met melk meer mans! Twee Nederlandse hoogleraren protesteren opnieuw Uit de pers Wij kunnen niet meer leven zonder plastic Nieuw zijn de schuimplastic I matrassen GROOTSTE MINIATUURSPOORTJE TER WERELD Een trein die helemaal nergens naar toe rijdt Welgeschapen geitenvierling r Brieven spreken duidelijke taal Ondervinding slecht of goed, maakt ons wegwijs In één nacht S u n b a I m ROME HEEFT EEN METROPOLITANA! ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 PAGINA 9 Mishandelingen in Indonesië De beslissing van de K.W.G. Joods tijdschrift over Bredase vluchtelingen* „Juridische krukken voor de rechtspraak" E fff ie 's ochtends het bed uit, in z'n plastic E l/w/ sloffen schiet, zich naar de wasbak E haast, waar de plastic tandenborstel en 1 dito beker wachten, of onder de douche gaat achter het plastic gordijn, om vervolgens te E ontbijten van een plastic tafelkleed en zich E daarop naar werk of huishoudelijke besognes j§ begeeft gezeten op de plastic bekleding van bus, trein of auto, die realiseert zich toch nog E nauwelijks, hoe zeer dit materiaal, dat we E eigenlijk „kunststoffen" moeten noemen, zich in ons daagse leven heeft binnengedrongen. E Waarin sleept de vrouw haar hébben en houden mee? In een tas van plastic. In de E warenhuizen is 80 pet. op de tassenafdeling van E dit quasi leer. In de keuken, waar ze een groot E deel van haar bestaan slijt, laat ze zoetjesaan E de krassende en tot roesten geneigde utensiliën E van metaal het véld ruimen voor het geluidloze plastic, en wie heeft er geen plastic regenjas (al zijn ze bij kou onhebbelijk hard) of zo'n vlinderig plastic schortje, dat die indruk geeft, dat je louter voor je plezier tussen potten en pannen bezig bent? En niet alleen de kleuters eten van plastic bordjes en drinken uit plastic bekertjes, voor de kamerplanten zijn er ook al plastic schotel tjes, en het zal misschien niet eens zo heel lang meer duren voor wij hier ook het verzorgde en mooi gekleurde, - voor plastic - zware servies goed hébben, dat men in Amerika maakt, fraai van vorm en zo bedrieglijk gelijkend op aarde werk, dat zelfs de klank, als men een schaal of kop neerzet, niet meer zo iel is. Wij hébben er enkele monsters van gezien in de zachte pétrole kleur, in lindebloesem en framboos, tinten die men in aardewerk niet eens zo mak kelijk vindt. V.. m' mmm Zijn schuldeiser zwaar verwond Inwoner van Assen in arrest Uw handen gaaf en zacht Eerste kassla op de Nijmeegse veiling Advertentie NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Mevr. prof. rar. D. Hazewinkel-Surin- ga en prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraren in het strafrecht, hebben een protest gepubliceerd tegen de ge welddadige wijze, waarop aan ongeveer 25 Nederlanders en een onbekend, maar groot aantal Indonesiërs door de Indone sische politie bekentenissen worden af gedwongen in tegen hen aanhangig ge maakte zaken wegens beweerde acties tegen de Indonesische regering. „De Nederlandse regering heeft hiertegen reeds meermalen geprotesteerd bij de regering van Indonesië, echter zonder succes. Juridische bijstand mochten de verdachten gedurende het vooronder zoek niet ontvangen. Thans poogt men door allerlei machinaties ook de verde diging door mr. Bouman ter terechtzit ting frusteren", aldus de hoogleraren „In Nederland is geprotesteerd toen in Duitsland dergelijke methoden werden Onder het opschrift: „Droef besluit" schrijft De Linie over de beslissing van de K.W.G. in de Partij van de Arbeid te blijven o.m. het volgende: Men kan in zijn subjectief geweten menen, verplicht te zijn van een duide lijke wens der Hiërarchie te moeten afwijken. Maar de K.W.G. heeft méér gedaan: zij heeft niet louter haar be slissing meegedeeld als het resultaat van eigen denken en gebed, zoals haar voorzitter te kennen gaf, zij heeft op nieuw juist als op de kaderdag in Utrecht openlijk