Afsluiting van Nw. Waterweg en van Wester schelde beter dan dubbele waterkeringen BIC ARPANg?/ Een dag in het atoomtijdperk REGAL KLM gaat accent nog meer op de service leggen NIEMANDSVERDRIET KAN VOCHT EN SCHIMMEL UIT ALLE WONINGEN WEREN Eisenhower vindt Churchill's uitlatingen wel wat kras De BESTE STEMMEN van de (Amsterdamse) lordaan" Avontuurlijke sport r Lid Dclla-commissic Voorname industrieën beter beschermd Maagbezwaren Aler: Net iets meer dienstbetoon dan de andere maatschappijen Nieuwe koning van Cambodja KOLEN PRIJS NIET LAGER Atoomexplosie in Nevada uitgesteld Voorlopig geen uitnodiging aan Zhoekov om naar de VS. te komen Heilige Vader viert 79ste verjaardag Kerk vanFatima tol Basiliek verheven DONDERDAG 3 MAART 1955 PAGINA a Fietser doodgereden Voorlopig vrome wens De „Triton'-ramp Doodsoorzaak van de slachtoffers Koningin op de schaats Gelukwens aan de H. Vader Traper os verdwenen uit Madrileense stadsbeeld Binnenvloot veroudert in onrustbarend tempo W ildevaart-tarieven zijn te laag Brandje in het voormalige paleis Noordeinde Ridder Oranje-Nassau Duizenden pelgrims zien de Paus Amerikaanse pater moet Moskou verlaten i- P. B. van Waas „De veiligheid van ons land en delen i de moeilijkheden. Vele inrichtingen zo als werven, kaden, haveninrichtingen, van België tegen overstromingen, de be langen van het verkeer te land en te Water voor beide landen, de bestrijding van het zoutgevaar, de zoetwaterhuis houding van vrijwel ons gehele land en vele andere belangen worden in hoge mate beheerst door de beslissing over de vraag of de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde al dan niet open moe ten blijven. Deze belangen zijn van een zodanige importantie dat een ernstig on derzoek gewenst is naar de mogelijkheid van afsluiting met de daaraan verbon den voor- en nadelen, wat de 'Wester schelde betreft uiteraard in samenwer king met België," zo besloot dr. ir. F. P. Mesu, lid van de Delta-commissie en oud-directeur van de Cultuurtechnische Dienst, Woensdagavond zijn voor de ver eniging „De Amsterdamse haven" ge houden inleiding over: de Deltaplannen. Daar de eventuele afsluiting van de Rotterdamse Waterweg en de Wester schelde buiten de beschouwingen der Delta-commissie moest blijven advi seerde zij t.a.v. deze kwestie alleen tot verhoging en verzwaring der daarlangs gelegen waterkeringen. Het zou, aldus spr., wel eens kunnen blijken, wanneer alle voor- en nadelen van een afsluiting objectief tegen elkaar worden afgewogen, dat aan een afslui ting van deze beide vaarwegen de voor keur zou moeten worden gegeven. Bij afsluiting van de Waterweg door slui zen zouden de Deltaplannen ingrijpend moeten worden gewijzigd. Door verhoging en verzwaring van de waterkeringen langs de Rotterdamse Waterweg, waarvan de kosten zijn ge raamd op 150 millioen, is men niet uit Advertentie voor of na het eten Neem De berichten betreffende de toepas sing van kernenergie zijn de laatste weken niet van de lucht. Voortdurend wordt de mensheid her innerd aan de onmetelijke mogelijkhe den van de nieuwe krachtbronnen, die ons tot heil of tot verderf kunnen strek ken. Enkele dagen geleden werd de wereld verrast door een merkwaardige reeks tijdingen. Het gebeurde Dinsdag. Het was een frappante samenloop van omstandigheden dat binnen enkele uren in drie op duizenden kilometers van elkaar verwijderde plaatsen evenemen ten plaats vonden die in zekere zin onderling verband hielden. Het nieuws kwam respectievelijk uit Amerika, En geland en de Sovjet-Unie. 1 Maart 1955 was een dag die kenmerkend was voor het atoomtijdperk waarin wij leven, ven. De dag