Actiecomité wordt door minister in audiëntie ontvangen Psychisch leed vaak onderschat „De Kleine Moeck" in Haarlem Politie leverde strijd op twee fronten Het kwartettenconcours in Noord Nieuwe films in Haarlem De Valkerij in de oude en nieuwe tijd CENTRALE VERWARMING GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Meer begrip noodzakelijk, vooral in katholieke kring Goed en fraai toneel voor de schooljeugd Veldloop in De Hout en wedstrijd op de ijsbaan „St. Caecilia geniet veler belangstelling 119 bewoners Slachthuisbuurt tegen huurverhoging Handwagen werd etalage Interessante lezing voor Buurtbelang Aerdenhout—Bentveld" Concert N. Ph. Orkest SolisteBetty-Jean HagenViool HET VERKEER OP RIJKSSTRAATWEG EN SCHOTERWEG SJORS en SJIMMIE'S NIEUWE AVONTUREN UROGN o. SLEUTEL WEG? ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 PAGINA 2 ZONDAGMIDDAG Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 15/16 Maart '55 SPAARNDAM Gecostumeerd ijsfeest U.M.S. Rotsoord 3 Utrecht Lido Roxy Cinema Palace M inerva Frans Hals Rembrandt Lux or Studio Voor de bouw van nieuwe schuren In Spaarnwoudestraat BLOEMENDAAL - TEL. 22143 BASKETBALL BLOEMENDAAL IJSBAAN AAN DE KLEVERLAAN SCHOLIEREN STREDEN OM SCHAATSTROFEE „DE SLEUTELSPECIALIST BILJARTEN IN HAARLEM I Kampioeschap eerste klas libre „Joco-beker" Thalia SANTPOORT Zondagsdienst Advertentie Morgen, Zondagmiddag, om 2 uur heeft in de grote zaal van het Concertgebouw te Haarlem, de première plaats van de allernieuwste avonturen van Sjors en Sjimmie van de Rebellenclub, getiteld „De Chinese Avonturen van Sjors en Sjimmie". Nederlands grootste muzikale clown, Fantasio, treedt met Sjors en Sjimmie op in het derde bedrijf (Naar 't Circus Saranasie). De bezoekertjes van het Concertgebouw wacht weer tal van leuke verrassingen, zoals Sjors- luchtballons, Sjorsfoto's, geïllustreerde Sjorsbladen (lijfblad van Sjors en Sjim mie), welke gratis worden verstrekt bij het toegangskaartje. Bovendien wordt aan de abonné's van het week blad Panorama, op vertoon van het laatste Panorama-nummer, aan de cassa van het Concertgebouw, een korting verleend van f 0,25 op iedere rang. De toegangsprijzen zijn (belasting en vestiaire inbegrepen) f 0.50, f 0.75, f 1,-, f 1,25, f 1,50. De kaartverkoop en plaats bespreking heeft wederom morgen, Zondag, plaats aan het Concertgebouw vanaf 10 uur. (tel. 13466). De grote zaal van het Concertgebouw is bijzonder aangenaam verwarmd. Eindelijk heeft de minister van ver keer en waterstaat erin toegestemd om het actiecomité van de Rijksstraatweg en de Schoterweg in audiëntie te ontvan gen. Zoals bekend, lag het in de bedoeling om in December van het vorig jaar het petitionnement met handtekeningen van duizenden Haarlemmers, vooral uit Noord, aan de minister te overhandigen. Daarin werd kort gezegd de minister geattendeerd op de onhoudbare ver- keerstoestand op de Rijksstraatweg en de Schoterweg. Gevraagd werd tevens om daarin op de een of andere manier verandering te brengen of die veran dering tenminste te bevorderen. Het duurde lang eer het actiecomité antwoord kreeg, maar tenslotte liet de minister mededelen, dat hij geen aan leiding zag om het comité te ontvan gen. De leden van het comité lieten het er echter niet op zitten en zij stuurden zoals wij reeds bericht hebben een tweede brief naar de minister, waarin erop gewezen werd, dat er voldoende argumenten waren om het comité als nog te ontvangen. Voor het antwoord op deze tweede brief had het comité voor zichzelf de vijftiende Februari als termijn gesteld, maar toen gisteravond nog geen ant woord was ontvangen, besloot men zich te richten tot H. M. de Koningin. De brief daartoe was reeds opgesteld, maar verzending kon achterwege blijven, om dat vanmorgen een brief als antwoord van de minister werd ontvangen. Daarin verklaarde de minister, dat hij het comité toch wenst te ontvangen, en wel op Dinsdag 1 Maart, des morgens om negen uur, ten departemente op het Binnenhof. Het psychisch lijden wordt vaak be schouwd als minder belangrijk; som migen zijn geneigd het naar het rijk der inbeelding te verwijzen, terwijl an deren er een afwijzende houding tegen over aannemen als ware het iets be schamends. Men vergete echter niet, dat het psychiatrisch lijden de grootste volkskwaal is. Het aantal personen in Nederland, dat in psychiatrische inrich tingen wordt verpleegd, bedraagt 30 per 10.000. Dit aantal, dat