Eigen stormwaarschuwingsdienst aan de Hoogovens Er wordt aan weerk unde gedaan vma'"e" Niet te veel theoretiseren Bouw van fabriek van stalen kantoormeubelen Met weinig geld kan Yelsens historische optocht slagen K ru iswoord raadse l emc óenoopmanfj VtoutenUej* MAST HOOG IN DE LUCHT Minister antwoordt: Vermijden dat lonen en prijzen over elkaar tuimelen Als kranen zwijgen Voorstel komt in behandeling Leiders van de RMS voor de rechter Visserijgolf Eerste hoofdfiguren reeds gekozen DONDERDAG 3 MAART 195. PAGINA MEUBELSHOW :j*m\ \*r* INDUSTRIESCHAP ZAANSTREEK Windsnelheid-windrickting Nieuwe mast in ijzerpark Mr. Stoffels gaat hen ter zijde staan Schaatsenrijder vermist Basketball RANGLIJSTEN INT DE DAMESKLASSEN T afcltenniscompetitie Geen winst voor R.K. damesteams Nieuwe opdracht voor Haarlemsche Scheepsbouwmij. Oplossing van Woensdag modelkamers WONINGINRICHTING Het steeds boeiende Hoogovencomplex is in vele zaken selfsupporting. Dat men er ook aan weerkunde doet en een eigen stormwaarschu wingsdienst heeft, zal echter velen onbekend zijn. Daarom is het in teressant hierover meer te vertellen nu een geïllustreerd artikel in „Samen" aan deze dienst is gewijd. Met welwillende toestemming nemen wij dit artikel hier over. „Hoor de wind waait door de bomen". Zo zongen duizenden kinderstem metjes op Zaterdag 4 December aan de vooravond van St. Nicolaas. En het was ditmaal wel een bijzonder toepasselijk Sinterklaasversje. Want over ons hele land waaide een stormachtige wind, die rukte aan de takken van de bladerloze bomen, die de golven langs de kusten hoog opzwiepte en die ook op ons bedrijf zijn invloed deed gelden. In de top van de seinmast aan de kop van de Buitenhaven brandden twee rode lichten, een signaal dat niet alleen de kranen on hun windzekeringen moesten zijn vastgezet, zodat ze niet „op hol" konden slaan, maar dat ook het katrijden geheel moest zijn gestaakt om schade en persoonlijke onge vallen te voorkomen. Het altijd enigszins eentonig klinkende lied van de werkende kranen, dat de mannen van de havens toch steeds als muziek in de oren klinkt, was verstomd en had plaats moeten maken voor een melodie, Waarbij alleen de windvlagen de toon aangaven. 36 Met knikkende knieën en half verlamd van schrik wacht Branwen de Zwarte Wolf af. Ze is er nu van overtuigd, dat dit de weerwolf is, die bezig was Erwin te verscheuren en dat nu zijzelf aan de beurt is. Machteloos leunt ze tegen een boom, terwijl ze allerlei Keltische bezweringen prevelt. Opeens blaft de wolf en als Branwen de oden opent, ziet ze het beest een paar stappen in Erwin's richting doen. Weer blaft hij, kort en klagelijk met een haast vragende klank. Vol ongeloof slaat Branwen de gedragingen van hel grote dier gade, maar allengs wint de verbazing het van haar angst. Als ze niet beter wist, zou ze denken met een hond in plaats van een wolf te doen te hebben. Als het dier dan naast Erwin gaat zitten en haar net aU een grote hond vol verwachting blijft aanstaren, wordt het haar ten laatste duidelijk, dat het iets van haar wit. Aarzelend en nog steeds doods benauwd waagt zij een stapje vooruit en de wolf begint prompt te kwis pelstaarten, hetgeen bepaald ongebruikelijk is voor een wolf. Voetje voor voetje gaat Branwen nu op Erwin toe en als het dier blijft janken en kwis pelen. zelfs duidelijk tekenen van blijdschap geeft, durft ze het beweging loze lichaam van de jonge prins even aan te raken. Beurtelings jankend en grommend gaat de donkere wolf liggen. De grote gele ogen staren