De machtspositie van de Indonesische communisten De regering is geheel van hen afhankelijk r n Brand gesticht met kat en vis Holland se veehouders ook al verontwaardigd over melkprijs-beleid Boeren krijsen slechts 15 cent m Y erzoek aan Kard. Segura om af te treden Mr. Bouman handhaaft uitlating over omkoperij Getuige Manoch staat met de mond vol tanden Wel muziek, maar geen Nazi's ORR TOUWTREKKEN IN DJAKARTA Meer stakingen te verwachten Wilde tonelen in Belgische Kamer Sobolev opvolger van Vyshynski Adenauer tot zoon: „Eerst studeren dan verloven Ouders lenen hart en longen aan kind De Kardinaal sou geweigerd hebben aan uitnodiging gevolg te geven Treinongeluk in Oost-Duitsland? Kind van twee jaar valt van tiende etage Auto rijdt in op paard en wagen Nu contact via Katholieke Actie? Zondag weer voetbal? Het weer Verklaring Nederlandse hoogleraren lichtvaardig en misleidend55 VRIJDAG 4 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26236 INDONESIË VRAAGT LERAREN ENGELS N ederlands pas op de derde plaats Engelse onderscheiding voor Albert Schweitzer Als permanent vertegen woordiger van Rusland bij de Verenigde Naties Zaak-Jungschlager in Djakarta hervat ZATERDAG Quaieriemper, geboden vasien- en onihoudingsdag kardinaal segura 40 Russische soldaten om het leven gekomen Vijf gewonden Na afbreken eenheidsgesprek Dr. Ai be ring oppert mogelijkheid Wedstrijden worden niet afgelast S iejcuym iïiRf! Falcon Harris Tweedjassen Indonesische Hoge Commissariaat: BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Per luchtpost van onze correspondent) Het feit, dat de Indonesische regering regeert bij de gratie van de com munisten, leidt soms tot een vreemde touwtrekkerij. Immers enerzijds is het zo, dat deze regering niet aan de macht kan blijven zonder de steun van de communisten in het parlement. Aan de andere kant is het echter zo, dat de communisten in Indonesië weten dat elke andere regering voor hen ongunstiger zou zijn dan deze, zodat zij er dus belang bij hebben dat deze regering aan het bewind blijft. Vandaar dan ook, dat Indonesië in de uitzonderlijke positie verkeert van het enige land ter wereld te zijn waar de communisten een niet-communistische regering steunen. Regering en communisten strekken elkaar in Indonesië tot voordeel, waarbij beide par tijen trachten zoveel mogelijk te nemen en zo weinig mogelijk te geven. Want wel is boven alle twijfel verheven dat de huidige regering van Indo nesië (een enkele figuur daarin misschien daargelaten) een niet-communis- tische en misschien zelfs een anti-communistische is, maar de huidige situatie dwingt haar toch de communisten naar de ogen te zien. Dit zou zeker ver anderen, als een of meer van de partijen die thans in de oppositie zijn (de Masjumi, de PIR, de democratische fractie, de katholieken en de protestan ten) de regering zouden gaan steunen, doch daarnaar ziet het ook niet uit. En zo blijft de Indonesische regering afhankelijk van de communisten. De politie in Tokio houdt een 55-jarige lasser vast. Hij wordt er van verdacht, dat hij, om een uit kering van de verzekering te krij gen, zijn huis heeft laten afbran den. Daarbij - en nu komt het - heeft hij gebruik gemaakt van de voorliefde, die katten voor vis hebben. ICanekitsji Hasimoto, zo heet de man, wenste een alibi voor het tijdstip dat de brand zou uitbre ken. Hij zette een emmer benzine in een kast, legde er een electrisch kacheltje op, plaatste een zeep- doos van celluloid op het kachel tje, knoopte een lang koord aan de schakelaar van het kacheltje, liet het koord naar buiten lopen, bond aan het eind een stuk stok vis en kocht een kat. Volgens de