begon in de Amerikaanse staat Nevada met een experimentele explosie van een atoombom. Kort voor zonsopgang werd van een honderd me ter hoge toren te Yucca Flat een ont ploffing te weeg gebracht, waarvan de bewoners van San Francisco en Los Angeles het felle oranje schijnsel heb ben kunnen zien. Een kolossale padden stoel verhief zich in enkele ogenblikken tot een hoogte van negenduizend meter, waar een forse wind de radio-actieve wolken in de richting van de Atlan tische Oceaan dreef. Intussen hadden op korte afstand van de plaats van de test zeshonderd soldaten zich in loop graven gereed gehouden, om direct na de uitbarsting het terrein van de proefneming te onderzoeken, waar voer tuigen, wapens en andere voorwerpen aan de explosie waren blootgesteld. Over de hele Verenigde Staten werd in metereologische instuten en in wachtposten van de Atoomenergiecom missie de gang van zaken nauwkeurig gevolgd. De ontploffing vormde een passende inleiding op de waarlijk grootse rede die Churchill 's middags hield in het Britse Lagerhuis. De test in Nevada illustreerde de waarschuwende woor den van Engelands wijze staatsman. „Slechts drie landen in de wereld", zo sprak Sir Winston, „bschikken, in verschillende graden, over de kennis en de macht om kernwapens te ver vaardigen. Van deze drie^ is Amerika Verreweg de voornaamste." De premier stelde ook vast, dat men in de vrije wereld algemeen aannam, dat het IJzeren Gordijn al om heel Europa getrokken zou zijn als de Ame rikanen niet de meerderen der Russen waren geweest op het gebied der kern wapens. Zolang er geen betrouwbare en universele ontwapeningsovereen komst tot stand was gekomen, alsmede een effectief inspectiestelsel, kon er Volgens Churchill, de komende jaren maar één politiek gevoerd worden door de vrije wereld: Een defensie met afschrikwekkende middelen. Hij erken de dat die middelen ieder ogenblik een ontwapening zouden kunnen voortbren gen - als zij maar werkelijk afschrik wekkend waren. Over dit probleem van de ontwape ning werd overigens op die Dinsdagmid dag nog elders in Londen gesproken. Terwijl Churchill het woord voerde in het Parlementsgebouw -werd aan de andere zijde van St. James's Park, in Lancaster House, een conferentie gehouden door gedelegeerden van vijf mogendheden. Sir Winston had op be wogen toon zijn diepe bezorgdheid ge uit over het lot dat nu nog vrolijk spelende kinderen in de toekomst zou kunnen wachten. Maar enkele honder den meters verder zat in een vergader zaal de Sovjet-afgevaardigde Gromyko, die met een enkel woord de mensheid Weer hoop zou kunnen geven. De die- haar van het Kremlin scheen echter geen constructief ontwapeningsvoorstel te willen doen. Tenslotte heeft eergisteren in Moskou de Sovjet-pers een verklaring gepubli ceerd van de naar het Oosten uitge weken atoomgeleerde Pontecorvo. Het brave verhaal van deze verrader over de vreedzame toepassing van atoom- Chergie in de Sovjet-Unie heeft het Wes ten slechts herinnerd aan de onnoeme lijke schade die Pontecorvo en diens Vroegere collega's Fuchs en Nunn May hebben aangericht. Deze spionnen en overlopers hebben de ontwikkeling der Russische kernwapens aanzienlijk ver sneld en aldus het oorlogsgevaar Ver groot. Zo is deze maand begonnen met een Serie gebeurtenissen die betrekking hadden op de grootste vraagstukken van onze tijd. De wereld is Dinsdag weer eens geconfronteerd met het ge- har dat de beschaving bedreigt. Een sfvVaar dat ovel"igehs doelmatiger be- tpheden kan worden naarmate het be- er en in wijder kring gekend wordt. magazijnen en fabrieken liggen buitens dijk en blijven derhalve aan