Luchtbrug ingesteld W addeneilanden naar Delen van Friesland door opgewaaide sneeuw geïsoleerd ■H Katholieke middenstanders contra margebeschikking Minister acht keuze van plan- Volkers mogelijk Politieke en sociale doorbraak Een bar wintertje teistert Nederland Deserteurs uit het Legioen in Port Saïd FELLE OOSTENWIND BRENGT VEEL ONGERIEF Havens aan IJsselmeer geblokkeerd Vissersboot al een week vast ZONNIG WINTERWEER Onvoldoende gemotiveerd, ondoel matig en discriminerend Eerste klassers spelen niet Brits-A ustralische bij proeven Woomera Effectensmokke laar wordt uit geleverd mm Voordelen er van zullen tijdverlies mogelijk kunnen compenseren Ernstig gewonden bij ontploffing te Delft Volgend jaar ook naar Amsterdam? Het weer «li. ijli Jee. HUKKIO befoteijm buy! ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 78ste JAARGANG No. 26231 Beroemde kwajongen VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRASEN Groningse verduistering Na Belgische straf te hebben uitgezeten Onbetrouwbaar ijs De strijd om de IJ-oeververbinding Commissie was niet voldoende ingelicht Nederlands schip gekapseisd Alle opvarenden gered Een tractor voor het K.W.F. Sociaal commentaar De Sabena-helicopterdienst NOORSE SOKKEN f3.95 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze correspondent) De vliegbasis Leeuwarden heeft er Vrijdag nog enkele zeer belangrijke taken bijgekregen. Door het uitvallen van de verbinding met het eiland Schiermonnikoog ten gevolge van de lage waterstanden en de enorme massa's drijfijs moest een patiënt met een Domini-vliegtuig worden overge vlogen. De veerboot van Ameland kon gisteren de overtocht nog volbrengen door de ijsvelden, maar vandaag zal dat niet meer mogelijk zijn. De Wadden zee is overal zeer ondiep en er is een zware ijsgang. Zo zal vandaag de lucht brug naar deze twee Waddeneilanden een feit worden. proberen ren.. De Intussen moest een aantal mannen van de vliegbasis Leeuwarden gisteren ook te hulp snellen in het Zuiden van Friesland, waar in vele plaatsen de enorme hoeveelheden opgewaaide stuif sneeuw de wegen versperden, het ver keer lamlegden en het totaal onmogelijk maakten sommige plaatsen te bereiken. In Haskerland, een van de plaatsen waar de situatie het ernstigst was, liet burgemeester mr. W. Hoekstra van de ze gemeente een noodkreet horen, waar op enkele sneeuwblazers en 3 sneeuw ploegen uitrukten. Overal langs de weg van Sneek naar Joure bleek het niet alleen nodig grote sneeuwmassa's van soms bijna twee meter hoog oj* te ruimen, maar ook moesten vele voer tuigen, die waren vastgeraakt, worden losgesleept. De sneeuw, die het Zuiden van Friesland momenteel in grote moeilijkheden brengt, wordt door de felle Oostenwind opgejaagd van de landerijen. Bussen van de LAB werden Vrijdag in allerijl uitgerust met schoppen en emmers met sintels, opdat de chauf feurs nog een kans zouden hebben de voertuigen op gang te brengen wanneer die mochten stranden op de zeer moeilijk berijdbare binnenwe gen. Overigens ieder die per auto Zuid Friesland ingaat doet er goed aan ook een schop en een emmer sintels mee te nemen. De veerboot „Brakzand", die op de Waddenzee was vastgelopen is vannacht vlotgekomen. Dit schip liep Woensdag dicht bij de aanlegsteiger van Schier- monigog aan de grond. Het schip zal ir Oostmahorn te va- kas „Ameland" slaagde er Vrijdag niet in de overtocht van Oostmahorn naar Schiermonnikoog te volbrengen, zodat behalve verschillende dorpen in Z.O. Friesland nu ook de eilanden Ameland en Schiermonnikoog in het isolement zijn geraakt. De Texelse boot „Marsdiep", die Vrij dagochtend uit de haven Oudeschild op Texel naar Den Helder is vertrokken moest na een uur de strijd tegen de ijsbarrière op de Waddenzee opgeven, en om elf uur met passagiers en goe deren aan boord weer naar het eiland terugkeren. De boot was niet verder dan honderd meter uit de kust geko men en de terugtocht werd met de groot ste moeite volbracht. De veerboot ,,Dr. Wagemaker", die tezelfdertijd uit Den Helder was ver trokken met bestemming Texel en te gen elf uur reeds ter hoogte van Oude schild bij het eiland was gekomen moest