In totaal lieten Haarlemmers Hoogste opkomst werd in Spaarndam genoteerd 79.632 (68,2 pet.) zich onderzoeken werden leiden wil ook Er 79 gevallen opgespoord 34 verkenners behalen het insigne brandweerman BROMMERS DOEN EXAMEN Haarlem en omgeving genoten van ijs en winterzon Tweede Nederlandse in Haarlem gehouden Kwartettenconcours C HET BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. IN HAARLEM Triomf van de Tulp Kosten bedroegen f 112.846,97 910 andere afwij kingen gevonden ee Donderdag schoolwedstrijden op ijsbaan aan Kleverlaan Groentehandelaar vrij Goede organisatie van St. Caecilia Geslaagd muzikaal festijn in Oud-Schoten AGENDA MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 PAGINA 3 BLOEMLUST II: Burgerlijke Stand Haarlem Drukte in Haarlemse brandweerkazerne WÊÊmé De schoolvoetbahvedstrijden „Proza en Poëzie"' neemt deel aan concours te Hilversum Ongeval op Belgische kotter SJORS EN SJIMMIE IN HET CONCERT- GEBOUW Zondagmuziek Muzikale prestaties Waterstanden Beurs van Amsterdam Prijsuitreiking Vandaag is een uitvoerig verslag verschenen over het bevolkingsonderzoek, dat deels in 1953, deels in 1954 in Haarlem is gehouden. Uit de toon van het verslag blijkt, dat men over het algemeen tevreden mag zijn en dat dank zij de medewerking van vele instanties de onzet van het onderzoek uitstekend geslaagd is. Nadat Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, op 20 November 1953 als eerste onderzocht werd, zijn duizenden Haarlemmers hem gevolgd. Leiden schijnt het niet te nemen, dat Haarlem alleen de bollen- en bloemen stad wordt genoemd. Als wij de Lèid- se bladen mogen geloven gaat men van het standpunt uit, dat de Sleutel stad minstens een even gunstige lig ging heeft ten opzichte van de bollen streek als Haarlem. Daarom heeft een groep winkeliers uit dat stadsgedeelte van Leiden, waar de meeste bollentoeristen verwacht kun nen worden, besloten om alles te doen om Leiden inderdaad een trekpleister voor de toeristen tijdens het bollensei- zoen te doen zijn. Het comité „Leiden leeft" had trouwens al plannen ontwor pen voor een grote actie. Onder het motto „Waar mensen zijn daar is ne ring", zullen de Leidse winkeliers po gen om hun Haarlemse collega's in zo verre de loef af te steken, dat door bepaalde attracties de toeristen naar de Zuidelijke stad van de bollenstreek zul len worden getrokken. Voor de Haarlemse winkeliers zal dit ongetwijfeld een extra reden zijn om tijdens het bollenseizoen flink voor de dag te komen. De Tweede Bloemlust-tentoonstelling te Lisse moge dan de naam hebben „Daffodil-Show" de tulpen zullen er de overgrote meerderheid vormen. riet aantal inzendingen is zo groot, dat men de tentoonstelling over twee grote hal len heft moeten uitbreiden. Een bijzondere attractie van deze show vormen de tulipa s, de z.g. bota nische tulpen, die indertijd uit de step pen van Afghanistan en Koerdistan naar Nederland zijn gebracht en door de goede zorgen van de Hollandse kwekers (de firma van Tubergen te Haarlem was een der pioniers op dit gebied) gekweekt zijn tot zeer veel gevraagde handelssoorten. De inzending tulipa's is zo omvangrijk, dat het Bloemlustbe- stuur besloten heeft een speciale jury met de beoordeling daarvan te belas ten. De inzendingen tulpen waren trouwens zo groot, dat de Tulpen-jury ook de tulipa's niet langer voor haai rekening kon nemen. Twee inzenders op deze show tonen te zamen reeds 300 variëteiten. Da tentocnstelmg. die morgen, ^inJ" dag 3 Maart te 11 uur geopend wordt door mr. T. A. van Dijken, lid van Crea. Staten van Zuid-Holland, zal tot en met Zaterdag d.a.v. geopend zijn FRANS HALS: „Een vrouw zonder gewe ten" volw. Tijden: 2.30, 7 en 9-15 u. LUXOR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden. 2, 7 en 9.15 u. REMBRANDT: „08/15" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15 7 en 9.15 u. LIDO: „De droomfontein van Rome", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „De lifter", 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia" 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 28 Februari Concertgebouw: Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Jubileum-concert o. 1. v. Jack P. Loory. Sol. Theo Bruins, piano, Al bert de