haar onafgebroken aan en geruime tijd aarzelt Branwen. Dan raapt zij al haar moed bijeen en wentelt de roerloze gedaante om. Geschrokken staart zij in het doodsbleke gelaat. Een dun straaltje bloed sijpelt uit één der mond hoeken. Bij Lug, mompelt ze schor, Erwin.dood. Advertentie 1 Gelukkig komt het niet zo heel vaak voor dat de kranen hun werk moeten staken. Maar wanneer op een gegeven ogenblik de wind uit een bepaalde rich ting zo hard gaat waaien, dat het ge vaar kan opleveren, kunnen we er ze ker van zijn dat op het juiste moment aan de kop van de Buitenhaven de rode lampen gaan branden en dat boven dien het bedieningspersoneel van de an dere kranen in de open lucht via de telefoon een seintje krijgt. Op welke manier en door wie wordt nu echter dat kritieke ogenblik bepaald, waarop de kranen geheel of gedeelte lijk hun werk moeten staken? De mees sten van ons zullen niet weten, dat we dit zelf vaststellen met behulp van onze eigen windmeter. Het is heus niet zo dat ons bedrijf De Bilt concurrentie wil aandoen, maar toch wordt er ook bij ons min of meer aan weerkunde gedaan. Er bestaat zelfs een „weerboek", waarin U bij voorbeeld kunt lezen, dat op ons be drijf op 27 Januari '42 de minimum temperatuur min. 16,9 gr. C. bedroeg, dat er op 30 Augustus '51 een regenboog was te zien, dat op 31 Januari '53 de maximum winristerxte 29 meter per se conde was en dat er op 24 Juli '54 (dus net in Uw vacantie) 43 mm neerslag is gevallen. Maar we laten het weerboek voorlopig nog even dicht en keren te rug naar de kop van de Buitenhaven. Naast het kantoor van de havenmees ter staat daar sedert September 1936 dus al bijna twintig jaar een onge veer 15 meter hoge mast, aan de top voorzien van een windsnelheidsmeter en een vaan. ..Het is niet zo vreemd, dat deze waarnemingsmast juist bij de Buiten haven werd opgesteld," vertelt haven meester Janssens. „Vooral voor de gro te opslagkranen en voor de loskranen komt het erop aan met storm rekening te houden. Maar ook de andere kranen worden telefonisch gewaarschuwd, zo dat tijdig de nodige maatregelen kun nen worden getroffen. Voordat het bedrijf de beschikking had over de windmeter moest op grond van ervaring worden vastgesteld of er nog kon worden doorgewerkt of niet. Goed werkende instrumenten kunnen natuurlijk de veiligheid verhogen en maken het mogelijk vaste voorschrif ten op te stellen. Loopt U maar even mee naar het meethuisje; daar kunt U het best zien hoe onze stormwaar schuwingsdienst werkt." In het kleine gebouwtje aan de voet van de mast zien we allereerst een ta bel van de windsterkte hangen. „Is de windsterkte het enige waarop moet worden gelet?" vragen we. „Nee, zo eenvoudig is het niet. Ook de wind richting spreekt een woordje mee. Daar mee is dan ook in de voorsehriften re kening gehouden." Windsnelheid en windrichting, dat zijn dus de twee dingen die ip de gaten moeten worden gehouden. En dat kan ook prachtig in dit meethuisje, want hier zien we het registreerapparaat, dat met de windmeter boven aan de mast verbonden is. Op een met papier bedekte schrijftrommel wordt door twee stiftjes aangetekend uit „welke hoek de wind waait" en hoe groot de windsnel heid is. Met één oogopslag kunnen die gegevens tegelijkertijd worden afgele zen. Natuurlijk is het niet nodig dat er dag en nacht iemand in het meethuisje zit om op de instrumenten te letten. Zolang er nog niet van een stormach tige wind kan worden gesproken, blijft het gebouwtje onbemand. Maar wan neer het er naar uitziet dat er storm op komst is. betrekt iemand van de afdeling Havens de wacht in het meet huisje. Zo gauw de windsnelheid uit een be paalde richting „over de streep is gegaan" (bij westelijke wind moet de windsnelheid dan 18 meter per secon de plusm. 