I. G. FARBEN verzet zich tegen de aanspraken van een slavenarbeider Overlevenden uit concentratiekampen wachten gerechtelijke uitspraak af BicraïM frffffiffffl C.B.S. loopt vast met het gezinsonderzoek SKETCH Zorg voor ongehuwde moeder en haar kind beter geregeld mum Pontecorvo neemt vreedzame atoomproeven in Rusland Beunhazerij op het gebied van voetverzorging viert hoogtij r n ?Eennieuwe maag H.M. bezoekt atoomtentoonstelling Vrouw als deur waarder Wees toch veeleisend! Er zijn geen gezinnendie gegevens willen verstrekken Nog meer gedrang in Nederland Echter nog geen hoerageroep Zwolse kwajongens stelen in winkels op klaarlichte dag Engelse koningin op Nederlandse stand êSuidwtslag Verdwenen geleerde werkt aan Sovjet- academie voor wetenschappen Wettelijke regeling van opleiding door medici dringend nodig HOGER BEROEP IN PROCES-WOLLHEIM Minister zal wijziging reglement bevorderen LECTUURGEVAREN VOOR DE JEUGD Officieren terug op de schoolbanken Nederl. brigade-generaal klassevoorzitter V. Federatie bestaat 25 jaar Opsporingsmaatregelen zonder resultaat Artikel in „Pravda" en „Izwestia" Houder van de Stalinprijs Ned. Genootschap Voetverzorging DINSDAG 1 MAART 1955 PAGINA a. h.b.u-I begint "eVB 3™ ,po.aig r?ne»S P»n_;: „GEVLEUGELD WOORD" Ongepubliceerde gedichten Mrs. Pos en Debrot in de ministerraad Opvoeding en voorlichting voornaamste tegenwicht APART VAN SMAAK1 Bendeleider van 14 jaar Van huishoudexpositie te Londen Luchtbrug naar Wadden eilanden in vol bedrijf Anneke Beekman Kind door ijs gezakt en verdronken Hearst gelooft niet in Russische H-bom Graaf van Limburg Stirum te Kortenhoef overleden Jeugd-Lijdensmeditaties Ongeveer tweeduizend overlevenden uit het concentratiekamp van Ausch witz hebben vandaag alle aandacht gericht op het Hof van Beroep te Frank fort. Voor deze gerechtelijke instantie zal de I.G. Farben-in-liquidatie pleiten voor vernietiging van een twee jaar geleden uitgesproken vonnis van het districtsgerechtshof in Frankfort. Toen werd het concern veroordeeld tot het betalen van tienduizend Duitse marken aan de heer N. Wollheim in New York. Dit als schadeloosstelling voor geestelijk letsel, opgelopen als slavenarbeider in het concentratiekamp Auschwitz. Als de I.G. Farben dit proces verliest, bestaat de mogelijkheid, dat velen dergelijke aanspraken op het concern laten gelden. Sedert de uitspraak van het districtsgerechtshof hebben ongeveer tweeduizend slavenarbeiders reeds eisen tot schadever goeding ingediend. Vele andere overlevenden uit de concentratiekampen der Nazi's, die voor andere maatschappijen hebben gewerkt, wachten met het indienen vaft een eis op de uitslag van het proces-Wollheim. De IG Farben heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat, indien het vonnis niet wordt vernietigd, dit rampzalige ge volgen zal hebben voor de West-Duit se industrie, de Bondsrepubliek en de Westelijke bondgenoten. Men beweert voorts in dit document, dat de Sovjet- Unie op deze wijze de gelegenheid zou worden gegeven de millioenen slaven arbeiders, die tijdens de oorlog in Duitsland hebben gewerkt, te organi- Advertentle MAAG smaakloos, I snel. zeker I mnmiiil seren en aan te zetten tot het indienen van soortgelijke eisen. Dit zou het bankroet van de gehele Duitse econo mie betekenen. Men betwijfelt vóórts of dergelijke ei sen wel aan de IG Farben gesteld kun nen worden. De verantwoordelijkheid voor hetgeen in de oorlog is gebeurd, zo voert men aan, berust bij de toen malige regering. De rechter in het districtsgerechtshof heeft destijds de eis van de heer Woll heim toegewezen, hoewel deze vroegere slavenarbeider zelf geen lichamelijk let sel heeft opgelopen. Volgens de rechter staat echter de aanblik van het lijden van de medegevangenen gelijk met letsel, berokkend aan de heer Wollheim zelf. De rechter was van