Ziekenfondsen en Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst Medewerking van de artsen hangt af van een tegemoetkomende houding Patiënt mag niet de dupe worden Prof. Bakker aangezocht als directeur-generaal van Cern ccfrf ZMer...éc/it DROSTE f& Vasten Osservatore contra Mauriac VASTEN IS GEZOND! M Reeds jarenlang een sfeer van onbehagen Wijziging politie verordening Tilburg r "N MUNHARDT'S K Totale schade 7 millioen V.-J ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 PAGINA '5 „Zeg, waar ga jij heen...?" U hoort het fijnste het best! DRAADOMROEP (Van een onzer redacteuren) De moeilijkheden, die tussen de ziekenfondsen en hun medewer kers - huisartsen, specialisten, tandartsen en apothekers - gerezen zijn en wat de tandartsen betreft thans een beslissend stadium bereikt hebben, spitst zich toe rond de optrekking van de loongrens voor de verplichte verzekering tot 6.000 gulden. De ziekenfondsen, die de minister en de volksvertegenwoordiging aan hun kant vonden, hebben aan het langste eind getrokken en de medewerkers moesten - al of niet onder protest - toezien, dat de schare van verplicht verzekerden weer groter werd. m PASTILLES GEEN AMERIKAANSE PAUS? Voorstel aangehouden Nieuwe vakbeurs voor bouwmachines Maximale zekerheid 9 Minimale premie De gezonde mens heeft meer dan voldoende reservevoorradën in zijn lichaam opgeslagen om 40 dagen met wat minder voedsel te kunnen volstaan scheppen gezonde regelmaat Storm December 54 Boek over ir. Lely Aan alle scholen toe gezonden Morgen collecte voor Stichting Pius XII Negenjarig kind door tram overreden -r s—THiu Advertentie mNaar beneden, lekker storen. Dat dacht je maar! Ik heb daar juist Draadomroep op hun toestel aangesloten. mWdt, Draadomroep Ik ben al weg!" Ja, Draadomroep betekent het einde van alle storingen. Met een Draadomroep-aansluiting op Uw toestel ontvangt U Hilversum I en II op volle bandbreedte, volkomen storingvrij. Bovendien via de lijnen III en IV een selectie uit de béste buitenlandse programma's. Veel genot en veel gemak voor weinig geld. De volle studioklank - natuurecht in Uw huiskamer*. Laat U ook aansluiten en *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storlngvrlje studioklank wikkeling van de medische verzor ging van ons volk. In deze sfeer is het voorstel gekomen om de loongrens op te trekken tot 6.000 gulden. Aanvankelijk sprak de Maatschappij het onaanvaardbaar" uit. Voortgezet overleg en intern be raad leidden er echter tenslotte toe, dat de Maatschappij zij het onder protest van bepaalde groepen haar verzet opgaf, onder voorwaarde echter dat vóór 1 Juni 1955 enige desiderata vervuld zouden zijn, althans dat dan gebleken zou zijn, dat hiermede ern stig rekening zal worden gehouden. Het lijkt ons dienstig op deze desiderata even in te gaan, omdat hierin duide lijk tot uiting komt wat er volgens de Maatschappij aan de huidige situatie mankeert en wat de achtergrond is te gen welke de optrekking van de loon grens gezien moet worden. Het honorarium Ten eerste het honorarium. De zie kenfondsen hebben onlangs voorgesteld Van verschillende zijden is hierbij de Indruk gewekt, dat de artsen de be langrijkste categorie van medewer kers tekort zouden schieten in so ciaal besef, dat hun protesten slechts ■werden ingegeven door materiële over wegingen en dat hun conservatisme remmend werkte op de ontwikkeling van de volksgezondheid in ons land. Die indruk is niet geheel onverklaar- baar. De activiteit, die de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst de laatste maanden ontwikkeld heeft, kan de buitenstaander inderdaad uit leggen als een verweer tegen de aan slag op de portemonnaie der artsen. Voorop stellend, dat een dergelijk ver weer niet verwerpelijk is, omdat ook artsen mogen strijden voor