13e Haarlemse Voorjaarsbeurs officieel geopend Personeelsbeleid wordt op een moderner leest seschoeid In Zandvoort worden Zaterdag 28 bouwkaswoningen overgedragen Pater Vlaar overleden Hoort een rijwiel bij d( huishouding P Oruismje ,v VREEMDE GEBEURTENIS IN NACHTELIJK HAARLEM Modelwoning aan de Zwaanstraat Pantoffelheldartikel kwam ter sprake In klooster te Yenlo BEGROTINGSBEHANDELING HAARLEM HAARLEMSE RECHTBANK MAAT. ANTHRAGIET VRIJDAG 4 MAART 1955 PAGINA 3 N. VAN BREEMEN Co. TEL 10070 Zware verkeer uit centrum Kort allerlei een 19 cent sigaar kwaliteitvoortreffelijk! Nutsspaarbank Haarlem IJsbaan Kleverlaan gesloten Oneerlijke buffetbediende ingesloten Bioscopen Beurs van Amsterdam Beurs van IV-- Vnrl Tentoonstellingen Concertgebouw Grote of Sint Bavokerk Er gebeuren in Haarlem vreemde dingen. Zo vreemd, dat zij alleen in het nachtelijk uur geschieden kunnen. Het was uit oprechte bewogenheid over het in de gemeenteraad besproken lot van de aloude Vishal, dat enige Haarlemmers onlangs, terwijl over de Grote Markt de meditatieve stilte van de nacht hing, zowel deze Vishal als de daartegenover gelegen Hoofdwacht aan een uitwendige inspectie gingen onderwerpen. Die Haarlemmers behoor den tot de Sociëteit, welke o.a. bekend staat om haar gehechtheid aan het historische stadsschoon en welker zetel niet toevallig in het hart der stad, aan de Grote Markt, gelegen is. Tot hun verrassing bleek de Hoofdwacht ontsloten en voor ieder belangstellende toe gankelijk. De nachtelijke exploranten ontstaken het licht, doch von den geen ander onraad dan zij zelf belichaamden. De politie werd ge waarschuwd, doch deze dienaren der wet bleken zozeer geoefend in de bestrijding van de ondeugd der lichtgelovigheid, dat zij de alar merende berichten niet ernstig namen. De door dit alles enigszins verbijsterde sociëteitsleden zijn toen op hun schreden teruggekeerd en hebben, drastischer middelen aangrij pend, opnieuw de open poort van het heiligdom der Vereniging Haerlem nog verder geopend en zich uit plichtsbesef zo luidruchtig gedragen, dat enige surveillerende agenten er in letterlijke en figuur lijke zin „niet meer langs konden". Eerst toen zijn de maatregelen getroffen, welke in een ordelijke en op veiligheid gestelde stad, als Haarlem getroffen dienden te worden Het verhaal klinkt ongeloofwaardig. Wij zouden het dan ook niet hebben geloofd als het ons niet van zo geloofwaardige zijde was medegedeeld. Misstanden? Weineen. Maar wel een vermeldenswaar dige anecdote. keersplan zo spoedig mogelijk in de raad zou worden behandeld. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) trad voor de voetgangers in het krijt. Vooral in het centrum van de stad met name werd herinnerd aan de situatie in de Gierstraat waar de trottoirs te smal zijn en vaak tegen de muren nog fietsen worden neergezet, ontstaan moeilijkhe den. Het was mejuffrouw Bolsius opge vallen, dat het opruimen van de sneeuw op de straten zo traag geschiedt. Kan de politie de bevolking niet op deze ver plichting tot opruimen wijzen? De heren De Landmeter (C.H.) en Fib- het zware verkeer om de stad heen lei den. Hij vroeg de aandacht van B. en W. voor de situatie die straks zou ont staan wanneer het viaduct gereed is in de Zandvoortselaan en de bussen Am sterdamZandvoort de weg Noord-Zuid kruisen. Mevrouw Scheltema (V.V.D.) beval de inschakeling van studenten aan voor het houden van een verkeerstelling, ook zij had bezwaar tegen het toelaten van het zware verkeer in de binnenstad. Grotere vrachtwagens kunnen beter hun weg kiezen door de Wilhelminastraat dan door de Gierstraat. De heren De Landmeter (C,H,) en Fib- be (V.V.D.) brachten de geïmproviseer de vluchtheuvel bij de Houtbrug in 't gesprek. De eerste zag in deze vlucht heuvel een belemmering voor het snel verkeer. Uit de beantwoording van de burge meester op de gestelde vragen noteren wij het volgende: Een politiepost in Ood-Schoten is nodig, maar vraagt meer personeel. Een verkeerstelling heeft alleen nut wanneer ze goed wordt gedaan en alle omstan digheden van oorzaak, tijd en plaats die op het ongeval betrekking hebben, kun nen worden