Raad prij st unaniem arbeid van B. en W. en ambtenarencorps MAM- anthraciet B. EN W. ANTWOORDEN DE RAAD „Het voorste Legioen" Haarlemse Toneel door de Club Afdeling Bloemendaal van Kath. Bejaardenbond opgericht Wethouder Geluk verdedigt Stichting Haarlems Bloei Financiële verhouding Rijk en gemeenten laat te wensen over Debat over dienst reizen Voorjaarsbeurs op KRO-televisie Uit IIm en 25-jarig bestaan pensioenfonds Voortreffelijke Voorstelling van een discutabel stuk Sociëteit in oude pastorie BEGROTINGSBEHANDELING HAARLEM isst fjt£i'rmLM *VGS t* TT* vMvr «v; N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 Haarlemse jongens redden hondjes In Bloembollenstreek DONDERDAG 3 MAART 1955 PAGINA 3 Bevordering burgerzin Subsidiepolitiek Tengevolge van gladheid gevallen UITSPRAKEN HAAR LEMSE RECHTBANK Door het ijs gezakt St* VOETBALLERS GAAN HARDRIJDEN 0 MMM Reserves voor slechte tijden Avondvergadering Opnieuw Haarlems Bloei Ongekende stijging spaartegoed Concert N. Ph. O. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Ontvangst ten stadhuize Beurs van Amsterdam loon Beurs van New Yorl< Met een gracieus gebaar liet de voorzitter van de Haarlemse raad, mr. P. O. F. M. Cremers, gistermiddag om twee uur de hamer op het laken van de tafel van B. en W. neerkomen. Daarmee was de eerste ronde van de „zes daagse" behandeling van de ontwerp-Gemeentebegroting 1955 van Haarlem in geluid. Tegen een uur voor middernacht deed de voorzittershamer voor het laatst dienst. Met een onderbreking van 2 uur voor de avondmaaltijd, was er toen 7 uur vergaderd. Het resultaat was verblijdend, want er bleek een groot stuk op het tijdschema te zijn ingelopen. Een gelukwens waard aan het adres van allen, die hiertoe huu medewerking verleenden. De meest opgewekte man in het gezelschap was wethouder Geluk, die zijn verjaardag vierde op de eerste dag van zijn gevecht met de raad. kwesties. Hij kantte zich tegen de op vatting, dat de reserves moeten ge bruikt worden om rente te sparen voor de gewone Dienst. De heer van Velsen (K.V.P.) die juist de eerste zinnen van zijn betoog over het structuurplan had uitgesproken werd door de voorzitter verzocht hier mee tot een later tijdstip te wachten. De politieke beschouwingen bleven achterwege: Een belangrijk winstpunt. Uit alle fracties werd dank gebracht voor de arbeid van het college van B. en W. en de ambtenaren van hoog tot laag. Rest ons op te merken, dat wij in de editie van gisteren reeds aan dacht schonken aan de rede van de fractievoorzitter der K.V.P. de heer J. A. Schippers Als voorzitter van de grootste fractie opende de heer Albrecht (P.v.d.A) bij de algemene beschouwin gen de rij van sprekers. Aan het uit spreken van zijn hulde aan het adres van B. en W. en het Gemeentepersoneel voor de vele op uitnemende wijze ver richte arbeid, koppelde hij de vraag, of die arbeid niet ge'ijk staat met over belasting. De bezoldiging van het la gere personeel achtte hij te gering. Overigens was hij er zich van bewust, dat een oplossing gezocht .moest worden bij het Centraal Georganiseerd Overleg in Den Haag, waarvan de gemeente af hankelijk is. De P.v.d.A.-woordvoerder maakte zich niet bezorgd over het geraamde tekort van bijna 2 millioen. Uit de cijfers van de rekeningen blijkt immers ach teraf, dat de financiële positie der gemeente vaak meevalt; de rekening van 1952 vertoonde een overschot van 2 li millioen. Spr. noemde het investeringsplan een knap stuk werk, dat de volle aandacht waard is. Het plan biedt als voordeel, de mogelijkheid van een tegen elkaar afwegen der urgenties van de projecten die op stapel staan. Een uitvoerige be handeling in de raad van het Inves teringsplan na de begrotingsdebatten verdiende volgens spr. de voorkeur B. en W. bleken dezelfde opvatting te zijn toegedaan. De heer Albrecht bepleitte een uit breiding der wijkcomité's. B. en W. zjjn te passief inzake de stimulering van de burgerzin. De jongeren, die de kiesgerechtigde leeftijd hebben bereikt, ontvangen een boekje thuis, waarin het een en ander over 