In Velsen kan men weer zwemmen Nova Zembla viert 75-jarig bestaan Brabantse literatuurprijs aan Antoon Gooien uitgereikt Verworden en zuivere liefde epic de noorman J Officiële feestelijke opening Velserbad \reugdevol uur Amateurprijs voor Jan Naaykens Bakker snelste op korte baan Yisserijgolf De Repetitie of De Liefde gestraft J aarvergadering „Oost en West55 MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 PAGINA W Jaarvergadering Bastione Na 5 jaar Brederode voortaan Wimbledon Jubilarissen bij gemeente BAZAR VOOR ONTHEEMDEN Haarlemse waterpolo 500 verdrinkingsgevallen WASSERIJ DUYN Schaken HEEMSTEDE Jaarvergadering Jubileum- fonds Openbare Werken Geloof en Wetenschap Tropen moet „Indone sië" gaan vervangen Weekblad voor 16.000 opgelicht IV2 jaar geëist Voor het forum van circa 400 genodigden, het voltallige college van burge meester en wethouders, leden van de gemeenteraad en vertegenwoordigers van alle groepen der bevolking, heeft Velsen Zaterdagavond eindelijk en met grote vreugde weer bezit genomen van het Velserbad. Een hernieuwd Velserbad, zoals wij reeds eerder schreven. In de hal bloemen en bloem stukken, de zwemzaal gesierd met een reeks van vlaggen. En te midden daarvan een vermoeide, maar uiterst voldane directeur, de heer C. W. van Schreeven. De jarenlang gekoesterde wens, het vorig jaar, toen het raads besluit tot aankoop en restauratie de sanctie van Ged. Staten had verkre gen, tot een reële mogelijkheid geworden, ging Zaterdagavond in vervulling. Na ruim 4Vi jaar van een overdekte zweminrichting verstoken te zijn ge weest en waarom zouden wij deze slepende ziekte hier nog eens in den brede gaan schilderen? was er Zaterdagavond volop reden tot dankbaar heid. Dankbaarheid bij de zwemverenigingen, die weer aan de slag kunnen Dankbaarheid ook en vooral bij hen, die hierin het grote belang voor de volksgezondheid zien. Burgemeester mr. M.M. Kwint kon dan ook spreken van een vreugdevol uur. Hij bracht dank aan allen, die de herrijzenis van het Velserbad mogelijk hebben gemaakt. En daarbij wilde hij speciaal noemen de heren Levenkamp en Borst, resp. president-commissaris en commissaris der voormalige N.V. Velserbad, zonder wier onvermoeide arbeid Velsen wellicht op dit moment nog even ver zou zijn geweest als ruim een jaar geleaen, de investei ingen van de gemeente in deze onderneming zag de burgemeester ab het vervullen van een plicht in dienst van de volksge zondheid van de eigen burgerij en die der omliggende gemeenten. Met de wens, dat het bad vele jaren zijn dien sten moge doen in het belang van de burgerij verklaarde Vlesen's eerste bur ger het bad voor geopend. Het bestuur van de R.K. Tennisvere niging Bastione is er in geslaagd beslag te leggen op een meer centraal gelegen tennispark, namelijk het park Wimble don te O verveen. Voorheen werd ge speeld op de banen van Brederode in Santpoort en hoewel het de leden daar ook uitstekend beviel, leverde de af stand toch noch bezwaren op. Daarom is Zaterdagavond op de ledenvergade ring van Bastione de mededeling van de heer J. C. Schouten, dat men voort aan op Wimbledon verwacht werd, met instemming begroet. De heer Schouten had uitgerekend, dat de gemiddelde af stand van elk lid dan 10 minuten min der zou bedragen dan vroeger. Door de verhogde exploitatie kosten zouden de contributies ook iets stijgen. Maar dat bleek voor niemand een bezwaar te Zijn. Nadat kapelaan Van der Plas op de feestavond ter gelegenheid van het eer ste lustrum reeds symbolisch het ge schenk van het hoofdbestuur van TYBB had aangeboden, overhandigde de heer C. van Vessen op de jaarvergadering het cadeau: een plaquette op voetstuk, meer in concreto. Kennelijk in zijn schik nam voorzitter P. v. d. Pot het huldeblijk in ontvangst. Namens het hoofdbestuur was ook de heer G. Hoff aanwezig. T.Y.B.B. is de vereniging, waaruit Bastione, thans volkomen zelf standig, is voorgekomen. Uit het verslag van de secretaresse I. Goossens bleek, dat het seizoen tal van activiteiten had gekend, terwijl het financieel verslag een klein tekort ver toonde. De aftredende bestuursleden mej. I. Goossens en de heer D. van Geest werden herkozen. Ook de Tech nische Commisieleden mej. M. Kloet en de heer J. C. C. Schouten werden in hun vroegere functie her-benoemd. Ten gerieve van de lezers vermelden wij hieronder het adres van het se cretariaat: mej. I. Goossens, Pijnboom straat 68, Haarlem. De heer J. Staelman, hoofdkeurmeester van het Gemeentelijk Slachthuis, viert Don derdag 3 Maart zijn 25-jarig ambtsjubileum ln dienst der gemeente Haarlem. Hij werd op 3 Maart 1930 aangesteld als adj.