Ook royale over winning (5-2) in derde oefenwedstrijd Opportunisme van het voorlopig Nederlands elftal beslissend sanatoge„ Eerste Kamer voor afschaffing van het schoolgeld Nieuwe recordverbetering van Maar se op 500 m? De zweer van Don Lucas Verrassingen in hoofdklasse van tafeltenniscompetitie Jongleven klopt A.M.Y.J.: 6—4 Opnieuw Lenstra Kaarten via het Rode Kruis Nederland verliest van Italië: 2-10 Smyslov en Geiler aan de leiding JUAN ANTONIO DE ZUNZUNEGUI DONDERDAG 3 MAART 1955 PAGINA 7 Nederland—België Wereldtitel ijshockey Canada en Rusland aan leiding in A-tournooi Om Engelse beker New Castle United in kwartfinale Robur et Velocitas blijft amateurisme trouw Sneller herstel na ziekte In strijd om Russisch schaakkampioenschap 0,2 sec. beneden zijn tijd te Heerenveen CHLIN1 Salarisregeling handels- avondonderwijs Basketbal Spanje klopt Nederland met 86-51 door Uit het Spaans vertaald door dr. G. J. Geers - - (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Woensdagmiddag. Op de sneeuwvlakte van liet Feijenoord-stadion wist de ploeg, die mogelijk het Nederlands elftal zal zijn in de wedstrijd tegen Denemarken, zich al na vijf minuten tamelijk zeker van de overwinning. Nog voor de derde sparring partner van de vertegenwoordigende ploeg van het Nederlandse voetbal- nieuwe-stijl, de Hamburger SV, feitelijk goed en wel wist wat er aan de hand was, had Dillen, topscorer in de vaderlandse competitie, reeds twee doelpunten op zijn naam gebracht. Met de ruggesteun van deze voorsprong van 20, zo snel en gemakkelijk verkregen, hebben de candidaten voor het Oranjeshirt naarstig gebouwd aan een score, die ook deze oefenwedstrijd rijkelijk moest bekronen. Het werd uiteindelijk 52 en deze uitslag, gevoegd bij de 40 tegen Austria en de 40 tegen Reims, zal dus de basis moeten zijn voor een aantal hoopvolle verwachtingen ten aanzien van de komende interlandwedstrijden: Denemarken, België, Ierland, Zwitserland. De overwinning van de Nederlandse ploeg tegen Hamburg was, meer nog dan tegen Austria en Reims, de triomf van het opportunisme. De Duitse doelman vond niet, zoals de Munck meer dan eens overkwam, plotseling twee, drie tegenstanders in vrije positie tegenover zich. Nu en dan echter kreeg een Nederlandse scherpschutter even zijn kans. Dan was het meestal raak. De Duitsers daarentegen waren te volhardend in overigens superieur positie spel, het „rijke" voetbal, dat veel minder doeltreffend bleek te zijn. nieuw onderscheiden en in deze aanvals- linie was Abe Lenstra weer de meest op vallende speler. Lenstra is, dat wordt de laatste tijd telkens weer bewezen, een speler van zeer bijzondere klasse. Aan zijn bewegin gen en daden, aan het spelen van de bal, het passeren van tegenstanders, bet de monstreren van technische handigheden bemerkte men nooit, dat er op zo'n moei lijk, glad en oneffen terrein met hier en daar sneeuwhopen gespeeld werd, Len stra is even snel, behendig en geraffi neerd in zijn spel, onder welke omstan digheden ook. Naast de Friese crack, die bij voorkeur de leiding kreeg van de aan- valspogingen, vielen deze middag Tim mermans en Dillen op. Timmermans als nuttige schakel en bouwer, Dillen als de besluitvaardige, altijd gereed staande schutter. Dillen scoorde deze keer drie maal en kogelde eens tegen de lat, waar na Roosenburg de terugstuitende bal in het doel schoot. Dat zegt feitelijk reeds voldoende. Roosenburg verving Van der Gijp als middenvoor. Hij verbeterde hem niet. Roosenburg leek ons zelfs een ver zwakking. Van der Gijp is een beter voetballer en dat is belangrijk in een ploeg, waarin goede voetballers staan. Tot die groep behoort ook De Harder, al excelleerde hij deze keer dan ook niet. Voor De Harder woog do handi cap van de sneeuwlaag, die zijn sprint snelheid verminderde, bijzonder zwaar. Onder de goede voetballers moet men Het speelveld van het Feijenoord- stadion leek op een winterse bergweide. Behalve het „geultje" dat de afmetingen aangaf, was het één witte vlakte van hardbevroren sneeuw, waarop hot moei lijk hard lopen was. Voor voetbal dus allerminst