geregistreerd. Voor het aan brengen van een verkeersvlag voelde mr Cremers weinig. Over de verkeers situatie in Spaarndam zal met de wijk raad worden overlegd. De suggestie van de heer Prikkel om op de borden de verschuldigde parkeer- gelden aan te geven nam de voorzitter gaarne over. Ook de burgemeester wilde in de toe komst het zware verkeer uit het cen trum van de stad verwijderen; althans overdag. De winkelstand zal gewaar schuwd worden, zodra maatregelen van een verkeersverbod worden overwogen. Tegen wielrijders die op trottoirs par keren zal worden opgetreden. Met deze mededeling was mejuffrouw Bolsius te vreden. Aan het adres van de heer Spek werd opgemerkt, dat een kortere busdienst Oost-West. zonder langs het station te rijden, onderzocht zal wor den. De heer Balm werd toegezegd, dat B. en W. contact zullen opnemen met de betrokken organisaties over de sluitings tijden in het hotel-, café- en restaurant bedrijf. Advertentie Zaterdagmiddag om half drie zal de burgemeester van Zandvoort, mr H. M. van Fenema, als voorzitter van de plaatselijke commissie voor het bouw- sparen, officieel 28 woningen aan de Frans Zwaanstraat overdragen aan de eigenaren-bewoners. De huizen zijn ge bouwd door bemiddeling van de Bouwkas van Nederl. Gemeenten, die nog 24 wo ningen aan de P. Leffertstraat en de Tolweg in aanbouw heeft. In Bloemen- daal zullen door deze semi-overheids- instelling huizen gebouwd worden bij de Juliana van Stolberglaan, in Heem stede aan de Troelstrastraat en de Da Palestrinalaan, en in Bennebroek aan de Fazantenlaan. Wij zijn in de 'gelegenheid geweest om een van de juist gereedgekomen woningen aan de Fr. Zwaanstraat te bezichtingen. Het vriendelijke huisje op nummer 22 dat daartoe was uitverko ren behoort toe aan het echtpaar De Jager. In samenwerking met de firma Stoutenbeek te Beverwijk heeft een Zweedse binnenhuisarchitecte mevrouw Erikson getracht van dit huisje een mo delwoning te maken door toepassing van de moderne denkbeelden op het gebied van de meubilering en inrichting. Men vindt er dan ook allerlei meubeltjes van opmerkelijke vorm, die weliswaar prettig handig aandoen, maar toch een zekere schriel- en broosheid niet kunnen VERPAKKING Geurig CEDERHOUT, per Kist van 50 stuks: f 9.50 GROTE HOUTSTR. 81, HAARLEM Het spaaroverschot bij de Nutsspaarbank Haarlem was gedurende de afgelopen maand hoger dan ooit bij de spaarbank is voorgekomen. De inleggingen bedroegen f 1.907.059.en de terugbetalingen f 1.003.268.zodat het spaartegoed groei de met een bedrag van niet minder dan f 903.791.Het totaal spaartegoed bedroeg per ultimo Februari f 36.450.440.—. Universiteit en na zijn doctoraal exa men werd hij benoemd tot leraar aan het Augustianum te Eindhoven. Toen de plannen om ook in Haarlem een katholiek jongenslyceum op te richten concrete vormen aannam be noemde het definitorium der Nederland se Augustijnen-provincie in Mei 1922 pater Vlaar tot rector van het Trini- teitslyceum. Nog in dezelfde maand hield hij des Zaterdags zitting in de R.K. school aan de Cruqiusstraat voor inschrijving der eerste leerlingen. Op 5 September van hetzelfde jaar opende rector Vlaar het eerste schooljaar in de Sint Aloysiusschool te Overveen Groot was uiteraard zijn vreugde toen hij niet lang daarna zijn leerlingen kon begroeten in de eigen school aan de Zijlweg. Velen betreuren het, dat de rector in 1946 uit Haarlem vertrok, toen hij benoemd was tot prior in Venlo. Zes jaar later keerde de oud-rector echter naar Haarlem terug. Toen als prior van het Haarlemse convent. Wegens ziekte moest hij helaas twee jaar geleden de Haarlemse gemeen schap weer vaarwel zeggen en ver trok hij opnieuw naar Venlo, waar hij gisteravond is overleden. Een schets van karakter en ver diensten van de in Haarlem en daar buiten, maar vooral bij zijn oud-leer lingen zo geliefde pater Vlaar zullen wü opnemen in ons blad van morgen. De ijsbaan aan de Kleverlaan is gis teravond voorlopig voor het laatst ge opend geweest. Door de scherpe zon overdag is het ijs n.l. zo brokkelig en slecht berijdbaar geworden, dat de baan in ieder geval voorlopig niet meer open zal gaan. Gisteren is door de Haarlemse poli tie de 23-jarige buffetbediede H. D. uit Haarlem aangehouden en in gesloten, die een paar weken ge leden een radiotoestel heeft gestolen uit een hotel te Amsterdam. Enkele da gen geleden heeft hij nog 20.