-inspec teur; op 1 Januari 1948 werd zijn titel keur meester en op 1 Januari 1949 werd de ju bilaris bevorderd tot hoofdkeurmeester. De heer W. J. v. Kapel, administratief amb tenaar B, 1 klasse, herdenkt op Dinsdag 1 Maart het feit, dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld bij het Gem. Electriciteits Bedrijf. In Sept. 1934 werd hij benoemd in vaste dienst. Op 1 Januari 1941 werd hij klerk, in 1948 administratief ambtenaar C II klasse, op 1 Januari 1955 volgde zijn aan stelling tot administratief ambtenaar B, 1 klasse. De Federatie voor Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening afd. Haarlem organiseert 25, 26 en 27 April een bazar onder het motto „Geeft hun een toekomst zonder kamp", waarbij met „hun" bedoeld wordt de ontheemden in Karinthië. Het is nl. de bedoeling door financiële bemiddeling de aldaar levende mannen om te scholen en aan werk te helpen en de vrouwen te leren, hoe een huishouding moet worden geregeld enz. Huizen voor deze ge zinnen zullen gebouwd worden o.a. uit de opbrengst van de inmiddels afgesloten „één uur loon"-actie. De inrichting, de keuken uitrusting en de linnenkast willen de Neder landse vrouwen, dus ook dé Haarlemse, voor hun rekening nemen. De in het Concertgebouw te houden ba zar heeft de volle steun van het Corps van leerlingen en oud-leerlingen der M.T.S., die de organisatie en het ontwerpen van plan nen op zich hebben genomen. Degenen, die iets voor de bazar willen vervaardigen, kunnen bij de H.V.V., Pro veniershuis in de Grote Houtstraat tegen sterk gereduceerde prijzen breiwol en ruitjesstof verkrijgen. De eerste wedstrijd die Zaterdagavond in het Sportfondsenbad te Haarlem werd gespeeld, was een treffen tussen DWR 2 en DWT 4, vijfde klasse heren. DWR 2 was overwegend in de meerder heid en won de strijd met 4-0. In de dameswedstrijd DWR 2- HPC 2, zegevierde HPC 2 met 3-1 nadat de rust met 1-1 was ingegaan. HVGB 1 heeft in de eerste klasse dames de eerste winstpunten binnen gehaald door DWR met 4-2 te klop pen. Ans Prins opende voor DWR de score. Nelleke Smit deed met twee doelpunten de balans in het voordeel van HVGB omzwaaien waarna in de tweede helft na goed doorzetten van Maayke Fuikschot de HVGB voorsprong opgevoerd werd tot 3-1. Toen scoorde Ina Braun nog voor DWR maar Nelleke Smit bracht de HVGB overwinning op 4-2. Een fel partijtje werd gespeeld tus sen HVGB 3- en Haarlem 2. HVGB was beter op schot en won de strijd met 4-2 Als laatste wedstrijd van de polo- avond bonden HVGB 1 en Nereus 1 de strijd aan. Uit een goed voorgezette bal van Boon scoorde Hogeland het eer ste HVGB doelpunt. Bij de rust stond HVGB met 2-0 voor door een treffer van Hoekstra. In de tweede helft ble ven de Nereus aanvallen ook weer zon der succes en bracht Rol de HVGB over winning op 3-0. Terwijl triomfantelijk de mars Ein- zug der Gladiatoren door de zwemzaal cu. gexieci ia net duister was gezet, schalde, verschenen 12 zwem sters, met lichtkronen op het hoofd, om xi au uaarujCx, uoor net oaa te trekken. Het was slechts een preludium, want even later verscheen op een vlot, om stuwd door vier andere zwemsters een feeëriek verlicht wapen van Velsen. En op geringe hoogte boven het water werd het licht ontstoken in een vuur toren. Velsen en IJmuiden namen, op de klanken van de Triomfmars uit Ver- cv_i„ „mua uezu van het bad. Een lange rij van sprekers zou in de loop va., oe avond volgen. Namens de K.N.Z.B. sprak de heer J. Armbrust, voorzitter van de techn. commissie, die naast het belang van de volksgezond heid ook de sportieve opvoeding piaat- ste. net oe.iia, van at n.N.Z.B. „Iedere Nederlandse zwemmer" zal hier, me de uoor het schoolzwemmen, verwezen lijkt worden. Zijn woorden werden la ter op de avond aangevuld door de voorzitter van de K.N.Z.B., de heer Jan de Vries; die 's-middags een bui tengewone bondsvergadering had ge had, die verklaarde, dat de inrichting de laatste jaren voor de gemeenschap waardeloos is geweest. Tnans voldoet de inrichting aan alle eisen. Hij be sloot met een oud gezegde aan te ha- .en ,..,.v,... .e.i is iaiig, met zwemmen is zielig", daaraan de wens verbindend, nat alle Velsenaren zalig zullen wor den. Bij monde van de heer B.P.E. van Es bood