MAARSE blijft te Midwolda winnen, nu Toneel voor militairen Francisca Romana ARK van NOE STRAOFEEST Snelverkeerswegen Tekencursus LUFTHANSA IÉ K r Van der Voort staakt de strijd Testmatch eindigt in een draw Canada en Rusland blijven aan leiding Van twee kanten Verlangens van Toneelcoördinatie moeilijk te verwezenlijken gaat 1 April de lucht in (sCHfliPVAARTBEItlCBTEw) AVONTUREN van Martje Maakjenietdruk JsLél'jêrop.vS it. luisteren naar V. J VRIJDAG 4 MAART 1955 PAGINA 9 Om wereldtitel ijshockey Geen Europees kampioen schap landenploegen Groot-BrittanniëRest van Europa op 13 Augustus H.P.C. op recordjacht Gerrit Voorting in MilaanSan Remo Finse parlementariërs winnen van de Noren Dames-oefenhockey- wedstrijd afgelast Loting Fifa-jeugdtournooi Toestemming van geallieerde Hoge Commissie ontvangen OPDRACHTEN JOHAN- WAGENAARSTICHTING Jhr C. van Nispen tot Pannerden overleden M ARKTBERICHTEN De langebaan-wedstrijden te Midwolda Zijn gewonnen door Gerard Maarse, die op twee van de drie afstanden de eerste plaats bezette. In de ochtenduren toen de 1000 toeter gereden, werd, was het ijs vrij goed, toaar naarmate de zon steeg werd het ijs zachter: bij het rijden van de 3000 meter Werd de baan zó slecht dat verschillende valpartijen voorkwamen en Wim van der Voort zelfs de strijd staakte. Gerard Maarse startte op de 3000 meter ln een van de laatste paren, waardoor hij de meeste hinder ondervond van het zachte Ijs, waarin vele scheuren waren gekomen. Een omstandigheid welke hem de eerste Plaats op deze afstand kostte en waardoor hij een hoger aantal punten in het alge meen klassement opliep dan Pesman en Charisius. Door zijn beide overwinningen op de 500 en 1000 meter was hij echter reeds zeker van de zege in deze wedstrijd. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Maarse (Aalsmeer), 51.5 sec.; 2./3. Van der Voort ('s-Gravenzande) en Charisius (Leeuwarden). 52.2 sec.; 4./5. Pes man (Holwierda) en Van 't Oever (Lisse), 53.5 sec. 1000 meter: 1. Maarse, 1 min. 41.1 sec.; 2. Van 't Oever, 1 min. 41.7; 3. Van der Voort, i min. 43.2 sec.: 4. De Graaff (Rotterdam), 1 min. 44.5; 5. Olsthoorn (Maasdijk), 1 min. 300 meter: 1. Pesman, 6 min. 28.7 sec.; 2. Charisius, 6 min. 36.5; 3. Maarse, 7 min. 2.4; 4. Bestebreurtje (Barendrecht), 7 min. 8.2: 5. Van 't Oever, 7 min. 15.6. Algemeen klassement: 1. Maarse, 172.450 (Van onze cricketmedewerker) Het heeft niet zo veel gescheeld of Australië had de laatste testmatch tegen Engeland, die vandaag te Sydney eindigde, nog zwaar verloren, want toen het einde van de speeldag was aange broken, had Australië nog 32 runs te maken met nog 4 wickets in handen om niet met innings te verliezen. Doch de tijd ontbrak (er zijn drie speel dagen verregend) voor Engeland om het succes verder uit te buiten. Met drie testmatches gewonnen, één verloren en een draw, heeft Engeland duidelijk haar meerderheid over Australië ge toond. Vandaag waren de Engelse spinbowlers aan 't woord en vooral de linkse slowbow- ler Wardle van Yorkshire heeft danig huis gehouden in de le innings van Australië, die hedenmorgen op een to taal van 82 voor 2 hervat werd. Alleen McDonald (72) en wicket-keeper Mad- tiocks (32) wisten het tot een score van betekenis te brengen en voor 221 was Australië in de le innings uit. Wardle had de fraaie cijfers van 5 voor 79. Met 150 runs verschiJ kreeg Australië de follow-on. verloor snel een drietal wickets voor 31 runs (Watson 3. Favell 9 en Harvey 1), doch Miller (28) en McDonald met 37 voorkwamen verder onheil. Een kwartier voor het einde, toen de match niet meer verloren Kon' worden, ging Benaud tot vrijer batten over en had in zijn score van 22 een viertal fraaie vieren. Aanvoerder Hut- i.SSS onder groot gejuich van het publiek de laatste over voor zijn reke ning en zag zowaar kans Benaud voor 22 runs te bowlen! Het einde van de tweede innings van Australië kwam op een totaal van 118 runs voor het verlies van 6 