oordeel, dat de IG Farben wegens veronachtzaming verantwoordelijk is. De heer Wollheim heeft met duizen den andere gevangenen van de Nazi's gedwongen meegewerkt aan de bouw van een fabriek voor synthetische olie en rubber, die de IG Farben voor reke ning van het Derde Rijk heeft opgericht in de buurt van Auschwitz. Met betrekking tot het verzoek van het comité tot verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw bij zijn request om In het deurwaardersreglement het woord „mannelijk" te doen vervallen, heeft mi nister Donker inmiddels het gevraagde ad vies van de vereniging van deurwaarders ontvangen. Aldus blijkt uit zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Het bestuur van deze organisatie heeft te ken nen gegeven, dat naar zijn oordeel het ambt van deurwaarder voor een v™uw in beginsel dient te worden opengesteld. Mede gelet op dit oordeel uit de kring van de betrokken functionarissen stelt de mi nister zich voor te bevorderen, dat het deurwaardersreglement dienovereenkomstig wordt gewijzigd. Uiteraard zal wanneer na totstandkoming van de betreffende wij ziging naar enige vacature van deur waarder zou worden gesolliciteerd door een vrouwelijke candidaat-deurwaarder bij de afweging van de belangen der verschillende gegadigden mede in aanmerking dienen te worden genomen of de vacature zich er al dan niet toe leent om door een vrou welijke candidaat te worden vervuld. De practische moeilijkheden, die zich in be paalde gevallen kunnen voordoen, mogen overigens, naar het oordeel van de mi nister, geen aanleiding zijn om de vrouw voor alle gevallen van het bekleden van het ambt van deurwaarder uit te sluiten. Voor een dergelijk standpunt zouden wel klemmende argumenten moeten worden aangevoerd. De K.L.M. heeft het initiatief genomen tot het uitgeven van een kleine bundel ongepubliceerde verzen uit het Neder landse taalgebied, verschillende genera ties van dichters omvattend. De verzen zullen betrekking moeten hebben op de moderne burgerluchtvaart. De bundel zal onder de titel „Gevleu- j geld Woord" door de uitgeverij A. A. M. Stols te 's-Gravenhage a.s. herfst in de handel worden gebracht. Samenstel lers zijn: Jan-Peter Barth, Ed Hoornik. Gerrit Kouwenaar, Henrik Scholte en Adriaan Viruly. (Inzendingen kunnen worden gericht tot en met 31 Mei 1955 aan de secretaris Van de commissie van samenstelling „Gevleugeld Woord" de heer Jan-Peter Barth, uitgeverij A. A. M. Stols te 's- Gravenhage. Het nieuwe statuut voor het Ko ninkrijk der Nederlanden bepaalt, dat de algemene vertegenwoordigers in Ne derland van Suriname en de Neder landse Antillen, zullen optreden als ge volmachtigd ministers in de raad van ministers van het koninkrijk. Aangezien Maandag in de ministerraad twee agen dapunten voorkwamen, die rijksaange legenheid zijn n.I. de overeenkomst over de Duitse schulden en de vaststel ling van het eedsformulier voor de ge volmachtigde ministers van het Ko ninkrijk hebben de beide ge volmachtigde ministers, mr. R. H. Pos j voor Suriname en mr. N. Debrot voor de Ned. Antillen, een gedeelte van deze vergadering van de ministerraad bij ge- woond. Het 'was de eerste keer dat zij als zo- I danig hebben deelgenomen aan de be raadslaging van het kabinet. Voorheen woonden zij in hun functie van verte genwoordigers van Suriname en de Ned. Antillen eveneens de kabinetszit tingen bij wanneer er aangelegenheden, de rijksdelen betreffende, cp de agenda voorkwamen, doch hadden daarbij een adviserende stem, thans hebben zij vol ledig stemrecht. De minister-president, dr. Drees, sprak enige woorden ter verwelkoming, die hunnerzijds door de beide vertegen woordigers werden beantwoord. Naar te Willemstad uit niet-officiële, doch doorgaans zeer goed ir jclichte kring vernomen wordt, is nog geen be slissing ger.omen over de opvolging van mr. N. Debrot