de Ned. Bond van Overdekte -n~ifec.i laie s.vun aan, zo de ze nodig mocht blijken. De inspecteur voor het lager onderwijs, de heer S.P. Veidhuysen, prees vooral de stimulans tot het schoolzwemmen, voorspellend, dat met een overdekte inrichting de resultaten snel zullen stijgen. De voorzitter van de Kon. Ned. Ver. tot het Redden van Drenkelin gen, de heer J.P. VVeyburg wees er op dat jaarlijks meer dan 500 mensen in ons land de verdrinkingsdood ster ven. Dat is bijna de helft van het aantal doden door verkeersongeval len. Hij voegde daaraan toe, dat het Dijiia i.nsuauig meet worden geacht, wanneer ouders hun Kinderen niet de gelegenheid geven te leren zwem men. De verschillende plaatselijke vereni gingen kwamen hun gelukwensen aan- bieuen V.Z.V. liet dit vergezeld gaan van een bloemstuk voor de heer C.W. van Schreeven, met daarin verborgen een stop-watch voor de inrichting. En wethouder H. de Boer, die zoveel heeft gedaan voor de verenigingen, die voor i.an ue contactman was met het ge meentebestuur, ontving uit handen van de heer J. hwier ce cre-zuil van V.Z.V. een huldeblijk dat telkenjare gegeven wordt aan degene, die zich bijzonder voor de vereniging verdienstelijk heeft gemaakt. Namens de afdeling zwemmen van Velsen bracht de heer G. Meyer, naast zijn gelukwensen, dank aan de zuster verenigingen voor de prettige samen werking. riet Velserbad noemde hij een parel aan de kroon van de stad aan de zee, IJmuiden. Ook de overige vereni gingen lieten zich niet onbetuigd. Entr'acte. De rij van sprekers werd verschil lende malen onderbroken om allerlei facetten van het zwemmen letterlijk en figuurlijk te belichten. Voordat Velsen- se meisjes en jongens aan bod kwamen om de verschillende zwemslagen te de monstreren, gebeurde dit door oude be kenden. Cor Kint, die in 1939 in Rot terdam het werem-iecora op de 100 M. rugslag dames met een nog nimmer overtroffen tijd van 1 min. 10,9 sec. op haar naam bracht, die driemaal kampioene van Nederiand werd, demon streerde de rugslag. Mevr. J. de Mayer -Waalberg, die records op de 200 M. schoolslag, de 200 yarus, de 400 M en de 500 M. op haat,naam had staan, die viermaal ivcd. Kampioen^ op ue 200 iVi. schoolslag dames werd, eenmaal Euro pees kampioene en die op de Olympi sche spelen een eervolle 4e plaats be zette, net de scnooisiag zien. En Mevr. R. 'muis- Van Veen, cue zes jaar Ned. Kampioene was op de vrije siag, die eens het wereldrecord op de 2o0 M. borstcrawl op haar naam had en wier tijd als wereldrecord werd gebro ken, maar als Ned. record nog altijd bestaat, demonstreerde de vrije slag. De Zwemclub Admiraal de Ruyter uit Amsterdam leverde aan deze avond een wel zeer bijzondere bijdrage. Kunst- zwemmen en show zijn voor Velsen practised nog onbekende zaken. Maar üe kennismaking daarmee Zaterdaga vond was een zo prettige, dat wij er niet aan twijfelen of ook op dit gebied zal er in de komende jaren wel wat in Velsen veranderen. Een prachtig stuk kunstzwemmen werd na een solo aoor een trio ten beste gegeven, ge volgd door een alleraardigst nummer sleeije rijden door 16 meisjes beneden de 14 jaar, dat grote bijval oogstte. En niet minder succes hadden üe vier da mes, die op de klanken van Padam, Pauam, een viertal Parïjse naaistertjes met parasol en coquet hoedje uitbeel den. was het wonoer, dat de heer C. >v. van Scnreeven, c.e de leidster van de groep, mevr. G. Armorust-ivioicnaur bloemen aanbood, met de vereniging de afspraak maakte, dat er ook in veisen zo'n ploeg komt? Het scnoonsprmgen werd op waar lijk voortreffelijke wijze gedemonstreerd door mevr. Eis van Breaa-v.d. Horn, die het vorig jaar Ned. kampioene werd. Dat zij dit deed in een zwemzaal, waar het toch eigenlijk nog niet stil genoeg was om zich geheel te kunnen concentreren, maakt het prestaties al leen nog maar groter. Ook zij ontving na afloop een Dloemenhulde. Wederom werd de zwemzaal geheel in het duister gehuid. Na enkeie mi nuten werd üe bedoeiing üuideiijK. Vier korte klikjes en evenzoveel ver- licnte zeilscheepjes trokken zien een spoor door het water. Beorich Sme- tana, die in zun „Moldau zo mooi het ruiselende en soms woest stro mende water van deze rivier heeft geïllustreerd, had voor uit schownum- mer geen betere muziex kunnen ma ken. Talloze malen klaterde het ap plaus opnieuw op als een bewijs, hoe zeer dit onderdeel, verzorgd uoor le den van ue plaatselijke verenigingen, gewaaruerd werd. Het liep al tegen half twaalf, toen eindelijk de directeur van het bad üe heer C. VV. van bchreeven, voor ue mic.oioün kon verschijnen. Hij zei er te staan met een uanKuaar hare, uan..