wickets. Burge bleef rrjet 18 not out. Wardle nam drie wickets voor een 50 runs. De eindcijfers waren: Engeland: le innings: 371 voor 7, gesl.; Australië: le innings: 221; 2e innings: 118 voor 6. De wedstrijd tussen Polen en Finland. Welke te Keulen is gespeeld voor het A- tournooi van het wereld- en Europees kam pioenschap ijshockey is door de Polen ge- Wonnen met 63. De tussenstanden waren 1—1, 2—1, 3—1. Canada won van Zweden (3—0), Rusland van Duitsland (5—1), terwijl de wedstrijd tussen Tsjecho-Slowakije en de Verenigde Staten te Keulen gespeeld, in gelijk spel eindigde (4—4). De stand in het A-toumooi luidt thans: Canada Rusland Tsjecho-Slowakije Ver. Staten Zweden Polen Zwitserland Duitsland Finland 6 6 0 6 6 0 3 3 3 2 1 1 0 12 51—5 12 32—6 7 28—18 7 2626 6 30—15 4 15—27 2 8—37 2 19—30 0 7—52 Op het congres van de Europese voet balfederatie te Wenen is het voorstel tot instelling van een Europees kampi oenschap voor landenploegen aan de or de gekomen. De plannen daartoe wa ren door het bestuur van de federatie in een in October j.l. te Kopenhagen gehouden vergadering goedgekeurd. Toen het voorstel in stemming werd gebracht bleken slechts tien landen er voor te zjjn, zodat het werd verworpen Een Italiaans voorstel om de zaak ééri jaar op te schorten en de commissie opdracht te geven haar werkzaamhe den voort te zetten en later nieuwe voorstellen in te dienen, werd aange nomen. Aanvaard werd een voorstel van de vier Britse bonden om 13 Augustus te Belfast een wedstrijd te spelen tussen vertegenwoordigende elftallen van Gr. Brittannië en van de Rest van Euro- Pa, dit ter gelegenheid van het 75-ja- tig bestaan van de Noord-Ierse voet balbond. De ploeg van HPC uit Heemstede, die afgelopen weekeinde twee maal het Nederlands record op de 4 x 100 meter W*ije slag estafette verbeterde en die bestond uit Prins, Geurtsen, Bouwman |n Tjebbes zal Zaterdag 5 Maart in het ^Portfond.sen had-Oost te Amsterdam «"achten ook het nationale record op de x 200 meter vrije slag estafette te breken. Dit record staat sinds 3 No vember van het vorig jaar met 9 min 10.6 sec. op naam van De Robben (Hil versum). Het Robber-team bestond vit De Wit, Kayser, Lamme en Wil- 'einse. OnV?nr de wegwedstrijd Milaan—San Remo 9 Maart a.s. zijn vijftien niet-Italiaanse jnners uitgenodigd. Hierbij zijn Kübler, Doft» en.Scha.er (Zwits.), Louison Bobet, De^„°,en Mallejac (Fr.). Impanis, Derycke, (Lui en Ockers (Belg.), Marcel Ernzer Ux') en Gerrit Voortuig (Ned.). 1 punten (winnaar door zege op twee afstan den); 2. Charisius, 171.733 punten; 3. Pes man, 172.033 punten; 4. Van 't Oever, 176.950 punten: 5. Bestebreurtje, 182.917 punten. Zege voor Bruine de Bruin fe Warmenhuizen Te Warmenhuizen zijn nationale wedstrij den lange baan gehouden om de S.I.S.- beker. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Bruine de Bruin (Aalsmeer), 49.2 sec.; 2. en 3. Wijnhout (Lisse) en Koom (Winkel), 50.7 sec, 1500 meter: 1. Bruine de Bruin, 2.53.7; 2. en 3. Koorn en Hopman (Egmond), 2.55.1. 3000 meter: 1. Bruine de Bruin, 6.12.4; 2. Koorn, 6.14.5; 3. Wijnhout, 6.21.9. Totaalklassement: 1. Bruine de Bruin, 169.167; 2. Koorn, 171.484; 3. Wijnhout, 172.883. Op zéér bros ijs, bij een temperatuur die twee tot zes graden boven nul opliep, zijn door de Eindhovense schaatsvereniging lange baan-wedstrijden georganiseerd, die een overwinning brachten voor W. Edelman uit Keeuwijk. Hij boekte dit resultaat door zich zowel op de 500 als op de 1500 meter als eerste te klasseren. Een ski wedstrijd tussen het Finse par lement en het Noorse Storthing is in het voordeel van de Finnen geëindigd. De afgevaardigden kwamen uit in de eigen hoofdsteden over een afstand die voor mannen tien en voor vrouwen vijf kilo meter bedroeg. Afgesproken was dat het parlement, waarvan het grootste per centage afgevaardigden de wedstrijd be- eind-igde als winnaar zou worden aange merkt. Aangezien 79 van de 200 Finse afge vaardigden door