Klerk, orgel, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters. Van 15.30—16.30 u. Dinsdag 1 Maart Stadsschouwburg: „Haarlemse Toneelclub" met „Het voorste Legioen" 8 uur. Minerva: Noordh. Philh. Ork. Solist Ste- van Bergmann, piano, 8.15 uur. GEBOREN: K, Kuijper—Schreurs, z; W. M. MuisBoerwinkel, z; C. G. BlomHuijsmans, z; G. SmitsSchol- lenberg, z; M. J. de LangeGeuze- Ebroel% z; A. EisenbergerMetten, z; E. M. WeberTervoort, d; A. M. Herfstvan Turenhout, d; C. J. Spaar garenMelchior, 2 d. ONDERTROUWD: J. M. van Ee en B. C. Stubert; P. W. Bellaart en H. C. de Jong. De penningmeester, mr. P. Fuhri taal voor het bevolkingsonderzoek had dat de Haarlemse gemeenteraad in to- Snethlage, deelt in zijn verslag mede uitgetrokken f 50.000. Aan degenen die zich lieten onderzoeken was gevraagd om naar draagkracht bij te dragen, een veelvoud van een kwartje, bere kend op f 1,25 persoon. In totaal werd van het publiek ontvangen f 63.005,82. Het is misschien interessant te zien hoe per onderzoeklokaal door de on derzochten per persoon werd bijgedra gen. In gebouw G.G.D. (binnenstad): I 0.81,5; Haarlem Noord (Berkenstr.) f 0 80; tweede groep G.G.D.f 0.74,5; Oud-Schoten: f 0.76; Spaarndam en Haarlem Zuidwest f 0.81,5. Haarlem Oost: f 0.67,5; Leidse Buurt H.K.B. en Haarlem Zuid: f 0.88.5; Ramplaankwartier: f 0.89,5; herhaalde oproep G.G.D.: F 0.76. Het gemiddelde bedroeg: f 0.79. Bij de spaarbank werd nog een rente gekweekt van f 238,10, zodat de com missie totaal inclusief het gemeentelijk bedrag de beschikking kreeg over f 113.243,92. De totaal uitgaven bedroegen f 112.846,97, zodat in kas bleef f 356,95, welk bedrag in mindering werd ge bracht van de gemeentelijke subsidie, dat derhalve voor f 49.603,05 is aan gesproken. Uit het gedeelte van het jaarverslag, dat door de secretaris, de heer H. W. M. van Os, is geschreven, blijkt, dat in percenten berekend de hoogste op komst viel te signaleren in Spaarn dam. Daarna volgden de rayons van „Oosterkwartier" en Berkenstraat, twee stadsgedeelten, bewoond door middenstanders en arbeiders, welke laatste groep door geregeld onderzoek via de bedrijven vertrouwd bleek met dit bevolkingsonderzoek. Zij werden op de voet gevolgd door' de bewoners van het Ramplaankwartier. Dan kwamen de bezoekers van het gebouw van de G.G.D., waar de bewoners van het Kleverparkkwartier, van de binnen stad en de bejaarden uit rusthuizen en hofjes zich te melden hadden. Hekken sluiter was het rayon rond de Haar lemse Kegelbond. In dit district wonen de best-gesitueerden, die - terecht of ten onrechte - van oordeel zijn zelf en privé voldoende zorg te besteden aan hun gezondheid. Uit het verslag blijkt voorts, dat het onderzoek bijzonder nauwkeurig werd voorbereid, waarbij onder meer zestig vrijwilligsters werden ingeschakeld. Opgeroepen werden 113706 personen, van wie er 79632 (68,2%) verschenen. Van het restant bleek 26323 (22,5%) reeds op bedrijf of in beroep kort te voren te zijn doorgelicht; 4167 (3,6%) personen bleven om geldige redenen weg; 1066 Haarlemmers (1%) weiger den te komen met opgaaf van (princi piële) redenen; 1370 (ruim 1%) bleek inmiddels overleden of vertrokken te zijn; 806 personen (0,7%) hadden an dere afspraken gemaakt, maar waren deze niet nagekomen, en 3342 mensen (3%) bleven weg zonder enige reden. De secretaris schrijft over de weg blijvers, dat onder dezen de categorie personen schuilt, die de eventuele con sequentie van een onderzoek niet aan durft. Hij neemt dat aan als een waar schijnlijkheid, die de zekerheid helaas zeer dicht benadert; een onverant woordelijke omissie kan een dreigend gevaar inhouden voor de volksgezond heid. In zijn verslag van. het medisch gedeelte van het bevolkingsonderzoek in Haarlem stelt dr. J. Stoffelsma, dat sinds 1945 over het algemeen een daling van het jaarlijks aantal nieuwe T.B.