overstro ming blootgesteld. Bovendien komt het centrale deel van Holland te liggen achter één enkele wa terkering, terwijl de Delta-commissie als één der belangrijke voordelen van het afsluiten der zeegaten heeft genoemd dat daarbij een dubbele waterkering werd verkregen. Me.n behoeft hierbij niet uitsluitend te denken aan de cata strophe welke een stormvloed kan ver oorzaken, maar deze catastrophe kan ook veroorzaakt worden door oorlogshande lingen of sabotage. De veiligheid en de inrichtingen aan weerszijden van de Waterweg zouden door een stormstuw aan de mond in zeer sterke mate worden verhoogd. Toch zou den daardoor niet alle nadelen van een open Waterweg zijn weggenomen. Westerschelde Naar de mening van dr. Mesu ver dient het aanbeveling om in het be lang van ons land en België te onder zoeken of voor de Westerschelde geen betere oplossing mogelijk is dan de ongeveer 350 millioen gulden kostende versterking van de dijken tot aan de Belgische grens. Ook hier heeft men dan slechts een enkele beveiliging, terwijl bij afsluiting een dubbele veiligheid wordt verkregen. De afsluiting aan de mond, dus onge veer tussen Vlissingen en Breskens, is een enorm werk, wegens de zeer diepe geul welke hier aanwezig is. Alvorens hiertoe te besluiten zou onderzocht moe ten worden of bij afsluiting op deze plaats de vaargeul buiten de afsluiting (de Wielingen) in stand zou blijven, of dat hier een ernstige verzanding zal op treden, die zeer moeilijk te bestrijden zou zijn. Indien zou blijken dat afsluiting van de Schelde aan de mond technisch niet uitvoerbaar is, of dat het openhouden van de buitengeul niet bevredigend kan worden opgelost, zal kunnen worden onderzocht de afsluiting van de Schel de ongeveer in de lijn Kruiningen Perkpolder met gelijktijdige doorgra ving van de vooruitstekende punt van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen bij Ossenisse. Het open blijvende deel van de Wester schelde zal geheel verzilten en vermoe delijk geschikt worden voor de teelt van oesters en mosselen. De oesterteelt en mosselteelt zouden dan moeten wor den overgeplaatst van de Oosterschelde naar de Westerschelde, maar in de na bijheid blijven van Ierseke (de vloot van Ierseke zou naar Hansweert kunnen worden overgebracht). Advertentie IN KNAK- EN CORONA MODELLEN (Van onze speciale verslaggever) Dit jaar gaat de K.L.M. het accent leggen op de service. Nu de zomer dienstregeling 1955 geen al te grote wijzigingen te zien geeft, omdat de K.L.M. na een periode van grote ex pansie na de tweede wereldoorlog zich thans meer geleidelijk verder ontwik kelt, zal de luchtvaartmaatschappij zich gaan toeleggen op het verlenen van nog meer dienstbetoon. „In een wereld waarin by iedere luchtvaartmaatschap pij nagenoeg dezelfde vliegtuigen vlie gen, de organisatie van de maatschap pijen gelijk is en het vliegend perso neel volgens internationale voorschrif ten getest wordt, komt het er op aan dat de wereldnaam van de K.L.M. be houden blijft door net iets meer dienst betoon te verlenen dan de andere maat schappijen", zo verklaarde de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler op de jaarlijkse grote persconfe rentie over de nieuwe zomerdienst. Er is voor dit doei een stafbureau voor dienstbetoon opgericht, dat onder lei ding komt te staan van de heer P. A. Gideonse, tot nu toe hoofdvertegen woordiger van de K.L.M., „een ervaren rot in het vak", aldus de heer Aler, „die al de wensen van de passagiers door en door kent." In 1954 heeft de K.L.M. vijf en twin tig procent meer geproduceerd dan in het voorafgaande jaar. De moge lijkheden om van het K.L.M.