MET TWEE-DERDEN Parijse Duitse Bondsdag aanvaardt verdragen Saar-accoord aangenomen met 263 stemmen voor en 202 tegen DROEVIG REDDINGSDRAMA Watersnoodramp treft Nw. Z.-Wales in Australië Aantal doden en vermisten niet bij benadering te schatten Snel transport van ernstige zieke Zes militairen omgekomen in Suriname CHINESE communisten laten twee Amerikanen vrij Amerikaans Sinterklaas in Volendam Liberalen verdeeld; Blücher treedt af als vice-kanselier H Vader zegent weer pelgrims Franco stelt de Falange gerust Honderd vissers op drijvende ijsschots Deserteur ontvoerd in West-Berlijn Amphibie-vliegtuig haalt matroos van IJmuidense kotter Wadden-luchtbrug functionneert Koningin op ijs te 's-Graveland Het weer Slachtoffers van hersenspoeling? au MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 78sfe JAARGANG No. 26232 Rheumatische aandoe ning in de rechter schouder Staatsinstellingen blijven onder monarchie bestaan Kind door ijs gezakt en verdronken Voor ogen van moeder en grootvader afgebroken sleeplijn Will Jongen door klap van molenwiek gedood 50.000 op no. 9776 Loswapperend zeil maakt slachtoffers Eén dodeéén gewonde Uitslag verkiezingen in Japan Dodelijke val van caféhouder Wie is die mevrouw Vijf ernstig gewonden bij auto-ongeluk WINDJACKETS - SWEATERS Na drie en half jaar gevangenschap BUREAU SMEOfSTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 2080Q Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze speciale verslaggever) BONN, Maandagochtend. Gisteravond aan het eind gekomen van het monsterdebat over de Parijse accoorden, had de Bondsdag de volgende feiten geproduceerd: in derde lezing was het verdrag, dat het einde der bezetting en het herstel van de souvereiniteit der Bondsrepubliek regelt, aanvaard met 324 tegen 151 stem men, het verdrag met betrekking tot het verblijf van vreemde troepen op Duits gebied met 321 tegen 153 stemmen en het verdrag inzake de Duitse her bewapening, alsmede het Duitse lidmaatschap van NATO en WEU met 314 tegen 157 stemmen met twee onthoudingen. Het Saar-accoord was aanvaard met 263 tegen 202 stemmen en 9 onthoudingen. De drie eerste verdragen hebben derhalve een twee/derden meerderheid gehaald, wat voor hun aan vaarding overigens niet nodig, maar ter voorkoming van eventuele lastige gevolgen nuttig is. Het Saar-accoord heeft de twee/derden meerderheid niet gehaald. De liberalen en het Gesamtdeutsche Block hebben voor een flink deel tegen het Saar-statuut gestemd. Wat hun ministers betreft, heeft zich bij de liberalen een splitsing voorgedaan. Drie van de vier hebben zich van stemming over de Saar onthouden. De vierde, de vice-kanselier Blücher, heeft vóór het statuut gestemd. Ook de CDU-minister voor „gesamtdeut sche" aangelegenheden, Jakob Kaiser, heeft zich, zoals verwacht werd, van stemming onthouden. Tevens nam de Bondsdag, zonder de medewerking van het Gesamtdeut' sche Block overigens, een resolutie aan, waarin hij uitspreekt, dat het statuut geen invloed heeft op de status van de Saar binnen de grenzen van 31 Decem ber 1937. Ook de bevolking van de Saar wordt in de resolutie als Duits beschreven, in aansluiting op het slot- protocol van de Londense conferentie van 3 Oct. 1954, waarin gezegd wordt dat de uiteindelijke bepaling van de Duitse grenzen uitgesteld wordt tot het mogelijk is een vredesverdrag voor ge heel Duitsland te sluiten. Tenslotte zegt de resolutie, dat de bevolking van het Saargebied vrijheid tot politieke me ningsuiting dient te hebben ook na 't ple bisciet over het Saarstatuut. Dit laatste lijkt een onmogelijkheid, aangezien in artikel 6 van het Saarstatuut uitdruk! - lijk het tegenovergestelde is