hun mate riële belangen al zijn er juist in hun eigen kring velen, die menen dit niet te kunnen rijmen met hun beroeps ethiek zou het toch van kortzichtig heid getuigen het hele conflict hier mee af te doen. Want er is meer, veel meer. De kwestie van de loongrens is slechts de druppel geweest, die de be kende emmer deed overlopen. Reeds jarenlang is er namelijk een gevoel van onbehagen onder de art sen te bespeuren, gevolg van de in perking van hun vrijheid van hande len. De relatie artspatiënt is aan zienlijk gewijzigd sedert in 1941 de verplichte verzekering werd inge voerd. Tijdens de bezetting werd deze maatregel zwijgend aanvaard, niet alleen omdat de artsen er de sociale strekking van begrepen, maar boven dien omdat zij ervan overtuigd waren, dat na de bevrijding een voor alle partijen bevredigende oplossing be reikt zou worden. Een illusie, waar in zjj tot op heden teleurgesteld wer den. Andere belanghebbenden Tussen de arts en zijn patiënt drongen zich andere belanghebbenden: de zie kenfondsen, die een groot deel van de patiënten en bloc vertegenwoordigen, en het bedrijfsleven, dat de helft van de ziekenfondspremie der verplicht ver zekerden betaalt en daarom het recht van meespreken opeist. Tenslotte is er dan nog de regering, die toeziet of al les wel verloopt volgens het door haar gedachte sociaal beleid. Het terrein van de geneeskunst, waarop uitsluitend de arts deskundig is, werd door steeds meer anderen betreden, die hoe goed be doeld ook de arts het onaangename gevoel moesten geven van in de uit oefening van zjjn beroep op z'n vingers gekeken te worden. Een lawine van voorschriften, bepalingen, contracten en paperassen is in de spreekkamer neergekomen en voortdurend zitten ver tegenwoordigers van de artsen rond de conferentietafel. Kortweg, de arts is geen baas meer in eigen huis. De artsen beseffen terdege, dat de volksgezondheid bepaalde voor zieningen eist voor hen, die financiël niet in staat zijn aanzienlijke risico's te dragen. Zij. aanvaarden uiteraard ook, dat de belanghebbenden of hun vertegenwoordigers hierover willen spreken. De wijze waarop dit echter gebeurt, bevredigt hen meestal niet. Er wordt h.i. te weinig rekening ge houden met hun wensen en verlan gens waarvan zjj de inwilliging nood zakelijk achten voor de verdere ont- het netto-honorarium met 6 procent te verhogen, hetgeen een verhoging van 4 procent van het bruto-honorarium is. De Maatschappij acht deze verho ging veel te laag, omdat alleen de laat ste loonronde er door gecompenseerd wordt, terwjjl de specialisten na 1949 practisch geen verhoging meer ont vangen hebben en de huisartsen sedert 1 Juli 1953 nog steeds niet weten waar zij aan toe zijn, omdat de voorlopige vergoeding nog niet gewijzigd is in een definitieve. Vervolgens wordt verandering ge wenst in de wijze waarop bepaalde ver strekkingen aan de patiënt worden vast gesteld. Dit geschiedt thans door de Ziekenfondsraad, waarin behalve de ziekenfondsen en hun medewerkers ook het bedrijfsleven en de regering verte genwoordigd zijn, terwijl de aard der verstrekkingen een medische aange legenheid is. Volgens de Maatschappij moet dit geregeld worden tussen de verzekerden, dus de ziekenfondsen, en de artsen. Zij wenst daarom een com missie in de Ziekenfondsraad, die de aard en omvang der verstrekkingen vanuit medisch standpunt kan behande len. Ook de wijze waarop overeenkomsten tussen ziekenfondsen en medewerkers tot stand komen, wenst de Maatschap pij gewijzigd te zien. Wanneer een be paald accoord bereikt is, moet eerst de Ziekenfondsraad zich er over uit spreken en daarna kan de minister nog zijn fiat weigeren, al of niet eerst voor gelicht door de S.E.R. De Maatschap pij verlangt nu een zekere garantie, dat in eerste instantie bereikte accoor- den tussen