Beslissing van K.W.G. is politiek slechts van gering belang Met haar geestelijke betekenis vergeleken echter is een kabinetscrisis maar een minder belangrijk geval Willems' woord vraagt om een klinkend antwoord Douane verovert gepantserde Belgische smokkelauto Enorme brand legt Troelstra- oord te Beek bergen in de as Grootscheepse demonstratie tegen nieuwe schoolwetten in Brussel PROF. ROMME OP OVERIJSSELS APPEL DER K.V.P. Mandement deel van verkiezingsprogram Twee liederen Geslaagde operatie van Nederlandse douane te Oostburg 1 Afschrikwekkende vuurzee „De regering zal door de administratie gekneveld worden Natuurhistorici protesteren MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 PAGINA (Van onze correspondent) Er ligt in het woord van de heer Willems een zware persoonlijke tragiek, maar ook een brok katholieke gemeenschapstragiek. Beide doen pijn en hierover spreek ik verder niet. Maar het woord van de heer Willems is gepaard gegaan met een ander woord. Hij aan vaardt de volle verantwoordelijkheid, welke het lidmaatschap van een politieke partij meebrengt. Dit betekent, dat Willems' woord begeleid wordt van een „Volgt ook gij, anderen, in het land dit Bisschoppelijk vermaan niet." Dit laatste vraagt om een antwoord, om een daad, die deze wekroep doet verklinken en verijdelen. In deze geest liet prof. mr. C. P. M. Romme zich Zaterdag uit op het door ongeveer 1200 personen bezochte Overijssels Appèl van de K.V.P. te Almelo in een magistrale rede, waarin hij commen taar gaf op, zoals hij het noemde, een „niet geheel onbewogen week". Tot de heer Burger en de Partij van de Arbeid zeide prof. Rom me, als antwoord op de uitlatingen over de samenwerking met de K.V.P.: „Wil men met ons samenwerken dan moet men ons nemen zoals wij zijn, anders moet men niet met ons samenwerken." De rede van de heer Romme, welke door de K.R.O. werd uitge zonden, werd herhaaldelijk onderbroken door luidruchtig applaus van de honderden aanwezigen, van wie een aantal in bijzalen via geluidsinstallaties de rede moest volgen. SU.S.-huis niet op de Karei Doorman Het lot is zoek Oude vrouw dood in huis aangetroffen Mr. v. Oven verdedigt Berkelse arts Schip in Waddenzee vlot gekomen Na fel handgemeen Schoolstaking op 25 Maart Bias dat Zuarbr&nden op Uw maag. Lages naar Breda De schietbanen Nu ook protest van Vlieland Loonzakjes met 17 mille verdwenen Benoemingen bisdom Haarlem Heeft accoord met Indonesië zin? Protest tegen rechts verkrachtingen PROF. "MR. C. ROMME In het begin van zijn rede herinnerde prof. Romme aan zijn vijftien dagen ge leden in een radiopraatje uitgesproken n-ening, dat naar de beslissing der Ka tholieke Werkgemeenschap in de Party van de Arbeid met spanning zou moeten worden uitgezien om haar geestelijke betekenis, doch dat, wat ook die beslis sing zou worden, haar directe politieke gevolgen slechts gering en relatief zelfs te verwaarlozen zouden zijn. Nu de be slissing inmiddels deze week gevallen is bleef prof. Romme bij zyn mening, doch hij voegde eraan toe zich destijds niet in zijn hoofd te hebben gehaald wat de heer Willems van de Katholieke Werkgemeenschap Dinsdag op het P.v. d.A.-congres heeft onthuld, namelijk dat we op een onmiddellijke kabinetscrisis zouden zijn getracteerd wanneer de Ka tholieke Werkgemeenschap zou zijn ver dwenen. Hij vroeg zich af of het voor hem wel passend zou zijn geweest „een bevriende inschakeling van ernstige po litieke druk" bij een gewetensbeslissing over een vermaan der kerk ook maar als een mogelijkheid te veronderstellen. De geestelijke kant van de door de K.W.G. genomen beslissing achtte hij evenwel zo ernstig, dat hij in vergelij king daarmee zelfs een kabinetscrisis maar een minder belangrijk geval kon noemen. De redevoering van de fractievoorzit ter van de P.v.d.A., mr. J. A. W. Bur ger, op het verleden week gehouden P.v.d.A.