Verduidelijking Wethouder van 7 Huil. Amsterdam bouwt IJ-tunnel als het moet voor eigen rekening Plan- Volkers verspilling van tijd en geld Burgemeester d Ailly kwaad Atoomdieven gearresteerd in Frankrijk Weldoener der huismoeders? Met de hulp van twaalfduizend flessen wil men de stromingen van de oceaan in kaart brengen r AMSTERDAMSE RAAD KROMT DE RUG Minister Drees voor het eerst van zijn leven onder de grond Televisie-kijkers boos op lezende parlementsleden Wegenwachter redt jongen uit een wak Schriel beleid Censuur van de Verenigde Naties verbreekt plotseling gesproken brief uit Genève voor de N.C.R.V. Weer wijzigingen in Sovjet-regering Splitsing Duitse Vakverbond? Het weer Radio-actieve blokken uit een fort gestolen TUNIS WACHT NOG STEEDS OP REGEN Christelijke organisaties distanciëren zich VORST NEEMT LANGZAAM AF DONDERDAG 3 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26235 Amsterdam zal de IJ-tunnel voor eigen rekening bouwen. Ten minste als de minister van Verkeer en Waterstaat de voorkeur geeft aan het brugplan-Volkers. De hoofdstedelijke raad, geruggesteund door vele adressen uit de bevolking, wenst onder geert beding een brug over het IJ, die de Oostelijke en de Westelijke haven zou scheiden. „Het zal niet eenvoudig zijn om de tunnel zelf te bouwen", zei de wethouder van Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, onder instemmend gemompel van de raadsleden, „maar wij zullen het met inschakeling van de technische kracht en ervaring van gespeciali seerde ondernemingen klaar spelen." Natuurlijk blijft de deur voor de minister van Verkeer en Waterstaat wijd open staan. Amsterdam hoopt en rekent zelfs op afwijzing van het plan-Volkers door Den Haag. Maar er bestaat nu geen twijfel meer over de houding van de hoofdstad als het gaat om de belangen van de haven. „Een aanslag op Amsterdam", zei de burgemeester. „Een luchthartig spel met de belangen van de hoofdstad", riep het raadslid Herfst en met hem getuigden alle fracties unaniem tegen het „onzalige" brugplan. VRIJDAG Quaieriemper, vasfen- en geboden onihoudingsdag WOLLEN JUMPERS-VESTEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. TTet Vrije Volk heeft zich nogal #~7 geërgerd over de rede van prof. ■*- -*■ Romme, welke hij Zaterdag j.l. in Almelo heeft uitgesproken. Vooral over twee uitlatingen van de fractie voorzitter van de K.V.P. is het socialis tische partijorgaan ontstemd. Ten eer ste heeft prof. Romme, aldus het blad, den volke diets trachten te maken, dat de Katholieke Werkgemeenschap van de P.v.d.A. slechts enkele honderden leden zou tellen en daarom een nume riek te verwaarlozen groep is. En ten tweede heeft hij tot grote boosheid Van Het Vrije Volk gesproken over de oberuchte" kaderdag van de P.v.d.A. Wat het eerste punt betreft vergist prof. Romme zich, aldus het blad, om dat hij het aantal leden, dat op de buitengewone ledenvergadering der Werkgemeenschap aanwezig was, heeft aangezien voor de hele Werkgemeen schap. En wat het tweede punt aan gaat, meent het blad, dat Romme er op uit schijnt te zijn, juist die woorden te kiezen, die voor een ander het meest kwetsend en grievend zijn. „Tweemaal mis", schrijft Het Vrije Volk boven zijn artikel. Laten wij nueens nagaan, of prof. Romme zich inderdaad tweemaal ver gist heeft. In het bisschoppelijk Man dement van Mei 1954 schrijft het Episcopaat onder hoofdstuk 53, punt vier: „Welke subjectief goede bedoelin gen enkele katholieken ook mogen hebben bewogen om aan de z.g. door braak mee te doen, uw Bisschoppen zijn van mening, dat dit niet de weg is om de