ideaal, voor goed voetbal bij zonder hinderlijk. Desondanks hebben de vijfendertig- a veertigduizend op de tri bunes geen spijt gehad van het verblijf van twee uren in de kou. Er werd met vuur en, wat nog prettiger was, met talent gespeeld. Dat laatste was overigens ook een voorwaarde om onder deze moei lijke omstandigheden tot goede verrich tingen te kunnen komen. En daar dit laatste duidelijk het geval was, kon men weer vaststellen, dat de ploeg, die onder de naam voorlopig Nederlands elftal speelde, er een is, die wat in zijn mars heeft. Vooral de voorhoede heeft zich op- Voor de wedstrijd NederlandBelgië, die 3 April te Amsterdam gespeeld wordt, heeft de K.N.V.B. aan het Rode Kruis 5000 toegangskaarten ter verde ling onder het publiek beschikbaar ge steld. De minister van Justitie heeft toestemming verleend voor een verloting van deze kaarten, indien het aantal aanvragen boven de 5000 komt. Zij, die in aanmerking wensen te ko men voor een plaats, dienen voor 12 Maart een briefkaart, beplakt met vijf tig cent aan extra-postzegels, te zenden aan het Rode Kruis, Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage. Te Krefeld is voor het B.-tournooi om het wereld- en Europees kampioenschap Ijshockey de wedstrijd Nederland-Italië gespeeld. De Italianen wonnen met 10-2 (4-1, 2-0, 4-1). In de eerste periode speelden de Ita lianen fair en zeer sterk. Hun sticktech niek, ènelheid en combinaties waren uitstekend: aan de Nederlandse kant ontbrak veel. Over het algemeen was het spel van onze landgenoten tegen deze tegenstanders te week. Dit kwam vooral in de tweede periode tot uitdruk king toen de Italianen de zaken steviger aanpakten en zij veelvuldig gebruik maakten van de bodycheck. De gemoe deren werden daardoor verhit. Op een gegeven ogenblik moest Buis een klap in het gezicht incasseren. De Italiaan die zijn temperament de vrije loop had gelaten, werd voor enige tijd naar de strafbank verwezen. Van de numerieke meerderheid profiteerden de Nederlan ders niet. Ook de aanval van onze landgenoten was zwak. Slechts twee maal passeer den zij de Italiaanse doelman. Buis en Schwencke waren de makers van de doelpunten. In de derde periode had den onze landgenoten evenmin veel in te brengen. Met een overwinning van 10-2 voor Italië kwam het einde. Voor het A-tournooi won Zweden te Düsseldorf met 9-0 van Finland. Te Krefeld won Oostenrijk voor het B- tournooi met 51 van België. De verdere uitslagen zijn: RuslandVer. Staten 30 Tsjechoslo wr.kijeDuitsland 80 CanadaZwitserland 111 Canada en Rusland leiden in het A- tournooi met ieder tien punten. De voor de tweede maal overgespeelde bekerwedstrijd tussen New Castle Uni- tel en Nottingham Forest is met 2-1 door New Castle gewonnen, na ver lenging. Bij rust en na het verstrijken van de reglementaire speeltijd was de stand 1-1, maar in de 28e minuut van de verlenging scoorde Monkhouse het win nende doelpunt. Monkhouse had ook de eerste goal voor New Castle gemaakt, nadat Wilson aan Nottingham de leiding had gegeven. New Castle komt nu in de kwart-fina les op 12 Maart tegen Huddersfield uit op het terrein van laatstgenoemde club. De uitslagen van de Woensdag in dé Engelse league gespeelde wedstrijden zijn: Eerste divisie: BoltonSunderland 3-0. Tweede divisie: BirminghamLeeds 2-0; Derby County—Luton 0-0. Woensdagavond hebben de leden van de Apeldoornse tweede klasser Robur et Velocitas, een van de vijf oudste voetbalverenigingen in den lande, tij dens een buitengewone ledenvergade ring met gro meerderheid het voorstel van het bestuur om de amateurstatus te handhaven, aangenomen. Slechts één stem werd tegen het bestuursvoorstel uitgebracht. ook Schaap rekenen. De amateur in deze naar het professionele doorslaan de groep viel weliswaar niet zo op als tegen Reims, maar hij haalue ruim schoots een voldoende. Tot de goede voetballers behoort beslist doelman De Munck, die het niet alleen drukker had dan anders, maar bovendien tot bijzonder goede verrichtingen kwam. De Munck heeft eigenlijk meer te doen gehad dan in de wedstrijden tegen Reims en Austria