TWEE NIEUWE WOONWIJKEN VOOR 14.000 INWONERS Annexatie van grondgebied van Heemskerk Beverwijk moetnoodgedwongen, annexeren Televisie-service Parochieel Armbestuur iu Overveen bestaat 100 jaar Katholieken in Haarlem-Noord wachten op hun tweede kerk DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Verzoek aan de Kroon Pastoor L. J. Schalke 75 jaar alt v.Em pelen Maar ook een parochiehuis sal er op korte termijn moeten komen UITBREIDING VAN BEVERWIJK Heemskerk deelt standpunt niet Maertens N. V. Bouwfonds ontplooit acties Cursus „Veilig brommen" SANTPOORT Jaarvergadering KA B. De grenswijziging Situatie badplaats WAAROM TOBT U NOG LANGER Tuinbouwbedrijf Aanbestedingen LIJDENSMEDITATIES FINE CHAMPAGNE Logiesruimte voor touristen gevraagd „Haarlems Bloei" doet beroep op gastvrijheid ZANDVOORT Vioolconcert Willem Noske Naturalisatie van bekend Zandvoorter AUBERGE BONVERRE HET IJS IN HAARLEM Slechts op enkele plaatsen betrouwbaar Door gladheid gevallen ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 De ontwikkeling van het IJmond-gebied heeft Beverwijk voor de conse quentie geplaatst opnieuw ruimte te scheppen voor minstens 14.000 nieuwe inwoners. De bouw van woningen voor ten minste 7.000 in woners is zeer urgent, moet zo spoedig als mogelijk is er is reeds een ach terstand verwezenlijkt worden. De plannen voor twee nieuwe wijken, gevoegd bij het plan voor een nieuwe city, zijn geprojecteerd op het Hofland, het nu nog landelijke gedeelte van Beverwijk, langs en nabij de spoorlijn naar Uitgeest. Door het gebied, waarop de stedebouwkundigen de plannen bepaalden, loopt evenwel de gemeentegrens tussen Beverwijk en Heemskerk. Reden waarom B. en W. van Beverwijk aan de gemeenteraad voorstellen tot de Koningin een verzoek te richten tot wijziging van deze geementegrens en een gebied van 90 ha aan de gemeente Beverwijk toe te voegen. In ver band met de ontwikkeling van de tot Beverwijk behorende badplaats Wijk aan Zee wordt eveneens voorgesteld de Koningin te verzoeken een duin- en strandgebied van globaal 75 ha, behorend tot Heemskerk, bij Beverwijk te voegen. kanaal benodigde omvangrijke woning bouw reeds zó dringend, dat deze geen onnodige hinderpalen mag ontmoeten. Daar er bovendien grote nationale be langen betrokken zijn bij een vlotte gang van zaken en een zo goed mogelij ke beheersing van het groeiproces no pen hier de omstandigheden tot een beperkte verruiming van de grens der gemeente Beverwijk ten opzichte van Heemskerk, en wel in dier voege, dat het gebied van de genoemde twee toekomstige woonwijken geheel onder Beverwijk zal komen te behoren. Het interim-rapport IJmond, dat door de vaste Commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan aan de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting werd uitgebracht en door de Ministerraad als richtsnoer voor het hier te volgen beleid is aanvaard, houdt ten aanzien van de ruimtelijke vraagstuk ken richtlijnen in welke uit hoofde van nationaal belang voor de ontwikkeling bij de mond van het Noordzeekanaal dienen te worden aangehouden. Met instemming van de Ministerraad worden deze richtlijnen door de pro vincie in de vorm van streekplannen uitgewerkt. Ook de reeds vastgestelde en de nog in voorbereiding zijnde patri- ële uitbreidingsplannen zijn of worden hierop gebaseerd. De uitbreiding, welke overeenkom stig de voorbedoelde conceptie voor de naaste toekomst is voorzien, omvat op Beverwjjks gebied een uitbreiding van het industriegebied ten Zuid-Oosten van de spoorweg, een uitbreiding in het Westen en Noorden overeenkomstig reeds vastgestelde of reeds ontworpen betrekkelijk kleine uitbreidingsplannen, doch voorts en vooral een grote uit breidingsplannen, doch voorts en vooral een grote uitbreiding in Noord-Oostelijke richting. Het stadsgedeelte, hetwelk hier ge stalte zal krijgen, zal gesticht moeten worden met Beverwijk als uitgangspunt. Het zal een stedelijk karakter verkrijgen met Beverwijk geheel zijn verbonden en daarmede organisch in alle opzichten een geheel