geenszins overeenkomt met het in werkelijkheid veel hoger liggende aantal der psychisch gestoorden, is stijgende. (Tot het ver krijgen van een juist beeld bedenke men dat op de 10.000 mensen slechts 8 tuberculeuse gevallen voorkomen). Het aantal psychiatrische inrichtingen in Nederland is beslist onvoldoende, ten gevolge waarvan de doorstromingssnel heid zeer groot is. Bovendien gaan de ze inrichtingen gebukt onder spanningen tussen leken- en religieus personeel, welke laatste groep de situatie nauwe lijks aan kan, terwijl eventueel geschikte lekenverpleegsters om diverse redenen terugschrikken voor een taak in de psychiatrische verpleging. Aldus stelde J. J. C. Marlet, arts, het in het begin van zijn Vrijdagavond voor leden der Haarlemse Adelbert- vereniging gehouden inleiding, welke tot titel had: het vraagstuk der geeste lijke volksgezondheid, speciaal van ka tholiek standpunt uit gezien. De geestelijke volksgezondheid een moeilijk te omschrijven begrip en het best te benaderen vanuit de veel soortige terreinen waarop daarvan spra ke is heeft onmiddellijk te maken met persoonlijke aanleg en milieu-fac toren. Dit vooropstellend ging spreker een aantal terreinen aanduiden welke direct met de geestelijke volksgezond heid te maken hebben. Over het psy- chopatenprobleem merkte hij op, dat het aantal psychopaten in Nederland bijzonder groot is. Zij, die verpleegd worden vormen slechts een kleine groep. Hierbij doet zich namelijk de moeilijkheid voor om psychopaten onder te brengen in een medisch verantwoord milieu. Er bestaat geen belangstelling voor deze mensen, terwijl er voorts geen of althans niet voldoende verple gend personeel beschikbaar is. Ook in de katholieke sector is die belangstel ling er niet. Een ander facet, de geestelijke volks gezondheid betreffende, is de psycho therapie. Hij constateerde, dat er he iaas voor fondspatiënten nauwelijks of geen gelegenheid bestaat om psycho therapeutisch te worden behandelt. Daarnaast merkte hij op, dat de geeste lijkheid in het algemeen nogal afwij zend staat tegenover de analytische psyche-therapie, waarvan de vakman mag verwachten, dat zij in bepaalde gevallen tot genezing van psychisch ge stoorden zal leiden. Over het probleem van het alcoho lisme zei spreker, dat dit niet kan worden opgelost met hoe dan ook ge heten tabletten. Het gaat om verbe tering der oorzakelijke factoren (bij voorbeeld de geestdodende arbeid in fabrieken of gezinsmoeilijkheden) en de houding daar tegenover. Wat de misdadigheid aangaat, deze hangt vaak samen met debiliteit, welke de neiging heeft in het veelal tal rijke nageslachten van debielen tot psychopathie te verergeren. Dan is er de kwakzalverij als op de geestelijke gezondheid ongunstig inwer kende factor. Het zijn o.a. critiekloos- heid en bijgeloof (wonderlijk voor een christen, die zijn geloof heeft!), die velen hun toevlucht tot zulk een genees wijze doen nemen. Het intelligentie-quotiënt achtte spre. ker van bijzonder betrekkelijke beteke nis voor de handhavingsmogelijkheid van den mens. Het ligt er al aan hoe veel intelligentie hij in zijn beroep no dig heeft en over welke gevoelsgaven hij daarnaast beschikt. Het is bitterhard nodig, dat men in Nederland en speciaal in katholieke kring zich onbevangen openstelt voor de problemen die worden opgeroepen door de kwalen van de geest. Prijzens waardig was indertijd (thans 25 jaar geleden) de oprichting van de Kath. Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid. Sedert 1952 bestaat bovendien het Kath. Nationale Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg, bij de oprichting waarvan prof. Buytendijk zijn bekende alarmerend rede heeft gehouden. Na deze boeiende behandeling van een aantal zaken die rechtstreeks met de geestelijke volksgezondheid van doen hebben en die gestalte geven aan wat door dit vage begrip omvat wordt, volg de een tot nadere verheldering leiden de gedachtenwisseling. Hierbij kwam o. a. het in de inleiding reeds aangeduide gebrek ter sprake in de psychologische en psychiatrische scholing op de groot seminaria. Spreker hield staande, dat de toestand in dat opzicht over het al gemeen nog niet bevredigend is. Naar wij vernemengaat het comité daar natuurlijk op in en zo zal Dins dagochtend het petitionnement worden overhandigd en nader worden toege licht. Hopelijk zijn alle leden in staat mee naar Den Haag te gaan. Van dr. Syne de Jongh is, dat