- gesto len uit een cafetaria in Haarlem waar hij werkzaam was. Advertentie Bovenstaande foto toont pater Vlaar bij zijn afscheid van het Triniteits- lyceum, toen hij zijn leerlingen toesprak. Op 73 jarige leeftijd is gisteren te Ven lo overleden pater Th. Vlaar, oud rector van het Triniteitslyceum te Haarlem en ook oudrector van het Haarlemse Augustijnerconvent. Pater Vlaar was reeds geruime tijd ziek en de laatste maanden, nadat in September vorig jaar een ongunstige wending was ingetreden, is zijn toe stand geregeld achteruit gegaan. Pater Vlaar werd geboren op 11 Juli 1881 te Zwaag en hij ontving zijn gymna siale opleiding aan het college der Kruisheren in Uden. Op 21 September 1900 trad hij te Eindhoven in de orde der Augustijnen en op 23 September 1904 legde hij zijn eeuwige geloften af. Hij werd priester gewijd op 11 Augus tus 1907 in de kathedrale kerk te Utrecht. Na zijn wijding studeerde hij wis- en natuurkunde aan de Utrechtse Advertentie wekt U toch liever niet de indruk reeds de vijftig ge passeerd te zijn. Heel veel hangt het af van de regen mantel of -jas die U kiest. Kom 's kijken bij LIPPITS en kies een model dat U net zo jong maakt als U (graag) bent. anno 1896 KRUISWEG 72 - HAARLEM (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 4/3 3% Wed. 1953 103% 3'A Ned. 1953 102% 3% Ned. 1948 100% 3% pCt. Ned. 1950 100 3% Ned. 1954 100H 3% Ned. 1955 100% 3-3'/2 Ned 1947 100% 100% 3 Ned. 62-64 oei. fac. 101% Inschr. Grtbk 1946 3 pC 100 y2 Ned. Handel Mü eert 227'% A.K.U. 300 306 Van Berkers Patent 171% Calvé-Deift eert 264 Van Gelder 274% Kon. Hoogovens eert 281% Unilever cert. 383 381 Ned. Kabel 272% Philips 365% 360 Nieuwe Philips' 355 351% Kon. Petroleum 567% 367% ..Amsterdam" Rubber 113%, 114% Holl Amerika bun 190% 191 Kon. Ned. Stoomb. Mn 177% 178 Ned. Scheepv. Unie 180% 179 H.V.A. 246% 146% Deli MI1. Cert. 141% 142 2/3 3/3 54%* 54% 128% 128% 71% 70% 51% 51% 95% 96% 110% 110% 79% 79% 44% 44% 87 86% 74% 75% 63% 63% 60 59% 83% 83% 28% 28% 80% 79% Stemming: prijshoudend uit. De overheersend-naïeve toon in de tekst van Jörgen Tesman was gedeeltelijk verdwenen; desondanks maakte George Devnie van de domme, onnozele geleerde een alleszins aanvaardbare figuur in een knappe, boeiende rol; een jonge echtge noot, die verrukt is over het geringste te ken van genegenheid van zijn vrouw 1 Rachel Kempson als mevrouw Elvsted en Mich. Warre als de zwakke Eljert Lövborg bleven voor het befaamde nuchtere Neder landse toneelhart te koel en te vlak. Ver kade maakte ongeveer een kwart eeuw ge leden van Eljert bij zijn eerste opkomst dadelijk de schuchtere, ietwat linkse, be keerde zondaar, die bij zijn vroegere vrien den zijn houding niet kan vinden. Dat on middellijk en onberedeneerd aanvaarde keurstempel van innig toneel miste men bij de Engelsen grotendeels. Mich. MacLl- ammoir als Brack was naast George Devine de enige, die men zonder meer met vreugde accepteerde. Hij gaf wél de steeds wisse lende schakering in zijn zegging, met on- ontleedbare tinten in toon en kleur, waar door hij van zijn uiterst zelfverzekerde fi guur een zeer boeiende en mooie rol maakte. Zo werd het een interessante, vooral tech- nisch-knappe, op essentiële punten geen voldoening gevende voorstelling met over tuigend en boeiend samenspel en enkele hoogtepunten, in een prettig en gelukkig geslaagd décor van Motley. De Engelsen deden, terecht, geen moeite om het Neder landse publiek door tempo en bijzonder duidelijke nadruk tegemoet te komen; niet temin verstond een gedeelte van de goed bezette zaal het Engels zo goed, dat het ook lachte, wanneer Ibsen alleen cynisch wilde zijn. Peggy Ashcroft sprak enkele hartelijke woorden van sympathie en erkentelijkheid na de voorstelling, welke in samenwerking niet de Haarlemse Kunst Gemeenschap was georganiseerd. Voor de kennismaking zijn wij in elk geval zeer erkentelijk., Demonisch