tezamen. Er zijn twee oorza ken voor. In de eerste plaats was de voorhoede van Hamburg S.V. beter dan die van de vorige sparring-partners. In deze aanvalslinie onderscheidde zich middenvoor Seeler, een international, zich bijzonder, terwijl ook de binnenspe- lers Schleger en Schemel tot meer dan verdienstelijke prestaties kwamen. Zij naderden het doel van De Munck zó vaak, dat het wel duidelijk was, dat hij deze keer niet, zoals in de voorgaande ontmoetingen, voor alle moeilijkheden een oplossing zou hebben. Seeler, Schie- ger en Schemel bereikten dit echter niet slechts door eigen verdiensten. Er haper de namelijk het een en ander aan de defensie van de voorlopigen. Mesman's prestaties als linksachter zijn in dit op zicht buiten kijf. Hij verving Kuys op overtuigende wijze. Ook Wiersma toonde zich van zijn beste zijde. Een tegenvaller was echter het spel van Van Schijndel en Van der Hoek. Van Schijndel's slechte looptechniek kwam op dit terrein bijzon der nadrukkelijk tot uiting en hierdoor vielen reeds gaten in de defensie. Bij Van der Hoek ontbrak het overwicht dat de resolute verdediger op het spel van de tegenstander kan hebben. Daardoor greep hij steeds langs of mis bij de gladde com binaties van het Duitse binnentrio. Zoals gezegd, Dillen had na vijf minu ten al twee maal raak geschoten. De eerste keer scoorde hij uit een corner van Roosenburg, waarbij hij drie keer moest schieten eer de Duitse defensie zich gewonnen gaf. Daarna strafte hij prompt foutief opstellen van de Duitse doelman af, nadat Lenstra hem de bal op een presenteerblaadje had gegeven. In de vierendertigste minuut tikten Len stra en Timmermans elkaar de bal zo snel toe, dat heel de Hamburgse verde diging uit positie gespeeld was. Lenstra passeerde vervolgens ook de doelman met een rustig schot in de hoek, 30. Drie minuten voor de rust moest De Munck zich gewonnen geven bij een schot van Seeler, 31. De tweede helft was tien minutdn oud, toen Lenstra met één pass de Duitse achterhoede versloeg. Roosenburg kreeg een goede kans, gaf de bal op bet laatste ogenblik hog aan Dillen, die toen het vonnis voltrok. Roosenburg bracht zeven minuten later de stand op 51, nadat Dillen de lat had geraakt. Twee minuten voor het einde werd het nog 52 door de invaller-rechtsbuiten Woitkowiak Advertentie Zolang U nog zwak en slap bent, blijft U vatbaar en ge voelig. Aansterken - zo snel mogelijk. Sanatogen nemen. Daarmee de uitgeputte cellen van Uw lichaam nieuwe kracht toevoeren. Na enkele weken voelt U zich fris en fit - in staat weer aan de slag te gaan. Inderdaad, zowel voor volwassenen als kinderen' is niets zo heilzaam als xr het zenuwsterkend tonicum Gatsonides zal deelnemen aan de Brit se internationale rallye, die wordt ge organiseerd door As Royal Automobile Club. Aan deze rallye, die over een af stand van 2158 mijl gaat, doen 240 rij ders mee. Gatsonides zal starten met een In het tournooi om het schaakkam pioenschap van Rusland zijn de afge broken partijen uit de laatste ronden voortgezet. De partij uit de elfde ron de tussen Lisitsin en Keres werd door Keres gewonnen, terwijl de overige af gebroken partijen uit deze ronde, Ili- vitskiPetrosyan, TaimanovTsjerba- kov, KorchnoyMikena en Averbach Kahn in remise eindigden. Remise wer den ook de partijen uit de twaalfde ronde: AntoshinKorchnoy, Kotov Flohr en GeilerIlivitskin, terwijl de partij tussen Averbach en Simagin we derom werd afgebroken. De partij BotwinnikSimagin (uit de tiende ronde) trok grote belangstelling. Simagin, die bij het afbreken twee pionnen meer had in een vierpaarden- eindspel, zette alles op alles om te winnen, maar de wereldkampioen ver dedigde zich met de grootste hardnek kigheid. Bij de 110e zet werd tot re mise besloten. Het duel had veertien uur geduurd, langer dan enige andere partij in dit tournooi. Na twaalf ronden hebben Smyslov en Gelier de leiding met ieder 8% p., Botwinnink en Spassky nemen de twee de en derde plaats in met ieder 8 p. Zaterdag 5 Maart zullen in het Marine Opleidingskamp te Hilversum de marine schaatskampioen schappen worden ge- Austin Martin D. 2/4. De rallye duurt I houden. Er zal worden gereden op 160, van 3 tot 13 Maart. 