de finish gingen, tegen slechts 37 van de 150 Noren, ging de zege naar Helsinki. De oefenhockeywedstrijd voor dames welke Zaterdag te Bussum gespeeld zou worden tussen het voorlopig Nederlands A-elftal en het B-team is wegens de slechte gesteldheid van het terrein afgelast. Het B-team zal in dezelfde opstelling als voor deze oefenwedstrijd was opgegeven op 13 Maart te Tilburg tegen België uitkomen. (Van onze Haagse redacteur) De Stichting „Toneelcoördinatie" heeft in haar pas verschenen jaarver slag een nogal heftige uitval gedaan aan het adres van de Dienst Welzijns zorg, welke het standpunt zou innemen, dat het goedkoopste voor militairen goed genoeg is, zodat men niet tot artistiek verantwoorde toneelvoorstellingen komt. Wanneer nieuwe voor het toneel te winnen groepen uit het publiek in aanraking komen met toneel van te geringe kwaliteit, dan moet, zq, heet het, smaakbederf worden gevreesd, ter wijl dit publiek op de duur voor het to neel weer verloren moet gaan. Ditzelfde doet zich voor bij het toneel voor mili tairen. De door de Toneelcoördinatie onderno men stappen hebben er echter niet toe kunnen leiden enige militaire autoriteit te overtuigen van het feit, dat de grote bedragen, die door de legerleiding voor toneel worden uitgegeven, ais nutte loos besteed moeten worden beschouwd. Dat men bij de Dienst Welzijnszorg deze visie geenszins deelt laat zich ver staan. Wijzend op bijvoorbeeld de zeer goed voorziene bibliotheek, welke de mili tairen in het Nederlandse leger ten dienste staat, kan men inderdaad het verwijt als zou het goedkoopste goed genoeg geacht worden bestrijden. Wel wordt erkend, dat men inderdaad niet over zo ruim vloeiende middelen be schikt als de NIWIN tijdelijk ter be schikking stonden. De begrotingspost voor toneel, variété en cabaret teza men beloopt ruim 1,5 millioen gul den, doch hiervoor moeten dan ook per jaar een 1400 voörstëllingen ge geven worden: voor toneel alleen al loopt het aantal tegen de duizend. Men meent inmiddels, zo blijkt uit mededelingen, welke wij van militaire zijde ontvingen, dat het geboden toneel van goede kwaliteit is. Bij dit punt rijzen wel enige vragen. Zonder de be doeling bepaalde artisten of gezelschap pen te diskwalificeren moet men toch constateren, dat gezelschappen als de Amsterdamse Comedie, het Haagse To neel, Het Masker, de Hofstadspelers, De Schouwspelers, de groep van Jac ques van Bjjlevelt en die van Albert Gerlach bezwaarlijk als representatief voor het Nederlandse toneel kunnen worden aangemerkt. Men heeft ook wel eens Puck en de Rotterdamse Come die aangetrokken, maar het zijn toch vooral de genoemde gezelschappen van het tweede plan, die voor de militairen optreden. In de lijst van gespeelde stukken komt men naast „Pygmalicn" en „Boef je" titels tegen als „Adieu, ik ver dwijn," „Rauwe grond". „De muzikale famlie". „O, o, di" vrouwtjes". „Vals beschuldigd" en „Boeven en madelief jes." Op gezag van onze militaire zegs man is aan te nemen, dat deze stukken veel succes oogsten bij de militairen, doch dit zegt nog weinig over de ar tistieke betekenis. De keuze ligt bij de Dienst Welzijnszorg, waar men ons des gevraagd mededeelde, dat er geen ad viezen worden ingewonnen van toneel deskundigen. „Wij weten zelf het best wat de troep nodig heeft," zo werd ver klaard en dit acht men zeker zo be- langruk. De bemoeiingen van genoem de dienst met de opvoeringen gaan zeer ver Zo komt het voor, dat men een stuk eerst accepteert als de troep na een proefvoorstelling zich bereid ver klaart een bepaalde acteur, die naar het oordeel van de militairen minder ge schikt is voor zijn rol, te vervangen door een ander. Wanneer hiertegenover wordt opgemerkt, dat dit voor een re gisseur toch moeilijk te accepteren zal zijn, luidt het antwoord, dat zo'n gezel schap dan maar niet moet komen spe len. Het is tegen deze achtergrond, dat men de bezwaren moet zien, welke door de Toneelcoördinatie zijn