Minister mr. J. Algera ontvangt actiecomité in audiëntie De modernste Coiffures Twaalfde Haarlemse Sportweek Jubileumconcert „Zang en Vriendschap" Veilige brommers in Haarlem kregen een diploma Extra kolentoeslag in Haarlem maat. Hij sal zich persoonlijk op de hoogte komen stellen ENTOSORBINE ADR. CASSEE VERLAAT DIENST DER GEMEENTE Armbestuur van Oud-Schoten honderd jaar 16 Maart sobere herdenking Veelomvattend program teas goed verzorgd GezakteIk durf niet meer naar huis MTHRACIET Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. Pejeha VERKEERSONVEILIGHEID IN HAARLEM-NOORD MOLENDIJK'S KAPSALON Van 4 tot 11 Juni met inschakeling van Wijk Nog dit jaar een afdoende oplossing? TUINTJES VERDWIJNEN icomités Afscheid ter secretarie Bloemendaal HAARLEM PROVINCIAAL JUDO-KAMPIOEN Voor ondersteunden DINSDAG 1 MAART 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Gespletenheid WITTE TABLETTEN tegen maag-darmstoornissen o.a. diarrhee, "kater", bedorven maag. Betrouwbare UW KAAR IS UW KROON C. J. OERLEMANS H.V.B.-PROGRAMMA SCHUIFT OP IJswedstrijden voor de jeugd Voor goede maatkleding DE KOFFIE UIT SAO PAULO Jaarvergadering K.A.B.-Noord WIELERNIEUWTJES Beurs van Amsterdam Beurs van New Vork Dr. Syne de Jongh overhandigt namens het actiecomité en namens alle inwoners van Haarlem Noord het petitionne ment aan minister Algera. Advertentie SANTFOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4 De minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Altera zal zich binnenkort persoonlijk op de hoogte stellen van de toestand op de Rijksstraatweg in Haarlem, gezien uit een oogpunt van verkeersveiligheid. Het probleem ge niet op het departement een zeer serieuze aandacht en het staat vast, dat ten spoedigste maatregelen genomen zullen worden om een hogere veiligheid op de Rijksstraatweg te garanderen, in het bijzonder op het kruispunt Zaanen- laanRijksstraatwegZaanenstraat. Voor deze verkeersknoop is een grote reorganisatie in voorbereiding, die een aanzienlijke verruiming beoogt. Dat zijn de voornaamste resultaten van het zeer verhelderende en tref fende onderhoud, dat het volledige actiecomité tot verhoging van de ver keersveiligheid op de Schoterweg en de Rijksstraatweg vanmorgen in Den Haag had met minister Algera. De minister, geassisteerd door ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat en mr. D. G. W. Spitzen, secre taris-generaal van het departement van Verkeer en Waterstaat, ontving de zeven leden gedurende zeventig minuten in audiëntie, in welke tijd het comité ruimschoots de gelegenheid kreeg de grote onrust en angst onder woorden te brengen, die de bevolking van Haarlem-Noord al jarenlang drukt. De comitéleden toonden zich na afloop uiterst voldaan over de welwillende en gastvrije wijze, waarop de minister hen had te woord gestaan. Om kwart over 9 vanmorgen stapte minister Algera, gevolgd door mr. Spit zen en ir. Maris, het vertrek binnen, waar het onderhoud zou plaats vinden. Reeds direct was de stemming met enkele grapjes ongedwongen gemaakt en spoedig verleende de minister dr. S. J. de Jongh het woord, die uitvoerig en iri een klemmend betoog uiteenzette, hoe spontaan het actiecomité zich had gevormd en welk doel de leden daarvan voor ogen staat. De daadwerkelijke nam leiding tot de vorming van het comité was een ongeval, dat op 4 November j.l. plaats vond en waarbij een ruim 30- jarige vrouw om het leven kwam. De heren J. Noordhoff en W. van Leeuwen waren ooggetuigen van het ongeval en hoewel zij elkaar niet kenden, spraken zij af iets te gaan ondernemen tegen de onrustbarende reeks ongevallen