overeenge komen. Dit zijn de voornaamste feiten, die overigens in belang alweer overscha duwd worden door de kwesties welke op hetzelfde moment rijzen. Het valt niet te ontkennen, dat over het Saar statuut de coalitie zich deerlijk gesplitst heeft. De vraag rijst dus, wat er de gevolgen van kunnen zijn. De leider der liberalen, dr. Thomas Dehler, heeft in de loop van deze laatste dag een ful minante rede gehouden tegen de door Adenauer gevoerde politiek. Deze rede op zichzelf bracht niets nieuws. Haar voornaamste punt was dat Adenauer had moeten doen wat hij, Thomas Deh ler, hem had gezegd te doen: Frankrijk voorstellen de Saar aan Duitsland te la ten, waartegenover Duitsland er dan mee accoord zou gegaan zijn, dat Frank rijk vérstrekkende economische rechten in het gebied kreeg. Dit zou Frankrijk zeker hebben geaccepteerd, beweert Thomas Dehler, die dan Adenauer kwa lijk neemt, dat hij dit denkbeeld kenne lijk niet serieus heeft genomen. Maar dit alles was reeds bekend. Van belang was de rede om haar fulminan te toon en de uitroep van de spreker: Aan deze politiek doe ik niet meer mee! DR. BLÜCHER De toestand van de H. Vader gaat nog altijd goed vooruit. Gisteren is hij opnieuw voor het venster van zijn stu deerkamer verschenen en heeft hij een frote menigte pelgrims, die op het Sint ietersplein bijeen waren, gezegend. Gisteravond echter heeft de H. Va der weer een infrarode bestraling moe ten ondergaan, aangezien hij ernstig hinder ondervindt van een rheumatische aandoening in de rechterschouder. In een interview met het falangisti- <che blad „Arriba" heeft generaal Fran co gisteren de veertien jaar geleden overleden koning Alfonso de dertiende geprezen om zijn wijsheid en gezond verstand. Franco wees er op, dat Span- je's toekomstige koningen zich geheel zullen moeten vereenzelvigen met de wetten van het land en dus met de be ginselen van het huidige regiem. De staatsinstellingen moeten duurzaam zijn, aldus Caudillo, zodat zij voort blij ven werken ook wanneer personen niet langer in staat zijn hun taak te vervul len. Franco bepleit in zijn interview een Raad van het Koningschap, waarin de voornaamste instellingen van het land vertegenwoordigd zijn. Hij verdedigde koning Alfonso omdat, naar hij meent, de jeugd slechts de decadente zijde van het koningschap kent en nu vrij onver schillig staat tegenover de monarchie. Men neemt aan, dat Franco de Falan ge gerust heeft willen stellen, dat ook °nder het koningschap de bestaande in stellingen zullen gehandhaafd blijven. Vandaag woont Franco met zijn minis ters in het klooster El Estorial een herdenkingsdienst bij voor koning Alfon so. (UP-Rtr.-A.F.P.) .Een honderdtal Zweedse kabeljauw- Vissers heeft gisteren aan de Zweedse «««t een angstig avontuur beleefd. Ter- hü op het Üs van het Kattegat aan "et vissen waren, raakte het ijs langs sn ,?eYer los en dreven zij met grote netheid op een ijsschots naar de open Q®.- Een militair vliegtuig, dat uit lipn? ur® was Sezonden om de man- lvLle helpen, kon niets uitrichten. Be kleine scheepjes die uit naburi ge navens te hulp waren gesneld, zijn ha. '3sers na enige uren uit hun be huwde positie verlost. Moet dit nu verstaan worden als een opzegging van de politieke samenwer king? Concreet is de uitdrukking natuur lijk allerminst. Dr. Dehler uit zich meest al weinig concreet. Opmerkelijk is van de andere kant, dat dr. Adenauer met geen woord gereageerd heeft, zoals hij trouwens de hele dag niet meer gespro ken heeft dan een kort ogenblik aan het begin van de derde lezing, toen hij een beroep ten gunste van eensgezindheid deed op het Duitse volk om de accoor den, nadat ze zijn aangenomen, loyaal