politie ging het zo: De kat vond de vis, greep die, trok daarbij aan het koord, dat het kacheltje inschakelde, waardoor de zeepdoos in brand raakte, waarna de zeepdoos in de emmer viel, waarna de benzine in brand raakte en het huis in vlammen opging Een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade in de Engelse hoofdstad heft gisteren gezegd, dat de Indonesische regering op het ogenblik doende is 300 leraren Engels aan te werven in Enge land en de Verenigde Staten, daar het Engels in belangrijkheid na de Bahasa Indonesia komt en het Nederlands van de twee plaats verdrongen heeft. De woordvoerder, dr R. Moerdowo die cultureel attaché op de Indonesische ambassade in Londen is, zeide, dat nu op alle middelbare scholen en instituten van Hoger Onderwijs in Indonesië En gels gedoceerd wordt. Hij deelde verder mede, dat 50 In donesische leraren nu een één-jarige cursus volgen aan het onderwijsinstituut van de Londense universiteit. Hij vertelde, dat de ambassade in de Britse bladen advertenties had geplaatst voor leraren Engels en dat de reactie op deze advertenties tot dusverre meer dan bevredigend was geweest. Koningin Elizabeth heeft dr. Albert Schweitzer benoemd tot erelid van de Order of Merit", zo werd dezer da gen door de nieuwsdienst van Bucking ham Palace bekend gemaakt. Deze communisten hebben pas weer een overwinning op de Indonesische re gering behaald toen zij ertoe over gingen hun steun aan het kabinet af hankelijk te stellen van intrekking van de noodwet op de beslechting van ar beidsgeschillen. De regering gaf toe, doch daar staat tegenover dat de com munisten in ruil daarvoor hun „partij lozen" zijn kwijtgeraakt. Volgens de oude noodwet op de be slechting van arbeidsgeschillen mocht een staking pas uitgeroepen worden drie weken, nadat het ministerie van arbeidszaken daarvan in kennis was gesteld. Bovendien bestond er een commissie voor de beslechting van arbeidsgeschillen, die het recht had beslissingen te nemen, die zowel de werkgever als de werknemer bonden. Werd een dergelijke beslissing geno men voord't de drie weken verstre ken waren, dan kon de staking niet doorgaan. Ook kwam het voor, de commissie op haar beurt een sub commissie benoemde om een diep gaand onderzoek naar het geschil in te stellen, en zolang deze niet met haar werkzaamheden gereed was ge komen rrtocht er dan evenmin ge staakt worden. Deze noodwet, die nog werd uitgevaardigd door de vorige In donesische regering, kwam de ar- beidsrust in het land zeer ten goede. Daarbji kwam, dat de regeringscom missie voor de beslechting van ar beidsgeschillen, die in het begin nog wel eens van partijdigheid beschul digd werd, zich allengs 'n zeer goede naam verworven had. Haar beslis singen werden zonder veel commen taar of tegenstrubbelingen door beide partijen aanvaard. Thans hebben echter de communis ten de intrekking van de noodwet, die deze gang van zaken mogelijk maakte, geëist en onmiddellijk daarop is de minister van arbeid, S. M. Abidin, ge komen met de mededeling dat het ont werp voor een vervanging van de noodwet gereed is. Volgens de nieuwe wet, die echter eerst nog door het parlement behandeld zal moeten worden voor zij van kracht wordt, zullen aspirant-sta kers niet langer drie weken behoeven te wachten alvorens zij in staking mo gen gaan. Een toename van het aan tal stakingen in Indonesië valt als ge volg hiervan dus zeker te verwachten. Wel zullen er commissies voor de be slechting van arbeidsgeschillen blijven bestaan, maar die zullen bij de nieuwe regeling doorgaans niet meer tijdig kunnen ingrijpen. Tot nu toe hadden in deze commissies alleen ambtenaren zitting, doch in.de