op de Rijksstraatweg. Op Vrijdag 12 No vember werd een bijeenkomst gehouden ten huize van de heer J. Haije jr., waar op al zes leden zich bereid verklaard hadden in het comité zitting te nemen, verschenen. Elk der leden had kennis genomen van de grote onrust en angst, die in Haarlem Noord bleek te heersen over de toenemende verkeersonveilig heid en eensgezind waren zij tot de conclusie gekomen, dat er iets moest gebeuren. Onder de Haarlem Noorder lingen waren twee stemmingen aanwijs baar: de ene categorie kenmerkte zich door gelatenheid, de andere door een hevige onrust en verontwaardiging. Dr. de Jongh maakte de minister dui delijk dat de toestand onhoudbaar was en zette zijn verklaring kracht bij door het aanvoeren van enkele hem overko men ervaringen, die de hevige angst in Haarlem Noord deden blijken. De minister bleek zeer onder de in druk van de uiteenzetting, die dr. de Jongh had gegeven, vooral waar deze had gesproken over de vrees, die Haarlem zo in haar greep hield. Na de woorden van dr. de Jongh over handigde de heer Haije het lijvige pak met de 31.599 handtekeningen onder het petitionnement. FRANS HALS: ,,Een vrouw zonder gewe ten" volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft" a. t. Ttiden: 2 7 en 9.15 u. REMBRANDT: „08/15" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15 7 en 9.15 u. LIDO: „De droomfontein van Rome", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „De lifter", 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „Romeo en Julia" 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 Maart Stadsschouwburg: „Haarlemse Toneelclub" met „Het voorste Legioen" 8 uur. Minerva: Noordh. Rh. Ork. o.l.v. Toon Verhey. Sol. Stevan Bergmann, piano. 8.15 uur. Woensdag 2 Maart Stadsschouwburg: „Haarlemse Toneel club" met „Het voorste legioen", 8 uur. Minerva: Hoofdstad Operette: Sag' beim Abschied leise Servus, 8.15 uur. Geboren:F. de Ridder-Frie, z.; H. Borghuis-Lemstra, z.; G. C. Kouwen- berg-van der Erf, z.; A. M. E. Slinger- Kooy, z.; A. M. W. Dohker-Smits; C.P. H. M. Brakeboer-Cremers, z.; J. M. de Haan-Franken, z.; R. F. Henning-Hen- driks, z.; C. A. van den Berg-Verdam, d.; M. J. Kaptein-van der Zijden, d.; P. C. van der Veen-van Breda, d.; J. Strobbe-Ptjnaker, d.; H. C. van de Reep-Lammers, d.; C. Weijers-Vlaming, d.; G. A. de Jong-Visser, d. Overleden: N. Laan, 64 jaar, Spaarne J- C. Schild, 71 jaar, Haarlemmerliede- ?traat; P. van Heerden, 57 jaar, Oran jeboomstraat; P. J. Kamphuis, 83 jaar, Vonsstraat; M. van Duyn-Paap, 81 Jaar, Dickmansstraat, J. Hoogland, 82 J®ar Steenbokstraat, F. Damiaans, 6 Jaar, Zijlvest, J. C. Linck-Willemsen, 46 Jnar, Timorstraat; P. van Eek, 70 jaar ■volfijnstraat, Th. A. Spanjaart-Verkerk, '7 jaar, Romolenstraat. „De handtekening van Sint Nicolaas is later van de lijst gevoerd als be horende tot een niet bestaande per soon, vandaar het merkwaardige aan tal", zo lichtte dr. de Jongh toe. Hij vertelde ook, hoe vele ouders zich be perken in de schoolkeuze om hun kin deren het oversteken van de Rijks straatweg onnodig te maken. De Moe der-Overste van het bejaardenhuis Delftweide heeft zelfs vele verzoeken ontvangen op Zondag de H. Mis te kunnen horen in de kapel. Daarna sprak ds. H. van der Loon zijn dank uit voor de vriendelijke ont vangst, die het comité was ten deel gevallen, en hij hield een pleidooi voor de voetgangers en de wielrijders, die steeds het meeste gevaar lopen. Er is een gespletenheid, zo zei ds. van der Loon, in het stadsdeel, dat is gelegen van het station tot aan Santpoort. Van kwart voor 5 tot half 7 durven jonge en ook