Onderzoek naar echtheid van Han van Meegeren's Laatste Avondmaal heeft schatten geld gekost T.V.-commentaar Emigranten nemen afscheid Gevonden documenten bewijzen aandeel van Indonesische leger Politieagent met hond en hakmes te lijf Uit de pers Rampschade in Australië bijna 150 millioen HET DO DEIR VROUW Kinderen zijn edelmoedig LIEFDE in de OPVOEDING 25 Februari t/m 6 Maart motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. PROCES IN ZWOT.TE Animo voor emigratie neemt af Hoge Commissaris in Djakarta overhandigt fotocopieën Eerst het arbeids bureau raadplegen Te Veghel VRIJDAG 4 MAART 1955 PAGINA 7 AMSTERDAM 35' TENTOONSTELLING Probaan-opslagplaats bij Noordzeekanaal? Auto op gas Tewerkstelling in buitenland De infiltratie in Nieuw-Guinea PATER BISSONNETTE NEEMT AFSCHEID IN MOSKOU MINISTER MANSHOLT BEZOEKT BLOEM- LUST II Villa te Zeist uitgebrand Anders kunnen grote moeilijkheden volgen Opvarende van „Zuider kruis" verdronken Oosterse pracht voor nieuwe koning van Cambodja RAI Advertentt Opent 10-17 u. en 19-22 u. Laatste dag: sluiting 18 u. Entree f. Z- (incL bel.) De rechter-commissaris by de recht bank te Zwolle, mr. K N. Korteweg, is Donderdag begonnen met het horen van getuigen in de civiele procedure tussen de Utrechtse kunsthandelaren P. en L. Krijnen en de kunstbezitter D. G. van Beuningen uit Vierhouten. De eersten vorderen voor het instel len van een onderzoek naar de echt heid van „Het Laatste Avondmaal" van Han van Meegeren, dat in het be zit van Van Beuningen is, een bedrag van 300.000 gulden. De laatste ontkent dat hy opdracht heeft gegeven voor het doen van rei zen naar Zuid-Frankryk en meent ook verder dat veel te hoge kosten zy'n ge maakt. Bö interlocutoir vonnis van 24 Janu ari j.l. werd de zaak terugverwezen voor het horen van getuigen en een controle van de boeken van de kunst handelaren bevolen. Er zullen 21 ge tuigen worden gehoord, waarvan Don derdag twee zodat er wel enige ty'd zal verlopen voor een uitspraak in deze zaak kan worden gedaan. Velsen heeft de kinderziekten met de toevoeging van propaanlucht aan het hoogovengas thans geheel overwonnen. En het is wel gebleken, dat de klach ten, die aanvankeiyk geuit werden, niet aan de propaanlucht zelve te wij- kopen buiten de kwestie der schilde- De 49-jarige kunsthandelaar de heer M. Lagrand uit Brussel, die in ver band met talenkennis en relaties op verzoek en voor rekening van de gebr. Krijnen de reizen naar Zuid-Frank ryk had medegemaakt, werd het eerst gehoord. Hy vertelde dat hy niet veel voor de zaak had gevoeld, maar gezwicht was voor de schone beloften die de gebr. Kranen hem hadden ge daan. Hiervan is echter niets terecht gekomen. De heer Lagrand heeft in dit verband nog een party goederen ter waarde van plm. 10.000 gulden on der zön berusting die als onderpand dienen voor zön beloning. De eerste reis was zonder succes omdat in de door Han van Meegeren bewoonde villa een communistisch senator woonde die geen toegang wil de verschaffen. De tweede reis luk te het met behulp van een concierge die zich daarvoor liet betalen. Het grondige onderzoek van de villa bracht echter de gewenste voorschets van Van Meegeren en de voorwerpen die op het doek zyn afgebeeld niet te voorschyn. De accountant van de gebr. Krynen, de heer v. G. kreeg nog wel gelegen heid om te vertellen dat de heer v. Beuningen een bedrag van 99.000 gul gulden aan voorschotten had verstrekt maar zijn verklaringen zullen later wor den voortgezet omdat eerst de schilder- restaurateur C.J.S. uit Amersfoort werd gehoord. Het bedrag van 99.000 gulden was overigens niet alleen bestemd voor de onderzoekingen, maar ook voor aan' ten waren. Dat er in het voorjaar van 1954, toen propaanlucht toegevoegd moest wor den, klachten kwamen, was te wyten aan het feit, dat de