Twintig wedstrijden Engeland afgelast in De Jong blijft leider in strijd om nationale damtitel Wies Zwarthoedv. d. Veldt weer turnkampioene 9 si WËSm. smSm iss Eddy Choong wint de titel De zweer van Don Lucas Zwitsalettea" REORGANISATIE K.N.Z.B. Winst voor Chelsea en Arsenal Fraai jeugdwerk ALS ZELFROLLER 'N ZWARE PUP ROKEN? JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI N. O.C.-dubbeltje verplicht gesteld IJszeilen op Brasemermeer I MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 PAGINA 6 Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag Grote prijs van Chamonix Zege voor Berthod en Oberaigner Nieuw wereldrecord voor Bozon Op 100 meter rugslag Remise tegen Keiler, zege op Noorman Om R.K. Amsterdamse titel Dodelijk ongeluk in rallye van Sestrieres rolt beter plakt beter brandt beter A Dat kan, als U bij Uw shag slecht vloei krijgt. Dan gaat de smaak van Uw shag stukken achteruit. Doe Uzelf toch niet tekort, 'n Paar centen aan vloei kunnen immers voor vele dubbeltjes aan shag be derven! Kies dus niet alleen Uw shag met zorg, maar ook Uw vloei. Vraag het 3 x betere Mascotte-vloei. Dan weet U zeker, dat U alles uit Uw shag haalt, wat er aan kwaliteit in zit. Nederland—Spanje basketball Badminton-kampioenschappen door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers Denen zeer sterk vertegenwoordigd Tegen KOU, GRIEP, KOORTS: De Nederlandse deel neming aan de wereldkampioenschappen Reims verstevigt positie Wereldtitel ijshockey Verlies en winst voor de Nederlanders Canada klopt Tsjecho- slowakije: 53 Elftal van Hamburg S. V. „Zilveren wisselkei" voor W. Linthorst Sluit KNHB zich aan bij de FEB? Courses te Hilversum Sportflitsen I Sneeuw en vorst hebben in Groot- Brittannië de voetbalcompetities op nieuw gestagneerd. In Engeland moes ten n.l. twintig wedstrijden worden af gelast en in Schotland zes. Ook aan de overzijde van het Kanaal kan het dus een* „latertje" worden met de compe titie, want zoals bekend, is er ook al op twee andere Zaterdagen flinke vertra ging ontstaan ten gevolge van de weers omstandigheden. In één geval zorgde Zaterdag de dooi voor het niet doorgaan van een wedstrijd, n.l. die in de tweede divisie tussen Stoke City en Notts County. Meer dan zestigduizend toeschouwers trotseerden de koude om het duel in de eerste divisie tussen New Castle en Sunderland bij te wonen waar een ener verende partij voetbal werd verwacht. De ontmoeting viel echter tegen, er werden op het gladde veld te veel fou ten gemaakt. De beslissende goal voor Sunderland scoorde wederom Charlie Fleming. Hij maakte trouwens allebei de doelpunten voor zijn club. Het laatste enkele seconden voor het einde. Sun derland staat nog maar één punt ach ter op de kampioen, Wolverhampton Wanderers, dat ook thans de leiding heeft, maar dat zelf niet speelde, aan gezien de uitwedstrijd tegen Manches ter City niet door kon gaan. Charlton, dat een wedstrijd minder gespeeld heeft dan de Wolves en Sun derland, verspeelde een mooie kans om zijn achterstand in te lopen; het ver loor met 3-0 van Burnley. Het was slechts aan de goede vorm van doel man Bartram te danken, dat de neder laag niet op een débacle uitdraaide. De Londense ploegen Arsenal en Chelsea wonnen. De Gunners hielden met 3-2 het onderaan staande Shef field Wednesday van zich af. Chelsea dat bij de rust met 0-1 achter stond, overspeelde in de tweede helft Hud- dersfield volkomen en trof vier maal de roos. Door dit resultaat klom Chel- Horizontaal: 1. dr, 2. obelisk, 7. Ebro, 10. USA, 11. Ede, 12. lee, 13. aanslag, 16. liedje. 19. rad, 20. klewang, 22. ANP, 24. finesse, 26. tirade, 29. non, 30. nl, 32, oor, 33. reet, 35. duke, 37. Eddie, 39. eg. 40. even, 42. gene, 44. bl, 45. lorre. 