ziekenfondsen en medewer kers enige kans hebben op verwezen- De Europese raad voor kernonderzoek (Cern) heeft gisteren prof. dr. C. J. Bakker, hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de Amsterdamse uni versiteit, verzocht een benoeming als di recteur-generaal te aanvaarden. Prof. Felix Bloch, de huidige direc teur-generaal, heeft medegedeeld dat hij op 31 Augustus a.s. zal aftreden. Cornelis Jan Bakker werd geboren in 1904. Hij studeerde natuurkunde in Am sterdam bij prof. Zeeman. Hij is lid van de koninklijke academie van weten schappen en secretaris van de gemengde commissie voor spectroscopie van het in ternationaal verbond voor zuivere en toegepaste natuurkunde en van het in ternationaal astronomisch verbond. Hoewel prof. Bakker bij zijn terugkeer per vliegtuig naar Amsterdam kenbaar maakte dat hij nog niet had besloten de benoeming te aanvaarden, omdat hij er eerst nog een maandje over wilde denken en eerst nog overleg wilde ple gen met de bevoegde autoriteiten in Den Haag, nemen kringen uit de omgeving van de Cern aan, dat hij zeker niet zou zijn aangezocht indien hij niet de infor mele doch stellige verzekering had ge geven dat hij de benoeming zou aan vaarden. lijking, zonder overigens de Zieken fondsraad geheel uit te willen schake len. Ernstig bezwaar heeft de Maat schappij voorts tegen het hanteren van een loongrens voor verplicht ver zekerden in plaats van een inkomens grens, die in veel gevallen hoger ligt, en tegen de koppeling van de ziektewet aan het ziekenfondsenbe- sluit. De Maatschappij hoopt, dat bij het totstandkomen van de reeds lang verbeide Ziekenfondswet de hoogte van de loongrens (liever: inkomens grens) onafhankelijk gesteld wordt van de ziektewet, die bij loonsverho gingen automatisch stijgt. De duidelijke achtergrond van deze wens is de vrees, dat het voortdurend verhogen van de loongrens voor de ver plichte verzekering uiteindelijk zal lei den tot totale socialisatie van de cura tieve gezondheidszorg. De Maatschap pij ziet in de all-risk-verzekering het gevaar, dat de eigen verantwoordelijk heid van de patiënt vermindert. In dit licht moet ook het plan-Blanksma ge zien worden, dat voorziet in een getrap te verzekering, waartegen echter zowel door de minister als door de zieken fondsen bezwaren zijn ingebracht, om dat het administratief grote moeilijk heden geven zou. Tenslotte wenst de Maatschappij op lossing van het probleem der open en gesloten ziekenhuizen. Vooral in de gro te steden is dit probleem urgent, waar vele specialisten niet in de gelegen heid zijn hun fondspatiënten in een zie kenhuis te behandelen. Wat gaal er gebeuren? Reeds nu mag de vraag gesteld worden wat er gaat gebeuren, wanneer de ziekenfondsen en de minister vóór 1 Juni niet metterdaad getoond hebben ernstig rekening te willen houden met de desiderata op enkele waarvan wij mogelijk nog nader terugkomen om over de vervulling er van nog maar te zwijgen. Het gevaar is niet denk beeldig, dat de Maatschappij zich dan genoodzaakt zal zien haar leden te ad viseren hun medewerking aan de zie kenfondsen te beëindigen, zoals ook de tandartsen thans gedaan hebben. De tegenzin, waarmee vele leden van de Maatschappij zich hebben neergelegd bij de aanvaarding van de verhoogde loongrens, en de onenigheid, die vooral onder de specialisten merkbaar is, zul len de Maatschappij noodzaken het niet bij een loze dreiging te laten. Opzegging van het contract betekent uiteraard niet, dat de fondspatiënten geen hulp meer geboden zal worden, al zullen zij er wel de dupe van worden, zoals de minister van Sociale Zaken onlangs in zjjn Memorie van Antwoord terecht opmerke. Een dergelijke situa tie moet dus met alle kracht voorkomen worden. Het zou echter eenzijdig zijn te bewe ren, dat dit alleen mogelijk