installatie nog niet helemaal klaar was, en dat, mede daardoor, de menging niet zo verliep als wenselyk was. Vorig jaar zomer is de installatie geheel volgens de ei sen klaargemaakt, en reeds van Octo ber 1954 af is voortdurend, en in steeds toenemende mate, propaanlucht toege voegd, op sommige dagen tot een klei ne 20.000 M3 per etmaal. Hierdoor kon de gasvoorziening in de afgelopen kou de dagen zonder enige stoornis verlo pen. Klachten van de verbruikers zijn er niet geweest. De enige mogelijkheid is thans nog, dat er gevallen zyn, waar de pannen iets zwart worden. Dit kan alleen ge beuren, als de betreffende gascomforen oud zön of verkeerd zön afgesteld. Dit zwart worden komt, ook by verkeerd afgestelde branders, niet voor, zolang uitsluitend cokesovengas wordt ge bruikt. De toevoeging van propaan, geheel bestaande uit koolwaterstoffen, zal bij deze verkeerd afgestelde bran ders enige roet-afzetting veroorzaken. Dit verschijnsel kan echter op zeer eenvoudige wijze verholpen worden, nameiyk door de branders goed in te stellen, of, als dit niet meer mogelijk is, een nieuw toestel aan te schaffen. Het Gasbedryf heeft ook reeds ge ruime tijd een VoiKswagen rijden, die op propaanlucht rijdt. Deze wagen, die voor korte ritten gebruikt wordt, blijkt uitstekend te voldoen, maar of het ook voor andere gemeentelijke auto's toe gepast zal worden zal van de verdere ervaringen afhangen. Het grote voor deel is, dat een sterke aanslag door veel stoken niet meer voorkomt. Een nadeel echter is, dat de motor niet meer gaat „pingelen", waardoor de gebruiker dus niet meer een sein tje krijgt, dat er iets aan hapert. Maar omdat de Volkswagen dat toch niet doet, kon het in dit geval geen bezwaar opleveren. Bij TV kun je horen en zien: de KRO heeft ons gisterenavond ook laten rui ken. Men had aan tweeduizend kykers een pakketje met reukstrookjes toege zonden en aan de hand daarvan wer den verschillende tests afgenomen. Op zichzelf een, nog al kostbare, vondst dit smaak- en reukprogramma. Maar er werd helaas niet uitgehaald wat erin zat. Dit zün zaken waar heel veel boeiends over te vertellen valt als men het instructief doet. Dit bleek b.v. wel bp het zeer inte ressante verhaal over de geschiedenis van de zeep. Helaas echter, omdat men over te veel zaken wilde handelen en te popu lair wilde zijn bleef het geheel in de goede bedoelingen steken. Men schijnt er een heilige angst voor te hebben de mensen werkelyk bezig te houden en durft maar even onder de oppervlakte te gaan. En dan natuuriyk, zoals altyd tegen woordig, direct de telefoon er by om de kykers wat te laten vertellen over hun stukje zeep. Wat men toch in dat getelefoneer ziet is ons een raadsel. Een gemiste kans om een aardig onderwerp instructief en boeiend te behandelen, dit moet helaas onze conclusie zyn. Ook de televitrine kunnen wij niet be wonderen. Dit is geen praatje over snufjes op huishoudelijk gebied maar een uitstalling van luxe zaken die voor Nederlandse beurzen niet bereikbaar z«n. Het kinderuurtje heeft ons meer deugd gedaan. Vooral het marionettentheater van Bert Brugman is een grote attrac tie. J.v.S. rüen om. De verklaringen van de heer S„ die beweerde de enige vriend van Van Meegeren te zijn geweest en ze ker van hem de waarheid zou hebben gehoord als hij niet stelselmatig by diens ziekbed was geweest, leverden herhaaldelijk tegenstrijdigheden op. Volgens hem bestond het verschil in de twee „Laatste Avondmalen" hierin dat het door Han van Meegeren ge schilderde werk gemaakt was op een doek met een bokkenwagen met kin deren en het andere niet. Het doek in het bezit van Van Beuningen zou het echte zyn. Met het bokkenwagendoek klopt er echter iets niet. Volgens een briefje van Van Meegeren komen er twee kinderen op voor, de Röntgenfoto's vertonen echter