na te leven. De beantwoording van Dehler heeft hij overgelaten aan de fractieleider der CDU, Von Brentano, maar dat is natuurlijk niet hetzelfde en de coalitie als zodanig is daarbij ook met aangeroerd. Dat drie liberale mi nisters zich hebben onthouden, behoeft naar het voorkomt, niet al te ernstig te worden opgevat met betrekking tot het kabinet. In de eerste plaats h'b- ben zij niet tegen gestemd, in de tweede plaats heeft ook de CDU-minister Jakob Kaiser zich onthouden. Het wordt weinig waarschijnlijk ge acht, dat de Bondskanselier zich om die reden van hem zal ontdoen, aange zien dit vérgaande partij-politieke ge volgen in de CDU zou kunnen hebben. Maar aangenomen dat dit juist is, kan Adenauer ook niet de drie liberale mi nisters uit zijn kabinet zetten, omdat der; zich eveneens onthouden hebben. Franz Blücher, de West-Duitse Vice- kanselier, heeft vandaag zoals verwacht werd officieel zijn ontslag ingediend bij bondskanselier Adenauer. Blücher's par tij, de FDP, is de op een na grootste coalitiepartij. Blücher was de enige van de vier FDP-ministers die stemde vóór het Frans-West-Duitse Saarland- accoord. Hij heeft kennelijk zijn ontslag ingediend omdat de overgrote meerder heid van de FDP-fractie tegenstemde. Een 20-jarige agent van politie in Oost-Berlijn genaamd Kurt Wirtz had een meisje Inge Schambke in de Weste lijke sector van Berlijn. De verloofde woonde slechts enkele meters van de grens tussen beide sectoren. Kurt werd door de communistische politie opgeslo ten, omdat hij te laat was binnenge komen, nadat hij zijn meisje had be zocht. Hij brak uit de gevangenis en dook bij Inge onder. Vanmorgen werd er met geweerkol ven op de deuren geslagen en zes com munistische agenten stonden Kurt op te wachten. Drie van hen betraden het huis en Kurt werd gevonden en mee gevoerd. De West-Duitse politie snelde te hulp doch arriveerde te laat om Kurt nog te redden. Niet lang daarna keer den de communisten opnieuw in de Westelijke sector terug om de overjas van de jonge man te halen en daarna nog een derde keer, omdat bleek, dat hij bovendien een politiehond had mee genomen, die nog bij Inge was achter gebleven. Kurt Wirtz zal terecht staan wegens desertie. Zondagmiddag is te Zaandam de 2- jarige Gerard Vethaak door het ijs ge zakt en verdronken. Het kind wandelde met zijn moeder en grootvader over de Vaart. Plotseling zakten zij gedrie- en door het ijs en verdwenen in de diepte. De moeder en de grootvader wisten de wal nog te bereiken, doch het jongetje was verder onder het ijs geraakt. De 15-jarige Karei Pieters dook enige malen tevergeefs in het ijs koude water doch het gelukte hem niet het drenkelingetje te grijpen. De heer A. Timmermans, die intussen lad der en touwen had gehaald, had meer geluk, doch de levensgeesten waren reeds geweken. 2 mensen vallen1 op hoogspannings; w kabelsr Twee watersnoodslachtoffers zijn in Nieuw Zuid-Wales op dramatische toijze om het leven gekomen. In een baanwachtershuisje waren twee mannen geïsoleerd. Een helicopter, die hen opmerkte, liet een reddinglijn uit. De mannen grepen de lijn en werden langzaam aan boord gehesen. Plotseling stortten de twee geredden echter neer en kwamen in aanraking met het hoogspanningsnet. (Telefoto). Zondag is weer eens gebleken van welk een enorme betekenis de moder ne communicatiemiddelen kunnen zijn. Om half twaalf 's morgens gaf schip per Arie Kuiter, die Vrijdag voor het eerste met de kotter Wiron IV IJM 209 naar zee was vertrokken, aan de factor van zijn rederij, de heer P. Brouwer te IJmuiden, radio-telefonisch de medede ling, dat hij thuisvarende was wegens ziekte van de matroos Phil. Buis. Het schip bevond zich op ongeveer 170 mijl van IJmuiden. Maandagmorgen kon de kotter in IJmuiden zijn. Getracht zou worden een thuisvarend schip aan te roepen om de matroos eventueel over te zetten, zodat de kotter ter visserij zou kunnen blijven. Door een voortref felijke samenwerking tussen Schevenin- gen Radio en de Marine-luchtvaart dienst van Valkenburg, is het heel an ders gelopen dan toen verwacht werd. De man is nog dezelfde dag per vlieg tuig aan land gebracht. 