-luchtver- voer gebruik te maken zijn dus, door nieuwe vliegtuigen en nieuwe lucht lijnen, met een vierde deel toegeno men. Desondanks nam de „verkoop" in 1954 slechts met vijftien procent toe. „De K.L.M. is er dus in het afge lopen jaar niet ingeslaagd", aldus de heer Aler, „de grotere productie ge heel te verkopen. Daarom zuilen dit jaar de rollen worden omgedraaid. Er zal een geringe expansie in de pro- Dit is Soeramarit, de nieuwe koning van Cambodja. Zoals bekend heeft koning Norodom Sihanoek van Cambodja in verband met interne moeilijkheden in dat land afstand gedaan van de troon ten behoeve van zijn vader, de thans 5S-]arige prins Soeramarit. Koning Sihanoek, besteeg op negentienjarige leef tijd in 1941 de troon. Prins Soeramarit was vanaf die tijd de particuliere raadsman van zijn zoon. Een nieuw middel om vocht en schimmels uit woningen te weren heeft volgens de heer W. P. Niemandsver driet uit 's Hertogenbosch na uitgebrei de proefnemingen bewezen effectief te zijn. Het nieuwe middel bestaat uit een gestreken dunne pleisterlaag op de bin nenkant van muren. Deze laag wordt steenhard en ondoordringbaar voor vocht en daardoor schimmelvrij. De nieuwe pleisterlaag bleek bij proefnemingen in het Zeeuwse rampge bied, waar de muren nimmer meer droog zullen worden, in oude gebouwen te Leiden en andere steden en bij nieuw bouw in Den Haag afdoende vochtwe rend in gevallen van optrekkend of door slaand vocht. In de nieuwbouw werd een maand na het aanbrengen van de beschermende laag tegen de binnen muren behang geplakt, welk behang geen vochtverschijnselen meer vertoon de. Meestal is het zo, dat in moderne nieuwbouw na een half jaar opnieuw behangen moet worden, omdat het oude behang van de muren valt. De heer Niemandsverdriet houdt door geheel Nederland besprekingen met groepen architecten, binnenhuisarchitec ten, aannemers, stoffeerders, behan gers en andere belanghebbenden om de eigenschappen van het nieuwe pleis ter te demonstreren. Woensdagmiddag werd te Tilburg een fietser, die geen voorrang verleende, door een vrachtauto gegrepen. Het slachtoffer, de 68-jarige A. v. d. Zande, overleed bij aankomst in het St. Elisa- beth-Ziekenhuis. ductie zijn en er zal doelbewust en vinnig naar worden gestreefd de ver koop op te voeren." Voor het opvoeren van de verkoop achtte de president-directeur naast een vergroting van het dienstbetoon de snelheid en de regelmaat van de vluch ten en de veiligheid belangrijke facto ren. Aan de veiligheid besteedt de K.L.M. uiteraard de grootst mogelijke aandacht en er zal met alle middelen naar ge streefd worden ook de regelmaat van de vluchten te vergroten. Vertragingen moeten zoveel mogelijk voorkomen wor den. De K.L.M. geeft alle mogelijke mede werking om de zogenaamde „red tape" op te heffen: het vervullen van alle mo gelijke formaliteiten op het vliegveld, die het mogelijk maken, dat de reizigers dikwijls geruime tijd voor het vertrek van het vliegtuig op de luchthaven aan wezig moeten zijn. Als de „red tape" overwonnen is zal ook de service soe peler kunnen geschieden. Aan de maal tijden, die aan boord worden verstrekt, wordt eveneens veel waarde gehecht en daarom ziet de heer Aler de openjng van een nieuw gebouw van de civiele dienst op Schiphol volgende maand met vreugde tegemoet. „Het zal het modern ste gebouw in Europa zijn op dit ge bied", aldus de heer Aler. De K.L.M. gaat voorts een systeem invoeren - dat reeds enige tijd in Ame rika met succes is toegepast - om auto's te verhuren aan luchtreizigers van buiten Europa, die op doorreis zijn in ons land. In de toekomst zullen K.L.M.