een groep figuren. Het verhoor wordt 21 April a.s. voort gezet. Prof. J. de Quay, Commissaris van de Koningin in JV. Brabant, in een gemoedelijk gesprek met emigranten uit Canada, die op het ogenblik met vacantie in Nederland zijn; v.l.n.r.: Piet van Boekei uit Beers, Prof. de Quay, mevr. v. Boekei en Bert Donkers uit Boekei. Spontaan werd Donderdagmiddag een collecte gehouden onder de emigranten, die te Veghel hun afscheidsbijeenkomst hadden, ten bate van de watersnood slachtoffers in Australië. Mr Wall, de emigratie-attaché van Australië, die hier aanwezig was, was er kennelijk een beetje beduusd van en hoewel h« reeds een harteiyk afscheidswoord lot de aanwezigen had gesproken, beklom hy nog een keer de katheder om de hartelijke dank van zyn landgenoten uit te drukken voor deze spontane geste. De opkomst op deze vijfde afscheids- dag voor emigranten uit het N.C.B.-ge bied was overigens aanzienlek gerin ger dan die van voorgaande jaren. Ver leden jaar volgden nog 1100 aspirant emigranten een cursus, dit jaar waren er slechts 300 cursisten, verspreid over 17 cursussen. Evenals overal elders :n het land valt ook hier een afnemende emigratiedrang vast te stellen. De ge- De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië heeft in opdracht van Den Haag aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken een aantal fotocopieën overhandigd van documen ten, die werden aangetroffen by de infiltranten, die in October van het vorig jaar in de Etna-baai op Neder lands Nieuw-Guinea zijn geland. Deze documenten vormen een duidelijk be- wüs dat het hier een actie betrof die door het commando van het 25ste re- giment-infanterie van de Indonesische landmacht was georganiseerd en door een onder dit militaire commando re- sorterende eenheid is uitgevoerd, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Tegen de flagrante schending van het Nederlands grondgebied, zo wordt in de verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd, door de groep uit Indonesië afkomstige, mi litair geëncradeerde personen, die naar het bleek ten doel had een op omverwerping van het Nederlandse ge zag in dit gebied gerichte actie te gaan voeren, werd op 6 November van het vorig jaar bij de Indonesische regering te Djakarta een krachtig protest inge diend. Ter staving van hetgeen bij die gelegenheid onder de aandacht der Indonesische regering werd gebracht, en ook in verband met sedertdien door Indonesische autoriteiten afgelegde verklaringen, waarbij categorisch werd tegengesproken hetgeen van Neder landse zijde met betrekking tot deze infiltratie was meegedeeld, zyn thans de fotocopieën van de documenten overgelegd. Hierbij bevindt zich o.a. een foto van een door het bureau uitrusting van de staf van het 25ste regiment infanterie opgestelde ïyst van de aan luitenant Dimara (de commandant van de infiltranten) uitgegeven wa pens, van welke later een deel op de gevangengenomen infiltranten werd aangetroffen. Van enige wa pens werden tevens foto's overge legd. Sommige foto's tonen de wa pens met ingegrifte nummers, welke overeenstemmen met de op de lijst vermelde kenmerken. Verder werd aan de nota, die de fotocopieën vergezelde, een nomina- tieve opgave toegevoegd van de gevan gengenomen infiltranten. Hierop ko men onder meer voor de leider der in filtranten, de luitenant Dimara, een twaalftal leden van de afdeling „ka dervorming", welke de actie moest uitvoeren, alsmede achttien bewoners van de aan Nieuw-Guinea grenzende, Aroe-eilanden. Deze waren vóór het vertrek naar Nieuw-Guinea aan de mi litaire kern van de groep toegevoegd. De overigen van de 42 infiltranten zijn gedurende de tegen hen door de Ne derlandse militaire autoriteiten op Nieuw-Guinea ondernomen actie om gekomen. De Nederlandse regering heeft in de nota haar