maatschappij in christelijke geest op te bouwen en de door Paus Pius XI zo noodzakelijk geachte hervor ming der zeden door te voeren. Zij menen dat het onverantwoord is deze weg te gaan. En indien uw Bisschop pen hier geen sanctie-maatregelen tref fen dan doen zij dit enerzijds omdat het' hier een betrekkelijk kleine groep betreft, die bovendien ook zon der sancties duidelijk kon weten, wat de Bisschoppen bedoelen. Wij hebben enkele woorden in dit citaat gespatieerd, opdat des te dui delijker uitkomt, dat ook de bisschop pen van mening zijn, dat het hier een kleine groep katholieken betreft. Welnu, wij hebben nooit van de zijde van de P.v.d.A. gehoord, dat het Episcopaat zich op dit punt vergist heeft. Prof. Romme's vergissing kan dus ook niet zo heel groot zijn. Maar hééft Romme zich wel vergist? TJit zijn rede blijkt niet, dat hij het getal van enkele honderden uitsluitena baseerde op de aanwezigheid van het aantal katholieken op de ledenvergaa - ring der Werkgemeenschap. Hij zei let- te"ïfhet niet een tikje belachelijk om na negen jaar van moeizame doorbraak Strijd het voorshands blijvende bezit van een katholieke Werkgemeenschap van zoals wij deze week eindelijk heb ben gehoord, slechts enkele honderden te begroeten als een overwinning van politieke doorbraak?" Maar laten wij eens aannemen, dat het cijfer van enige honderden onjuist is. De P.v.d.A. heeft destijds wèl naar wij aannemen niet zonder propagandistische oogmerken het cijfer gepubliceerd van de Protestant- Christelijke Werkgemeenschap in de PvdA n.l. ruim vierduizend vijf hon derd A 1 s de K.W.G. nu eens evenveel leden z O u tellen, is het tegenover het IedenanömeVrTeke M vemaarVzen E°Vv d Aazro *angstvallig "n ovU vragen stellen over de stripvernalen m Het Vrije Volk, maar knjgt niemand het in zijn hoofd om op zo n vergadering eens naar het werkelijke aantal leden van de K.W.G. te informeren? En dan Romme's uitlating over de „beruchte" kaderdag. inderdaad heeft hij dit woord gebruikt. Men hale echter zijn woorden niet uit net verband. „Eind Mei 1954", aldus zei Komme, „verscheen het bisschoppelijk Mandement, spoedig gevolgd door de beruchte socialistische kaderdag van 3 Juli". Hij bracht de Kaderdag onmid dellijk in verband met de daarop ge houden rede van mr Burger, waarin deze tegen de achtergrond van het Man dement trachtte de K.V.P. te isoleren en de protestant-christelijke partijen naar zich toe te trekken, hetgeen in de afgelopen maanden duidelijk een illusie is gebleken. Het Vrije Volk zegt, dat deze Kader dag voor vele duizenden een van die hoogtepunten in het leven was, waar aan een politieke bijeenkomst slechts zelden reikt. „Onze mensen hebben er geschreid", roept het socialistische Het zij verre van ons een dergelijke Uitroep belachelijk te vinnen of te iro niseren. De heer Ruygers wees op die Kaderdag in tegenwoordigheid van en kele duizenden P. v. d. A.-leden op h-t geweldige gewetensconflict, waarvoor de leden van KWG stonden na het Bis schoppelijk Mandement. Het maakte een diepe indruk op de aanwezigen, even als de jongste verklaring van de heer Willems op het socialistische partij congres, dat de KWG geen gehoor wenste te geven aan de wens van net Episcopaat de P. v. d. A. te verlaten en de eenheid te herstellen. \V T ij begrijpen die bewogenheid bij VV e socialisten. Wij begrijpen haar minder goed bij de katholieke leden van de K.W.G. Een specifiek intern gewetensconflict behandelt men niet voor een forum van duizenden niet-katholie- ken, evenmin als men de beslissing, waarom het gewetensconflict draaide - het