- passagiers na hun aankomst op Schip hol een auto kunnen huren, die ze ver volgens bijvoorbeeld in Parijs weer kunnen inleveren. De regelmaat zal dit jaar belangrijk minder ondermijnend worden door mo torstoringen, zo verklaarde de heer Alen Want alhoewel onderhand ieder een wel weet dat een viermotorig vliegtuig zonder enig bezwaar op twee motoren kan doorvliegen, brengt een dergelijke panne, tengevolge van üe noodzakelijke reparatie en de controle, altijd tijdverlies met zich mee. Niet zonder bitterheid verklaarde hij naar aanleiding hiervan, gehoopt te hebben van „het technisch gedonder af te zijn", toen hij van de militaire naar de bur gerluchtvaart overging. Maar op dit punt was hij bijzonder teleurgesteld. „In de luchtvaartindustrie bestaat tegenwoordig de neiging met dermate gepousseerde motoren bgj de exploitan ten aan te komen, dat de periode van de kinderziekten te veel op de nek van de luchtvaartmaatschappij wordt geschoven", aldus de heer Aler. „Wij zijn nu half door die periode heen en bevinden ons midden in het proces van de verbeteringen. Wij hebben een tech nisch gefundeerd vertrouwen dat het aantal motorstoringen in 1955 aanzien lijk minder zal zijn dan het vorig jaar. Dat is niet alleen prettig voor de pas sagiers", aldus de heer Aler, „maar ook voor de KLM, want het zal de regelmaat, de service, de dienstrege ling voor de bemanningen en de om looptijd van de vliegtuigen ten goede komen." Een nieuw element in de zomerdienst, die met ingang van 17 April begint, is een driemaal dagelijkse dienst naar New York. Verder is op het Europese luchtnet ook een aantal frequenties verhoogd en er zal een nieuwe dienst worden geopend van Karachi naar Kandahar en Kaboel in Afghanistan. (Van onze parlementaire redacteur) De begroting van de Staatsmijnen is in de Eerste Kamer z.h.s. aangenomen. Minister Zijlstra heeft daarbij de ge legenheid gehad in te gaan op de kwestie van de internationale spoor wegtarieven binnen de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. In Ja nuari is namelijk besloten dat geleide lijk zal worden overgegaan tot het invoeren van een direct vervoerstarief. Nederland zou, omdat het vervoer daarheen over de verste afstand ge schiedt, van een goedkopere vracht prijs profiteren. Prof Molenaar (VVD) wilde weten wat deze vermindering van vervoerskosten nu gaat betekenen voor de NS en hoe de verlaging van het tarief in de kolenprijs tot uiting kan worden gebracht. De minister antwoordde dat er enige millioenen minder opbrengst per jaar voor de NS uit voortvloeien. Dat de spoorwegen nu ook hun tarieven zou den verhogen werd in het betoog van de minister als niet geheel uitgesloten voorgesteld. De verlaging van de ko lenprijs is een vrome wens, waarop de minister weinig zekerheid kon geven. De heer Regout (KVP) wilde weten of de Staatsmijnen als overheidsbe drijf nu de kolen voor gasfabricage tegen kostprijs gaan leveren daar dit in het algemene prijsbeleid zou pas sen. De minister antwoordde daarop dat het gasbedrijf in Lutterade de nor male kolenprijs zal moeten betalen. De mijnen werken op de eerste plaats volgens bedrijfseconomische maatsta ven. Verlaging van de prijs zou een vorm van subsidie zijn. Enige discussie ontstond er over het feit, dat het NVV niet was gekend in de kwestie van de vertegenwoordiging der KAB en het CNV in het raadge vend comité van de Raad van Euro pa. De minister vond dat het voldoen de was dat de beslissing hierover aan het NVV ter kennis was gesteld. De grote atoomexplosie in Nevada die tegen gisterochtend was vastgesteld, is wegens de ongunstige weersomstan digheden uitgesteld. Het