is door inwilliging van of tegemoetkoming aan de wensen van de Maatschappij, hoe ge rechtvaardigd deze ook kunnen zijn. Er moet ook rekening gehouden worden met de materiële mogelijkheden van de ziekenfondsen. Belangrijker is, dat de goede verhoudingen hersteld worden, waarop het hele systeem van de ge neeskundige verzorging rust Controle is slechts ten dele mogelijk; er moet dus wederzijds vertrouwen zijn, geen conflict-situatie, zoals feitelijk reeds enige jaren bestaat. Om dit te bereiken, zou een bepaalde tegemoetkoming hoog stens een middel kunnen zijn. Een mid del echter, dat belangrijk genoeg is, om de ziekenfondsen in ernstige overweging te geven. Advertentie Daarin kunt U zich niet vergissen... een geschenk in de vorm van Droste pastilles wordt met vreugde begroet. Die uitzonderlijk lekkere flikken blij ven onovertroffen 1 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het officiëtë orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", heeft de be kende katholieke Franse schrijver Fran cois Mauriac, die zich onlangs in een artikel gekeerd had tegen een eventuele verkiezing van een Amerikaan tot Paus, van repliek gediend. Mauriac had het omstreden artikel geschreven op verzoek van het Amerikaanse weekblad „Look" en hjj had het gelijktijdig doen verschij nen in het Franse weekblad „L'Expres- se". Onder de titel „Geen Amerikaanse Paus" zet Mauriac in het artikel uit een, dat zijns inziens directe banden tussen het Vaticaan en Washington on vermijdelijk zouden zjjn, indien ooit een Amerikaan de troon van Petrus zou be stijgen. Natuurlijk, zegt Mauriac, kan de nieuwe Paus net zo goed Amerikaan zijn als een vertegenwoordiger van welk ander volk ook. Maar met het oog op de tijdelijke en geestelijke be langen van de Kerk acht hij dit niet wenselijk. De Amerikaanse kerkpro vincie vindt Mauriac daarvoor nog een beetje te jong. Weliswaar bezit deze kerkprovincie een prachtig jon gelingschap, maar die is nog niet rijp genoeg om leiding te geven aan de oudere delen van de kerkwereld. Het verlangen van de Amerikanen op dit gebied komt volgens hem voort uit een superioriteitswaan en uit op dollar- overwicht gebouwde machtswellust. Een schisma gelijk aan het Westerse zou hieruit kunnen ontstaan. Er schuilt een gevaar in volgens Mauriac als een volk tijdelijke en geestelijke hegemonie te gelijk bezit. Mauriac noemt in zijn artikel kardi naal Spelman met name. „Alleen reeds de gedache", zo schreef hij, „dat kardinaal Spellman voor wie ik overigens grote eerbied koester be last zou worden met het geestelijk en tijdelijk bestuur van de Christenheid, doet mij het bloed in de aderen stol len". Sprekend over Kardinaal Spëllman zegt Mauriac voorts, dat deze de poli tiek van zijn land dient, hetgeen zijn recht en plicht is, maar hij behoort tot een generatie die door de overwinning Advertentie Prof. dr. C. J. Bakker in het Zeeman- Laboratorium te Amsterdam. De gemeenteraad van Tilburg heeft Vrijdagavond het voorstel tot wijziging van een artikel van de politie-verorde- nins,'. '"houdende het „verbod tot zitten °f liggen in gezelschap van iemand van andere kunne op of aan wegen", aangehouden. Volgens de nieuwe re dactie^ zou de verordening worden uit gebreid tot „het zitten of liggen in plantsoenen, parken, bossen etc. in ge zelschap van niet meer dan een persoon van de andere kunne". De voorgestel de wijziging werd gemotiveerd met overwegingen van bescherming van de jeugd en het voorkomen van wantoe standen. Uit de discussies bleek, dat het voor stel bij de raadsleden geen onverdeel de instemming ontmoette. Men toonde zich vooral bevreesd voor een te ver gaand politioneel ingrijpen, al moge dan een soepel optreden in de bedoe ling liggen. Vandaar dat namens de Partij van de Arbeid de heer Bushof met