niet luisteren naar het vermaan van de Bisschoppen - openlijk met veel op hef aan duizenden niet-katholieken mee deelt. Nogmaals, wij begrijpen die bewo genheid wel bij in geloofszaken anders denkende socialisten. Voor dé niet-chris- telijke socialist is het bereiken van de socialistische doeleinden in de politiek meestal het hoogste ideaal. De socialisti sche politiek of staatkunde is voor hem het doel om te komen tot een socia listische maatschappij, waarin ieder Profiteert van de grootst mogelijke mate riële welvaart. De katholieke politiek of staatkunde is voor de katholiek welis waar een hoogst belangrijk middel, in de moderne maatschappij, zelfs een nood zakelijke factor om te komen tot een maatschappij met zo groot mogelijke wel- vaart, maar zij is middel tot het be reiken van iets veel hogers, het uiteinde lijke doel van de christen op aarde: *le toegangspoort naar de hemel Bij de Socialist ligt de grens doorgaans in het louter aardse, bij de christen reikt zij over zijn geloof en godsdienst heen naar het eeuwige. Eerst daar is zijn rustpunt. He socialist is geneigd de politiek te Verabsoluteren in het aardse le- v ?.n, omdat hij niets hogers heeft en als mj iets hogers heeft vervluchtigt het in mist en vaagheden. De christen ziet het o'atieve van de politiek in, omdat hij eet, dat hij door het venster van zijn mof in de eeuwigheid moet schouwen. Wij begrijpen derhalve, zo gezien, de owogenheid in het aardse van de an dersdenkende socialist. Van de katholiek, Wethouder van 't Huil keerde zich ook met grote beslistheid tegen de op merking van de minister, dat de voorbereidingen voor de tunnel nog in een beginstadium zouden verkeren. „Hoe kan de minister zo iets zeggen als het tracé van de tunnel reeds vaststaat, de grondboringen gereed zijn en de overeenstemming met de marine-autoriteiten over de verplaatsing van het ■Marine-etablissement reeds een feit is." „Ik zou graag de mening van de Directeur-Generaal van de Scheepvaart eens willen horen over dat scheepvaartkanaal om Amsterdam-Noord. Hij zal ongetwijfeld met mij van oordeel zijn, dat er slechts een plaats voor het plan-Volkers is: de prullemand", riep de burgemeester verontwaardigd. Burgemeester mr A. d'Ailly van Amster dam: „Het plan-Volkers is een aanslag op Amsterdam". De Parijse politie heeft gisteravond laat twee atoomdieven gearresteerd. Het zijn de 24-jarige René Heron en de 21-jarige Louis l'Homme. Maandag zijn zij door de prikkeldraadversper ring van Frankrijks geheime atoomla boratorium gedrongen, hebben op een vrachtauto van het laboratorium 208 radio-actieve loodblokken geladen, zijn er mee weggereden naar hun eigen vrachtauto en hebben toen de buit over geladen. Dit alles deden zij zonder door de wachten gezien te zijn. De loodblokken doen dienst als schild voor de eerste atoomzuil van Frankrijk. Men heeft al 93 blokken terug gevon den. Bleek en trillend op hun benen ston den de jeugdige dieven, die heel Frank rijk in opschudding hebben gebracht gisteravond op het politiebureau toen zij hoorden, wat zij eigenlijk gestolen hadden. Als opkopers van lompen en oude metalen hadden zij zich tot nu toe beperkt tot het verzamelen van alles en nog wat, van levensmiddelenblikjes tot beddeveren, in de zuidelijke buitenwij ken van Parijs. Toen zij gearresteerd werden wisten zij niet eens dat hun dief stal ontdekt was. De politie vond de twee dieven in een klein kamp van houten hutten waar zij de afvalhopen afzochten naar goederen, die van hun gading waren. Ze vertelden, dat zij al enige tijd regelmatig langs 't fort, waar het