500 en 1500 meter. Verschenen is het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van de heffing van schoolgeld (schoolgeldwet). Verscheidene leden waren van me ning, dat men door de aanvaarding van het wetsontwerp van de regen in de drup zou komen. Tegen progressief schoolgeld, zoals dat in ons land ge heven wordt, hadden zij bezwaar, maar deze wijze van schoolgeldheffing wordt bij de toepassing van de ontworpen regeling nog minder aanvaardbaar. Voor leerplichtige kinderen zal het schoolgeld worden afgeschaft, voor de genen echter, die voor hun opleiding ook de hogere klasse van verschillen de onderwijsinstellingen nog moeten volgen, wordt het stelsel van progres sieve schoolgeldheffing gehandhaafd. Ware het amendement-Fortanier-de Wit c.s. in de Tweede Kamer aanvaard, dan had men huns inziens voor een zuivere keus gestaan met betrekking tot het al of niet kosteloos verstrekken van on derwijs. Vele leden juichten het wetsontwerp echter toe als een sociale maatregel, maar maakten ernstig bezwaar tegen de beperking van de werking er van tot leerlingen van de leerplichtige leef tijd. Vele andere leden achtten ook de verlaging van het schoolgeld voor de overige leerlingen aanvaardbaar; zij onderschreven echter de mening van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen a.i., dat totale af schaffing van schoolgeld thans zeker Bijna alle Nederlandse schaatscracks, onder wie de leden van de kernploeg met uitzondering van Kees Broekman, die aan de wedstrijd over 100 km. te Maasland deelnam, zijn op de ijsbaan te Bergen aan de start verschenen. Gerard Maarse toonde ook bij deze wedstrijden, dat hij de Nederlandse titel waardig is, want met een totaal van 148.36" punten over de 500, 1500 en 3000 meter bezette hü de eerste plaats in het algemeen klas sement, terwijl hij tevens op alle drie nummers de beste tijden had genoteerd. De verwarring met betrekking tot de Nederlandse records groeit elke dag dat de vorst langer duurt. Want indien de recordverbeteringen, welke het vorig sei zoen zijn gemaakt, definitief niet erkend worden, dan zou Maarse bij deze wed- strijd wederom het record op de 500 me- I ter verbeterd hebben. Hij reed de korte afstand in 45.9 sec. en bleef daarmede 0.2 sec. beneden zijn tijd (46.1) van de- vorige week bij de nationale kampioen schappen te Heerenveen. Zoals bekend was zijn tijd te Heeren veen een verbetering van het officiële Nederlandse reqord van Hooftman, die het in 1933 op 46.6 sec. gebracht had. Maarmochten de prestaties van het seizoen 1953-55 alsnog gehomologeerd worden, dan heeft Maarse Woensdagmid dag te Bergen slechts het Nederlandse record geëvenaard, want op 8 Februari 1954 reed hij te Kralingen de 500 meter eveneens in 45.9 sec. Indien Maarse het geluk heeft en de organisatoren van de wedstrijden te Bergen aan alle regle mentsbepalingen hebben voldaan, dan mag hij dus verwachten, dat zijn naam toch nog op de Nederlandse recordlijst van de 500 meter zal prijken, hetzij met het jaartal 1954, hetzij met 1955. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Maarse 45.9 sec.; 2. Van der Voort 46 sec.; 3. Van 't Oever 46.9 sec.; 4. Olsthoorn 48 sec.; 5. De Bruyn 48.1 sec. 1500 meter: 1. Maarse 2.29.5: 2. Paping 2.30.4; 3. Van der Voort 2.30 8: 4. Van t Oever 2.31.8; 5. De Graaff 2.33.8. 3000 meter: 1. Maarse 5.15.6; 2. Paping 5.18.4; 3. Van 't Oever 5.19; 4. De Graaff 5.22; 5. Hopman 5.25.2. Algemeen klassement: 1. Maarse 148.367; Zege voor Verhoeven, Broekman tweede De 100 km.-wedstrijd, welke Woensdag te Maasland is gereden, is door Verhoe ven uit Dussen in 3 uur 39 min. 14 sec. gewonnen. Kees Broekman ging met mi niem verschil als tweede over de eind streep. De uitslag is: 1. Verhoeven (Dus sen) 3 uur 39 min. 14 sec.; 2. Kees Broek man (Hamar); 3. Kruis (Rotterdam); 4. Smit (Amsterdam); 5. Hoogschagen (Alk maar) Amsterdam verliest van Aalsmeer Op de banen van de Amsterdamse IJs club te Amsterdam is een langebaanwed- strijd gehouden tussen Aalsmeer en Am sterdam. De wedstrijd werd met ruim verschil gewonnen door de Aalsmeerders, die totaal 912.875 punten behaalden tegen Amsterdam 969.550. De uitslagen luiden: 500 m 1. Kroon, Aalsmeer, 51 sec.; 2. De Goede, Amster dam, 52.6 sec.; 3 en 4. Vermeulen en Wijnhout (beiden Aalsmeer) 52 8 sec. 1500 meter: 1. K-oon, Alasmeer 2.51.6, 2. Koeleman, Aalsmeer, 2.54.2; 3. Wijn hout 2.56.0. 