edreigt Ongeluksdag voor 5-jarige meisjes in Haarlem TYPHUS-EPIDEMIE b overstroomd Australië gebrek aan serum voor Groot met het uur zenuwachtiger wordende vluchtelingen Tijgerslangen in Dubbo Pakhuis „Maria" in Amsterdam uitgebrand Vier eerste vice-premiers en acht vice-premiers in Rusland Busvervoer Amsterdam-Zandvoort Het weer Officieus reeds 200 doden in Nicuw-Zuid- Wales f Djakarta laat twee Nederlanders vrij Leiders van deRMS voor de rechter O Ito John schrijft zijn memoires Verkeersongeval en twee ijzige baden Vorst houdt aan Laatste infütranten aangehouden Eenheidsgesprek vindt voortgang Radiodistributie duurder? Tragisch einde van Pools vluchteling Blinde omgekomen Boelganin breidt zijn staf uit Algemene Bond van Forensen maakt bezwaren Verloofde van koning Hoessein Geen kind, maar... de hertog doet de (af)was MOTOR-BROMFIETSKLEDING DINSDAG 1 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26233 Proces in Djocja begonnen Twee bejaarde dames in rusthuis door gas- verstikking gedood Tandartsen werken door voor ziekenfondsen Grote brand verwoest landbouwschuur Het gevaar voor verdere over stromingen in het Australische Nieuw-Zuid-Wales is goeddeels geweken. Het water zakt bijna overal. Maar er dreigt een nieuwe, wellicht nog verschrikkelijker ramp, waardoor het dodencijfer - officieus bedraagt dit momenteel 200 - nog aanzienlijk kan stijgen. Men vreest, dat er typhus zal uit breken onder de mensen, die gered zijn. Er bevinden zich namelijk honderden lijken van mensen en dieren in het overstroomde gebied. In Maitland, waar men twintig duizend slachtoffers van de wa tersnood moet helpen, heeft men slechts voor dertig personen ty- phus-vaccine voorradig. Uit Syd ney wordt thans met de grootste spoed serum naar het rampgebied gestuurd. De medische autoritei ten zijn echter bang, dat zij niet voor Woensdag of Donderdag klaar kunnen zijn met de inenting. Toen dit nieuws was uitgelekt werd de stemming onder de vluch telingen met het uur nerveuzer. In het plaatsje Dubbo heeft men met nog meer moeilijkheden te kampen. Tijgerslangen, een van de meest gevaarlijke reptielen in Australië, zijn, vluchtend voor het water, het stadje binnengedron gen. Men heeft een noodkreet om serum tegen slangenbeet het land ingezonden. In Nieuw-Guinea Tussen KVP en KNP In Zweden Kleren raakten in brand Woensdag Quatertemperdag, geboden v&sien- en onthoudingsdag SURROGAAT -WIJN IN ROEMENIë: Slecht voor de maag Drobny wint te San Remo iwyWfVfff Een grote landbouwsehuur staande bü de boerderij van de landbouwer H. Lie- vaart te Moerkapelle is Maandagavond door brand verwoest. Een tijdlang heeft ook het woonhuis in ernstig gevaar ver keerd, maar de brandweren van Moer kapelle en Waddinxveen slaagden er na harde arbeid in het vuur tot do schuur beperkt te houden. De brandweerlieden van Moerkapel le, die toevallig in het raadhuis in ver gadering bijeen waren, rukten direct uit onder leiding van hun commandant, de heer J. Koster. Kort nadat de Moer- kapelse brandweer met het blussings- werk was begonnen, kwam de brand weer van Waddinxveen te hulp. Geza menlijk slaagde men er na ruim een uur in het vuur zover te bedwingen, dat er geen gevaar meer voor het woonhuis bestond. Wel kreeg het woonhuis waterschade. Volgens de politie is de brand vermoe delijk ontstaan door een in de schuur bij een partij aardappelen en uien staande brandende kachel. Advertentie BUREAU SMEDES7RAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr.'W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Toen de Engelse Koningin verge zeld van haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, Maandagmiddag te Londen de tentoonstelling „The ideal home" bezocht - waar het vorstelijk gezelschap een langdurig bezoek bracht aan de Nederlandse stand - bleef de hertog lapg bij een uitstalling van afwasmachines staan. Hij liet zich uitvoerig voorlichten over het gebruik ervan en stelde vragen, die iedere huisvader die wel eens af moet wassen zou stellen: „Wast het zonder iets te breken? Waar blijft het vuile water? En hoe wordt het vaatwerk omgespoeld? Hoe lang