toekomst zullen ook vertegenwoordigers van werkgevers en werknemfers daarin zitting krijgen. Ook zullen de plaatselijke commissies, die tot nu toe alleen maar mochten advi seren, meer bevoegdheden krijgen. (Vervolg op pag. 5) Het officiële orgaan der West-Duitse socialistische partij heeft verklaard, dat de boekenmarkt in West-Duitsland in steeds toenemende mate met nazi-lite ratuur overstroomt wordt. Niet minder dan 20 uitgeverijen zouden vrijwel niets anders uitgeven dan memoires van vroe gere nazi-grootheden. Ook de Hollandse maatschappij van Bandbouw heeft ernstige critiek laten "oren op de getroffen regeling van de "(eikgarantieprijs. De garantieprijs voor de melk ligt op een zodanig ni veau, dat vele veehouders met een be langrijke inkomstendaling rekening "(oeten houden. Tot deze -onclusie kwam een verga- Sering van veehouders uit Noord- en *uid-Holland, welke door de Maatschap- f'J te 's-Gravenhage werd gehouden. 6 hoogstwaarschijnlijk zal de garantie- in'ls dit jaar voor het eerst sedert de tm j in werking moeten treden. Dat rniej00r regering gezocht is naar den 'en orn door haar in het verle- Zo aar)gegane verplichtingen tot een sp,laaK mogelijk punt terug te dringen, Verl n?en bijzonder onbillijk, na de gaande verplichtingen en beper kingen, welke de melkveehouderij in de naoorlogse jaren zijn opgelegd. De vergauering besloot, o.a. er te be- voegder plaatse op aan te dringen, de marge voor de veehouder alsnog te verhogen. Tenslotte sprak de vergadering er haar verbazing over uit, dat de con sumptiemelkprijs in vergelijking tot de producentenprijs dusdanig hoog moet liggen. De standaardmelk kost op de producentenprijs omgerekend ca. 15 cent, de consumentenprijs voor flessen- melk, inclusief regeringssubsidie, ruim 38 cent. Vele veehouders vragen zich af waarom het noodzakelijk is, dat zij bij alle risico aan de productie ver bonden met een marge van een enkele cent genoegen moeten nemen, terwijl de slijter een marge van 7 a 8 cent wordt toegestaan. In de Belgische Kamer hebben zich gisteren wilde tonelen afgespeeld. Dat gebeurde toen de liberale minister van Economische Zaken de CPV aanviel op het stuk van de schoolpolitiek. De af gevaardigden van de CVP schopten toen zoveel herrie, dat de minister zich niet meer verstaanbaar kon maken. De voor zitter schorste toen de vergadering. On der het zingen van het anti-clericale lied „A bas la calotte" (Weg met de ka tholieken) verlieten de meeste socialis ten en liberalen het gebouw. Toen men later op de dag opnieuw bijeen kwam heeft de voorzitter de volksvertegen woordigers de les gelezen. Zij hadden zich, aldus de voorzitter, gedragen als kleine kinderen, die niet konden praten zonder ruzie te maken. De Russische regering heeft Arkady Alexandrovitch Sobolev benoemd tot permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. Sobolev volgt wijlen Vyshynski in deze functie op. Hij is 51 jaar oud en trad sinds de dood van zjjn voorganger in November 1954 reeds op als plaatsvervangend vertegenwoor diger. (Rtr.-UP). De Westduitse bondskanselier Ade nauer heeft zijn zoon George oorgehou den dat hij eerst zijn studie moet afma ken en pas daarna kan denken aan een verloving met Ulla-Britta Jeansson, de knappe, 21-jarige. blonde dochter van een Zweedse fabrikant, George, 24 jaar,, heeft Ulla Britta gisteravond aan zijn vader voorgesteld en naar verluidt heeft Adenauer met haar ouders, die giste ren in zijn woning te Rhöndorff zijn gasten waren, de verlovingsplannen van de jongelui uitvoerig besproken. De New Yorkse politie hield een oogje in het zeil, toen voor de Carnegie Hall van de Amerikaanse metropool demonstranten