's Middags half twee had schipper Kuiter weer een gesprek met de wal. De motorlegger Java KW 159 was thuisstomende en zou de kotter opzoe ken om de matroos over te nemen. Maar de pijnen van de zieke waren zo hevig geworden, dat de schipper het ergste begon te vrezen. Het zou wel eens te laat kunnen zijn, als de man pas Maandagmorgen in IJmuiden werd bin nengebracht. Met een helicopter zou het wel vlugger gered kunnen worden, op perde hu aarzelend. De idee van de schipper werd vast gehouden. Contact werd opgenomen met het vliegveld Valkenburg en om half drie steeg daar het amphibievlieg- tuig Zara op, met aan boord een dok ter en een verpleger. De Wiron IV kreeg opdracht zich goed kenbaar te maken met vlaggen op het dek en gro te merktekens op de bak van het voor schip. Scheveningen-Radio verleende volledige medewerking bij het onderhou den van radio-telefonische verbinding en maakte de noodgolf vrij voor dit con tact. De grootste vrees, was, dat het vlieg tuig de kotter niet voor het invallen van de duisternis zou kunnen vinden. In dat geval zou aan een landing niet te denken zijn. Maar om kwart voor 6 kwam de verlossende mededeling, dat schip en vliegtuig elkaar gevonden had den en dat na enkele mislukte pogingen de Zara veilig op het water gedaald was. Aan boord van de Wiron IV was intussen al een sloep gestreken en met bekwame spoed werd de dokter opge haald. De schipper had hef gevaar goed ge zien „Beklemde breuk" constateerde de dokter, die onmiddellijk opname in een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Matroos Buis ging mee in de sloep en om 6 uur was het vliegtuig weer in de lucht, om zo snel mogelijk naar vliegveld Valken burg te gaan. Daar stond een ambu lancewagen gereed die de man direct naar het Academisch ziekenhuis in Leiden bracht. De overstromingen in de Australische staat Nieuw Zuid Wales hebben het karakter aangenomen van een ver schrikkelijke ramp. Tot nu toe staat van zeventig personen vast, dat zij zijn omgekomen maar de autoriteiten ver wachten een snelle stijging van het do dencijfer. Het aantal vermisten is niet bij benadering te schatten. Alleen al in het plaatsje Dubbo worden 300 perso nen vermist. Er is door radiostations en kranten een rampenfonds in het le ven geroepen. De Australische regering heeft 100.000 Australische ponden be schikbaar gesteld, de regering van de getroffen staat een zelfde bedrag en particulieren brachten reeds 30.000 pond bijeen. Maar de schade wordt nu reeds veel groter geschat. Duizenden stuks vee zijn in het water omgekomen. In de watersnoodgebieden van Nieuw Zuid Wales bevinden zich in totaal der tig duizend Europese immigranten. Een functionaris van de Nederlandse emigra- tiedienst in Australië heeft naar aanlei ding hiervan verklaard, dat uit een voor lopig onderzoek nog niets is gebleken van verliezen aan mensenlevens onder de Nederlandse immigranten. Men tracht zich thans op de hoogte te stellen of er zich in enkele afgelegen en geïsoleerde dorpen wellicht Nederlanders bevinden. Volgens de directeur van de Australi sche emigratiedienst in Sydney bevinden zich onder de bevolkingsgroepen, die ge- evacueerd zijn uit de streek van Mait- land en