laboratorium is ondergebracht, zijn eekomen Maandagavond ontdekten zii een gat in de afrastering. Zij vonden de loden blokken vlak bij het gat en brachten die met de hulp van de „geleende" auto naar hun eigen wagen over. „We moesten verscheide ne keren op en neer vertelden dieven. Maandagavond nog hebben zij een deel van het lood verkocht aan hande laars met wie zjj nog nooit eerder za ken hadden gedaan. Zij kregen tussen de tachtig cent en een gulden per ki lo. De politie controleert nu hun ver haal en zoekt nog steeds naar de ver miste 115 blokken. Deskundigen hebben inmiddels ver klaard, dat het werken met de radio actieve loodblokken zeer gevaarlijk kan zijn. Als er bijvoorbeeld loden pijpen van worden gemaakt, kan dat ernstige ziekten, zoals kanker, tot gevolg heb ben. In Tunis probeert men al geruime tijd tevergeefs om regen te maken. Men heeft er veel hinder van de droogte en vreest, dat deze een mis oogst en werkloosheid tot gevolg zal hebben. Daarom is het vliegtuig ge charterd, dat onlangs in Algiers een flinke regenbui heeft gebracht door honderd kilo zout op de wolken te gooi en. Alle pogingen in Tunis hebben tot nu toe echter geen succes opgeleverd. die zich socialist noemt, begrijpen wij dat niet. Want hij moet over de grenzen van de politiek heen kunnen schouwen. Hij wil en doet dat ook, daarvoor wil hij immers de doorbraak in het andersden kende milieu. Maar dan klopt weer niet zijn concrete houding, en in dit milieu gedemonstreerd, tegen het gezag van de bisschoppen, die de katholiek oproepen mee te bouwen aan een christelijke maat schappij, door middel van zijn optreden in het openbare leven, uitgaande van en gebaseerd op de christelijke levensbe schouwing. Wij zijn wat dieper op het artikel van Het Vrije Volk ingegaan om te trachten de klove, die nu eenmaal bestaat tussen de katholiek en de niet-christeiijke so cialist, en o.i. moet bestaan, beter te doen begrijpen. Die klove vindt haar uit gangspunt in het levensbeschouwelijke. Voor de niet-christen ligt dit levensbe schouwelijke begrensd in het aardse, voor de christen behoort het tot zijn godsdienst, tot het dienen van God, dat zijn hele wezen raakt. Daarin is en blijft de politiek een belangrijke factor, maar een ondergeschikte factor, een die nend onderdeel van het geheel. Dr. Drees in de mijn. Voor het eerst in zijn leven heeft minister-president dr. W. Drees on dergronds vertoefd. Dit gebeurde Woensdag toen de minister-president tot besluit van zijn tweedaags bezoek aan de staatsmijnen omstreeks half tien afdaalde in staatsmijn Emma te Treebeek. Op zijn ondergrondse tocht werd dr. Drees vergezeld van zijn echtgenote, de directeur-voorzitter van de Staatsmijnen, de heer H. H. Wem- mers, directeur-ingenieur Hellemans en diens echtgenote, alsmede hoofd bedrijfsingenieur Ruland en hoofdin genieur Gerards. Het hoge gezelschap beleefde aller eerst een rit van 2% km. per donker mijntreintje, dat de gastën bij de slechts 1.80 m. hoge pijler B-oost op de 546 m. verdieping bracht. Het bleef hier niet bij een bezichtigen van de pijler. De minister-president hanteerde per soonlijk de afbouwhamer. „Ik grijp graag deze gelegenheid aan om kolen te produceren, maar of ik het wel ren dabel doe is nog de grote vraag", zo vertrouwde dr. Drees zijn meer ervaren kompels postsleper Bormans en post- houwer Dijkstra toe. Mevr. Drees tracht te haar man zo goed mogelijk bij de mijnarbeid bij te staan. Een echte mijn lamp, gedeukt en al, mocht zij voor haar medewerking aan de opvoering van de kolenproductie in ontvangst ne men. Met een bezoek aan de