-congres aan een beschouwing onderwerpend, constateerde prof. Rom me, dat het „lieflijk" beeld, .dat drie weken geleden in de Eerste Kamer ook door de P.v.d.A. werd opgehangen over de positie waarin het huidige kabinet verkeert, op het P.v.d.A.-congres verte kend werd. Het bracht wijziging in de lieflijkheid, maar niet in het beeld zelve. In 1953 meende de socialistische fractie voorzitter al een vlekje te ontdekken op ons democratisch gezicht. Hij was toen opvallend vriendelijk tegen de A.R. en toonde zich bereid desnoods sociale vooruitgang op te offeren voor de de mocratie. Lijnrecht doorhollen Het Bisschoppelijk Mandement werd in 1954 onmiddellijk gevolgd door de P.v.d.A.-kaderdag, waar de Teer Burger zoal geen blijk gaf van lijnrecht door denken dan toch van lijnrecht doorhol len. Hij wilde toen de K.V.P. isoleren. In 1954 levérde de heer Burger slag. Hij rekende uit dat een Kamermeerder heid mogelijk was zonder de P.v.d.A., maar ook zonder de K.V.P. De redevoeringen van de heren Schou ten en Tilanus deden echter de socia listische luchtballon springen en de gas sen walmden nog op het vorige week gehouden P.v.d.A.-congres, waar er geen goed woord voor de protestants- christelijke partijen op overschoot. Nadat prof. Romme had vastgesteld, dat op het P.v.d.A.-congres geen nieuw alternatief voor de vorming van een re gering gevonden is, zei hij, dat men de uitlatingen (prof. Romme noemde het verzuchtingen) over het huidige kabinet niet te tragisch moet nemen. Dit laatste mede door de mededelingen van minister Drees over de goede sa menwerking in het kabinet. Prof. Rom me wenste echter duidelijk te stellen onder welke voorwaarde de K.V.P. wenst samen te werken en zei: „Wil men met ons samenwerken, dan moet men ons nemen zoals wjj zijn, anders moet men niet met ons samenwerken!" De heer Romme richtte tot de socia listen het verwijt, dat zij te weinig realiteitszin tonen. Men brengt zich in trance met doorbraaksuccessen, herin nert zich nog wel de verkiezingssuc cessen van 1952, maar is vergeten, dat in 1954, nog vóór het Mandement ver scheen, de K.V.P. een stemmenpercen tage behaalde, dat haar niet alleen weer onbetwist de grootste partij maak te, maar dat ook hoger lag dan ooit voor de oorlog door haar werd be haald. Op het P.v.d.A.-congres heeft ir. Vos berekend, dat 12 tot 14 pet. van de katholieken op de P.v.d.A. hebben ge stemd. Als de heer Vos nog even doorgestudeerd had, aldus prof. Rom me, dan zou hij ook ontdekt hebben, dat het verschil tussen de katholiek geregistreerden en de praktizerende katholieken een overeenkomstig percen tage uitmaakt. Ik beweer niet dat de met-praktizerenden de P.v.d.A.-kolom- men vullen, maar de heer Vos zal toch niet tot het wonderlijke inzicht komen, „dat de niet-praktizerende katholieken in de K.V.P.