als gevolmachtigd rijksminister voor de Ned. Antillen in Den Haag. Wel wordt ais candidaat voor deze functie hardnekkig gene md de heer M. P. Gorsira, de huidige ge zaghebber van Curacao, die voorneen reeds algemeen vertegenwoordiger van de Ned. Antillen in Nederland was. De moeilijkheid voor het nemen van 'n beslissing schijnt gelegen te zijn in het vinden van een opvolger voor de heer Gorsira als gezaghebber. Waarschijnlijk zal de inrichting van het kantoor van de rijksminister in Den Haag zodanig worden geregeld, dat er zal zijn een rijksminister en een chef van diens kabinet. Voor deze laatste functie wordt genoemd de heer A. H. M. van Weel, thans griffier van de Antillaanse Staten. De heer Van Weel zal als zodanig eerlang met pensioen gaan. Hij is oud-gezaghebber Van de Bovenwindse eilanden, oud-of ficier en bekleedt in de Ned. Antillen reeds vele jaren ambtelijke functies. H. M. de Koningin heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan de mobiele atoom-tentoonstelling, welke sinds enige dagen op de Dam in Amsterdam staat opgesteld. De koningin werd rondgeleid door prof. dr. F. Barendregt van de Stichting Fundamenteel Onderzoek Materie (F.C .M.) De minister van Justitie is evenzeer als de ettelijke Eerste Kamer-leden, die hierop n.a.v. de begroting van het departement de aandacht vestigden, doordrongen van het gevaar, dat in bepaalde geschriften kan schuilen voor het zedelijk peil van de jeugd. Bij een en ander mag men echter niet uit het oog verliezen, dat het vrijwel niet in abstracto valt te zeggen, welk soort van geschriften ongewenste indrukken op jeug dige personen nalaten. Hanteerbare criteria bij een beoordeling zullen dan ook niet gemakkelijk zlin vast te stellen. In het algemeen dient trouwens bedacht, aldus de minister, dat men zich hier be vindt op het terrein der opvoeding, waar bij slechts secundair naar strafrechtelijke pressie behoort te worden gegrepen. Voor op dient te gaan de opvoeding in het gezin, voorlichting van de jeugd en ver antwoorde vrijetijdsbesteding. Behalve op de ouders en andere opvoeders en maat schappelijke organisaties, die haar ar beid richten op het jeugwerk, zou in dit verband ook een beroep mogen worden gedaan op de pers en op uitgevers. De minister meent te mogen vertrouwen, dat, indien de maatschappelijke instellingen van verscheidene aard aan de gesigna leerde gevaren de vereiste aandacht kun nen geven, resultaten niet zullen uitblij ven. Intussen blijft hij gaarne bereid om, waar mogelijk' en nodig, initiatieven te ondersteunen. Wat de beeldromans betreft moge hij op merken, dat vanwege zijn departement reeds meermalen ook in het verleden onderzoeken ter zake zijn ingesteld. Voor zover kon worden nagegaan waren de hier te lande verspreide geschriften practisch uitsluitend in Nederland of België uitge geven: import uit andere landen van enigs zins betekenende omvang werd niet ge constateerd. De in het onderzoek betrok ken geschriften leggen weliswaar soms een sterk accent op verschillende uitingen van geweld, doch vooralsnog betwijfelt de mi nister,- of op dit gebied strafrechtelijke repressie het aangewezen middel is. Ook in het buitenland is hier en daar gebleken, dat de invloed van regenererende maat schappelijke krachten niet zonder betekenis is. (Van onze Parijse corespondent) De Nederlandse Brigade-generaal Dijkstra zit met 53 officieren uit de Natolanden we derom enige maanden op de schoolbanken om de techniek en de problemen van de Atlantische Verdediging te bestuderen. Als oudste student is de heer Dijkstra bevor derd tot klassevoorzitter. In het begin van deze week heeft maar schalk Juin, in zijn kwaliteit van opper bevelhebber van de Geallieerde Strijd krachten in Centraal Europa, op het Natio- college, dat in de Militaire Academie van Parijs is ondergebracht, de zevende cur sus geopend. Ook de heer van Vreden- burch, adjunct secretaris-generaal van de Nato, was bij deze plechtigheid aanwezig. De klas omvat ditmaal 2 Belgen, 3 Cana dezen, 2 Denen, 9 Fransen, 3 Grieken. 