eveneens de strijd opgeven en de terugtocht naar Den Helder aan vaarden. Na een herhaalde poging om hen te bereiken heeft de Harlingse redding boot Vrijdagmiddag de schipper G. Baies van de Wieringen 89 en zijn as sistent, die reeds verscheidene dagen van de buitenwereld afgesloten waren, kunnen bereiken. Het schip zat al onge veer een week hoog op een zandbank in de Oostmeet ten Zuiden van Ter schelling in de Waddenzee; door de stevige oostenbries is ter plaatse zo weinig water, dat er geen mogelijkheid bestaat op eigen kracht vlot te komen. Er was reeds enige tijd geen contact met de W.R. 89 geweest. De „Twenthe" heeft het scheepje van proviand voor zien. De W.R. 89 blijft op de zandbank totdat er genoeg water is om vlot te komen. (Van onze weerkundige medewerker) De eerstkomende dagen blijft het nog koud. In de middaguren zal de tempera tuur tot om het vriespunt oplopen, maar 's nachts zal het flink vriezen. Het was in de afgelopen nacht kouder dan gister nacht. In het Noorden en Oosten van ons land werd 9 tot 10, elders 4 tot 7 gr. vorst gemeten. Toch zijn er twee om standigheden die het winterweer van daag en ook morgen wat veraangena men. De felle Oostenwind neemt in kracht af. Verder is het in vrijwel het gehele land helder weer geworden, het geen overdag een winterzonnetje bete kent. De kans op regen «of sneeuw blijft voorlopig klein. - ppM Het is winter inNederland en 'de consequenties blijven niet uit. Hoog heeft de Oostenwind de sneeuw op bepaalde plaatsen in Zuid-West- Friesland bij elkaar gejaagd en het autoverkeer is vrijwel onmogelijk ge worden. Op de Rijksweg tussen Bols- ward en Sneek doen sneeuwruimers hun best cle baan weer berijdbaar te maken. Met een heel ander maar even koud probleem heeft de Noord- Hollandse IJsselmeer-kust te kampen. Daar jaagt de Oostenwind de ijs- schotsen hoog tegen de dijk op. Maar gevaar is er voorlopig nog niet. Deze kwajongen is Daniël Baren- boim uit Italië, oud 12 jaar en reeds een beroemd pianist. Op 2 Maart zal hij te Amsterdam een galaconcert ge- Ven. Hij vermaakt zich hier op het Museumplein. De K.N.V.B. deelt mee, dat ook het programma van de eerste klasse wed strijden, vastgesteld voor Zondag 27 Februari, in verband met de gesteld heid van de terreinen zijn afgelast. Het gehele programma, zowel voor de eerste Klassers als voor het amateurvoetbal en het Zaterdagmiddagvoetbal wordt verschoven naar Zaterdag 5 en Zonda&r 6 Maart. Op de proefterreinen te Woomera in Australië zullen Engeland en Austra dit jaar weer bepaalde proeven ne- •hen, echter niet met atoomwapens. Vol ets de „Sydney Morning Herald" zullen "e experimenten van geringere omvang *ijn dan in het verleden. Minister Beale Verklaarde in Canberra, dat proeven kenomen zullen worden met ontstekings- 8PParatuur voor atoombommen. Berichten als zouden Engeland en Australië van plan zijn op korte ter- T"L)n een waterstofbom tot ontploffing je brengen in het gebied van de Zuid- *r°°l, werden in London noch ontkend °ch bevestigd. Men volstond met de "'ededeling, dat men van dergelijke "ankondigingen niet op de hoogte was. (Rtr. AFP). (Van onze Haagse redactie) De op handen zijnde beschikking van de regering, welke beoogt de handels marges te bevriezen op het peil van December 1954, wordt door de Ned. Kath. Middenstandsbond onaanvaard baar geacht. Men acht een dergelijke maatregel onvoldoende gemotiveerd, ondoelmatig en discriminerend en men begrijpt bovendien niet waarom de re gering hiertoe wil overgaan terwijl het probleem van lonen en prijzen bi) het aanbieden van de wetsontwerpen over de belastingen binnen afzienbare tijd in de Kamer aan de orde zal zijn. De regering zou het motief voor haar plannen gevonden hebben in het feit dat enige branches in het gewijzigde systeem van heffing van de omzetbe lasting geen aanleiding gevonden heb ben om hun bruto winstmarges te ver lagen Volgens de Kath. Middenstands bond heeft het merendeel van de mid denstanders in deze aan het desbetref fende verzoek van de regering wèl vol daan. Prijsverhogingen hadden voorna melijk plaats bij textiel, huishoudtextiel, cosmetische artikelen en rijwielen