47. item, 49. lade, 51. oer, 52. eu, 53. bed, 54. agenda, 57. bananen, 61. tap, 62. es kader, 64. ros, 66. peseta, 68. dekzeil, 71. Nel. 72. lee, 74. aan, 75. rede, 76. verrast, 77. eg. Verticaal: 1. daar, 2. Oss, 3. balken, 4. leges, 5. id, 6. sela, 7. eed, 8. bejaard, 9. os, 10. Undine,1 2. legioen, 14. Aaf, 15. als, 17. int, 18. end, 21. wenk, 23. pegelen, 25. noteren, 27. rodelen, 28. prelaat, 31. loge, 34. ego. 35. de, 36. unie, 38. ibd, 41. verdeel, 43. om, 46. roepend, 48. tuba, 50. aderen, 53. barkas, 55. gap, 56. est, 58. ader, 59. nee, 60. noi, 63. kale, 65. slag, 67. See, 69. zet, 70. er, 73. er. sea naar de derde plaats boven Charl ton. Manchester United blijkt er wel helemaal uit te zijn; het verloor voor de derde achtereenvolgende keer, nu uit tegen Cardiff City. In de tweede divisie was het gelijke spel tussen Ipswich Town en Blackburn Rovers (resp. onderaan en bovenaan de ranglijst) een grote verrassing. Ipswich had zelfs gemakkelijk kunnen winnen, maar het verzuimde tal van fraaie kan sen Rowley die van Manchester United naar Plymouth is gegaan als manager- coach en die van zijn vroegere club ook permissie heeft om mee te spelen, hielp Plymouth aan een nieuwe zege. in een uitwedstrijd (tegen Huil City) door met een fraai schot van twintig meter afstand de overwinning voor te bereiden. De uitslagen zijn: Eerste divisie: Ar senal-Sheffield Wedn. 3-2; Burnley- Charlton 3-0; Cardiff-Manchester 3-0: Chelsea-Huddersfield 4-1; New Castle- Sunderland 1-2; Preston-Blackpool 3-1. Tweede divisie: Bury-Doncaster 1-4: Hull-Blackburn 1-1; Leeds-Derby Coun ty 1-0; Middlesbrough-Swansea 4-2. Te Chamonix zijn internationale ski wedstrijden gehouden om de „Grote Prijs van Chamonix". De afdaling voor dames werd gewonnen door de Zwitser se Madeleine Berthod in de tijd van 2 min. 50,6 sec., tweede werd Suzanne Thiolière (Fr.) in 2. 56,3 en derde Edith Baulieu (Fr.) in 2.58,5. De afdaling heren leverde een over winning op voor de Oostenrijker Ernst Oberaigner. Hij maakte een tijd van 2 min. 38,9 sec. Zijn landgenoten Rieder en Schuster werden resp. tweede en derde in 2.40,1 en 2.40,5. De Fransman Bozon heeft te Troyes met een tijd van 1 min. 2.1 sec. het wereldrecord op de 100 m. rugslag heren verbeterd. Het oude record stond sinds 1 April 1954 op naam van Oyakawa (V.S.), die te New Haven 1 min. 2.8 sec. maakte. Uiteraard betekent Bozon's prestatie ook een nieuw Europees record, waar van hij sinds 26 December 1952 (Troyes) met 1 min. 3.3 sec. de houder is. (Van onze dammedewerker) Bijna was Wim de Jong, de trotse aanvoerder in het tournooi om het per soonlijk damkampioenschap van Neder land, slachtoffer geworden van zijn eigen durf. Nadat hij, door een forse zege op hekkensluiter Noorman, een punt extra was uitgelopen op zijn con currenten, moest hij Keiler bestrijden. Met twee punten méér op de tabel ver wachtte iedereen een salonremise. In ie der geval een poging van Wim de Jong om de punten zo snel mogelijk te delen. Niets daarvan! Opnieuw trok de Haar lemmer van leer, alsof de acquitstoot nog gedaan moest worden. Dat kon concurrent Keiler wel aan. Had hij, bij de 26ste zet, de wirwar van moeilijkhe den aangedurfd, dan zou hij een goede winstkans hebben gemaakt. Door een grote vereenvoudiging bereikte hij wel voordeel, maar juist niet genoeg om te winnen. Zodoende bleef De Jong alleen op kop met twee belangrijke wedstrijd- punten méér. Alleen zijn streekgenoot Laros, die met griep te kampen had, bleef nog een gevaarlijke volger. Een uitgelokte ruil tegen Ansems leek laatstgenoemde een op slag gewonnen stelling te bezorgen. De listige IJmuidenaar echter had er een „brisantbom" mee verstopt. Toen Ansems niettemin toch sterk wilde doen, ontplofte het ding en de stukken vlogen van zijn kant weg. Een dam bleek zelfs zó sterk, dat Ansems zich spoedig ge wonnen gaf. De wijze waarop Wim de Jong van Noorman won, was weer zeer instruc- Wies Zwarthoedv. d. Veldt heeft niet veel moeite gehad de Amsterdamse turntitel op haar naam te brengen. De titelhoudster van vorig jaar, Hannie van Troost, moest door griep verstek laten gaan en dat betekende