Goed geoutilleerde keuken de trots van Amerikaanse vrouw „ROOD VUUR" op de show Puistjes Twee Rotterdamse inbrekers lopen in self opgezette val mmm Vrijspraak voor Groninger na vijf maanden voorarrest Belgen beschuldigen de Nederlandse overheid unfaire practijken" van Machtspositie Indonesische communisten Studiehoofd Bijzondere voor de O credietverlening middenstand Keukens om in te wonen of woon kamers waarin huishoudelijk werk gedaan kan worden ROOFOVERVAL IN KERKRADE NU OPGELOST? D.D.D Brief van „notaris" wekt argwaan „Poffende" klanten bleken als getuigen weinig betrouwbaar Enschedese politie plakt bon op de ondeugdelijke fiets AANSLAG OP Sjah van Perzië? Dameshanden RmER Spaak op doorreis op Schiphol Velen niet op de hoogte VRIJDAG 4 MAART 1955 PAGINA t Oven op armhoogte Tien tegen één! Hardnekkig zwijgende mannen gearresteerd AV 4 Aanvankelijke ontsnapping baatte niet Vaticaanse instructies voor legeraalmoezeniers Broodbezorger bijna dupe van wanbetalers Franse aviatrice breekt afstandsrecord Herziening militaire kost winnersvergoeding Brandstoffenbijslag voor komende week verdubbeld West-Duitse politie grijpt samenzweerders ruwoFschraal?, „In nabije toekomst geen oorlog te verwachten" Het afgebroken radiogesprek „Geen censuur" volgens Verenigde Naties Brand op de „Baarn" Advertentie Vele Amerikanen hebben de gewoonte bezoekers direct rond te leiden door hun woning. Voor zover ze deuren hebben in hun moderne hui zen (ze hebben een hekel aan deuren, en daarom laten moderne archi tecten deuren zoveel mogelijk weg) staan die gemeenlijk open, zodat men in slaapkamer en badkamer en overal tegelijk in kan kijken. Maar het eerste vertrek waar zij hun bezoeker bij de rondleiding naar toe zullen brengen is de keuken hun trots en glorie. De gastvrouw denkt er niet eens aan, dié doodgewone muurkastjes te openen, ze gaat recht op het gestroomlijnde aanrecht toe, dat er als een soort stalen buffet uitziet, en wanneer de bezoeker denkt dat ze bezig is een ovenklep te openen, heeft hij het mis, want hij kijkt in de ronde opening van een ingebouwde electrische wasmachine. Onder aan de wasmachine zit meteen een electrische droger ingebouwd; niet on- practisch. Maar waar is dan toch de oven? O, die? Die zit in de muur. Het is zo onplezierig voor de huisvrouw zich voor een hete oven te moeten bukken, daar om is in de moderne keuken de oven op armshoogte ergens in een muur geplaatst. Heel opvallend en discreet is een warmtemeter voor de oven op de rand ervan aangebracht, en als de gastvrouw er niet uitdrukkelijk op zou hebben gewezen, zou men de hele oven nooit gevonden hebben. Fornuis? Wei fornuizen zijn zo onhandig, moderne Amerikanen doen bet tegenwoordig al leen met ingebouwde electrische kook platen in het stalen „buffet". Maar wat zit daar dan in die ruimte onder de kookplaten? Alleen maar een opberg ruimte voor pannen. En is er een elec trische bordenwasser? Maar natuurlijk! Weer onthult het gestroomlijnde buffet een ruimte en schuift er een fraai ap paraat te voorschijn, waarin men gerei, borden en glazen bergt, zeep en water mengt, de zaak sluit, de motor aanzet en alles dan een tijdje vergeet. De in houd droogt zichzelf automatisch, na het spoelen. Maar wat is dat. meubel eigenlijk, dat daar op de grond staat en dat een dichte boekenkast 'ijkt, of een kist voor linnen. Dat? Is de vervulling van de droom van de huisvrouw: de diep- vrieskast. Het wonder der wonderen, en het is weer één van de voorwerpen, die bij de Amerikaanse vrouwen nummer een op de lijst van „noodzakelijkhe den'' staan. Daarom is de Amerikaan se industrie begonnen met diepvries- kasten in alle mogelijke vormen op de markt te brengen. Er zijn er, die er uitzien als ijskasten, met prachtig verdeelde ruimte voor eieren, melk, groenten, fruit, gevogelte, vlees, vis, brood. (Er is weinig wat niet bevro ren wordt). Er zijn diepvrieskasten, die als een rpeks kastjes tegen een bovenmuur zijn bevestigd. Er