geuit. Terwijl men van militaire zijde juist meent goed werk te doen door de jon gens in contact te brengen met het to neel, ziet de coördinatie-stichting met bezorgdheid, dat hierbij nu juist niet de keuze valt op de goede gezelschap pen, die toch ook stukken opvoeren, welke een breed publiek kunnen aan spreken. Bij de ontstemming speelt ook mee de overweging, dat de overheid enerzijds grote bedragen steekt in de subsidiëring van een aantal gezelschap pen, terwijl anderzijds van overheids wege in casu door het leger geld aan toneel besteed wordt bij gezelschap pen, die op grond van hun artistieke prestaties niet voor subsidiëring in aan merking komen. De Dienst Welzijnszorg voert hier tegen aan en dit is wel een es sentieel punt dat men met ieder gezelschap in zee wil gaan, doch dat de grote gezelschappen bij lange na niet in staat zouden zijn in de toneel behoefte van militaire zijde te voor zien. De grote gezelschappen moeten nu reeds het aantal toneelvoorstel lingen verminderen. Hoe zou men dan de honderden voorstellingen voor mili tairen vaak' in zalen met slechts beperkte accomodatie en voor een publiek, dat ook zo gemakkelijk niet De loting voor de F.I.F.A. jeugd-voetbal- wedstrijden. die volgende maand in Italië gespeeld worden, had het volgende resul taat: Groep een: Frankrijk, Roemenië Oos tenrijk, België. Groep twee: Oost-Duitsland West-Duitsland, Italië, Portugal. Groep drie: Bulgarije. Polen, Noord Ierland. Spanje. Groep vier: Hongarije, Luxemburg, Tur kije, Joegoslavië. Groep vijf: Zwitserland, Engeland, Tsjecho-Slowakije, Saarland. is er nog bij kunnen nemen? De Stichting Toneelcoördinatie antwoordt dan weer, dat toen het vorig jaar een aantal acteurs een toneelgroep zouden hebben kunnen vormen, die speciaal voor de militairen kon gaan optreden, het Ministerie van Oorlog verstek heeft laten gaan. Dit de heen en weer gepraat wordt wel duidelijk, dat partijen thans nog ver van elkaar staan. Ook als het leger overtuigd zou kunnen worden van de wenselijkheid het artistieke peil van het toneel voor militairen op te voeren, dan nog blijft er echter het grote pro bleem waar de artisten vandaan te halen om in deze nieuwe toneelbehoef te te voorzien. De geallieerde Hoge Commissie in Duitsland heeft gisteren de nieuwe „Lufthansa", medegedeeld, dat zij op 1 April mag beginnen met passagiers- vluchten binnen West-Duitsland. Op 15 Mei zal de maatschappij commer ciële vluchten mogen beginnen in West- Europa en op 1 Juni zal zij een dienst .op New York mogen openen. De geallieerde Hoge Commissie heeft de „Lufthansa" tevens vergunning ver leend voor de invoer van de vier Super - Constellations, die de maatschappij heeft besteld voor haar dienst tussen Hamburg en New York. De maatschap pij heeft reeds vier Convairs ingevoerd, die gebruikt zullen worden voor haar' diensten op Londen, Parijs en Madrid (Rtr.UP) Het bestuur van de Johan-Wagenaar- stichting heeft in zijn onlangs gehou den vergadering besloten aan de com ponist Henk Badings een opdracht te verstrekken voor het componeren van balletmuziek ten behoeve van het Ne derlands Ballet, uitvoerbaar zowel door orkest als op een of twee piano's. Men stelt zich voor de eerste uitvoering te doen plaats vinden bij gelegenheid van de opening van de Haagse Kunstmaand 1955. Tevens besloot het bestuur aan Sem Dresden een opdracht te verlenen tot het componeren van een koorwerk, waarvan de duur ongeveer 15 minuten zal moeten zijn. Tenslotte werd opdracht gegeven tot het schrijven van een kort niet tegecoin- pliceerd pianostuk aan een achttal jon ge componisten, n.l. Ludwig Otten, Jaap Geraedts, Jurriaan Andriessen, Ab van Duuren, Theo Willemze, Jan Boer man, Bernard Bartelink en Dick "an de - Ven. Donderdagmorgen is op 72-jarige leef tijd overleden jhr. C. v. Nispen tot Pan nerden, oud-burgemeester van de ge meente Beek en Donk. Na gedurende de bezetting door de Duitsers uit zijn functie te zijn ontheven, keerde hij