't staatsburgerschap wordt uiteen gezet. Zou het niet pas sender zijn om deze uitreiking te doen plaats vinden in speciaal daarvoor be legde bijeenkomsten? Wij mogen nim mer vergeten, dat de democratie aan betekenis en inhoud wint, wanneer de burger met groter belangstelling ken nis neemt van hetgeen zich in de ge meente aan belangrijke zaken afspeelt. De verschillende raden, als b.v. de sport raad, dragen daartoe reeds in hoge ma te bij. De interesse van de bevolking in Oud-Schoten valt als zodanig te prij zen. Spr. stelde Engeland als voorbeeld, waar periodiek een z.g. „week voor burgerzin" wordt gehouden. De heer Albrecht wilde de wijze der subsidietoekenning graag op een ande re leest schoeien. De wethouders moe ten meer armslag krijgen. Spr. vond dat de subsidiecommissie 't gevaar in houdt, belemmerend te werken. Toch wilde hij de commissie geen lof onthou den. Er dient niet alleen te worden ge geven, wanneer er om subsidie wordt gevraagd, maar ook moeten B. en W. zelf het initiatief nemen; het college moet stimuleren. Mevrouw Scheltema-Conradi (V.V.D.) kon zich met het huidige subsidiebeleid in grote trekken verenigen. Alleen was zij geen voorstandster van een beoorde ling der subsidies in te veel technische commissies. Het tempo waarin de sub sidie wordt verleend zal daaronder lij den. Zij betreurde de late indiening van de subsidielijst. B. en W. zijn te lank moedig tegenover de verenigingen die aanvragen indienen. De fractie-voorzitster der V.V.D. stip te vervolgens de woningbouwpolitiek aan. Dit beleid is en blijft moeilijk, als een gevolg van wat zij noemde de „ver keerde regeringspolitiek." Men is het in Den Haag niet eens over de meest belangrijke beleidskwesties waartoe de huurpolitiek behoort. Mevrouw Scheltema maakte zich geen illusies over een te niet doen van het tekort, wanneer de rekening wordt op gemaakt, De gemeente staatimmers voor enorme uitgaven. De financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten vertoont nog geen verbetering. Zij achtte het bedenkelijk, dat 50 pet. van alle uitgaven voor onderwijs en maatschappelijke steun moeten dienen, nu zoveel kapitaalsuitgaven nodig zijn. Te veel geld wordt ook besteed aan bijzondere instellingen, als het jeugd- psyehologisch-bureau. Er mogen voor al geen uitgaven worden gedaan, die niet door een bijdrage van het rijk wor den gedekt. Omdat er met beleid te werk moet worden gegaan en elke post een afzonderlijke bestudering vraagt, achtte zij juist het investeringsplan van groot nut. Vervolgens stond zij stil bij enke le punten van ondergeschikt belang. Wanneer de dienst van Openbare Wer ken overbelast is zou het aanbeveling verdienen om particuliere architecten- bureaux in te schakelen. Mevrouw Scheltema. kwam ten slotte opnieuw terug op de subsidies. Zij gaf de voorkeur aan een besteding van gel den voor een goede outilage van de Stads Schouwbrug een zaal voor ka mermuziek ontbreekt nog steeds bo ven een versnippering van subsidies voor minder belangrijke culturele be stemmingen. Mr. Proper (C.P.N.) was niet be vreesd voor een begrotingstekort. De gemeente beschikt over een reserve van 20.000.000. Deze gelden zijn beknibbeld op het verzorgingspeil van de gemeen te, aldus spr. Hij drong aan op een hogere uitkering voor Haarlem uit het Gemeentefonds. De heer Spek (A.R.) kon zich met de subsidiepolitiek van het college ver enigen. De contacten die bestaan tonen aan, dat er nuttige steun wordt ver leend. Spr. waarschuwde voor te veel overheidsbemoeiing De A.R. woordvoerder prees de ar beid van de commissie die hef inves teringsplan had opgemaakt. Graag zou hij deze commissie in de toekomst als een permanent orgaan. Zeer in 't bijzonder drong spr. er bij het college op aan alles in het werk te stellen om mislukken van aanbestedin gen te voorkomen. Ook hij pleitte voor inschakelen van particuliere architecten- bureaux. Bij de besturen van de rand gemeenten zag hij graag begrip voor de taken van de grote stad, zulks naar aanleiding van Haarlems behoefte aan uitbreiding. Mr, Wcnsing (C.H.) meende bij de P.v.d.A. enige critische instelling tegen over het beleid van B. en W. op te merken en een streven om de invloed van de P.v.d.A wethouders te vergro ten. Hiertegen wilde hij bij voorbaat opkomen. Actieve cultuurpolitiek, waar bij te veel gebruik wordt gemaakt van Gemeenschapsgelden achtte spr. onge wenst. De overheid heeft slechts een stimulerende taak. Want, wanneer er gens het scuvcreiniteitsbeginsel in eigen kring geldt dan is dat juist op het terrein van de cultuurbeoefening Spr. waarschuwde het college voor een mogelijke ongunstige wijziging van de huidige hoog conjunctuur, met slech ter tijden moet men rekening houden. Een tarievenverhoging van de bedrijven zag spr. als een belemmering van de industriebevordering. De heer Mensink (P.v.d.A.) ging na der in op enkele financieel-technische Zoals in onze editie van gisteren uit de rede van de fractie-voorzitter der K.V.P.. de heer J. A. Schippers, viel op te mtken, tekende de K.V.P.-woord voerder bezwaren can tegen het ma ken van buitenlandse reizen varr wet houders en ambtenaren. De voorzitter achtte deze bezwaren totaal overbodig. De burgemeester vond het nuttig, dat de betrokkenen zich van tijd tot tijd kunnen verrijken met nieuwe denk beelden en de gelegenheid hebben zich in een andere sfeer in te leven. Con tacten op buitenlandse congressen zijn van waarde; daardoor wordt het in zicht verdiept en is men gedwongen zich bezig te houden met de onder werpen die op een congres in studie zijn. Dit alles verdient verre de voor keur boven het lezen van een grote hoeveelheid literatuur, zoals de heer Schippers voorstelde. De heren Albrecht (P. v. d. A.) en Spek (A.-R.) hadden zich eerder ge uit in gelijke trant. Gisterochtend omstreeks tien uur is de 39-jarige boekhouder J. S., uit Haarlem op de hoek van de Kruis weg en de Parklaan gevallen ten gevolge van de gladheid. Vermoedelijk met een rechterdijbeen-fractuur, moest hij naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen de directeur ener N.V. veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en een boete van f 25.000, omdat hij na de oorlog niet had voldaan aan zijn ver plichting om alsnog een volledige op gave te doen van zijn inkomen gedu rende de oorlogsjaren. Dat de directeur onjuiste inlichtingen aan de belasting had gegeven, achtte de rechtbank niet strafbaar, zulks ingevolge de nieuwe wet ter vervanging van de fiscale nood wet. De eis, twee weken geleden, was twaalf maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, en een geldboete van 25.000. Eveneens deed de rechtbank uit spraak in de zaak tegen de twee Hil- legommers, die papieren van hun pa troon hadden gestolen, welke bezwa rend voor deze waren. Een bepaalde vorm van chantange zou daaraan ver bonden zijn geweest. De 35-jarige kan toorbediende H.S. werd wegens dief stal veroordeeld tot twee jaar %ds een jaar) en de 50-jarige cultuurchTT G. L. kreeg wegens heling een jaar en acht maanden (eis negen maan den). In een andere, zaak werd een Hille- gomse bloemistknecht, die verschillende inbraken in Hillegom had gepleegd, con form de eis van veertien dagen geleden veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. De politie werd Woensdag gealar meerd voor een ogenschijnlijk ernstig ongeluk op de Raamsingei. Twee jon getjes zouden door het ijs gezakt zijn. Toen de agenten arriveerden, bleek ech ter, dat het slechts één jongen betrof, die inmiddels, geholpen door omstan ders, op het droge was getrokken. Hij had reeds de benen genomen. De radio-autodienst van de Haarlem se politie patrouilleert langs vaarten, grachten en sloten, om waar het noodza kelijk is, het ijs te ontruimen en even tuele bekeuringen uit te delen. Woensdag zijn twee onvoorzichtige schaatsliefhebbers zonder pardon ge verbaliseerd, wegens het zich bevinden op „verboden grond". De televisie richt te vanmorgen net oog op de Haar lemse Voorjaars beurs, die morgen zal beginnen. De cameramensen na meneerst ae mo deshow, die in een aparte zaal van het Krelagehuis ge houden