tegen de bisschoppe lijke argumenten stelling genomen, te genover dit gehoor, op deze wijze en met deze argumenten. Kritiek hierop is derhalve géén kri tiek meer op welke bedoelingen ook, maar kritiek op een mening, op een feitelijke houding, en op een publiek gebaar. Het heeft ongetwijfeld vele ge loofsgenoten met onbehagen vervuld, toen zij de voorzitter die zozeer de doorbraak van het evangelisch -christen dom wil nastreven voor een niet katholiek gehoor, dat uiteraard de Kerk van Jezus Christus en haar hiërar chisch structuur niet kan begrijpen, de mening der bisschoppen in een licht hoorden zetten waardoor niemand ge holpen wordt iets méér in het Epis copaat te gaan zien dan de behoeder der „katholieke macht". Waarom wijzen de leden van de K.W.G. het Hoofdmotief van het Man dement: opbouw ener christelijke maat schappij in een geseculariseerde we reld. op politiek gebied radicaal af? Warrom het oproepen van Thomas Morus, in wiens idealen de socialist zich zegt te herkennen, maar die alléén martelaar werd om zijn trouw aan de hiërarchie der Kerk boven de nationale eenheid van zjjn land uit? Waarom te besluiten met een cou plet van het Wilhelmus, waarin het „obediëren" aan God boven de koning wordt uitgezongen En waarom geen woord van respect voor de gewetensbeslissing van die katholieken welke jongstleden Zater dag de K.W.G. hebben verlaten? Het was misplaatst, en droevig. toegepast. Thans is er te meer reden tot een dergelijk protest, nu een groot aantal van onze landgenoten worden mishandeld om gefingeerde verklarin gen van hen los te krijgen." „De Indonesische regering ontkende uitdrukkelijk, dat de verdachten zou den zijn mishandeld. Uit brieven van de arrestanten blijkt met volstrekte dui delijkheid, dat mishandelingen wel dege lijk hebben plaats gehad", zo zeggen de beide hoogleraren. „In deze brieven wordt op iedere bladzijde melding gemaakt van verhoren waarbij geslagen en getrapt wordt, wordt gedreigd met het werpen in een put en waarbij sommige der verdach ten in een vijver onder water werden gehouden tot zij bijna stikten. Bijna zon der uitzondering delen de verdachten mede, dat zij in het bijzonder door een inspecteur van politie le klas M. Enduh te Bandung en door zekere Ma- noch en Tomasoa, die als „kroongetui gen" optreden in de strafprocessen ernstig zijn mishandeld, ten einde hen tot bekentenissen te brengen over re laties met subversieve bewegingen in Indonesië, waarmede zij niets uitstaan de hadden. De mishandelingen waren zo ernstig, dat sommige verdachten maar bekentenissen gingen verzinnen ten einde niet langer geslagen en ge trapt te worden. De verklaringen welke zjj moesten af leggen waren hoofdzakelijk verzonnen door bedoelde Tomasoa en een zekere van Hulst." De hoogleraren halen vervolgens een aantal brieven van arrestanten aan. Een der gevangenen schrijft: „In de hoop dat u mijn hulpkreet van j.l. Vrjjdag heeft ontvangen, zal ik in dit briefje trachten iets rustiger te zijn, alhoewel ik uiterst nerveus ben. Mijn maag, of liever gezegd het stukje wat ik na de operatie heb overgehouden, weigert alle voedsel. Ik geef maar over en had j.l. Zaterdag zwarte ontlasting. Waarschijnlijk dus weer een bloeding. Als u kunt, dokter, help mij dan in Godsnaam. Zo kan ik onmogelijk in leven blijven. Verleden jaar ('53) heb ik ook een bloeding gehad waarop dr. Wielinga van Carolus (Djakarta) mij afkeurde, samen met dr. Lehrer. Onder een dergelijk geestelijke spanning kan ik hier onmogelijk leven. Bij mijn aankomst in Bandung heb ik een verschrikkelijk pak slaag ge had omdat ik niet wilde bekennen. In hemelsnaam wat bekennen, het zijn immers allemaal leugens. Mijn body kan evenwel dergelijke folterin gen niet hebben en als dit afknup- pelen weer herhaald wordt, ga ik er onherroepelijk onderdoor. T': leef dan ook voortdurend in nachtmerries, want dit had ik van geen