7 Italianen, 3 Nederlanders, 3 Noren, 2 Por tugezen, 3 Turken, 8 Engelsen en 9 Ame rikanen. De cursus duurt tot Juli van dit jaar. Colleges worden gegeven door leidende mi litaire en civiele autoriteiten, welke lessen gevolgd worden door discussies. De cursis ten zullen studiereizen maken naar de meeste Nato-landen om uit de eerste hand de problemen en mogelijkheden ter plaatse te bestuderen. Advertentie Het Centraal Bureau voor de Statis tiek ondervindt grote moeilijkheden bq het budgetonderzoek in de gezinnen, dat ook na het grote gezinsonderzoek in 1951 doorlopend moet worden voortge zet. Mede met het oog op het bepalen van de gezinspolitiek en het algemeen beleid inzake lonen en prijzen is het een algemeen landsbelang dat de over heid over voldoende statistische gege vens beschikt. Er zijn echter thans plotseling geen gezinnen meer te vinden, die zich voor dit onderzoek beschikbaar willen stellen. Wil dit laatste niet vastlopen, dan zullen zeer spoedig gezinnen van de groep land-, hand- en hoofdarbeiders, die uit vier personen bestaan en wier inkomen tussen f 3000 en f 4000 is ge legen, zich bij het C.B.S. in Den Haag moeten opgeven. Men vraagt zich bij het C.B.S. af wat de reden kan zijn van deze plotseling optredende onverschilligheid. Wellicht zijn de gestegen welvaart of als men wil de verandering in de koopkracht van het geld van invloed, doordat thans in de groep waar het om gaat andere gegadigden van onderop zijn binnenge- schoven. De gezinnen die daartoe enige jaren geleden behoorden zijn mogelijk grotendeels boven de grens van f 6000 uit gekomen. Zelfs het beschikbaar stellen van een aardige premie heeft nog geen effect gesorteerd. Blijkens het zojuist verschenen statis tisch jaarboek 1954 van de Verenigde Naties is de bevolkingsdichtheid in Ne derland in het afgelopen jaar opnieuw toegenomen en wel van 320 tot 324 in woners per vierkante kilometer. Neder land is daarmee een van de dichtst bevolkte landen ter wereld. Slechts het Saargebied heeft nog grotere bevolkings- dichtheid, namelijk 380 inwoners per vlerkante kilometer. In Engeland en Wales leven 292 mensen op elke vier kante kilometer. In België 288, in West- Duitsland 200 en UU onze derde Bene lux-partner. Luxemburg, 118, in Frank rijk slechts 78, in de Verenigde Staten 20. Op de Nederlandse Antillen is het gedrang heel wat groter: 188 mensen per vierkante kilometer, doch in Suri name en in Nieuw-Guinea heeft men met 2 inwoners per vierkante kilometer voorlopig nog de ruimte. En hoe vreemd het ook moge klinken: in Nieuw-Guinea en in Suriname is de bevolkingsdicht heid toch nog tweemaal zo groot als in de twee belangrijke immigratielanden Canada en Australië, waar men slechts één enkele inwoner per vierkante kilo meter tegenkomt. 10 stuks 40 d. 20 stuks 80 st. 50 stuks f 2.-. 20 stuks corktlppsd 80 (t. Een zeer versterkte positie van de moeder, een veel bevredigender posi tie van het kind, meer financiële hulp een gevestigde aanspraak, een breder begrip, een grotere mogelijkheid. Ue nood blijft hetzelfde, de verlatenheid is even groot, maar de hulp is gere der en de hand guller. Zo zag mr. H. M. L. H. Sark, secretaris van de Ned. Federatie var. Instellingeti voor de On gehuwde Moeder en haar Kind, de hui dige situatie, nadat de federatie een kwart eeuw heeft gewerkt. Met een bijeenkomst in Esplanade te Utrecht werd vandaag herdacht, dat de F. I. O. M. 25 jaar geleden we'd opgericht. Het zilveren jubileum was voor de se cretaris aanleiding een overzicht te ge ven van de ontwikkeling van de arbeid voor de ongehuwde moeder en haar kind in de afgelopen 25 jaar. Hij