vrij spel voor de geroutineerde Volendamse, ook al door de trieste tegenslag van één harer grootste concurrenten: mej. Kla- renbeek. In alle rust en zekerheid kon zij haar oefeningen „afdraaien" en met het ruime verschil van acht punten op de tweede plaats eindigde zij voor de derde maal in haar turnsterloopbaan als kampioene. Deze ruime voorsprong en het feit, dat Wies Zwarthoed zeker niet haar beste kunnen heeft getoond, wijzen er dus op, dat de prestaties in de Turnhal niet daverend waren. Dat wil zeggen: bij de dames niet; dat zou men aan de temperatuur kunnen wijten, maar mis schien ook, dat het eerst zo stijgende peil in het Amsterdams damesturnen een maximum heeft bereikt of wellicht een daling ondervindt. Een gewoon ver schijnsel overigens, zoals in vele andere sporten, waarover men zich heus niet ongerust behoeft te maken, want er schuilen heel wat „beloften" in de jeugd- turnsters. Menigmaal hebben meisjes als Schoonewater, Pannekeet en Her mans de (opvallend) talrijke toeschou wers zuchtjes van verbazing ontlokt. In verhouding tot de dames waren hun prestaties zelfs bijzonder goed te noe men. Het lijkt er nu op, als zouden de senioren-turnsters niets hebben uitge voerd, maar zo is het toch ook weer niet. Bij vrije oefeningen mogen de zweef- houdingen, de radslag tot een onwan kelbare handstand van W. Zwarthoed niet onvermeld blijven. Evenmin de vrije oefeningen van mej. Boon uit Krommenie, die met een pittige oefening 'n opvallend debuut maakte. Bij springen blonk de kampioene weer uit met goe de handstand-wenden en -overslagen, evenals mej. A. Barends. Mej. Klaren- beek, die de grootste bedreiging had kunnen vormen, raakte aan de even- wichtsbalk volkomen uit vorm. Zij viel van de balk, hetgeen haar vier punten kostte, aan de brug zakte zij na een im ponerend begin van kippen en zwaaien tot schouderstand uit balans, op één arm weg. Bovendien wierp haar „beruchte" achterwaartse salto aan ringen nu eens geen gewicht in de schaal, maar in de armen van de vangers. Dat zij ondanks alle tegenslag toch de tweede plaats be reikte, bewijst haar taai doorzettings vermogen. Ver achter haar zat mej. Ba rends niet, die van de ringen prachtig beheerst afdisloqueerde en er met haar brugoefening best mocht zijn. De beste prestatie van de dag maak- De zesde rallye van Sestrieres heeft een slachtoffer geëist. Tijdens de etappe FlorenceRome kwam bij Taverna een Simca, waarmee de Franchises Gene- viève Michalon en Marie-Thérèse Or- diani aan de rit deelnamen, in een bocht in botsing met een andere wagen. Mevr. Ordiani kreeg een schedelbasis- fractuur en werd op slag gedood. Mej. Michalon werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Perouse overgebracht; haar toestand is ernstig. te mej. Veen bij de brugoefening. Liefst vijf schouderstanden uit ver schillende houdingen „opgebracht", een kippen tot balans en een helaas mislukte afsprong uit handstand, doch prachtig gered met een schouderstand- overslag, leverde het maximum aantal punten op (19 van de 20). De uitslagen zijn: Dames: 1. L. Zwart hoed—v. d. Veldt 86.7; 2. A. Klarenbeek 779; 3. A. Barends 76.1; 4. A. Boon 74.6; 5. C. van Veen 73.6; 6. T. KeyzerSchok king 70.7; 7. R. Waldberg 69.2; 8. H. Jak 67.- 9. D. van Beers 66.3; 10. E. van Breggen 64.5; 11. T. Boon 61.6. Jeugdturnsters: 1. R. Schoonwater 87.6; 2. W. Pannekeet 81.5; 3. A. Her mans 80.1; 4. L. Kraan 74.4; 5. A. Hout kamp 74.1; 6. R. Schelling 73.9; 7. L. Abbink 73.3; 8. C. Duineveld 69.4; 9. N. Mak 62.4; 10. N. Zijp 60.1. tief. Het rolde vanzelf en toen de Gro ninger even onattent was, rolde hij zelf mee. Met een rollende nul nog wel voor de wedstrijdleider. Gelukkig kon Kin negen ook nog een twee produceren te gen plaatsgenoot Haasdonk, waardoor de scorelijst weer met een twee versierd kon worden. Uitslagen en stand E. NoormanW. de Jong 0-2; R. C. Keller—ir. G. E. van Dijk 1-1; J. H. An semsH. Laros 0-2; J. M. BomA. de