beschaafde Indonesiër verwacht. Probeert u toch ml) te helpen want u bent de enigste, die ik hier in Indonesië heb, die mij en mijn familie kent." ,,Zt) hebben mij gedwongen te beken nen, dat ik van deze organisatie weet en dat ik ook van deze organisatie deel uitmaak, maar ik heb van deze orga nisatie mijn hele leven nooit gehoord. Daarom hebben ze ml) geslagen, ge marteld, in de vijver gegooid en onder water gehouden dat ik bijna geen adem kon halen, teneinde de bekentenis uit mij zo martelen. Ze hebben mij ook om alleen maar mijn leven te redden, omdat ik het niet meer uithield dat ze mij zo martelen. Ze hebben mij ook gedwongen en geslagen dat ik kapitein Schmidt op de Tangkubanprahu heb gezien, waar ik nooit van mijn leven ben geweest. Men heeft mij be dreigd dat ik als getuige tegenover Schmidt zal moeten staan en verklaren, dat ik hem gezien heb op de Tangku banprahu, waar ik hem van mijn hele leven nooit heb gezien. Als ik dan voor de rechter kom moet ik een gedwongen eed doen er. als ik die eed dan niet wil doen, dan willen zij mij na de zitting doodschieten." In deze geest schrijve 1 vele andere gearresteerden, aldus beide professoren. Een samenhangend en volledig over zicht van de beschuldigingen, waarom het hier gaat, is niet te geven, juist ten gevolge van het feit, dat tal van ver dachten en getuigen door mishandelin gen werden gedwongen, volkomen val se en gafantaseerde verklaringen af te leggen. De opzet die daarbij voorzit is echter duidelijk: men wil een rechter lijk vonnis in handen krijgen om daar mee te „bewijzen" dat het „Westerse blok" en met name Nederland met de Indonesische oppositiepartijen in een complot zou zijn gewikkeld om de In donesische regering gewelddadig ten val te brengen, althans onrust en wan orde in Indonesië te veroorzaken. De „Allgemeine Wochenzeitung der Juden" heeft protest aangetekend te gen het toepassen van de rechtsgel digheid van zogenaamde „Führer-er- lassen" bij de behandeling van oor- logsmisdadi 'ers. In de gevallen van drie van zeven uit de gevangenis van Breda gevluchte Nederlandse oorlogsmisdadigers heeft de Duitse rechter bepaald dat deze lie den op grond van een „Führer-erlassen van 1943" de Duitse nationaliteit zou den bezitten, omdat zij bij de Waffen- SS hebben gediend en „Deutschstam- mig" zouden zijn. In dit verband vraagt de „Allgemeine Wochenzeitung der Juden" ziel. af wie bewezen heeft dat de oorlogsmisdadigers werkelijk „Deutschstammig" waren. Hoe belachelijk deze vragen ook klin ken, zij dringen zich op, aldus -iet blad, als men ziet dat anno 1955 nog op grond van decreten van Hitier rechts geldige uitspreken worden gedaan. Het wordt duidelijk met welke „juri dische krukken" de rechtspraak zich moet behelpen als zij moet beantwoor den aan het „Volksempfinden", aldus de „Wochenzeitung". Er moeten toch andere mogelijkheden zijn dan Führer-decreten als men de Duitse nationaliteit wil bewijzen van SS-ers die zich als buitenlanders tijdens de oorlog ingespannen hebben voor de nazi-tyrannie ten opzichte van hun eigen landgenoten. De rechterlijke beslissingen kunnen, aidus dit blad. buiten Duitslanu slechts wantrouwen opwekken. Ëllllllllll 1111111110= Australië - In de Australische staat Nieuw-Zuid Wales hebben zich enorme overstromingen voorgedaan, waardoor reeds elf personen om het leven zijn gekomen. 