Singleton, ongetwijfeld zeer vele Europese immigranten, maar ook hun aantal valt nog niet bij benadering vast te stellen. De overstromingen die het gevolg zijn van de zware regenval van de laatste tijd. concentreren zich aan beide zijden van de Australische Alpen in Nieuw Zuid Wales. Voornamelijk zijn getroffen het mijnwerkersstadje Maitland in de vallei van de Hunter, en de stad Warren aan de MacQuerie. Maar ook Newcastle, (Van onze correspondent) De luchtbrug naar de Waddeneilan den Ameland en Schiermonnikoog func tionneert weer. Zaterdag werden behalve twee De Havilland Domini's ook nog twee Piper Cubs en het Waddenvliegtuig de PHNEF ingeschakeld om tien personen naar Ameland te brengen. Zes personen werden naar Schiermonnikoog overge bracht en evenveel liefhebbers maakten de tocht terug naar Leeuwarden mee. Zaterdag is intussen ook de postboot Brakzand, die vorige week Woensdag voor Schiermonnikoog aan de grond liep, vlot gekomen en met behulp van de reddingsboot Insulinde is de beman ning erin geslaagd het schip door de enorme velden zwaar drijfijs te manoeu vreren tot aan de steiger van Oostma- horn. Zes Nederlandse militairen zijn Vrij dag tijdens oefeningen in Suriname om het leven gekomen door het vroeg tijdig ontploffen van een landmijn. Acht militairen werden gewond, van wie vier ernstig. Het tragisch ongeval gebeurde op een militair oefenterrein nabij het In dianendorp Matta, ongeveer 65 km. ten Zuiden van Paramaribo. Om het leven kwamen de 25-jarige gehuwde eerste-Iuitenant P. Blijstra uit Doetinchem, de 21-jarige ongehuwde sergeant G. Nijland uit Deventer, de 24-jarige ongehuwde sergeant B. van den Born uit Nljkerk, de 20-jarige on gehuwde soldaat G. R. Westra uit Soest, de 20-jarige ongehuwde soldaat H. W. van der Aa uit Gemert en de 25-jarige ongehuwde soldaat B. Kilian uit Haarlem. De vrolijke intocht van St. Nicolaas die Volendam Zondag heeft beleefd, was op dit voor Nederland zo onge bruikelijke tijdstip ten gerieve van de Amerikaanse televisie en radio geën sceneerd en niet zo zeer van de Volen- dammer kleuters. Ze hebben echter volop genoter. en gestoken in hun Zon dagse klederdracht, luidkeels het „Zie de maan schijnt door de bomen" ge zongen. Ondanks de krachtige gure Oosten wind, die het ijs in het IJselmeer tegen de dijk van Volendam opstuwde, wa ren velen getuige van deze intocht. De goede Sint was weer te paard gezet, niet door de Volendammers zelf, maar door Polygoon-Profilti, op instigatie van Walt Disney, die in opdracht van de Amerikaanse radio en televisie een film van een typisch Hollandse St. Ni- colaasintocht moest opnemen. Nu Ne derland in de ban van de winter ligt, achtte men hiertoe het moment geko men. St. Nicolaas arriveerde op een Vo- lendammer botter, ging te paard langs de dijk, waar de honderden kinderen hem toejuichten en toezongen. De meis jes hadden voor deze speciale gelegen heid de witte hullen opgezet en de jongens droegen hun Zondagse baaitjes. En de camera-mannen „schoten" met hun snorrende apparaten de „typisch Hollandse" prenten. Zaterdagmiddag is te Drunen een ernstig ongeluk geschied, waarbij het elfjarig zoon tje van de familie De Wit werd gedood. De jongen was met enkele kameraadjes rond de pas gerestaureerde molen, die in bedrijf was, aan het spelen. De jongen kreeg een klap van een der wieken en werd op slag gedood. In de 526ste staatsloterij, vierde klasse, vijfde lijst, is een prijs van f 50.000 gevallen op lot no. 9776. Een loswapperend zeil met een daarin bevestigde stok van een achter aan een personenauto bevestigde twee wielige vrachtwagen heeft te Veendam- Wildervank twee slachtoffers gemaakt, waarvan één vrijwel