-gevallen wordt geregistreerd. Dat blijkt onder meer uit de tabel van de nieuw ontdekte gevallen van actieve tuber culose, genoteerd op het Haarlems consultatiebureau en hierbij berekend per 10.000 inwoners: 1939 (9,1); 1940 (10,2); 1941 (13,6); 1942 (14,1); 1943 (17,9); 1944 (15,6); 1945 (22,6); 1946 (17,3); 1947 (20,9); 1948 (14,7); 1949 (14,1); 1950 (11,3); 1951 (7,6); 1952 (8,2); 1953 (9,9). Men ziet hieruit, dat er na 1945 een geleidelijke daling der ziektever schijnselen heeft plaatsgevonden. In aanmerking genomen, dat er thans door meer intensieve opsporing meer gevallen ontdekt worden dan vóór de oorlog mag men thans concluderen, dat de situatie in deze onder het vooroorlogs peil ligt. Een steile daling van het sterfte-cijfer en meer geleidelijke daling van het ziekte-cijfer wekken het vermoeden, dat men wel op weg is de tuberculose uit te roeien. In Haarlem had in 1953 4 pet. der leerlingen der derde en zesde klassen positieve tuberculine-reacties, dat wil zeggen 96 pet. dezer kinderen is onbe smet. Van deze feiten moeten wij, aldus dr. Stoffelsma, zeer zeker de schaduwzij de zien. Besmet worden betekent net verkrijgen van een relatieve specifieke weerstand. Het brengt als consequen tie mede, dat al deze kinderen, die zon der specifieke weerstand tegen de tu- berkel-bacil het leven ingaan, de kans lopen door een niet herkende tubercu- lose-lijder te worden besmet. De eerste besmetting, die vroeger (voor het grootste percentage) onopgemerkt, dus zonder ziek te worden, in de jeugd plaats vond, heeft zich geplaatst naar de puberteit en daarna. Een besmetting wordt op deze leeftijd minder goed over wonnen; een onopgemerkte lijder bete kent in een voor tuberculose maagde lijke bevolking als de onze thans is een niet te onderschatten gevaar. Uit het verslag blijkt, dat tijdens het onderzoek in Haarlem aanvanke lijk werden gevonden 37 gevallen van actieve tuberculose (20 mannen en 17 vrouwen). Dit aantal werd verminderd met 2 personen, die na drie mêanden inactief bleken te zijn, en vermeerderd met 44, namelijk 40 dubieus actieve gevallen, die na ver loop van tijd actief bleken te zijn, 1 geval, waarvan oorspronkelijk de diagnose op dubieus specifiek was gesteld en 1 geval van inactieve tu berculose, dat onder controle geble ven, na enige maanden actief bleek te zijn. In totaal dus werden 79 ge vallen van actieve tuberculose <41 mannen en 38 vrouwen) geregi streerd. Daarvan werden 56 voor de eerste maal op het consultatiebureau ingeschreven, 23 gevallen waren cp het bureau bekend. Bij een verdeling in leeftijdsgroepen bleek, dat de oudere groepen de mees te gevallen opleverden:: 3040 jaar 11, 4050 jaar 15, 5060 jaar 19, 6070 jaar 14. Voor de overige groepen wa ren de cijfers 1520 jaar 3, 2025 jaar 6, 2530 jaar 9 en onder degenen, die zeventig jaar of ouder waren, werden 2 gevallen genoteerd. Het resultaat was, dat 13 personen in een sanatorium wer den opgenomen en 7 in een ziekenhuis, 1 was er verhuisd, 2 onttrokken zich aan controle en de overigen kuurden thuis onder controle van het consul tatiebureau. Het onderzoek bracht nog verschillende andere afwijkingen aan het licht; wij noemen slechts: longtu moren (35); hart- en vaatafwijkingen (79) en skeletafwijkingen (295). In to taal werden er 910 afwijkingen gevon den, 282 personen bleven onder con trole van het consultatiebureau. Ook dr. Stoffelsma betuigt in zijn verslag zijn dank aan de velen, die hebben meegewerkt om het onderzoek te doen slagen en hij meent, dat, dank Zaterdagmiddag was het een onge wone drukte in de Haarlemse brand weerkazerne aan de Ged. Oude Gracht. Nadat gedurende een wekenlange in structie en practische oefening 34 ver kenners van de Katholieke Jeugdbewe ging waren vertrouwd gemaakt met de geheimen van het vak van brandweer man, was Zaterdag de tijd aangebro ken dat door iedere jongen afzonder lijk een proeve van bekwaamheid moest worden afgelegd. De heren Pollé en Brouers hebben hieraan de gehele mid dag besteed met als resultaat dat aan alle jongens het insigne brandweerman kon worden toegekend. "oum ue afgelopen maanden 48 u^Jhiliêtsberijders zich in gespannen 'vbben om in de aula van de H.B.S. A. &n de Zijlvest de verkeerstheorie gron- te leren, zijn er Zaterdagmiddag 42 d' "un „puf" gekropen om de lessen in actuk te brengen. Onder leiding van adjudant J. van Zijl, die ook de cursus heeft gegeven, startten de deelnemers iedere 90 seconden, om bespied door ne gen controleposten de stad te doorkrui sen. Na afloop van de rijvaardigheids- proef bleek, dat er 38 geslaagd waren en 4 afgewezen. Vanavond zullen de di ploma's worden uitgereikt. De heer