me moreerde, dat thans 117 instellingen bij de federatie zijn aangesloten. De zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind is een zeer particuliere vorm van sociale zorg die door de overheid wel wordt gesteund, maar niet overgenomen. De vertrouwelijke sfeer hiervan leent zich dan ook niet voor ambtelijke behandeling. Dit wil overigens niet zeggen, dat de overheid ten aanzien van deze zorg geen taak heeft. Mr. Sark releveerde hoe langzaam het inzicht gegroeid is, dat dit werk door de overheid gesubsidieerd moet worden. Thans wordt algemeen aan vaard, dat de ongehuwde moeder recht heeft op financiële hulp en dat ver pleging van de moeder en verzorging van het kind tot de normale uitoefening van de burgerlijke armenzorg behoren. Het is echter nog te vroeg om hoera te roepen. De tehuizen werken veelal met flinke tekorten, het gebrek aan onder houd en vernieuv/ing tijdens de oorlog is nog niet geheel overwonnen, de uit breidingen en verbeteringen kunnen ze ker niet uit de exploitatie gefinancierd worden. In 1955 .s voor de eerste maal op de begroting van het Ministerie van Maatschappelijk Werk een subsidie van honderdduizend gulden uitge trokken, die niet alleen voor de fe deratie, maar voor alle instellingen bestemd is. Een commissie zal over de verdeling adviseren. Het centrale punt bij deze zorg is al tijd geweest het bijeenhouden van moe der en kind en de strijd tegen onnodige en onverantwoorde afstand. Nauwelijks 20 jaar geleden stonden de moeders aan de poort van het ziekenhuis hun kinde ren af aan de eerste de beste pleegmoe der. Nu is het overal gewijzigd, maar toch moet de jongere generatie steeds weer bewerkt worden voor het beproef de inzicht, dat moeder en kind bij el kaar horen. Mr. Sark herinnerde ook aan de na oorlogse stemmen, die opgegaan zijn om adoptie in ons burgerlijk wetboek in te voeren. Vele pleegouders wensen afronding van hun positie, uit vrees hun kind ooit weer te moeten afstaan. De federatie heeft hieraan herhaaldelijk aandacht geschonken. De voorstellen tot een wettelijke regeling zijn thans bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakt. De meningen zijn verdeeld; voor- en tegenstanders staan scherp te genover elkaar. De materie is echter dichter bij een beslissing gebracht door een enquête, die de federatie heeft in gesteld, waaruit bleek, dat er bij zorg vuldige voorbereiding geen practisch gevaar voor terugvordering bestaat in de gevallen, die door de federatie en door de Commissie Afstand zijn gere geld. Dit in tegenstelling tot de vele gevallen, die door bemiddelaars of na plaatsing van advertenties zijn geregeld. Uit deze enquête kwam de wens naar voren een onderzoek in te stellen naar de moeders, die hun kinderen bij zich gehouden hadden. De federatie hoopt hiermede nog dit jaar te beginnen met medewerking van de Ministeries van Maatschappelijk Werk en Justitie. Zaterdagmiddag maakte een groepje van vijf a zes jongelui van veertien tot negen tien jaar de Dlezerpoortwijk in Zwolle tot operatiegebied voor een aantal winkeldief stallen. Onder aanvoering van de 14-jarige C. P. werden in een vijftiental winkels diefstallen gepleegd, variërend van siga retten, shag, enkele sinaasappels en derge lijke tot geldsbedragen van zeventien gul den toe. De jongelui kozen vooral zaken waarin niet voortdurend klanten aanwezig waren en de bedienende personen van ach teren moesten komen naar hun werkterrein. P. liet zich bij het binnenkomen achter de toonbank zakken terwijl zijn begeleiders iets kochten. Als de laatsten de winkel ver. laten hadden en de bedienende persoon weer naar achteren vertrokken was, sloeg P. zijn slag. Nog tijdens de operaties werd door de politie, die intussen door enkele slachtoffers gewaarschuwd was, de hand gelegd op de boefjes. Toen bleek dat P. al enige keren op het