wordt. D verschillende attractieve en vu imaak opgemaakt stands geven een fleurige aanbl k. De glassierkunst, de scheermesjes, het midden ill lie. beursgebouw ge. ten strijkje, enfin, bijna alles kwam in het televisielicht. Vanavond kunt u de Voorjaarsbeurs op het TV-scherm van de KRO zien. Het mag u echter niet weerhouden het Krelagehuis persoonlijk een be zoek te brengen. Aanstaande Zondag zullen op de Ijs baan van „Nova Zembla" in Spaarndam hardrijwedstrijden worden gehouden tussen spelers, die lid zijn van voetbal, verenigingen, aangesloten bij de KNVB afd. Haarlem. Het is de bedoeling, dat in estafettes wordt gereden. ïV? i m Advertentie Gruisvrije lij Urn Op het meertje in de duinen links van de Zeeweg zijn gistermiddag schaatswedstrijden gehouden door de Politic sportvereniging in Bloemendaal. Aan de wedstrijden namen ook leden deel van de Zandvoortse en Heemsteedse politie. Er werd een individuele sprintwedstrijd gehouden over 160 meter, die als resultaat had: Loogman (Heemstede) 1; Van Akooij (Zandvoort) 2; VanGoor (Boemendaal) 3en De Boer (Zandvoort) 4. Bij de wedstrijden over 500 en 1000 meter werd het Zandvoortse corps als 1, het Heemsteedse als 2 en het Bloemendoalse als 3 geklasseerd. Vanmiddag werden op het meertje wedstrijden verreden door leerlingen van het Kennemerlyceum. De wethouder van Financiën, de heer W. Bakker, betreurde met de vele spre kers, het late tijdstip waarop de begroting was ingediend. B. en W. hadden geen kans gezien om eerder gereed te komen met de samenstelling van het ontwerp. Eén der oorzaken van de vertraging was de extra hoeveelheid werk die de ambtenaren van de afdeling Financiën moesten verrichten aan het ge reed maken van het Investeringsplan. Bijzondere hulde voor dit werk bracht de wethouder aan de heren B. Cornet en J. Merks van de afd. Financiën, en aan ir. D. N. de Lange van Openbare Werken als adviseur der commissie. B. en W. hebben zich bij de ramingen niet laten afschrikken door een te kort. De uitgaven, die strikt nodig zijn in het belang der gemeente, zijn geraamd. De wethouder wilde niet vooruit lopen op de vraag, of met zekerheid een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds is te verwachten. Wordt de toekenning toegestaan, dan zal 1/30 der saldi-reserve dienen tot dekking van het te kort. In hoeverre het te kort nog zal stijgen is moeilijk te voorspellen. FRANS HALS: „Een vrouw zonder gewe ten" volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft" a. 1. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. REMBRANDT: „08/15" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15 7 en 9.15 u. LlDO: „De droomfontein van Rome", a. 1. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „De lifter", 18 jaar. Tijden: 2.30 e» 8 uur. ■■■■•- STUDIO: „Romeo en Julia" 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Donderdag 3 Maart Stadsschouwburg: „Hedda Gabler" door Engelse toneelkunstenaars. 8 uur. Minerva: Théatre Hébertot uit Parijs Riet „Le Menteur" van Pierre Corneille, ®*15 uur. Vrijdag 4 Maart Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- °eiaardier Arie Peters. Van 11.30—12.30 u. Krelagehuis: ..Haarlemse Voorjaarsbeurs de vrouw". Geopend van 1—5 uur en des avonds van 711 uur. Vooraf had de voorzitter zich erkente lijk getoond voor de waardering uit de raad voor het werk van B. en W. en dat der Gemeente ambtenaren. Wanneer de heer Albrecht meende, dat het college te passief is op het terrein van de wijkorganisatie, dan wil de de burgemeester daar graag de wei nige belangstelling van de zijde der burgerij tegenover stellen. Het is moei lijk om personen te vinden die in de wijk zaten, zitting willen nemen. Thans zijn er 3 wijken ingesteld. Het is niet nodig, dat de ganse stad in wijken wordt onderverdeeld. In dit verband deelde de voorzitter aan de raad mee, dat Haarlem, naar het Engelse voorbeeld de primeur zal hebben van een „bur gerzin-week", waar verschillende orga nisaties aan mee werken. Met name noemde de voorzitter de U.V.V. en de Vrijwillige brandweer. Deze