oudere kinderen bijna niet Over de maatregelen, die in voor bereiding zijn om de toestand op de Rijksstraatweg te verbeteren, ver nemen wij, dat het in de bedoeling ligt om een aantal tuintjes vooral in de buurt van de Zaanenlaan en de Zaanenstraat te doen verdwijnen en te vervangen door een trottoir. Het huidige trottoir zou daarvoor bij de rijbaan kunnen worden ge trokken. Deze oplossing wordt zowel door Rijkswaterstaat als door de ge meente Haarlem voorgestaan. meer over te steken' De heer Haije deelde de minister mede, dat hij als lid van de Ongevallendienst onophoudelijk wordt weggeroepen om assistentie te verlenen bij kleine en grote ongeval len. Hij wordt zelfs vaak opgebeld met de vraag of er weer een ongeluk ge beurd is, omdat iemands man of kind nog niet was thuis gekomen. De he ren P. Cloeck en W. A. van Leeuwen voegden daar hun trieste ervaringen als winkelier aan toe. De minister, ir. Maris en mr. Spit zen luisterden belangstellend toe en in de gedachtenwisseling, die na de uiteenzettingen door de comitéleden volgde, deelde de minister mede, dat hij persoonlijk de toestand in ogen' schouw zou gaan nemen. Hij was vooral getroffen door de angst, die de verkeersonveiligheid in Haarlem- Noord had veroorzaakt en hij verze kerde dat er met de grootste haast en nauwgezetheid werd gewerkt aan een verbetering. Ook de technische zijde van het probleem werd enige tijd besproken. De comitéleden toonden zich over het onderhoud zeer tevreden. Zij hadden de indruk, dat er nog uit jaar een oplossing zal worden bereikt, die de veiligheid op de Noordelijke toegangsweg tot Haarlems centrum aanzienlijk zou verhogen. Zij aan vaardden vol goede moed en optimis me de terugreis naar Haarlem. Advertentie De Haarlemse Sportweek gaat weer de aandacht vragen. Het uitvoerend comité is dezer dagen in vergadering bijeen geweest en heeft o.m. bepaald, dat de twaalfde Haarlemse Sportweek dit jaar zal worden gehouden in de week van 4 tot 11 Juni. De ervaringen, opgedaan in de zo prachtig geslaagde elfde Sportweek, waarin als principe werd aangehouden om per avond één tak van sport in het bijzonder onder de aandacht te brengen, hebben het comité doen be sluiten op de ingeslagen weg voort te gaan. Evenals het vorige jaar echter zal men aan de gedachte één sport per avond, niet al te streng de hand hou den want evenals het vorige jaar zal ook thans een avond, waarschijnlijk de Woensdagavond, bestemd worden voor diverse takken van sport. Bovendien wil men in de komende Sportweek nog iets verder gaan zonder het principe al te zeer geweld aan te doen. Gebleken is n.l. dat in de verschil lende windstreken van de stad de be hoefte wordt gevoeld om ook daar „acte de présence" te geven. Men wil zowel in het uiterste Noorden als in Haarlem Oost en Zuid-West iets van de propa ganda welke er van een Sportweek uitgaat, merken. De vroeger zo gelief de plein-demonstraties werden speciaal verleden jaar wel zeer erg gemist en het is de commissie gebleken dat men in de diverse „wijken" wel enigszins teleurgesteld is geweest. Dit laatste nu wil het Sportweek-comité nu en in de toekomst voorkomen en daarom treedt het thans in overleg met de wijk- comité's om deze aangelegenheid na der te bezien. De Haarlemse wijk-comité's zijn in de gemeente officieel erkend omdat gebleken is dat zij in een behoefte voorzien en voor het openbare leven in onze stad van onschatbare waarde blijken te zijn. Zij zijn daarom uitge nodigd voor een bespreking met het Sportweekcomité op het stadhuis te Haarlem op a.s. Woensdagavond in de oude raadzaal en men hoopt dan de wensen van de wijk-comité's te ver nemen t.a.v. het programma in de Sportweek. Aan deze wensen zal men zoveel mogelijk tegemoet komen. Na de bijeenkomst met de wijk-comité's vergaderen binnenkort de sub-commis sies, zodat we spoedig omtrent de plan nen voor de twaalfde Sportweek nade re mededelingen hopen te doen. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 In het bijzijn van jhr. mr. C. J. A. den Tex en mr. P. F. Th. Rohling, oud-burgemeester en oud-wethouder van de gemeente Bloemendaal, de raads leden mevrouw Dalmeyer en de heren J. F. M. Pinxter en C. Schulz, en nog een aantal genodigden, heeft de heer Adr. Cassee, die 16 Februari 65 jaar is geworden, afscheid genomen als ge meenteambtenaar. De heer Cassee was de laatste zeven jaar ambtenaar van de sport, daarvoor raadslid en wet houder. Dé burgemeester, dr. D. H. Peere boom Voller, memoreerde het werk dat Advertentie PERMANENT WAVE is een kwestie van vertrouwen en.... zeer goed model knip pen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte, draagbare modellen naar uw smaak en type gevormd. Permanent wave Eugène Douce, Helene Curtus, Amerikaanse cold wave enz. Gediplomeerd personeel. Haarverven en spoelingen in de nieuw ste kleuren. GIERSTRAAT 69 - Tel. 21736 - Haarlem Na zes uur: Telefoon 18462. Zaterdagavond j.l. zijn de districts Judo-clubkampioenschappen voor N.- Holland in Alkmaar gehouden. „Haar lem" kwam met haar A-team uit tegen „Holland" en „Amsterdam". Beide wedstrijden werden door de Haarlem mers gewonnen, die hierdoor op de be ker beslag legden. Bij de B-teams (lagere banden) wist Alkmaar te win nen. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter der Europese Judo Unie de heer J. Nauwelaerts de Agé. Daarna reikte de voorzitter van „Alkmaar" de onofficiële tropheeën uit, die uit taarten bestonden en die uiteraard door de over winnaars zeer op prijs werden gesteld. De kampioensploeg van „Haarlem" bestond uit: Feijt, Bijkerk, v.d. Geest, Seis en v. Koningshoven. Het H.V.B.-programma van 26 en 27 Februari j.l. is opgeschoven naar 5 en 6 Maart a.s. Op de baan van „Nova-Zembla" zijn gisteren wedstrijden gehouden voor de schoolkinderen. De uitslag van de wedstrijd is: Jongens 67 jaar: 1. Aris Bouwens, 2. Willy Jansen, 3. Joop de Rooi), Meisjes 67 jaar: 1 Beppie Jokes, 2. Gré v.d. Vaart. 3. Fok- kelien Westerweet. Jongens 89 jaar: 1. P. Bogaerdt, 2. Jan Krol, 3. Wim v. Beieren, Meis jes 89 jaar: 1. Hennie v.d. Vaert, 2. Ellie Jansjen, 3. Roosje Verdurmen. Jongens 1011 jaar: 1. Nico Jukes, 2. Kees in 't Veldt, 3. Ton Dijkman, Meis jes 1013 jaar; 1. Hennie Jasjen, 2. Jose Balm, 3. Carla Niehot. Jongens 12—13—14 jaar. 1. Ab Ruygrok, 2. Adrie v. d. Kwaak, 3. Leon Bouwens. de heer Cassee had verricht. De schei dende ambtenaar had vooral een open oog voor het natuurscoon en de historie. Menigeen, die dan ook iets over Bloe mendaal van vijftig jaar geleden wilde weten, kon daarvoor altijd bij de heer Cassee terecht. Mr. Rohling herinnerde aan de periode waarin hij met de heer Cassee had samengewerkt. Afscheids woorden namens het gemeentepersoneel werden gesproken door de heer G. van Eek, de gemeentesecretaris. Daarna spraken nog mr. C. Kolff als voorzitter van de personeelsvereniging van ge meente-ambtenaren, de heer C. Schip per als ambtenaar van de sport in Heemstede namens zijn collega's in de omliggende gemeenten en de heer C. Peeters, de waarnemend voorzitter van de voetbalvereniging die door de heer Cassee ruim vijftig jaar geleden mede werd opgericht, de B.V.C. „Bloemen daal". De toespraken gingen vergezeld van fraaie geschenken. Van een