te hoop liepen om te protesteren tegen het optreden van het Berlijns Philharmonisch Orkest, omdat de dirigent en de directeur ervan destijds lid zouden zijn geweest van de Nazi-partij. Meer dan 250 mensen verzamelden zich voor het gebouw met spandoeken, waarop men o.m. kon fezen: „Wij houden van muziek, maar niet van Nazi's." De Zionisten-groep van Betar, welke de demonstratie had gelanceerd, arri veerde zelf een beetje laat bij Carnegie Hall en bemerkte toen, dat vóór de ingang reeds druk werd gepost. Een van de leiders van de groep sprak over de „voorbarigen" als van „leden van de linkervleugel" en wei gerde met hen op te trekken. Hij trok daarom met zijn mensen naar de achter-ingang. Weer een andere groep „bezette" een zij-ingang. De zaal was evenwel uitverkocht Twee kleine meisjes zullen het hart en de longen van hun ouders lenen zo dat zij misschien van een vreemde ziekte kunnen worden genezen. D etwee meisjes, Carey Ann Kutz (twee jaar) en Penny Rae Raymond (zeven) speelden gisteren nog thuis met hun speelgoed. Carey An zal het hart en de longen van haar moeder gebruiken, terwijl Penny Rae haar vaders hart en longen zal le nen. De operatie zal worden verricht door hartspecialisten va nde universiteit van Minnesota (Amerika). Carey Ann heeft een beschadigde hartkamer, terwijl Pen ny Rae in de aorta een gat heeft ge kregen. De chirurgen zullen nu probe ren de gebreken van de meisjes te her stellen, terwijl zij door buizen die naar het hart en de longen van hun ouders leiden in leven zullen worden gehou den. \vanneer de operatie niet zou wor den uitgevoerd, zouden de kinderen nauwelijks meer een jaar in leven blij ven. Volgens geruchten die in Spanje de ronde doen, zou Pedro, kardinaal Segura y Saenz, aartsbisschop van Sevilla, door de H. Stoel zijn uitgenodigd afstand te doen van zijn zetel en zich terug te trekken in een klooster in zijn geboorte stad Burgos. De kardinaal zou geweigerd hebben aan deze uitnodiging gevolg te geven. Het KNP verneemt uit Spanje, dat „de allerhoogste kerkelijke klin gen" in Madrid de geruchten tegen spreken. Op 18 Februari heeft de kardinaal een pamflet het licht doen zien waarin hij fel van leer trekt tegen het Franco regiem. Verscheidene personen in Se villa zijn in verband met deze publica tie door de politie in arrest gesteld. On der hen bevindt zich ook de eigenares van een drukkerij, gravin Blanca Ibarra Kardinaal Segura staat bekend als een vurig monarchist, die fel gekant is tegen generaal Franco. Hij verwijt de Caudillo o.m. na de wereldoorlog niet onmiddel lijk het koningschap hersteld te hebben en niet krachtig genoeg op te treden te gen het protestantisme. De kardinaal heeft geregeld moeilijk heden gehad met allerlei gezagsdragers. Half Februari heeft hij geweigerd een reeks godsdienstige plechtigheden in de kathedraal van Sevilla bij te wonen, die- gehouden werden ter gelegenheid van het bezoek van de Nuntius, mgr. Ilde- brando Antoniutti, aan zijn stad. De kar dinaal kwam alleen naar de verwelko ming en bij die gelegenheid heeft hij bepaalde aspecten van Franco's gods- dienstpolitiek scherp gecritiseerd. In November van het vorige jaar, toen hij voor overleg in Rome was, werd naast hem een coadjutor be noemd met recht van opvolging. Dit was mgr Bueno Monreal, die sedert dien is gezien als de werkelijke ge zagdrager in het aartsdiocees Sevilla Woensdag kreeg kardinaal Segura be zoek van ae bisochop van Cadix, mgr Raffaele Alvarez Lara, een monarchis tische vriend van de kardinaal. Deze zou hem de schriftelijke uitnodiging van Rome om zich terug te trekken, hebben overhandigd. Ten Vaticane werden alleen die be