uitmaken. Echter zullen aanvankelijk de terrei nen gelegen tussen Adrichem en Oos- terwijk nog niet in de bebouwing wor den betrokken, aangezien deze in het kader van het structuurplan worden be stemd voor de toekomstige ontwikke ling van een centrum met city-karakter. Ten Noorden van deze te reserveren ruimte zullen achtereenvolgens twee woonwijken ontstaan, onderscheidenlijk te noemen Oosterwijk en Meerestein, ie der met een capaciteit van omstreeks 7000 inwoners. Deze wijken zullen, zoals blijkt uit bijgaande kaart, ongeveer zijn gelegen tussen de spoorweg en de Maer- ten van Heemskerckstraat. Het ontwerp voor de wijk Oosterwjjk is nagenoeg gereed en mag als bijzonder aantrek kelijk worden aangemerkt. Bij de voorbereiding en de verwer kelijking van deze 2 belangrijke woon wijken doet zich evenwel ongelukkiger wijze de omstandigheid voor, dat de be staande gemeentegrens tussen Bever wijk en Heemskerk door dit gebied loopt. Het behoeft geen betoog, dat de uitbreiding van het stadslichaam over het geheel landelijke gebied van een aangrenzende gemeente niet is een aan gelegenheid, welke zich er voor zou le nen om in samenwerking te worden tot stand gebracht, te minder, waar het hier betreft het tot stand bren gen van twee afgeronde woonwij ken, welke als organische geledin gen ieder als een ondeelbaar geheel moeten worden gezien en behartigd. Naar de overtuiging van het Bever- wjjkse college zullen deze twee woon wijken slechts zo vlot mogelijk kunnen worden verwezenlijkt door de regelende, besturende en verzorgende werkzaam heid van één bestuur. Gedeelde ver antwoordelijkheid zou hier leiden tot fa len en stellig tot grote vertragingen. In middels is de benoorden het Noordzee- De cursus .Veilig brommen", die onder auspiciën van „de Spaarnebrom- mers" (voorheen AVAROS club Haar lem) in samenwerking met de vereni ging Veilig Verkeer wordt gehouden, loopt ten einde. Zaterdagmiddag 26 Februari zullen de deelnemers tot slot van deze eerste verkeerscursus voor bromfietsers in Nederland een rijvaardigheidstest moe ten afleggen. De proef staat onder lei ding van de heer J. van Zijl, adjudant bij de Haarlemse gemeentepolitie. Maandagavond 28 Februari zal in te genwoordigheid van een aantal autori teiten de uitreiking van de diploma's geschieden in de aula van de H.B.S. A. aan de Zijlvest. Met een gezien de kou zeer goede od- komst, heeft de kring Santpoort van de KAB in de zaal van Zomerlust zijn jaarvergadering gehouden. De jaarver slagen getuigden van een steeds toene mende activiteit. In het bijzonder Her wonnen Levenskracht mag zich in een groeiende belangstelling verheugen, ter wijl voor het Kanunnik van Schaikfonds tientallen nieuwe donateurs geworven werden. De begroting werd zonder enig be zwaar geaccepteerd. Uit de geprodu ceerde cijfers bleek, dat het Kath. In stituut voor Volks-Óntwikkeling reeds op gang gaat komen. Met belangstel ling worden de activiteiten van dit over koepelend instituut tegemoet gezien. Bij de bestuursverkiezing werden de beren L. Blom en G. Wessels herko zen, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer P. L. Berbee, werd voorzien door de benoe ming bij acclamatie van de heer S. Hoogland. De heer Berbee werd dank gebracht voor het vele werk in het be lang van de organisatie en zijn leden verricht. De geestelijk adviseur, kapelaan J. H. v.d. Steen, gaf de leden een gees- telpke injectie. Voorts valt nog te ver melden, dat de afdeling Velsen van KAB kaarten heeft laten drukken, me bij vestiging van katholieken in de gemeente daar bezorgd zullen' worden ?!s een eerste kennismaking met de meuwe woonplaats en als een gids om m de nieuwe plaats de weg te vinden *far belangrijke katholieke adres sen. Na sluiting van de vergadering meven de leden nog enige tijd gezellig "Deen met een kienspelletje. Het gedeelte van de grens tussen de twee gemeenten, waarvan wijziging wordt verzocht, is gelegen tussen de Gladiolenlaan en de spoorweg Beverwijk Uitgeest. De nieuwe grens zou alsdan ongeveer als volgt gelegen