3000 meter: 1. Kroon 6.02.8; 2. Koele man 6.03.0; 3. De Goede 6.37.3. Klassement: 1. Kroon 168.667; 2. Koele man 171.517; 3. Wijnhout 177.517. Te Nieuwe-Niedorp zijn de wedstrijden gehouden om het Nederlands kampioen schap schoonrijden voor dames, heren en paren. De uitslagen zijn: Paren: 1. en kampioen van Nederland mevr. Brink- meyer-Koelemey (Beets) en Hazelbag (Gouda). Dames: 1. en kampioen van Ne- niet wenselijk moet worden geoordeeld. Naar de mening van vele leden wordt met het onderwerpelijke voorstel in versterkte mate de nadruk gelegd op een bezwaar, reeds meermalen geop perd en hierin bestaande, dat een bij zondere middelbare school na haar op richting vaak enige jaren op subsidië ring' moet wachten, en dat in deze pe riode de kosten, aan de instandhou ding c.a. van die school verbonden, ge heel voor rekening van het schoolbe stuur komen. Bedoeld bezwaar wordt, naar de mening van deze leden, ern stiger, indien dit ontwerp tot wet wordt verheven en derhalve het geheel der schoolgelden aanmerkelijk lager zal worden. Met het oog hierop drongen deze leden met nog meer klem, dan vroeger reeds van hunnentwege was geschied, aan op de vaststelling van objectieve normen voor oprichting van middelbare scholen. Mocht de bewindsman onverhoopt een afwijzend standpunt ter zake in nemen, dan achtten deze leden het al thans noodzakelijk, dat aan het te ver lenen rijkssubsidie terugwerkende kracht zou worden gegeven, ingeval oprichting en subsidiëring niet zouden samenvallen. Met grote belangstelling zagen zij 's ministers bescheid op dit stuk tegemoet. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gerekend van 1 Januari 1953, de salarisregeling voor het handelsavond- onderwijs herzien. Met ingang van 1 Januari is hierbij het maximum-sa laris van een leraar, in het bezit van een middelbare akte A voor het door em te onderwijzen vak, gebracht op f 32.per wekelijks lesuur per maand, te bereiken na 12 dienstjaren. Voor leraren met de B akte (met uitzonde ring van leraren in het schoonschrij ven) is het maximum gesteld op 37.Onbevoegden kunnen het voor hen vastgestelde maximum gesteld op 19.50 bereiken na acht dienstjaren. Voor het jaar 1953 liggen deze bedra gen ca. 7% lager. Op de bedragen die gelden van 1 Januari 1954 af, komt, gerekend van 1 October 1954, nog de algemene salarisverhoging van 6 pet. In de Apollohal te Amsterdam is Woensdagavond de interland-basketbal wedstrijd Nederland-Spanje gespeeld. De Spanjaarden, die met de rust reeds een voorsprong van 4416 hadden, won nen de wedstrijd met 8651. In een voorwedstrijd versloeg een team van Surinaamse studenten, de „Su riname All Stars", een Amsterdamse B-ploeg met 5551. De Amsterdammers hadden bij de rust met 2520 de lei ding. De jaarlijkse algemene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité zal Woensdag 8 Juni worden gehouden 2. Van 't Oever 150.667; 3. Van der Voort I derland: mevr. Brinkmeyer-Koelemey. 151.134; 4. Paping 152; 5. De Graaff i Heren: 1. en kampioen van Nederland: in de grote zaal van de Haagse dieren- 153.134. Visser. tuin. Het eerste Nederlandse doelpunt wordt gemaakt door Coen Dillen (niet zichtbaar) die drie doelpunten voor zijn re kening nam. V.l.n.r. Bertus de Harder, doelman Schnoor van H.S.V. en rechtsback Boerner van H.S.