25 personen worden vermist. (UP/Rtr) Het deed ons aan bakken denken en aan pannekoeken- deeg toen wij de fabricage zagen van plastic doek. Geitenmoeder „Reintje", eigendom van boer Bootsman in Wormerveer, heeft dezer dagen het leven geschonken aan een welgeschapen vierling. Voor boer Bootsman was het een heel probleem om de kleintjes goed warm te houden; tenslotte besloot hij ze tijdelijk in de huiskamer op te nemen. Moeder Reintje, die zeven jaar is, heeft reeds vele afstammelingen. Twee zijn er geëmigreerd, een naar Peru en een naar Israël. Ir. Sirletti uit zijn bed gebeld. Vroeger was er een verhaal in omloop, dat ongeveer als volgt luidde: Op een kermis stond een tent, waarin het publiek een reus kon aanschouwen voor vijf cent. Binnen zat een doodnormale man op een keu kenstoel. De spullebaas verklaarde: Dames en Heren, dat is de reus en Wel een heel bijzondere: het is de kleinste reus ter wereld. Min of meer het omgekeerde speelt zich thans in Rome af: de Romei nen hebben speelgoed gekregen, een ondergrondse miniatuurtrein, Marklin- goed, maar dan het grootste minia tuurspoortje op aarde. Met 500 man kan men geriefelijk !n een treinstel van twee wagens, het loopt 100 KM per uur en trekt aan met een vliegtuigacceleratie, het stopt meens zoevend, het begint in een fan tastisch station, het stuift acht minu ten ondergronds en acht minuten bo vengronds he lemaal nergens naar toe. Op het eindsta tion Laurentina stappen de spelers uit, lachen wat verlegen of geven zich het air een frisse neus te wil len halen in de wildernis en gaan dan vol innig ple zier weer met 't treintje veilig naar Rome terug. Metropolitana. 40 lire. Geldig voor 1 reis op het ticket. De Romeinse metro is er! De modernste, meest luxueuse, technisch meest volmaakte èn de kortste „under ground" op de planeet Terra. In New York is hij 700 km lang, in Londen 480, in Moskou 120 en van Parijs ben ik het vergeten. In Rome is de metro tien komma acht km met vijf sta tions onder en vijf boven de his torische bodem. De metropoli metropola heeft nóg een record gebroken: het denkrecord. In 1881 -bood ir. Francesco degli Abbatl heeft ooit een naam zo cle- ricaal geklonken! aan De Senaat En Het Volk Van Rome een plan aan voor een ondergrondse tramverbin ding. De saamgeschreven vaderen lever den een kuise variant van Cutulus' Vivamus, mea Lesbia: „Zij maakten duizend plannen en dan honderd, dan weer honderd en dan duizend. Toen zij er vele, vele duizenden gemaakt hadden, brachten zij de telling in de war om ijverzuchtigen niet te laten weten, dat er zoveel plannen mogelijk waren." Het middeleeuws versje zegt: „Und wenn das Spiel gespielet war „omnes surrexerunt. „Da ging ein jeglicher seinen Weg „und nunquam revenerunt." De Romeinse generatie van Eiffel- torens en Cristal Palaces stierf on- verrichterzake Tot Slaet op den trommele! op een hete zomernacht van het jaar onzes Heren 1937, d.i. het XlVe jaar van het Regime, ir. Sirletti uit zijn bed getelefoneerd werd en opgecom mandeerd terstond (herhaal: terstond) te verschijnen voor ^le opperbonzen van de spoorwegraad in het Ministerie van Transport. Daar klonk het heerlijk: Wij verge wissen ons van de juiste tijd! (de hor loges werden tot op de seconde gelijk gezet) Het uur „U" is 3 maal 24 uur na dit moment. Dan wordt hier ter plaatse ingeleverd een algemeen plan voor een metropolitana, gaande van het Stazione Termini via het ont worpen expositieterrein, de EUR, naar Ostia Lido. U kunt gaan. Wel te rusten Credere, combattere, obedire. Drie dagen later was er het plan en kort daarop leverden boringen de eerste grondproeven. De duce had ge sproken, de Via Cavour lag helemaal open en de Romeinen zeiden laconiek: Mo, quannomaar als de eerste trein passeert, dondert de hele Cavour in elkaar. Men zwoegde, boorde, groef en bouwde. De „Romanicanes", de Ro meinse speurhonden van de archeolo gie, stonden achter iedere dragline, snuffelden in iedere schop aarde en hebben dan ook een heel museum bij elkaar gevonden. Spot niet: de een en zeventigste bekende copie van Praxiteles' rustende satyr er de vijf en twintigste van Scopas' Pothos in cluis. Tot de oorlog alle werk stil legde. Na de oorlog debatteerde de ge meenteraad op gezette tijden over de ondergrondse, hoewel het EUR-plan van Mussolini om op het heuvelter rein 10 km west van Rome een nieu we stad te bouwen, plan bleef tot heden. Er was te weinig geld, maar