zijn. Van de bestaande grens ten Oosten van de lunet in de Gladiolenlaan wordt haaks een lijn getrokken langs de westzijde van de Oostelijk van de Gladiolenlaan gele gen lunet, en wel tot aan de Zuidgrens van het perceel, waarop de proeftuin is gelegen. Deze Zuidgrens wordt gevolgd tot de Rijksweg naar Alkmaar, volgt deze weg naar het Noorden, buigt dan af naar het Noord-Oosten, waar het beloop van de Noordelijke grens der kadastrale percelen benoorden de Maer- ten van Heemskerckstraat en de Jan van Kuikweg wordt gevolgd. Na kruising met de Maerten van Heemskerck straat buigt de ontworpen nieuwe grens af naar het Zuid-Oosten, volgt zo veel mogelijk kadastrale scheidingen, kruist de provinciale weg Beverwijk-Uitgeest ongeveer 400 m. ten Noord-Oosten van de bestaande gemeentegrens, loopt door tot een punt bij voornoemde spoorweg gelegen ongev. 300 m ten Noord-Oosten van de bestaande gemeentegrens en volgt ten slotte deze spoorweg tot de huidige grens wordt bereikt. Het gebied, hetwelk hier dientenge volge van de gemeente Heemskerk naar de gemeente Beverwijk zou overgaan besloot globaal ongeveer 90 H.A. en 130 huizen. Van deze gelegenheid wil men te vens gebruik maKcn om te bevor deren, dat de huidige grens tussen Beverwijk en Heemskerk nabij Wijk aan Zee 500 m naar 't Noorden wordt verlegd. Zoals bekend raakt de hui dige grens de kom van Wijk aan Zee. Zij loopt over het sanatorium Heliomare, terwijl drie woningen, be horende tot het dorp Wijk aan Zee, op het grondgebied van Heemskerk zijn gelegen. Van de twee toegangs wegen tot het strand, welke Wijk aan Zee heeft, bevindt de Noordelijke strandweg zich onmiddellijk bij de grens van Heemskerk. Dit heeft ten- gevolg dat het nabijgelegen strand onder Heemskerk ligt, hoewel het or ganisch geheel bij Wijk aan Zee be hoort. Wijk aan Zee ligt op een afstand van niet minder dan ruim 7 km van het dorpscentrum Heemskerk en is vandaar uitsluitend via Beverwijk te bereiken. De badplaats beschikt thans op het gebied van Beverwijk slechts over een strandbreedte van 1200 m. Het duin- en strandgebied, dat door de hier bedoelde grensverlegging zou worden omvat, beslaat een oppervlakte van glo baal 75 H.A. _Een belangrijke materie is Vrijdag middag tijdens een door B. en W. van Beverwijk belegde persconferentie aan de orde gekomen. De gemeente Bever wijk zal noodgedwongen 90 ha. Heems- kerk's grondgebied moeten annexeren plus 75 h.a. strand en duin. Elders in deze editie leest men daaromtrent een uitgebreid verslag. Op enkele punten dient plaatselijk nader te worden inge gaan. De gemeente Beverwijk heeft om het plan Oosterwijk (7.000 inwoners) en la ter plan Meerenstein (7.000 inwoners) de 90 ha grondgebied van Heemskerk nodig. Beverwijk ziet deze verruiming van de gemeentegrens los van de even tueel van hogerhand te nemen maatre gelen voor de IJmond op bestuurlijk ge bied. Heemskerk wil, zoals burgemees ter mr. H. J. J. Scholtens mededeelde in antwoord op gestelde vragen, af wachten wat van hogerhand na het of ficieel worden van het streekplan op bestuurlijk gebied wordt besloten. Er is evenwel haast bij de verwezenlijking van de plannen, een verwezenlijking, die reeds vele hinderpalen ondervond, en die toch nog wel even op zich zal laten wachten. Hoe urgent plan Oosterwjjk ook is. Het plan is wat de Beverwjjkse helft betreft startklaar. Een 10 ha van de op Heemskerk's grondgebied gelegen gronden is reeds eigendom van de gemeente Beverwijk. Dit met volledige goedkeuring van Ged. Staten. Beverwijk heeft volledig begrip voor de situatie en ziet zich slechts door de noodzaak gedwongen bij de Kroon stap pen te doen om grenswijziging te krjj- Sf?De te volgen procedure is: raadsbe sluit omtrent verzoek aan de Konin- ging Heemskerk's grondgebied bij Be verwijk te voegen. Dit verzoek gaat naar Ged. Staten, die de beide betreffende gemeentebesturen horen, daarna ad viseren Ged. Staten de Minister. Deze draagt Ged. Staten dan op een plan te ontwerpen, zo hij gunstig beslist. Nadat dit plan gereed is en in openbare