laadplaats en de pompenkamer de 700 m. ver dieping besloot dr. Drees zijn korte twee-urige „schicht", welke omstreeks twaalf uur gevolgd werd door een lunch in het beambtencasino van staats- mijn Emma. De wethouder keerde zich in besliste bewoordingen tegen de opmerking van de minister in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak dat de voorbereidingen voor de tunnelbouw nog in beginstadium zouden verkeren. „Het tracé van de tunnel staat reeds vast. Met de Marine is overeenstem ming bereikt over de verplaatsing van het Marine-etablissement uit het Oos terdok. Bovendien was het raadsbesluit op zich reeds het resultaat van zeer ernstig en diepgaand overleg over de andere mogelijkheden van een IJ-oever- verbinding," constateerde de wethouder, die de gegronde hoop koestert dat de minister spoedig tot het besluit zou ko men dat alleen een IJ-tunnel voor Am sterdam de enige juiste oplossing is voor de chaotische situatie, welke zich momenteel aan de IJ-oevers ontwikkelt. Indien de minister anders zou beslui ten, zal Amsterdam dus zelf gaan bou wen. „Het zal niet eenvoudig zijn", zei de wethouder, „maar wij zullen het met inschakeling van de technische kracht en ervaring van gespecialiseer de ondernemingen klaar spelen." Dat Rijkswaterstaat wel sympathie heeft voor het plan. Volkers bleek uit het voortreffelijke betoog van wethou der van 't Hull, die onthulde dat in Den Haag kortgeleden aan de afgevaar digden van de gemeente Amsterdam het voorstel was gedaan om, ondanks het rapport van de Commissie Oever verbindingen IJ an Noordzeekanaal waarin onmiddellijke bouw van IJ- en Hemtunnel werd aanbevolen, een amb telijke commissie van technici van Rijks waterstaat en Publieke Werken Amster dam in te stellen teneinde het gehele vraagstuk nogmaals geheel te bestu deren. „Dit hebben wij categorisch af gewezen", aldus de wethouder, „het tijdverlies alleen reeds is ontoelaat baar". Wel is er een Korte samenspre- king geweest tussen de technici van beide diensten, waarin de standpunten duidelijk zijn toegelicht. De wethouder nam nogmaals de be zwaren van Amsterdam tegen de brug- plannen Volkers onder de loupe en be sloot met een vernietigend requisitoir: „Rijkswaterstaat ziet in het plan Volkers tijdwinst en besparing. Beide argumen ten gaan niet op. Het plan Volkers kan volgens de berekeningen der ex perts niet voor 1970 verwezenlijkt wor den. De IJ-tunnel kan er binnen zes hoogstens zeven jaren zijn. Het plan Volkers zal bovendien duurder zijn dan de IJ-tunnel. Men kan namelijk moei lijk de enkelvoudige tunnel onder het Scheepvaartkanaal serieus nemen. Voor een normale verkeersafwikkeling zullen er minstens drie noodzakelijk zijn. De ze argumenten samen laten Amsterdam geen andere keuze: het tunnelbureau moet er nu op korte termijn komen. Amsterdam eist integrale uitvoering van de conclusies van de Commissie Oever verbindingen IJ- en Noordzeekanaal." De leden van de Westduitse Bonds dag zijn op heterdaad betrapt". Op een van de dagen dat zij zich bezig hielden met de debatten over de Pa rijse accoorden waarin o.a. sprake is van de Duitse herbewapening, is een rechtstreekse televisie-uitzending van uit het parlementsgebouw gehouden. Het gevolg was een stroom van tele foontjes. Men beklaagde zich er over dat zoveel parlementsleden de krant lezen, terwijl allerlei redevoeringen wer den gehouden. Een kijker vertelde boos, dat hij meer dan zestien lezende parlementsleden had gezien. Er waren ook kijkers, die de uitzending vervelend vonden. Zij bel den tenminste op en deden het vrien delijke verzoek of de spreker alsjeblieft zijn mond wilde houden. Een der A.N.W.B.