namelijk nog niet zeker en pastoor A. S. v. Rijn zal alle moge lijke moeite doen zich vrij te maken. Advertentie Directeur W. N. WOLTER1NK Bilderdykstraat bij de kyiweg Haarlem Tel. <K 2500) U928 Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Hedenavond om 7 uur is er op de baan van de ijsclub „Nova Zembla" te Spaam- dam een gecostumeerd ijsfeest, waaraan onder meer medewerking wordt verleend door drie kunstrijders, onder wie Sjoukje Dijkstra uit Amsterdam. Met een paar prettige woorden van welkom, gesproken door wethouder D. J. A. Geluk, tot de kinderen in „de grote-mensen-schouwburg", ging Vrij dagmorgen in de Stadsschouwburg voor het eerst het doek omhoog voor drie voorstellingen van „De Kleine Moeck", door het Nieuwe Jeugdtoneel gespeeld voor de hoogste klassen van de Haar lemse lagere scholen. De organiserende commissie verdient hartelijke waarde ring voor deze aan de jeugd geschonken gelegenheid, met toneel kennis te ma ken; waardering vooral ook voor de keuze van stuk en gezelschap. Het Nieu we Jeugdtoneel staat immers onder lei ding van Cruys Voorbergh, wiens goede smaak en artistieke geweten men als hechte garantie kan nemen, dat de jeugd geen goedkoop a vonturen verhaal tje of „lollig" stukje krijgt voorgezet, of dat wat de uitvoering betreft de fantasie niet behoeft aan te vullen, wat het oog moet missen. Hij stelt zich ten doel, de kinderen in kennis te brengen met tonéél, met artistiek verantwoord toneel, de smaak te vormen en de jeugd iets te bieden, dat beter is dan de stoere plaatverhaaltjesen dus ook meer werkelijke voldoening schenkt. En ofschoon de onbevangen kijker hier en daar in de voorstelling tekortkomingen ziet en bijvoorbeeld constateert, dat het in het begin wat stoterig ging en er geen sluitend tempo was tussen de woorden van de verteller en het illustrerende schimmenspelondanks deze zwakke puntjes kan zonder reserve vastgesteld worden, dat Cruys Voorbergh erin ge slaagd is, met zijn gezelschap een be koorlijke voorstelling te geven van een fris-romantisch, boeiend sprookje. De tekst van de verteller in het eer ste tafereel, en van de spelenden achter het scherm van het schimmenspel ging gedeeltelijk verloren, maar overigens kregen wij de indruk, dat de jeugd de gebeurtenissen op het toneel zonder moeite kon volgen, ook al werd er ge speeld zonder de nadrukkelijkheid, welke men bij voorstellingen voor de jeugd dikwijls nodig acht. Niemand ook richt zich rechtstreeks tot het jonge pu bliek. De bezetting vertoont enkele zwakke plekken, soms liet het mééspe- len te wensen over, maar een belangrijk winstpunt is, dat de titelrol gespeeld wordt door Charlie Nalbach met een frisse natuurlijkheid van bewegen en een parmantige vrijmoedigheid, welke de figuur alleszins aanvaardbaar maak ten. Vooral de fee, de sultan en de sul- tansdochter oftewel „Hare Lieflijkheid" kregen voorts een prettige vertolking. Met nadruk moet geconstateerd wor den, dat Cruys Voorbergh zich niet te vreden heeft gesteld met goedkope aan kleding, omdat het maar voor kinderen is. Hij heeft niet bezuinigd op de prach tige costuums, de requisieten waren even echt als mooi, en het decor met de moskee op de berg, ontworpen door Henri Pieck. was werkelijk een lust voor het oog. Bovendien had Voor- bergh's artistieke fantasie enkele zeer geslaagde vondsten gedaan; de inleiding werd geïllustreerd door een kort schim menspel, de lichteffecten waren soms inderdaad sprookjesachtig, buitenge woon aardig was de wedstrijd in hard lopen op de berg. Wij hopen dan ook, dat de betrokken commissie op dezelfde wijze haar werk zal voortzetten. Maandag aanstaande worden nog twee voorstellingen gegeven, waarna onge veer 4000 kinderen „De Kleine Moeck" zullen hebben gezien. De eerste voor stelling van Vrijdag werd o.a. bijge woond door wethouder D. J. A. Geluk en de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het Lager Onderwijs. Hk. A. FRANS HALS: „Een vrouw zonder gewe ten" volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: „Orkaan", 19 jaar, op Za. en Zo. 7 en 9.15 u. Za. 2.30 en Zo. 2 en 4.15 u.: „Niemand de deur uit,,L, 18 jaar. REMBRANDT: „08/15" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15 7 en 9.15 u. LIDO: „De droomfontein van Rome", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Opstand in Allegheny", 14 j„ tot en met Zo. „De lifter", 18 jaar, van Ma. tot en met Do. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 u„ Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. tot en met Do.: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia" 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zaterdag 26 Februari Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" met „De Repetitie" 8 uur. Zondag 27 Februari Concertgebouw: Ned. Revue en Toneel gezelschap: „Vreemde avonturen van Sjors en Sjimmie" 2 u. en zo nodig 16.15 u. Stadsschouwburg: „De Nederlandse Co- medie" met „De Repetitie", 8 uur. Maandag 28 Februari Concertgebouw: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Jubileum-concert o. 1. v. Jack P. Loozy. Sol. Theo Bruins, piano; Al- bert de Klerk, orgel, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters. 'Van 15.3016.30 u. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 25, tel. 13290, Cen traal Apotheek v. h. Florijn, Grote Hout straat 18, tel. 1050010502: H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telef. 10357, Noor der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tele foon 23961. ZIEKENVERVOER G.G.D., Tel. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd.. Tel. 21400. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apotheek, Bloemendaalse- weg 341. Overveen, tie. 16760, Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-stat., tel. K 2550824. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen zal wor den waargenomen door dokter D. K. Hee- ringa, Militairenweg 18, tel. 24480. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dokter J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445 en dokter K. L. Kout. Herenweg 197, tel. 26224. Wijkverpleging: Zuster Verduyn, Meer en Boschlaan 23, tel. 39509. Geopende Apotheek. Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. r De politie was gistermiddag op twee plaatsen in Haarlem sterk vertegen woordigd. In de Hout waren vele hand havers der wet bjj de veldloopkampioen schappen. district West aanwezig, die voor drie klassen werden gehouden. Elf A-klassers traden aan voor de vijf kilometer; de grote favoriet was J. van Ginkel van de P.S.V. Baarn. Een ern stige bedreiging had de Haarlemmer Ton Collignon voor hem kunnen vor men, maar deze Haarlemse oud-politie man vervult op het ogenblik zijn dienst plichten. Drie ronden lang snelden nu de deelnemers over de met sneeuw be dekte paden van de Hout en reeds bij de eerste doorkomst stond de overwin ning van v. Ginkel vast. Hij won ten slotte in 19 minuten en 26 1/10 seconden, een halve minuut voor nummer twee, A. Biltstra van de P.S.V. Leiden. Derde werd C. Redegeld van H.P.S.V. uit Den Haag. De B-klassers, 41 in getal, liepen 3% kilometer. Winnaar werd D. Hoogland van de Politie Opleidingsschool in Over veen. De veteranentrophee was voor W. A. van Soest van P.S.V. Haarlem, die op de 3H kilometer lange afstand eerste werd voor M. Ouden van Luctor. Na afloop van de wedstrijden had de prijsuitreiking plaats in „Dreefzicht", waarop de hoofdcommissaris, de heer J. Fontijne, zijn waardering uitsprak over de uitstekende organisatie van deze door de Haarlemse Politie Sportvereniging georganiseerde veldlopen. Ook op de ijsbaan deed de politie zich gelden. Aan de Kleverlaan streden 47 kortebaanspecialisten op de 160 meter om de nationale titel. De baan was fees telijk versierd en gezellige muziek bracht Nu het kwartettenconcours van St. Caecilia, de R. K. Harmonie uit Haar lem-Noord nader komt zoals reeds werd aangekondigd, vandaag en mor gen in feestzaal „Noord", aan de Rijksstraatweg wiilen we nog enige bijzonderheden naar voren brengen. Aan dit concours nemen 31 ensembles deel, vandaag 16 en morgen 15. Dit aantal kan uitstekend worden genoemd, daar bij groter deelname onwillekeurig de rustige sfeer verstoord zou kunnen wor den, terwijl bij een geringer aantal grote gapingen het genot voor de toe hoorders zou verminderen. De verwachtingen omtrent de muzi kale verrichtingen zijn dan ook in Haar lem hoog gespannen. En dit nog te meer, nu er kwartetten bij zijn, die te Sant poort in 1953 heer goed voor de dag zijn gekomen. De. huidige bekerbezitter, een trio uit Bergen, kan er van op aan, dat er kapers op de kust zijn, die gaar ne deze beker in de wacht zullen willen slepen, zoals b.v. de Eindhovense „Rietvinken", die regelmatig kwartet- tenmuziek beoefenen en daarvan in Sant poort reeds het bewijs leverden. En dan, ook St. Caecilia zelf