boekwerkje „Bloemendaalse jeugdherinneringen" destijds door de heer Cassee geschre ven, werden nu enkele fraai ingebonden exemplaren overhandigd. De heer Van Eek bood twee delen van de Kleine Winkler Prins aan, de heer Kolff een sigarettenaansteker en de heer Schipper een boekwerk. De heer Cassee betuigde daarna zijn dank voor de hulde. „Ik ontken perti nent", aldus de heer Cassee, „dat de jeugd van nu slechter is dan vroeger. Als wij dat denken, dan ligt dit aan ons". Advertentie stoffen Prima stoffen foor prettige prijzen. Vraagt Uw kleermaker De voorgeschiedenis van de koffie uit Sao Paolo, meegebracht door de heer Lodewtjks Is bekend. Op verzoek van burgemeester Cremers heeft de U.V.V. de moeilijke en waarschijnlijk ondank bare taak op zich genomen om de 66 halve ponden koffie te verdelen. Het branden en verpakken is geheel gra tis door de fa. Kremer verzorgd. Uitgekozen bij loting zijn 66 perso nen boven 65 jaar, voorkomende op de lijst van het Comité Stille Armen. Het is te hopen, dat iedereen deze gift mo ge beschouwen zoals die bedoeld is: een vriendelijk gebaar en niet meer dan dat! Op Zondag 16 Maart zal het Paro chieel Armbestuur van de parochie O. L. Vrouw van Zeven Smarten aan de Rijksstraatweg op kerkelijke wijze het 100-jarig bestaan herdenken. De eigen lijke vierdatum is 6 Maart, doch om in terne redenen is deze herdenking een week verschoven. Wel zal op deze da tum aan de ingang van de kerk aan de kerkgangers een foldertje worden aan geboden, waarin een paar merkwaar dige bijzonderheden uit de geschiede nis van 100 jaar parochiële armenzorg staan opgetekend. De stadsparochie, waartoe de O. L. Vrouw van Zeven Smarten is uitgegroeid was oorspronkelijk een plattelandsparo chie, toegewijd aan de H. Bavo, waar van de eerste armmeesters, die in 1855 door Mgr. F. J. van Vree, toen bisschop Op het concert bij gelegenheid van haar 125-jarig bestaan, toonde „Zang en Vriendschap" opnieuw en in nog meerdere mate dan voorheen de gunstige resultaten van haar serieu ze beoefening van de koorzang. Deze resultaten zijn van dien aard, dat Zang en Vriendschap de plaats, sedert het optreden van Willem Robert Sr. inge nomen, heeft weten te behouden. Dit is o.m. te danken aan het voortdurend meegaan met nieuwe stromingen op compositorisch terrein, dat bij Z. en V., zeer goed gezien, uiterst behoedzaam en geleidelijk geschiedde. Bevatten de programma's van de con certen tussen beide wereldoorlogen nog wel eens een werk uit de oude con- courstijd, men liet toenmaals reeds een nieuw geluid horen. De programma s van de laatste jaren, dat van dit Ju bileumconcert inbegrepen, wijzen ech ter op een bijna algehele repertoire vernieuwing. Als modern werk gaf Z. en V. thans, behalve een herhaling van Oscar van Hemel's pikante „Capla's", haar eerste uitvoering van Strawinsky's „Tover spreuken" uit de folklore van het Rus sische boerenleven en vulde het drietal Hongaarse volksliederen in de Béla Bartok-bewerking met een tweetal Slo- vaakse aan. De karakterisering van de zeer wijduiteenlopende onderwerpen van deze Bartok-liederen trof men uit stekend. Genoemde „Toverspreuken" doen melodisch, harmonisch en metrisch nogal vreemd aan. Des te meer eer bied moet men voor de zangers tonen, die zich in deze materie verdiept, dit genre geheel eigen gemaakt hebben. De drie spreuken, vooral de laatste met de melisma-achtige tenorsolo, overwel digden als het ware het auditorium! De „Capla's" verkregen wederom een goede verklanking. Wellicht door het zingen in eigen taal sprak hier het in nerlijk element bijzonder sterk aan. In eerste uitvoering ging