zijn an dere, waar sierlijke meubels van wor den gemaakt en die men zelfs ge bruikt om woonkamer van keuken af te scheiden. Soms ook zitten diep- Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DU RYE A gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DU RYE A zijn mislukkingen uitgesloten. Maarlaat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk by DURYEA. Dan pas weet hy, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Het is de Kerkraadse politie gelukt, de twee daders op te sporen van de mislukte roofoverval, welke verleden week werd gepleegd op een wisselkan toor aan de grensovergang Panneshei- de te Kerkrade. Gelijk bekend, dron gen twee mannen het wisselkantoor binnen, juist toen de 18-jarige employé van plan was het kantoor te sluiten. Deze employé werd neergeslagen. De dieven waren echter op de vlucht ge slagen, toen de employé bijkwam en om hulp begon te roepen. De Kerk raadse politie heeft thans de 30-jarige schilder P. P. en de 28-jarige koopman H. S. gearresteerd. Hoewel beide per sonen hardnekkig blijven ontkennen iets met deze roofoverval hebben uit te staan, kreeg de politie overtuigende bewijzen in handen, dat beide Kerk radenaren deze overval hadden ge pleegd. Zij zullen Zaterdag aan de of ficier van justitie te Maastricht worden voorgeleid. vrieskasten verboi gen in de „ontbijt- bar". Een diepvrieskast is natuurlijk iets anders dan een electrische ijskast. In de ijskast wordt alles slechts op een temperatuur iets onder het vriespunt gehouden, maar in een diepvrieskast wordt alles tot vele graden onder nul bevroren. En het is werkelijk een weel de. Midden in de winter eet men „verse'-' aardbeien, verse groenten uit eigen tuin. Als er onverwachte gasten komen, heeft men geen provisiekast met in gemaakte, maar met verse, groenten, fruit, vlees en vis. In dit nieuwe jaar nu beginnen ver schillende grote Amerikaanse firma's het aanzien van de keuken zo te ver anderen, dat die ei als een huiskamer gaat uitzien. Er zijn in dit soort al modelkeukens te bezichtigen, die be paald indrukwekkend zijn wanneer men bedenkt dat het keukens en géén woon kamers zijn. Het belooft wat voor de toekomst. Alle kasten zijn ingebouwd in de muren, niets steekt uit. De muren en kasten zijn niet meer wit, noch ook bestaan ze uit het blanke staal, maar ze zijn met warme mooie houtsoorten bekleed. In het midden staat op elegante pootjes de diepvrieskast, gecamoufleerd als tafel. Er boven hangt een aardig open kastje met verschillende soorten glazen. Het aanrecht is van plastiek materiaal, maar heeft een warme kleur. Er is een zitje met een laag houten tafeltje en een paar welgevormde stoel tjes. De vloer is bedekt met smaakvolle plastiektegels, die een egale bedekking vormen. De ramen zijn breed en voor zien van gordijnen en overgordijnen; het aanrecht dat er langs loopt is zo gecamoufleerd dat het evengoed een brede vensterbank zou kunnen zijn. Het schijnt dus dat de Amerikanen zelf wat moe worden van alle ge stroomlijnde pracht en weer terug willen naar een huiselijke keuken. Alleen.... het zal niemand hoeven te verwonderen, dat wanneer de indus trie erin zal slagen om werkelijk de moderne keuken het aanzien van een In de moderne Amerikaanse keu ken bevat het stalen aanrecht inge bouwde kookplaten, ingebouwde electrische bordenwasser, enz. echte woonkamer te geven, spoedig de architecten daarvan gebruik zullen gaan maken, en er straks in de nieuwe huizen en flatgebouwen öf geen keu kens óf geen woonkamers meer zullen zijn, maar slechts keuken-woonka mers. Dat spaart immers ruimte, dat spaart immers geld, dat is zo effi cient.... en zo echt iets voor de Amerikanen. M. L. Advertentie GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De i'euk bedaart, de ziekte- hemen worden gedood. ZEEP van zijn maat te noemen, doch de re cherche wist deze man na intensief speuren aan te houden in zijn woning. Het bleek de 30-jarige caféhouder J. H. te zjjn, die aanvankelijk