een onder meer door de fractie voorzitter van de K.V.P. en anderen mede-ondertekend voorstel tot aanhou den van de voorgenomen wijzigingen kwam. De voorzitter, burgemeester mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst meende zulks te moeten ontraden, om dat bepaalde gesignaleerde wantoestan den een krachtig ingrijpen vereisen, terwijl daarenboven de jeugd in orga nisaties in parochieel verband voldoen de gelegenheid heeft elkander te ont moeten. Tijdens de stemming spraken zich echter 22 leden voor en 13 tegen aanhouden uit, zodat het voorstel, dat te zijner tijd, in alle geval vóór 15 April na nadere bestudering door een commissie van juristen en paedagogen wellicht in gewijzigde vorm in de raad terugkomt. De importeurs en handelaren in bouwmachines, mijn- en wegenbouw- machines en interne transportmiddelen, verenigd in de vereniging aangeduid als „BMWT", hebben besloten om in 1955 noch op de voorjaarsbeurs, noch op de najaarsbeurs van Utrecht uit te komen, doch in plaats daarvan in 1956 zelf een beurs te organiseren, zo deelt de vereniging mede. C0NC0R0IA Coöp. Levensverzekering Mij. u.a. Ook voor collectieve personeelversetcerinpcn Hoofdkantoor t Oudonoord - Utroeht Tol. 1699T <3 lijnon) (Van onze medische medewerker) enigeen zal onge lovig opzien bij het lezen van deze titel. De ellende van de oorlogsjaren en vooral van de honger winter ligt nog te vers in het geheugen om dit zonder meer te kunnen aannemen. Als reactie op de magere jaren zijn de meeste mensen na de oorlog flink gaan eten en men raakte weer gewend aan de ouderwetse vette Hollandse pot. Al is het Hollandse geloof in veel en vet eten u begrijpelijker dan ooit, het wordt er niet juister door. Niet voor het eerst verklaren wij ons, los van gastro nomische maar uit medische overwe gingen, slechts matig ingenomen met deze eetgewoonten. Het is een bekend verschijnsel, dat de moderne mens niet graag vast. Dit houdt niet in dat vorige generaties tel- kenjare vol verlangen uitzagen naar de vasten, maar de spankracht van de ou dere geslachten was groter, niet in de laatste plaats in geestelijk opzicht. Het vasten of althans de wil daartoe wordt immers voornamelijk bepaald door de geestelijke factoren. De vastenwet was in vroeger jaren veel strenger en men vond dat heel ge woon, terwijl veel mensen de huidige zeer milde bepalingen nog te zwaar vin den en er onderuit proberen te komen, vaak omdat zij oprecht bang zijn dat het vasten hun gezondheid zal benadelen, maar ook wel eens met hun gezondheid als voorwendsel. Dit alles is zo mense lijk en daarom is het goed, dat de Kerk de vastenwet handhaaft. Hierbij moet U bedenken, dat de voedingstoe stand van het Nederlandse volk de laat ste tientallen jaren veel verbeterd is. Over de bovennatuurlijke betekenis van de versterving zullen wij het hier niet hebben, maar ook in natuurlijk op zicht zijn versterving en zelfbeheersing allerminst uit de tijd. De moderne psy chologie beschouwt het bewust contro leren en in de door de wil gewenste ba nen leiden van onze lusten en neigingen als zeer belangrijke factoren bij de vor ming van een gezond en sterk karak ter. De geestelijk gezonde en karakter vaste mens moet geleerd hebben zich zelf iets te ontzeggen, ook als hij het vrijwillig moet doen en zonder angst of dwang van buitenaf. De gelovige katholiek heeft hierbij het ontzaglijke voordeel, dat hij ziin neigingen niet al leen hoeft te richten op natuurlijke doeleinden (gezond lichaam en karak ter), maar hierboven nog heeft staan de bovennatuurlijke waarden. lichaam) draaien op suiker. Vlees en vooral biefstuk heeft een wat zoete smaak. Paardevlees is nog zoeter, om dat een paard zijn spieren veel meer gebruikt dan een koe en er dus meer suiker in zijn spieren aanwezig is. Eten wij meer