onmiddellijk werd gedood, zonder dat de bestuurder van de personenauto het heeft gemerkt. De textielhandelaar Weijer uit Wil- dervank reed in zijn personenauto met daarachter een aanhangwagen. De zij kanten kunnen worden dichtgemaakt met zeildoek. In de zoom van deze zeilen bevindt zich een stok. Het rech ter zeildoek is blijkbaar onvoldoende bevestigd geweest, of losgeraakt, in elk geval is in Veendam eerst de wielrijder C. K. door het slingerend zeil met stok getroffen. Hij werd van de fiets geworpen en gewond doch kon zijn weg vervolgen. Enkele minuten later passeerde de auto Wildervank, waar nabij het ge meentehuis, de ongeveer dertigjarige arbeider A. D. uit Stadskanaal door de stok in de nek werd geraakt met het gevolg dat hij direct werd gedood. Ook deze keer heeft de bestuurder niets van het ongeval gemerkt. De nieuwe democratische partij van premier I'sjiro Hatojama heeft de alge mene verkiezingen i Japan gewonnen. Zij kreeg evenwel niet voldoende zetels voor een absolute meerderheid. Op de achterplaats van zijn café kwam de 50-jarige kastelein A. W. uit Kerkrade zodanig te vallen, dat hij een schedelbasis- fractuur, een hersenschudding en een ge broken ruggewervel opliep. Aan de opge lopen verwondingen is W. zonder tot be wustzijn te zijn gekomen in het Kerkraads ziekenhuis overledeh. Zwaar gewond werden de 28-jarige ongehuwde sergeant R. Drost uit Apeldoorn, de 20-jarige korporaal J. A. Coumans uit Munster-Geleen (L.), "de 20-jarige ongehuwde soldaat R. A. van Eersel uit Amsterdam en de 20-jarige ongehuwde soldaat W. G. Gerritsen uit Deventer. Licht gewond werden de 20-jarige ongehuwde soldaat J. Linthorst uit Zuidwolde, de 20-jarige ongehuwde soldaat H. Koenheim uit Tiel, de 20- jarige ongehuwde soldaat H. P. J. van der Horst uit Amsterdam en de 20- jarige ongehuwde soldaat A. de Haan uit Kampen. Van de omgekomen militairen zijn de eerste luitenant P. Blijstra, de ser geants G. Nijland en B. van den Born en de soldaat G. Westra ter aarde be steld op het protestantse kerkhof, en de soldaten H. van der Aa en B. Kilian op het katholiek kerkhof te Parama ribo. De gouverneur van Suriname, consuls van verschillende landen en vele an dere autoriteiten waren bij beide be grafenissen aanwezig. In de Surinaamse staten is vanoch tend een herdenkingsbijeenkomst voor de slachtoffers gehouden. Dubbo, Narrabri, Raymond Terrace en andere steden hebben ernstig van het water te lijden. De toestand is thans zo, dat het water reeds begint te zakken, hoewel het gevaar nog lang niet geweken is. Op het ogenblik dreigt echter het ge vaar van epidemieën door de talloze cadavers die in het water ronddrijven en het stinkende slib, dat door het terugtrekkende water wordt achter gelaten. Er is zeer veel vee omge komen. Koningin Elizabeth van Engeland heeft gouverneur-generaal Slim van Australië telegrafisch van haar intense medeleven op de hoogte gebracht en hem verzocht haar gedetailleerd op de hoogte te houden van het verloop van de ramp. Het Amerikaanse en Neder landse Rode Kruis hebben hulp aange boden aan het Australische Rode Kruis. Het Nc erlandse Rode Kruis maakt een zending van 5500 dekens gereed om ver zonden te worden. De K.L.M. overweegt in hoeverre zij b(j het transport kan helpen. Op gironummer 777 van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Ro de Kruis kunnen bijdragen worden ge stort voor het hulpwerk aan Austra lië. Zeven Bussumse jongens van om streeks 12 jaar hebben gistermiddag op het ijs te 's-Graveland en Korten- hoef naarstig staan zoeken naar enig muntstuk, teneinde na te gaan hoe de Koningin er uitzag. De aanleiding tot dit dispuut was even tevoren ontstaan, toen