Graag 1-1;J. H. BeekeM. J. Haasdonk 1-1; H. F. J. KinnegenF. Verhoeven 1-1; ir. G. E. van DijkJ. H. Ansems 1-1; M. J. HaasdonkH. F. J. Kinnegen 0-2; A. de GraagJ. H. Beeke 1-1; H. Laros J. M. Bom 1-1; W. de JongR. C. Keiler 1-1; P. BergsmaE. Noorman 1-1: Stand der deelnemers daardoor: W. de Jong 12 punten (uit 8); R. C. Kei ler 10 punten (uit 8), H. Laros 9 punten (uit 7); ir. G. E. van Dijk en H. F. J. Kinnegen 8 punten (uit 7); J. H. An sems en J. H. Beeke 8 punten (uit 8); P. Bergsma, J. M. Bom, A. de Graag, M. J. Haasdonk en F. Verhoeven 6 pnt (uit 7) en E. Noorman 3 punten (uit 8). Advertentie dat Het Nederlandse basketball team Woensdag 2 Maart a.s. des avonds om 20 u. in de Apollohal te Amsterdam in het veld zal komen tegen Spanje is als volgt samen gesteld: J. Cupido (aanv.); L. de Jonge, P. Ouderland (allen D.E.D.); H. v. d. Broek, A. Gootjes, Jan Hille, Joop Hille (allen A.M.V.J.); V. Albarda, J. Jonker, H. Tolen (allen Blue Stars); F. Sibeyn en B. v. d. Valk (beiden U.S.). Coach: W. van Someren. Als voor wedstrijd zal er een wedstrijd tus sen Amsterdam en een Surinaams team plaatsvinden. Vriendschappelijke wedstrijden: V.V.V.Fortuna '54 24; Hermes- D.V.S.Holland Sport 33. .F*' Een enerverende sport, die door liefhebbers met graagte wordt be oefend, is het ijszeilen. Dit weekeinde hebben ze hun hart weer kunnen ophalen. De boot op de voorgrond, die gisteren op het Brasemermeer te zien was, is speciaal voor de ijszeilerij gebouwd. (Van onze verslaggever) In het Krelagehuis te Haarlem zijn Zaterdag en Zondag de internationale Badmintonkampioenschappen gehouden. Dit tournooi had een uitermate vlot en sportief verloop en door de deel neming van een groot aantal Deense specialisten op dit gebied en niet min der om de aanwezigheid van de beide beroemde spelers Eddy en David Choong uit Malakka, hebben de voor al op Zondag talrijke aanwezigen van uitstekende sport kunnen genieten. De grote favoriet Eddy Choong legde be slag op de titel in het herenenkel spel terwijl hij met zijn broer even eens het dubbelspel p zijn naam bracht. Jammer was het dat de sterke Duitse ploeg verstek moest laten gaan van wege het feit dat de Duitse kampioen schapen op dezelfde dagen werden geor ganiseerd. Duitsland vaardigde naar Hol land 'n jeugdploeg af welke zich ver dienstelijk heeft geweerd in dit selecte gezelschap. Uiteraard kwamen de Hol landse deelnemers er practisch niet aan te pas. De Deense spelers en speelsters gingen met diverse prijzen strijken al moesten zij in verschillende num mers in de beide Brits-Indiëers hun meerderen erkennen. Het herenenkelspel ging na een fantastisch goed gespeelde finale dus naar Eddy Choong die slechts in de eerste set aanvankelijk nog flinke te genstand ontmoette van Ole Mertz. Na een 155 zege volgde een 150 score in de tweede set, hetgeen dus betekende dat Ole Mertz geen voet aan de grond kreeg. Met zijn broer David versloeg Eddy Choong het, overigens sterke Deense paar Bent Lillelund en Ole Mertz in het herendubbelspel met 158, 153. Deze strijd was een demonstratie van hoog opgevoerde techniek, snelle reac ties en ongeëvenaard teamwork. Met hun Deense .damespartners Hanne Jensen en Anallse Hansen kon den de cracks uit Malakka het even wel niet verder brengen dan de demi finale van het gemengd dubbelspel, waarin zij beiden gewipt werden, spe ciaal omdat de samenwerking hier niet goed tot haar recht kwam. Uiteindelijk werd de finale hier een Deense aangelegenheid waarbij het paar Grete Flensted en Arne Rasmussen met 159, 1417, 156 zegevierde over Gerda Sölvtorp en Ole Mertz. Ook in het damesenkel- en -dubbel spel kwamen uitsluitend vertegenwoor digsters uit het Scandinavische land de eer voor zich opeisen. De beide fi nalisten in het enkelspel Hanne Jen sen en Analise Hansen, in welke strijd eerstgenoemde zegevierde met 6'1, 11—7, 11—5, werden in het dubbel spel verrassend geslagen door de da mes