duurt het hele bedrijf?" De verkoper vertelde ijverig, dat het afwassen tot en met het drogen van het vaatwerk in drie minuten is ge beurd. Althans, -5 moest de hertog bedenken, voor een gezin van acht personen, dat drie gangen heeft ver orberd. „Wat zijn de termijnen van afbe taling op deze machine?" vroeg de laatste toen met de belangstelling van een koper. „Well sir, door de nieuwe regeringsmaatregelen tegen het te gemakkelijk kopen op afbeta ling zal de waarborgsom nogal hoog moeten zijn", antwoordde de ijverige zakenman. „We nemen die dan maar", besliste tenslotte de hertog en sneed daarmee alle verdere af- ^betalingsperikelen af. Zaterdag zün twee Nederlandse ar restanten in Indonesië op vrye voeten gesteld. Het zyn de heren A. E. Lapre en J. E. van Oo>. Beiden waren op 26 Januari 1954 aangehouden in verband met de zaak-Schmidt. In Djociakarta is vandaag het proces be gonnen tegen twaalf leidende figuren van de „Republiek der Zuid-Molukken", de R.M.S., die terecht staan op beschuldiging een gewapende opstand tegen de republiek Indonesië geleid te hebben. Tot de beklaag den behoren de president, de premier, de opperbevelhebber en verschillende ministers van de R.M.S. De houding van de bevolking jegens de beklaagden is zo vijandig, dat men geen advocaat bereid heeft kunnen vinden hen te verdedigen. De beklaagden geraakten in November 1950, na de bezet ting van het eiland Ambon door Indonesi sche troepen, in gevangenschap. Dr. Otto John, hef voormalige hoofd van de West-Duitse contra-spionnage- dienst, die vorig jaar naar Oost-Duits- land uitweek, heeft gisteren op een te Leipzig ter gelegenheid van de jaar beurs gehouden persconferentie meege deeld, dat hp aan zijn memoires werkt. Bovendien hield hij zich bezig met een werk over de eenwording van Duits land, welk boek over ongeveer twee we ken zal verschijnen. In een rusthuis aan het v. Nahuys- plein te Zwolle zijn twee bejaarde da mes door gasverstikking overleden. De 79-jarige mevr. C. v. d. B.-S. had een gaskraantje in haar kamer dat ver roest was en niet meer. gebruikt werd. Zij meende Zondagavond een gaslucht te bespeuren waarna door het perso neel de ramen geopend werden doch later weer gesloten. Maandagmorgen bleek mevr. v.d. B. evenwel overleden. In de kamer daarboven werd de 84- jarige mevr. M. v. M.-B. in bewuste loze toestand aangetroffen. Pogingen om met behulp van zuurstofapparaten de levensgeesten weer op te wekken ble ven zonder resultaat. De gemeentepo litie stelt omtrent een en ander een onderzoek in. Om aan de Commissie voor Goede Diensten een redelijke kans van slagen te geven heeft de Maatschappij tot Be vordering van de Tandheelkunde be sloten, dat de tandartsen hun werk ten behoeve van de ziekenfondspatiënten tot 1 April normaal zullen voortzetten. Binnenkort zullen zeven vissers, die kortgeleden met hun schip op een rif bij de Paracel-eilanden strandden, op hun verzoek naar communistisch China kunnen repatriëren. Een van hen, die bij de stranding gewond werd, krijgt hier een sigaret aangeboden door een lid van de luchtmachtpolitie in een hospitaal op de Philippijnen. De repatriëring van de vissers, welke door bemiddeling van het Rode Kruis en de Engelsen zal plaats vinden, kan als een wenk aan de communistische autoriteiten worden opgevat om hetzelfde te doen met de 15 Amerikaanse vliegers, die nog in Chinese gevangenschap zijn. De vissers zijn afkomstig van het eiland Hainan, even buiten de kust van het Chinese vasteland. (Tot Woensdagavond) Droog weer en weinig bewolking. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind. Vannacht matige vorst, mor genmiddag temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. Zon: 7.28-18.22. Maan: 11.15-3.34. Terwijl de laatsten van de zesduizend personen die uit Maitland geëvacu eerd zijn, werden overgebraent naar het grote kamp dat voor hen is inge richt, zijn de politie en militairen begon nen met de droeve taak van de berging van de lijken. Sommige van de licha men die gevonden werden, lagen diep begraven onder de modder, Enkele wer den gevonden op kilometers van de plaats waar ze door het water overval len werden. Alle hulpbronnen van de staat zijn gemobiliseerd om besmettelijke ziekten te bestrijden. In Moree, in het hart van het schapengebied, heeft de burgemees ter de noodtoestand afgekondigd in verband met de kans op besmettelijke ziekten. Alle beschikbare personen wer ken om de karkassen te bergen en de stad te reinigen voor, door de hitte, het rottingsproces begint. De politie meldt dat in Maitland en Gilgandra pluuderaars aan het werk zijn. De bevolking heeft bewakingsploe- gen gevormd. Geld en goederen stro men de ontvangstcentra binnen in een hoeveelheid die de autoriteiten in Syd ney „verbazingwekkend" noemen. Het overstromingsgevaar is niet he lemaal geweken. Op het ogenblik wor den nog drie plaatsen bedreigd. Het zijn Walgett, Nyngan en Wee Waa. Van Wal- gett wordt de evacuatie van de gehele bevolking voorbereid. Met Nyngan is contact verloren nadat daar het water was binnengedrongen. Volgens de laat ste berichten werkten mannen, vrou wen en kinderen aan de versterking van de dijken. Wee Waa is geïsoleerd. Piloten zijn dag en nacht in de weer om mensen te redden en voorraden te droppen in de rampgebieden. In de afgelopen maand zijn de drie laatste van de groep infiltranten, die in October 1954 Nederlands Nieuw Guinea is binnengedrongen, aangehouden. On der hen bevond zich de commandant, J. A. Dimara. Een hulponderwözer van de beschavingsschool van de kampong Ga- riau, Joesoef Waita, heeft by deze ar restatie een belangrijke rol gespeeld. (ANP). Maandag zijn de delegaties van KVP en KNP ter bespreking bijeengekomen. De delegaties zijn overeengekomen, het gesprek op korte termijn voort te zetten. Zodra daartoe binnen het kader van het algemeen regeringsbeleid kan wor den overgegaan, zullen de tarieven van de draadomroep worden verhoogd. Dit deelt minister Algera mede in zijn Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De investering in Amsterdam-West heeft f 229.000 bedragen. Wordt in deze nieuwe stadswijk een zelfde luis terdichtheid bereikt als in de overige delen van Amsterdam (ca. dertig pet.) en er zijn geen termen aanwezig om hieraan te twijfelen dan kan het toekomstige aantal aansluitingen gesteld worden op ongeveer 2400. Dat slechts een kleine categorie van de bevolking van draadomroep zou zijn voorzien, acht de minister een minder juiste stelling. Met ruim 500.000 aanslui tingen worden, gezien de gemiddelde gezinsgrootte, ca. twee millioen perso nen bereikt, dus ca. twintig pet. van de Nederlandse bevolking. Een Poolse zeeman, die verleden jaar van een Pools vrachtschip sprong en daarna om politiek asyl vroeg, is gisteren dood aangetroffen voor het Stockholmse bureau van radio- Vrij Eu ropa. In zijn hart stak een mes. Naar de politie mededeelt heeft de man, de 30-jarige Stanislaw Calarik, waarschijn lijk zelfmoord gepleegd. Hij hield de handen geklemd om het heft van het mes. Het lichaam werd gevonden ongeveer tien minuten nadat Calarik het gebouw Van Radio-Vrij Europa, waaraan hij een bezoek had gebracht, had verlaten. Calarak ontsnapte verleden jaar Janu ari. Het politiek asyl werd hem later Verleend. Naar verluidt verkeerde hij de laatstes tijd in zwaarmoedige toe stand. <up> In een Nijmeegse inrichting heeft zich Zaterdagavond een drama afge speeld, waarbij de 78-jarige blinde man W. B., die aldaar werd verpleegd, het leven heeft verloren. De man was °P een brandende gaskachel gaan zit ten. De pijpen van zijn broek gingen schroeien en geraakten in brand. Een "O-jarige medebewoner rende de ka mer uit om hulp te gaan halen, doch hoewel hij direct terugkeerde waren de kleren van de bejaarde man reeds °ver het gehele lichaam in brand. Men slaagde erin het vuur met een over jas uit te maken, doch het slachtoffer Was er reeds zo ernstig aan toe, dat oiJ later in het ziekenhuis aan de ge- Vo'gen is overleden. De Amsterdamse brandweer is van nacht de gehele nacht in de weer ge weest bü een felle brand in het pakhuis „Maria" aan de Reguliersgracht te Am sterdam. Het gebouw, dat rüwielen, rg- wielonderdelen, markiezen en meubelen bevatte, brandde geheel uit. Een