De bond acht deze verhogingen grotendeels economisch gerechtvaardigd, terwijl het bovendien branches betreft die geen noemenswaardige invloed op het prijs indexcijfer hebben. De maatregel werd verder ondoelmatig geacht omdat men verwacht dat zij op een verdere con currentie in de handel remmend zal werken. Het grootste bezwaar richt zich ech ter wel tegen het feit dat deze maat regel een discriminatie ten opzichte van het overige bedrijfsleven inhoudt. Men verwijt de regering, dat zij op nieuw de weg van de minste weer stand blijkt te kiezen en het odium op de meest kwetsbare groeperingen wil leggen. Het vermoeden bestaat dat de rege ring bij het treffen van deze maatre gel minder geleid wordt door de ernst van de heersende toestand in de ge noemde branches, dan wel door de vrees, dat een verkeerd geachte gang van zaken voortgang zal vinden. De bond acht voor het teruggrijpen van de momenteel nog bestaande prjjsbe- waking naar maatregelen van prjjsbe- heersend karakter, ten aanzien van de middenstand geen redenen aanwe zig. Bovendien zullen de prijsbeheer- sende maatregelen geen effect hebben, wanneer zjj zich slechts op één scha kel van een bedrijfstak en met name met op de industrie richten. Behalve de Kath. Middenstandsbond hebben ook de Chr. Middenstandsbond en het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen hun afkeuring over de plannen van de regering uitgesproken. De Groningse commissionnair in ef fecten A. A. V. is Vrijdag door de recht bank van Antwerpen wegens onwettig verblijf e*1 het bezit en gebruik van een valse identiteitskaart tot vier maanden en acht dagen gevangenisstraf en 3.040 B. fr. boete veroordeeld. Hij zat al twee en een halve maand in voorarrest. Ten aanzien van hem is bovendien gunstig beschikt op een Nederlands verzoek tot uitlevering. Derhalve is een bevel tot uitwijzing tegen V. uitgevaardigd. Het zal worden uitgevoerd zodra hij zijn straf in België heeft uitgezeten. De Nederlandse politie zoekt V. we gens verduistering van ongeveer 150.000 gulden. Omstreeks 10 December j.l. nam hij de vlucht en begaf zich illegaal naar Antwerpen. Daar nam hij onder een valse naam zijn intrek op een gemeubi leerde kamer. De Belg F. de W., boekhouder bij een Nederlands kantoor te Antwerpen, die V. het valse identiteitsbewijs bezorgde, kreeg vier maanden gevangenisstraf en 1.040 B. fr. boete. (U.P.) De groepscommandant der rijkspoli tie te water te Aalsmeer deelt mede, dat het ijs in het gehele gebied van de West-einderplassen, Brasemermeer en de Kaag en alle tussenliggende ver bindingen en wateren zeer onbetrouw baar is. Ééw Minister Algera acht het niet a priori uitgesloten, dat het plan van ir. Vol kers vopr de IJ-oeververbinding #en mogelijke vervanging van het Amster damse IJ-tunnelplan zou blijken te zijn, na nader onderzoek, waarbij de ver schillende belangen worden afgewogen, Bij een proefneming in het T. N. O. labo ratorium van de Rijksverdedigingsorg. aan de Julianalaan te Delft is een retort ont ploft. De 24-jarige J. v. d. W. uit Den Haag liep door glasscherven, metaaldelen en de rondspattende, gloeiende vloeistof vooral aan het gelaat ernstige brandwonden op. Aan wezig personeel verleende snel en doeltref fend de eerste hulp, waarna de getroffene werd overgebracht naar het Sint Hyppoly- tusgesticht, alwaar hem de Sacr. der ster venden werden toegediend. De patiënt ver keert thans buiten levensgevaar. De glasschade was, ook in het belendende chemisch-laboratorium der Techn. Hoge school. aanzienlijk. Het Noorse schip Rogn heeft vanmor gen. vroeg alle acht bemanningsleden van het Nederlandse 376 ton metende m.s. Pollux gered. De Pollux is ongeveer 60 mijl ten Noordwesten van Blaavand (Den.) gekapseisd De Nederlander Pieter Schweertmann (tweede van links) wordt hier ge ïnterviewd door een verslaggever. Pieter Schweertmann is een van de 56 man van het Franse Vreemdelin genlegioen, die deserteerden door van het troepenschip „Pasteur" in het SuezKanaal te springen en al zwemmend de kust te bereiken. Zij werden door een Egyptisch gerechts hof tot voorwaardelijke straffen ver oordeeld en wachten nu op hun