suiker dan nodig is voor de energiebehoefte, dan weet het Hchaam er niet beter mee te doen dan het om te zetten in vet en het aldus te bewaren. Suiker komt voor in veel voedings middelen of wordt in het darmkanaal gemaakt uit zetmeel. Zetmeel is aanwe zig in alle meelspijzen: meel (brood, pap, koek), rijst, aardappelen enz. Suiker in zuivere vorm is eigenlijk een minderwaardig voedsel omdat het zo eenzijdig is. Het bevat namelijk in het geheel geen mineralen of vitaminen. De verstandige huisvrouw zal het dan ook alleen gebruiken als zij spijzen en dran ken zoeter wil maken. Het is niet ver standig kinderen suiker in een of ande re vorm op het brood te geven. Dan nog liever jam, dat bevat tenminste nog en kele andere stoffen dan suiker. En wat vindt U van schijfjes appel op het brood, eventueel met een paar kor reltjes suiker er op. Dit is heel smake lijk en qua voedingswaarde verre te verkiezen boven de alleen maar zoete suiker. Er zijn talloze mogelijkheden 9m goede en toch lekkere hapjes op of bij 't brood te maken. Bent U verlegen om ideeën? Een brief kaart van zeven cent met slechts vijf cent extra op de adreszijde en in een en kel regeltje het verzoek om toezending van de brochure: ,,Op en bij de boter ham", gericht aan het Voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad, Koninginne gracht te 's Gravenhage, en U hebt bin nen enkele dagen deze aardige brochure in Uw brievenbus. St. Is vasten wel goed voor het lichaam? Waarom moet een zieke versterken de middelen gebruiken om op krach ten te komen? Niet iedere zieke heeft versterkende middelen nodig. Alleen zieken die vermagerd en verzwakt zijn moeten goed gevoed worden, maar ver schillende ziekten houden juist ver band met te veel eten en deze weldoor voede zieken d'e even ernstig ziek kunnen zijn als een mager uitgeteerd mens moeten behandeld worden met een vermageringsdieet. De gezonde mens heeft meer dan vol doende reservevoorraden in zjjn li chaam opgeslagen om 40 dagen nog •nderbroken door de Zondagen met wat minder voedsel te kunnen volstaan. De overbodige reservevoorraadjes wor den dan meteen opgeruimd of althans verminderd en de spijsverteringsorga nen krijgen het een paar weken gemak kelijk. Maag en galblaas vooral zullen hierbij wel varen, om van het gebit niet te spreken. Ook hart en longen krijgen minder werk te verzetten als het li chaamsgewicht afneemt Daarom komt het goed uit, dat het vasten in deze tijd vooral neerkomt op het beperken van het gebruik van zoe tigheden, want het is algemeen bekend, dat niet alleen vet maar ook suiker1 dik maakt. Suiker is de producent van onze ener gie. Onze spieren (de motoren van het is gevormd en een ontzettende macht bezit. Uit deze overvloed van voorspoed zal hij wel geringschattende gevoelens opgedaan hebben tegenover het deca dente. zwakke, verwoeste en geruïneer de Europa. Maar Europa herstelt zich en vele Amerikanen erkennen dit. Op dit merkwaardige artikel van Mauriac, die niet alleen de politieke profeet in eigen land wil spelen, maar blijkbaar voor de hele wereld wil op treden, geeft de Osservatore Romano een commentaar, waarin letterlijk het volgende gezegd wordt, althans volgens berichten die in Parijs verschenen zijn: „De tijden veranderen. Vroeger lieten de keizers een dergelijk veto horen. He den ten dage zijn het schrijvers, die met elk gebrek aan gevoel voor het juiste ogenblik dit opknappen. Omdat zjj katholiek zijn en een grote letter kundige reputatie genieten, schijnen zij overtuigd te zijn dat zjj deel hebben aan het leraarsambt van de Kerk en zelfs dat zij rechtstreeks geïnspireerd zijn." Advertentie De totale schade van de storm vorig jaar December bedraagt naar globale schatting zeven millioen. Verreweg de meeste schade is aangericht in Noord- Brabant (3.5 