65 km-uur of hoger zijn), wordt 't eerste waarschuwingssig naal gegeven. „Zou er kans bestaan dat er kranen omwaaien als het werk niet werd stop gezet?", willen we weten. „Nee, daarvoor hoeven we niet al te bang te zijn. Maar wel is er kans dat een kraan bij een al te grote wind druk door de remmen „heenschiet". Daarom worden allereerst de brug- en portaalkranen vastgezet op hun wind- zekeringen. Het kraanrijden is dan dus gestaakt, maar het katrijden kan nog wel doorgaan. Neemt de storm nog in kracht toe, dan stoppen we ook daar mee. Wanneer er normaal gewerkt kan wor den, hangt in de seinmast naast de havenkantoor een groene kegel of brandt er een groene lamp. Iedereen die over de Nieuwe Tuinderslaan rijdt vanaf portier Zuid kan dat heel goed zien. Eén rode bal (lamo) betekent dat het kraanrijden gestaakt moet wor den, terwijl twee rode ballen (lampen) het signaal zijn om ook het katrijden te staken." Het is begrijpelijk dat de waarne mingsmast in 1936 vlak naast het ha venkantoor werd gebouwd. Maar goed beschouwd is de plaats van die mast op het ogenblik niet zo gunstig meer. Vooral voor winden uit noordweste lijke en noordelijke richtingen staat hij eigenlijk te veel in de luwte, terwijl ook door de grote olietanks in de na bijheid de werkelijke windrichting niet altijd zuiver kan worden bepaald. Daar komt nog bij dat het ertsveld in wes telijke richting is verlengd; de grote op- Slagkranen moeten daardoor soms hun werk doen op een plaats, waar ze veel sterker aan de invloed van de wind zijn blootgesteld. Daarom is er een 15 meter hoge mast gebouwd op een plaats, waar nauw keuriger waarnemingen kunnen worden gedaan, namelijk in het ijzerpark ten Noorden van de Buitenhaven, ongeveer ter hoogte van de gietmachine. kregen. De Commanditaire Vennoot schap Asmeta krijgt een crediet van ten hoogste 300.000 tegen een rente van 414% om de bouw van het ontworpen fabriekspand te financieren. De bouw zal ongeveer een half jaar duren. Het ontwerp voor het nieuw te bouwen fa briekspand met kantoorruimte werd door de Economisch-Technologische Dienst te Den Haag en de Rijksnijver- heidsdienst te Amsterdam passend voor Asmeta geacht, terwijl hét ook voor ve lerlei andere bedrijven goed bruikbaar zou kunnen zijn. Op de vergadering van het algemeen bestuur van het Industrieschap Zaan streek, te houden i*i de K.v.K. te Zaan dam op 15 Maart a.s., zal een voorstel tot financiering van de bouw van een fabriek van stalen kantoormeubelen met een totaal grondoppervlak van 2500 m2 inclusief kantoorruimte worden behan deld. Indien een gunstig besluit geno men wordt dan zal de bouw van de fa briek door Asmeta het eerste object zijn dat in nauwe samenwerking met het Industrieschap Zaanstreek tot stand komt. De aanbestedingssom bedraagt ongeveer 284.000. De fabriek zal komen te liggen in de gemeente Assendelft tussen de Lino- leumfabriek 2?uid en de Dorpsstraat. De gemeente is reeds begonnen met de aan leg van een verbindingsweg. Het As- meta-bedrijf, dat in de vooroorlogse ja ren in een schuurtje werd begonnen, behielp zich de laatste tijd in een tot fa briek verbouwde boerderij. Onder lei ding van de twee directeuren heeft het bedrijf zich zodanig ontwikkeld dat een nieuwe huisvesting vereist is. Na be sprekingen ten kantore van het Indus