ontkende iets met de inbraak te maken te hebben. Bij de Rotterdamse politie kwam Woensdag de heer S. uit de Hillelaan met de mededeling, dat hij die morgen een brief ontvangen had, waarin hij en zjjn vrouw uitgenodigd werden een be zoek te brengen aan een notaris in Kralingen. Dit moest 's avonds om zeven uur geschieden. Omdat hem bleek, dat de naam en het adres van de notaris gefingeerd waren, nam hü de politie in de arm. Kennelijk was het de bedoeling het echtpaar weg te lok ken om een inbraak mogelijk te ma ken bij de 76-jarige weduwe Z., die op de eerste verdieping woont en een ca fé heeft in de Hillelaan, waar zij tot 's a\onds tien uur verblijft. De politie maakte met het echtpaar de afspraak, dat zij inderdaad tegen de aangegeven tijd moesten weggaan. Enige rechercheurs vatten post in het pand en een ander stelde zich buiten op. En zowaar toen het echtpaar ver trokken was, kwamen er twee mannen, die met een valse sleutel het pand bin nengingen. Zij vernielden een boven licht in het portaal, de ene indringer gaf de ander een „zetje", deze klom door het bovenlicht en Het zich geruis loos zakken. De andere liep daarna plotseling naar buiten om #de zaak te verken nen. De man liep pardoes tegen een politieman op, die voor de deur op post stond. In de consternatie wist de man te ontkomen, achtervolgd door de rechercheur, die hem nog enige waarschuwingsschoten nazond en daarna een schot op de benen richt te. Hij ontkwam in de duisternis. De tweede man werd gearresteerd. Hij was de 21-jarige varensgezel J. F., die in bezit was van een ploertendoder en een dolkmes. H;j weigerde de naam Het officiële pauselijke mededelingen blad „Acta Apostolicae Sedis" publi ceerde gisteren de inleiding tot het za ligverklaringsproces van Pius IX. Voorts Publiceerde het een instructie van 5 Artikelen, betreffende de regels waar- Aan de reguliere legeraalmoezeniers on derworpen zijn Zij worden uitgegeven ö°or de congregatie der Religieuzen. Dok worden voorschriften gepubliceerd betreffende emigranten-priesters, waar- *a Aan dezen enige belangrijke privile ges verleend worden. Zij gaan uit van Qe H. Congregatie van het Consistorie, Spoedig bleek, dat in zijn linkerboven arm een kogel zat, die kennelijk uit het pistool van de politieman afkom stig was. Blijkbaar was het een ge ketste kogel. Ontkennen mocht toen niet langer baten. „Rood Vuur" heet het satijnen jurkje, dat dit lieve meisje draagt op een kinder-modeshow in Parijs. Het pakje van haar vriendje heet „Saint-Germain- des Prés". Het bestaat uit een rode Corsicaanse broek, afgezet met Schotse ruit en een luchtig strand-bloesje. I Vijf maanden lang heeft de 43-jarige broodbezorger J.Z. uit Groningen in voorarrest doorgebracht, omdat er een zaak tegen hem aanhangig was ge maakt van verduistering ten nadele van de R.K Coöperatieve Productie en Ver- bruiksvereniging „Zelf help" te Gronin gen. Hij zou gelden ten bedrage van 600.-- ontvangen van klanten niet heb ben afgedragen. Deze zaak blijkt bij de behandeling voor de Groninger Recht bank even verward als omvangrijk. Ruim dertig getuigen waren gedag vaard. a charge zowel als a décharge en onder deze reeks bevonden zich ve le huismoeders, die jaren achtereen brood hadden gekocht „op de pof". De kernvraag was: heeft, de bezor ger fraude gepleegd, of weten de klanten niet meer hoeveel ze „op de pof hebben gekocht?" Verdachte ont kende pertinent gelden te hebben ver duisterd. Hij had een moeilijke wijk met onge veer de helft „pof-klanten" en had reeds de grootste moeite de meest re cente leveranties te innen. Bedragen waarop geen „hoop" meer was boekte hij in het rood, hetgeen betekende dat hij er maar niet meer om vroeg. Toen ongeveer zes getuigen gehoord waren, was het de officier van Justitie duide lijk genoeg. De betrouwbaarheid van de poffende klanten moest sterk in twijfel worden getrokken. Hij deed afstand van het horen van andere getuigen. Ook de verdediging deeó zulks. De