ver- Advertentle Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 gadering van de Prov. Staten is behan deld, gaat het naar de Minister en volgt de beslissing van de Kroon. Een lange weg dus, die hopenlijk vlot zal worden afgelegd, want buitengewoon verontrus tend is het dat de stagnatie in de wo ningbouw reeds enkele jaren duurt. Be verwijk moet vooruit. Tenslotte kunnen we mededelen, dat de behandeling van het voorstel van B. en W. het genoemde verzoek tot de Koningin te richten, ongeveer half Maart in de Beverwykse gemeenteraad be handeld zal worden. Advertentie met Uw tuin? Tuinonderhoud door vakmensen is niet duur der. Mogen wij eens met U komen praten? BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 In de parochie van O.L.Vrouw Onbe vlekt Ontvangen te Overveen zal Zon dag 6 Maart worden herdacht, dat 100 jaar geleden het Parochieel Armbestuur in zijn huidige vorm werd geconstitu eerd en dat derhalve een eeuw de cha- ritas in parochieel verband werd be oefend. Alle parochianen hebben thans een brochure toegestuurd gekregen, waarin voor het jubileum de aandacht wordt gevraagd en iets van de voor geschiedenis wordt verhaald. Over de activiteiten wordt o.m. medegedeeld, dat in 1954 meer dan 40 gezinnen met Kerstmis een Kerstgave hebben ontvan gen. Verder wordt met spijt vastgesteld, dat vele mensen, die in moeilijkheden verkeren, de schroom niet kunnen over winnen zich tot het armbestuur te wen den, waardoor hun leed nodeloos ver groot wordt. Op 28 Februari 1855 werden in Over veen voor de eerste maal tot arm- meesters benoemd de heren Cornelis van Schoten, H. Tweehuysen, Pr. van Velsen Fzn., Pr. Rijnierse, J. de Mol en J. M. van Dieren Bijvoet. Verschil lende van deze namen komen nog in de parochie van Overveen voor. Dat de armenzorg in die 100 jaar een grote ontwikkeling heeft doorlopen, spreekt vanzelf. Als een der belangrijkste initi atieven mag wel worden vermeld de stichting van Huize Duinrust in 1911. Het beheer werd later overgedragen aan de Sint Lambertus Stichting. Uit het Overveense Armbestuur is in 1926 dat van Bloemendaal voortgekomen. Sinds dat jaar bestaat het Armbestuur in Overyeen uit 4 armmeesters. In de oorlog zjjn zware eisen gesteld aan de middelen van het armbestuur, maar dank zij een voortreffelijk beheer kon de achterstand in de naoorlogse jaren geheel worden weggewerkt. Thans kan weer aan alle gerechtvaardigde aanvra gen worden voldaan, vooropgesteld, dat de bijdragen van de zijde der parochi anen niet gemist kunnen worden. Met klem wordt er op aangedrongen, dat de Te Haarlem is aanbesteed door de Rijkswaterstaat, het onderhoud van de werken tot verdediging van de Noord zeekust in de provincie Noord-Holland, gedurende 1955. Er was maar één in schrijving, n.l. van N. V. P. Daalder te Alkmaar voor 277.400. Tevens werd aanbesteed het onder houd van de werken van het Noordhol- landsch kanaal, gedurende 1955. Het aantal inschrijvingen: 8 Laagste inschrij ving: Fa^Ordelli Zn. te Giessendam. voor 128.900. H. Bavo (Kathedraal)Zondag 7.30 uur door kap. C. Wenneker. H. Antonius van Padua: Donderdag 7.30 uur door pater G. Lohuis. H. Jozef: pastoor dr. A. A. Olierook, Zondagmiddag 4 uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag 7.30 uur door kap. B. van der Spek. H. Joannes de Doper (Amsterdam straat); Zondag 7 uur door pastoor H. W. van Schie. H. Hart: Zondag 7.30 uur door pater Paternus de Rooy O.F.M. H. H. Elisabeth en Barbara: Zondag 7 uur door kap. L. Beugelsdijk. H. Liduina: Zondag 7 uur door rec tor H. Roosen. O.L. Vr. v. Zeven Smarten: Zondag 7 uur door pater Mauritius O.F.M. H. H. Petrus en Paulus: Zondag 7 uur door pastoor A. S. van Rijn. Allerheiligste Drieëenhei'd: Zondag 7.30 uur door dr. M. J. de Jong, secre taris van het bisdom. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag 7.30 uur door dr. M. J. de Jong. O.L. Vr. Onbevl. Ontvangen (Over veen) Zondag 7.30 uur door rector J. Kraakman. H. Agatha (Zandvoort); Zondag 7 uur door kap. J. Steeman. H. Bavo (Heemstede): Zondag 7.30 uur door kap. J. Wesseling. O.L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): Zondag 7.30 uur door kap. J. Drost. H. Antonius van Padua (Aerdenhout) Vrijdag 7.45 uur door pater H. Her- manus. parochianen, die werkelijk iets van no de hebben, hun angstvalligheid ter zijde stellen en het college niet meer moeten zien als het armbestuur in de oude be tekenis van het woord maar als een instantie, welke gaarne hulp wil ver schaffen bij voorkomende moeilijkhe den op allerlei gebied. In de brochure wordt veel aandacht besteed aan de wijze, waarop de Ar menzorg in vroeger tijden beoefend werd. Tot in de 16e eeuw was de ar menzorg uitsluitend in handen van de kerk. Na de hervorming kwamen de protestantse diaconieën op. Ten tijde van de republiek kwamen de katholie- heid. Omtrent de eigenlijke armenzorg in vroeger tijden in Overveen en Bloemen daal is niets bekend. Wel zijn de namen bekend van de regenten (oude naam voor armmeester) in 1735. Het zijn na men, die ook de parochianen van de 20e eeuw nog vertrouwd in de oren klinken: Pieter en Claas Bijvoet en la ter S. van Schooten, S. Rijnierse en G. Eldering. Het huidige Armbestuur put thans nog inkomsten uit fundaties en schenkingen in de 18e eeuw gedaan. De meeste in vroeger tijden verworven bezittingen zijn nog in ongerepte staat bewaard ge bleven. Daaronder bevinden zich enige stukken land met typische namen zo als „De Viermad", ,,'t Wielenmakers- land", „De Bijl", ,,'t Besje" en ,,'t Spillinkje". Het 100-jarig bestaan zal worden ge vierd met een plechtige Hoogmis uit dankbaarheid. Advertentie Zeer oude Cognac uit hei beste Cognac-gebied VOOR DE HANDEL! JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM Het Bestuur van de Stichting „Haar lems Bloei" verzoekt ons het volgende op te nemen: Hoewel de temperatuur nog verre van aangenaam is. moet reeds thans met het oog op de komende drukte een beroep gedaan worden op particulieren om logies aan touristen te verstrekken. Als n.l. de hotels en pensions in Haar lem bezet zjjn, dan moet de V.V.V. kunnen rekenen op enige honderden particulieren, die bereid zjjn de logies- zoekende buitenlander onderdak te verschaffen. Met deze bereidheid dient men Haarlem als gastvrije stad. De V.V.V. op het Stationsplein is doende een nieuw kaartsysteem samen te stellen. Degenen, die zich reeds op gegeven hebben en daartoe 1.voor administratiekosten aan het bureau hebben overgemaakt, staan reeds inge schreven. Het zou prettig zjjn, als alle particu lieren, die een of meer kamers beschik baar kunnen stellen zich persoonlijk op geven bij het informatiebureau van Haarlems Bloei", Stationsplein 1, ten einde daar tevens de vastgestelde ta rieven en de gang van zaken bij even tuele logiesverstrekking te vernemen. Er wordt met nadruk gewezen op het feit, dat alleen diegenen, die over telefoon en stromend water beschikken in aanmerking kunnen komen voor deel name aan deze touristenlogiesdienst. (L.I.D.) Op Donderdag 3 Maart a.s. zal in het Theater Monopole te Zanvoort een be langrijk evenement plaats vinden. Im mers op deze datum zal in het kader van het winterprogramma van 't Helm de zowel nationaal als internationaal bekende violist Willem Noske optre den, met Miep den Herder aan de vleu gel. Het programma omvat werken van Handel (Sonate in E op. no. 12), Jo seph Gibbs (Sonate in d op. 1 no. 1), Albertus Groneman (Sonate in G op. 1 no. 12) allen componisten uit de 18de eeuw. Van Antonin Dvorak wordt de sonatine voor viool en piano in G op. 100 uitgeroerd. Van Jozef Suk de schoonzoon van Dvorak vier stukken op. 17. De Heer Noske zal voorafgaande aan elke compositie een korte toelichting geven. Gelet op het programma belooft dit viool-recital een belangwekkende avond te worden. Een bekend Zandvoorter is door de regering bij de Tweede Kamer ter na turalisatie voorgedragen. Het is de heer Dragoslav Pebrovic (Joegoslavië), café houder aun de Kerkstraat te Zandvoort. Blijkens de memorie van toelichting bij het betreffende wetsontwerp woont de heer Jetrovic