mededeling bleek ook nog nieuw voor de wethou ders. De kosten, nodig voor het organise ren van bijeenkomsten voor 23-jarigen, zouden nooit opwegen tegen de resul taten. De burgemeester gaf aan de heer Schippers ten antwoord, dat het zeer moeilijk is om een onderzoek in te stellen naar de personen die aan de pers vragen uit het afdelingsonderzoek ter kennis zouden gebracht hebben. Van de raadsleden mag geen verantwoor ding worden gevraagd. Aan de ambte naren echter wel. Maar een onderzoek bij deze laatste groep zou te omvang rijk zijn en geen effect sorteren. De wethouder van Financiën gaf de heer Albrecht toe, dat het college inder daad zwaar is belast, maar van over belasting wilde hij niet spreken. Men zoekt thans een compensatie door aan stelling van meer ambtenaren. Inzake de geringe lonen van het lagere perso neel merkte de wethouder op, dat amb tenaren die weeklonen ontvangen de groep van schaal 1 en 2 een verho ging zullen ontvangen, gelijk aan het maximum van groep 2. Plaatselijke re gelingen van lonen moeten niet te veel worden ontworpen, anders trekt men de verhoudingen elders in 't land scheef. De wethouder keerde zich heftig te gen mr. Proper, evenals in tweede instantie de heer Mensink (P.vd.A.),het zelfde deed toen in ae beroering be streed dat de reservering was geschied ten koste van het verzorgingspeil. De reserves zijn gekweekt uit de onver wachte uitkeringen van het rijk. De heer Mensink maakte aan mr Proper duidelijk dat de aanpassingspolitiek van de dertiger jaren een aanpassing was aan een lager lezersniveau. Nu is het juist andersom. Ondanks de kans op een begrotingstekort wordt gestreefd naar een verheffing van het verzorgingspeil. In antwoord op de opmerking van de heer Spek gaf wethouder Bakker te kennen, dat het rijk profiteert van de hoogconjunctuur, maar de gemeente daarin niet laat delen. Met betrekking tot de reserves had de heer Bakker eerder gezegd, deze juist te willen be nutten, wanneer een crisis zou aanbre ken. De reserve kan dan worden aan gesproken voor bestrijding van b.v. de werkloosheid. Anderzijds mag in gelijke situaties op de steun van l*n rijk wor den gerekend. De wethouder was het niet geheel met de heer Schippers (K.V.P.) eens, dat in het investeringsplan geen rekening is gehouden met het verkeersplan. Facet ten hier van zijn in het Investerings plan, dat een eerste proef is voor Haarlem, opgenomen. B. en W. willen zich niet binden aan het plan, maar be schouwen het als een richtlijn. Over de subsidiepolitiek merkte de wethouder op, dat B. en W. grote waar de hechten aan de subsidiecommissie. De commissie adviseert aan B. en W. De subsidiecommissie is allerminst een financiële commissie. Er wordt wel degelijk kans gegeven om een ac tieve subsidiepolitiek te voeren. De aanvragen om subsidie komen eerst bij de burgemeester, daarna bij de betrokken wethouders. Wanneer de subsidieaanvragen laat in behandeling worden genomen is de schuld eerder te zoeken bij de vereni gingen, die vaak onkundig zijn van de manier waarop de indiening moet geschieden, dan bij de subsidiecom missie. In de avondvergadering verklaarde wethouder Angenent op een desbetref fende vraag, dat een investering in de energiebedrijven met altijd mogelijk is. Het directoraat-generaal van de ener gie-voorziening heeft hier bezwaren te gen. Wethouder Happe van Openbare Werken beantwoordde de opmerking van mevrouw Scheltema, die alle gean nexeerde gronden, niet direct wilde vol bouwen. De wethouder was van oordeel dat men de bevolkingsaanwas niet in de hand heeft. De heer Schippers werd tevreden gesteld met de toezegging, dat wanneer een onderdeel van het ver keersplan om directe uitvoering vraagt het altijd nog in het investeringsplan kan worden opgenomen. Wethouder Geluk ging nader in op het betoog van mr Wensing over de taak van de overheid op het terrein der cultuurbevordering, naast het verlenen van subsidiën dient de overheid de kunst te steunen, zoals de culturele vor ming van de jeugd ter hand te nemen, of b.v. een schouwburg te