officier achtte opzet niet bewezen en vroeg vrij spraak. De verdediger mr Teuben wees er op dat zijn cliënt vijf maanden onschuldig in voorarrest had gezeten en vroeg on middellijke invrijheidstelling. De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak, sprak verdachte vrij en gaf opdracht hem onmiddellijk in vrijheid te stellen, welke mededeling op de volle publieke tribune met applaus en gejuich werd ontvangen. Het Franse ministerie van militaire luchtvaart heeft medegedeeld, dat de aviatrice Elisabeth Boselli, een Fran- gaise, het afstandsrecord voor de ,",mis- tral"-straaljagers heeft gebroken door een toestel van dit type in een ruk van Parijs naar Agadir in Frans Ma rokko te vliegen. Zü legde de 1.500 mijl af in drie uur en 33 minuten. Voor deze gelegenheid waren er extra-tanks aan het toestel bevestigd. Vorige week vloog Elisabeth Boselli met een zelfde type straaljager over een afstand van 625 mijl met een gemiddelde snelheid van 468,5 mijl per uur. Elisabeth Bo selli is niet slechts aviatrice, maar ook schrijfster, dichteres, schilderes en mu sicienne. Zij heeft een graad in politieke wetenschappen gehaald en kreeg haar brevet toen zij 18 was. (UP) De Enschedese verkeerspolitie ont wikkelt nieuwe methoden ter bevorde ring van de verkeersveiligheid. Onlangs werden in het kader van de landelijke verkeersactie honderden weggebruikers bekeurd. Thans echter is men tot een nieuw systeem overgegaan. Bij een grote textielfabriek werden 1200 rijwie len aan een nauwkeurige controle on derworpen. Alle gebreken werden ge registreerd op een kaart, die aan de fiets werd bevestigd. De eigenaren van de fiets werden vriendelijk maar drin gend verzocht de geconstateerde gebre ken 'zo spoedig mogelijk te doen ver helpen. De bewuste kaarten waren voorzien van de handtekening van de hoofdcommissaris van politie en bevat ten als waarschuwing tevens de mede deling, dat binnenkort nog straat-ver- keers-contröles zullen plaats vinden, waarbij bij het niet voldoen aan de voorschriften zonder meer proces-ver baal zal worden opgemaakt. Enige tijd geleden heeft het hoofd bestuur van de K.A.B. Limburg in een schrijven aan de minister van Oorlog aangedrongen op een grondige herzie ning van de kostwinnersvergoeding. De betrokken minister heeft het bestuur van de K.A.B. Limburg thans medege deeld. dat het vraagstuk van de her ziening der militaire kostwinnersver goeding in studie is genomen. Deze be studering zal geruime tijd in beslag nemen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de gemeen tebesturen bericht, dat hij goedkeurt dat de brandstoffenbjjslag voor de soci ale voorziening over de week van 6 tot en met 12 Maart wordt verdubbeld. Dit betekent dat deze brandstoffenbjj slag voor kostwinners en alleenwonen- den wordt verhoogd van 3.80 op 7.60 en voor kostgangers van 1.90 op 3.80 De Belgische reders en vishandelaars beschuldigen Nederlandse officiële in stanties van unfaire practijken. Het be treft hier de vestiging van een Neder landse vishandel in de Belgische plaats Oostende en het verstrekken van leugen achtige verklaringen door de Neder- (Vervolg van pagina 1) Hebben de communisten hier dus een overwinning behaald, elders hebben zij een belangrjjk verlies geleden. Zij zijn hun „partijlozen" kwijt. Bij de opgave van de symbolen voor de aanstaande verkiezingen (bij een grotendeels an alfabetische bevolking wel nodig) hard den de communisten m.I. bij hun sym bool „hamer en sikkel" als onder schrift opgegeven „PKI en partijlozen." Als motief daarvoor werd opgegeven, dat de PKI, de Indonesische commu nistische partij, op haar candidaats- lijsten ook partijlozen zou opnemen, die zich zouden kunnen verenigen met het programma van de PKI. Tegen deze omschrijving, die de PKI gelegenheid tot heel wat oneerlijke propaganda gaf, rezen onmiddellijk ai heel wat bezwa ren. De Indonesische regering benoem de een uit vier ministers bestaande commissie ad hoc, die zou onderzoeken