van kindsbeen af in ons land en is hij in onze samenleving opgenomen. Hij heeft zich gedurende de oorlogsjaren het Nederlanderschap waardig getoond door daadwerkelijk deel te nemen aan het verzet tegen de onderdrukker. Hij verzorgde onderdui kers, verschafte onderduikadressen en verrichtte koeriersdiensten. Advertentie Frans Restaurant - Jansweg 20, tel. 17630 COTELETTE DE VEAU FORESTIÈRE - •- - De uitbreidingen die - momenteel in Haarlem Noord aan de orde zijn stel len grote problemen. Niet alleen voor de gemeente maar ook voor de kerke lijke overheid. In Februari 1954 werd reeds overgegaan tot splitsing van de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo in Oud-Schoten en werd een nieuwe parochie onder het patronaat van de H.H. Petrus en Pau lus opgericht. Door de bisschop werd als bouwpastoor benoemd de zeereer- waarde heer A. S. van Rijn. Enkele maanden nadien verrees reeds een noodkerk aan de Muiderslotweg. Dit We hebben ons askruisje bij de paters van de overkant weer gehaald, rustig in de rij van huismoeders met hoofddoeken en boodschappentassen en van be jaarden, die niet zonder trots hun zeventigste levenskruisje gingen in casseren, wij stonden daar allemaal in de paterskerk zwijgens te wach ten, met de starende en vrome lijk heel gek, dag in dag uit, be halve op een dag of een avond, vlak voor de Vasten, wanneer we me nen echt gek te doen en dan pas normaal blijken te zijn. Vorige week heb ik mijn twijfel Donderdag 3 Maart hoopt pastoor L. J. Schalke, herder van de Sint Liduina- parochie in Haarlem-Noord, zijn vijf en zeventigste verjaardag te vieren. Bij het gouden priesterfeest op 15 Augustus j.l. mochten wij reeds in een artikel wijzen op de verdiensten, die pastoor Schalke zich in de nu meer dan. vijf en twintig jaar dat hij deze paro chie bestuurt, voor de „St. Liduina" heeft verworven. Wij mogen verwachten, dat de parochianen en vele andere vrienden en belangstellenden zich die dag niet onbetuigd zullen laten. blikken op ons van de pilaar-heili gen, die reeds lang de eeuwige wijs heid van het „Memento" hebben ervaren. Schuifelend trok de een na de andere naar voren om zich door een grauwe maar zegende duimkop op het voorhoofd te la ten kruisen. Wij laten ons allen graag be-tekenen en wij presen teren ons een onvermoeibare pater in de geest van de dichter: Hier is mijn voorhoofd, maak het grauw! Gij zijt nabij, o dood, o kou: gij, die mij kent en kennen zal in 't allerlaatste carnaval. Ik heb dat eens enige tijd aan gezien, die zwijgende Haarlemmers met grauwe voorhoofden, die pop van een meisje en de oude heer met een vervaarlijke snor. En ik heb er over gepeinsd, dat ik al die lui den weer eenmaal ontmoeten zou op het grote démasqué na 't aller laatste carnaval. De paterskerk op de Groenmarkt, die juist op As woensdag in de rouw stond, leent zich gemakkelijk tot dat peinzen, maar nergens ook is het contrast zo scherp tussen binnen en buiten. Als ge de kerkpoort achter u dicht slaat enfin hij valt vanzelf weer dicht wordt ge overvallen door het leven van de nieuwe dag, win ters weliswaar nog en in dit getijde koud, maar toch tintelend en bra- veus. Zo gaat dat nu eenmaal, en gelukkig misschien, omdat we ten slotte allemaal graag meedraaien in de mallemolen. In die molen doen wij alles feite- neergeschreven aan carnavaleske Haarlemmers, maar de laatste da gen voor de Vasten heb ik ze toch aan het werk gezien en hoe? Het blijkt, dat er nog mensen zijn, die luk raak een goed feest kunnen organiseren. Families doen het soms op Amerikaanse manier en alles wat niet rooms is, blijkt met liefde de roomse uitgelatenheid te appreciëren en men zou er haast veertig dagen voor willen vasten! Ik heb het ook meegemaakt, dat bijna een gehele parochie op haar kop stond en honderden Liduiners uit Noord heb ik zien feesten in de concertzaal dank zij de voortreffe lijke voorbereidingen van een origi nele Raad van Elf. De schooljeugd heeft zich evenmin onbetuigd ge laten en ik heb me verwonderd over de spontaneïteit en de oorspronke