na de bevrijding nog korte tijd terug aan het hoofd van deze Brabantse gemeen te, welke hij bijna dertig jaren heeft bestuurd. AAGTErvERK 4 te Rotterdam verw. AMSTELVAART p. 4 Finist. n. New Orl. BLOMMERSDIJK 4 te Antwerpen. CALTEX LEIDEN p. 4 Alg. n. Sidon. CLEODORA p. 4 Vizagap. n. Abadan. DALERDIJK p. 4 Cartag. n. Antw. GOUWE p. 4 Dungen. n. Huil. HOUTMAN 4 te Singapore. LEKKERKERK p. 4 Finist. n. Mars. LOENERKERK 4 te Karachi. LOOSDRECHT 4 te Antwerpen. MADOERA 4 te Bahrein. MYONIA p. 4 Kp. Leeuwin n. Adel. ORANJE p. 4 Dungen. n. Priok. ORION 4 te A'dam. OUWERKERK p. 4 Kreta n. Genua. PHRONTIS 4 te A'dam. POLYDORUS 4 te Priok. PRINS WILL. v. ORANJE 4 te Antwerpen. SAROENA p. 4 Priok n. Pladju. SIBAJAK p. 4 Ram Head n. Sydney. STAD MAASTRICHT p. 4 Ouess. n. R'd. STRAAT MOZAMBIQUE 4 te Manilla. TITUS p. 4 Finist. n. Palermo. VAN NOORT p. 4 Kp. St. Vine. n. P. S. W. ALTON JONES p. 4 Kp. Sable naar Rotterdam. WESTERTOREN p. 4 Key West n. Curac. WILLEM RUYS 4 te Singapore. WONORATO p. 4 Goa n. Madras. AALSUM 3 te Hamburg. AGAMEMNON 3 te New Orleans. ALMDIJK 3 van Lissabon n. Havana. ANNENKERK 3 te Hongkong. ARENDSKERK 3 van Manilla n. Hongk. ALKAID p. 3 Rio Jan. n. Ilheos. ARKELDIJK p. 3 Wight n. N. York. ABBEDIJK p. 3 Kp. Race n. Antw. ALCHIBA 3 van B. Aires n. Gdynia ATLAS 3 te Napels. BARENDRECHT p. 3 Sombrero n. Stanb. BLIJDENDIJK p. 3 Nantucket n. Antw. BONAIRE 3 te Amsterdam. CELEBES 3 te Pt. Said. CORILLA 3 te Kaapstad. CALTEX NEDERLAND p. 3 Holten, naar Kopenhagen. vlv/XvXvX'jXv' Iv/A'l'X'JAylwX In vele grote steden van ons cisca begonnen te begrijpen, land bestaat het Francisca-Ro- Tenslotte sloten zich een aantal mana liefdewerk. Zoals het ook van hen bij Francisca aan, om overal bekende S.F.L., het Sint met haar de armen en ongeluk- Fraciscus-liefdwerk, zich ont- kigen te helpen. Behalve spot fermt over de jongens, zo houdt en hoon, heeft de heilige ook het St. Francisca-Romana lief- heel veel tegenslagen in haar dewerk zich bijzonder bezig met leven gekend. Doch juist dat lij- de meisjes. den heeft haar gesterkt, om Niet voor niets hebben zij de haar werk van liefde voort te heilige Francisca van Rome als zetten. patrones. Heel haar leven ge- Veel troost vond deze vrouw tuigde van grote naastenlief- ook bij haar engelbewaarder, de. Er wordt verteld, dat Fran- De heilige Francisca werd ge- cisca dag en nacht haar engel- boren in 't jaar 1384, in Rome. bewaarder naast zich bezig zag Zij groeide op als een braaf en met een zeer geheimzinnige ar- eenvoudig meisje en zij gaf al beid. Met drie gouden pennen heel gauw als haar liefste wens spon hij gouden draden, die hij te kennen, naar het klooster te tot een kluwen opwond. Later gaan. werden van die draden tapijten Maar haar vader zei: geweven; het waren er drie van „Kind, ik heb een uitstekende verschillende grootte: Ze stel- echtgenoot voor je gevonden." den de drie grote levenswerken Francisca voldeed aan de wens van de heilige voor: haar hu- van haar vader en trouwde met welijksleven; haar leven als 'n zeer voorname Romein. Een moeder van haar kinderen en prachtig paleis werd nu haar haar leven als leidster van de woonplaats. Alle rijkdommen en vrouwen, die met haar samen- heerlijkheden van de wereld la- werkten. Toen het laatste ta- gen voor haar voor het griipen. pijt bijna voltooid was, wist Maar dat was niet wat Fran- Francisca dat het einde van cisca verlangde. haar leven gekomen was. 9 Evenals haar grote patroon, Maart 1440 stierf zü. de heilige Franciscus van Assi- Haar geest is blijven leven: sië, koos zü vrüwillig de armoe- Het is, alsof zij ons toeroept: de en de versterving, „Let op, hoe je engelbewaar- Zü stelde haar leven geheel der werkt aan het kleed van je klimmen berg van 5000 meter onze"*Taa'rtemng)°'zoT'*hebben i al in dienst- vin cronnB» en heilie-heid! hoopte Bovendien is de tOD jn:. vervulling van de bedreiging nog verlopen moest en hield te vens met op de mensen boet