experiment zal waarschijnlijk morgenochtend worden uitgevoerd. (AFP-UP) Het onderzoek naar de doodsoorzaak bij de 28 slachtoffers van de ramp met de „Tri ton" in de rivier de Shannon op 5 Septem ber 1954 is Woensdag op het vliegveld Shan non gesloten. De jury gaf als haar mening te kennen, dat 27 van de slachtoffers tengevolge van verstikking, veroorzaakt door het inademen van benzinedampen, om het leven zijn ge komen. De andere is aan hartverlamming tengevolge van uitputting en een „shock" gestorven. Schaatsliefhebbers, die Woensdagmiddag op de Loosdrechtse plassen waren, hebben daar ook Koningin Juliana kunnen waar nemen, die de gladde ijzers had onderge bonden. President Eisenhower heeft gisteren in zijn wekelijkse persconferentie com mentaar geleverd op de rede die pre mier Churchill Dinsdagmiddag heeft gehouden in het Britse Lagerhuis. Hij verklaarde, dat iedere conclusie met betrekking tot het behouden blijven van de voorsprong van het Westen op het gebied van atoomwapens slechts spe culatief kan zijn. Het is maar de vraag hoelang de V.S. hun voorsprong op Rusland kunnen behouden en er zal een tijd komen, dat zowel het Westen als het Oosten verzadigd zijn en op dat ogenblik heeft het geen belang meer welke party meer A- of H-wapens heeft. Eisenhower sprak naar aanleiding van de opmerking van Churchill, dat Rusland in de komende drie of vier jaar waarschijnlijk wel geen grote oor log zal beginnen, omdat het Westen op het gebied van de A- en H-bomproduc- tie vooralsnog superieur is. De President wenste de H. Vader ge luk met zijn 79e verjaardag en wees er op, dat hij een ongebroken record houdt in de bestrijding van communis- v.v:-:- De welbekende „Traperos", de parti culiere vuilnisophalers, zijn voorgoed uit het Madrileense stadsbeeld verdwe nen. De gemeenteraad heeft namelijk besloten om een van de oudste be roepen in deze stad het ophalen van vuilnis in ezelwagentjes af te schaf fen, daar deze vuilnisdienst hoewel zeer pittoresk erg onhygiënisch was. De „Traperos" hebben sinds vele genera ties de afval langs de huizen met hun wagentjes opgehaald en naar sorteer- plaatsen buiten de stad gebracht, waar zij er alles uithaalden, wat van hun gading was. Vuilniswagens van de stadsreiniging zullen de plaats van de traperos innemen. De Nederlandse binnenvloot is in een onverantwoord tempo aan het verou deren, aldus dr. J. N. van der Houten, voorzitter van het Centraal Bureau voor de Rjjn- en binnenvaart in zjjn jaarrede. Deze toestand achtte hjj te wijten aan het feit dat elke motorise ring grote bedragen eist en het is juist het geld dat de binnenvaart ont breekt. De hulp van de Nederlandse overheid is lang niet zo groot als in andere landen, waardoor wjj achter ko men te staan bjj die landen. De concurrentiestrijd in de interna tionale vaart heeft in 1954 het vrach- tenpeil wederom ongunstig beïnvloed. Het is echter niet alleen de concurren tie van de bedrijfsgenoten onderling, aldus spreker, maar ook die met ae spoorwegen die liet tariefniveau on gunstig beïnvloedt. Scherpe critiek oefende dr. Van dei- Houten uit op het beleid van de rege ring, die afwijzend staat tegenover de herhaalde verzoeken om tariefsverho ging voor de wilde binnenvaart. Af wijking van een algemeen aanvaarde vervoerspolitiek kan ook geconstateerd worden bij de onderhandelingen over de K. S. G. tarieven. Het is duidelijk dat de regering zich alleen laat leiden door het streven de K. S. G. te hel pen verwezenlijken. Spreker eindigde met de wens, dat men met elkaar en niet ondanks, maar mét onze regering middelen zal weten te vinden om onze Nederlandse bin nenvaart