie jaar onder toezicht worden gesteld. Dientje mag thuis blijven maar Wiesje wordt in een gesticht te Breukelen onderge- brac' Advertentie Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel (Van een verslaggever) Het bijzonder succes van de Eerste Internationale Horecaf-Tentoonstelling, die in 1950 bij gelegenheid van het zes tigjarig bestaan van de Horecaf te Am sterdam werd gehouden, is voor de Ne derlandse hoteliers aanleiding geworden om deze expositie tot een vijfjaarlijkse traditie te verheffen. Van 29 September t/m 9 October a.s. zal daarom in de RAI een soortgelijke evenement worden georganiseerd, ditmaal van nog weidser allure. De modernste snufjes van de snel ge- evolueerde naoorlogse internationale hotellerie zullen voor leken en vakge noten ten toon worden gesteld. De meer culinair ingestelde bezoekers zullen bo vendien vergast worden op maaltijden die door koks van internationale repu tatie worden bereid. De tweede Horecaf-internationale zal in het teken staan van de ver nieuwing welke vooral in de laatste vijf jaren in de Nederlandse hotel lerie is tot stand gebracht ondanks de problemen die nog steeds een volle dige uitbouw van het hotelwezen in Nederland bemoeilijken. Weliswaar is het aantal hotelbedden in ons land sinds 1940 van 62.000 tot 90.000 ge stegen en sprongen de omzetten om hoog van 194 millioen in 1945 tot 598 mililoen in 1953, maar toch blijft de stichting van nieuwe hotels zonder steun van de overheid een onmoge lijkheid. Door middel van de Marshall-hulp De vakafdeling voor werktuig- en scheepsbouw van het koninklijk insti tuut van ingenieurs heeft in Utrecht zijn tweehonderdste vergadering gehou den onder voorzitterschap van prof. ir. D. A. A. Kooien. De bijeenkomst droeg een enigszins feestelijk karakter o.m. door de aanwe zigheid van de vice-president van het instituut, dr. ir. J. A. Ringers en de algemeen secretaris, ir. H. Sangster, alsmede van vijf nog in leven zijnde leden van het bestuur der afdeling tij dens de honderdste vergadering in 1928, namelijk de oud-voorzitter ir. F. Muller, de oud-secretaris ir. H. tG. J. Grevers en voorts de heren ir. F. C. J. M. Wirtz Gzn., ir. W. H. Tromp en ir. D. A. de Fremery. Namens de vijf oude bestuursleden feliciteerde ir. Muiier de vakafdeling met het feit van deze tweehonderdste vergadering. Hij gaf een overzicht van enkele belangrijke gebeurtenissen uit de geschiedenis van de vakafdeling tij dens zijn voorzitterschap. Ir. Ringers feliciteerde namens het Koninklijk In stituut. Prof. Kooien gaf een beschouwing over de bloei van de afdeling, die met 356 leden op 15 Juli 1899 was op gericht. Eind 1920 kwam de afdeling boven de duizend leden en bij de honderdste vergadering in 1928 ston den 1242 leden ingeschreven. Vandaag telt de afdeling 2100 leden. Het aantal personen dat werkzaam is in de metaalnijverheid is in die ja ren eveneens aanzienlijk toegenomen. Waren dat in 1899 75.000 man, in 1925 waren het reeds 260.000 personen en op het ogenblik niet minder dan 318.000. Dit laatste getal betreft 2402 oedrjjven deze periode: in 1899: 200 werktuigbouw, 17 scheepsbouw, in 1925 337 werktuig bouw, 35 scheepsbouw, einde 3954 wa ren er 1032 studenten werktuigbouw en 109 studenten scheepsbouw aan de Tech nische Hogeschool. Deze cijfers illustreren duidelijk, al dus spreker, de grote behoefte aan ingenieurs bij de uitbouw van onze industrie. Naar de overtuiging van prof. Kooien zal de concurrentie op de buitenlandse markt niet zijn vol te houden zonder een grote kwalita tieve verdieping van onze ingenieurs, waaraan uitzonderlijk hoge eisen wor den gesteld. Hij juichte het daarom toe, dat ook in de vakafdeling de specialisatie toeneemt. Hierna hield prof. Kooien een voor dracht, waarin hij mededelingen deed over de fabricage van astronomische instrumenten in Nederland. In het huishoudelijk gedeelte van de tweehonderdste vergadering werden als nieuwe