exploiteren. De vrees van mr Wensing, dat de ra den de Jeugdraad, de Kunstraad en de Sportraad de laken van de ge meente zouden overnemen vond hij on gegrond. Het nut van deze colleges is, dat zij bestaan uit een vertegenwoordi ging van alle bevolkingslagen. Op die manier wordt de bevolking meer be grip bijgebracht over de accomodatie die de gemeente b.v. op sportgebied kan ge ven, terwijl de gemeente op haar beurt kan profiteren van de adviezen de zer colleges. De wethouder wilde van de heer Schippers (K.V.P.) graag voorbeelden, waaruit zou blijken dat de stichting Haarlems Bloei zich op het terrein van andere organisaties beweegt. De wethou der zag in de stichting geen gemeen telijke instelling. Wanneer de ge meente gebruik maakt van de diensten van Haarlems Bloei zijn het juist de activiteiten, die moeilijk door ambte naren kunnen worden verricht. De wet houder had er in tegenstelling tot de heer Schippers geen bezwaar tegen wanneer bepaalde acties van Haar lems Bloei werden gepubliceerd voor dat misschien tot uitvoering was over gegaan. Peter Peters, Henkie Teeuwen en Nico Wiedijk, drie Haarlemse knapen, werden gistermiddag door 't bestuur van de Haarlemse Dierenbescherming beloond voor het redden van hondjes, die door het ijs waren gezakt. Met grote vasthoudendheid had Pe ter ten koste van 'n nat pak 'n boxer kunnen redden van de verdrinkings dood. Het dier was onder het ijs ge schoten en scheen onbereikbaar. Henk en Nico hadden ongeveer het zelfde gedaan, maar zij hadden een modderbad op de koop toe moeten nemen. De dierenbescherming, die van het prachtige werk der jongens hoorde, nodigde hen uit naar de Ridderstraat te komen en daar ontvingen zij naast woorden van dank, 'n boekje, getiteld „Vriendschap met dieren". Tevens kregen zij een lidmaatschapskaart van de „Dierenbescherming', waar voor ze een jaar geen contributie behoeven te betalen. Het spaaroverschot bij de Nutsspaar- bank was gedurende de afgelopen maand hoger dan ooit bij de spaarbank is voor gekomen. De inleggingen bedroegen f 1.907.059 en de terugbetalingen f 1.003.268, zodat het spaartegoed groeide met een bedrag van niet minder dan f 903.791. Het totaal spaartegoed bedroeg per ultimo Februari f 36.450.440. In Fe bruari werden 714 nieuwe spaarders in geschreven, waardoor het totaal aantal inleggers steeg tot 73.505. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes steeg met 163 tot een totaal van 9576. Dinsdag 8 Maart vindt het achtste concert van de Serie D plaats onder lei ding van Toon Verhey met solistische medewerking van de cellist Antonio, Janigro. Op het programma staan de vol gende werken: Celloconcert, Dvorak; Symphonie no. IV, Brahms. Op 15 Maart zal de heer J. Smol ders 40 jaar in dienst zijn bij was serij Evers in Haarlem. Voor zijn trou we plichtsbetrachting en ijver zal öe directie der wasserij hem Zaterdag 12 Maart in gebouw Rosehaghe hulde brengen, waarna de jubilaris zal reci piëren van 1113 uur. Men maakt ons er opmerkzaam op, dat het ijs van de Binnen- en Buiten- liede zich in uitstekende toestand be vindt en het daar een waar genot is om op de gladde ijzers voort te schui ven. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken te Bloemendaal, is morgen, Vrijdag, verhinderd zijn we kelijks spreekuur te houden. Het pensioenfonds voor het bloem- bollenbedrijf heeft het feit herdacht, dat het 25 jaar geleden werd gesticht. Dit is een van de eerste bedrijfspen sioenfondsen in Nederland geweest en het eerste op tuinbouwgebied. Bij deze herdenking, waar de secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. J. H. Klatte, aanwezig was, werd bekend gemaakt, dat de 800 pensioentrekkenden een ex tra uitkering van f 15 krijgen. De als bestuurslid eveneens jubilerende voor zitter, de heer T. A. H. van Waveren, kreeg van het bestuur een reis naar Rome aangeboden. Mr. Klatte feliciteerde het fonds na mens de regering. Deze week komt in circulatie een groot aantal technische werken. Wij doen een kleine greep Technisch vademecum; een naslagwerk over het