het Romeinse gemoed kon het niet ver kroppen een tunnel te hebben in de zin van de Platoonse Ideeën: een ab solute tunnel met niets erin. En zo moet het gebeurd zijn, dat iemand op de stafkaart een punt dacht, het snijpunt van twee denk beeldige lijnen, een niets. Bij dit niets zou de metro logischerwijze eindigen, voorlopig. Om hem later door te trek ken naar Ostia, het Roomse Zand- voort. Drie maanden geleden sloegen de kranten alarm, waarschuwde de ra- diotelevizione italiana: de eerste spoorwagen is af. De Romeinen zeiden: Dan wordt het al 1981, voor we rijden. O, sole mia! Hier gaat niets geleidelijk, dit land is één Teunisblom. Ineens zou de Pre sident van de Republiek de metro plechtig openen. En het gebeurde! Kardinaal Micara heeft haar ingeze gend. De stations zijn een hulde aan de buon gusto van de architecten; het materiaal is technisch en aesthe- tisch een droom, de metro rijdt! Hij rijdt om de 5 minuten, hij rijdt op tijd, hij rijdt snel, hu rudt nog nergens naar toe De werk-emmer is van plastic en de spons, de poederdoos en het badje voor de baby, het gebit dat de tand- arts voor u maakt en de kleine we- reld binnen de speelgoedkast, alsook alle snoeren aan de electrische ap- paraten. De geïmproviseerde hoes over de bromfiets, tegen de nattig- heid, of over de kinderwagen, of soms ook over de hele auto, als een vederlicht slakkenhuis om de slak, is van dit meest doelmatige bedek- kingsmateriaal dat de mensheid ooit gekend heeft. En het aan- en afvoer- systeem onder onze voeten, dat ons de service der kranen verschaft, gaat over een onderaardse lengte van dui- zend kilometer reeds door buizen van polyaetheen, onaantastbaar voor alle bodemzuren. En wie, moe van het bestaan in j= dit plastic tijdperk met z'n onmoe- melijke mogelijkheden, 's avonds ter ruste gaat, kan zich neervlijen op een schuimplastic-matras, dat, naar de propagandisten ervan zeggen, duurzamer js dan zijn broertje het schuimrubber. Er zijn zelfs ook al, naast de rubber opblaasbedden, iden- tieke gevallen van plastic, eveneens geschikt voor kamperen en logé's. Toch is het plastic nog maar aan het begin van zijn roem, en er wordt nog in grote mate mee geëxperimen- teerd. Om bij een populair gebruiks- voorwerp te blijven, de regenjas, die wordt van steeds beter doek gemaakt E en de naden worden nu gelast. Maar tegen het scheuren op de laspunten is nog geen kruid gewassen. Tegen !E het hard worden wel. Dat voor- komt men door een zgn. „weekma- ker" door het poeder te mengen, waarvan men het plastic doek bakt. Het deed ons tenminste aan bakken denken en aan pannekoekendeeg, toen wij de fabricage gadesloegen in de Draka (Hollandse Draad- en Kabel- fabriek aan de overkant van het IJ te Amsterdam. Het is dood- =j eenvoudig. Het witte poeder dat klaar staat wordt uit bakken ge- schept en tegen twee verhitte, tegen elkaar in draaiende walsen geworpen waar het als deeg aanplakt en steeds maar wordt uitgerold en door- gedraaid tot het een eind verder als het bekende doek te voorschijn glijdt. Het bedrukken geschiedt eventueel later. Hoeveel millioen vierkante kilome- ter doek als bedekking, verpakking of gordijnen, dienen de mensheid op dit ogenblik? Het is niet te schatten, maar het neemt voor gordijnen toe, naarmate de fabrieken het invite- render maken door het steeds meer op textiel te doen lijken, of het zo levendig te bedrukken, dat men het materiaal de doem van zijn leven- loosheid vergeeft, iets waar een aan- tal, o.a. uit Engeland geïmporteerde stoffen, die we hier zagen, aardig naar toe gaan. Dat een plastic tafellaken plakt aan warme schalen weten we nu wel, tafelmatjes kunnen dat verhel- pen. Dat de boenlustige huisvrouw er de bloemetjes afschuurt, weet ze ook, plastic damast kan daar beter tegen. Tussen haakjes, men lette eens op, 5} hoe sterk het restaurant-bedrijf, wat tafelbedekking en stoelbekleding