eerder uitgebracht protest met nadruk herhaald en daarin op nieuw op genoegdoening aangedrongen. Tenslotte wordt in de nota nog uiting gegeven aan het dringend verlangen en de stellige verwachting, dat de hoofd agent van politie Van Krieken, die door de infiltranten werd ontvoerd en naar Indonesisch grondgebied overgebracht, zeer spoedig de gelegenheid zal wor den gegeven zich ter beschikking te stellen van het Hoge Commissariaat der Nederlanden in Indonesië. Pater Bissonette, de kapelaan van de Amerikaanse ambassade in Moskou, die van de Russen aanzegging heeft gehad, dat hy uiterlijk morgen het land verlaten moet, heeft gisterochtend zyn laatste H. Mis in Moskou gelezen. Tal van functionarissen van de Westelij ke ambassades woonden de afscheids- dienst by. Pater Bissonnette en de aan wezigen waren erg onder de indruk. gadigden van dit jaar echter zyn voor- namelyk jongeren, die zich ginds in het boeren- en tuindersvak een toekomst hopen op te bouwen. De dag begon als gebruikelijk met een H. Mis, opgedragen door mgr W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, die de vertrekkenden nog een vaderlijk en bemoedigend woord toesprak en hun allen een medaille ter herinnering over handigde. „Monseigneur", zei Bert Don kers vrymoedig, die in Februari 1951 met zijn groot gezin uit Boekei naar Canada is geëmigreerd en die nu met verlof hier was, „Monseigneur, da moete aanhouwe, wa ge hier vanmorgen doet" en 's middags op de afscheidsbijeenkomst zei rector W. Bekkers, dat de bisschop hem had gezegd, dat hij dat nooit zou vergeten. Bert Donkers was niet de enige, die met verlof was. Er waren er wel een stuk of acht, die graag van de gebo den gelegenheid gebruik maakten om degenen, die op het punt staan de gro te stap te wagen, te vertellen van hun ervaringen. Dat ging allemaal heel gezellig en gemoedelijk. In de middag was het wat plechtiger. Toen sprak prof. dr J. E. de Quay, commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, die zei respect te hebben voor deze groep mensen, die een keuze hebben gedaan voor grotere zaken, dikwijls vanwege hogere doeleinden. Spr. wees er op, dat de emigranten kinderen zullen moeten worden van een nieuw land, iets wat aanpassing vereist. Zü hebben echter ook de taak in dat land een verster kend element te vormen, door het in brengen van hun geestelijke krachten. „Ik hoop, dat gij ware apostelen van de Kerk en ware ambassadeurs van Ne derland zult zijn", zo besloot prof. de Quay. Rector W. Bekkers spoorde aan tot een onbegrensd vertrouwen en drs Van Campen, secretaris van de Katholieke Emigratiecentrale zei, dat de emigran ten levenskunstenaars moeten zijn. Ook mr J. Metz, directeur van de Inspectie Zuid van het Rijksarbeidsbureau, sprak een hartelijk vaarwel. Mr Chapcott. emigratie-attaché van Nieuw Zeeland, gaf de emigranten nog enkele goede adviezen mee voor hun vertrek: hard werken, spaarzaam leven, maar ook blijven, indien enigszins mo gelijk in het eens gekozen beroep en contact en vriendschap zoeken met de bewoners van het nieuwe land en niet uitsluitend met de eigen landgenoten, waren de raadgevingen, die hij gaf en die nog eens werden onderstreept door de heren Wall en Wilbum, zijn collega's, respectievelijk voor Australië en Cana da. Donderdagmiddag bracht minister Mans- holt, vergezeld van zijn echtgenote, een kort bezoek aan de tentoonstelling ..Bloem- lust II" te Lisse. Zijne Excellentie werd ontvangen en rondgeleid door de heer Roos, voorzitter van de afdeling Lisse der Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het bezoek, dat een onofficieel karakter droeg, duurde onge veer 20 minuten. In een woning aan de Baarnseweg te Bos en Duin (gemeente Zeist) is Woensdag brand ontstaan, vermoede- lyk doordat vonken uit de schoorsteen op het rieten dak