-wegenwachters op het traject Rotterdam-Den Haag, de heer A. Rook, uit Rotterdam, die er Woensdagmorgen getuige van was, dat een jongen door het ijs van een water plas bij Overschie zakte, is er in ge slaagd de jongeman uit zijn benarde positie in het water te redden. Toen de heer Rook het voorval had gezien, zette hij onmiddellijk zijn motor langs de kant van de weg, bond zich een lang touw om het middel en schoof, liggpnde op een houten hek naar het midden van het ijs. Hij wist de jon gen te bereiken en hem uit het water te halen. Inmiddels toegeschoten auto mobilisten zagen vervolgens kans de heer Rook qn de jongen op de vaste wal te trekken. Een der automobilisten bracht de jongeman naar zijn woning in Overschie. Wegenwachter Rook heeft zijn dienst hierna op de gewone wijze vervolgd. Zal deze Hongaarse scheikundige Haj- duw geheten, een „weldoener der huis moeders" worden? Hij geeft hier voor het Parijse publiek een demonstratie van een wonderlijk product, dat hij na jaren en jaren van naugezette on derzoekingen samenstelde het nieuwe middel, dat „Forcyclor" heet, zou alle stoffen vrijwel gat-echtmaken. Nadat Hajdu een stuk weefsel met forcyclor had behandeld, hield hij het tegen een amarilsteen, en telde de omwentelingen. Een lapje katoen, dat normaal na 900 omwentelingen een gat vertoonde, bleef zelfs na 10.000 omwentelingen van de steen, na gedrekt te zijn in het wonder- preparaat, volkomen gaaf. Het is dunkt ons te mooi om waar te zijn. Het wil maar niet vlotten met de onderhandelingen tussen rege ring en organisaties van over heidspersoneel over de herziening van de bezoldiging van ambtenaren en werklieden. In een op 18 Februari j.l. gehouden vergadering is door de rege ringsvertegenwoordigers een toelichting gegeven op .de regeringsvoorstellen, waarvan de uitvoerigheid kennelijk de schrielheid aan het regeringsstandpunt moest bedekken. Want een verhoging bij voorbeeld van het uurloon van de werk lieden niet enkele centen kan men toch onmogelijk beschouwen als een serieuze poging oin de noodtoestand in de ge zinnen der betrokkenen op te heffen. Men krijgt zo de indruk, dat de rege ring er op uit is om het geduld en de bereidheid tot medewerking der perso neelsorganisaties op de uiterste proef te stellen. Zij wil die organisaties pres sen om haar fiat te geven opvoor stellen, welke door haar leden vrijwel unaniem als onvoldoende zullen worden afgewezen. De organisaties hebben thans het regeringsstandpunt in studie en binnenkort wordt er weer verder ge praat. Het is te hopen, dat men dan snel tot een bevredigend resultaat zal ko men. want in het gehele land nemen de ontevredenheid en de onrust onder het overheidspersoneel dagelijks toe. Een unieke gelegenheid dus voor be paalde elementen om voor hun onder mijnende activiteiten houvast onder het overheidspersoneel te krijgen. Verschil lende acties worden al buiten de orga nisaties om ondernomen. Deze „wilde" activiteiten zijn tot onvruchtbaarheid gedoemd, doch tekenend voor de hui dige situatie. En terwijl de regering de tijd neemt om rustig te pingelen bij de onderhan delingen over de bezoldiging van het overheidspersoneel, hebben rijk, provin ciën en gemeenten steeds meer te kam pen met verloop onder vrijwel alle ca tegorieën van het personeel: gevolg van de onvoldoende bezoldiging en van de zuigkracht van het particuliere bedrijf dat wèl een op de realiteit afgestemd saiarisbeleid voert. Bij de gemeente Amsterdam worden op het ogenblik meer dan 1000 vacatures geteld! Geen