- baar, dat hu de geiukKige mocht zijn om deze inrichtingen en ue verdere oo- jecten in Velsen te leioen. Zijn stre ven is om het velserbad te manen tot een voigs-sociaai oeiang, daarbij de economische kant niet uit het oog ver liezend. Het schoolzwemmen krugt de voile aandacht en wekelijks zullen nier- aan 4.037 kinderen deelnemen. Een afzonderlijk woord wijdde hij aan de redtüngbrigade. Deze moet bestaan, omdat er nog altijd mensen zijn, die niet kunnen zwemmen. AI eerder op de avond had de ÏJmuider Redding Bri gade diverse reddingsgrepen en ue trai ning in het onder water zwemmen ge demonstreerd. Maar bij elke reddings poging staan twee mensenlevens op uet spel. Wanneer beide verdrinken, kon de heer Van Steeven dit niet anders zien dan een dubbele moord van de niet- zwemmer. En hij was dan ook van me ning, dat niet kunnen zwemmen in ons wa errijice land strafbaar moest zijn Geen leven is te oud om het zwem men te leren, verklaarde hij, want een zwemmend volk werkt aan zijn eigen gezondheid. 33. Niemand is meer bij machte, de schurkachtige Bohuslaner tegen te houden, die door de openstaande poort in wilde galop er vandoor raast. Allengs hoort Haugar het strijdrumoer achter zich zwakker en zwakker worden, totdat het volkomen wegsterft en hij zich geheel alleen op de heirbaan bevindt, naar het Noorden. Erwin is nog steeds buiten kennis en zonder vaart te minderen grijpt hij de knaap wat steviger vast. Zo, gromt de kerel zelfvoldaan, dat is de mooiste poets, die ik ooit iemand gebakken heb. Niets verstoort de stilte van het woud, dan het gelijkmatige hoefgedreun van zijn paard, tot plotseling een geluid hem het bloed in de aderen doet stollen van schrik. Eigens achter hem klinkt een schel, woedend geblaf en omziende ont dekt hij tot zijn grote ontsteltenis een reusachtige zwarte wolf, die hem in razende vaart achterop komt en langzaam, maar onafwendbaar, me ter voor meter op hem inloopt. - De weerwolf, het is de weerwolf, knarsetandt hij in doodsangst en zet zijn paard tot nog grotere spoed aan, hetgeen het dier echter met zijn dubbele last niet kan volbrengen. Inmiddels weren Eric en zijn trouwe krijgers zich dapper tegen de overmacht van het rapalje van Gandalv en het handjevol mannen, clat nog aan Berse's kant staat, maar het is een verloren gevecht. Als nut meer heeft, zich nog langer hier te weer te stellen, omdat Erwin Eric ziet, dat er geen redden meer aan is - en daar het bovendien geen zich buiten de burcht en in groot gevaar bevindt - schreeuwt hij het bevel: - Terug naar de poort! - Ze weten er doorheen te breken en achtervolgd door hun tegenstanders bereiken zij de buitenpoort; geluk kig voor de vluchtenden is deze te smal om er velen tegelijk door te laten, zodat ze gelegenheid krijgen, de achtervolgers zonder veel moeite op te houden. Nog hoort de Noorman hoe er een gejoel opgaat, als Berse tiert en brult: een helm vol goud voor degene, die mij het hoofd van de indringer brengt! Dan bereiken zij, al vechtende, de rand van het woud, waar zij zich lussen de bomen terug kunnen trekken. Hierop komt er beweging in de smalle figuur, die al die tijd in een verborgen hoek heeft gestaan; met bleek gelaat treedt Branwen naar voren en trillend van opwinding glipt zij voorzichtig in de richting van een paar paarden, die min of meer vergeten aan een stalpaal gebonden sraan. Ik moet achter Haugar aan, mompelt zij, want ik geloof, dat er voor mij hier niets meer te beleven valt. Aavertenue VMSTKRI)AMSKVA.\Rt20 tfi.. 11053 MANGELWAS KANT EN KLAAR binnen 4 dagen retour Ter gelegenheid van de jaarvergade ring van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant heeft Zaterdag prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der Konin gin, de provinciale prijs voor literatuur uitgereikt aan Antoon Coolen voor zijn bijdrage in het eerste deel van Het Nieuwe Brabant en voor zijn roman De vrouw en zeven slapers. De provinciale prijs voor amateurs werd toegekend aan Jan Naaijkens voor zijn verdiensten op het gebied van toneel in Brabant. Het juryrapport prijst de genoemde bijdrage van Coolen als proza van on gemeen plastische kracht en hemzelf als de auteur, die als geen ander de schrij ver is van Brabant, door wiens romans