vaardigheid te prediken. Maar zü sloegen aan zijn woorden geen geloof. De vorm van de ark was enigszins vierkant, waardoor zü minder geschikt was tot varen, maar zoveel te beter om met een zware last op het water te drüven. Nadat Noë op Gods be vel in zeven dagen tüds van alle dieren een paar in de ark had verzameld, benevens het nodi ge voedsel, begon het water de aarde te bedekken. Ontzettende slagregens vielen neer, veertig dagen en veertig nachten lang zonder ophouden. Geheel de aar de werd onder het water be dolven. Al wat leven had ont vangen, wat gaat en kruipt en vliegt, kwam om, behalve de enkele mensen en de verschil lende dierenparen, die in de ark een veilige schuilplaats hadden gevonden. Honderd en vijftig dagen bleef de aarde door het water overdekt. Toen zond God 'n sterke wind om het water weg te nemen. En de ark bleef rt..- ten op de berg Ararat in Ar menië. Het water verminderde steeds, de toppen van de bergen werden zichtbaar. Na enige da- berg Ararat. Die berg wordt in Herneminpstn^ht nnch^hi gen te hebben gewacht opende dernemingstocht. Doch die on- Noë een venster van de ark en liet een raaf uitvliegen, die niet Jullie kent toch zeker 't Ver haal van de zondvloed, welke duizenden jaren geleden (vóór wS<&4 De dieren trekken de ark van Noë binnen t vastgeklemd zitten. Je begrijpt wel dat men daar meer van zou willen weten en die over blijfselen zou willen zien. Daar om gingen geleerde mannen Wij lezen in de krant dat reeds in 1949 op reis met het een Zwitserse expeditie op zoek doel de b te £eklimmen. is naar de ark van Noe op de pxr.pdjtje noernf 7n>n on berg Ararat. Die berg wordt in SngTht Doch die on- de Bijbelse geschiedenis ook ge- derzoekers moesten onverrich- ;^lndt terzake terugkeren. Turks-Russische grensgebied van Armenië. Het is een gewel dig hoge en moeilijk te be en al in dienst van andere men- genade en heiligheid! sen. Zü had de zorg voor ha; Zoek niet alleen je eigen ver hoogte. Bovendien is de top geheel met sneeuw en ijs bedekt man en haar kinderen. Ze had maak, maar help hen, die zo- en de resten van de ark zouden taak- Ha ij: jTiohhpn'" dan ook tussen ijs en rotsen de taak de talrijke bedienden in veel hulp nodig hebben' haar paleis te leiden en alles te regelen, zoals het in een voor naam huis past. Bovendien was zij voortdu rend vol zorgen voor de arme en zieke mensen. Ze had kunnen volstaan met wat geld en wat goederen te geven. Maar dat deed ze met. Zelf bezocht zij de gasthuizen om daar te helpen. Zelf ging ze naar de armen om hen te troosten en hun nood te verlichten. Dat was wel iets heel büzon- ders in die tüd. De rijke mensen van Rome dachten er eenvou dig niet aan, zulke dingen te doen. Die leefden alleen voor hun plezier. Met minachting ke ken velen dan ook op Francis ca neer. Herhaaldelijk werd zij om haar naastenliefde uitgela chen en bespot. Maar... daar stond tegenover, dat er langza merhand toch meer vrouwen kwamen, die 't werl^ van Fran. terugkeerde. Vervolgens zond hij een duif uit, om te zien of het water was opgedroogd. De duif keerde echter terug. Na nog - T-,- ,7 dagen "te hebben gewacht, plaatsgevonden Die zondvloed zontj j\j0ë een tweede duif uit, was een grote watervloed, ------ (veel erger dan de watersnood- Nog enkele jaren en de snel- verkeerswegen, die nu alleen in de dichtst bevolkte streken van de Verenigde Staten te vinden z ;n en slechts als een eerste be gin moeten worden beschouwd van een wegennet, dat het ge hele land omspant, zullen een lengte hebben van 65.000 kilo meter. Het zullen gescheiden, vierbaans, wegen worden waar op met grote snelheid gereden - d kan worden omdat er geen ge- ?e e -1 •|oeg mer? de Paar_ deze bleef tot de avond weg en kwam toen met een groen olijf- ramp m Zeeland in 1953), want takje in haar bek terug. Hie> alle toenmalige bewoners kwa- uit merkte Noë dat het water men als straf voor hun goddelo- 20 goed als verdwenen was. ze levenswijze m het water