wonder dan ook, dat verschillende ge meentebesturen, het wachten op de re gering moe, ondanks de vermaning van minister Beel om het resultaat van de onderhandelingen af te wachten, voorbereidingen treffen om zelfstandig te doen wat naar hun mening in het gemeentebelang en dat van het perso neel op het stuk der bezoldiging be hoort te worden gedaan. De bedenkelijke aspecten van het re geringsbeleid wat de bezoldiging van het overheidspersoneel betreft, kunnen de Volksvertegenwoordiging niet onver schillig laten. De behandeling van de begroting van. Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer zal vermoedelijk de eerste gelegenheid zijn om de regering hierover ter verantwoording te roepen. Het is te hopen, dat de Senaat zich dan niet met een kluitje in het riet zal laten sturen. Tal van Amerikanen, die geabon neerd zijn op de Russische bladen „Prav- da" cn „lzvestia" krijgen deze kran ten niet meer. De Amerikaanse poste rijen hebben van de regeringsautoritei ten opdracht gekregen het grootste deel van de exemplaren, die worden toege zonden te vernietigen. Deze maatrege len zijn genomen „om het binnenstro men van communistische propaganda in de Verenigde Staten af te remmen." Met behulp van flessen, die vanaf schepen in zee worden geworpen, wil men de zeestromingen in de Stille Oceaan in kaart brengen. Geleerden zijn van plan om dit jaar 12.000 flessen in zee te werpen. In elke fles bevindt zich een nauwkeurige opgave, waar deze aan de golven is prijsgegeven en tevens het verzoek aan degeen, die de fles vindt, deze aan het lnstitüut voor Oceaanonder- zoek op te zenden. Een fles, die even ten Zuiden van de aequator bij de Westkust van Zuid- Amerika in zee is geworpen, is teruggezonden door een bewoner van de Fidji- eilanden, die hem op het strand van het eiland Vanua Levu gevonden had. De fles had in nog geen jaar een afstand afgelegd van ongeveer 3.200 kilometer. Door de geleerden wordt aangenomen dat van de 12.000 flessen er ongeveer 300 zullen worden teruggevonden. Een aantal flessen zal lek worden en zinken, andere zullen op de rotsen van verafgelegen landen stuk geslagen icorden en dan zal er weinig kans zijn, dat van deze ooit nog iets wordt teruggevonden. Wanneer men echter de plaatsen waar de flessen gevonden zijn op de kaart aantekent kan daardoor de richting van zeestromingen worden vastgesteld, wat op een andere manier niet mogelijk zou zijn. Over de zeestromingen komt men al heel wat te weten met behulp van electronische instrumenten en berekeningen over de dichtheid van het zeewa ter, enz., maar de drijvende fles een instrument dat al in de vroegste tijden door schipbreukelingen gebruikt blijft toch nog altijd een van de meest doelmatige hulpmiddelen. Er heeft zich een incident voorge daan tijdens de opname van een gespro ken brief die de correspondent te Ge nève, Bob Kroon, Woensdagavond aan de N.C.R.V. ter uitzending in de radio krant „Vandaag" heeft doorgegeven. In de vooravond omstreeks zeven uur werd dit commentaar door Bob Kroon uit een der studio's in het Pa lais des Nations te Genève naar Hil versum doorgegeven, waar het op de plaat werd vastgelegd, om een uur la ter te worden uitgezonden. Het com mentaar handelde over de affaire in zake de Roemeense legatie te Bern, de verwikkelingen daarover en de - stil zwijgendheid der Zwitserse autoriteiten. Midden in een zin werd de verbinding plotseling verbroken, waarna spoedig bleek dat de censuurafdeling van de voorlichting der Verenigde Naties de knoppen had dichtgedraaid. Men vrees- De Russische regering heeft weer eni ge