politiebureau ge weest was om strafregels te schrijven. Zij zijn Maandag voor de officier van justitie geleid. Marijke Legerstee, het zesjarige dochtertje van een lid van de Neder landse ambassade te Londen, de heer C. J. Legerstede heeft Maandagmiddag koningin Elizabeth van Engeland twee poppen aangeboden voor de beide Engel se koningskinderen, prins Charles en prinses Anne. Marijke was gekleed in traditioneel Volendammer costuum en stapte naar voren en zei, een zeer ele gante kniebuiging voor de vorstin ma kend: „Deze poppen zijn voor prinses Anne en prins Charles, majesteit". Marijke veroverde een allerliefste glimlach van de Engelse koningin, die vergezeld was van de tertog van Edin burgh. De koningin bezocht de tentoonstel ling „The ideal home" en werd door de Nederlandse ambassadeur te Lon den, mr. Stikker op de Nederlandse «tand rondgeleid. De tentoonstelling die vandaag voor het publiek wordt geopend laat de Engelse huisvrouw de nieuwste producten op het gebied van huis en huishouding zien. Zij zal tot 26 Maart aanstaande duren. Denemarken, Nieuw Zeeland en Neder land hebben stands ingericht waar men kan zien welke producten deze landen leveren in de voedsel-sector. De Neder landse stand overtreft in grootte alle an dere. De tentoonstelling is genaamd: „The ideal home". De Nederlandse stand omvat onder meer een overzicht van de verschillende Neder landse zuivelproducten, eieren, chocolade en likeuren. Denemarken en Nederland zijn de enige twee Europese landen welke aan de ten toonstelling deelnemen. Men kan er verder o.a. typische Engelse interieuren aantreffen. Ook Maandag heeft de luchtbrug naar de Waddeneilanden Ameland en Schier monnikoog in een benoefte voorzien. Er werd weer gevlogen met Haviliand Domi- ni's en een Piper Cub. Het waddenvlieg tuig was nodig om een patiënt van Schier monnikoog naar Eelde te vervoeren. Negen personen werden over de Waddenzee, waarin het ijs nu vast zit, naar Schier monnikoog gevlogen en twee werden er mee teruggenomen. Van Ameland werden twaalf personen naar het vasteland vervoerd onder wie burgemeester Walda en zijn echtgenote. Deze burgemeester kan dank zij de lucht brug vandaag op tijd zijn intrede doen als burgemeester van Idaarderadeel. In ver. band met deze plechtigheid staken vandaag ook de gemeente-secretaris, de directeur van gemeentewerken, de wethouders en en kele personeelsleden van de secretarie van Ameland de Waddenzee over. Maandag werden twee personen en 40 kg post naar het eiland vervoerd. Advertentie hindert U elk moment van de dag en vergalt daardoor Uw leven. Af doend en zeer snel helpt het huidgeneesmiddel Het is betreurenswaardig, dat de maatregelen tot opsporing van het aan het wettig over haar gestelde ge zag onttrokken Joodse pleegkind An neke Beekman tot dusver nog steeds niet tot het beoogde resultaat hebben geleid. Dit deelt de minister van Jus titie mede in zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer. Hij waar deert het, dat verscheidene leden er begrip voor tonen, dat hij vooralsnog geen vrijh. kan vinden nadere medede lingen te dezer zake te doen. De enkele leden, die wèl op het verstrekken van nadere inlichtingen hebben aangedron gen, wijst hij er op, dat openbare me dedelingen omtrent de genomen opspo ringsmaatregelen vrijwel zeker ter kennis zouden komen van degenen, die het kind verborgen houden. Het zal geen betoog behoeven, dat daardoor het verdere onderzoek in hoge mate zou worden bemoeilijkt. De minister heeft geen reden om aan te nemen, dat de Belgische autoritei ten onvoldoende medewerking zouden verlenen bij de voortgezette opspo ringspogingen. Maandagmiddag is in Franeker de acht jarige D. Siebesma door het ijs van de Sexbierumervaart gezakt en verdronken. Vriendjes, die bij hem waren, probeerden hem nog met dassen te redden, maar hun pogingen