trieschap in het gebouw van de K. v. K. hebben de plannen vastere vormen ge- (Van onze parlementaire redacteur) Minister Zijlstra heeft in z.ija ant woord aan de Eerste Kamer Woensdag morgen de socialistische heer Ooster huis voor ogen gehouden, dat het er bij de huidige economische politiek niet op aankomt dat voor een half milliard belastingverlaging wordt gegeven en dat het ook geen gewicht in de schaal legt of dit nu iets eerder of later ge schiedt. Waar het om gaat is dat wij in de hausse die wjj thans beleven trach- ten te voorkomen dat prijzen, lonen en kosten over elkaar heen gaan tuime len. Wy moeten ons daarbij niet base ren op het verleden; wij moeten juist vooruitzien. Hij waarschuwde ervoor dat zonder meer economische theorieën worden toegepast. De practijk moet rekening houden met alle omstandigheden en is dus steeds anders. Zouden wij zuiver theoretisch te werk gaan dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat het ef fect van de loonsverhoging van 1954 helemaal niet meer tot zijn recht komt. Wanneer wij in 1955 met loonsverho gingen gaan nadoen wat er in 1954 is geschied, dan zouden bovendien nog de vergeten groepen in het gedrang ko men. De minister wilde niet de adviezen van sommige leden van de Kamér op volgen en de binnenlandse bestedingen beperken. Dit zou er namelijk toe lei den dat de deviezenreserve nog meer zou aangroeien en dat zou juist een vorm van neo-mercantilisme zijn, waartegen de heer Oosterhuis zo te recht heeft gewaarschuwd. Nog een andere tegenspraak had de minister ontdekt in het betoog van de heer Oosterhuis. Enerzijds wil de voorzitter van het N.V.V. de bestedingen beper ken, maar anderzijds staat hij erop dat de industrie zoveel mogelijk aan inves teringen besteedt van de middelen die zij voor dat doel kan vrij maken. De minister zei, dat bij de komende industriële ontwikkeling, die men een revolutie kan noemen, wel degelijk ook particuliere bestedingen naast beste dingen van de overheid een rol zullen moeten spelen. Bij het kartelbeleid zal in de toe komst de controle op de prijzen meer aan de orde zijn. Het afbetalingscrediet is zeer snel ontwikkeld en kan volgens de minister inderdaad het effect hebben dat de conjunctuur nog meer aan het wanke len komt. Maar de Verenigde Staten zijn er om ons voor ogen te houden dat er in dit systeem ook een prikkel tot grotere productie kan liggen. Minister De Bruijn heeft medege deeld dat binnen twee maanden het rapport van de commissie bezitssprei- ding kan worden verwacht. Daarom zal ook de kwestie van de mogelijk heid om via kleine coupures de werk nemers aan het bedrijfsleven te doen deelnemen onder ogen worden gezien. De staatssecretaris voor de midden standsaangelegenheden dr. Veldkamp heeft medegedeeld dat voor het einde van deze zomer vermoedelijk de Win kelsluitingswet zal worden ingediend, terwijl nog deze maand de wet op de uitverkopen kan worden verwacht. Bij de behandeling voor de militaire rechtbank in Djocja van de beschuldi gingen tegen twaalf leiders van de R.M.S. heeft de president van de R.M.S., J. H. Manuhutu, verklaard zich niet schuldig te achten, aangezien hij door dr. Soumokil, die de R.M.S. proclameerde, werd gedwongen zijn benoeming tot pre sident te aanvaarden. Manuhutu zeide, dat hij herhaaldelijk tegen deze benoe ming had geprotesteerd, doch dat al zijn protesten vergeefs waren geweest, waar door hij tenslotte was genoodzaakt het presidentschap te aanvaarden De Amsterdamse advocaat, mr. P. Stoffels, za"l op verzoek van de verte genwoordiger in Nederland van de Re publiek Zuid-Molukken naar Indonesië gaan om de twaalf R.M.S.