vielen. Nevelblussers uit Bos en Duin en uit Zeist werden naar de plaats van de brand gebracht. Ondanks het krachtig optreden van de brandweer, geassisteerd door militairen van het vliegkamp Soesterberg, waar de brand van de verkeerstoren af was waargenomen, kon men niet verhinde ren, dat de villa geheel uitbrandde. Een in de omgeving wonende man, die be hulpzaam was by de blussingswerk- zaamheden, werd door het instortende dak getroffen en moest met een ernstige wond aan de hand naar het ziekenhuis te Zeist worden vervoerd. De officier van Justitie bij de Bre dase rechtbank, eiste Donderdagmiddag twee jaar gevangenisstraf tegen de grondwerker H.B. uit Raamsdonk we gens poging tot doodslag. Op 28-Novem- ber was deze verdachte de wachtmees ter der rijkspolitie A. Nagtzaam met een hakmes te lyf gegaan. De politie man bleef in leven, omdat hij de sla gen kon afweren. Haat tegen de poli tie en tegen het openbaar gezag in het algemeen was de drijfveer van de ver dachte geweest. Hy was op een feestje geweest, dat gegeven werd door een vriend, die pas anderhalf jaar in de gevangenis had ge zeten wegens een aanslag op de rijks politie in Raamsdonk. Hy had daar het een en ander gedronken. Op weg naar huis had hy de wachtmeester met veel gerucht uit huis gelokt, zijn hond op de politieman afgestuurd en daarna was hij zelf met het hakmes ten aanval ge trokken. De officier noemde de ver dachte een zeer primitief mens, die, als hy drank op heeft, tot alles in staat is. Nog steeds zijn er jongeren, die uit sluitend met een paspoort op zak ons land verlaten om in den vreemde hun beroepskennis te vermeerderen of een andere taal te leren. Wie op deze wijze als stagiaire of volontair denkt te sla gen, vergeet, dat hij grote kans loopt moeilijkheden te krijgen, wanneer hij in het land van bestemming een werk en een verblijfsvergunning aanvraagt, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Daaraan zijn dan vaak hoge kosten verbonden, wel ke bij vooraf in orde maken niet in re kening worden gebracht. Een verder risico is gelegen in uitwijzing, waarbij de eventueel door de Nederlandse rege ring te maken kosten op de uitgewe zenen worden verhaald. Een en ander geldt evenzeer, wanneer men zelf reeds een werkgever heeft gevonden of van deze bericht heeft ontvangen, dat de werkkring terstond kan worden aan vaard. Adspirant-stagiaires doen er daarom verstandig aan zich tot een van de arbeidsbureaux in ons land te wenden en niet te vertrekken, voor dat van de officiële instanties bericht is ontvangen, dat verblijfs- en werkvergunningen zul len worden verleend. De arbeidsbureaux zyn van alle voor schriften op de hoogte, zorgen op grond van de met de verschillende Europese landen gesloten stagiaire-overeenkom sten voor de vereiste papieren en ver lenen zo nodig tevens bemiddeling bij het zoeken van een werkkring. Het Nederlandse passagierschip „Zui derkruis", dat Woensdag uit Amster dam is vertrokken naar Kaapstad, heeft Donderdagmiddag omstreeks half zes geseind dat er om vijf over vijf een man van het schip in zee is gevallen. De „Zuiderkruis" bevond zich toen ten Westen van de Kanaal-eilanden. Om ongeveer kwart voor acht deelde de „Zuiderkruis" aan schepen in haar om geving en aan een vliegtuig van de opsporings- en reddingsdienst van de Britse luchtmacht mede dat zy de reis zou voortzetten, omdat de vermiste man niet was gevonden. Deze kan niet zwem men. De „Zuiderkruis" deelde verder mede dat de opsporing door andere schepen en het vliegtuig kon worden gestaakt. De nieuwe koning van Cambodja heeft de troon bestegen met alle Oosterse pracht en praal die te doen gebruike lijk zijn bij een plechtigheid als deze. De kleine, zestigjarige koning, volko men kaal en met een eeuwige grijns op zijn gezicht, zat met gekruiste be nen onder