Grete Flensted en Etel Christen- sen waarbij vooral het uitstekende spel van Grete Flensted tot de verbeelding van de talrijke toeschouwers sprak. De cijfers waren hier 1511, 157. De voornaamste uitslagen waren he renenkelspel demi-finale: E. Choong Malakka sl. Arne Rasmussen Den. 15 11, 156, Ole Mertz Den. sl. Bent Lillelund Den. 155, 9-15, 154. Fina le: Eddy Choong sl. Ole Msertz 15—5, 15-0- Herendubbelspel, demi-finale E. en D. Choong slaan Jörgen Bjerregaard/ Oscar Larsen Den. 154, 155. Bent Lillelund/Ole Mertz- Den. sl. Arne Ras- mussen/L. Verhoef Den./Ned. 153, 153. Finale: E. en D. Choong sl. Bent Lillelund/Ole Mertz 158, 153. Damesenkelspel demi-finale: Hanne Jensen Den. sl. Esther Lund Petersen Den. 119, 118. Analise Hansen Den. sl. Etel Christensen Den. 113, 116. Finale: Hanne Jensen sl. Analise Han sen 6—11, 11—7, 11—5. Damesdubbelspel demi-finale: Han ne Jensen/Analise Hansert Den. sl. Inge Bj irgf eld/Kirsten Damm Den. 15—3, 152. Grete Flensted/Etel Christen sen Den. sl. Gerda Sölvtorp/Esther Lund Petersen Den. 15—3, 15—10. Finale: Grete Flensted/Etel Christensen sl. Hanne Jensen/Analise Hansen 1511, 15—7. Gemengd dubbelspel demi-finale: Grete Flensted/Arne Rasmussen Den. sl. Hanne Jensen/E. Choong Den. Malakka 1815, 1510. Gerda Sölvtorp/ Ole Mertz Den. sl. Analise Hansen/ D. Choong Den./Malakka 9—15, 17—14, 1714. Finale: Grete Flensted/Arne Rasmussen sl. Gerda Sölvtorp/Ole Mertz 15—9, 14—17, 15—6. Advertentie Z WITS A De keuze-commissie van de Neder landse Tafeltennis Bond heeft de ploeg samengesteld, welke zal uitkomen in de wedstrijden om de wereldkampioen schappen van 15 tot 25 April te Utrecht. Voor het dames landenteam zijn Noor tje van Megen, Coby van Megen, Eeb Oosterwijk en Nel Groot gekozen; bij de heren zal het landenteam bestaan uit Du Buy, Pelser, Onnes, Van Zoe- len en Scheffer. Pablito bekommerde zich niet om al dat kwaadspreken en die laster en werkte met liefde en grootmoedigheid. In de omgang met de patiën ten had hij een vriendelijke hard heid: „Jullie moet je wassen. Allereerst moeten jullie, iedere dag goed je gezicht en je hals wassen... en je hele lichaam goed afwrijven met loefa in een teil water. Wie niet schoon hier komt, zal ik niet meer ontvangen. Zindelijkheid is de basis van de gezondheid.... Een vuil lichaam, een ziek lichaam." Maar hoe zou men jaren en eeuwen van ellende, vervuiling en verwaarlozing zo maar ineens ver beteren? Op een dag vernam hij dat de meesten van zijn patiënten aan wie hij de medicamenten gaf om ze in te nemen, in plaats van ze te gebruiken, ze dade lijk weer verkochten in de apotheken tegen een klein prijsje. Dat deed hem veel verdriet. ,,'t Is immers vanzelfsprekend dat ze dergelijke en nog gemenere streken tegenover je uithalen!... Van mensen, die zolang als de wereld bestaat in ellende, onbeschaafdheid, verwaarlozing en wantrou wen geleefd hebben, te denken dat die van vandaag op morgen dankbaar, verstandig en beschaafd zou den kunnen worden, is net alsof je de sinaasappel zou proberen te laten acclimatiseren in Alaska!" Met subsidie van de Staat was er juist een com plex goedkope woningen voor het lagere volk ge bouwd. Pablito wist van de burgemeester gedaan te krijgen dat die woningen aan de meest behoef- tigen werden gegeven, aan degenen die boven op el kaar in stinkende krotten en zolderkamers woonden, en zonder dat er speciale invloeden zouden kunnen meespelen. Enkelen die hij behandelde kregen de mogelijkheid om in die nieuwe woningen te gaan wonen. Ze waren hygiënisch gebouwd en zonnig ge legen, met een douche en een zonnig balkon. Maar kort daarop hoorde hij dat ze allemaal hun kamers hadden onderverhuurd en zelf weer boven op elkaar in een kamer waren gaan hokken om wat peseta's op te strijken. Bijna allen hadden de douche al gauw gesloopt om die voor een kleine prijs als oud ijzer te verkopen... Na enige maanden was het hele complex een varkensstal. Op een