millioen), Zuid-Holland (2.4 millioen) en Zeeland (één millioen). Aldus blijkt uit het zevende verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer. Een deel der commissie meent, dat hoewel het Rijk de totale vergoeding van de schade niet op zich kan nemen, er echter wel een bijdrage gegeven kan worden. De voorgestelde oplossing, krachtens welke het Rijk één millioen zal bijdragen, is aanvaardbaar. Een ander deel der commissie acht de oplossing onvoldoende. Naar de mening van deze leden betreft het hier een ramp van zo abnormaal karakter, dat het verantwoord is deze op een lijn te stel len met die van 1 Februari 1953. In verband met de honderdste ge boortedag op 23 September 1954 van ir. C. Lely. heeft de regering een boekwerk doen verschijnen, waarin het leven en werken van deze oud-minis ter, drooglegger der Zuiderzee, op pak kende wijze wordt beschreven. De minister-president dr. Drees, ver klaart in een voorwoord, dat de her innering aan Lely niet mag beperkt blijven tot het standbeeld van Lely dat aan het begin van de Afsluitdijk is opgericht. De heugenis aan Lely moet meer omvatten dan ook het beste ge denkteken te zien kan geven. De per soon, het leven, de arbeid van Lely zjjn waard gekend te worden in hun grootheid en veelzijdigheid. Deze doel stelling is op voortreffelijke wijze be reikt door mr. K. Jansma, die als se cretaris van de Zuiderzeeraad zo nauw met ir. Lely heeft samengewerkt. Mr. Jansma heeft daartoe een be knopte bewerking samengesteld van een reeds eerder door hem geschreven biografie van ir. Lely. Opdat zo zegt dr. Drees de ge schiedenis van dit werkzame, vrucht bare, rijk gezegende leven vooral op de jongere generatie sterkend en inspi rerend kan inwerken, heeft de rege ring dit boek aan alle scholen doen toe komen. (Van onze Haagse redactie) Zoals wij vorige week reeds aan kondigden, zal morgen, op de eerste Zondag van de Vasten, in alle Neder landse kerken een collecte worden ge houden voor de Stichting Pius XII. Deze collecte wordt gehouden in op dracht van het Hoogwaardig Episcopaat, op verzoek van de Pauselijke Internun tius, mgr. Paolo Giobbe. De opbrengst van deze collecte zal ten goede komen aan het werk van de katholieke organisaties, die in inter nationaal verband de katholieke stem moeten kunnen uitdragen. Door het grote aantal internationale organisaties en organen, die een nieuwe beschaving over .de wereld brengen, is het nood zakelijk, de Christelijke idee sterker ingang te doen vinden. Het behoeft na alles, wat wij hierover reeds geschre ven hebben, geen betoog, dat wij deze collecte gaarne van ganser harte ten sterkste aan Katholiek Nederland aan bevelen. Mijn neef Hans zit in de knoop met het voor hem actuele probleem van „Vas ten". Dezer dagen vroeg hij het mij: „Weet jij wat vasten is? „Ja", zei ik, „vasten is: je versterven." Want ik wilde de zaak zo ideëel mogelijk stellen. „Ga je daar dood van?" vroeg hij onverschrokken. „Welnee", antwoordde ik, „je ver sterven betekent iets laten, wat je an ders wél doet; om O. L. Heer te ple zieren." „Vast jij wel eens?" vroeg Hans. „Jawel", zei ik onzeker. „Of niet?" informeerde hij inquisi- torisch. „Natuurlijk wel", antwoordde ik. Mijn neef zweeg een poos en blader de met goed gespeelde onverschillig heid in een boek. Toen zei hij: „Krijg ik een kwartje van je?" „Vandaag niet", antwoordde ik pae- dagogisch. „Waarom niet?" vroeg hij. „Zomaar", zei ik, „omdat ik niet wil." „Niet waar", stelde Hans tevreden vast, „omdat je aan 't vasten bent. Op de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg is Donderdagavond de negen jarige Freddy Pasman onder een tram geraakt en om het leven gekomen. lonpou *|DPO»T INTSeN.ONTWAPEKIIW fRANWJ sniEiw NADRUK VERBODEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5