is geen te groot woord voor Hedda Gabler, de trieste heldin van Ibsen's gelijknamig stuk. Zij is ont stellend leeg, koud en laf; zij heeft geen andere verwachting van het leven dan dat zij sterven zal van verveling, zij drijft een grote, maar zwakke geest tot een moedige daad", zijnde zelfmoord, en zij verbrijzelt bewust uit koude verbittering de illusie van onbaatzuchtige, begrijpende liefde tussen twee mensen. Ibsen geeft daar een scherp gekarakteriseerde kilheid, welke huiverend- mooi en aangrijpend toneel kan scheppen. Gisteravond, toen een Engels gezelschap „Hedda Gabler" in de Stadsschouwburg speelde, wachtte men daarop echter tever geefs, want Peggy Ashcroft liet de koude diepte van dat onbevredigde, egoïstische vrouwenhart niet voelen. Het was een in teressante verschijning, haar gebaar was onuitgesproken mooi, zij suggereerde nu en dan vrouwelijke ondoorgrondelijkheid, zij liet ons voelen, dat haar huwelijk met de naïeve en droge Jörgen (hier George) Tes man een misluking was, welke haar van het begin af gruwelijk irriteerde Ook als wij echter in aanmerking nemen, dat de Engelse tekst elders de nadruk legt dan de Nederlandse en ook een andere gevoels waarde heeft, blijven wij toch in de zeg- missen, welke aan elke figuur haar eigen ging de schakering en de wisselende kleur leven geeft. Juist die subtiel tot uiting ge brachte wisselende stemming kan de sfeer en de achtergrond scheppen, welke het on weerstaanbaar meeslepende, aangrijpende accent geven aan groot en onberedeneerd aanvaard toneel. Deze allesbeheersende, schone voldoening heeft Peggy Ashcroft ons niet kunnen geven. Het was berede neerd, niet ontroerend, ofschoon ook kil heid kan ontroeren. CINEMA PALACE; „Rob Roy, de schelm van Schotland" 14 jaar. Tijden; 2 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Gangsters aan de Rivièra" 18 jaar. Do.: „Complot der 39 stappen". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2 4 15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Verdacht van spionnage" 18 jaar. Tijden; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft" a. j. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: „Quo Vadis", 14 jaar. Tijden: Vr. Za. Ma. en Di.: 8.15 uur. Zo.: 1.45, 5 en 8.15 uur. Do.: „I married a witch" 8.15 uur. REMBRANDT: „Ehapsodie" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Piraten der ijszee" 14 jaar. Ma. tot en met Do.: „Shane" 14 jaar. Tijden: Vr. en Za.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: 2.30 en 8 uur. STUDIO: „The little kidnappers", a. 1. Tij den: 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: tot en met 11 Maart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw. Geopend: Vr. 4 Maart 1—5 en van 711 uur. Overige dagen van 105 en van 711 uur. Zo. van 15 en van 711 u. Zondag 6 Maart: Jubileumvoorstelling Van de „Kilima Hawaiians" 8 uur. Dinsdag 8 Maart: N. Ph. O. 8e concert, •erie D. Sol.: Antonio Janigro, cello, 8 u. Donderdag 10 Maart: Concert door Toon- kunstorkest o.l.v. Marinus Adam, 8 uur. vrijdag 11 Maart: Jeugdconcert N. Ph. O. o.l.v. Marinus Adam, 16 en 19.30 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals. Geopend op werkdagen van 1016 uur en Zo. van 13—16 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Leffelaar: Schilderijen, aquarellen en te keningen van leden van de „Zeester". Geopend van 105 uur; tot 12 Maart. Huis met de kogel: Schilderijen van H. F. Boot. Geopend van 1018 uur behalve Zondag, tot en met 12 Maart. Huis van Looy: Tot 13 Maart: tentoon stelling van producten van handwerk, han denarbeid, tekenen en fotografie. Ge opend op werkdagen van 10—17 uur; op Zondag van 1417 uur en 's avonds van 20.30—22 uur. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div Een nadeel voor de titelrol lijkt ons, dat de regie van Peter Ashmore enkele tegen stellingen in Ibsen's stuk heeft verzacht, waardoor Hedda's harde onvoldaanheid veel minder scherp uitkomt. Tante Julia bij voorbeeld was wel bezorgd en zorgend, maar de belangloze, naïeve goedheid, welke Ibsen heeft getekend, kwam niet voldoende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3