heeft nog iets goed te maken en komt daar om nu met „Meister Perlen" van Mo- zart-Houtvast in dezelfde afdeling uit als het Santpoortse „Wilhelmina", dat vorige keer St. Caecilia slechts met een gering verschil de baas bleef. Deze beide ensembles komen uit ih de Ere-af- deling. Een en ander wil zeggen, dat naast goede muziek ook gerekend kan wor den op een flinke dosis spanning bij het bekendmaken van de punten. Wat de overige belangstelling betreft: St. Caecilia is hierover tot op heden best te spreken. Talrijke prachtige prij zen werden beschikbaar gesteld. Voor het ensemble, dat de wisselbe ker wint, stelde het Haarlemse Gemeen tebestuur een prachtige krans beschik baar, met daarnaast nog voor elk lid van dit ensemble een fraaie medaille. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers schonk voor dit concours een mooie grote lau werkrans voor het ensemble, dat no. twee is op de dag, waarop het hoogste aantal punten wordt behaald, een iets kleinere voor no. drie en een lauwertak voor no. vier. St. Caecilia is van mening, dat er geen bekerloze dag moest zijn en schenkt er een aan het ensemble, dat het hoogste aantal behaalt op de dag waarop de beker niet wordt verkregen. De bond van Haarlemse Muziekverenigingen schonk voor dat ensemble vier draag- medailles. De daaropvolgende van die zelfde dag gaat schoot met een lauwer krans, aangeboden door de R.K. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen in Noord-Holland. De K.A.B (kring Noord) gaf voor no. 3 een lauwertak en tenslotte zal een mooie medaille kun nen worden gewonnen door het ensem ble, dat in de tweede afdeling over de beide dagen het hoogste aantal punten krijgt toegewezen. Stippen we hierbij nog aan, dat de N.Z.H.V.M. aan iedere deelnemer een heel fraai diploma aanbiedt, dan zal niemand betwijfelen, dat het St. Cae cilia bij het organiseren niet aan be langstelling heeft ontbroken. Advertentie Op aanvraag onder letter x en bij overschrijving van f. 2.- op postgiro 51638 sturen wij U gaarne de vol-j ledige Pastoe catalogus, met alle mo-,1 dellen en prijzen. ■■MET PASTOE MEUBELEN RUIMER WONEN IN UW WOONRUIMTE" Levering door de goede woninginrichter: BAJA, Gasthuisvest 59, Haarlem 't BINNENHUIS, Julianapark 5862, Haarlem DE KERKUIL, Nieuwe Gracht 23, Haarlem Drie Amerikaanse meisjes in Rome, de een nog verliefder dan de ander. Er komen natuurlijk moeilijkheden, want de film moet immers anderhalf uur duren. Maar tenslotte ziet men haar, terwijl de koffers al gepakt waren, te samen bij de Fontana di Trevi wach tend op de jongemannen (van wie er een zo jong niet meer is). Het slot is suikerzoet evenals trouwens de ge hele film, waarom men wel eens kan lachen, maar die toch weinig om het lijf heeft. Er komt een aantal fraaie ansicht kaarten uit Rome en Venetië in voor; men ziet de vele beroemde Romeinse fonteinen, vooral die van de Villa d'Este in Tivoli. Maar ook hier weer het be kende bezwaar tegen de Cinemascope: épateren met weidse beelden, zonder inhoud, zonder dramatische werking. Het meest valt dit op in de scènes binnenshuis als in de luxueuze Ameri kaanse sfeer een gapende leegte op U afkomt. Daarbij nog een stereofonisch geluid, waarbij de muziek van alle kan ten oorverdovend op U aanstormt. Wat kan een compact drama in zwart-wit op het doek van de gebruikelijke af metingen veel boeiender zijn! Voor iedereen. De Indianen in Pennsylvanië schenen de Engelse kolonisten, die zich in de 18de eeuw daar vestigden, bijzonder weinig te kunnen waarderen. James Smith, die op zich heeft genomen om de orde te handhaven, heeft aan die taak dan ook de handen vol. Wanneer hü bovendien tot de ontdekking komt dat een Engelse wapenhandelaar, om de boel aan de gang te houden, de In dianen van rum, wapens en buskruit voorziet, is het helemaal knokken ge blazen. In de korte gevechtspauzes wordt U op de hoogte gehouden van de romance tussen James en Janie, de hergiersdochter, twee mensen, die het elkaar niet makkelijk maken. Toch moet het een genoegelijke tijd zijn ge weest. „Opstand in Allegheny" draait deze week in Roxy. 14 jaar. Vanaf Maandag tot en met Donder dag in dit theater de spannende film „De lifter" 18 jaar. Het programma in dit theater is door de K.F.C. afgekeurd. De film „Orkaan" hebben wij reeds bij een vorige gelegenheid besproken en wij mogen volstaan met te schrijven, dat de liefhebbers van dit genre Do rothy Lemour en John