een werkje van iets oudere datum: Dvorak s aantrekke lijke „Ja sjem huslar", een opgewekt, geestig lied van een zorgeloze vedelaar. Ongecompliceerde en toch melodisch en harmonisch gevarieerde muziek, die een verrassend pittige vertolking ver kreeg. Alleen al met dit moderne gedeelte bewees Z. en V. alle geestesuitingen van deze tijd met volle beheersing van de veeleisende technieken te kunnen verklanken. Het bleef echter op dit concert niet bij hedendaagse koormu ziek. In het eerste deel zong het koor als een In Memoriam van de overleden werkende leden op indrukwekkende wijze Diepenbrock's „Ecce quomodo moritur". De aanwezigen hoorden dit gewijde gezang staande en met grote eerbied aan. In de Heilige Geest-hymne van dezelfde componist en de slotver zen van de Sacraments-hymne: Tan tum ergo Genitori van Lieven Du- vosel, beide met orgelbegeleiding, im poneerde de koorklank tot in het forte vermengd met die van het orgel, op zeldzame wijze. Het orgelspel gaf aan de zang een schitterende glans, dank zij de weloverwogen registerkeuze van Albert de Klerk. Deze werken sloten het eerste deel op majestueuze wijze af. Enkele kleine nummers van Loots, Schubert en Orlando di Lasso het leuke L'eccho door Jos Vranken voor mannenkoor bewerkt vulden het programma aan. Solistische medewerking verleende één van de beste Nederlandse pianis ten: Theo de Bruin. Deze jonge kun stenaar bracht de benodigde afwisse ling aan met een (enigszins te) klank rijk vertolkte Fantasie van Bach, smaakvol voorgedragen „Valses nobles et sentimentales" van Maurice Ravel en een drietal verbluffend gespeelde Dirigent Jacg P. Doorrij, onder wiens bekwame leiding gisterenavond „Zang en Vriendschap" het gala-concert gaf. Etudes en een aangrijpende verklan king, technisch en muzikaal, van een Ballade van Bach! Voor dirigent, koor, organist en so list weerklonk langdurig applaus, dat meermalen een ovationeel karakter aannam. In de hulde werd, zeer te recht, ook Jan Laarveld betrokken, die bij de instudering van het veelomvat tende en veeleisende programma een werkzaam aandeel had! O. K. Het concert werd o.m. bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Noord- Holland dr J. M. Prinsen, de burgemees ters van Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort, de Haarlemse wethouders D. J. A. Geluk, W. C. Bakker, A. J. M. An- genent, de heer L. Bouwman, Gedeputeer de van Noord-Holland en door dr P. van der Eist uit Utrecht, kleinzoon van de op richter van „Zang en Vriendschap". van Haarlem werden benoemd, waren de heren J. F. Schils, president, F. W. Hagen, vice president, M. Bergman, secretaris en J, Smits penningmeester. In de notulen van de oprichting staat vermeld, dat als enige inkomste een jaarlijkse rente binnenkwam, uit de na latenschap van de heer Willem se. Tot op heden nog heeft het huidige arm bestuur uit dit fonds Willemse een ont vangst van 100- per jaar. Maar dit is dan ook de enige funda tie, die het heeft. Toen 100 jaar geleden met de paro chiële armenzorg werd begonnen han delde men anders dan heden. Is deze thans geheel gebaseerd op huisbezoek, toen zaten de heren op een bepaalde avond rond de groene tafel en degenen, die gesteund werden of er voor in aanmerking zochten te komen, kwamen daar en kregen dan een kleine onder steuning toegewezen, die ten hoogste 0,25 per week bedroeg. Er waren toen 24 gezinnen, die werden geholpen. Dat waren toen echt de armlastigen, de z.g. paupers, thans strekt de zorg zich uit over 55 gezinnen. Overigens is deze herdenking er een, die een weinig in mineur blijft. Want in deze parochie van