vijftigtal brandweerlieden heb ben met dertien stralen, twee straat kanonnen en het kanon van de drijven de stoomspuit „Jan van der Heijden" van middernacht tot een uur of vier aan het blussingswerk deelgenomen. De aan grenzende huizen 'konden worden be houden, al hebben enige wel veel water schade opgelopen; er moesten brand slangen binnendoor gelegd worden om de achterkant van het pakhuis te kun nen bereiken. De schade wordt door verzekering gedekt. Volgens verhalen van vluchtelingen heerst er zo'n ernstig gebrek aan wijn in Roemenië dat de autoriteiten een synthetische „wijn" vervaardigen om aan de vraag te kunnen voldoen. Het recept luidt als volgt: tien liter water, een pond gist, een pond jam en 250 gram suiker. Goed mengen en tien dagen later staan. Men zou er niet alleen erg dronken van kunnen worden maar ook nog een ernstige maagkwaal van kunnen oplo pen. Dit is de 25-jarige prinses Dina Abdul Hamid, die het huwelijksvoorstel van koningin Hoessein van Jordanië volgens officiële mededelingen heeft aanvaard. Deze foto werd gemaakt toen zij zich naar de universiteit van Cairo begaf, waaraan zij verbonden is als lectrice in de Engelse taal. De prinsesdie een nicht is van de koning, ontmoette deze voor het eerst, nu ongeveer twee jaar geleden in Engeland, toen zij studeerde aan de universiteit van Cambridge. (Van onze weerkundige medewerker) In het gehele land vroor het vanmor gen flink. In het Oosten 10 graden, langs de Noord-Hollandse kust 7 a 8 graden. Overdag is het fraai zonnig winterweer, maar de temperatuur komt nauwelijks boven het vriespunt. Vrijwel geheel Europa ligt nog in de greep van de winter met uitzondering van Zuid- Frankrijk en Schotland. Het hogedruk- gebied heeft zich van Zuid-Zweden naar Polen verplaatst en heeft een sterke uit loper tot over de Noordzee. Het gevolg hiervan is, dat de Oceaandepressies, die gisteren in Schotland en Ierland dooi- weer en veel regen brachten, niet verder in Oostelijke richting kunnen bewegen. Voor drie vijf-jarige meisjes is het gisteren een ongeluksdag geweest. Om streeks half zes wilde Lia Konings, wonende in de Gruttostraat, de Rijks straatweg oversteken. Zij kwam uit de Maasstraat en dacht nog juist voor een personenauto om, komend uit het cen trum van de stad en bestuurd door de 35-jarige monteur N. H. uit Castri- cum, naar de overkant te komen. De chauffeur remde krachtig, maar kon niet meer voorkomen, dat het meisje gegrepen werd. Het slachtoffertje bleef op de straatweg liggen en moest met een diepe vleeswonde en vermoedelijk met een hersenschudding naar het St. Voor de Commissie Vergunningen Personenvervoer werd gisterenmiddag in Den Haag de aanvraag van de N.Z.H. behandeld om vergunning voor de uit oefening van een autobusdienst tussen Zandvoort - Aerdenhout - Heemstede- Haarlem - Halfweg - Amsterdam en tussen Zwanenburg en Halfweg. De zaak van de N.Z.H. werd voorge dragen door mr. Smit, die slechts met enkele opmerkingen kon volstaan. De aanvraag draagt een formeel karakter; de N.Z.H. wenst niet vooruit te lopen op een beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat op haar verzoek om de tramdienst tussen Zandvoort en Amsterdam te mogen staken. De aan vrage is slechts ingediend om gereed te zijn voor het geval een decisie wordt genomen, hetzij een voorlopige of een gedeeltelijke. Mr. Smit deelde mede, dat zowel de gemeente Amster dam als de autobus onderneming Maar- se en Kroon geen bezwaren hebben. Tij dens de behandeling, waarbij vertegen woordigers van Zandvoort en Bloemen- daal hun stem niet hebben laten horen, bracht de heer J. van Holten van de Algemene Bond van Forensen, enkele opmerkingen naar vorén. Hg zeide, dat de opheffing van de tramdienst Zand- voort-Amsterdam voor de forensen ve le moeilijkheden zal meebrengen. „De bussen hebben ons veel bezorgd", aldus de heer van Holten, die eerder be toogd had, dat de mogelijkheid niet uit gesloten is, dat te gelegener tijd de fo rensen met grote vertraging op het werk en thuis zullen komen. Hij zag gro te moeilijkheden in een door de N.Z.H. voorgestelde tien minutendienst. Voor een tram