wijzigingen ondergaan. Minister Za- sjadko van Kolenwinning is ontslagen omdat hij zjjn werk onbevredigend deed. Zijn collega van Staatsboerderijen Kos- lov is ontslagen, omdat hij zijn werk niet aankon. In de plaats van Zasjadko is benoemd diens plaatsvervanger, Za- demidko. In plaats van Kozlov is de huidige minister van Landbouw, Bene- diktov, benoemd. In November 1953 werd er critiek op Benediktov uitgeoefend, omdat hij zich zou overgeven aan een burgerlij ke moraal. In Augustus 1954 werd hem verweten, dat het verzenden van land bouwmachines naar landontginningsge- bieden vertraagd werd. De ontslagen Zasjadko is lid van het centrale comi té van de partij. Kozlov is plaatsver vangend lid van dit orgaan. Tien Evangelische en Rooms-katho- Iieke West-Duitse organisaties van werk nemers en de bond van de Rooms-Katho- lieke jeugd hebben zich gisteren in Keu len gedistancieerd van het West-Duitse Algemene Vakverbond. Een door deze organisaties gesticht „Actie-comitó van christelijke beroeps organisaties" heeft verklaard, dat de vakbonden hun karakter van belangen vertegenwoordiging van alle werkne mers steeds meer prijsgegeven hebben. Zij hadden zich in toenemende mate tot een politieke organisatie ontwikkeld, die „eenzijdig de politiek van de socialis tische partij steunt." (DPA) de namelijk over deze kwestie politie ke verwikkelingen, zo voerde men aan. Bob Kroon had nog de gelegenheid tot de mensen in de Hilversumse studio te zeggen: „Wachten jullie even", maar daarna hoorde men niets meer. De programmaleider van de N.C.R.V., Gerard Hoek, gaf onmiddellijk op dracht tot maatregelen. Hij achtte deze handelwijze een aantasting van de pers vrijheid en direct werd een telefoonge sprek aangevraagd met de woning van Bob Kroon in Genève. Deze gaf toen een toelichting op het incident en be ëindigde zijn commentaar via de ge wone telefoonlijn. De N.C.F..V. heeft net gehele praatje daarop uitgezonden. Zij is de mening toegedaan, dat men bij de voorlichtingsdienst der Verenigde Naties wel anders had kunnen optre den. Indien men het onaangenaam vond, dat een praatje over deze materie uit een der studio's in het Palais des Na tions werd uitgezonden, dan had men aan de correspondent kunnen verzoe ken de aanduiding van waar hij sprak in zijn praatje weg te laten. Ook had men hem kunnen verzoeken een vol gende maal dergelijk commentaar van elders, bijvoorbeeld uit de studio van Radio Genève, door te geven. Dit vol ledige verbreken achtte de N.C.R.V. echter volkomen onjuist. Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 (tot Vrijdagavond) Wein> bewolking en droog weer. Vannacht lichte tot matige vorst en hier cn daar mist. Weinig wind cn iets hogere middagtemperaturen. Zon: 7.24—18.25. Maan: 13.40-5.09. (Van onze weerkundige medewerker) Het begint elke dag iets behaaglijker te worden. Gisteren zag de zon kans om de temperatuur met 5 a 6 graden te doen oplopen, alleen in het uiterste Noorden bleef het kwik nog om het vriespunt schommelen. Het hogedruk- gebied boven Polen heeft zich in de afgelopen nacht naar het Westen ver plaatst en is daarmee wat dichter bij ons land komen te liggen. In de afge lopen nacht werd nog 4 tot 8 gr. vorst gemeten, maar vanmiddag kwam weer flinke dooi voor. Het weer zal de eer ste dagen nog rustig en overwegend zonnig blijven. Wij mogen verwachten dat de zon in de middag voor tempe raturen van 68 gr. C„ in het Noorden tot 5 gr. C. kan zorgen. Maar 's nachts blijft het nog winteren met in een groot deel van ons land matige vorst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1