bestuursleden gekozen, de direc teur van de Ned. Verenigde scheeps- bouwbureaux ir. A. M. Fabery de Jon ge in de vacature ir. W. van Osselen en de onderdirecteur van de Rotter damse Droogdokmaatschappij ir. J. Chr. van Reenen in de vacature ir. F. C. Rauwenhoff. De Canadese minister voor de immi gratie, I W. Pickersgill heeft gezegd dat Canada zeer verheugd zou zijn dit jaar meer Nederlandse emigranten te zien komen. „Wij zullen alles doen met 10 of meer werknemers. Met de om de emigratie voor de Hollanders ambachtsbedrijven inbegrepen komt het totaal nog ongeveer tien procent hoger te liggen. Het aantal studenten aan de Tech nische Hogeschool bedroeg gedurende zo aantrekkelijk mogelijk te maken' aldus de minister. „Wij zullen het aan tal Nederlandse emigranten even hoog houden als het vorige jaar en als het kan zelfs hoger maken". werden o.m. zes nieuwe hotels gebouwd en andere vergroot, waarbij de onder nemingen zelf vijftig procent van de lasten droegen. Doch overigens blijft nieuwbouw, hoe dringend ook noodza kelijk, economisch een onmogelijkheid. Per eenheid van kamer belopen thans de kosten van bouw en inrichting voor een middelklasse hotel 10.000 a 15.000 gulden. Bij het lage prijspeil in Ne derland van de andere kant een der grote aantrekkelijkheden voor de bui tenlandse toeristen en de onvoldoen de bezetting buiten het seizoen blijft rendabele exploitatie een onmogelijk heid. Naar de mening van Horecaf zal nieuwbouw van hotels daarom slechts mogelijk zijn als gunstige fiscale voor waarden in het leven worden geroepen Eenzelfde geluid heeft men onlangs kun nen horen uit de mond van de voor zitter van de Nederlandse Redersvere niging, waar hij sprak over de ver nieuwing van de passagiersvloot. De grote Franse schrijver Paul Claudel op zijn doodsbed. De uitvaartdienst zal Maandag worden gehouden in de Notre Dame in Parijs. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting stelt thans een onder zoek in naar de onderhoudskosten van woningen. De eerste phase van dit on derzoek, dat betrekking heeft op de prijsontwikkeling, welke zich ten aan zien van de verschillende onderhouds werkzaamheden heeft voorgedaan se dert de jaren 1938-39, is inmiddels vol tooid. Uit de uitkomsten hiervan die in een voorlopig rapport zijn vervat, blijkt, dat van arbeiders- en midden- standswoningen de totale onderhouds kosten volgens de indexcijfers gestegen zijn tot 385 pet., vergeleken met vóór de oorlog wanneer met het percentage van toen op 100 stelt. Een man van ongeveer dertig jaar, die op ziin rug getatoueerd in het Duits de waarschuwing: „dit gebeurt er met Ameri kaanse brandbommoordenaars en gangster piloten", draagt, is in Metz opgedoken. Htl beweert dat zijn naam Walter Kells is en dat zijn familie woont in Jersey City (New Jersey). De politie gelooft echter dat hii de man is die in Augustus in En schede trachtte door te gaan voor de Ame rikaan David Samuel Rollins, maar die later werd geïdentificeerd als Günther Fischer, een Oostduitser die er een sport van scheen te maken zich uit te geven voor Amerikaan. De politie heeft vernomen dat hij zich enige weken geleden elders had uitgegeven voor Canadees. Een nauwkeurige politie beambte in Saarburg heeft bovendien nog een spelfout in de Duitse tatouering ont dekt. By K. B. is aan H. G. van Nouhuys, op zijn verzoek, met ingang van 4 Maart, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te 's-Gravenhage. Aan mr. J. A. C. P. van Beek, is op zijn verzoek, met ingang van dezelfde datum, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te 's-Gravenhage. Advertentie (Van onze verslaggever) *i Fen recenle enquête bij de ,1 meest gezaghebbende schoon- hcidsexperts te Parijs bevestigt sy vji "Z het fantastisch succes van de "7 nieuwe "Lanoline Melk S" (Lait dc Lanoline) zij.verbaast de experts zelf, omdat ze er in slaagt aan de teerste gelaats tint zachtheid en frisheid