een witte zijden parasol op een met edelstenen ingelegde troon, ter wijl Boeddhistische priesters zachtjes in grote zeeschelpen bliezen. Over de rede, die mr Burger, de voorzitter van de Tweede Kamer fractie der P.v.d.A. gehouden heeft op het jongste congres dezer party te Leiden, schrijft het dagblad Trouw o.a. het volgende: „De heer Burger heeft in die rede ook zijnerzijds het vraagstuk van de samenwerking met andere partijen belicht, uiteraard van uit het karak ter van de P.v.d.A. als doorbraak partij. Ook de heer Burger stelde zich op het standpunt der samenwerking, zij het maar dat vinden we vanzelf sprekend niet tot elke prijs. De heer Burger heeft daarnaast volgens het verslag in „Het Vrije Volk" „andere mogelijkheden" gesteld. Hy acht het ten eerste mogelijk, dat voor de verkiezingen van 1956 de politieke discussie verdrinkt in een discussie over niet- of bovenmaat schappelijke vragen. En hij ziet de kans, dat anderen zich al voor de verkiezingen van regeringspartners voorzien. Met dit laatste doelt de heer Burger op de mogelijkheid van afspraken omtrent het herstel van een rechtse coalitie. Wij zullen over dat laatste kort zijn. Wij geloven niet, dat dergelijke afspraken gemaakt zullen worden. Coalitie-afspraken vóór de stembus zijn er geweest tijdens het districten stelsel. Nè de invoering van de even redige vertegenwoordiging zijn ze er bij ons weten nooit meer ge weest By het districtenstelsel waren dergelijke afspraken noodzakelijk Want als de kiezers dan in enig dis trict niet in de gelegenheid waren op een man van hun eigen partij te stemmen, moesten ze weten op wie ze dan wel moesten stemmen om de politiek van hun eigen partij zoveel mogelijk te bevorderen. Bij het stel sel van evenredige vertegenwoordi ging doet deze moeilijkheid zich niet voor. En het is merkwaardig, dat dergelijke afspraken er sindsdien toen het niet meer per se moest ook niet meer zijn geweest. De par tyen zijn blijkbaar te zeer op haar zelfstandigheid gesteld om zich te binden voor het strikt nodig is. Wat dit betreft geloven wij dus niet erg in deze, door de heer Burger ver onderstelde mogelijkheid". Het water in het Australische ramp gebied is nu aan het zakken. Alleen het stadje Walgett wordt nog bedreigd door het wassende water van de ri vieren de Barwon en de Namoi. Het vee in de noodgebieden wordt vanuit de lucht gevoederd. De schade wordt geschat tussen de 120 en 150 millioen gulden. In het ram penfonds is reeds voor ongeveer 5 mil lioen gulden gestort. Zelfs de inboorlin gen uit de tropische bossen in het Noor den hebben het beetje geld afgestaan dat zy krijgen voor de verkoop van buffels en krokodillenhuiden. De bezet ting van het Zuidpoolstation op het ei land MacQuari heeft radiotelegrafisch meegedeeld, dat een deel van hun sa laris op het rampenfonds moet worden overgeschreven. (Rtr.UP.) Nu de Vastentijd voor de deur staat, doet zich voor veel ouders weer de vraag voor of het nu al dan niet gewenst is het vastentrom- meltje in te stellen. Er zijn er, die zich op het stand punt plaatsen, dat men ook kinderen niet moet dwin gen tot het brengen van of fertjes. Van de andere kant is het zo, dat de Vastentijd door de Kerk als boetetijd is ingesteld. Aan de vol wassenen legt de Kerk de plicht op zich van bepaalde spijzen te onthouden. Is het dan eigenlijk niet logisch, dat wij de kinderen leren op een of andere manier ook aan de Vasten deel te nemen? Als men de kinde ren duidelijk weet te ma ken, dat grote mensen in de Vasten een offer brengen uit liefde tot Onze Lieve Heer, dan zal het niet moei lijk zijn hen er toe te kry- gen uit zich zelf ook wat te willen doen. Het offer van het snoeptrommeltje is in derdaad niet voor alle kin deren het juiste, hoewel we toch wel mogen zeggen, dat veruit de meeste kinderen graag