gehele terrein. Werkjes over tech nisch tekenen. Jellema. Bouwkunde, 8 dln. over het gehele gebied van burgerlijke, weg- en waterbouwkunde. Tevens een aan tal afzonderlijke boeken over: betonbouw, liften, verlichtingstechniek, electriciteit in de woning, verven, lakken enz. Techniek en Ambachtserie; ong. 60 werkjes meest op gebied van hout- en metaalbewerking. Steinbuch. De automobiel; nieuwste druk. Tevens andere werken over rijwielen met hulpmotoren zoals: Alles over uw Lam- bretta. Alles over uw Vespa. v. Oss. Wa renkennis en technologie, 3 dln. Toen in de dertiger jaren het stuk van Emmet Lavery „Het voorste Le gioen" ook op het repertoire kwam van het Nederlands beroepstoneel, is er het nodige te doen geweest in verschillende kampen. Dat gebeurt wel meer, als er ergens Jezuïeten aan te pas komen zo als in dit spel, waarin de geest van de Sociëteit van Jezus bepalend moet be ten. Het zou geen zin hebben daaraan te herinneren, ware het niet, dat onze tijd zich een bepaalde afstand permit teert van een dergelijk stuk, ook in het katholieke kamn, wij volen het won der als een zaak van bovennatuurlijke orde, als een mysterie, dat zich moei lijk op het toneel of in de film verbeel den laat. Daarvoor is het ook te fragiel en te persoonlijk. In „Het voorste Legioen" een ge liefde benaming voor de Sociëteit wordt de toeschouwer betrokken in ver schillende conflicten binnen de beslo tenheid van een Jezuiëtenconvent. De paters, die opgevoed worden in de geest van „alles tot meerdere glorie van God en de sociëteit,", blijken gelukkig men sen te zijn met een eigen karakter en wel zo verschillend, dat zielsconflicten niet uitblijven. Daartussendoor beweegt zich een ketter van een dokter, die een ongeneselijk zieke pater door suggestie althans dat meent de dokter ge zond laat worden. De communiteit be jubelt het wonder en met duizenden stromen de pelgrims toe, op het ge zicht van het wonder, dat geschied zou zijn door tussenkomst van de reeds zalig verklaarde stichter van het huis. Dit wonder moet de inlieding vormen op de heiligverklaring van de zalige pater en de verdediging daarvan wordt juist opgedragen aan ae enige Jezuïet in het convent, die niet in het wonder kan geloven, een overtuiging, waarin deze nog versterkt wordt, wanneer hij in de biechtstoel van de dokter de min of. meer natuurlijke wijze van genezen verneemt. Hij kan echter niet spreken, gebonden als hij is door het be biecht- heim. Dat is feitelijk het hoogtepunt van het drama, dat tenslotte zijn op lossing vindt in de werkelijke genezing van een verlamd jongetje, een wonder, De katholieke bejaarde.n en gepension- neerden in Bloemendaal beschikken sinds een maand over een eigen socië teit in de voormalige pastorie aan de Bloemendaalseweg. Een der vertrekke.n is met een aantal tafeltjes en comfor tabele armstoelen tot een gezellige ver blijfplaats gemaakt. Gistermiddag is tij dens een vergadering in de sociëteit de afdeling Bloemendaal van de Katho lieke Bond van Bejaarde,n en Gepen- sionneerden officieel opgericht in aan wezigheid van de diocesaan voorzitter, de heer W. Hezelaar, en het bestuur van de Haarlemse afdeling. Kapelaan A. Hansen, die de bijeen komst leidde, gaf eerst het woord aan de heer Hezelaar. Deze zette de vorm, waarin de organisatie van de Katholieke Bond gegoten was, uiteen en besprak de doelstellingen van de vereniging. Na twee jaar telt de bond thans 26.000 le den, zo verklaarde hij, maar het moet naar de 100.000. In ieder geval is bereikt, dat het bejaardenvraagstuk in de pu blieke belangstelling is gebracht. De heer Hezelaar vroeg zich af, of zovele katholieke bejaarden, eens de bouwers van de katholieke maatschappij, thans zich zullen verenigen op neutraal terrein. Dat mag niet gebeuren. Zijn zij hun bouwtijd dan vergeten? Tot slot wekte de heer Hezelaar de aanwezigen op om de vrijetijdsbeste ding, een der doelstellingen van de bond, niet alleen te zoeken in klaver jassen en domineren maar ook in to neel, film en lezing. Het voorlopi ge bestuur, dat in Bloemendaal