te geven, reeds na het eerste gebruik. Dank zij deze vinding zijn nu de vele weldaden van de lanoline in het bereik van iedere vrouw, onder de nieuwe vorm van een assimilecrbare schoon- heidsmelk. verkrijgbaar in Nederland onder de naam Lait de Lanoline S (Lanoline Melk S) de ware wonderreiniger die uw huid tegelijk zuivert en verzorgt. "Lanoline Melk S" is verrijkt met isofoline, lecithinc en choiesterine (de 3 schutsengelen van de natuurlijke frisheid van uw teint). Het is inderdaad een volledige schoonheids behandeling, die het niet alleen mogelijk maakt, de huid al zuiverend te verzachten en te revitaliseren, maar die ze daarna bovendien voedt en beschermt tegen irritaties door microben en schadelijke invloed van het weer wind, regen, koude, mist. Bevochtig een watje met enkele druppels "Lanoline Melk S". ga hiermee over uw gelaat en zie hoe uw teint direct zuiverder en helderder wordt. De verdroogde cellen, die aan uw huid dat ruwe en oneffen aspect geven en ze zo droog doen aanvoelen, worden zachtjes meegenomen, zodat uw teint weer verschijnt in al zijn onvermoede zachtheid. Tevens wordt de huid in diepte gevoed, soepel gemaakt en verlevendiga. Uw gelaat is weer één uit straling van herwonnen frisheid I Vraag Lait de Lanoline S(Lanoline Melk S) vandaag nog bij uw leveran- Ém/( jV cier. Sénart, Parfum., Panjs- Distributeur voor Nederland Imp. C. F.G., Bierkade 10, Den Haag. Overtuigend bewjjs ploffing bestand zou zijn. Zodra er een luchtalarm Een zwarte kater is weerklinkt moet men in Wiesbaden als getui- naar de schuilkelder ren- ge voor de rechtbank nen en de koelinstallatie verschenen. Zijn getuige-, aanzetten. Tegen de tijd, nis heeft geleid tot de dat de eerste bommen veroordeling van 'n man, gaan vallen, zou de schuil- die van dierenmishande- kelder van buiten over ling beschuldigd werd. de gehele oppervlakte be- De beklaagde zou zuren dekt zijn met een iaag in de huid van de kater ys fcr dikte van een cen- hebben gewreven. „Streel rneter. Elke schadelijke het dier beval de rech- werk{ng Van een atoom ter, toen de beklaagde ovTlnfinazouhierdoor ^h„lA nntlcovAc n„ ontpiojjmg zou meraour te niet gedaan worden, zo beweert de uitvinder. alle schuld ontkende. De man stak zijn hand uit, maar het dier nam in doodsangst de vlucht. Door andere personen in de rechtszaal liet het Amerikaans Een grote levensmid- dier zich met behagen delenzaak in Londen heeft strelen. „Honderd mark een vaste klant, een boete", bepaalde de rech- Amerikaan, die uit Los ter toen. Angeles per telefoon en telegram levensmiddelen Atoomschuilkelder bestelt, waaronder verse met koelinstallatie mhg en korhoenderen. Een Duitse uitvinder Zijn bestellingen beliepen uit München heeft patent in twee weken tijds on- aangevraagd voor een ijs- Qeveer 150 gulden, maar sluimer gewekte buurman gekoelde schuilkelder, die zijn rekeningen voor te- liep slechts lichte ver tegen de hitte en de lefoon-, telegram- en be- kracht van een atoom- stelkosten bedroegen on geveer 8850 gulden. Zijn leveranciers, die verbaasd zijn over de bestellingen, zijn nog meer verwon derd over zijn telegram men, die eindigen met de woorden „Rule Britan nia" (heers Brittannië). Radicale oude heer Een driftige, 70-jarige heer in het tehuis voor ouden van dagen in Pe- tit-Saxonnet, kon het niet langer verdragen, dat zijn 80-jarige buur man hem door zijn ge snurk uit de slaap hield. Hij greep een pistool en vuurde enige schoten af op de niets kwaads ver moedende slaper om deze voorgoed van zijn eigenaardigheid af te helpen. Gelukkig was de hand van de getergde oude heer niet al te vast meer en de ruw uit zijn wondingen op, zo deelde de politie mede. Met verheffing van stem kwam de socialistische fractieleidar mr. Bur ger Donderdag op het congres van de P.v.d.A. tot de uitspraak, dat voor samenwerking met de K.V.P. de vraag beslissend is, of in Nederland een Rooms- Katholiek in feite