Pollé deelde dit resultaat in welgekozen woorden aan de candidaten mede waarna natuurlijk een vreugde vol hoera weerklonk. Distr. comm. Nooy, die bij de uitslag aanwezig was, feliciteerde de jongens met het be haalde resultaat en dankte de heren Pollé en Brauers die zo serieus de be oordeling hadden verricht en de he ren v. d. Berg, Drenth en Hederik voor de moeite in de vele weken van oefe ning en theoretische instructie. Het insigne brandweerman is een van de vele vaardigheden welke de verken ners in hun spel van verkenners kunnen behalen. Jammer was het, dat Zaterdagmid dag niet de brandspuit kon worden ge hanteerd wegens de strenge vorst, maar de heer v.d. Berg demonstreerde tot slot de nieuwe, 22 meter hoge, au tomatische brandweerladder, waarop de jongens nog eens hun behendigheid in klimmen en klauteren konden de monstreren. De organisatie van de training be rustte bij hopman Bilars, A.D.C. voor verkenners. Alhoewel de terreinen momenteel nog ongeschikt zijn voor voetbal, gaan de werkzaamheden voor de school voetbal commissie door. Immers over vijf weken zal het schoolvoetbaltournooi weer een aan vang nemen. Tot nu toe is de aangifte nog heel ge ring, slechts tien elftallen hebben zich aangemeld en dat is nog een heel eind van de 169 van het vorig jaar af. Toch zal de aangifte op a.s. Zater dag 5 Maart moeten sluiten, wil het programma tijdig opgesteld worden. De scholen hebben dus nog slechts een paar dagen de tijd om zich op te geven. De commissie dringt er nog eens op aan, zich aan de juistee leeftijdsgrens te houden. Het heeft geen zin in de laagste afdeling jongens beneden 11 jaar of boven 14 jaar op te stellen. En natuurlijk zijn er weer veel scheidsrechters nodig. Zij, die de leef tijd van 18 jaar hebben bereikt en zich geschikt achten voor het leiden van deze wedstrijden kunnen zich schrifte lijk aanmelden bij de heer J. A. G. Krouwels, Jan van Galenstraat 12, Haarlem, waarna zij van hem nadere gegevens zullen ontvangen. Men wordt verzocht met deze aanmelding spoed te betrachten. zij de intensieve propaganda en het grondige huisbezoek, met de 3342 perso nen, die weg bleven zonder opgaaf van redenen, het minimum genoteerd is dat bereikt kon worden. In zijn dank betrekt hij ook de man op de achter grond, de huisarts, die zo dikwijls een patiënt heeft moeten overtuigen van het onderzoek. Dr. Stoffelsma dringt dan ook aan op een geregelde herhaling van het onderzoek, dat als uiterste termijn om de drie jaar zal moeten geschieden. Ook hij noemt de opkomst buiten gewoon geslaagd, waarbij hij echter verklaart, dat men niet moet verge ten, dat onder de wegblijvers nog minstens 10 actieve gevallen schui len. Volgens dr. Stoffelsma zal dit aantal nog wel groter zijn, omdat de ervaring elders heeft geleerd, dat en- der deze groep, die hoofdzakelijk bestaat uit niet-willenden, niet-dur- venden en niet-begrijpenden in ver houding meer tuberculose schuilt. In een onbeschermde gemeenschap, zo besluit dr. Stoffelsma zijn verslag, zal daarmede terdege rekening ge houden moeten worden. Zeer zeker zal aan de groep wegblijvers het co- mende jaar nog intense aandacht worden besteed. Op de jaarvergadering van de Trans portarbeidersbond „St. Bonifacius" zijn de heren L. Mol en B. L. de Groot hartelijk gehuldigd in verband met hun 25-jarig lidmaatschap van de bond, waarbij vooral laatstgenoemde als se cretaris prachtig werk verricht heeft. Op Donderdag 3 Maart zal in de Stadsschouwburg een voorstelling wor den gegeven van „Hedda Gabier" voor de Haarlemse Kunst Gemeen schap, die in samenwerking met „Het „Fenned Productions Ltd" Londen, het gezelschap Engelse acteurs en actri ces heeft gecontracteerd. De regie is in handen van Peter Ashmore. De hoofdrol wordt gespeeld door Peggy Ashcroft. Wethouder W. F. Happé zal Woens dag 2 Maart geen spreekuur houden. Wethouder D. J. A. Geluk zal i.p.v. 2 Maart. 3 Maart zijn spreekuur houden om 11 uur. Op de 65e jaarvergadering van de Man- nenzangvereniging „Proza en Poëzie is komen vast te staan, dat het afgelopen jaar zeer gunstig is geweest. De voorzitter, de heer L. W. Kuyl, kon in zijn openingswoord met voldoening constateren, dat het koor gestadig groeit en sprak de wens uit, dat dit ook het ko mende seizoen zo mocht voortgaan. In het jaarverslag van de secretaris kwam tot uiting, dat de activiteit van het kcor tot goede successen geleid heeft met als hoogtepunt het Jubileumconcert met de Kon. Zangvereniging „De Mastreech- ter Staar". Ook het verslag van de pen ningmeester gaf een gunstig beeld. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen en enkele mutaties vonden plaats. Tot 2e voorzitter werd be noemd de heer P. Scheffer, tot 2e pen ningmeester de heer J. C. Sparreboom en tot commissaris de heer P. Cijs. Voor het komende seizoen werden di verse plannen gemaakt en besproken. Het koor zal dan deelnemen aan het Inter nationaal Concours op 30 Mei (2e Pink sterdag) te Hilversum, uitgeschreven dooi de „Kon. Bond van Gem. Zangveren, in Nederland". Ingeschreven werd in de af deling Uitmuntendheid. In de Vissershaven van IJmuiden is binnengelopen de Belgische kotter O. 132, die op zee een flinke zet water over- gekregen had. De opvarende A. P. uit Ostende is daarbij tegen het dek gesla gen en gewond geraakt. Bjj aankomst in IJmuiden bleek, dat hjj zijn rechter schouder had gebroken. De man is in het Antonius-ziekenhuis opgenomen. Het stralende winterweer van Zater dag en Zondag heeft ook in Haarlem weer tallozendoen besluiten de schaat sen, "die in de meeste gevallen nog voor de hand lagen, te grijpen en enkele uurtjes gezellig te zwieren op de grach ten, vaarten, sloten en meertjes, waar over Haarlem en omgeving in ruime mate beschikt. De kwaliteit van het ijs viel hier en daar nog al tegen. Grote snelheden konden niet bereikt worden, daar de botheid van de ijslaag dat niet toeliet, maar de pret werd daardoor nauwelijks gedrukt, integendeel. Het is een echt Hollands ijsfeest geworden, waaraan deelnam een overweldigend aantal schaatsliefhebbers en ten volle profiteerde van de ideale weersomstan digheden. De verschillende ijsbanen in de stad en omgeving trokken grote belangstel ling. Op de baan aan de Kleverlaan, waarvan het ijs in goede conditie ver keerde, werden Zaterdagmorgen de on derlinge politiewedstrijden gehouden, terwijl het in de bedoeling ligt om. ijs en weder dienende, Donderdagmiddag de traditionele schoolwedstrijden te or ganiseren. Aan deze wedstrijden zullen scholieren deelnemen van alle u.l.o., en middelbare scholen en scholen voor Ho ger Onderwijs. Teneinde de baan in prima toestdnd te houden, heeft de baa commissie besloten de baan vanavond te sluiten. Zondagmiddag is een 16-jarig meisje op de baan gevallen, waardoor zij haar linkerenkel brak. Op de ijsbaan Nova Zembla in Spaarndam, waarop zater dagavond een gecostumeerde ijswed- strijd werd gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de vereni ging, liep Zondagmiddag een 23jarig meisje door een val een lichte hersen schudding op. Een derde ongeval deed zich Zaterdagmiddag om half één voor op het ijs van de Houtvaart. Het vier jarig meifeje Trineke Scheper raakte plotseling in een wak en verdween on der water. Toegeschoten, onbekend ge bleven jongens, wisten het meisje uit het water te halen en brachten haar naar huis. Op de schrik na was haar verder niets overkomen. Het ijs in de Kloppersingel was bij na niet zichtbaar meer door de enor me menigten schaatsers, die zich op de gladde ijzers voortbewogen. Hun aantal wordt op ongeveer 4000 ge schat, zodat de politie het ijs om streeks kwart over zes, om onheil te voorkomen, ontruimde. Ook andere gedeelten van Haarlemse grachten en vaarten werden door de politie ont ruimd, omdat zij het ijs niet sterk ge noeg achtte voor het intensieve ver keer, dat zich er op voortbewoog. De gedeelten, die betrouwbaar worden gevonden, zijn door de politie afgezet met strowissen. Voor eigen en an dermans veiligheid wordt dringend aangeraden zich niet op ijs te bege ven, dat kennelijk onbetrouwbaar is. In Bloemendaal waren vooral het meertje van Caprera en dat achter ho tel Duin en Daal zeer in trek. De schil derachtige omgeving bood de taferelen bijna het aanzien van een wintersport- centrum. Op de rijbaan van het Tey- lerplein is Zondagmiddag pen halfbe vroren reiger gevonden. De Dierenbe scherming heeft zich over de vogel ont fermd door tussenkomst van de politie post. (Ongecorrigeerd) Tweemaal hebben Sjors en Sjimmie