naar veilige wateren te koer sen. Door tot nu toe onbekende oorzaak is Woensdagavond een markies op de eer ste etage van de Westelijke vleugel van het voormalige paleis Noordeinde in Den Haag in brand geraakt. Het paleis personeel alarmeerde direct na het ont dekken van de vlammen de brandweer en begon de brand met schuimblusseis te bestrijden. Het slaagde er in de vlammen te blussen. Inmiddels was de brandweer echter met groot materieel uitgerukt. Zij behoefde zich slechts met wat nablussingswerk bezig te houden. De heer P. J. Snoep, directeur van de N.V. Hero de Groot, te Bodegraven, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Onder de titel „De beste stemmen van de Jordaan" heeft een gramofoon- platenmaatschappij uit Heemstede in de afgelopen weken in de Amster damse Jordaan drie auditie-avonden gehouden, tijdens welke in totaal 15 zangers en zangeressen werden uitge kozen, die op Woensdagavond 2 Maart in Krasnapolskyte Amsterdam in de finale voor het voetlicht kwamen. Uit deze vijftien candidaten koos een jury er vier, die eerlang zullen mede werken aan gramofoonopnamen. De keuze geschiedde na de uitvoering van een programma met de vijftien candidaten, waarin ook beroepsartis- ten optraden. Tot besluit van de avond zongen alle vijftien finalisten bij de muziek van accordeons en samen met een duizend Jordaners in „Kras" een klinkende „Jordaan-potpourri". Hier ziet men de vier „uitverkore nen", wier stem op een plaat zal wor den opgenomen. V.l.n.r.: Johny Jor- daen, Leen Jansen, W. v. d. Nus en Wil de Munck van het „Duo-de- Munck". me en fascisme. Op een desbetreffende vraag antwoordde Eisenhower, dat hjj op het ogenblik in verband met de internationale toestand niet over weegt de Russische minister van Oor log, Zhoekov, naar de V.S. uit te nodi gen, „hoewel een dergelijke ontmoeting heel interessant zou zijn". Eisenhower zal er nog eens over denken. Beter leek het hem een aantal Russische boe ren een bezoek te laten brengen aan Amerikaanse boerderijen, zodat ze zich op de hoogte kunnen stellen van de verbeterde landbouwmethodes in de V.S. (UP-Rtr) Het werkprogram van de H. Vader verschilde gisteren, op zijn 79e ver jaardag, niet veel van dat van andere dagen. Alleen om half een verscheen de Paus gedurende drie minuten voor het geopende venster van zijn studeer vertrek, hoog in het Vaticaanse paleis. Duizenden Romeinen en pelgrims waren samengestroomd op het Smt Pieters plein en vielen op de knieën, toen de H. Vader hen met krachtige stem zijn Apostolische Zegen gaf. De chauffeurs van het corps Diplomatique, die op het plein stonden te wachten, claxonneer den bij wfjze van groet. De H. Vader zag er goed gezond, maar sterk vermagerd uit. Om half acht was de H. Vader opgestaan om in zijn huis kapel het Misoffer op te dragen. De kapel, zowel als zijn particuliere ver trekken waren versierd met verse voor jaarsbloemen. Een heerlijke zon maak te 's Pausen verjaardag tot een fees telijke gebeurtenis, die door heel Ro me werd meegevierd. Het Corps Diplo matique heeft na een plechtige bijeen komst in de Universiteit van Lateranen de felicitatie-registers ten Vaticane ge tekend. (UP-KNP) Pater Georges Bissonnette, de gees telijke verzorger van de Amerikaanse katholieken en andere buitenlanders in Moskou, heeft gisteren aanzegging ge kregen dat hij de Sovjet-Unie tegen 5 Maart verlaten moet hebben. De Rus sische politie gaf geen beweegredenen voor dat bevel. De Amerikaanse am bassade in Moskou heeft krachtig ge protesteerd. Pater Bissonnette is 33 jaar oud, en lid van de congregatie van de Assump- tionisten. Hij was in Januari 