repatriatie. Een importeursfirma te Roermond heeft haar 2000ste tractor uit Duitsland geïmpor teerd en deze ter beschikking gesteld van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding. Het is de bedoeling, dat het fonds de tractor, die een waarde heeft van 7000 gulden, op een nog nader uit te wer ken wijze zal verloten onder de Nederlandse Inadbouwers. Het Koningin Wilhelminafonds heeft dit geschenk gaarne aanvaard. kan hierover een oordeel geveld wor den. Deze opvatting van de minister berust onder andere op de omstandig heid, dat de hoofdgedachte van het plan, namelijk het maken van een ka naal voor de doorgaande zeescheep vaart om Amsterdam-Noord, naar hij meent, in recente tijd niet of niet vol doende in overweging is genomen, ter wijl, naar het voorkomt, de commissie oeververbindingen Noordzeekanaal en IJ niet voldoende op de hoogte is ge weest van enkele delen van het plan, mede omdat dit plan nader is uitge werkt sinds het werd ingediend bjj die commissie. Aldus heeft de minister op vragen van het kamerlid Gortzak ge antwoord. De minister deelt mede, dat hij geen speciale opdracht aan ir. Volkers heeft gegeven om zijn plan in zake de IJ- oeververbinding te Amsterdam nader uit te werken, het behoort echter tot zijn algemene ambtelijke taak als hoofdin genieur van het arrondissement Noord zeekanaal van de Rijkswaterstaat om een studie te maken van alle verkeers problemen in verband met de oever verbindingen van het Noordzeekanaal en het IJ, waarvan het onderhavige plan een onderdeel uitmaakt, waarbij ook financiële aspecten voor het rijk een rol kunnen spelen. De minister is van oordeel, dat het in studie nemen van het plan-Volkers de juiste oplossing voor de IJ-oever verbinding niet ten onrechte traineert. Zulks ten eerste omdat de techni sche voorbereiding van de IJ-tunnel- oplossing nog in een beginstadium verkeert en kan worden voortgezet, en ten tweede omdat het niet uitge sloten moet worden geacht, dat een oplossing wordt gevonden, die zoveel meer bevrediging zou schenken, dat een kort tijdverlies, indien dit al zou optreden, slechts als een relatief ge ring nadeel moet worden beschouwd. Verder wordt, aldus de minister, door dit hernieuwde onderzoek de autonomie van Amsterdam reeds daarom niet aan getast, omdat het thans plaats vinden de vertrouwelijke technische onderzoek in overleg met Amsterdam is ingesteld, het advies van de rijkscommissie wordt evenmin ten onrechte aangetast, reeds hierom niet omdat de minister zich een eigen oordeel over dit advies be hoort te vormen, althans mag vormen en dit advies geen bindend karakter draagt. In afwachting van het resultaat van het bovengenoemde onderzoek naar de voor- en nadelen van beide plannen en de afweging daarvan tegenover elkaar, is de minister thans nog niet in staat zich omtrent het onderdeel van het rap port oeververbindingen, voor zover dit het tunnelplan 5 van de gemeene Am sterdam betreft, uit te spreken. (Van een bijzondere medewerker) De verhouding tussen de P.v.d.A. en de socialistische vakcentrale het N.V.V. is een veel nauwere dan de relatie tussen de K.V.P. en de katholieke vakbeweging. Dit wordt voor een deel veroorzaakt door het feit, dat in het socialistische kamp geen vak verenigingen van werkgevers, hperen en middenstanders bestaan. De opper vlakkige waarnemer zal dit feit waar schijnlijk met een „natuurlijk niet" be commentariëren. Toch is dit „natuurlijk niet" nog zo natuurlijk niet! De P.v.d.A. zegt een doorbraak-partij te zijn, waar bij dan onder „doorbraak" wordt ver staan het gelijkelijk doorwerken van bepaalde sociaal-politieke en sociaal-eco nomische gedachten bij mensen van diverse en zo mogelijk van alle levensbeschouwingen en denkrichtingen. Het accent ligt derhalve op het door breken van de verschillen in het sociale denken, welke denkverschillen uit de levensbeschouwing voortvloeien. Om de theoretische en practische mogelijkhe den tot verwezen- lijking van dit ide aal te kunnen na gaan, zou uiteraard nodig zijn om al dia verschillende denk richtingen, die men I tot een geheel wenst te componeren, eens naast elkaar te zetten. Liever dan