-kolommen te vinden zijn en de praktizerende katholieken in die van de P.v.d.A." Doorbraak geslaagd Eindelijk heeft men bekend laten worden, dat het ledencijfer der K.W.G. enkele honderden leden telt. Ik herin ner me, dat in 1952 en cijfer van ruim 4500 leden genoemd werd voor de Pro testants Christelijke Werkgemeenschap. Gezien in het licht van dit laatste cijfer („ook de hele wereld niet") en de honderdduizenden leden van de K.V.P. is het ledencijfer der K.W.G. erg schamel. En met dat schamele cijfer maakt men zich wijs, dat de doorbraak geslaagd is. Prof. Romme stelde voorts de vraag waarom er zo geheimzinnig werd rond gesprongen met de uitslag van de ge heime stemming in de K.W.G. „en dat nog wel in de strijd om het behoud van een zogenaamde gave democratie, die men door ons acht aangetast." De P.v.d.A. verwijt ons, aldus de heer Romme, gebrek aan duidelijkheid. Wan neer hebben wij echter de P.v.d.A. door ons optreden verrast? Wist zij niet steeds van te voren hoe ons standpunt t.a.v. een of ander probleem zou zijn en als ze het niet wist, was dat dan niet op de eerste plaats te wijten aan een leemte in hun kennis omtrent onze be ginselen? Prof. Romme gaf vervolgens een opsomming van verschillende ka tholieke programmapunten als inte gratie, sociale zekerheid, woningbouw, industrialisatie e.d. Wij hebben destijds de verantwoordelijkheid en de conse quenties gedragen van de o.m. uit mo netaire overwegingen noodzakelijke hoge belastingen. Even consequent eisen wij thans een verlaging van de belastingen omdat dit mogelijk is. Het zedelijk beginsel is de sterkst bepalende kracht in onze politiek. Hier voor hebben wij de samenwerking van alle standen en groepen nodig. De heer Burger heeft, aldus prof. Romme, gezegd, dat hij het Mande ment niet tot inzet van de verkiezings strijd wenst te maken. Maar, zo voegde hij er aan toe, Romme zal er zijn succes en zijn winst van moeten hebben. Het Mandement noemt het lidmaat schap van de P.v.d.A. onverantwoord. Aan dit deel -an het Mandement als inzet van de verkiezings-actie verklaar de prof. Romme geen behoefte te heb ben. Maar het Mandement is niet de verengde brief, die de heer Burger er in ziet. Het bevat ook aanwijzingen en richtlijnen voor een christelijke maat- schuppijvorming. Daarom zal het met de Pauselijke encyclieken en het Vasten- mandement in het nieuwe verkiezings program worden opgenomen! Beslissend ogenblik Omtrent de verklaring van het partij bestuur der K.V.P., waarin het een- heidsgesprek werd afgebroken, merkte prof. Romme op, dat hy naar letter en geest geheel achter deze verklaring stond. Hij zei voorts: Na twaalf malen het belang van de Kerk in zijn beschou wing te hebben betrokken en in zijn be scherming te hebben genomen heeft de heer Willems het woord gesproken, aan de wens van de bisschoppen niet te kun nen voldoen, omdat „wij het niet mo gen". Dit is voor thans het beslissende ogenblik. Dit is de scheiding der we gen, welke nochtans geen afbreuk mag doen aan de voortdurende chris telijke liefde. Er ligt in dit zwa.o Willems-woord een zware persoonlijke tragiek, maar ook een brok katholieke gemeenschapstragiek. „Beide doen pijn en hierover spreek ik verder niet". Het woord van de heer Willems is echter gepaard gegaan met een ander: De aanvaarding van de verantwoorde lijkheid van het lidmaatschap van een politieke partij. Dit betekent dat Wil lems' woord begeleid wordt van een: Volgt ook gij, anderen in het land, dit bisschoppelijk vermaan niet. Dit vraagt om een antwoord, om een daad, die deze wekroep doet verijdelen en verklinken. 