een politieke keuze heeft. Men nog meer nadruk voegde hy er aan toe: „en of hy die over tuiging ook propagandistisch kap uit dragen". De Kath. Werkgemeenschap in de P.v.d. A. heeft aldus mr. Burger, een uiterste poging gedaan om in alle strijdbaarheid opnieuw de uitgestoken hand mogelijk te maken, die naar het schijnt een onoplosbare crisis kan voor komen. Hij herinnerde aan de waar schuwing van het N.V.V. door het op zeggen van de samenwerking met de andere vakverenigingen. Wij weten niet hoever onze bestrijders hun fatale weg willen afhollen, aldus mr. Burger, maar wij voorzien weinig goeds als er geen duidelijke keer ten goede komt. Zyn rede aan het slot van het congres werd met daverend applaus ontvangen. Nog altijd zag mr. Burger een zekere werkelijkheidswaarde in de samenwer king met de K.V.P., al was de ont wikkeling van deze party tot program- party zodanig tegengevallen, dat hij moest constateren: zy is daar thans meer dan ooit van verwyderd. Hy signa leerde in brede kring niet op de eerste plaats in de P. v.d. A. een anti-papistische gezindheid tegen deel name van de K.V.P. aan de toekomstige regering. In dit verband sprak mr. Burger van de „consequenties van het beleid van Romme". Het antipapisme wees hy echter resoluut van de hand. De K.V.P. heeft volgens mr. Burger in politiek zowel als in parleentair op zicht en ook gevoelsmatig in ons volk de nodige veren moeten laten. Hy con stateerde een zeker vacuum ten aan zien van de vraag met wie na 1956 zal moeten worden geregeerd. De P.v.d. A. is gaarne bereid de aangevangen taak voort te zetten, mits zij haar uit gangspunt kan handhaven. Mr Burger deed een dringend beroep tot samen werking op alle „progressieve krach ten". Hy constateerde dat na de oorlog steeds op critieke momenten de P.v.d.A. A. en de K.V.P. de doorslag hebben gegeven tot voortzetting van een be leid dat als progressief kan worden gekwalificeerd. Wil dit in de toekomst zo biyven, dan moeten vraagstukken van niet-actuele maatschappelyke be tekenis niet domineren, het gevaar van coalitie-vorming moet worden voor komen en men moet het mederegeren van de P. .v d. A. om principiële rede nen niet onmogelyk maken. De rede van mr. Burger ging uit van de nood- zakelykheid die hy zag tot het ver dedigen van het (socialistisch) vrijheids ideaal. Hy achtte de democratie be dreigd en vroeg zich na de rede van mr. Kropman in de Eerste Kamer af, of er misschien een katholieke naast een niet-katholieke democratie in de lucht zit. De katholieke politiek acht te mr. Burger een gevaar voor de de mocratie omdat er van persoonlijke verantwoordelijkheid van de burger voor het staatsgebeuren niets overblyft, wanneer deze wordt overgedragen aan geestelyke niet-politieke leiders. Tanen de politieke belangstelling van katholie ken in het verleden en neigingen naar vooroorlogse fascistische organisaties waren de tekenen die mr. Burger aan de wand zag staan. Daartegenover stelde hij de P. v. d. A., die zich concreet met de maatschap pelyke noden bezighoudt en geen theo logische en philosophische vragen laat domineren. De P.v.d. A. zou met haar nieuwe perspectieven de moeilijkheden hebben opgeruimd, door de confessio nele partyen geschapen. De heer Bur ger wilde niet het recht van confessio nele partyvorming, wel echter de deug- delykheid daarvan als remedie tegen de toenemende ontkerkeiyking in twy- fel trekken. Ook signaleerde hy het gevaar van een rechtse coalitie, al zeggen Andries- sen en Van Doorn: „Houd je mond toch voor de verkiezingen". Mr. Burger ver klaarde dat hy met prof. Duyn- stee het Mandement niet tot inzet van de verkiezingen wil maken, maar hij was by voorbaat al overtuigd, dat prof. Romme andere plannen had. Hy veronderstelde, dat de katholieke frac tieleider de zwart-wit vertekening van een miniatuur godsdienstoorlog wel niet zal kunnen missen. Romme zelf zou daarby wel als zwaanridder van het