Zondagmiddag in het Concertgebouw ten getuige van de Haarlemse jeugd hun al lernieuwste avonturen beleefd, die zich deze keer in China afspeelden. Ook op het toneel wisten deze twee bekende stripfiguren alle op hun weg ko mende moeilijkheden op komische wijze op te lossen. En te oordelen naar de en thousiaste reacties .beantwoordde dit ge heel aan de verwachtingen van de jonge toeschouwertjes. Toen Sjors en Sjimmie, gedurende het derd'e bedrijf bij circus Saranasi belandden, wachtte de bezoe- kertjes tenslotte nog een verrassing in de vorm van de muzikale clown Fanta- sio. Het werd een geslaagde voorstelling, die zeker zeer in de smaak van het jeug dige publiek viel. Vrijspraak is voor het gerechtshof te Amsterdam het deel geworden van W. B.. een 25-jarige zetbaas van twee groen, tehandelaren, die hem een „verloren" portefeuille hadden laten „vinden" en wegens diefstal hadden aangeklaagd, te gelijk aanspraak makend op een borg som groot 500 gulden, die verdachte bij zijn indiensttreding had moeten stor ten. Ingeleid door de voorzitter van de R.K. Harmonie „St. Caecilia", de heer C. G. v. d. Stoop, die tevens het welkomstwoord sprak, heeft wethouder D. J. A. Geluk Zaterdagmiddag om 3 uur in tegenwoordigheid van genodig den en belangstellenden het tweede Nederlandse kwartettenconcours ge opend, door deze vereniging in Haarlem georganiseerd. De wethouder sprak als zijn overtuiging uit, dat wat hier werd georgani seerd, van bijzonder grote betekenis kan zijn. Men is gelukkig bezig ons volk wat meer kennis en gevoel voor cultuur en kunst bij te brengen. De achterstand, welke op dit terrein bestaat, moet worden aangevoeld als een leemte in de opvoeding van ons volk; men is thans echter op de goede weg, beginnend bij het onderwijs. Nog veel belangrijker zal het zijn, als men zo ver komt, dat de mensen ook zelf de kunst, om muziek te leren maken, toneel te spelen en op al dit soort terreinen iets te presteren, leren bereiken. Daarom is dit tweede kwar tettenconcours in ons land van zo groot belang. Vooral ook, omdat er uit de corpsen, die er aan meedoen, mensen worden getrokken, die hier een extra prestatie moeten leveren. Spr. hoopte, dat St. Caecilia succes met deze orga nisatie mocht hebben. Hij zag, dat velen waren gekomen uit alle delen van het land; helaas uit Haarlem slechts in geringe mate, maar dat wordt, hoopte hij, in de toekomst ook wel beter. Met de wens, dat dit concours daar de stimulans toe zou geven, besloot spr. zijn openingswoord. sierde het overigens ook van zeer mooi klankgehalte getuigende spelen. (Ie Pr.) Het klarinet-duo van de Chr. Harmonie Concordia uit Boskoop gaf eveneens muzikaal spel ten beste. Helaas was de toonvorming enigszins stroef. (Ie Pr.) Hoe moeilijk het is twee trombones zuiver te laten klinken leerde ons het spel van een duo eveneens van Concor dia uit Boskoop. Het klankgehalte was labiel en de werken deden bepaald langdradig aan (3e Pr.). Het koper kwartet van St. Caecilia uit Haarlem had niet voldoende controle over het spel, waardoor het enigszins onbe heerst aandeed. (3e Pr.). Tot slot van de middaguitvoering was het een dub- belkwartet van het Leidse Politie Mu ziekgezelschap dat met verdienstelijk spel juist genoeg punten voor een eer ste prijs verzamelde. Een koperkwartet der Leidse Politie opende de avonduitvoering. De stem ming was niet erg gelukkig. (2e Pr.). Het trio van de Chr. Muziekvereniging „Sursum Corda" uit Vlaardingen deed veel goede muzikale dingen. De onder- derlinge klankverhoudingen waren ech ter niet overal gunstig (le Pr.). Uit Arti et Religioni trad vervolgens we derom een duo op, ditmaal bestaande uit 2 pistons. Het geheel hiervan was bevredigend doch stond niet op het zelfde peil als 's middags het kwartet, (le Pr.). Een fluit en klarinet duo der IJmuider Harmonie revancheerde zich in het vrije werk van een vergissing, begaan in het verplichte nummer. Ove rigens was hun spel zeer voldoende, (le Pr.l.Wilhelmina uit Santpoort ex celleerde met een Saxophoon-kwartet, waarvoor alle lof, speciaal wat betreft het uitnemende klankgehalte, (le Prijs) Tenslotte een kwartet van St. Caeci lia uit Haarlem, zeer zeker niet onver dienstelijk, maar ook nu weer iets te grof in de begeleidende