mislukten. Dr. Bruno Pontecorvo, de atoomge leerde die vjjf jaar geleden, toen h\j met zijn gezin op vacantie was, spoor loos verdween, heeft in de twee belang rijkste bladen de „Pravda" en „Izwestia" een artikel geschreven, waarin hij zegt, dat hij in de Sovjet-Unie tezamen met andere geleerden werkt aan proeven voor het vreedzame gebruik van atoom energie. Pontecorvo is in Italië geboren Hij werkte tot 1950 in het Britse atoom- centrum te Harwell. In het artikel ver klaart hij tot de slotsom gekomen te zijn, dat het wetenschappelijk" denken in de Sovjet-Unie gericht is op het ge bruik van atoomenergie voor het wel zijn der mensheid, ten behoeve van de vrede en de verbetering der materiële omstandigheden van het volk. De technische uitrusting, waarover de geleerden in de Sovjet-Unie beschikken is „prachtig" en het werk staat op hoog niveau, aldus Pontecorvo. Dit alles had hem in staat gesteld tezamen met enige andere geleerden proeven te nemen. Men werkte thans aan de voorbereiding van de publicatie van de resultaten de zer proeven Pontecorvo zegt werkzaam te zijn aan de Sovjet-academie voor wp tenschappen. In 1936 was hij anti-fascist geworden en sindsdien hadden vaststaande feiten hem getoond, dat de Sovjet-Unie een leidende rol speelde in de strijd om de vrede. Daarom was hij in 1950 met zijn gezin „geëmigreerd en had hij asyl ge vraagd in de Sovjet-Unie". In de Sov jet-Unie was hij met zorg omringd en hij dankte de Sovjet-regering en het Sovjet-volk hiervoor. Het artikel is getiteld „Verbiedt atoomwapens - de oproep van de ge leerde Pontecorvo aan de geleerden in de gehele wereld". Het was gete kend met: „Bruno Pontecorvo, profes sor, houder van de Stalinprijs". Dit. is de eerste aanwijzing, dat hem de Stalinprijs is toegekend. Pontecorvo zegt verder in zijn artikel, dat de toestand in Engeland na 1950 onhoudbaar was gevonden en dat hij onderworpen was geweest aan recht streekse verhoren en chantage van de zijde der politie. Toen hij zich er van bewust was geworden, dat hij een na tuurkundige was, terwijl de atoombom in Hiroshima was gebruikt, had hij „moreel leed" ondergaan. In de Sovjet- Unie was hem daarentegen reeds dade lijk de gelegenheid geboden om aan proeven voor het vreedzame gebruik van atoomenergie te werken. Hij had de beschikking gekregen over een synchro cyclotron. Pontecorvo zegt verder nog, dat „de ernst van de toestand, ontstaan door de wederopleving van het Duitse mili tarisme en de bedoelingen van de oor logsstokers om een atoomoorlog voor te bereiden ieder eerlijk menselijk we zen en in het bijzonder de wetenschaps mens nopen alles in het werk te stellen teneinde een nieuwe oorlog te voorko men." Hij had kunnen constateren dat „im- PONTECORVO perialisten in landen als Amerika en Engeland de ontdekking van de atoom energie ondergeschikt maken aan de voorbereidingen van een nieuwe oorlog, waarbij atoomwapens gebruikt worden om een wereldheerschappij te verkrij gen". Het gezin Pontecorvo ging in 1950 op vacantie naar Italië en vertrok van daar naar Zweden. Mevrouw Ponte corvo is Zweedse. In Helsinki „ver dween" het gezin. Pontecorvo heeft ook in Canada en Amerika gewerkt. William Hearst, de directeur van het enorme Amerikaanse krantenconcern, die onlangs een bezoek aan Rusland heeft gebracht en 'n onderhoud heeft ge had met de nieuwe premier Boelganin, heeft gisteren in Washington verklaard, dat naar ziin overtuiging Rusland ver op de V.S. ten achter is voor wat be treft de voorraadsvorming van atoom wapens. Mogelijk bezit net zelfs nog geen H-Bom. (Rtr.) Op het terrein der voetverzorging bestaat er in ons land een complete chaos. Dit verklaarde dr. J. C. de Wit, medisch adviseur van het Ned. Ge nootschap tot bevordering der Voet verzorging - een van de veie organi saties, klein en groot, die er op dit ter rein