of deze omschrijving van het symbool gewettigd kon worden. Deze commissie deed een half jaar over haar werk en toen staakten de stemmenTwee mi nisters zeiden: „het kan wel", en de twee anderen zeiden: „het kan niet." En toen was men nog even ver. Inmiddels echter hadden twee in de regering vertegenwoordigde isla- mietische partijen, de Nahdatul Ula- ma en de PSII, hun steun aan de re gering afhankelijk gesteld van het verdwijnen van de „partijlozen." De PKI nam toen het initiatief en nodigde de meest felle van de twee, de Nahdatul Ulama, uit om te trachten in overleg tot een oplos sing te komen. Dit overleg tussen Nahdatul Ulama en PKI vond plaats ten overstaan van vertegenwoordigers van de Indonesische kiescommissie. Men kwam overeen, dat de toevoe ging „en partijlozen" uit alle offi ciële stukken zou verdwijnen, maar dat de communisten het recht zou den behouden partijlozen in hun can- didatenljjsten op te nemen. Na het bekend worden van deze be slissing dreigde zich nog even een nieuwe complicatie voor te doen toen de communisten beweerden, dat zü de toevoeging „en partülozen" nu wel mochten handhaven op reclameborden e.d., daar in de overeenkomst slechts sprake is van „officiële stukken." De voorzitter van de kiescommissie beslis te echter, dat de toevoeging „partij lozen" ook daar moet verdwenen. Te- gelükertijd is echter bepaald, dat ook alle andere partüen geen toevoegingen op hun reclameborden e.d. meer zul len mogen zetten. Deze zullen alleen mogen bevatten het symbool en de naam van de partij, en dus geen toevoegingen zoals deze bü de Neder landse verkiezingscampagnes gebruike- lük zijn. Dj verkiezingspropaganda in Indonesië zal er wel door aan kleur verliezen. Inmiddels valt natuurlijk wel te ver wachten, dat de communisten in In donesië in toespraken e.d. toch zullen voortgaan met hun propaganda, dat partijlozen op de PKI moeten stemmen. Een deel- van het kwaad is reeds ge schied en dat kan niet meer ongedaan gemaakt worden. De West-Duitse politie heeft in Bonn een Pers gearresteerd die er van ver dacht wordt een samenzwering te heb ben ondernomen tegen het leven van de Sjah can Perzië die momenteel met zijn vrouw een bezoek brengt aan de Bondsrepubliek. Een andere verdachte Pers is waarschijnlijk achter het ijze ren gordijn gevlucht. Er studeren veel Perzische jongelui in West-Duitsland op beurzen, die des tijds door Mossadeq zij: uitgereikt. De jongelui zijn meest tegenstanders der kcninklijke familie. De politiebewaking tijdens het bezoek is dan ook streng. Óm de paar meter stond een agent toen de Sjah en zijn vrouw arriveer den. In Hamburg zijn een aantal stu denten met vacantie gestuurd op kos ten van de stad. (UP) landse overheid over de herkomst van een partij zeebaars. Men was in België al ongerust toen de Nederlandse firma zich in Oostende vestigde. Men schrok nog meer, toen op 28 Februari een partü gefileerde zee baars, voorzien van een attest van oor sprong, afgegeven door de Nederland se regering, naar deze onderneming werd gestuurd. De zeebaars kon niet van Nederlandse afkomst zijn. Neder landse vissersvaartuigen gaan namelijk niet naar IJsland waar deze vis gevan gen wordt. Eerst is door de Nederlandse overheid beweerd, zo wordt in een communiqué van de Belgische bond van reders en vishandelaars gezegd, dat de vis door Duitse vaartuigen in Nederlandse ha vens is aangevoerd. De Belgen geloof den dat niet. Toen kregen ze te ho ren, dat de vis in Duitsland was ge kocht, maar in Nederland is gefileerd. De Belgische reders en vishandela ren hebben nu bij hun regering gepro testeerd „tegen de vestiging van een Nederlandse vishandel in Oostende en tegen de unfaire practijken van de Ne derlandse overheid." Advertentie U geeft handen om trots op te zijn. Joep is een nijver ke reltje, dat een diepgaande studie aan het maken tB va' verschillende verschijn selen des levens. Laatst wilde hij enige inlichtin gen omtrent de Franse po litiek. Maar aangezien