arbeiders en kleine middenstanders, bovendien nog de kin derrijkste van de stad, zijn de noden groot. De inkomsten de enige fundatie, het fonds Willemse, noemden we reeds moeten dus komen uit het armenzak- je, tegenwoordig de middengleuf van het bakje. Dit levert zo'n 400,- per maand op, terwijl er een vaste maan delijkse uitgave is van een goede 600,- Het armbestuur zit dan ook perma nent met een tekort, waarvoor dan dek king wordt gezocht in een eens-per-half jaar-collecte met „bedel"- predikant. Want boven deze uitgaven vragen de wintermaanden altijd extra voorzienin gen, die vroeger bestonden in brood, bonen, erwten en spek, maar thans ge legen zijn in het verstrekken van dek king, kleding, schoeisel en brandstof. In 1857 mocht voor het eerst een geld inzameling worden gehouden bij alle begrafenissen en het werd 1869 toen werd toegestaan, dat in alle H. H. Mis sen voor de armen mocht worden ge collecteerd, terwijl in 1870 door de Bis schop werd voorgeschreven, dat een jaarlijkse visitatie plaats zou hebben, waaruit blijkt, dat er toen pas geld aanwezig was. In 1953 werd het fonds St. Joseph, een onderafd. van de K.A.B. waaruit mensen, die zonder werk waren ge steund werden, omdat de nieuwe socia le wetgeving toen in werking trad, op geheven. Dit fonds hadden de bestuur ders uit handen van de Duitsers weten te houden. Bij de opheffing werd be paald, dat het restant ten goede zou komen aan de armen van deze parochie, zodat het armbestuur daardoor weer iets ruimer armslag kreeg. Op Zondag 16 Maart zal ter gelegen heid van deze 100-jarige herdenking de Hoogmis worden opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de noodlijdenden van de gehele parochie, terwijl deken W. N. Zijlstra die dag in allo H.H. Missen een llefdadigheidspre- dieatie zal houden. Des middags vindt een receptie plaats in de St. CatharinaBchool aan de Rijks straatweg 369 van 14.30 tot 15.30 uur, waarvoor het van belang kan zijn te weten, dat zij die des morgens verhin derd waren hun gift op de schaal te deponeren, dan nog gaarne in de gele genheid zuilen worden gesteld, dit ver zuim goed te maken. Gisteravond werd in de aula van de H.B.S. A aan de Zijlvest te Haarlem de kroon gezet op een werk, dat enige maanden In beslag heeft genomen en dat 42 bromfietsers vele hoofdbrekens heeft gekost. Zaterdag was, als finale van de eerste bromfiets cursus een rij- vaardigheidsproef afgelegd, die uitste kend geslaagd mocht heten. Desondanks kon men nu het diploma niet aan allen uitreiken, omdat er vier deelnemers meer dan tien fouten in de schriftelijke test hadden gemaakt. Voordat de officiële uitreiking dezer diploma's plaats vond verwelkomde de heer J. van Gennip, voorzitter van De Spaarne-brommers, de bromfietsvereni- ging die de cursussen organiseert, de aanwezige politieautoriteiten en in het bijzonder de heer D. Schummelketel, voorzitter van het verbond voor Veilig Verkeer, en commissaris W.J. Gorter. Trots de spanning, waarin de brom fietsers verkeerden, besloot men al vorens tot de uitslag over te gaan, een film te draaien, getiteld „Sterrit naar Uddel". Zij liet zien, hoe enige „puffers" zich correct en volgens het boekje langs de Nederlandse wegen be gaven, hetgeen voor hen een simpele opgave betekende. De heer van Loon, voorzitter van de afdeling Haarlem van 't V.V.V. nodigde, na dit internezzo, de heer J.M. Schrama uit, zijn diploma in ontvangst te nemen en daarbij tevens een legpenning voor de uitstekende prestatie, door hem ge leverd op de rijvaardigheidsproef. De titel van „elitebrommer" mocht daar voor zeker worden toegekend. Achtereen