Epiescopaat optreden tegen opstandigen en paganisten. Diep teleurgesteld was de socialis tische fractieleider over de beide pro- testants-cristelij ke partijen, die op het standpunt staan dat het Mandement vooral zaken betreft die hen niet aan gaan. Hij sprak in dit verband van „de twee sloepen achter het linieschip K.V.P.". De V.V.D. daarentegen kreeg een bedankje voor de steun, ondervon den in de strijd voor de democratie. Deze rede werd op dit punt met applaus onderbroken. Indien de protest mus christeiyke partyen met de V.V.D. en de P. v. d. A. een prjncipeel geluid hadden laten horen dan zou de wer- kelyke politieke situatie, ook voor de K.V.P., open op tafel hebben gelegen, zonder enige ontsnappingsmogelykheid naar links of naar rechts. Dit zou een grote bydrage tot de stabiliteit onzer democratische verhoudingen zijn ge weest, aldus mr. Burger. Hy hoopte dat degenen in de K.V.P., die begrip heb ben voor wat de P.v.d.A. beweegt, in invloed zullen toenemen. Voorshands was hem daarvan althans in het parle ment echter nog weinig gebleken. Het congres heeft zich na enige dis cussie verenigd met de sociaal-econo mische resolutie. Deze werd verdedigd door drs. Roemers. Daarby kwam we derom de socialistische twijfel naar vo ren aan het nut van belastingverlaging, die alleen onder zekere voorwaarden geaccepteerd wordt. Ook had men cri- tiek op de huurverhoging zonder be stemmingsheffing. De Kamer is thans met een „onvruchtbaar compromis" opgescheept. Toen ik laatst met mijn vriend Tom een borreltje zat te drinken zag ik hem telkens onrustig opkijken als de telefoon rinkelde. Zijn vrouw, dacht ik; voor zulk soort dingen heb ik een fijn afgestemde intuï tie. Een poosje zaten wy byzonder schichtig tegen elkaar te doen: want als ik iemand psychisch zie lijden verlaat mij mijn aangeboren onbekommerdheid op slag. Na enig moeilijk converseren zei Tom zuchtend: „Kom, ik ga maar eens." „Ach ja....", zei ik. „Heb je vanavond iets byzonders te doen?", vroeg hij. „Nou, iets byzónders", zei ik aarze lend; want ik voelde, dat het nu ko men ging. „Ga met mij mee, naar huis", zei hij met geforceerde opgewektheid „te eten is er altyd wel wat voor je". „Maar ik' moet nog werken, zie je", stelde ik, een sterk ontwikkeld plichts gevoel huichelend, vast. „Kun je óók bij ons", beloofde Tom. Ik stribbelde nog wat tegen, maar toen hij ietwat zieligjes zei: „Mijn vrouw zal het ook leuk vinden", moest ik wel. Een dergelijk beroep op de stilzwygende loyaliteit, die tussen alle mannen op de aarde bestaat, kon ik niet negéren. Even later stommelden wy zyn huis binnen. Tom knipte het licht aan. „Ze is niet thuis, geloof ik", zei Torn schril. „O," zei ik. Een ogenblik stonden wy gezamen- lyk te bepeinzen, hoe een vrouw, door er niet te zyn, een stuk mannen-leven kan verwoesten. „Daar ligt een briefje op tafel", z« ik. Tom vloog er nerveus op af. „Ik ben in Den Haag", las hij. „Zet maar thee". Besluiteloos keek hij mij aan. „Lust je thee?", vroeg hij weifelend. „Welja", antwoordde ik schor. Tom schreed de keuken in en gerui me tijd hoorde ik hem koortsachtig met allerlei potten en pannen schui ven. Toen rende hij driftig de kamer binnen, roepend: „Ik kan die verd theepot niet vinden". Vervolgens wierp hij zich op de telefoon en begon ge jaagd aan de schyf te draaien. Den Haag. Ik kon uiteraard de conversatie maar aan één kant volgen. Maar ik merkte wel dat het gesprek zich via de theepot ontwikkelde in een soort ruzie, die alleen een eensgezind echt paar zich kan veroorloven. Zy werd besloten met een voorlopige, ietwat korzelige verzoening. Toen Tom de hoorn neerlegde, zei ik: „De theebus staat déér op het buf fet". „Ja", antwoordde hy, „dat zei ze. Wil je nog, of zal ik eens kyken of er een borrel is?". „Hoor eens. dat laat ik aan jou over" zei ik, duidelijk doen uitkomend, dat ik de voorkeur gaf aan de laatste moge lijkheid. Toen Loes thuis kwam, heeft