het Nederlandse volk de weg naar Bra bant heeft leren kennen. Jan Naaykens verdiensten werden voornamelijk gevonden in het telken jare schrijven en regisseren van een to neelspel voor Hilvarenbeek, waarmee hij zich verdienstelijk heeft gemaakt voor Hilvarenbeek, het gewest en voor de talrijke bezoekers van de Groot Kempische Cultuurdagen. Zijn laatste spel „Midas" kenschetst het rapport als een voorlopig hoogtepunt. De jury bestaande uit prof. dr. W. Asselbergs, dr. J. van Heugten, dr. H. Kapteijns, dr. K. Meuwesen en drs. A. van Spaendonck vermeldde voorts eervol Harriet Laurey voor haar bun del Loreley, Nico Verhoeven voor De Brokaten Mantel en Bert Voeten voor Met het oog op morgen. Prof. De Quay noemde de beide be kroonde schrijvers in persoon en aard oer-Brabanders, wier invloed op de persoonlijkheid van ons volk hij een gelukkig verschijnsel noemde. Prof. W. Asselbergs las het juryrap port voor en hield vervolgens een be schouwing over „Stand en toekomst kansen van toneel en letteren in Noord- Brabant". Na een interessante beschou wing over de ontwikkeling van de poë zie en van het toneel, met name van het openluchtspel in Brabant, conclu deerde spr., dat het potentieel op het ogenblik te gering is om een grote toe komst te verwachten, maar dat toch de situatie gunstig genoeg is, om niet de resultaten van het ogenblik te zien als een voorbijgaande bevlieging. Aan de prijsuitreiking was de jaar vergadering van 't Genootschap vooraf gegaan, waarin mr. E. baron Speyart v. Woerden, wegens ziekte van de voorzit ter, pastoor A. Commissaris, een over zicht gaf van de activiteiten in het af gelopen jaar. Prof. De Quay gaf ook nog uiting aan zijn grote waardering voor het werk, dat in de laatste decenniën door het Genootschap is verricht. Hij vroeg met nadruk, dat men er voor zou wa ken, dat in Brabant het bewijs van het leven niet enkel zou bestaan in indus trialisatie enz. maar ook op cultureel en ideologisch terrein, omdat zonder dit alle andere winst slechts betrekkelijk zou zijn. De provincie-prijs voor Schone Kun sten 1954 voor toneel en letteren van de provincie Noord-Brabant is Za terdag in het gebouw van het Pro vinciaal Genootschap te 's-Hertogen- bosch uitgereikt door de Commissaris der Koningin prof. dr. J. E. de Quay aan Jan Naaykens uit Hilvarenbeek voor toneel, en aan Antoon Coolen voor zijn roman „De vrouw met de zeven slapers". V.l.n.r. Antoon Coo len, Jan Naaykens, prof. dr. J. E. de Quay. Afgelopen weekeinde is voor de ijsclub „Nova Zembla" uit Spaarndam zeer succesvol geweest. Niet alleen vierde zij Zaterdag het 75-jarig bestaan met een receptie en een gecostumeerd ijs- feest, maar ook werd Zondag het kam pioenschap hardrijden op de korte baan van Noord-Holland op de Spaanulamse baan gehouden. Op de receptie boden vele schaats verenigingen uit de ómtrek hun geluk wensen aan. Als afgevaardigde van het gemeentebestuur van Haarlem sprak de heer C. Stapel. Hij zei het de grote verdienste van de jubilaresse te vin den, dat zij in staat is geweest, een groot deel der bevolking van Spaarn dam en omgeving te binden, ook bui ten het schaatsseizoen. De ijsclub „Eensgezindheid" uit Bad hoevedorp stelde een medaille beschik baar voor de snelste rijder van de kor- tebaankampioenschappen van de vol gende dag. Verder gaven o.a. van hun belangstelling blijk: het Wit-Gele Kruis, de voetbalvereniging S.H.S. de Billard- club „Spaarndam", de speeltuinvereni ging „Nieuw- Leven", de toneelvereni ging „die Spaarne Gheellen", het fan farekorps „Kunstkring" en de Harmo nie „Crescendo". Wethouder D. J. A. Geluk meende bij zonder trots te mogen zijn op de suc cessen van „Nova Zembla" en hij zeg de de Spaarndamse vereniging, indien de omstandigheden dit noodzakelijk De aanvoer van Zaterdag was niet erg groot. Er waren twaalf loggers en zeven kotters aan de IJmuiden visaf- slag, die zorgden voor 1.055 kisten verse vis, 11.000 kilogram tongen en 50 stijve kabeljauwen. Er waren 115 kisten wij ting, 475 kisten schol en 75 kisten di versen. De tongen waren Zaterdag bijzonder duur. Het was wederom opvallend, dat de kleine tongen duurder waren dan de grote soorten. Grote tong deed nu 2,34 tot 2,60, groot middel 2,62 tot 2,34, klein middel 2,70 tot 2,54, tong 1 3,25 tot 2,95, tong 2 3,20 tot 2,95 en tarbot 2,50 tot 2,10 per kilogram. Wijting werd verkocht voor 35,- tot f 28,- dichte wijting voor 27,- tot 25,- en schar voor 