volgens ontvingen dé Haarlemse brom fietsers een diploma. Toen de heer van Loon het laatste diploma had uitge reikt, gaf een van de niet geslaagden uiting van haar diepe teleurstelling. Haar tragische uitroep van „Ik durf niet meer naar huis" verwekte enige hilariteit, maar leverde wel het bewijs van de waarde die een dergelijk diploma vermag te hebben. De heer van Gennip kon de „ontroostbare" gelukkig iets In verband met de heersende strenge koude hebben B. en W. van Haarlem be sloten, nog deze week Vrijdag een extra kolentoeslag aan de ondersteunden te ge ven van tweemaal f 4 voor gehuwden en alleenstaanden en tweemaal f 2.50 voor kamerbewoners. De kring Noord van de K.A.B. heeft zijn leden uitgenodigd om ter jaarver gadering te komen op Dinsdag 8 Maart a.s.. 's avonds 8 uur in het K.A.J.- gebouw, Lingestraat 3. Behalve de gebruikelijke agendapun ten vermeldt de agenda als spreker het 2e kamerlid, de heer C. J. v.d. Ploeg, die een inleiding zal houden over: Waarom eenheid in de politiek? Door verschillende oorzaken is de oor spronkelijk voor 5 Juni geplande Jubileum- wedstrijd van de HSV „De Kampioen ver vroegd en zal deze nu op Zondag 1 Mei worden gehouden op het circuit van Zand voort. Voorts is men bij „De Kampioen' nog aan het onderhandelen met de Duis- burger Strassenfahrverein '31 om met twaalf renners in de Ronde van Duisburg te star ten. Per abuis is gisteren in onze „Burger lijke Stand" vermeld, dat P. W. Bellaart en H. C. de Jong in ondertrouw zijn ge gaan. De namen luiden echter: P. W. Soellaart en H. C. de Jong. Twee vrouwelijke deelneemsters ont vangen uit handen van de voorzitter het diploma „veilig brommen" positiefs in overweging geven, door te wijzen op de volgende cursus die 7 Maart begint en waaraan ieder, ook voor de tweede maal, kan deelnemen. Verder moest hij ook de geslaagden voor een desillusie stellen. De beloofde schildjes met de woorden „veilig Ver keer" dat op de bromfiets zou kunnen worden gemonteerd, waren nog niet klaar, maar in ieder geval zal dit de komende- week in orde komen. Wel kon spreker adjudant van Zijl een zuil tje met een schild aanbieden, de dank voor het grote enthousiasme en de ge weldige energie, die deze getoond heeft bij het vervullen van zijn taak als do cent in de verkeerstheorie. De heer van Zijl feliciteerde zijn „pupillen" met het behaalde succes en hoopte dat de z.g. gezakten zich niet zouden laten weer houden nogmaals de lessen te gaan volgen. Advertentie (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 1/3 3% Ned. 1953 103% 102* 3% Ned. 1953 31/4 Ned. 1948 lOU-,4 31/4 pCt. Ned. 1950 3% Ned. 1954 100% 100% 3Ned. 1955 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. 100* 100% 100% 101* Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt. 100* Ned. Handel Mlj. cert. 228% 304% A.K.U. 305% Van Berkel's Patent 170 Calvè-Delft cert 264 Van Gelder 273 Kon. Hoogovens cert. 279% Unilever cert. 377 383 Ned. Kabel 270 Philips 356% 360 Nieuwe Philips' 346% 349 Kon. Petroleum 641 549% ..Amsterdam" Rubber 115% 116 Holl. Amerika Lijn 191 189 Kon. Ned. Stoomb. Mlj. 181% 181 Ned. Scheepv. Unle 190% 189% H.V.A. 143% 143 Dell Mlj. Cert. 144 144 25/2 28/2 Anaconda Copper 54 54% Bethlehem Steel 119% 124% Chrysler Corp. 69% 69% General Electric. 51% 52% General Motors 93% 94% Kennecott Copper 109» 109 Montgomery Ward 78% 79 Radio Corp. 44% 44% Republic Steel 84% 85% Royal Dutch 70% 62% 72 Shell Union Oil 61 Southern Pacific 57% 58% Southern Railway 80 81% Tidewater 27% 27% U.S. Steel 77% 78% ex div. vast Stemming:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3