snoepen, zoals veruit de meeste mensen graag goed en lekker eten. Het kind is edelmoedig in zijn offerbereidheid. Het zal niet zelden voorkomen, dat we het moeten afremmen, omdat het anders eer te veel dan te weinig offeren wil. Een aardig voorbeeld daarvan heb ik nog onlangs meegemaakt. Kleine Al- bert, vyf jaar oud, is een echte snoeper. Nu werd zijn ruim twee jaar jongere broertje plotseling ernstig ziek en moest naar het zie kenhuis. „Moet Roeltje lang in het ziekenhuis blijven?" vroeg hij dadelijk aan zijn moeder. „Ja, Albertje, ze ker drie weken heeft de dokter gezegd", was het antwoord. „Dan ga ik snoepjes bewaren voor Roeltje. Geef me eens een doos", verzocht hy. „Daar doe ik alles in en als Roeltje dan terug komt, is de doos helemaal vol". Zijn moeder gaf hem een lege zuurtjes- fles en van die dag af stop te Albertje trouw snoep in zijn fles. Kreeg hij twee snoepjes toe in een winkel, dan was er een voor Roeltje, kreeg hij er toeval lig drie, dan gingen er twee in de fles. Toen ik een stuk chocola voor hem mee bracht, begon hij onmid- dellyk yverig de blokjes te teilen. „Ik heb er vijf" constateerde hij. „Doe er maar drie voor Roeltje in", zei hij grootmoedig. Hy spaart nu al ruim veertien dagen en het is nog niet by hem opgekomen ook maar een van zyn snoepjes terug te halen. Wel vraagt hij, vermoedelijk omdat hij zich zelf niet al te best ver trouwt, aan moeder, om de fles in de kast te zetten. U ziet, dat de edelmoedig heid zelfs van heel kleine kinderen al bijzonder groot kan zijn. Het is echter onze taak te zorgen, dat het kind een doel heeft om te spa ren. Als een kind het snoeptrommeltje dagelijks spekt, omdat het dan 's Zondags lekker zoveel snoep heeft, wordt het tijd om in te grijpen. Als we het echter leren om dat snoepoffertje te brengen b.v. voor de zielen in het vagevuur, voor de bekering van de zondaars of voor de mensen, die vervolging lij den, dan leert het kind meteen, ook zich een te voelen met de Kerk en niet alleen te denken om zich zelf. Als een kind, dat een snoeptrommeltje heeft, op een gegeven moment genoeg krijgt van het spa ren, is het niet juist het te beknorren of te bestraffen, omdat het het gespaarde snoepgoed heeft opgegeten. We doen veel beter met te zeggen, dat het goed gehan deld heeft door de snoep, al is het maar een of twee dagen te bewaren, en te proberen het opnieuw aan het sparen te krijgen. Voor een erg snoeplustig kind kan het bewaren van snoep gedurende een dag een veel groter offer beteke nen dan voor een hebzuch tig kind het bewaren ge durende veertien dagen. De kleine snoeper immers wil niet bezitten, hij wil snoe pen. De kleine hebberd daarentegen zouden we moeten zien te bewegen zijn bezit te delen met een an der. Dat zal voor hem een groter offer zijn dan het bewaren. Zo zal een ver standige moeder die haar kinderen kent, hen allen weten te leiden in de ver sterving tot welzijn van het kind zelf, dat niet per se aan het traditionele snoeptrommeltje gebonden hoeft te zijn. Tot de voornaamste taken van de huisvrouw behoort het, in de meeste gevallen ook nog een goede opvoed ster van de kinderen te zijn. Natuurlijk moeten vader en moeder beiden de kinderen opvoeden, maar aangezien het er in de praktijk meestal op neer zal komen, dat moe der overdag voor de kinde ren te zorgen heeft, terwijl vader vaak afwezig is, komt het leeuwendeel van de op voeding, zeker bij heel jon ge kinderen, op moeders schouders neer. Opvoeden is niet gemakkelijk, maar mis schien maken we het ook wel eens te moeilijk. Steeds meer komen beroemde psy chologen en psychiaters tot het inzicht, dat het aller voornaamste in de opvoeding de liefde is. Het kind moet weten, dat er iemand is, die van hem houdt, maar hij moet ook de mogelijkheid hebben zelf van iemand te houden. Vermoedelyk