Hall spelen de hoofdrollen er hun genoegen aan zul len beleven. Achttien jaar. Deze film draait tot en met morgenavond alleen in de avonduren. De lachlustigen kun nen in de middaguren terecht bij de be faamde Marx Brothers, die hun beste beentje voorzetten in „Niemand de deur uit". Voor achttien-jarigen. De film „Een vrouw zonder geweten" brengt niet bepaald een nieuw thema op het filmdoek, maar niet kan worden ontkend, dat de regisseur knap werk heeft verricht. Hij heeft een zekere sfeer weten te scheppen, waarin de con trasten tegen elkaar worden uitgespeeld. Voorbehouden voor volwassenen. De film 08115, vervaardigd naar het bekende boek van Hans Kirst, is gepro longeerd. Deze rolprent is gekeurd als culturele film. 18 jaar. De prachtige film „De woestijn leeft" van de Walt Disney is deze week ge prolongeerd. Iedereen kan er heen. blijven deze week 14 jaar. „Romeo en Julia'1 nog in Studio. De bewoners van het complex van 119 woningen van de Haarlemse Wo ningstichting „Vooruitgang" in de Slacht huisbuurt hebben zich op 24 Februari j.l. in een druk bezochte vergadering, zoals ook in het onlangs aan de Haar lemse gemeenteraad gerichte petition nement, dat door de overgrote meerder heid der huurders werd getekend, op nieuw tegen de huurverhoging van 20 ct. per week voor de bouw van nieuwe schuren uitgesproken. Wij vermelden hierbij, dat het bestuur van bovengenoemde Stichting, dat op deze huurdersvergadering aanwezig was, heeft erkend, dat ook zij tegen deze huurverhoging gekant was. Na een levendige discussie, waaraan zowel de bewoners als de leden van het Stichtingsbestuur deelnamen, werd een huurdersvereniging opgericht en een bestuur gekozen, dat zich ten doel stelt om in overleg met het Stichtingsbestuur dat zich hiertoe bereid verklaarde in het vervolg de belangen van de huur ders en woningen op de juiste wijze té behartigen. Gisterenochtend stond een handwagen ge parkeerd voor het pand van de heer v. Rumpt in de Spaarnwouderstraat. Op kleine afstand van de wagen stond een vracht auto, die even achteruit reed maar toen in aanraking kwam met de handwagen. Het laatste voertuig werd het trottoir opge duwd en zo de étalage in van de heer v. Rumpt. Niet alleen de ruit werd vernield maar ook een vitrine, die in de étalage was aangebracht, en voorwerpen, die in de vi trine lagen uitgestald. Tevens sneuvelde er een neonreclamebuis. De schade wordt geschat op f 500. Advertentie Hoewel in de basketballcompetitie nog ieder, trots de gure wind. in de juiste stemming. Na felle strijd won A. de Jong (Koninklijke Marechaussee in Ber gen op Zoom) de finale in twee ritten van H. Kamps (Rijkspolitie in Aduard) geen enkele kampioen bekend is, is Vrijdag- in de tijd van 33 1/10 seconden. J. Ho- avond in het Krelagehuis practisch beslist ningh (Kon. Marechaussee Nunspeet) welk team dederde P^ats °p,r| kwam on de dorde nlaats De snelste in heren eerste klasse zal gaan bezetten, Kwam op de derde plaats. Lie snelste weIlce piaats recht geeft het volgende sei- tyd van de middag maakte A. de Jong zoen eventueei in de districts eerste klasse met 15 3/10 seconden. met Haagse en Rotterdamse teams uit te De prijsuitreiking in café-restaurant i k°Antiiopen slaagde er in na een fel ge- Bolwerk geschiedde door wethouder D. J. A. Geluk, die het zeer prettig zei te vinden, dat in politiekringen zo inten sief de sport wordt beoefend, want juist een perfecte lichaamsconditie is voor een man der wet een vereiste. vecht I.H.J. te kloppen, hetgeen overigens een verdiende kleine zege betekende. De volledige uitslagen waren: Dames: HOC 3—Tram vogels 1 18—12 (na verlZBVS 3—Typhoons 2 16—20, Ty phoons 1Rapiditas '31 2118. Heren: IHJ 1—Antilopen 1 28—32, SC Junioren (meisjes): AntilopenIHJ 195, SC Haarlem—RCH 0—2 (regl.). Junioren (jongens): ExercitiaZBVS 19—16. Voorlopig was dit de laatste competitie avond voor de basketballers. Maandag 14 Maart a.s. zal weer worden begonnen, waarvoor een speciaal programma wordt samengesteld. De heer J. Fontijne en vele politio- Haarlem 2-Rapiditas '31 33-25 nele autoriteiten gaven van hun belang stelling op deze politiesportdag blijk. Gisteren werden de nationale wedstrijden gehouden om het kampioenschap van Ne derland van de Nederlandse Politiesport- verenigingen. De organisatie, die berustte bil de Haarlemse Politiesportvereniging, was in uitstekende handen en de wed strijden waren dan ook een groot