-leiders die in Djocja terecht staan rechtskundige bij stand te verlenen. Mr. Stoffels wacht nog slechts op een visum van de Indo nesische regering. Tijdens de eerste zitting van het pro ces te Djocja heeft de rechter meege deeld. dat de twaalf verdachten het aanbod van rechtskundige hulp uit Ne derland hadden afgeslagen. (A.N.P.) Sinds Maandagmiddag, toen hij op de Loosdrechtse Plassen is gaan schaatsen rijden, wordt de heer A. H. Doude van Troostwijk, student in de rechten aan de Utrechtse universiteit en afkomstig uit Breukelen, vermist. Er wordt in de plassen gedregd, docli tot nu toe zonder resultaat. Twee trawlers en zeventien loggers en kotters zorgden er Woensdagmorgen voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totaal aanvoer van 3.470 kisten verse vis en 2.500 stuks stijve kabeljauw. De trawler Herman IJM 2 zorgde voor 1700 kisten verse vis, waarvan 185 kisten schelvis, 1.050 kisten koolvis, 125 kisten kabeljauw en gul, 110 kisten wijting, 40 kisten ma kreel, 165 kisten haring, 100 kleine kist jes haring, 40 stijve kabeljauwen en 25 kisten kuit. De trawler Maria van Hattum IJM 10 was aan de markt met 950 kisten verse vis, waarvan 340 kis ten schelyis en piepers, 160 kisten dich te schelvis, 100 kisten zwarte koolvis, 170 kisten gul en witte koolvis, 80 kisten dichte wijting, 80 kisten haring en ma kreel, 20 kisten stokkebit en 100 stijve kabeljauwen. De kotter Wiron 3 was ook aan de markt en zorgde voor een aanvoer van 75 kisten verse vis, 700 ijs- en 6Ö0 stijve kabeljauwen. De prijzen toonden wederom een stij gende lijn. Er werd flink wat schelvis verkocht. De handel toonde eveneens veel .belangstelling voor de koolvis. Gro te zwarte koolvis deed f 34,- tot f 30.-, kleine zwarte koolvis 15,- tot 13,-, grote witte koolvis 65,- tot 60,- en Kleine witte koolvis f 29,- tot f 27,-. Grote schol deed 26,- tot 17,-, groot mid del 30,- tot 15,-, klein middel 57,- tot f31.- tot f41.-, en braad pl. radiof 27.-, schol 2 47,- tot 29,-. Haring deed 22,50 tot 19,50 en makreel 40,- tot,/31,-, groot middel 34,- tot ƒ41,- klein middel 35,- tot 42,-, pennen 34,- tot 41,- en braad plus radio 27,- tot 42,- per kist van 50 kilogram. De schol drie werd verkocht voor 38,- tot 26,-, schar voor 38,- haai voor 17,- en kleine wolf voor 40,- tot 36,- per kist van 50 kilogram. Heilbot deed 3,40 tot 2,30 tarbot 2,70 tot 2,15, grote tong 2,68 tot 2,28, groot middel 3,50 tot f7.76, klein middel f4.10 tot f3.30, tong J 3,90 tot 3,10 en tong 2 3,60 tot 2,80 per kilogram. Voor de Donderdagmarkt waren twee trawlers thuisstomend. De Eveline IJM 116 met 800 kisten verse vis, waar van 200 kisten schelvis en piepers, 400 kisten koolvis en 200 kisten diversen en de Tzonne IJM 1 met 1080 kisten verse vis, waarvan 500 kisten haring, lo0 kisten makreel, 200 kisten koolvis en 230 kisten diversen. De Klaas Wyker IJM 85 heeft vanwege een defect aan de stuurinrichting de reis moeten af breken en komt voor de Zaterdagmarkt met een vangst van 270 kisten verse vis aan boord. Hierbij waren 50 kisten schelvis, 50 kisten gul en kabeljauw, 80 kisten koolvis, 20 kisten makreel, 70 kisten haring en 10 kisten stokkebit. De visserij was gisteren om de Noord zeer behoorlijk. De trawlers deden er dagvangsten van 200 tot 150 kisten ver se vis, waarvan veel koolvis en kabel jauw. Schelvis wordt er niet zo veel meer gevangen. Deze visserij loopt thans af. De Noordloggers visten aan de