dat een dermate gecompliceerd fenomeen is, dat zelfs een volwassen mens er niet uitkomt, zei zijn moeder: „Er zijn sommige dingen die je nog niet kunt begrijpen". Joep kon echter onmogelijk be rusten in die opgelegde plicht tot onwetendheid. „Ik heb een grote kop", zei hij dus fier, „met veel hersens, en daar moet ook veel in". De Belgische minister van Buiten landse Zaken. Paul Henri Spaak, heeft gisteren enige minuten op Schiphol doorgebracht, waar hij uit Canada in Europa terugkeerde. Hij heeft op uitno diging van de Canadese regering een „vriendschappelük bezoek" aan Canada gebracht. Desgevraagd verklaarde de minister, dat zpn uitspraak ,.de eerste tien jaar geen oorlog", die hjj in Canada deed, wellicht verwondering heeft gewekt, nu sir Winston Churchill dezer dagen van vier jaar heeft gesproken. „De verkla ring is eenvoudig", aldus de Belgische minister. „Iemand vroeg me of ik de eerste tien jaar in een oorlog geloofde en mün antwoord was „neen". Ik kan alleen nog zeggen, dat naar mijn oor deel in de nabüe toekomst geen oor log is te verwachten". Weinig minuten nadat zün vliegtuig op Schiphol was geland, begaf de mi nister zich naar zijn auto om de reis naar Brussel te vervolgen. Een zegsman van de Verenigde Na ties heeft verklaard, dat er absoluut geen sprake was van censuur, toen de voorlichtingsdienst van de V. N. te Ge- nève een telefoongesprek van een Ne derlandse radiocommentator verbrak. Zoals gemeld, betrof het een gesprek van de heer Bob Kroon met de N.C.R.V. Van de zjjde van de V.N. werd ver klaard, dat deze organisatie nog nooit de tekst van een radiocorrespondent had bekeken voor deze werd doorgegeven. „De correspondenten bü de Verenigde Naties mogen echter slechts van de fa ciliteiten van de V.N. gebruik maken wanneer het V.N.-aangelegenheden be treft, en aangezien deze correspondent niet-V.N.-nieuws in zijn uitzending be trok, werd de verbinding verbroken", aldus de zegsman. Aan boord van het SS „Baarn" van de KNSM is onderweg van Balboa in de Panama-kanaalzone naar Pimentel in Peru brand uitgebroken in het tus sendek van ruim vijf. Veiligheidshalve heeft de gezagvoerder besloten naar Balboa terug te keren, waar de Baarn vanavond zal aankomen. Vóór die tijd hoopt de gezagvoerder echter de brand met eigen middelen meester te zün ge worden. (Van een medewerker) p het terrein van de midden stand speelt de credietverlening een uiterst belangrüke rol. De Nederlandse Middenstands Bank N.V. heeft zich uit de aard van haar functie op het terrein van deze credietverle ning in het büzonder gespecialiseerd. Daarbij wordt niet in de eerste plaats gedacht aan de handels- en bedrijfscre- dieten. De weg om van deze credieten te kunnen profiteren kent de midden stander in het algemeen wel. Zij kunnen beschouwd worden als het „gewone" bankcrediet. Anders staat het met de „bijzondere" credietverleningsvormen, welke berusten op door de Staat ge troffen regelingen. Daartoe behoren dan het Bijzonder Crediet, het Bedrijfs- uitrustingscrediet, het Industrieel Cre diet, het Vestigingscrediet en de Cre dieten voor Economische Samenwer king. Over elk van deze credietyormen zou den wü het een en ander willen opmer ken. Het Büzonder Crediet vindt toepassing, indien het bedrüf door bij zondere omstandigheden, echter bui ten de schuld van de ondernemer, in liquiditeitsmoeilükheden is komen te verkeren. Van een veelvuldige toepas sing van dit crediet kan zeker niet ge sproken worden, aangezien de „bijzon dere omstandigheden" buiten het bedrijf gelegen moeten zün. Voor deze crediet verlening komen niet in aanmerking be- drüven, die 5 jaar of korter bestaan en evenmin personen, die een enigszins be tekenende bron van inkomsten hebben buiten het bedrijf, waarvoor zü crediet aanvragen. Deze credieten worden verstrekt tot een maximum van f 30.000. Zij hebben een looptijd van ten hoogste 10 jaren, doch in het algemeen dient het opgenomen bedrag geleidelijk te worden terugbetaald