succes. Dit succes was ook te danken aan de prima conditie van de ijsbaan. Het lis is spie gelglad, hetgeen de prestaties vanzelfspre kend beïnvloedden. Ook heden in de ochtenduren werden wedstrijden gehouden op de baan van de Haarlemse Politiesportvereniging. Het ziet er naar uit, gezien de uitstekende conditie van de baan, dat zowel heden als morgen de gehele dag en ook des avonds de banen voor het publiek geopend zullen zijn. Vrijdagmiddag organiseerde de school sportcommissie op de vijver van de ijsclub Dulnendaal schaatswedstrijden over 120 m. voor de Bloemendaalse scholieren. Evenals vorig jaar won de Hartenlustschool bij de ULO-scholen, waardoor zij de wisselbeker behield. Bij de jongere schaatsers, 350 in getal, slaagde de Bloemendaalse schoolvereniging er voor de tweede maal in succes te boe ken. De heer C. de Bok, voorzitter van de schoolsportcommissie in Bloemendaal, reik te de prijzen uit. ?5U De vereniging Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld heeft met de bijeenkomst welke Vrijdagavond in „Boekenroode gehouden werd en die door de aanwe zigheid van twee slechtvalken en een havik werd „opgeluisterd stellig het hoogtepunt van hare bijeenkomsten bereikt. Want deze lezing over valke niers en valken, welke door de heer H Dijkstra werd gehouden, was, mede door de aanwezigheid van deze intel ligente dieren zo interessant als er nog dat hij rustig op de met leer bescherm de vuist zat. Daarna vertelde de heer Dijkstra tal van bijzonderheden over de manier waarop de valken en ook de haviken gevangen worden en afgericht en in beide gevallen moet een enorme dosis geduld worden betracht. Ook de uitrus ting van de valk moet met de grootste zorgvuldigheid worden gemaakt en dat geldt vooral voor het kapje waarmede de kop van de vogel wordt bedekt om geen geweest is en dat wu wat zeggen, hem zo rustig mogelijk te houden. Vangt xt« nnn irilpinpnd woorri van ria trnrir- .1 n_ i.iaUI Na een inleidend woord van de voor' zitter, mr. A. Bos, die zijn grote vreug de uitsprak over de vele aanwezigen die de koude durfden te trotseren, en die daarbij in het bijzonder de burge meester van Bloemendaal, dr. H. Peere boom Voller en zijn echtgenote, ver welkomde, was het woord aan de spre ker, die, met de valk „Prins Alexan der" op de vuist en met een andere valk op de leuning van een stoel, tal van bijzonderheden mededeelde over het spel met valken, dat reeds duizen den jaren oud is en vermoedelijk in Azië zijn oorsprong heeft. De heer Dijk stra veronderstelde, dat het bemachti gen van vlees voor de menselijke be hoefte de eerste aanleiding moet zijn geweest om roofvogels te gebruiken voor de jacht. Later, met de ontwikke ling van de wapens en het verkrijgen van meer behendigheid bij de jacht, is het jagen met valken naar Europa ge komen, waar het als spel van de adel werd beschouwd. De volksverhuizing heeft daartoe wel het meest bijgedragen. Franse koningen en Duitse vorsten had den vaak grote aantallen valken in hun bezit en zelfs werden er complete ex pedities naar Groenland uitgerust om daar een bijzonder soort valken te van gen. Het meest werden zij gebruikt op de jacht naar reigers; het opjagen van deze vogels met het overmeesteren door de veel kleinere valken is nog steeds een machtig gezicht. Tijdens de lezing kwam toen de heer Dijkstra Sr. binnen met een havik op de vuist, die pas drie dagen geleden gevangen was en al zo gewend, de valk zijn prooi in de lucht, die door een felle slag meteen wordt gedood, de havik jaagt bij voorkeur op kleine zoog dieren en stoot dus naar beneden. In zijn duikvluchten kan deze laatste soms een snelheid van 300 km per uur berei ken en dan nog is de aanval op zijn prooi zo nauwkeurig uitgerekend, dat ook deze onmiddellijk wordt gedood, zodat er van martelen of pijn geen spra ke is. De toenemende bebouwing van ons land is oorzaak dat de valkensport nog maar door 6 personen wordt beoefend. Niettemin is er toch een valke niersorganisatie, die zich ook in de be langstelling van bewonderaars van deze prachtige en oude sport mag verheu gen. In Valkenswaard de naam zegt het al worden elk jaar met speciale toestemming valken gevangen, want zij worden onder de beschermde vogels ge rekend, evenals de haviken. Na deze lezing werd een filmpje ver toond, waarop men de dressuur kon volgen, die inderdaad een zeer grote dosis geduld vraagt en tenslotte liet'de heer Dijkstra de intelligentie