10 Maart wordt in de Rijkskieskringen Tilburg en Den Bosch een bliksemactie gehouden door 10.000 propagandisten, die zullen trachten in één avond duizenden nieuwe leden te werven. Deze bliksem actie moet een blikseminslag worden na de wekroep om een andere weg te vol gen dan het Episcopaat. Deze actie moet een bliksemschicht worden. Ik zeg dit. aldus prof. Romme, uit het land van Ariëns, tot de katholieken van T a- banl Zijn voorbeeld, zijn sterkte moett wij met volharding blijvend de onze maken. Voordat de heer Romme zijn grootse redevoering hield, sprak het Tweede Kamerlid, de heer J. M. Peters, een rede uit, welke hij aanzienlijk moest bekorten omdat Romme's toespraak door de K.R.O. werd uitgezonden. De heer Peters gaf een schets van de ont wikkeling der huidige maatschappij, die om steeds meer specialisatie vraagt cn een daarb(1 aangepast gezinsleven en onderwijssysteem. Aan het slot van de geslaagde bijeen komst deelde de voorzitter van de kring Overijssel, drs. G. J. M. Horbach, mede dat in de week van 12 tot 19 Maart in geheel Overijssel een grote ledenwerf campagne zal worden gehouden. In zijn openingswoord had i-ij er zijn voldoe ning over uitgesproken, dat prof. Rom me deze belangrijke rede zou uitspreken voor het front van zijn eigen kiezers, die hem al verscheidene parlementaire pe rioden als hun lijstaanvoerder naar het parlement afvaardigden. Telegrafist Wim van Schaik aan boord van de Karei Doorman, heeft aan zijn vader een telegram gezonden, dat niet hij, maar zijn meisje in het bezit moet zijn van het lot, waarvan hij het nummer noteerde en welke notitie hij bij zijn vader achterliet. Vader van Schaik is daarna naar zijn toekomstige schoondochter gestapt, die onmiddellijk overal gespeurd heeft naar het vermiste lot, doch het waardevolle papiertje nog niet heeft kunnen vin den. Mej Th Sluis wacht nu maar tot haar verloofde over vijf weken in Rotterdam is teruggekeerd. Gezamen lijk zullen zij dan verwoede pogingen in het werk stellen om alsnog het voo hen zo kostbare lot te vinden.... Zij hebben nog tot 8 Augustus de tijd. Daarna kunnen zij geen recht meer doen gelden op het woonhuis. De 82-jarige weduwe M. Hummel is in haar woning te Groningen door haar buur vrouw dood aangetroffen. De buurvrouw wilde de oude vrouw de krant brengen toen ze haar dood op de grond zag liggen. Ze waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde. Ook het parket was spoedig ter plaatse. De politie wenste geen commentaar te geven. Buurtbewoners wisten te vertellen dat in de woning een ravage was aangericht. Er zijn van die toevalligheden in het leven, die soms een scher per accent aan een gebeurtenis geven, dan de kundigste regie vermag uit te denken. Zaterdag middag sprak prof. mr. C. Romme op het Overijsselse appèl te Al melo. Zijn rede, die over de zen der Hilversum II door de KRO werd uitgezonden, werd voorafge gaan door het door de te Almelo aanwezige toehoorders aangehe ven lied: „Aan U, o Koning der eeuwen, aan U blijft de zege praal". Nog geen uur later zond over Hilversum I de V.A.R.A. in het radioweekjournaal flitsen uit van het congres van de Partij van de Arbeid. Een belangrijk deel van deze flitsen was gewijd aan de rede, die op dat congres werd uitgesproken door de nieuw be noemde voorzitter Evert Vermeer. Na deze rede hief het congres een van de strijdliederen van de P.v. d.A. aan. Dit lied eindigt met het in climax te zingen slot: „Aan u, o volk; aan u, o volk, de zege praal". Een toevallige omstandigheid, die omlijsting van twee redevoerin gen. Accentueren echter deze twee liederen niet juist in hun een voud wat de twee in de politiek verbonden groepen in wezen scheidt? In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is Zaterdag de Jongerendag gehouden over Suriname en de Nederlandse Antillen. Onder de honderden studenten en leerlingen van middelbare scholen, die deze dag bijwoonden, bevond zich ook H. K. H. Prinses Beatrix, die men hier in da rij ziet staan voor de garderobe. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de Haagse advocaat mr. S. v. Oven de verdedi ging voeren van de Berkelse arts voor r' Huge Raad. De verdediging tijdens deze cassatiebehandeling zal niet door de vc-i ge raadsleden van dokter O., die wegens moord op zijn echtgenote tot levenlange gevangenisstraf is ver oordeeld. de mrs. Huygens en v. 't Hoff Stolk, worden gevoerd daar het toelichten van de cassatiemiddelen voor de Hoge Raad een speciale tech niek vereist, welke door slechts enkele advocaten in Nederlam in voldoende mate wordt beheerst. Mr. v. Oven be hoort tot deze gespecialiseerde groep. Het ligt in de bedoeling dat de beide vorige verdedigers van dokter O. tij dens de cassatieprocedure zich geheel afzijdig zullen houden. De behandeling van de Berkelse zaak in hoogste in stantie, waarin slechts bekeken kan worden, o.' het vonnis "an het Haagse gerechtshof juridisch juist is, is op 15 Maart voorgesteld. De Wieringen 89 van de kophanen- visser G. Bais. die bijna een week op een bank in de Waddenzee ten Zuiden van Terschelling heeft vastgezeten, is Zaterdagochtend in alle vroegte de ha ven van Harlingen binnengelopen. De waterstand in de Waddenzee was hoger dan in de dagen daarvoor, doordat de Oostenwind was afgenomen. De Wierin gen 89, die daags tevoren nog was be voorraad door de bemanning van de reddingboot Twenthe uit Harlingen, kwam daardoor vlot. In de afgelopen nacht heeft de Ne derlandse douane in de Veerhoek in de buurt van Oostburg (Zeeuwsch Vlaan deren) een Belgische pantserwagen veroverd. De chauffeur werd na een fel handgemeen overmeesterd en gearres teerd. Zijn maat kon ontkomen. Sedert 1950 is dit de achtste Belgische pant serwagen die door de douane in Zeeuwsch Vlaanderen gegrepen is. Op een grote boerderij werden nadien twaalf graskalveren in beslag genomen die kennelijk voor smokkel naar België waren bestemd, alsmede een voorraad jenever. De landbouwer N. zeide van niets te weten. Hij zelf, twee zoons en een schoondochter alsmede een man, die eerder in de nacht kennelijk op de nitkijk stond, werden gevankelijk naar Oostburg gevoerd. De „rode pantserwagen", die vannacht op de smokkelaars is veroverd, behoort vermoedelijk tot een grote smokkelor ganisatie, die aan de Zeeuwsch-Vlaamse grens opereert met waarschijnlijk voor namelijk vee en boter. Reeds enige ma len was de pantserwagen gesignaleerd, zonder dat het mogelijk was het snelle voertuig in handen.te krijgen. Vannacht waren op vitale punten posten van de douane uitgezet. Om half twee werd n de buurt van de Veerhoek een man begrepen, die van het erf van de boer derij van N. kwam, na daar een RJdje te hebben rond gescharreld. De- e C"13" uitte waarschuwingskreten, oordat men hem onschadelijk kon ma- n- Twee uur later, toen men de hoop reeds had opgegeven, verscheen de pantserwagen, op de weg en reed het erf van de boerderij op. De chauffeur kreeg kennelijk een lichtsein om hem voor onraad te waar schuwen. Snel werd de wagen gedraaid, de commies P. B. van Waas rende op de wagen toe, sprong op de motorkap, stak zyn pistool door het mangat van de cabine-kap en sommeerde te stoppen. De Belgische chauffeur echter gaf vol gas, doch zijn nieuwe passagier belem merde het uitzicht. In volle vaart smakte de pantserwagen tegen een uitgraving langs de weg. Commies Van der Waas rolde 'van de wagen af, sprong op, rukte een portier open en greep de chauffeur, die trachtte te keren. Hij sleurde de chauffeur achter het stuur vandaan. De mede-inzittende verdween in het duister. In het gevecht met de zwaar gebouwde Belgische