dag werd hij geroepen bij een meisje van een jaar of zestien, die ziek lag aan een lichte T.B.C. De vader, een oude visser, kon al sinds jaren niet meer naar zee: een kwaadaardige rheuma hield zijn armen en benen gekluisterd. Hij had een oudere zoon die als hij uit de gevangenis kwam, waar hij dikwijls veertien dagen moest uitzitten, alleen maar in huis kwam om alles weg te dragen wat hij er vond. Het meisje had knappe gelaatstrekken, maar een onnozele uitdrukking. Hij gaf haar de medicamenten en dikwijls nog geld om eieren en vlees te kopen als bijvoeding en gaf haar een luie stoel om in te rusten. Bij een van zijn invallen nam de broer de luie stoel mee en van het geld dat hij haar gegeven had, hoorde hij, dat zij het besteedde om opzichtige schoenen en kousen, en parfum en rouge te kopen. Hoe meer arme mensen hij behandelde, hoe meer hij overtuigd raakte van de ellende en de brutali teit, van het egoïsme, de beestachtigheid en de on verantwoordelijkheid van de laagste klassen. De taak was onmetelijk, maar deed hem niet terugdeinzen. Hij had een werkelijke roeping voor de medicijnen en het vervulde hem al met een aangename voldoening dat hij een beetje geluk en troost kon brengen aan zoveel gebrekkige lichamen en zielen. Zijn vader had een prachtig kasteel laten bouwen naast de conservenfabriek, die aan de ingang van de stad lag, en daar woonde hij met Pablito. Hij had geen andere kinderen en was heel jong weduw naar geworden. De vader hield van drukte en plaatste zich gaarne op de voergrond en was, zoals iedere arme die tot grote rijkdom is gekomen, heel zelfverzekerd en een beetje opschepperig. In de herbergen ging Don „Eulo" voort met stoken tegen Pablito. „Hij rekent niets en geeft hun geld!Hoeveel hij ook geeft, hij zal altijd in het krijt blijven staan in vergelijking met zijn vader." Soms plaagden zijn intieme vrienden hem wel eens, zo onder het drinken: „De oude mag dan zijn wat hij is, maar hij heeft toch maar in Duitsland en Noord-Amerika gestudeerd en weet meer van de medicijnen dan jij." „Zeker, zeker! Veel tijdschriften, veel instrumen ten en veel analyses en röntgenfoto's, maar er ster ven meer patiënten van hem dan van mij!" „Dat weet ik nog niet!" „Houden jullie nu op over dat sterven!" riep Quico dan, terwijl hij het rondje toeschoof over het natte beukenhout van de toonbank. „Ik weet niet hoe het kan, maar met of zonder dokters gaan we allemaal het hoekje om!" Maar Don „Eulo" in de huizen waar hp op be zoek kwam en overal waar hij maar kon, en op elk uur van de dag, spoot zijn vergif over zon collega die steeds meer zijn inkomsten deed krimpen. „Hij geven? Geven aan de armen? Daar zal hij wel zijn reden voor hebben, die hi) wel zal weten! Ik geef hun niets, integendeel, ik haal van ze wat ik kan, en dat is heel weinig!...," En in heel de arme visserswijk, waar er s winters met veel misère waren, bracht Don „Eulo" hen langzamerhand tot deze overtuiging. „Dat hij jullie niets rekent en medicamenten mee brengt en dikwijls wat duro's onder jullie hoofd kussen schuift!Wanneer hij dat doet, is het omdat hij jullie eerst wat ontstolen heefteen ander of hij, en dat zijn geweten knaagt en daarom geeft hij jullie die kleine aalmoezen, die een deel zijn van het vele dat „die ander", ik zeg niet wie, op een andere manier in de wacht zal hebben ge sleept. Treurig, treurig! Vertrouwt hem niet, iemand die zo maar geeft, zonder dat iemand hem iets vraagt!Ik geef jullie niet, maar ik vraag jullie iets als ik je bezoek, ik eis het zelfsomdat ik jullie niets schuldig ben en een gerust geweten heb." „Natuurlijk." Maar ondanks dat riepen de armen, als ze een ziekte hadden, hem en namen zijn milde gaven aan, maar zonder ervoor te bedanken, alsof het zijn verplichting was die te geven, en men hoorde van niemand dat hij ze teruggegeven had. Op zekere dag kreeg hij in de gaten dat zij hem boos begonnen aan te kijken in de woningen van armen, waar hij niet gaf, alsof het al een tol was die hij overal moest betalen bij de ingang. „Het beroerde is dat je hen slecht gewend hebt en nu zullen ze je er nooit dankbaar voor zijn, alsof het een vernederende en geheimzinnige ver plichting voor jou is om die enorme tonnenmaat roofzucht, die ze je vader toeschrijven, te vermin deren," zei Ramonchu. Pablito glimlachte, maar zijn glimlach was d#oe- vig. (Wordt vervolgd.) Spaans estropajo, een soort ruwe vezel om pannen te schuren. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Franse voetbalcompeti tie zijn: Eerste klasse: Toulouse-RC Paris 0-1; Reims-Nimes 4-1; Lille Strasbourg 0-0; Bordeaux-Lyon 3-1. Nice-Sochaux 4-0; Marseille-Metz 1-1; Troyes-Roubaix 2-5; St. Etienne-Lens 1-1; Nancy-Mona- co 0-0. Reims heeft zijn positie verbeterd door zelf de volle winst binnen te halen, ter wijl de concurrenten alle minstens één punt verspeelden. Reims staat bo venaan de lijst met 39 punten uit 28 wedstrijden gevolgd door Toulouse met 34 uit 28 en Strasbourg met 33 uit 28, Roubaix sluit de rij met 21 punten uit 28 wedstrijden. Schaken: Hoofdklasse: D.D.A.S.C. 63 (voorl.); Max EuweRotterdam 55; UtrechtPhilidor 46. De Nederlandse ijshockeyspelers, dia Zaterdag te Keulen hun eerste wed strijd voor het B-tournooi speelden, hebben een bittere pil moeten slikken. Met een nederlaag van 111 tegen Duitsland B, dat buiten mededinging aan het tournooi om de junioren-cup deelneemt, verlieten onze landgenoten het ijs. Zondag ging het beter. Toen won Nederland te Dortmund met 63 van de Belgen. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor het A-tournooi luiden: Rus landZweden 21, DuitslandPolen 45, AmerikaFinland 8—1, Canada Tsjechoslowakije 53, DuitslandVer. Staten 36, RuslandThjechoslowakije 40. CanadaPolen 80, Zweden— Zwitserland 100. Het elftal van de Hamburger S.V., dat Woensdag 2 Maart in het Feijenoord- stadion te Rotterdam tegen het voorlopig Nederlands elftal zal aantreden, zal in de opstelling in het veld verschijnen, waar mee het thans in de Oberliga Noord van de Duitse competitie zulke uitstekende resultaten boekt. H.S.V bezet in deze afdeling zonder enige concurrentie de eerste plaats met een indrukwekkend doelgemiddelde, waartoe vooral midvoor Seeler en linksbinnen Schlegel met resp. 28 en 22 treffers een belangrijke bijdrage leverden. Hamburger S.V. zal als volgt in het veld verschijnen: doel: Schnoor; achter: Boerner en Klepacz; midden: Meinke, Posipal en Liese; voor: Schemel, Stür- mer, Seeler, Schlegel en Wojtowiak. In het rijcentrum „Beatrix" van de Zuid-Veluwse jachtvereniging te Arn hem is de open indoorwedstrijd gehou den om de „Amersfoortse Zilveren Wis selkei". Winnaar werd W. Linthorst uit Apeldoorn met het paard „Libresco". De wedstrijd bestond uit een lichte dres- suurwedstrijd, een zware dressuurwed- strijd, een licht en een zwaar spring concours. Voor het klassement van „wis selkei" golden slechts de onderdelen zware dressuur en zwaar springcon cours. De winnaar, de heer Linthorst, ein digde in de zware dressuurwedstrijd met slechts één punt verschil achter H. van Leeuwen (Veenendaal) op de tweede plaats. In het zware springcon cours wist hij evenwel als enige ruiter het parcours foutloos te beëindigen. Eén van de belangrijkste punten op de agenda van de algemene vergadering van de Kon. Ned. Honkbalbond, te Am sterdam gehouden, was een op het laat ste moment door Blauw-Wit ingediend voorstel om op korte termijn toe te treden tot de Europese Honkbal Fede rale (FEB). Na langdurige discussie besloot de vergadering een commissie te benoe men. Deze zal zich over het voor en tegen van aansluiting bij de FEB be raden. De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen te Hilversum zijn: Van Gogh-prijs, afstand 1900 m.: 1. Tommy Mars (G. Brouwer) 3.00.7. 2. Ti- zian. 3. Sylvester Hanover. Tot.: win. 9.20, pi 2.10, 1.30, gekop. 