38,- tot 32,- per kist van 50 kilogram. De bot werd verkocht voor 15,- tot 9,- per kist van 50 kilo gram. Grote schol noteerde 28,- tot 22,-, groot middel 41,- tot 47,- klein middel 60,- tot 40,- schol 1 60,- tot 41,- schol 2 44,- tot 30,- en schol 3 32,- tot 22,- per 50 kilogram. Voor de Maandagmarkt werden er vier trawlers verwacht. Vangsten van deze schepen waren echter nog niet bekend. De trawlers Vios IJM 24 Batavia IJM 99, Bergen IJM 16 en Bloemendaal IJM 71 zouden thuisstomend zijn. De Bata via IJM 99 heeft 1040 kisten verse vis aan boord. Op zee hadden de loggers het zwaar te verduren met de drijvende IJsschot sen, die door de wind worden opge jaagd. Langs de kust kon er door de loggers in het geheel niet worden ge vist. Erg veel zou daar echter niet te vangen zijn, want het water is te koud voor platvis en tong. Deze vissen trek ken nu naar dieper water. De grote Noordloggerg visten bij de Pittboei met wisselend succes. Gemiddeld werden er trekken van 30 kilo tong en 4 man den andere vis gedaan. De kabeljauw vissers waren op 56 graden Noorder breedte en deden trekken van 20 tot 40 kabeljauw en 6 manden wijting. De visserij om de Noord ging wel. De traw lers meldden dagvangsten van gemid deld 100 tot 150 kisten hoops per dag. De trawler Flamingo IJM 25 heeft een nieuwe commandant. Cor Aland is met dit schip naar zee gegaan. zouden aken, alle medewerking toe van he Gemeentebestuur. Naast de persoonlijke felicitanten kwa men telegrammen binnen van de pas torie en het gemeentebestuur van Haar- lemmerliede en het hoofdbestuur van de K.N.S.B. Des avonds vonden op de baan kunst- rijwedstrijden en -demonstraties plaats. Het nationale kampioenspaar Sjoukje Dijkstra en Leo Sweicher zwierden in prachtige stijl over de feeëriek ver lichte ijspiste. Zij demonstreerden de weinige toeschouwers hoe een grote ma te van lichaamsbeheersing en sierlijke soepelheid dansen vormen op de witte vlakte. Voor de gecostumeerde wedstrijden hadden zich zes deelnemers gemeld, warvan C. Hartendorp met zes punten de eerste prijs in de wacht sleepte. Zondag hadden zich de 28 snelste kor- tebaanspecialisten op de baan verza meld om te proberen de eerste prijs 100) en daarmede de titel te grijpen. Na de series plaatsten zich acht schaat sers wier tijden om en nabij de 1? seconden lagen. Na felle kamp meldden zich vier finalisten, Bakker, Janmaat, Mol en Trompettter, waarvan de eerste als favoriet mocht gelden. De eindstrijd eisie alle reserves der rijders. Toch wer den in deze ritten de beste tijden ge noteerd. Bakker haalde 15.5 seconden, een uitstekende prestatie voor een mati ge baan. De uiteindelijke rangschikking werd: 1. Bakker (Zaandam) gem. tjjd 15.8 2. Trompetter (Wieringen) gem. tijd 15.9, 3. Janmaat uit Wormer en 4. Mol uit Nederhorst den Berg. Uitslagen voor de onderlinge competitie van de R.K. schaakvereniging „Het Witte Paard". Groep 1 A: Stol voort—v. Emmerik 10, v. RijnsoeverKlein 01, Huyboomv. Eg- mond y2V2, Klaasv. Egmond 01, Huy boomv. Emmerik 01, Kleinv. Egmond 10, v. EmmerikHuyboom 10. Groep 1B: Bleekemolenv. Deyzen 01, de Langev. d. Spek 0—1, W. Cornelissen v. d. Spek 01, de LangeBanken 10. Groep 2: v. d. StoopHaasbeek 10, de Vos—O. Hablous 10, HunekerBaas afge broken, KroonJ. v. d. Berg 01, v. d. Stoop d'e Vos 10, HendriksKomen 10, A. HablousHendriks 01, Holtkampv. d. Stoop l/2y2, HoltkampKomen 01. Groep 3: KuyperPaardekooper 10, Hol landerNegeman 1—0. Zaterdagmiddag kwamen 34 verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging in het gelukkige bezit van een brandweerinsigne. Voordat zij het begeerde diploma in hun zak haddenmoest er nog heel wat gebeuren. Op de foto ziet men vier knapen in actie op het terrein van de Haarlemse brandweerkazerne. ïn het cafetaria-restaurant te Heemstede werd de jaarvergadering van het Jubileum fonds personeel Openbare Werken gehou den, waarvoor vrij veel belangstelling bleek te zijn. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat er in 1954 6 leden jubileerden en 6 leden hun zilveren bruiloft vierden. Als gevolg daarvan be vatte de kas een zeer klein batig saldo. Niettemin werd besloten geen contributie verhoging 'in te voeren, hetwelk evenwel met zich meebrengt dat dit jaar geen feestelijkheden zullen worden gevierd. De daarop volgende bestuursverkiezing bracht een nogal gewijzigd bestuur achter de groene tafel en dat bestaat thans uit de heren G. v. Dijk, voorzitter; G. Visser, se cretaris: P. v. Tol, penningmeester; L. Beek en Th. Duindam, commissarissen. De nieuwe voorzitter bracht dank aan zijn voorganger, de heer J. Bloemendaal, voor het vele en uitnemende werk door hem verricht en hij sprak de wens uit, dat ook in de toekomst het jubileumfonds geheel voor zijn taak berekend zal zijn. De mensen in „De Repetitie of De Liefde Gestraft' v. Jean Anouilh, Zaterdag en Zondag gespeeld door de Ned. Comedie in de Haarlemse Stadsschouwburg erkennen geen enke le zedelijke rem, converseren heel gees tig en gecultiveerd en zijn ontstellend leeg, mogen zich vooral niet be lachelijk maken en trouwen alleen om dadelijk een verhouding met een an der te beginnen. Er loopt ook een lie derlijke dronkaard tussen, die alles ka pot wil maken, en een ongerept meis je. Voor een feestje gaan zij een blij spel van Marivaux (16881763) spelen, en zoals Marivaux steeds de ontlui kende liefde als thema in zijn stukken neemt, ontbloeit tijdens de repetities de schone, simpele liefde tussen het meis je en de gastheer, die de pure, onbaat zuchtig liefde nooit gekend heeft. Het geloof in de mensen en de liefde van het meisje wordt echter kapot gemaakt door de dronkaard, daartoe opgestookt door de vrouw van de gastheer, gedre ven ook door jalousie en door verbit tering over een verwoeste jeugdliefde. Het is alles even wrang en volkomen amoreel; trouw en huwelijk bestaan eenvoudig niet, en wie trouwt, neemt natuurlijk een minnares. Toch kan er, voor wie te onderscheiden weet, nog ho ning gepuurd worden uit de elegant aangelegde tuin vol giftige planten; er klinkt uit het stuk een gesmoord heim wee naar de zuivere, ongerepte liefde, gelijk deze tot schoon leven komt in het meisje, ook al geeft zij met haar hart ook dadelijk haar lichaam in een soort naïeve overgave. Niet de dronkaard,, die beseft te moeten boeten voor zijn verdierlijkt leven, is hopeloos cynisch; dat is wél de vrouw van de gastheer, een gruwelijk oppervlakkige, volslagen gewetenloze en gevoelloze „beschaaf de" dame. Zo kan men het „leerzaam toneelspel" van Vondel ook vinden bij moderne schrijvers, die wellicht cy nisch zijn uit teleurstelling. Het werd onder regie van Fons Ra demakers een belangwekkende, mooie, vaak sprankelende, meermalen tere en in vele momenten aangrijpende voorstel ling. Ondanks zijn knappe, scherp-snij- dende en puntig karakteriserende dialo gen kan Anouilh niet verbergen, dat hij in dit stuk te veel woorden nodig heeft; Fons Rademakers zorgde dus gelukkig en terecht voor een rad tempo, vooral in het begin, al kwam daarmee het bezwaar boven, dat men name Mary Dresselhuys en Guus Hermus meerma len onverstaanbaar werden. De regie was er bovendien in geslaagd groten deels de fonteinachtige luchtigheid te handhaven, welke Anouilh bedoeld moet hebben, en de geëigende toon en sfeer te scheppen voor de ontstéllende vanzelf sprekendheid, welke in dit milieu van amorele karakters past. Dé voorstel ling had veel succes en werd hartelijk toegejuichd, doch wij zouden niet zonder reserve willen beweren, dat Radema kers steeds bij het publiek de gevoelige ontvankelijkheid voor zijn intenties vond. Guus Hermus verklaarde zijn onweer staanbaar succes bij de vrouwen door een overheersende zelfverzekerdheid, die niet voldoende verklaard was; hij vond echter zuivere overgangen naar de eerlijk-mooie en gevoelige momenten, waarin hij zijn liefde voor het meisje bekende. Mary Dresselhuys tekende na- tuurluk met vaardige techniek en ma meren de lege charme van de gravin, maar heftige emoties bleven beperkt tot uiterlijkheden en ook haar lage gevoel loosheid kwam niet door de oppervlak te. Edy de Boer was een bekoorlijke verschijning, bleef echter vlak in zeg ging en houding. Allard v.d. Scheer ge bruikte zo goed mogelijk de riskante kansen van zijn onbenullige figuur en Ton Lutz gaf als steeds overtuigend spel in een korte rol. Ellen Vogel bracht in het decadente milieu de zachte sfeer van haar bedees de onbedorvenheid, teder, schuw als een vogeltje, lief, in een soort dankbare ver bazing over het wonder van haar geluk. Diepe vreugde leefde het ontvanke lijke toneelhart aan Ko v. Dijk, die in prachtig beheerste soberheid en feilloos getroffen schakeringen van de dronkaard een grootse karakterrol maakte. Door hem vooral wordt evenveel afschuw ge wekt voor als mededogen met de ver wording van de liefde, waarvoor men ge straft wordt, door