de knapen al schaatsende een kleine brug passeerden en daar een gezelschap aantroffen. Toen had Tonny de Kok aan een der dames gevraagd waar men als je recht doorreed uit kwam, waarop de aangesprokene hem verzekerde dat zij dat niet wist maar wel dat het er erg mooi was. In de kring van zijn kornuiten teruggekeerd, werd de vraag opgeworpen: Wie is die mevrouw? Lijkt zij niet sprekend op de Koningin? Toen niemand een muntstuk op zak bleek te hebben, trok een der knapen de stoute schoenen aan en vroeg aan een lid van het ge zelschap of dit nu wel de Koningin was, hetgeen prompt werd bevestigd, ook door Hare Majesteit zelf. Op deze manier maakten de jongens ook kennis met de Prinsessen Marijke en Mar griet, die zich eveneens op het ijs ver maakten. Zo is het voor die zeven Bussumse jongens een dag geworden, die zij niet licht zullen vergeten. Zaterdagavond is op de Velperweg te Arnhem een ernstig auto-ongeluk gebeurd waarbij vijf "inzittenden van een personenauto ernstig werden ge wond. Een kwam er met lichte ver wondingen af. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de personen auto, de heer H. J. v. Z., die met zijn vrouw en een viertal familieleden uit Velp de Bronkbeeklaan wilde in rijden. Om de bocht te kunnen nemen haalde hij naar links uit Op dat mo ment botste een uit de richting Arn hem komende personenauto met grote snelheid tegen de wagen van de heer v. Z., die daarbij volkomen vernield werd. Advertentie (Tot Dinsdagavond) Opklaringen en droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Vannacht matige, hier en daar strenge vorst. Morgenmiddag maxi mum temperaturen om het vriespunt. Zon: 7.30-18.20. Maan: 10.17-2.27. De Chinese communisten hebben gis teren een tweetal Amerikanen vrijge laten, die drie en een half jaar in Pe king hebben vastgezeten wegens spion- nage. Het zijn de 29-jarige student, dr. Malcolm Bersohn en de 25-jarige mevrouw Walter Ricket. Zij prezen de behandeling die zij in de communisti sche gevangenschap hadden ondergaan en gaven volmondig toe voor de Ame rikaanse geheime dienst te hebben ge- spionneerd. Mevrouw Ricket deelde nog mee, dat haar man nog in Peking gevangen zit en dat zijn misdaden „te zwaar waren om voor kwijtschelding in aanmerking te komen." De beide Amerikanen werden drie en een half jaar geleden gearresteerd tij dens een razzia op vreemdelingen. Tien dagen geleden kwamen zij pas voor een rechter, die hen wegens spionnage tot drie en een half jaar gevangenis straf met aftrek veroordeelde. Zij wer den onmiddellijk uitgewezen en op transport gesteld naar Hongkong waar zij gisteren arriveerden. Mevrouw Ricket zou in haar kwali teit van docente Engels aan de uni versiteit van Peking, gegevens hebben verzameld over de patriottische studen tenbeweging. Bersohn zou als agent van het Amerikaanse bureau voor strategi sche diensten naar China zijn gekomen en subversieve actie hebben gepleegd. Beiden gaven volmondig toe. Zij roem den beide de voortreffelijke behandeling in de gevangenis en verklaarden, dat zjj zeker wegens spionnage doodgescho ten zouden zijn indien de Chinezen in het algemeen de Amerikanen niet zo vriendelijk behandelden. De beide Amerikanen maakten op de journalisten in Hongkong een vreemde indruk. Zij zagen er gezond uit, maar leken volledig afwezig. Zij gebruikten letterlijk dezelfde slagzinnen over hun behandeling en hun schuld als regel matig door radio-Peking worden uitge zonden. Men is bang, dat de elf wegens spionnage veroordeelde Amerikaanse vliegers niet zullen worden vrijgelaten eer zjj even vlot hun bekentenissen kun nen opzeggen. (UP-Rtr-AFP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1