richten ontkend, waarin gemeld werd, dat het Vaticaan de kardinaal kort weg gelast zou hebben zijn zetel af te staan. Wel achtte men het moge lijk, dat mgr Lara namens het Spaan se Episcopaat de kardinaal zou heb ben verzocht zich terug te trekken. Indien de kardinaal weigert op dit Bij het begin van de tweede zitting in de zaak-Jungschlager, die gisteren in het gebouw van het Iandgerecht in Djakarta is voortgezet, las de officier van justitie, Sunarjo, een protest voor van de staatspolitie tegen de woorden, die op de vorige zitting door de ver dediger, mt. Bouman, aan het adres van de staatspolitie zijn gericht. Mr. Bouman heeft echter vervolgens zijn uitlatingen over omkoperij van de ver dachte door de politie gehandhaafd. Toen tijdens de eerste zitting de ge tuige Manoch mr. Bouman beschuldigde van een poging tot omkoping, had mr Bouman gezegd: ,,Dit is een afgrijse lijke leugen, zoals deze gehele zaak een afgrijselijke leugen is. De methoden, die de staatspolitie gebruikt, gaan alle per ken te buiten, lk kan U een betalings- staat overleggen, waardoor kan worden aangetoond, dat de getuige Manoch over de maand December een bedrag van 779 rupiahs heeft ontvangen als helper van de politie". Mr Bouman noemde toen voorts de beschuldiging van Manoch aan zijn adres geuit, „een typisch voorbeeld van de werkwijze van de staatspolitie". De officier van Justitie verzocht thans de rechter de verdediger een berisping te geven voor deze uitlatingen. Mr Bouman antwoordde dat het hem speet, dat de officier van justitie ge noodzaakt was deze woorden te moeten verzoek in te gaan, zou aldus deze Vaticaanse bronnen H. Stoel tus senbeide kunnen komen. Kardinaal Segura is 75 jaar oud. In 1906 werd hij priester gewijd en in 1927 tot aartsbisschop benoemd. Hij verplaatste toen zijn zetel van Bur gos naar Toledo. Kort nadat de re publiek was gevestigd in 1931, deed Segura als trouw en overtuigend mo narchist afstand en vestigde zich als Curie-kardinaal in Rome. In 1937 werd hij tot aartsbisschop van Sevilla be noemd. Hij keerde toen naar Spanje terug, maar had voortdurend ruzie met Franco, wegens zijn houding te genover de monarchie en het protestan tisme. De kardinaal is zelfs zover ge gaan, dat hij de Caudillo de toegang tot zijn kathedraal weigert en hem niet toestaat plaats te nemen onder het baldakijn, waarop hij recht heeft als staatshoofd. Kardinaal Segura heeft zich ook tot het Laatste ogenblik krach tig verzet tegen het Concordaat dat in Augustus 1953 werd ondertekend. Het zou een versterking betekenen van Franco's positie. Hij is ook tegen de verdragen met de V. S., omdat dit het protestantse proselytisme zou aanmoe digen. (UP/KNP/AFP/Rtr Volgens een dezer dagen naar het Westen uitgeweken Oost Duitse stoker, heeft er Zaterdagavond nabij Plauer in Saksen een spoorwegongeluk plaats gevonden, waarbij tenminste 40 Russi sche soldaten om het leven zouden zijn gekomen. Door de slechte toestand van de wie len, was de locomotief op een wissel ontspoord. De locomotief versperde de lijnen en de eerste drie rijtuigen wer den volkomen in elkaar geschoven. De machinist was op slag gedood en hij was zelf naar het Westen uitgeweken omdat hjj bang was voor het ongeluk verantwoordelijk gesteld te zullen wor den. De trein omvatte voorts nog vier personenrijtuigen, 2 goederenwagens met wapens en munitie en 11 wagens met legervoertuigen. Een jongetje van twee jaar, Walter Nadella, is vanuit de op eeu tiende eta ge gelegen woning van zijn ouders van een hoogte van ruim dertig meter op straat gevallen. Het kind heeft verschil lende verwondingen maar zal er waar schijnlijk het leven afbrengen. zeggen. Hij