van de dieren zien door ze, niettegenstaande het late uur, te voederen. Het was een buitengewoon geslaagde avond en zowel de valken 'als de ha vik mochteh zich in de pauze na afloop van de lezing in een zeer grote belang stelling verheugen. Mr. Bos sprak een hartelijk dankwoord waarmede de aan wezigen door een gul applaus volko men instemden. Het programma, dat het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Toon Verhey Vrijdagavond uit voerde. was voor dc pauze geheel gewijd aan werken van Mozart. Allereerst klonk de Jupiter-symphonie van de Salzbur- ger meester, meer bekend als de laatste van de trilogie, die hij in 1788 schreef. De grote muzikale verwantschappen met de Es dur en g moll symphonieën zijn er duidelijk in te herkennen. Klinkt uit de g moll symphonie, die onmiddellijk aan de Jupiter voorafgaat, nog een aan grijpende klacht van een worstelende ziel omhoog, in de laatste straalt weer het licht, dat wij van Mozart kennen, uit vele jubelende werken uit zijn overig oeuvre, zij het thans met een grotere diepte dan die uit vroegere perioden. Het orkest reageerde correct op Ver- hey's directie met als resultaat dat er een glanzende, fijn geciseleerde Mozart te voorschijn kwam. Het vioolconcert in G dur (K.V. 216) is door de cantabiliteit der vioolpartij voor iedere violist een zeer dankbare taak. Het orkest speelt een bescheiden rol èn is meer begeleidend, zodat de verrukkelijke zang der viool nergens in de verdrukking komt. Slechts,in de or- kestinleidirig en de andere orkestrale tussenspelen worden hierin belangrijke muzikale dingen gezegd. De instrumen tatie is doorgaans sober, maar het genie Mozart bereikt juist met deze beperkte middelen een grote afwisseling in het koloriet. De soliste Betty-Jean Hagen rangschikte zich door haar subliem spel met één slag onder de groten. Haar toon is van een buitengewone voornaamheid en dit alles wordt gedragen door een intense muzikaliteit. Jeugdig élan sprak uit het eerste deel, een slanke en stille schoonheid gleed over het mijmerende Adagio, terwijl het ilaatste deel zich kenmerkte door een elegante beminne lijkheid. Het geheel was een idylle ge lijk, met een grote dosis gelukschenken- de tonenheerschappij. Met Saint-Saëns „Introduction et Rondo Capriccioso" voor viool en or kest, na de pauze gespeeld, overtuigde Betty-Jean Hagen ten tweede male welk een ras-musicienne zij is. Hoewel het stuk veel effectvoller ingesteld is. wist zij hierm op overtuigende wijze blijk te geven, dat het virtuoze element haar ook goed ligt. Haar optreden hier in Haar lem is in ieder geval terecht een enorm succes geweest. Tot slot speelde het or kest de L'Arlésienne Suite no. 2 van Bizet. Toon Verhey speelde zijn hoogste troeven uit en met zijn orkest heeft hij van dit stuk een glansrijke uitvoering gegeven. Marius Ruysink speelde op treffende wijze de fluitsolo in het Me nuet. Het was een pakkend slot van een schoon concert. JAN LAARVELD Advertentie »t LANGE VEFRSTRAAT 10 - TEL 11493 34 26 26 43 43 50 33 29 33 26 27 5.44 5.88 7.70 5.46 4.65 4.26 Donderdagavond is in het clubgebouw van de B. V. 't Centrum een begin gemaakt met liet kampioenschap van Haarlem, eer ste klas kleinbiljart libre. waaraan acn» spelers deelnemen en dat tot en met 6 Maart 73De"uitslagen luidden: resp. car®"jboles- beurten, hoogste serie en gemiaaeiae.^ Wilkes 185 34 Sakkers 300 Wilkes 200 v. d. Putten 142 Sakkers 200 Blesgraaf I83 Vrijdagavond zijn de wedstrijden om de Joco-beker", welke door de B.C. „Hof van Holland" werden georganiseerd, onder grote belangstelling beëindigd met het 2e team van de B.C. „Park-Soc." De stand van de eerste avond was 102 voor Hof van Holland en de uitslag van de tweede avond was 7—5, zodat de B.C. „Hot van Holland" deze wedstrijd won met 177 en daarmede voor één jaar beslag legde op de „Joco-beker". Het bestuur van de toneelvereniging „Thalia" organiseert voor de donateurs een autocht naar de Passiespel in Tegelen. Zij die hiervoor belangstelling hebben kunnen zich opgeven bij de heren H. N. Sengers, Anegang 29; J. Molenaar, Kloosterstraat 40; C. Seris, Dirk Schaeferstroat 39. Voor bij zonderheden verwijzen wij naar de adver tentie in dit nummer. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 25608410. Apotneken (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg Ha» Santpoort, tel. K 25608249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2