\ De voorlaatste competitie-dag is in de hoofdklasse bepaald rijk aan ver rassingen geweest, waardoor de strijd om de tweede plaats reeds vrijwel werd beslist. Wibo schoot nog even danig uit zijn slof, naar wij aannemen om te bewijzen dat de schamele plaats die zij op de ladder innemen, eigen lijk ver beneden hun stand is, en kraakte in eigen huis Luck Raek met 82, daarmede tevens alle hoop van de Weertenaren op de tweede plaats, tot een vroegtijdig einde brengend. Sparta 2, reeds zeker van degradatie-wedstrij den, beet geducht van zich af en bezorgde Quick een onverwachte nederlaag van 64. Povac deed wat verwacht mocht worden en bleef ruim de baas over Nedlloyd, terwijl Treffers uiteraard veel tè kort schoot tegen kampioen Sparta 1. In de overgangsklasse enkele goede prestaties. De big-match HBC GTTC viel in het voordeel van de Heemstedenaren uit en resulteerde in een fikse 73 overwinning. Smash liet zich eveneens weer van zijn goede zijde zien en won van KKK, terwijl Jong Leven bij AMVJ met de hakken over de sloot kwam en met 64 won. Voor Achilles was tegen KKK uiteraard geen winst weggelegd. De zo vinnige strijd om de tweede plaats in de hoofdklasse is door toe doen van Wibo waarschijnlijk wel tot een vroegtijdig einde gekomen. De Hage naars hadden er kennelijk goede zin in tegen LuckRaek en zorgden voor een stevige 82 overwinning, iets wat be slist geen overbodige weelde voor hen was, daar zij toch eindelijk hun danig Toen Pablito hem aansprak was hij bezig de horizon af te speuren. „Hoe gaat het?" „Veel beter." „Gaat U dan maar voort met deze behandeling." Die dag gaf hij .niet oyer van sardines. Het was de eerste dag dat hij er met van over gafen dat kwam omdat de zweer bang was en ze niet durfde over té geven. Het arme ding begon benauwd te worden. Ze durfde nauwelijks meer tot de Indiaan te spre ken. Hij was hard en autoritair zoals past aan een dictator, want om met dit soort zweren af te rekenen moet men kortaangebonden zijn en zich niet met be spiegelingen ophouden. Sardines? Goed dan sardines! Schelvislever? Mooi, dan schelvislever! En als je ze overgeeft, krijg je ervan langsHij was niet voor niets de stads-Indiaan en het moest nu maar voor goed uit zijn Hij voelde zich steeds maar beter, bij de dag flin ker. Hij keerde terug tot zijn pittige jeugd, in de win kel in Mexico, toen hij kon slapen op de toonbank en nooit van een stuk bedorven vlees last had. Soms probeerde de zweer haar stem te verheffen, maar hij sneed haar kortweg de pas af: ,,A1 welletjes! Me dunkt dat ik al veel te veel be schouwingen met jou gehouden hebdus je weet het nu: ik ben niet van plan meer grillen van je af te wachten De arme zweer maakte haar nis weer kleiner. Wat zat er anders op! Het gesprek was onmogelijk geworden met die man die nu stijf stond van onaangename en heftige ma nieren. Pablito voelde hem de pols aan zijn manier van kijken zoals bij een raspaard. ,,Hoe gaat het?" „Goed, heel goed, elke dag flinker." „Volg dan dezelfde kuur en veronachtzaam hem niet." „Juffrouw Lula is een onnozel aanstelsel." Hij kwam weldra tot die overtuiging. Hij voelde zich beter, bij de dag beter. De zweer durfde zelfs niet meer te protesteren tegen lange wandelingen, wat haar altijd het slechtst was beko men. Op een dag stopte hij haar een rolpens toe, een volgende dag slakken en weer een andere keer een hutspot met worst. Maar ook dat hielp niets. De pier, die pier die gemaakt was met die gedach te aan hem en naar zijn maat, bleek nu te klein voor zijn forse schreden. Op een vroege ochtend meende hij haar te horen mopperenmaar het was slechts een loos alarm. De zweer had zich ongetwijfeld op zichzelf terug getrokken, door haar nis in een litteken om te zetten en dat betekent te sterven. Een vurige glans verniste de blik van de Indiaan. Pablito klopte hem op zijn nek als een volbloed: „Nu dan?" „Goed, heel goed, schitterend!" „Zo mag ik het zien; ga nu eens naar de röntgeno- Het was een schat van een röntgenfoto. Het duodenum was daarop zo dik en zo stram als een boerenmetworst. Voortaan zouden de spijzen door die elastische trechter maar wat heer lijk hun weg nemen. „Wat een duodenum hebt U!" prees Pablito.' „Dat is geen darm dat is een zadeltasDaanf) kunt U rustig alles meesmokkelen wat U maar wilt. Maar tie Indiaan bracht, toen hij dit hoorde, zijn beide handen naar zijn buik, vol voorgevoelens. Toen hij alleen wat met de röntgenfoto op zijn ho telkamer, overviel hem een grote angst. Hij