heeft men zeker vier bussen nodig, zodat het gevolg daarvan zal zijn zowel des morgens als des avonds een onafgebroken rij van bussen. Hoe moet dat in de zomer? Bovendien, zo meen de de heer van Holten, zijn de wegen en de straten in de verschillende ge meenten niet in staat dit verkeer te ver werken. Ook het personeelsvraagstuk bracht hij ter sprake. Voor het vervoer per bus heeft men drie- of viermaal zoveel personeel no dig als voor het vervoer per tram. -De ze en nog enkele andere bezwaren vormden de basis'voor zijn vraag aan de Commissie zowel het belang van de forensen, als dat van de honderduizen den Amsterdammers, die jaarlijks naar hun recreatie-gebied moeten worden gebracht, in haar beslissing te verdis conteren. Elisabethsgasthuis worden overgebracht. Tengevolge echter van het krachtig remmen schoof de personenauto ge heel naar de oostelijke zijde van de straatweg en botste toen tegen een ge parkeerde bestelwagen aan. Deze wa gen botste weer tengevolge van de schok tegen een andere bestelwagen, die daarvoor geparkeerd stond. Het gevolg van dat alles was, dat de personenauto zwaar en beide bestel wagens licht beschadigd werden. Marion Gleijsteen van het Nauwe Geldelozepad zakte gistermiddag om half vijf door het ijs van de Wester gracht. Zij kon gelukkig door omstan ders op het droge gebracht worden en kwam er voor het overige met de schrik af. Anders was het gesteld met Beppie van Deijzen uit de Reigerstraat. Deze zakte om vijf uur door het ijs van de Jan Gijzenvaart. Zij werd gered door de 17-jarige monteur R. Piek, wonend aan de Jan Gijzenkade. Hij nam het meisje mee naar zijn htis, waar het van droge kleren werd voorzien. Daar men de naam van het meisje niet kon achterhalen en zeker niet haar adres, werd de politie er van in kennis ge steld, waar het meisje voorlopig ver bleef. Intussen werd het kind thuis vermist en tenslotte belde de moeder oir, half acht de politie op. Deze kon haar toen geruststellen met de mede deling, waar zij haar dochtertje kon afhalen. En daarmede was ook dit ijs- ongeval tot een goed einde gekomen. Te San Remo is het internationaal tennistournooi voortgezet. De finale van het herenenkelspel leverde een over winning op voor Drobny (Egypte), die met 57, 62, 1311, 62 van de Amerikaan Patty won. Mevr. Bloomer (Gr. Br.) won de finale van het dames enkelspel; zij versloeg haar landgenote mevr. Watson met 62, 60. De eindstrijd van het herendubbelspel werd gewonnen door Drobny-Swaert (Eg.-V.S.). Zij schakelden hun Italiaan se tegenstanders Sirola en Bergamo uit. 6—2, 7—5, 6—2. Fausto Coppi, die er vrijwel zeker van was, dat hij zijn paspoort zou terugkrij gen, heeft de mededeling ontvangen, dat zijn verzoek om verlenging van de gel digheid van dit zo belangrijke document is afgewezen. Opmerkelijk acht men de terugkeer van Mikoyan. Toen hij onlangs aftrad, Op voorstel van premier Boelga nin heeft de Op perste Sovjet gis teren een aantal regeringswijzigin gen goedgekeurd. De op 24 Janu ari van dit jaar als minister van Handel afgetre den Mikoyan is benoemd tot eer ste vice-premier en staat nu in rangorde gelijk met Molotov. Het MIKOYAN aantal eerste vi ce-premiers is van twee op vier gebracht, het aantal vice-premiers van zeven op acht. meende men dat zijn rol was uitge speeld, maar hij keert nu in een belang rijker positie terug. Als vertegenwoor diger van de Russische regering bracht hij gisteren een bezoek aan Leipzig in Oost-Duitsland. Mikoyan was ook na zijn aftreden als minister van Handel vice-premier gebleven, en is nu be vorderd tot eerste vice-premier. Ma- lenkov, die nog vice-premier heet te zijn, werd in de uitzending van radio- Moskou niet genoemd. Het is mogelijk dat dit niet gebeurd is omdat zijn func tie niet veranderd is. (UP-Reuter) De nieuw-benoemde functionarissen zijn nagenoeg allen specialisten op het gebied van de zware machine-bouw of dat van de landbouw. Ook is de benoe ming bekend gemaakt van minister Ma- iisjev van Middelzware Machine-bouw tot supervisor van de ministeries, be last met de machinebouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1