stemmen. (2e Prijs). J. L. De Zondagmiddagzetting ving aan met de 2de afdeling. Het kwartet van „St. Caecilia", Hoogland speelde een arran gement van Pitoni's „Cantate Domino". In alle opzichten klonk het homogeen en zelfs de klankkleur van de ongewone bezetting: piston, 2 saxofoons en trom bone voldeed. In het vrije nummer viel lichte onderlinge onzuiverheid op. (le Prijs). Het Kwintet van Bergen's Harmonie voerde een 3-delig werk van zijn klari nettist uit. Evenals het vrije nummer werd het muzikaal vertolkt, doch de on derlinge zuiverheid was bijna voort durend in gevaar. Reeds bij het stem men bleek dat men zich niet geheel naar de hobo kon richten, (le Prijs). Het duo „Willen is Kunnen", Lutje broek, trad in de Ere-afd. op. Tuba en Bariton waren goed op elkander inge steld. Vooral de techniek is lofwaardig! (le Prijs). De voorzitter van St. Caecilia, de heer C. G. v. d. Stoop, reikt aan het Trio uit Bergen de wisselbeker uit. De voorzitter van de Bond van Haar lemse muziekverenigingen, de heer Knosse, zei namens deze, dat de Bond dit initiatief op hoge prijs heeft gesteld. Hij vond het jammer, dat slechts een zusterorganisatie van St. Caecilia aan dit concours deelneemt. De heer Steentjes, voorzitter van het wijkcomité, noemde het een gelukkige omstandigheid, dat St. Caecilia niet naar de stad is getrokken. Hij hoopte, dat vele verenigingen in Noord dit goede voorbeeld zullen volgen, zodat het ge brek aan een beter gebouw, met goe de accoustiek hierdoor des te duidelij ker benadrukt zal worden. Hij dankte St. Caecilia voor de moed, om door dit concours Oud-Schoten weer meer naar voren te brengen. Als afgevaardigde van de R.K. Bond van Harmonie- en fanfaregezelschap pen, merkte de heer v. d. Linden o.m. op, dat St. Caecilia met het organise ren van dit concours de bond een slag voor is geweest. Nu het Rijk de federaties steunt met een subsidie van f 30.000 hoopte spr., dat dit voorbeeld ook door de gemeen ten en provincies zal worden nagevolgd en in dit verband wees spr. op de ge meente Obdam, waar de plaatselijke harmonie met f 500 uit de gemeentekas wordt gesteund. Na een dankwoord van de heer v. d. Stoop aan de wethouder en andere sprekers en ook voor de gekregen prij zen, welke op twee vanen aan weers zijden van dit podium tentoongesteld stonden, begaf zich het eerste duo naai' dit podium, waarop het vaandel van de organiserende vereniging prijkte. Over de muzikale prestaties schrijven onze recensenten het volgende: Een jeugdig duo van Wilhelmina, Santpoort, opende het Zaterdagmiddag programma. Goed samenspel, alsmede zuivere toonvorming en goede frasering mochten belangrijke factoren heten van dit optreden, (le Pr.). Het klarinet trio der IJmuider Harmonie bood zeer muzikaal spel. De toon was beschaafd en de frasering geschiedde met juist inzicht, (le Pr.). Het klankgehalte van Excelsior's Koperkwartet was goed. De articulatie der waldhoorn was helaas een beetje stroef. (2e Pr.). Het Klari netten-kwartet S.H.V. uit R'dam lever de verdienstelijk werk met een trans criptie van het eerste deel ener piano sonate van Mozart. Verder vielen sa menspel, muzikale opvatting en juiste tempo-wisseiingen op. (le Pr.). Uitste kend was het spel van het koperkwar tet der Chr. Fanfare Arti et Religione. Vooral een juist aangewende dynamiek Het le Duo uit Roelofarendsveen be heerste zijn partij goed. Jammer, dat de eerste partij in de aanvang wat glansloos klonk. Instrument nog koud? (2e Prijs). In het 2de Duo waren de beide bug le's mooi en gelijkluidend van timbre Er werd goed genuanceerd gespeeld. (3e Prijs). Het Saxofoon-kwartet uit Landsmeer speelde een Romance en Menuet prach tig van klank, met zeer mooie dynami sche schakeringen en goed aangevoelde frasering, in één woord, in alle opzich ten, hoogst muzikaal, (le Prijs;. Het Hoorn-kwartet „Crescendo" uit Delft. Op enkele onvaste inzetten na werd er welluidend en zuiver gespeeld. Dit kwartet vormt een degelijk ensem ble. Ook zijn nummers waren arran gementen. Het tweede nummer, „Zon dagslied" van Kreutzer, klonk geheel gaaf. le prijs. Het Saxofoon-kwartet O.B.K. uit Zeist speelde correct en weloverwogen, doch de nummers deden niet zo mu zikaal aan als die van het vorige saxo foon-kwartet. 