chauffeur kreeg Van der Waas weldra hulp van zijn toestormende collega, C. Th. Houten pen, die enige rake klappen uitdeelde en de chauffeur op de grond drukte Het pleit was toen gauw beslist. Onmiddelijk na de vangst kwamen de jonge boer N. en zijn vrouw per auto uit België thuis. Zij werden in arrest gesteld. Later, toen na een on derzoek in de schuren van de boerdeiij de twaalf kalveren werden gevonden, werden ook de oude boer en diens klein zoon onder arrest naar Oostburg ge bracht. Een beeld van de verwoesting na de brand in het „Troelstra-oord" te Beekbergen. De grote zaal wer door de vlammen volkomen vernield. Meer dan tienduizend kaderleden van alle christelijke organisaties hebben gis teren te Brussel deelgenomen aan de nationale protestdag tegen de schooi- ontwerpen van de regering. De manifes tatie groeide uit tot een krachtig ver toon van het verzet der katholieke be volking tegen de door de regering be- raamde aanslag op het katholiek onder wijs. De voormalige minister van onder wijs, Harmei, een van de talrijke voor aanstaande leiders die het woord voer den, bestempelde de protestbetoging als zonder voorgaande in de jongste 15 jaar. „Het is de eerste maal in de drie kwart eeuw, aldus Harmei, dat duizen den leiders en militanten die alle scha keringen van de christelijke gedachte vertegenwoordigen, bijeenkomen om samen hun oppositieplan vast te leggen tegen een aantal wetsontwerpen die hij niet aarzelde te bestempelen als de he vigste aanval welke door een regering in de twintigste eeuw is ondernomen tegen de invloed van de katholieke Kerk in België. Harmei wees er ver der op dat de regering, die gedurende vijf maanden heeft verkondigd dat er in België tweemaal meer bijzondere dan officiële scholen bestaan, thans ver plicht is toe te geven dat dit aantal in beide sectoren gelijk is, maar dat het bijzonder onderwijs 200.000 leerlingen meer telt. Tenslotte zei de voormalige katholieke minister van Onderwijs: „Het christelijk onderwijs, dat het land ge durende zovele eeuwen onschatbare diensten bewees, verdient niet te wor den verlaagd tot een onderwijs dat menJ heim. alleen maar duldt en bovendien nog in zijn bestaansmiddelen aantast." Behalve Harmei spraken ook nog ex-premier Eyskens en partijvoorzit ter Lefèvre. Eyskens wees erop dat vol gens het getuigenis van minister Col- lard de schoolstrijd moet dienen om het socialisme nieuwe machtsposities te be zorgen in het Vlaamse land. De C.V.P.- partijvoorzltter noemde de protestbeto ging de eerste phase van de vijande lijkheden die erin bestaat de openbare opinie voor te lichten. Indien de rege ring niet toegeeft zal een tweede pha se volgen, waarin de protesten vervan gen zullen worden door aanvallen aller hande. Zinspelend op mogelijk admini stratief verzet zei de heer Lefèvre: „De regering zal door de administratie ge kneveld worden." Uit protest tegen de onderwijswet zullen de katholieken van België op 25 Maart in schoolstaking gaan. Op die dag dus zal geen katholiek kind naar zijn vrije school gaan en geen katholieke on derwijzer op een vrije school les ge ven. Dit is het eerste punt van een plan, dat gisteren voor een deel bekend ge maakt is om de regering te dwingen haar voorstellen terug te nemen of te wijzigen. Het plan is in hoofdzaak ge- Een ongemeen felle brand heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag het Froelstra-oord aan de Loenenseweg te Beekbergen bijna geheel in de as ge legd. Het gehele hoofdgebouw en een groot gedeelte van de inventaris wer- len een prooi der vlammen. Slechts de uit verschillende verdiepingen be staande toren van dit studie- en vacan- tie-oord van de P.v.d.A. kon worden behouden. De brand heeft zeker een schade van f350.000.