4.60, cov. 4.40. Paulus Potter-prijs, afstand 2340 m.: 1. Siera Hanover (W. Leeuwenkamp) 3.44.9. 2. Rosa Gregor. 3. Qualiteit S. Tot.: win. 11.—, pl. 4.90, 2.40, 4.30, gekop. 15.00, cov. 6, Frans Hals-prijs, afstand 1900 m.: 1, Quick Star (P. Heijnen) 2.46.3. 2. Qui- chotte. 3. O. Mc. Gregor. Tot.: win. 540. pl. 1.90, 3.50. 5.20, gekop. 14.30, cov. 9do! Afstand 1900 m.: 1. Quick Star (P Heij nen) 2.45.7. 2. Quichotte. 3. Parel Holland C- Tot.: win. 2—, pl. i.30, i.90> Kekop. 5.40, cov. 5. Definitieve uitslag, afstand 1900 m.: 1. ?U15 *5 JP- HeiJnen) 3.32. 2. Quichotte. 3. O. Mc. Gregor. Jan Steen-prijs, afstand 2340 m.: 1. Ruth Buffmgton (W. H. Geersen) 3.36.4. 2 Par- F1?0 P- 3- President. Tot.; win. 1.50, pl. 1.30, 3.10, 1.80, gekop. 4.30, cov. 7.40. Rembrandt-prijs, afstand 2340 m.: 1. Royal Heny (S. J. van Leeuwen) 3.32.8. 2. Rosa B. 3. Querida Donum. Tot.: winn, 5.90, pl. 1.20, 1.40, 1.20, gekop. 17.20, cov. 5.60. Hobberna-prijs, afstand 2800 m.: 1. Brin d'Amour IV (M. Vergay) 4.08.2. 2. Peli kaan S. 3. Olympia S. Tot.: win. 3.80, pl. 1.90, 1.30, 1.80, gekop. 8.60, cov. 5. Ruysdael-prijs, afstand 1940 m.: 1. Rina Gay (J. Vóórhaar) 2.59.1. 2. Pretty Miss. 3. Rolls Royce. Tot.: win. 1.50, pl. 1.50, 4.30, gekop. 6.60, cov. 4.90. Totaalomzet totalisator: 98.559.50. Met het oog op de hockeywedstrijd tussen het Nederlandse dames B-team en de Belgische B-ploeg, welke Zon dag 13 Maart te Tilburg wordt ge speeld, zal Zaterdag 5 Maart te Bus- sum een oefenwedstrijd worden ge houden. Het Olympisch Comité van Oost- Duitsland zal aan het aanstaand I.O.C.- congres te Parijs andermaal een ver zoek om officiële erkenning voorleg gen. Het besluit hiertoe is op een Za terdagavond te Berlijn gehouden ver gadering genomen. Voor de finale van het heren-enkel spel van het internationale tennistour- nooi te San Remo hebben zich de Amerikaan Patty en de Egyptenaar Drobny geplaatst. 26 Februari 1955 zal in de historie van de Kon. Ned. Zwembond een zeer be langrijke datum blijven. Op die dag heeft de buitengewone algemene verga dering van de K.N.Z.B. met algemene stemmen goedkeuring gehecht aan de nieuwe statuten en het nieuwe huishou delijke reglement, zoals die door de hier voor in het leven geroepen reorganisa tie-commissie waren ontworpen. De meest markante wijzigingen in de K.N.Z.B.-structuur ten opzichte van de oude zijn wel dat de kringen zullen wor den samengevoegd tot districten, er districtsadviesraden en een adviserende bondsraad worden ingesteld, de sport- commissie voortaan door het bondsbe- stuur zal worden benoemd en hieraan ondergeschikt zal zijn en de rechtspraak zoveel mogelijk aan de uitvoerende macht zal worden onttrokken. Een ge wichtig besluit, dat een prettige omlijs ting kreeg in de overneming door de vergadering van het bestuursvoorstel om het N.O.C.-dubbeltje met ingang van 1 Januari 1956 voor alle K.N.Z.B.-leden verplicht te stellen. Dat het K.N.Z.B.-parlement zich in betrekkelijk korte tijd in minder dan drie uur was de bijeenkomst in het Mi- nervapaviljoen achter de rug met de ingrijpende veranderingen in de bonds- huishouding kon verenigen, behoefde niet zo heel veel verwondering te wek- nenskamers was het ontwerp, dat door ken. In de diverse kringen en ook hin de goed werk geleverd hebbende reor ganisatiecommissie was samengesteld, uitvoerig besproken en bekeken; een groot deel van de vraagstukken, die hierna nog restten, werd door de kun dige inleiding, welke drs. Lagerwey, al vorens men tot de behandeling van een en ander overging, heeft gehouden, uit de weg géruimd. Met ingang van 2 April, de dag waar op de algemene jaarvergadering van de K.N.Z.B. plaats vindt, zullen de nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement in werking treden. Het bondsbestuur verkreeg de machtiging om vóór die da tum daar waar het nodig was beslis singen te nemen en besluiten te doen volgens de nieuwe bepalingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6