binnen een kortere termün, welke steeds voor elk crediet afzonderlük wordt bepaald. De aanvra ger dient een dekking voor het crediet te geven, welke hü bü machte is te verschaffen. Aanvragen tot 2.000 moeten worden ingediend bij de Regionale Borgstel lingsfondsen; voor aanvragen boven de 2.000 dient men zich te wenden tot een kantoor van de N.M.B. Het Bedrüfsuitrustingscre- d i e t beoogt een eigenar van een middenstandsonderneming in de gele genheid te stellen zün bedrijfsUitrusting uit te breiden, te vernieuwen en/of te verbeteren. Het is duidelük, dat van deze hulp in de eerste plaats het am bacht en de kleine nüverheid profiteren. Het crediet kan ten hoogste f 30.000 per onderneming bedragen. Het spreekt wel vanzelf, dat de beoogde investeringen zowel technisch als economisch verant woord moeten zün. De maximum loop- tüd van het crediet is 10 jaar. Er zal zoveel mogelijk zakelijke en/of per- soonlüke zekerheid moeten worden ge geven. In het algemeen is de Bank verplicht het oordeel over deze crediet- verlening aan de Rüksnijverheidsdienst te vragen. Bedraagt het aangevraagde crediet niet meer dan 2.000, dan kan belanghebbende zün aanvraag richten tot het Regionale Borgstellingsfonds. Voor gevallen boven de 2.000 dient men zich tot de Middenstandsbank te wenden. Het Industrieel Crediet is ingesteld voor gezonde en levensvatba re industriële ondernemingen, die cre diet op langere termün behoeven als gevolg van de uitbreiding van zaken. Onder bepaalde voorwaarden kunnen bedrqven in oprichting van deze hulp verlening profiteren. Dit crediet kan in feite beschouwd worden als verlengstuk vanhet Bedrijfsuitrustingscrediet. Het minimum crediet bedraagt 30.000, het maximum 100.000. Aflossing van het crediet zal in het algemeen geleidelijk dienen te geschieden. Een termijn van 10 jaren mag niet overschreden wor den. Zoveel als mogelijk moet zakelüke en/of persoonlijke zekerheid gesteld worden. Het Vestigingscrediet kan alleen verleend worden aan midden standsondernemingen, welke behoren tot een bedrijfstak, waarin een z.g. Waarborgfonds is gevormd. De kruide- niers hebben hiertoe reeds in samen werking met Overheid en Midden standsbank het initiatief genomen. Dit fonds heeft in effecten en contan ten een onderpand bü de bank gedepo neerd. De Overheid verdubbelt de de posito en de bank geeft hierop drie maal zoveel crediet. Het Rük en het Waarborgfonds stellen zich elk voor 50 pet garant voor de credieten, welke door de bank worden verleend. De cre- dietaanvragen moeten worden ingediend bü het Waarborgfonds van de branche, waarin degene, die het crediet nodig heeft, zich wil vestigen, dan wel ge vestigd is. Een van de nieuwste credietvormen is het Crediet ten behoeve van Economische Samen werking. Het doel van dit crediet is te komen tot een zo efficiënt moge- lüke bedrijfsvoering bü een groep van middenstandsondernemingen. Daarbö is büv. gedacht aan een gemeenschap- pelüke verkooporganisatie of een ge- meenschappelük export-apparaat. Men denkt ook in de richting van samen smelting van een aantal bedrijven tot één onderneming. De credietregeling kan zowel gezien worden voor finan ciering van investeringen als voor ver schaffing van bedrüf skapitaal. Een maximum voor het crediet is niet vast gesteld. Ieder geval wordt op zijn ei gen merites beoordeeld door de Direc teur Generaal voor de Middenstand. Er zün dus mogelükheden genoeg. Men kan zeker niet beweren, dat er op het zo belangrüke terrein van de cre dietverlening voor de middenstand niet voldoende is gedaan. Wü zün er echter van overtuigd, dat het aantal midden standers, dat van deze mogelükheden op de hoogtj is, klein genoemd moet worden. Voorlichting op dit terrein is hoogst noodzakelqk. Het is ons bekend, dat aan deze voorlichting wel het een en ander is gedaan, maar misschien toch te weinig. Voor de Middenstands organisaties is hier een dankbare taak weggelegd. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5