dit te doen, is men maar ergens be gonnen. En zo groeide in de loop der laatste 10 jaren een overkoepelend politiek or gaan, met ongeveer 120.000 leden waar in nu drie verschillende werkgemeen schappen bestaan, t.w. een protestants- christelijke, een katholieke en een hu manistische. Daarnaast is er sedert kort een niet door het partijbestuur als werkgemeenschap erkende groepe ring van aanhangers van de klassen strijd. Wat deze levensbeschouwelijk zo ver van elkander levende mensen samen bindt. is het sociale ideaal, aangeduid met het woord „progressieve politiek". De juiste inhoud van dit begrip is moei lijk te achterhalen, al kan ons van zelfsprekend in dit opzicht het partij program heel wat leren. Overigens verdient het de aandacht dat er in sociaal politiek opzicht be zien, een zeer beperkte oriënterende binding bestaat met het bedrijfsleven, n.l. uitsluitend met de werknemersvak beweging. Het is voor de hand liggend, dat dientengevolge de vorming van het partij-program in overwegend sterke mate wordt beïnvloed door de werkne mersvakbeweging. We willen de bete kenis van deze invloed niet kleineren. Op de eerste plaats kent de socialisti sche vakbeweging een breder en vlotter werkgebied dan de katholieke arbeiders beweging. Wij zitten nog altijd met het feit dat meerdere groepen mediale werkers, uit verschillende overwegingen waaronder wat Brongersma onlangs „standsverbijstering" noemde, niet de laatste is, menen zeker niet thuis te behoren in een werknemersvakcentrale. Daarentegen achten onderwijzers, lera ren, ambtenaren en hoger personeel die socialistisch denken het volkomen lo gisch dat zij lid zijn van de socialis tische vakbeweging. De practische moeilijkheden die uit deze situatie bij ons katholieken voort vloeien, vooral met het oog op de ont wikkeling van de bedrijfsorganisatie, zijn vele en zeer ernstige. Op de tweede plaats moeten we er aan den ken, dat als over werknemersbelan- gen wordt gesproken, waarachtig niet alleen wordt gedacht aan lonen en prij zen en sociale zekerheid. Onze nationa le welvaart, onze positie in de rij der volkeren spelen hier een even belang rijke rol. De vakbeweging, ook de so cialistische, is zich hiervan bewust en houdt er rekening mee bij het bepalen van haar program en haar activiteit. In vergelijking met vóór de oorlog is dit, vooral ten aanzien van het socia listische kamp, een niet onbelangrijk winstpunt. (Vervolg op pagina 6) De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft bekend gemaakt voorne mens te zijn in volgend jaar diensten met twaalfpersoons-helicopters op Am sterdam en Parijs te openen en te ho pen het helicopternet omstreeks 1958 te zullen hebben uitgebreid met diensten op Den Haag, Hamburg, Bonn, Luxem burg en Saarbrücken. De Sabena wil geleidelijk de zeven- persoons-helicopters van het type S-55 die thans in dienst zijn en niet renderen vervangen door helicopters van het type S-58 die 12 passagiers kunnen ver voeren. De maatschappij heeft al koop orders geplaatst. De Sabena hoopt la ter ook over te gaan tot aankoop van tweemotorige helicopters en van Brussel het centrale punt van het Europese he- licopterverkeer te maken. (UP). Vrijdagmiddag om vijf uur Is op het Damrak te Amsterdam een man onder een wagen van lijn 5 geraakt, tengevolge waarvan hem beide benen werden afge reden. Het slachtoffer was op weg naar het Rhijnspoorplein om vandaar per bus naar zijn huis in Naarden te gaan. Hij is bij de tramhalte tegenover De Bijenkorf op een reeds rijdende tram gesprongen, gevallen en daarbij onder de bijwagen terecht gekomen. Hij is opgenomen in het Bin nengasthuis. Tengevolge van het ongeval was het tramverkeer zowel als het wegverkeer op dit spitsuur geruime tijd gestagneerd. Advertentie BARTEliORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IHNWlllMra ririm (Tot Zondagavond) Droog weer met weinig bewolking. Matige Oostelijke wind. Vannacht matige, plaatselijk strenge vorst. Morgenmiddag maximum temperatu ren om het vriespunt. Zondag: Zon: 7.3518.16. Maan: 8.58.- Maandag: Zon: 7.3318.18. 9.32—1.10. Maan:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1