1953 in Moskou gearriveerd. Sedert zijn aankomst in Moskou heeft hl) al zijn diensten in zijn woning ge houden. Enige dagen geleden heeft het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken geweigerd een tijdelijk visum te verlenen aan Boris, vertegenwoordiger in Noord- en Zuid-Amerika van de Pa triarch van de Russisch-Orthodoxe kerk. Mogelijk houdt de uitwijzing van pater Bissonnette verband hiermee. (UP) Paus Pius XII heeft de sinds kort ge reed gekomen kerk op de Cova da Iria te Fatima verheven tot basiliek. De kerk staat vlak bij de plek, waar Ma ria in 1917 aan de Portugese kinderen verscheen. Sedert enige jaren zjjn de stoffelijke resten van de twee jongste kinderen Jacinta en Francesco in de kerk bijgezet. Het oudste meisje, Lucia, leeft nog en is kloosterlinge. (KNP) Korea. Bij een treinbrand nabij Poesan in Zuid-Korea zijn 39 personen om het leven gekomen en 50 anderen gewond. (UP). Dienstgeleider Piet van Waas, 37 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen, vindt het eigen lijk helemaal niets bijzonders wat hij daar in Zeeuwsch- Vlaanderen aan de Belgische grens heeft klaargespeeld mei de beruchte „rode pantser wagen". Eigenlijk voelt hij zich een beetje als een sportsman die vrij onverwacht een moei lijke wedstrijd op overtuigen de wijze heeft gewonnen. In het vriendelijke gezicht onder de reeds kalende schedel glin steren een paar vrolijke grijs blauwe ogen als hij terugdenkt aan het gevecht om de smokkel auto. „Een avontuurlijke en opwindende sport", noemt hij zelf zijn beroep, dat, zoals hij ons toevertrouwt, ook zijn grote hobby is. Oorspronkelijk was Piet van Waas beroeps-onderofficier, maar na de capitulatie kwam hij bij de douane, iets waar hij altijd al zin in had gehad, Hoewel hij geboren is in Wijk bij Duurstede voelt hij zich best thuis in Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar hij achtereenvol gens in Zuiddorpe, Sas van Gent, weer Zuiddorpe en nu sedert twee jaar in Aarden burg dienst heeft gedaan. Zijn vrouw is een echte Brabantse, hartelijk en gastvrij en zij ge niet mee van het avontuur. Vroeger was ik wel eens ang stig als hij lang uitbleef", zegt ze, „maar daar wen je aan. Ik heb al zó dikwijls gemerkt dat ik me verschrikkelijk be zorgd gemaakt had om niets. dat ik daar nu overheen ben". Terwijl haar man er op uit is, zorgt zij voor de kinderen, twee zoons en twee dochters, en voor haar planten, die overal in de gezellige huiskamer verspreid staan. „Gevaarlijk zijn de smokkelaars zelden", zegt de heer Van Waas. „Over het algemeen zijn ze sportief en als ze zich verzetten is dat eer om de douanier kwijt te worden dan om hem kwaad te doen. Eigenlijk is het werk net een schaakspel: je doet een zet en je moet maar afwachten wat voor tegenzet de tegenpartij doet. Daarom kun je ook nooit van tevoren zeggen wat je wel en wat je niet zult doen. Je zult b.v. zeggen: op een rijdende auto spring ik nooit, en nu heb ik het wel gedaan en het had warempel niet mooier kunnen aflopen dan zo". In Zuiddorpe is de heer Van Waas ook al enige malen betrokken geweest bij succesvolle gevechten tegen pantserauto's. „Het was altijd teamwork", zegt hij bescheiden. „Het is 'n bof als je er toevallig bij zit". Buiten spelen de twee jongens een avontuurlijk spel: de een is cowboy, de ander Indiaan. En binnen zit vader, wiens jongensdroom werkelijkheid is geworden: een leven van avontuur en sportieve strijd tegen overtreders van de wet. „Al is het toch wel goed dat je zo'n karweitje niet iedere week op te knappen krijgtzo besluit hij het gesprek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5