— a f375.000.— aangericht. Hoeveel de schade eventueel meer be draagt, kan men eerst bepalen nadat de verzekeringsexperts een onderzoek heb ben ingesteld. Het gebouw en de inven taris waren tegen brand verzekerd, te en bedrijfsschade evenwel niet. Toen de zoon van de beheerder, de heer Schippers, zich tegen het midder nachtelijk uur in zijn slaapkamer op de eerste etage ter ruste wilde bege ven, ontdekte hij de brand. De Zuide lijke muur van zijn slaapkamer, die uit z.g. celotex bestond, stond in lichter laaie. Vader en zoon probeerden on middellijk het vuur met schuimblus- jers en een brandslang te doven, doch al hun pogingen waren tevergeefs. De vlammen vonden gretig voedsel in het vele hout, dat by de bouw van het grote pand was gebezigd en in een minimum van tijd was het boven een grote af schrikwekkende vuurzee. De brandweren van Beekbergen en ..peldoorn, die spoedig met groot ma terieel ter plaatse waren, konden even min verhinderen, dat het hoofdgebouw tot de grond toe afbrandde. De brand weerlieden werden bij hun blussings- verk sterk gehinderd door de koude. Z(j slaagden er evenwel in de toren te behouden. Een detachement van twintig leden van het depot der Koninklijke Mare chaussee te Apeldoorn, dat ter assis tentie was opgeroepen, hielp bij het in veiligheid brengen van de inventaris en assisteerde voorts bij de afzetting van het terrein. Ondanks de koude en het middernachtelijk uur was de be langstelling zeer groot. Omtrent de oorzaak van de brand be staat nog geen zekerheid. Vermoed wordt, dat een lamp met snoer, die aan de celotex muur was bevestigd, kort sluiting heeft gemaakt. Advertentie Nog beter: voorkom het Met Rennies. U hoeft geen vrees te hebben voOr overtollig maagzuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen". 't Zou interessant zijn, als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuur- brand tot het verleden. De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. De Duitse S.D.-chef Willy Lages, wiens doodstraf door de minister van justitie in levenslang werd veranderd, is van de gevangenis te Scheveningen naar de extra beveiligde strafgevangenis te Bre da overgebracht. Het algemeen bestuur van de Kon. Neet. Natuurhistorische Vereniging heeft zich tot de raad van ministers gewend met een schrijven, waarin het mededeelt met ontstel tenis kennis te hebben genomen van pers berichten. die gewagen van een interde partementaal overleg over de mogelijkheid op een aantal waddeneilanden oefenterrei nen voor tanks en vliegtuigen in gebruik te nemen. Het bestuur zegt, dat het sterk groeiende Nederlandse volk in de laatste tien jaren reeds bijzonder grote offers heeft gebracht voor de defensie door het afstaan van vele gebieden, die uit natuurwetenschappelijk en/ of recreatief oogpunt belangrijk waren. Het bestuur doet een beroep op de ministerraad te willen voorkomen, dat er beslissingen wor den genomen, die tot nog verder verlies van terreinen zouden leiden. Ook de gemeenteraad van Vlieland heeft in zijn vergadering van Vrijdag gepro testeerd tegen bet plan een tankbaan op het eiland aan te leggen, tot uiting ge bracht in een telegram aan de minister van Oorlog. Voorts heeft de raad ernstige bezwaren tegen de plaats waar de tankbaan is gepro jecteerd, omdat deze grenst aan de broed plaatsen van de Eidereend. de meest zui delijke broedplaats in Europa, bezocht door ornithologen uit vele