zeide reeds vrijwillig tegen over de officier van justitie en de com missaris van politie, Suleiman Effendi, te hebben verklaard, dat deze door hem geuite beschuldiging aanleiding zou kun nen geven tot misverstand. De beschul diging is zeker niet bedoeld aan het adres van ieder lid van de staatspolitie, zeide mr Bouman, hieraan toevoegend, dat het bijvoorbeeld nooit in zijn bedoe ling heeft gelegen generaal Sukamto (het hoofd van de staatspolitie) hierin te betrekken. „Ik kan echter de beschul diging onmogelijk intrekken ten aan zien van iedereen van de staatspolitie, want ik wil juist bewijzen, dat deze zaak door de politie is gemaakt. Als ik dat niet mag, kan ik evengoed de verdedi ging neerleggen". Daarop werd de getuige Manoch in de rechtszaal toegelaten. De verdedi ger mr Bouman las een onder ede af- gelegdé verklaring voor van de tijdens het proces genoemde Arnol Synja, die thans in Nederland verblijft, waarin deze verklaart met verlof in Neder land te hebben vertoefd op het tijd stip, dat hij volgens Manoch op de onderneming „Serpong" was gedeta cheerd. Mr Bouman viel voorts de verklaring van Manoch aan, dat hij na de Japanse bezetting een oplei dingsschool in de Verenigde Staten had bezocht. De rechter: Daar gaat het hier toch niet om? Mi Bouman: Jawel, want dit is ty pisch voorbeeld van de fantasie van de getuige. Op vragen van mr Bouman over de opleiding, de namen van de com mandanten, naar straatnamen en an dere bijzonderheden bleef getuide Ma noch toen inderdaad het antwoord schuldig. Mr Bouman gaf voorts een staat van dienst van het ministerie van oorlog aan de rechter, waaruit blijkt, dat Ma noch krijgsgevangene is geweest in Ja pan, een korte opleiding volgde in Ma nilla en vandaar rechtstreeks naar Bor neo was vertrokken. De rest van de zitting was gewijd aan het verhoor van getuige Manoch, dat grotendeels onverstaanbaar was. Het handelde hoofdzakelijk over de wijze, waarop wapens voor subversieve doel einden waren aangevoerd, waarbij voer tuigen van de voormalige Nederlandse militaire missie en een loods van de Amerikaanse ambassade ter sprake werden gebracht. Er werden geen me dedelingen gedaan over wie de leveran ciers van de wapens waren. Manoch zeide slechts, dat zij uit Singapore kwameu. (U.P.-PTA). Gisteravond om kwart over negen is bij Deventer een personenauto met vijf inzittenden op een met een paard be spannen wagen gereden. De inzitten den van de personenauto werden vrij ernstig gewond; zij zijn naar een zie kenhuis te Deventer gebracht. De gewonden zijn de heer S. v. d. W. en zijn echtgenote, uit Voorst; het echtpaar W. A. uit Deventer en mevr. B. uit Twello. Het ongeluk gebeurde op de brug over de IJsel onder de gemeente De venter. Van de kant van Twello kwam kruidenier v. d. V. met een bestel- wagentje, waarvoor een paard was ge spannen, de brug op rijden. De heer A., die de wagen achterop reed, schijnt het wagentje niet te hebben opgemerkt, want hij reed letterlijk over het kar retje heen. Daarna stortte zijn auto de dijkoprit af. De kruidenier, wiens wa gen zo werd vernield, dat er nog slechts wat versplinterd hout over was, kreeg wonder boven wonder zelf bijna geen schrammetje, evenals het paard. Don derdagavond laat werd de toestand van de vijf gewonden redelijk genoemd. (Van onze Haagse redactie) Dat het politieke gesprek met de Ka tholieke Werkgemeenschap in de P.v.d. A. is afgebroken, wil nog niet zeggen dat de leden van de K.W.G. geen con tact meer met hun geloofsgenoten zou den kunnen onderhouden over kwesti. s die voor alle katholieken, van welke po litieke overtuiging ook, van belang zijn. Dr Albering, de secretaris van