in ons land bestaan - op een te Den Haag gehouden persconferentie. Tijdens deze persconferentie werd oen pleidooi gehouden voor een wette lijke regeling van de eisen, te stellen aan opleiders, opleiding en examine ring van chiropodisten in ons land. In 19J9/'50 is een aparte stichting opge richt, die tot taak heeft te pogen de opleiding in de voetverzorging op ge ordend hoger staand peil te brengen. Dr. De Wit is voorzitter van deze „stichting centrale raad voor de op leiding voetverzorging in Nederland". De voetverzorging is in de loop van de laatste twintig jaar voor het meren deel uit handen der medici genomen en overgegaan in handen van de voet verzorgers, pedicures, chiropodisten enz. De oorzaak moet voornamelijk worden gezocht in de nog immer ver meerderende hoeveelheid werk, die door de 5000 tot 6000 huisartsen in ons land moet worden verricht, tengevolge van de nog steeds toenemende groei der ziekenfondspractijken. Tijdrovende be handelingen van kleinere voetafwijkin gen kunnen niet meer door huisartsen worden verricht. Bepaalde medische verrichtingen worden dus uitgeoefend door niet-me- dici, leken op medisch gebied. De chiropodisten worden over het alge meen niet door medici opgeleid, noch door hen geëxamineerd. Nu zijn er hier twee mogelijkhe den, aldus dr. De Wit: of de medici doen het zelf - maar daar hebben zij geen tijd voor - of de medici moe ten er voor zorgen, dat er behoor lijke voetverzorgers komen, die we ten wat en hoe ze het werk moeien doen en die ook weten, waarvan ze af moeten blijven en wat «ze dus ge heel aan de medici moeten overla ten. Naar de mening van dr. De Wit heeft 70 tot 80% van de bevolking kleinere voetafwijkingen. Er zou nu eenzelfde aantal goed opgeleide voetverzorgers in ons land moeten zijn, als er huis artsen zijn. Met betrekking van de hiervoor genoemde stichting opleiding voetverzorging, deelde dr De Wit mee, dat anatomie, physiologie en patholo gie worden gedoceerd door een medi cus. Er zqn op het terrein van de voet verzorging in ons land misschien wel een 8000 tot 10.000 zogenaamde voet verzorgers, die niet deskundig en dus niet bonaiide zijn. Er bestaan tal van opleidinkjes, vaak van slechts drie weken. Er vormen zich dan vaak klei ne verenigingen van een tiental - of minder - dezer geslaagde leerlingen. Naar de mening van de heer A. Ifou- wenhoven, voorzitter van het Genoot schap, kan men zeggen, dat er in ons land zo ongeveer 1500 bona fide chiro podisten zijn. Van het grootste belang acht dr. De Wit het, dat de overheid op korte ter mijn een wettelijke regeling treft. In een onderhoud met minister-pre sident dr. Drees heeft de heer Kouwen- hoven in 1947 gepleit voor een rege ling, waarop hij ten antwoord kreeg „zodra de Indië-kwestie is geregeld, komt u op het program". Te Kortenhoef is op 71-jarige leeftijd overleden L. Ch. graaf van Limburg Stirum. Tildens zijn loopbaan in diplomatieke dienst heeft graaf van Limburg Stirum op vele posten in het buitenland gewerkt. Na zijn pensionnering genoot hij o.a. bekendheid door publicaties over de luchtvaart en haar pioniers en een boek over de jacht. Een recent boek over de bloembollencultuur „Het schoonste palet ter wereld" was in manuscript gereed. Graaf van Limburg Sti rum had ook veel belangstelling voor de schilderkunst. Deken C. J. A. Venings en de pas toors van Enschede hebben het initia tief genomen tot' het houden van lij densmeditaties speciaal voor de rijpere jeugd. Deze meditaties zullen op Vrij dagavonden in de Vastentijd in de centraal gelegen St. Jacobuskerk te Enschede worden gehouden door Pater Theofridus O.F.M. Cap., pastoor van de St. Bernadette-parochie te Enschede. De meditaties zullen speciaal afgestemd zijn op de geestelijke behoeften van de rijpere jeugd van Enschede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5