be- treft, de zindelijke plastic heeft bin nengehaald. En wat deden de levens middelen-bedrijven toch vroeger, toen dit vliezig, hermetisch afsluitend goedje, het polyaetheen film, dat men in de dunte van 0.03 millimeter kan maken, nog niet ontdekt was? De plastic zakjes in alle maten en kleu ren worden gefabriceerd te Hillegom, in een nevenfabriek van de Draka, als één lange, holle slang, die in stukken wordt gekapt, welke worden dichtgelast. Het verbruik van plastic stijgt snel. In 1962. heeft men uitgerekend, zal het wereldverbruik het tienvoudige zijn van 1950. Maar nog lang niet alle plastic deugt, en op haar terrein moet de huisvrouw wel zoveel wa renkennis bezitten, dat ze de breek- bare, harde soort waarvan de doorzichtigheid aantrekkelijk is van het meer duurzame, flexibele, „melkige", het zgn. pollyflex, weet te onderschei den. En daar naast moet de ondervinding, slecht zowel als goed, haar weg wijs maken. Vooral in het be gin was er veel ondeugdelijks bij, dat de repu tatie van het plastic geen goed deed. De fabri kanten experi menteerden en „speelden" op het onbetreden terrein met de nieuwe kunst stoffen, en de handel, selecteer de nauwelijks, wel wetend, hoe makkelijk en kri tiekloos de ko pende vrouw zich laat vangen. Het lijkt ech ter of de kinder ziekten aan het verslijten zijn, als men zich vermeit tussen de allernieuw ste geperfection- neerde snufjes waarbij veel uit het buiten land die het huishouden steeds geriefelij ker, geruislozer en pastelkleuri- ger maken. Zie de door zichtige, open- schuifbare brood dozen (trommel kan men niet meer zeggen),de maatbekers, waarvan de maat strepen meelo pen met de uit stromende vloei stof, de antivel lepels, de hellen de gootsteenbak jes, de hanteer bare afwasbak- ken in de modetinten rose en licht blauw, de emmers, roomwit met breed saffieren beugel, zo fraai, dat men ze het vuile dweilwater nau welijks aan durft te doen! Maar de goede omgang met het veelsoortige plastic, dat ons bestaan is binnengeschoven, blijft voorlopig kennis van zaken vragen, die alleen ondervinding en voorlichting ons zul len kunnen geven. Dat op de middel- barp scholen kennis van de kunst stoffen in het programma is opgeno men, is alleen maar redelijk. A. Bgl. Wie 's ochtends het bed uitstapt ontmoet dadelijk de plastic. Hij rijdt nergens naar toe. (Van onze correspondent) Wegens vermoedelijke poging tot moord, heeft de recherche te Assen, na een intensieve speurtocht W. J. van H.. te Assen gearresteerd. De man was bij een Asser handelaar, J. ter Wolde die goederen op afbeta ling verkoopt, een geregeld afnemer en stond gedurende enige tijd bij hem in het krijt. Ten W. maande zijn cliënt ge regeld tot het voldoen van zijn schul den, hetgeen deze oegon te vervelen. Hij besloot aan een en ander een eind te maken. Woensdagavond wapende hij zich met een hamer en dronk een ste vige borrel. Daarna begaf hij zich naar het huis van zijn schuldeiser. Tijdens een onderhoud dat Van H. met de laat ste had gaf hij hem met de hamer een klap op het hoofd, waardoor de man zwaar werd gewond. GElukkig verloor hü niet dadelijk zijn positieven en vlucht te onder luid hulpgeroep de straat op, achtervolgd door zijn belager. De om wonenden snelden op het geroep te hulp waarna de geweldenaar de benen nam. Advertentie Vraag Uw Apotheker of Drogist Gratis proeftube na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree, Afd. h Herengracht 209 Amsterdam De politie, die inmiddels was gewaar schuwd zette met succes een achter volging in. Het slachtoffer werd on middellijk onder medische behandeling gesteld. De dader werd na een verhoor, waarbij hij een volledige bekentenis af legde, ingesloten. Op de Nijmeegse veiling is door de heer L. Ph. Janssen uit Leeuwen-Beneden de eerste kas-sla aangevoerd. Zij deed 22 per honderd krop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9