de K.V. P. heeft in Den Haag, sprekende voor een nieuwe gevormde afdeling van zijn partij, gezinspeeld op de mogelijkheid dat men elkaar in de Katholieke Actie vindt. Aan deze mogelijkheid had ook de heer Ruygers al gedacht voordat het politieke eenheidsgesprek destijds op gang werd gebracht. Het is nog niet mogelijk mede te de len, hoe de vooruitzichten zijn van het gesprek tussen K.V.P. en K.N.P., dat onlangs in Den Haag is hervat. Wel is afgesproken dat men binnen kort wederom bijeenkomt, terwijl dr Al- bering ook de hoop heeft uitgesproken dat er dan een gunstige beslissing zal worden genomen. Over het eerste ge sprek worden geen inlichtingen ver strekt. Men is kennelijk van plan om alles in het werk te stellen het te doen slagen. Voor het eind van deze maand zal vermoedelijk wel meer bekend wor den. De KNVB deelt mede, dat het niet in de bedoeling ligt, de voor het komen de weekeinde vastgestelde wedstrijden af te gelasten. De keuringen worden derhalve overgelaten aan de consuls en scheidsrechters. De verenigingen worden verzocht, de nodige zorg aan de velden te besteden, zodat deze in bespeelbare toestand zijn. Advertentie B RISSTR ISTR 4 HAARLEM TEL. 13439 8 A DAM - TFI 717162 (tot Zaterdagavond) In de nacht hier en daar mist en lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Morgen zonnig weer en ongeveer dezelfde middagtempera- turen als vandaag. Zwakke, tijdelijk matige wind tussen West en Noord. Zon: 7.22—18.27 Maan: 15.00—5.39 Alle leden van het Amerikaanse fe derale parlement krijgen een salaris verhoging van vijftig procent. Presi dent Eisenhower heeft namelijk een wetsontwerp, dat reeds door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden was goedgekeurd, en waarin staat dat volksvertegenwoordigers de helft meer 1 moeten verdienen, goedgekeurd. Het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag heeft Donderdag in 'n ver klaring aan de pers het protest van prof. mr. J. M. van Bemmelen en mevr. prof. mr. D. HazewinkelSuringa te gen de wijze, waarop Nederlanders en Indonesiërs door de Indonesische politie worden gedwongen bekentenissen af te leggen in tegen hen aanhangig gemaak te zaken, „niet alleen lichtvaardig, maar zelfs misleidend" genoemd. In de Indonesische verklaring wordt o.a. gezegd, dat het openbare gerechte lijke onderzoek zal moeten uitwijzen of er complotten (tegen de Indonesische staat) zijn geweest en of de verdachten daaraan schuldig zijn. „Terwijl dat ge rechtelijke onderzoek nog gaande is" aldus deze verklaring, „hebben beide Nederlandse hoogleraren het oirbaar ge oordeeld om als vaststaand aan te ne men, dat er in de eerste plaats nooit een complot heeft bestaan en dat in de tweede plaats alle Nederlandse ver dachten door martelingen tot het afleg gen van gefingeerde bekentenissen zijn gedwongen". In de verklaring wordt voorts ge zegd: beide hoogleraren zijn tot hun conclusie gekomen enkel en alleen wat het eerste punt betreft omdat de men sen, die worden aangewezen als deel nemers aan de subversieve beweging op het moment, dat zij als zodanig zou den zijn opgetreden, sinds lang uit In donesië weg waren. Wat betreft het tweede punt, omdat zulks uit brieven van de arrestanten met volstrekte dui delijkheid zou zijn gebleken. „Deze lichtvaardige conclusies zijn in flagrante strijd met de meest elemen taire beginselen van het strafproces recht, aangezien alleen het gerechtelij ke onderzoek de juistheid van een op gegeven alibi kan vaststellen, terwijl verklaringen van verdachten zelf zonder meer nimmer als bewijs kunnen wor den aangenomen", aldus deze verkla ring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1