lijkheid, waarmee het jonge goed voor de dag is gekomen. Ik ben nu een klein beetje bekeerd van de gedachte, dat de Haarlemmer in zijn eigen stad geen carnaval kan vieren, doch vooralsnog wijs ik de suggestie van de hand als zou Haar lem het voorbeeld van Utrecht moe ten volgen. In het openbaar zijn wij nu eenmaal deftige mensen en dat kan een verdienste zijn! maar zo gauw wij ons besloten wa nen in de gezelligheid van een vriendenkring, komen wij los; wij voelen ons nu eenmaal het best in een Hollands binnenhuis, en zo moet dat voor Haarlem maar blijven. Intussen zijn de wilde uren ver streken, we doen weer gewoon gek en we wachten op het voorjaar, dat ergens achter een barrière van kou en sneeuw moet liggen sluime ren. De eerste tekenen worden in Haarlem meestal gevonden door de heer Vermeulen, die ons persmen sen dan pleegt te overvallen met veel copie en veel copieus om de „Voorjaarsbeurs Voor de Vrouw" V.V.V., die ook de bloei van Haar lem wil bevorderen, blijkt toch al tijd attractief te blijven en het heeft mij gelukkig gestemd, dat er nog geen stand wordt ingericht voor dames-voetbalschoenen. Dat zou trouwens beneden de stand van Haarlem zijn, alle berichten ten spijt, dat ook onze Haarlemse meis jes zich zullen wagen op de gra zige weiden van het voetbalveld. Mannen van Haarlem, laat de schoonheid van uw stad want dat zijn onze meisjes toch niet ont luisterd worden. Breng de carna valssfeer niet op het voetbalveld; geloof me, het zal anders nooit meer echt Voorjaar worden in Haarlem. Hoewel de Haarlemse politie niets teveel is om terwille van haar stadgenoten een gezon de activiteit te ontplooien, is zij de laatste tien dagen toch bijzonder actief geweest. En dat in het ka der van een landelijke actie, die vanuit een bepaalde gezichtshoek gezien inderdaad succesvol is geweest. Natuurlijk mogen agenten er geen plezier in scheppen iemand een bekeuring aan te smeren, zij dienen daarover zelfs diep bedroefd te zijn, omdat de zonde niet uitge roeid blijkt te zijn. Agenten blijven echter mensen en ik zou het ze wer kelijk niet kwalijk kunnen nemen, wanneer zij nu echt eens een keer in het kader van die actie aan het turven zijn gegaan om te kijken, wie de beste slag had geslagen. Ik heb er maar liefst vier tegelijk aan het werk gezien op de Kenne- merbrug; ze waren onverbiddelijk in het kader van die actie en een agent kon zelf niet zo'n bon- vivant zijn, of met een ernstig ge zicht slingerde hij delinquenten op de bon. Ik had het geluk met een bijzonder zwak licht-gestel goed door de controle heen te komen, maa rik heb toch enorm veel ple zier gehad om twee jongetjes, die in de kou op het Prinsen Bolwerk hadden post gevat. Daar kon geen fietser zonder licht komen aanrij den, of de knulletjes riepen hem toe: „Juh, je licht brandt niet; d'r stane agente." Nou was het merk waardig, dat vrijwel niemand daar acht op sloeg, met het gevolg, dat nauwelijks tweehonderd meter ver der menige man of vrouw zijn naam bij de politie stond te spellen, zich zelf verwensend, dat hij of zij der jochies waarschuwing niet op haar onbetaalbare waarde geschat had. Het had natuurlijk een beetje zielig voor die agenten geweest, als ieder een wel naar die knulletjes had ge luisterd. Per slot van zaken ston den ook zij niet voor niets in de kou en ook de actie moest slagen, van wege dat kader. Nu weet ik niet, waar al dat geld heengaat, dat binnenkort aan be keuringen geïnd gaat worden. Ik zou het jammer vinden als het Rijk dat allemaal inslikt, ik voel er meer voor om van de bonnen-opbrengst een gezellig feest te organiseren, bij wijze van spreken op de bonne fooi, zodat het geld toch nog onze Haarlemse gemeenschap ten goede komt. Iemand heeft nog geopperd om de lichtloze guldens te stoppen in de kas van „Haarlems Bloei". Nou dat vind ik een tikkeltje over dreven; niet omdat het dan verlo ren geld zou zijn, maar omdat de indruk blijvend gevestigd zou wor- De parochianen van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus moeten zich nog steeds