Westkant van de Wittebank en de den daar trekken van 50 a 60 kabel jauwen, 2 manden schol en 10 kilo tong. In het Ketelgat werden trekken gedaan van 25 kilo tong en 3 manden schol. Advertentie De nieuwe waarnemingsmast in het IJzerpark, die door een kabel verbon den is met het meethuisje aan de kop van de Buitenhaven. De basketballcompetitie zal tot Maan dag 14 Maart a.s. stilstaan, zodat wij de standen in de diverse dames-klas sen zullen geven. Dames le klasse A: HOC 1 11-20, White Stars 1 10-18, An tilopen 1 10-12. S.C. Haarlem 1 11-8. Dames le klasse B: Schoten Giants 1 10-12, Typhoons 1 10-8, Rapiditas 1 10-4, Exerxitia 1 10-2. Dames 2e klasse: White Stars 2 10-18, HOC 2 11-18, Antilopen 2 9-12, ZBVS 1 11-12, S.C. Haarlem 2 12-10, Rapiditas 2 12-6, IHJ 1 10-2. Dames 3e klasse B: ZBSV 2 10-20, HOC 3 9-12, Antilopen 3 9-10, Typhoons 3 8-6, S.C. Haarlem 3 9-4, Tramvogels 1 8-0. Dames 3e klasse A: White Stars 3 9-18. Typhoons 2 9-12, Antilopen 4 10-8, ZBSV 3 8-4, RCH 1 10-2. In de eerste klassehad HBC 3 deze week bijna de beslissing om de titel bespoedigd, door een kranige wedstrijd tegen Hotac. De gecombineerden scho ten echter juist iets te kort en verloren met 64. Rapidity rukte een plaatsje op door een benauwde 64 overwin ning op Prowano en neemt thans weer de vierde plaats in. GTTC 2 was uiter aard kansloos tegen Togido en verloor met 91. In de tweede klasse A hield Winfried de vinger in de pap door een fraaie 73 overwinning op Hotac 2, en dit ondanks het feit, dat de Winfried-ers slechts met twee man konden uitko men. Geel-Wit en TYBB 2 deelden in deze afdeling de puntjes. In 2 B ver sloeg kampioen Oranje Zwart GTTC 4 met 100, ep verloor Winfried 3 met de zelfde cijfers bij TO G3. TYBB tenslotte schoot tegen te Zaanen juist iets te kort en ging met 64 ten onder. Bij de dames opnieuw geen winst voor de R.K.-teams. Velsen is duidelijk veel te zwak voor deze afdeling. Ook nu een nederlaag van 10—0 tegen Johez. TYBB moest tenslotte met 73 de traphee aan kampioen Togido afgeven. De Haarlemsche Scheepsbouwmaat schappij heeft van de fa. D. Blanke voort en Zoon te Bioemendaal opdracht ontvangen voor de bouw van een mo torhopper van 500 m3 inhoud, aan de bouw waarvan onmiddellijk zal worden begonnen. Van dezelfde firma had de H.S.M. reeds 3 elevatorbakken met een laad vermogen van 583 m3 in opdracht. De eerste van deze elevatorbakken werd Inmiddels reeds afgeleverd. Horizontaal: 1. koppel 4. bewoner van een Balkan- staat 8. gereedschap 10. dauwachtige neerslag 12. vleesgerecht 15. schaakterm 16. spil 17. en zo voort 19. vragend vnw. 20. lidwoord 21. amphibisch dier 22. krachteloos 24. meisjesnaam 26. jongensblouse 28. fair 31. zangnoot 32. mijnheer (Eng.) 33. stad in Italië 35. rooiing van bos 37. te eniger tijd 38. Romeins kei zer 39. vloeistof Verticaal: 1. sociëteit 2. visje 3. werknemer 5. bez. vnw. 6. knolradijs 7. kuip 8. sajet 9. Nijmeegse eerste-klasser 11. schepter 13. missa est 14. tovergodin 18. communica tiemiddel 19. verwarring 23. Orde van de Redemptoristen 25. Land- en Tuinbouw- bond (afk.) 26. onderwereld 27. automerk 29. schaakstuk 30. electrisch ge laden atoom 31. kerfbijl 34. speculatie 36. daar Horizontaal: 1 elk: 3. kort; 5. arak; 7. en; 9. kaas: 12. Iets: 15 al: 16. laken: 17. ho; 18. riga: 20. atol; 22. els: 24. aken; 25. oslo; 26. top. Verticaal: 1. ets; 2. kan; 4 ora; 6. ade; 8. enkel; 9. kar; 10. ali; 11. sla; 12. ina; 13. tho: 14. sol; 19. gek; 21. tol; 22. ent; 23. sop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2