om. Slechts één rechtvaardig man ontkwam met zijn gezin en naas te familie aan deze ramp. Tot hem sprak God: „Bouw U van Noë ging op Gods bevel met de zpnen en met de dieren uit de ark. God maakte ook een verbond met Noë en zün nage- slacht, dat de aarde nimmer bewerkt hout een ark, maak meer door het water verdelgd daarin verschillende vertrekken ZOu worden. God sprak name en bestrük de ark van binnen en van buiten met lijm. Gij zult haar maken driehonderd elle- boogsmaten lang, vüftig breed lök: „Dit is iet teken des ver- bonds tussen mü en U en alle schepselen tot in de verste ge slachten: als ik de hemel met en dertig hoog. Want ik zal een regenbuien zal overtrekken, zal watersnood over de aarde zen den en alles wat leeft zal ster mijn boog in de wolken staan en ik zal mijn verbond indach- De Zeeuwse paarden makenais het goed weer is, toch wel even kennis met het water aan het strand. ven." Noë werkte dan aan de tig zijn, dat ik met heb ge- ark al de tüd die er vóór de sloten" fi- Het zogenaamde str. ofeest wordt op de eerste Zaterdag in Maart op Westebjk Schouwen (Zeeland) gehouden. Het straofeest is een folklo ristisch feest (dat betekent kennis van oude volksgewoon ten en gebruiken) en bestaat uit het naar buiten brengen van paarden, die de hele winter op stal hebben gestaan. In vroe- van het zeewater, dan volgde er weer een snelle strandrit en tenslotte draafden de paarden met hun berüders de duinen aardappels zitten er nog in!' Mart begon plots welsprekend op, waarna men naar het dorp te worden. De baas keek hem „In de gang?" riep de baas maar tegen je vader. En mor- verwonderd uit. „Ja en de gen mag je al mee naar de markt. Zorg maar, dat je om 5 uur hier bent!" Mart dacht, dat de grond zich opende en dat hü in de diepte wegzonk: 5 uur! „En voral niet later hoor" staat nog in de gang en de zei de baas nog. kolen liggen er naast. De me- „5 uur en vooral niet later" toog. Met muziek werden ze meestal aan de rand van het dorp ingehaald. Ook tegen woordig maakt men een rond gang door het dorp. Tenslotte worden de paarden naar stal vrouw wou ze niet meer heb- herhaalde Martje steeds "maar verbaasd aan. En daarom her haalde Mart: ,Ja, de zak met aardappels vaarlüke kruisingen meer voor komen en nergens meer ver keersopstoppingen zullen zün. De meeste hoofdwegen zou den gescheiden meerbaanswe- gen worden :net speciale toe- en afritten: de banen krijgen een breedte van drie en een den die eerst op het strand draafden het water in. Strao is de Zeeuwse benaming voor stra, strandfeest. Het wordt door de gehele bevolking van een dorp gevierd, alle werk ligt dan op die dag stil. De paarden worden versierd met gebracht en de berijders vie- ben. Ze eet geen rode kool van- ren het feest in de herberg nog daag. Ze heeft me de kolen wat na. "Y "igcv"- papieren strikken en bloemen, imeter' blLprrlnnr^an"en de ruiters zitten op kleedjes! Viaducten en onderdoorgangen N nntneht van nlle naar- in plaats van kruispunten op ge- fitln vp °ver. he! SS" nog voor. Zoals wij al hebben seerd verkeer in de ^de gezegdj stuurden vroeger de rü- i™ H, t! na tnevenompn ders de Paarden naar het w- !5vVa°n0r^l9rmniioen auto's in ter- Meestal waren de stevig ioi«i tw- millinen in 1954 gebouwde werkpaarden eerst 1948 tot bijna 60 millioen m 1954 wat schichtigi ^aar als er één Een toename tot zich in het water waagde, volg- hoen wagens hinnen twmtig tot den de anderen van Kzel^ Eesn alTeen ^mogelük maar zelfs ogenblikje genoten de Paarden waarschünlük geacht. achterna gegooid en de wil den me daar slaan met de mattenklopper. De groenteman begreep er nu werkelük niets meer van. „Je voelt je toch wel goed, op weg naar huis. „5 uur en vooral niet later." Tot ie plots stil bleef staan. Hü zou toch wel gek wezen, om morgenochtend om 5 uur al bü die baas te zün? Dat deed hü nooit. De baas kon op hem wachten... tot Sint Juttemis. hè jongen. "Of moet ik soms Maar hü zag hem niet meer