zit hier wel de kern van het succes van zoveel ouders van vroeger, d'e nooit iets gehoord hadden over kinder psychologie en over opvoed kunde, maar die maar dood gewoon deden wat ze meen den dat goed was en die dat deden, omdat ze er van overtuigd waren, dat het zo voor het kind het beste was. Dat liefhebben van het kind wil echter geens zins zeggen, zoals men te genwoordig ten onrechte nogal eens schijnt te me nen, dat men het kind in alles zijn zin geeft of dat men het overlaadt met ge schenken, integendeel. Wie werkelijk lief heeft, zal al tijd streven naar dat wat het beste is voor de bemin de. Van de bekende psycho loog dr. Spock las ik enige uitspraak: „Moeders, die beweren, dat ze geen baas kunnen blijven over hun kinderen, geven daarmee meestal te kennen, dat ze er niet zo erg hun best voor doen. Het is te erger als ze dit zeggen, waar de kinderen zelf bij zijn. Het is precies even dwaas als wanneer de politie in de krant zou verklaren, dat zij niet over bekwame recher cheurs beschikt en dat ze in een jaar tijds geen enkele misdaad van betekenis heeft opgelost. Als het kind op de vensterbank van een openstaand raam op de derde verdieping zou klim men, of als het met een fles benzine zit te spelen naast een open vuur, of als het een scheermes in zijn handen heeft, zou de moe der er dan ook geen raad mee weten? Iedere moeder, die zich geplaatst ziet voor een werkelijk, groot gevaar, weet direct wat ze moet doen. Zo goed kan ze ook in minder belangrijke si tuaties baas blijven, ais ze het maar werkelijk wil". Wij geloven, dat er in deze woorden heel veel waars zit. Al te veel moe ders gebieden en verbieden maar raak, zonder dat er een aannemelijke reden voor bestaat. Als u alleen maar gebiedt of verbiedt als er iets werkelijk moet gebeuren of moet worden gelaten, dan zult u er ook vanzelf aan vast houden, dat het kind gehoorzaamt. Het kind leert dan ook, dat het moet gehoorzamen. Als u in onbelangrijke dingen commandeert en het kind dan ook rustig het tegen overgestelde laat doen, zal het nooit gaan beseffen, wanneer het nu wel en wanneer het niet moet luis- tijd geleden de volgende teren. Vorige week stond ik te wachten voor een loket op het postkantoor. Achter mij stond een dame, die een kind van een jaar of vijf bij zich had, dat het heer lijk vond door de grote hal te hollen. „Annabe'le", zei de moeder, „kom nu rustig bij mammie staan. Je maakt je veel te warm". „Tellen, mam!" luidde het antwoord van Annabelle. „Och, nee, schat, sta nu even stil", zei mammie weer. Maar Anna belle, een beentje vooruit, klaar voor de start, hield vol: „Tellen, mam!" „Een, twee.... drie!", zei mam mie en Annebelle holde zo hard haar beentjes haar dragen konden naar het an dere eind van de hal. Dat spelletje bleef zich herha len, zo lang als het wach ten duurde. Mammie be toogde, dat het kind het te warm zou krijgen, dat ze dadelijk weer verkouden zou worden, als ze buiten kwam, dat ze rustig moest zijn, want dat ze andere mensen hinderde, maar even vrolijk telde ze na enig zeu ren van het kind tot drie, om het startsein te geven Het is, dunkt ons, nogal logisch, dat zo'n moeder geen baas kan blijven over een kind van vijf jaar, want dat kind zal nooit le ren, dat moeder ook wel eens iets kan zeggen wat ze werkelijk meent. Anna- belle's moeder zal bepaald wel veel van haar dochter tje houden, daaraan willen wij niet twijfelen, maar in elk geval doet ze het kind in ernstige mate te kort door telkens in te willigen, wat ze zelf verbiedt. Lief de, echte liefde, is noodza kelijk voor een gezonde ontwikkeling van de mens, maar we mogen zeker die noodzakelijke en onmisbare liefde niet verwarren met het woord „apenliefde", da) in feite alleen maar ver wennerij betekent

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7