deed het raam open want het leek hem of hij gebrek aan lucht had Hij riep de zweer, eens en nog eens: „Kindje! Kindje!" Maar zij antwoordde niet. Hij betastte zijn maag en zijn buik in een nauwkeu rig en smartelijk onderzoek„Waar zou ze zich der ogenblik zou ze tekenen van leven kunnen geven, of een pijnlijke steek in de darm of een plotselinge diarrhee, of braken of maagzuur of een inwendige bloeding Hij stelde zichzelf gerust. Zweren gaan er maar niet zo vandoor, zonder meer. Een zweer is geen wissewasje dat zo zonder waarschuwen verdwijnt. Hij nam zijn avondmaal en ging dadelijk naar bed. Hij legde zijn horloge op zijn nachtkastje en voor alle eventualiteiten, omdat hü hoopte dat ze tegen één uur zich zou aanmelden, plaatste hij een glas melk binnen het bereik van zijn hand... Maar on danks het zware avondmaal dat hij gebruikt had, bracht hij een heel rustige nacht door. Heel slecht gehumeurd werd hij wakker. Plot seling voelde hij een grote verveling en inderdaad de zweer had hem prettig gezelschap gehouden. Hij betaste zijn buik en beklopte zich, daar, aan de rechterkant, waar de medicus dat placht te doen. Maar niets... helemaal niets. ..Ik geloof dat het ernst is," zei hij bij zichzelf. „Mijn zweer moet genezen zijn... Nu, daar heb ik me wat uitgehaald! En wat moet ik nu beginnen, alleen, en zonder het innemen op bepaalde uren, dat zo mooi mijn dagen vulde? Zonder die uurtjes van rust nemen, na de maaltijd, waarin de zweer en ik elkaar zoveel vertelden? En bovenal, hoe kan ik nu die reizen naar Madrid in de lente en in de herfst rechtvaardigen? Want nu, dat de zweer genezen is, zal er niets anders voor mij opzitten dan het hele jaar in de stad te blijven... En dan het vreselijkste: wat moet ik nu aan mijn medeburgers antwoorden als ze me op de pier naar haar vra gen?... Maar vooral: met wie moet ik nu disputeren? Met wie moét ik nu roddelen? Met wie bespreek verstopt hebben? Waar zou ze zijn? teerde de oude röntgenfoto's, die waarop ze zich zo gracieus vertoond had met haar nis, en een grote droefenis kwam over hem. „Wat heb ik dan toch gedaan, lieve God?En wat moet er nu van me worden, op mijn jaren en zonder de zweer? Wat een dwaasheid heb ik gedaan door ervan te genezen!" Hij keek in het rond en toen hij zijn potten, zijn flaconnetjes met dragées, zijt, doosjes met injecties en zijn glazen buisjes niet gewaar werdoverman de hem een geweldige droefenis. Zonder die hele zie- kenuitrusting had de kamer iets kils en verlatens, want dat bataljon pharmaceutische middelen had hem echt gezelschap gehoudenMaar neen, die genezing was een grap, daar was hij zeker van: ie- Hij consul- ik de ups en downs van de stad?" Hij raakte vervuld van onoplosbare problemen. Hij sprak met zichzelf af enige dagen te doen als of hij van niets wist, voor het geval te elfder ure de zweer zich als van ouds zou vertonen. „De me dische wetenschap is vol vals alarm over gene zen zweren", zei hü tot zichzelf om zich te troosten. „Vooruit, zwijgen en discretie." (Wordt vervolgd.) geschokt prestige wel eens wat moch ten verbeteren. Coumans zorgde voor zijn ploeg voor twee overwinningen n.l op v.d. Spek en Jacobs, maar was te zwak voor Hogendoorn. Zijn ploeg genoten lieten het er helemaal bij zit ten, zodat de eindstand dus 82 werd Povac maakte van deze Weertse mis stap ijlings gebruik door naar de der de plaats te klimmen middels een 82 overwinning op Nedlloyd. Eigenlijk had den wij op de uitslag 73 gerekend, maar daar Grijzenhout landskampioen Pelser verraste werd het 82. Ook Sparta 2 deed van zich spreken door Quick een volkomen onverwachte 64 nederlaag te bezorgen. Loek Stoop was met drie overwinningen ongenaakbaar, maar ook Vrees stak in goede vorm en zegevierde over van Ham en Broné, maar verloor van Scheffer. Het dubbel bracht daarna de stand op 64 voor de thuisploeg. Treffers kon, zoals wel verwacht mocht worden, niet tegen Sparta 1 op, en verloor met 91. Op. vallend was echter, dat niet Wout maar Nico Heemskerk de eer redde, en dit nog wel tegen Bert Onnes. De rang lijst: Sparta 14 13 0 1 26 105— 35 