2e prijs. O.K. Het Klarinet-trio van Bergens Har monie opende de avond- en tevens slotuitvoering. Uitstekend samenspel en muzikale opvatting bezorgde dit trio een eerste prijs met lof. Excelsior uit Rotterdam kwam met een kwartet voor hobo, fluit, klarinet en alt saxofoon. Over het algemeen verdienstelijk ensemblespel met goed klankgehalte. Eerste prijs. Het Trio van Bergens Harmonie, verdediger van de wisselbeker speelde het Trio van Beethoven uiterst mu zikaal. Jammer dat enkele vlugge pas sages in klarinet en saxdphoon niet ge heel gaaf verliepen. Overigens bewon derenswaardig, hier en daar zelfs su bliem. le prijs met lof. St. Caecilia uit Haarlem was met het kwartetspel in een Adagio van Haydn niet erg gelukkig. Stemming en klank gehalte lieten veel te wensen over. 3e prijs. Het koperkwartet van Wilhelmina uit Santpoort speelde met zeer behoor- lijk klankgehalte een sonatine van P. v. Mever. Hier en daar iets onzuiver van klank, maar over het algemeen weloverwogen samenspel. De articula tie vlotte niet overal even best. le pr. Tenslotte was het het saxofoonkwar tet „De Rietvinken" uit Eindhoven dat het concours besloot met twee klas sieke werken n.l. van Mozart en Chr. Bach. In eerstgenoemde was de klank wel eens wat erg fors en daardoor wat ruw aandoend. De Symphonia in Bes van laatst genoemde was hetzelfde van sfeer. De technische zijde stond op behoorlijk peil. De sopraan-saxofoon had een iets stabielere toon met meer soepelheid kunnen hebben, le prijs. JL. van heinde en ver waren gekomen en dit concours voor de volle honderd pro cent tot een eclatant succes hebben ge maakt. Hij wees op de opvoedende kracht, die er van uit was gegaan en dankte de juryleden, de heren Jos de Klerk en S. A. Noom, voor hun onpar tijdige en deskundige wijze van beoor delen. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat voor de deelnemers uit het hun verstrekte critische verslag nog wel de nodige lering te trekken viel. Tot slot volgde de prijsuitreiking. De wisselbeker, verdedigd door het Ber gen's trio, werd door dit trio weer als een trophee mee naar huis genomen, eerlijk verdiend, evenals de daaraan verbonden lauwertak en draagmedailles, door het Haarlemse Gemeentebestuur geschonken. „Amicitia" uit Landsmeer kreeg de grootste zilveren krans, door Haarlem's Kerkvorst beschikbaar ge steld, het klarinet-trio uit Bergen de tweede en het kwartet „S. Caecilia", Hoogland (Amersf.), de derde. Het saxophoon-kwartet „Wilhelmina" uit Santpoort verwierf met het hoogste aan tal punten op Zaterdag de wisselbeker die „St. Caecilia" zelf daarvoor had ge schonken. Het koperkwartet „Arti et Religione" uit Haarlem ging met de lau werkrans van de K.A.B. huistoe. Dat dit concours ten volle geslaagd is, bewezen de woorden van een afge vaardigde uit Bergen, die in een woor denrijke speech dank bracht aan „St. Caecilia" voor de betoonde moed, om dit concours te organiseren, terwijl h(j „De Rietvinken" uit Eindhoven uitdaag de het volgende derde kwartettencon cours in handen te gaan nemen, wel ke uitdaging bij monde va<n een ver tegenwoordiger van dit kwartet werd aanvaard. Maandag 28 Februari Hoog water: 7.29 u. en 19.51 u. Laag water: 3.00 u. en 15.28 u. Dinsdag 1 Maart Hoog water: 8.17 u. en 20.46 u. Laag water: 3.42 u. en 16.14 u. (Niet officiële koersen) Vorig Opening Toen de laatste tonen waren verklon ken, werd de spanning voelbaar in de zaal. Deze bleef tot de voorzitter van de organiserende vereniging, de heer C. G. v. d. Stoop Sr., een woord van dank richtte, vooral tot de deelnemers die slot Ned. 1953 103y2 3'/4 Ned 1953 102',» f 1/4 Ned. 1948 100J,4 3(4 pCt. Ned 195U 100,4 JV, Ned. 1954 ÏOO?» 11/4 Ned. 1955 100'/» 3-3 y2 Ned 1947 100,4 3 Ned. 62-84 oeJ. lac. 101% uiscnr. Grtbk 1946 3 pCi lOO'/i xeo Handel Mil cert 228 A.K U. 301% van Berkei s Patent 169% Catvé-Delft cert 260 van Gelder 272 Kon. Hoogovens cert 279(4 UnUever cert. 377(4 Ned. Kabel 270 Philips 353% Nieuwe Philips 341 Kon Petroleum 542(4 .Amsterdam' Rubbei 114(4 Holl Amerika Lijn 196% Kon Ned. Stoomb. Mif 182(4 Ned Scheepv. Unie 189(4 H.V.A. 142(4 Deli Ml]. Cert. 143 28/2 10014 304 377(4' 357 346 544 115(4 188' 183 190(4 142(4 143'/2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3