behelpen met een noodkerk. Het bouw fonds, dat bedoeld is voor beide parochies in Oud-Schoten - dus ook voor de parochianen van de moederkerk - wil niet alleen de eerste steen leggen voor de nieuwe kerk maar evenzeer en zelfs met nadruk ijveren voor een parochiehuis in Oud-schoten, waaraan ten dienste van de meer dan tienduizend katholieken, wo nend ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, zo'n dringende be hoefte bestaat. den, dat deze stichting alleen van fooien kan leven. Bovendien blijkt de gemeenteraad steeds meer in een algemene milde stemming te komen ten aanzien van „Haar lems Bloei". Twee uren waren er deze week wel voor nodig eer men capituleerde voor het mo nument op het Houtplein, maar uit alle hoeken klonken woorden, die men twee jaar geleden niet gehoord zou hebben: waardering en een bepaalde vorm van hulde. Goed dat geld komt er dus; als het maar niet gegeven wordt in de sfeer van waarbij ik trouwens nog wil aan tekenen, dat het ge meentelijk vermogen groter is dan het te kort doet vermoeden. alles is nog maar een .pover begin van een groots werk waar aan begonnen is. Veel, heel veel zal hier nog moeten ge beuren en door de parochianer tot stand moeten worden gebracht om het werk te voltooien. Het fonds Bisschop pelijke Noden zorgt weliswaar voor de financiën om de bouw van een kerk te bekostigen, maar met een kerk be staande uit vier muren en een dak is het werk niet voltooid. Men denke al leen maar eens aan het interieur, or gel etc. Tienduizenden guldens zijn hier voor nodig en zwaar zullen de las ten zijn van het kerkbestuur om te vol doen aan de jaarlijkse aflossing van de schulden, welke de bouw van een kerk nu eenmaal met zich meebrengt. Alleen bij de bouw van een kerk kan het in Haarlem-Noord niet blijven. Meer dan 10.000 Katholieken die daar wonen zijn voor vergaderingen en bijenkomsten aangewezen op gebouwen en lokaliteiten in het centrum van de stad. Het eni ge dat ter beschikking staat is het Ka- jottersgebouwtje aan de Lingestraat en dat is zelfs tot afbraak gedoemd en zal binnen afzienbare tijd van gemeentewe. ge moeten verdwijnen. Daarmede zijn de parochianen van de beide noor delijkste parochies van Haarlem ver stoten van elke vergaderlokaliteit. Het parochieel Bouwfonds wil het echter niet zover laten komen en neemt alle middelen te baat om in deze leemte binnen de kortst mogelijke tijd te voor zien zowel wat de bouw en inrichting der kerk betreft, als het tot stand bren gen van een parochiehuis. Meer dan een jaar reeds worden in de parochies allerlei activiteiten aan de dag gelegd om de idealen te verwezenlijken. Als jongste plan zal in het noordelijk stads deel een groot evenement gebeuren. Zo zal in de week na Pasen van 10 tot en met 16 April a.s. een fancy-fair worden gehouden. In twee grote tenten zal op de speelplaats van de jongensschool aan de van Eemstraat een week lang amu sement worden gegeven. Gestart zal worden op de eerste twee avonden met een toneelvoorstelling door de bekende toneelgroep uit Haarlem „Ludamus". Na deze avonden zal de tent worden inge richt tot het houden van de fancy-fair. Deze fancy-fair zal tal van originele kermisattracties bevatten. In de twee de tent zal gelegenheid zijn tot het ma ken van een dansje: tevens zal daar een bar worden ingericht. Van de zijde van de Haarlemse politie wordt medegedeeld, dat naar de stand van hedenmorgen het ijs slechts op twee plaat sen betrouwbaar kan worden geacht, na melijk op de J. Gijzenvaart tussen de Delft laan en de voetbrug bij het Noorder sport park, en op de Delft tussen de Rijksstraat weg en de Jan Gijzenvaart. Het overige ij« op openbaar water kan zeker niet als be-., trouwbaar gekenmerkt worden. Tengevolge van de gladheid kwam giste renochtend een 64-jarige bewoonster van de Steenbokstraat in de Roerdompstraat te val len. De ongevallendienst verleende eerste hulp. maar met een gebroken linker arm moest zij naar het ziekenhuis St. Johan nes De Deo worden overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3