Wifra 15 10 1 4 21 93— 57 Povac 14 8 3 3 19 89— 51 LuckRaek 14 7 3 4 17 78— 62 Quick 15 5 2 8 12 65— 85 Treffers 15 4 3 8 11 60— 90 Wibo 16 4 3 9 11 70— 90 Nedlloyd 14 4 '2 8 10 52— 88 Sparta 2 15 2 2 11 6 50—100 Hierboven spraken wij over de big- match HBCGTTC, maar eigenlijk is deze plaatselijek strijd een vrij gemak kelijk zege voor HBC geworden. Onge twijfeld mag dit voor een deel worden toegeschreven aan het ontbreken van Bert Spee, die door Ad Spee werd ver vangen. Het bijzondere in deze strijd was echter, dat Piet Sleper, die enkele dagen tevoren de titel kampioen van Kennemerland had veroverd, er zo wei nig van terecht, bracht. Hij verloor met 2118 en 2113 van Frans Smit, met 2110 en 2115 van Jan v.d. Dries, en boekte alleen op Jan Leuven een uiterst magere zege met 2113, 18 21 en 1621. De punten van GTTC kwamen voor de rest van Theo Blom, die de laatste tijd vrij constant is, en zegevierde over Jan Leuven en Frans Smit, beide malen in straight games. Tegen v.d. Dries ging hij voorts met gastheren was, HBC. werd de uitslag dus 73 voor Sparta 4 17 13 2 2 28 114— 56 Heemstede 17 12 2 3 26 105— 65 Disnie 1 17 12 1 4 25 103— 67 Nedlloyd 2 16 8 3 5 19 82— 78 TOG 17 8 3 6 19 92— 78 HBC 16 7 2 7 16 82— 78 GTTC 16 6 1 9 13 78— 82 Disnie 2 16 3 3 10 9 67— 93 Bempa 16 2 2 12 6 60—100 Heemst. 2 16 1 1 14 3 28—132 In groep D verdedigde Smash met succes zijn eervolle vierde plaats tegen Maccabi en won met 64, daarmede een veilige voorsprong nemend op Po vac 2. Achilles was uiteraard te zwak voor KKK, maar de 73 nederlaag mag toch alleszins hoopvol genoemd worden. In de kopgroep van deze af deling mag het kampioenschap van Sparta 3 deze week wel verwacht wor den. De Spartanen zullen ongetwijfeld KKK wel weten te weerstaan. Mocht dit niet lukken, dan zal het wel op 'n beslissingswedstrijd uitdraaien, daar Hilversum zeker Barna 2 de baas blijft. Sparta 3 Hilversum 1 KKK Smash Povac 2 Achilles Maccabi Barna 2 UTTC 15 15 15 15 15 15 16 15 15 14 13 11 8 7 4 3 2 1 1 2 3 5 6 19 12 11 13 28 26 23 18 16 9 7 6 3 123- 27 105- 45 90- 60 84- 66 81- 69 55- 85 53-107 44-106 43-107 In E moeten wij beginnen met een rec tificatie voor van Galen. Vorige week immers schreven wij abusievelijk, dat hij 't enige verliespunt tegen Chefana had geleden. Dit was echter niet juist, daar Putman deze wedstrijd verloor. Deze week had Jong Leven 't lang niet gemakkelijk met AMVJ. Van Galen ver loor drie maal, terwijl van Duin van Meyer verloor, en ook de belangrijke wedstrijd tegen Goris scheen te gaan verliezen. In de beslissende game stond hij regelmatig enkele punten achter, maar wist dit toch nog in winst om te zetten. Putman won vrij gemakkelijk drie maal, waarna het dubbelspel Jong Leven de volle winst opleverde. Barna 15 13 1 1 27 116- 34 Jong Leven 15 13 1 1 27 105- 45 A VGA 15 10 1 1 21 90- 60 AMVJ 14 8 2 4 18 79- 61 Sparta 5 14 5 9 10 56- 84 Hilversum 2 16 4 2 10 10 60-100 Povac 3 12 3 2 7 8 49- 71 Chefana 15 2 3 10 7 58- 92 Tuindorp 15 2 13 2 43-107 In de hoofdklasse zal, zoals gezegd, Wifra deze week wel definitief nummer twee worden. Zelf zullen de Rotterdam mers Sparta 2 wel de baas worden, ter wijl Povac zeker tegen Sparta ten on der gaat. Er resteert dan nog wel LuckRaekPovac, maar hierin houden wij het op een puntenverdeling 5—5 Verder staan er op het programma LuckRaekNedlloyd en QuickTref fers. GTTC achten wij in zijn voorlaat ste wedstrijd kansloos tegen Sparta 4, maar HBC heeft wellicht tegen Ned lloyd 2 een kansje. Smash zien wij voorts als winnaar van de R.K.-derby SmashAchilles, terwijl Jong Leven het ongetwijfeld bijzonder zwaar zal krijgen tegen Barna, om alsnog kampioen te worden. Beide teams hebben evenveel junten, maar het gemiddelde van de Jtrechtenaren doet ons de hoofdstede- Hjken niet zo erg veel hoop geven. Een verrassing is echter mogelijk en eere ten onder met 2116 in de derde ongetwijfeld zal Jong Leven zich tot het game. Daar invaller Spee niet kon I uiterste geven om de titel toch te ver winnen en het dubbel ook ruim voor de overen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7