Europese landen en zelfs daarbuiten. De raad meent dat Vlie land reeds meer dan haar aandeel voor de defensiedoeleinden bijdraagt, er is een dub bele schietbaan voor mitrailleurs %'an de luchtstrijdkrachten en een proefschietbaan van de Marine. De contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming, waarbij 85 or ganisaties werkzaam op natuurbe- schermingsgebied zijn aangesloten, heeft een telegram gezonden aan de ministerraad, waarin zij mededeelt ten zeerste geschokt te zijn door het be richt dat opnieuw belangrijke terreinen op de Waddeneilanden, w.o. een staats- natuurreservaat, voor militaire oefenin gen zullen worden bestemd, Dit ziet de commissie als een ontoelaatbare aan slag op de grote belangen van recreatie en natuurbescherming, die te meer on begrijpelijk wordt geacht daar het ein de van de uitbreiding der oefenterrei nen reeds in 1952 werd aangekondigd. De vereniging voor vreemdelingen verkeer „Vlielands Belang", de Vlie- landse Middenstandsvereniging en de Bond van Horecabedrijven op dit eiland hebben een protesttelegram tegen de voornemens om op het eiland een oefenterrein voor tanks in te richten gezonden aan de ministers van Oorlog en Marine, Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken, Binnenlandse Za ken, Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening en Sociale Zaken en aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Een kwartier slechts liet men dezer dagen de loonzakjes onbewaakt in een technisch bureau te 's-Gravenhage Tien zakjes, bevattende de grootste salarissen van het bureau, tezamen inhoudende f 17.000, waren verdwenen, toen men terug kwam. Deze salarissen waren be stemd voor Amerikanen, die in dienst van dit technisch bureau werken. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (O. L. Vrouw v. Lourdes en H.H. Martelaren van GoTcum) de zeereerw. heer J. Veerman; tot pastoor te Schermer de zeereerw. heer H. W. J. Verbeek, die kapelaan was te Am sterdam (O. L. Vrouw Rozenkrans); tot kapelaan te Rhoon, met opdracht de op richting van een nieuwe parochie in Hoog vliet voor te bereiden, de weleerw. heer J. S. W. Groenen, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Liduina); tot bouw pastoor te Delft-N.W., met opdracht de op richting van een nieuwe parochie in Delft- N.W. voor te bereiden, de zeereerw. heer F. P. J. Boelrijk. die rector is te Delft (St. Hippo Ziekenhuis). Vele Eerste-Kamerleden vragen zich in het voorlopig verslag over de begroting van Buitenlandse Zaken af wat voor zin het heeft t.a.v. de opheffing van de Unie met Indonesië tot een accoord te komen. Uit officiële uitlatingen blijkt immers, dat een opheffing van de Unie als spring plank zal worden gebruikt voor nieuwe acties inzake Ned. Nieuw-Guinea. De zekerheid bestaat voorts, dat Indonesië het nieuwe verdrag op wezenlijke pun ten volkomen anders interpreteert dan Nederland. Zij protesteren met klem tegen de rechtsverkrachtingen, door Indonesische autoriteiten gepleegd - en blijkbaar door de Indonesische regering gedekt - met betrekking tot de Nederlandse arrestan ten. Zou niet op korte termijn inachtne ming van normale internationaal erken de rechtsopvattingen te dezen kunnen worden verkregen, dan wordt bepleit, dat de regering ernstig overweegt of deze aangelegenheid niet voor het forum der V.N. kan worden gebracht. Rusland. In elf Russische republie ken zijn gisteren verkiezingen gehou den voor vertegenwoordigers in de Op perste Sovjet, de plaatselijke en pro vinciale raden. (Rtr/UP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5