het verlies van de pure liefde, zodra men deze leert ken nen. Hk. A. Theo Bruins, de vermaarde Haagse pianist, is Donderdag 17 Maart de gast van „Geloof en Wetenschap". Hij geeft die, dag een piano-recitai in de Haar lemse Stadsschouwburg. Op Vrijdag 25 Maart houdt dr. Sis Heyster uit Wageningen voor de leden van G. en W. een inleiding over het onderwerp „De betekenis van de intel ligentie voor school en leven". De Arnhemse toneelgroep „Theater" voert op Zondag 24 April het blijspel „Sabrina" door Samuel Taylor op. De regie is in handen van Ko Arnoldi. Beide laatste avonden worden even eens in de Stadsschouwburg gehouden. De onlangs opgerichte afdeling Heemstede van de Kath. Bond van Bejaarden houdt op Dinsdag 1 Maart, des middags te 2.30 uur een nropagandavergadering in gebouw „Anno Santo" aan de Achterweg. Deze is speciaal bedoeld voor de bejaarden uit de parochie Valkenburg, die door weersom standigheden niet bij de oprichting van de afdeling aanwezig konden zijn. De Vrijdag in hotel „De Leeuwerik" gehouden jaarvergadering van de Ko ninklijke Vereniging „Oost en West" af deling Haarlem, heeft een essentiële kwestie in het licht gesteld. Het is geen nieuws, dat de band tussen het Oosten en het Westen, in dit geval tussen Ne derland en Indonesië, zienderogen is verzwakt. Daarmede is ook het aantal z.g. „Indië-gangers" afgenomen, hetgeen zich weerspiegelt in de ledensterkte der vereniging. De oplossing voor dit vraag stuk ligt in uitbreiding van het werk gebied m.a.w. contactlegging met de gehele Tropen waarbij vooral Nieuw- Guinea de aandacht vraagt. De heer H. J. Nijland-Visser, secreta ris, gewaagde in zijn jaarverslag o.a. van deze mogelijkheid. Voor het overige kon hij spreken van een succesvol jaar op het gebied van de door het bestuur aan de dag gelegde activiteit. Vele inte ressante lezingen en excursies waren de leden aangeboden. Het verslag van de penningmeester mocht niet optimistisch genoemd wor den, doch sloot niettemin met een voor delig saldo. Het werkprogramma voor de komende maanden had de bijzondere belangstel ling van de vergadering. Voorgesteld werd excursies te organiseren naar Rot terdam (tentoonstelling E55), Brussel en de Brabantse Vennen. Er zullen 4 Maart en begin April nog lezingen wor den gegeven, de eerste datum zal de heer W. L. de Haan spreken over de K.L.M. Enige films zullen zijn causerie illustreren. Bij de rondvraag werd met algemene stemmen besloten, de leden een circu laire te sturen, waarin de zwakke finan ciële positie van „Oost en West" zal worden uiteengezet. De jaarlijkse con tributie van f7.50 vraagt dringend om verhoging, maar men zal de leden een vrijwillige bijdrage in overweging ge ven. Nadat het bestuur had verklaard ten aanzien van dit punt het hoofdbestuur te Den Haag te zullen raadplegen, sloot de voorzitter, de heer P. C. Woudsma, de matig bezochte vergadering. Donderdagmiddag ia voor de Amsterdamse rechtbank de zaak behandeld van een 32- jarige persagent nl' Halfweg, die ervan verdacht wordt een weekblad van April 1952 tot December 1954 voor een bedrag van ruim 16.000 gld. te hebben opgelicht. De officier van Justitie eiste te dezer zake te gen verdachte, die een volledige bekentenis aflegd, een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest. Verdachte was tot de oplichting geko men toen hij in April 1952 brodeloos werd. Tot dan toe had hij tal van artikelen aan genoemd weekblad kwijt gekund en was daarvoor telkens betaald door de kassier op vertoon van een papiertje dat door de hoofdredacteur was geparafeerd. Toen hij nog als medewerker aan het weekblad ver bonden een keer een gefingeerde rekening bij de kas aanbood, die hij zelf had gepa rafeerd, werd hem deze prompt uitbetaald. Dit voorval inspireerde verdachte toen hij brodeloos was geworden tot een reeks van rekeningen van niet geschreven of geleverde foto's en artikelen. Ruim twee jaar lang slaagde hij er aldus in een behoorlijk sa laris op te strijken. De kruik brak eerst bij gelegenheid van een contróle. De boek houder wist niet goed weg met die 16.000 gld. en toen men eenmaal de afrekeningen ging verifiëren, begreep men al spoedig waar die hoge post vandaag kwam. De verdediger van verdachte laakte de zorgeloosheid Inzake financiële aangelegen heden bij het weekblad en vroeg voor zijn cliënt een gecombineerde straf. Uitspraak 10 Maart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2