reeds een maand werkzaam was, werd op voorstel van kapelaan Hansen definitief benoemd en bestaat nu uit: de heer W. E. Huiting, voorzitter (adres Van Riebeecklaan 5), de heer R. Bandsma, mevrouw M. Schoorl en toegevoegd me vrouw E. Spijkers. De voorzitter van de afdeling Haar lem, de heer C. Selhorst, sprak vervol gens een hartelijk woord van gelukwens, noemde een aantal voordelen op, die de Katholieke Bond inhoudt, wekte de leden op om vaker naar de H. Mis te gaan en gaf tot slot nuttige wenken voor de vrijetijdsbesteding. De sociëteit in de voormalige pastorie is geopend elke Woensdagmiddag van 2 tot 5 uur. B. en W. van Haarlem zullen Vrijdag 3 Juni 1955 om ongeveer 22 uur officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan de op 3 en 4 Juni 1955 in cieze ge meente te houden voorjaarsbijeenkomst van de Vereniging voor Rechtspraak. dat bij iedereen het hart weer op de rechte plaats doet kloppen, dat van de dokter incluis. Wij kunnen ons voorstel len, dat een katholiek toneelgezelschap van dit stuk een heerlijk melo-drama had gemaakt. De Haarlemse Toneel club, die „Het voorste Legioen" gis terenavond in de schouwburg bracht, heeft er een verrassende voorstelling van gemaakt onder de bijzonder te lo ven regie van Wim Paauw. Het heeft ons zonder meer gefrappeerd, dat de mensen van de H.T.C. in staat waren de sfeer zo goed te 'pakken, vrijwel altijd raak, fijntjes, waar het om tere zaken ging en ronduit in het „ruwe werk". Dat deed ons de goedkope so fismen en de al te simplistische wen dingen in het stuk vergeten; het spel getuigde in ieder geval van een grote artistieke bekwaamheid, waardoor het mogelijk was de „wonderlijke" sfeer acceptabeler te maken dan ze in wer kelijkheid was. Van de spelers noemen wij op de eerste plaats mr. N. Drost, die voortreffelijk de „ongelovige" pa ter creëerde en die excelleerde in zijn strijd met de rector, scherp en mild tegelijk getypeerd door de heer L. Straus. Het convent werd verder ge vormd door de heren P. Knuttel. V. Salck (onbuigzaam en geestelijk wreed), J. de Reede (bescheiden, vrien delijk beslist), mr. J. Roggeveen, mr. M.C. WRt en J.W. Wildschut, welke laatste te veel als een geëxalteerde Jezuïet naar voren kwam. Mr B.R. Frerichs zorgde voor een vrijmoedige dokter en de heer L.v.d. Broek liet zich met gemak de mon seigneurs titel aanleunen. Wij zouden wel bezwaar willen aantekenen tegen oubollige monseignori, die altijd maar ten tonele verschijnen, maar in dit ge val vormde mgr. de noodzakelijk ple zierige noot in het zeischap van ge weldig serieuze Jezuiëten. Vermelden wjj tenslotte nog de he ren E. T. de Boer en Th. A. A. den Her tog, die ais broeden hun plicht deden, en de jegudige Ruurd Sanners, die na tuurlijk en onbevangen het verlamde jongetje ten tonele reed. Een uitstekende voorstelling dus van een discutabel stuk, waarvan wij nog niet kunnen vermoeden, of het genre geheel in de lijn ligt van de H.T.C. donateurs. W.H. (Niet officiële koersen) Vorig 3% Ned. 1958 3Va Ned 1953 3 14 Ned. 1948 31/4 pCt. Nea. 1950 31/4 Ned. 1954 31/4 Ned. 1955 3-3V2 Ned. 1947 3 Ned. 82-64 oei. fac. lnschr. Grtbk. 1946 3 pCt Nea. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkei's Patent CaJvê-Delft eert V an Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips' Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mij Ned Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mjj. Cert. slot 103 102 101 100-A 100 R 100% 101% 100A 227 303% 171 2631/2 274 y2 285 38214 272 364% 3521/a 5561/2 113% 188% 177% 182% 145V2 142% Opening 3/3 lOOii 302 384 36614 35512 569% 113 190% 1781; 181% 146 Vj 140% 1/3 2/3 Anaconda Copper 54% 54%* Bethlehem Steel 125% 128% Chrysler Corp. 701/ 71.% General Electric. 51% 51% General Motors 94 95% Kennecott Copper 109% 110% Montgomery Ward 79 V 79% Radio Corp. 44% 4434 Republic Steel 861/4 87 Royal Dutch 72% 74% Shell Union Oil 61% 63% Southern Pacific 59% 60 Southern Railway 82% 83% Tidewater 27% 28% U.S. Steel 79 80% ex div. Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3