ze er ook nog eentje genomen. Maar na het geïmproviseerde etentje werd ik met een buiten geworpen. De heer Leo Hazelzet heeft zich met het oog op zijn leeftijd genoopt gevoeld per 1 Maart a.s. ontslag te vragen als hoofdredacteur van de Maasbode. Die functie heeft hy sedert 1 September 1948 vervuld. Het ontslag is de heer Hazelzet op de meest eervolle wijze verleend. Hij is ruim 50 jaar bij deze Rotterdamse krant werkzaam geweest. Met ingang van dezelfde datum is de heer J. Kuypers, directeur van de N.V. de Courant „De Maasbode" benoemd tot directeur-hoofdredacteur. Hy zal in zijn hoofdredactionele taak terzyde wor den gestaan door mr. L. B. M. Wüst, redacteur buitenland, als adjunct-hoofd redacteur. ees Roelofs, de blinde Apeldoornse klokkenist, die dezer dagen voor het eerst het carillon in Barne- velds Grote Kerk bespeelde, nadat hij even tevoren als beiaardier van deze Veluwse gemeente was geïnstalleerd door burgemeester mr. C. E. E. Kuntze, is een beiaardier in hart en nieren. In zijn eigen woonplaats kan hij zijn liefde voor het klokkenspel niet uitleven. Want Apeldoorn heeft geen carillon of het moest het mi niatuur-klokkenspel zijn, dat vorig jaar onder een uitbouw van het dak van zijn woning in de v. d. Heydenlaan werd aangebracht. De plechtige installatie als beiaardier van Bameveld had plaats in kleine kring in de raadzaal, Cees Roelofs, die de heer H. C. J. Teygeler, die naar Amerika is vertrok ken, als beiaardier van Bar- neveld is opgevolgd, zal van April tot September op de Maandagmorgen, wanneer de befaamde eiermarkt wordt gehouden, een bespeling hou den. Het is voor hem, die een keer per maand de verre reis naar Amsterdam maakt om er het carillon van de Oude Kerkstoren te bespelen, plezierig dat hij nu ook wat dichter bij huis kan blijven om zijn hart aan het klokken spel op te halen. Het carillon van de Oude Kerk te Amsterdam be speelt Cees Roelofs al gedurende ruim tien jaar. In al die jaren is hij tweemaal in de drie weken met de trein naar Amsterdam gereisd, vergezeld van zijn trouwe geleidehond, die zijn baas zelfs de trappen van de toren der Oude Kerk ophelpt. Hij dankt zijn vaardigheid als klokkenist naast zijn muzikaal talent ook voor een groot deel aan het Arnhemse gemeentebestuur van de dertiger jaren. Dit stadsbestuur toch stelde Roelofs in de gele genheid eens per week het carillon van de Grote Kerk aan de Markt te gebruiken voor zijn practische oefeningen, toen hij op de Beiaard school te Mechelen (België) zijn opleiding kreeg als klokkenist. Ook na het behalen van zijn diploma aan deze unieke school mocht Cees Roelofs bij voorkomende gelegenheden - zoals bij de voor be reiding voor beiaardwedstrijden - van dit bijzondere privilege van Arnhem genieten. U begrijpt, dat deze medewerking van het bestuur mijner geboortestad mij ontzettend veel plezier heeft gedaan en mij niet weinig heeft geholpen om mijn doel te bereiken, aldus de heer Roelofs. Sinds Meester Vincent in 1952 werd gepensionneerd als beiaar dier van het carillon van het Paleis op de Dam in 's lands hoofd stad heeft hij enige malen het genoegen gesmaakt de klavieren van dit klokkenspel te mogen beroeren. Ook in andere plaatsen van ons land heeft men eens van het muzikaal kunnen van deze blinde bei aardier, die op 3 April a.s. vijftig jaar hoopt te worden, kunnen ge nieten. In de klokkenactie voor het carillon voor het Amerikaanse volk speelde hij een belangrijke rol. In niet minder dan 113 plaatsen in de zuidelijke provincies bespeelde de Apeldoornse beiaardier het rijdende klokkenspel en droeg zo veel bij tot het welslagen van deze actie. Dat Apeldoorn nog eens een carillon zal krijgen is de vurigste wens van deze begaafde klokkenist. Geen wonder dan ook dat Cees Roelofs de promotor is van de actie, welke momenteel in Apeldoorn gaande is, om dit ideaal te verwezenlijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7