te- even de geneeskundige dienst rug- „Daar ben ik de langste ïroftw -! p p L p 11 pO T~\ a pil p tiirl rrouroaet" KfleÏAfté Af o -»-+ voor je opbellen? Dat is alle maal wel heel verschrikkelü'k, wat je me nu vertelt." „Ja en ik wil geen loopjon gen meer blüven ook!" besloot Mart. „Hè, zeg dat nu niet!" lachte de baas. „Het ging juist zo goed. Ik was bovendien net van plan je uit te nodigen, morgenochtend mee naar de tüd geweest" besloot Mart. „Loopjongen bij 'n groenteman is niets voor mü!" Thuis vertelde Martje dat hü een heel goede dag gehad had. Maar van dat om 5 uur naar de markt gaan, vertelde hij niets. Hü bleef lekker slapen! Mart was niet gek. Neen, Mart was niet gek! Die markt te gaan. De auto is ka- zou wel zorgen, dat hü zich een pot, dan gaan we samen gezel- paar uren versliep. lig met de handwagen. Jü mag in de wagen zitten, dan zal ik je duwen!" Mart keek zijn baas eens even aan. Stond hij hem nu zo'n beetje voor de gek te houden? Mart dacht er maar niet lang Doch... vader was ook niet gek. Die had niet voor niets 'n afspraakje gemaakt met de groenteman. Die Martje Maakjenietdruk moest eens een paar lesjes heb ben. En daarom liep de volgen- Nu nog een olifant van voor gezien. Schets eerst een recht- wat in de groentezaak te blü ven. Hü kon nu ook slecht naar huis gaan. Vader zou hem zien aankomen. En zo bleef Mart nog maar wat langer loopjon gen. Dat wil zeggen dat hü die eer ste dag baas en klanten aar- hoek en trek de hulplün door dig in de weg liep, maar ten- over na. Hü besloot nog maar de morgen, vlak bü het oor van het midden a - b. Daar zit de kop en slurf geheel tussen. De buiklün ligt tamelük ver bene den de helft van de hoogte (c slotte het toch die eerste dag nog zover bracht, dat hü de baas het een en ander aangaf en meehielp een zak te versjou- - d). De binnenzijde van het wen. En dat was voor een jon- slapende Martje, de wekker af. Rrrrrt, rrrrt deed het ding met geweld. En nog eens rrrrt. j-rrt! Daar moest je wel wak ker van worden. „Hè, hè!" zuchtte Martje, „wat is dat nou?" „Opstaan, jongen. Het is tüd om naar de markt te gaan." Tü'd om naar de markt te gaan? Dat moest Martje nog even verwerken. Ineens zag hü vader in zün kamer staan. „Je moet er uit," «zei die rechter oor (links op de teke- gen als Martje Maakjenietdruk weer. „Ér wordt 'op je ge tting dus) valt samen met de al heel wat. linkervoorpoot (rechts op de te- Zo werd het die dag zes uur: kening). Dit zün enkele hulp- sluitingstijd. Een prachtig overzicht van wegkr uisingen in Amerika (z.g. „klaver- 'Ünen die je heel dun moet op- „Ik kan niet anders zeggen, bladsysteem"). De rijbanen zijn zó aangelegd dat auto's volgens deze zetten en dan ga je pas de oli- dan dat ik best over je tevre- onder- en boven) wegenbouw géén tegenliggers ontmoeten. fant tekenen. den ben," zei de baas. „Ze- dat wacht!" „Ik ga niet meer naar die baas terug!" zei de jongen, nog half slapend. „Ik wil naar een andere baas!" (Wordt vervolgd) CALTEX UTRECHT p. 3 Kreta n. R dam. CORYDA p. 3 Finist. n. Rotterdam. ERINNA 3 te Singapore. GADILA p. 3 Sombrero n. R'dam. GOOILAND 3 te Paranagua. HECTOR 3 te Amsterdam. HESTIA 3 te Pampatar. HYDRA 3 te Pto. Plata. ITTERSUM p. 3 Finist. n. Houston INDRAPOERA 3 te Southampton. JAPARA K.P.M. 3 te Semarang. LEMSTERKERK p. 3 Masira n. Suez LOPPERSUM p. 3 Burl. n. Pt. Talbot LINDEKERK 3 te B. Shapur. LEKHAVEN p. 3 Hatteras n. A'dam. MURENA p. 3 Kudat n. Shimitsu. MIRZA 3 te Brisbane. MITRA 3 van Brisb. n. Sydney. MENTOR p. 3 Str. Yucatan n. Pt. Arth. ORANJEFONTEIN 3 van Hamb. n. Antw. PLAGIDA p. 3 Turks Isl. n. Curacao PRINS PH. WILLEM p. 3 Burl. n. Duink SLAMAT p. 3 Ceylon n. Belawan. SUMATRA 3 te Pt. Said. STAD VLAARDINGEN p. 3 Stav. n R'd. SUNETTA p. 3 Comorin n. Geelong. SAIDJA 3 te Pladju. SIGLI 3 te Penang. STAD ALKMAAR p. 3 St. Helena n Kpst SCHERPENDRECHT p. 3 Kp. Frio naar Curasao. STAD BREDA 3 van Genua n. Pt Said TOMORI 3 van Gdynia n. R'dam. TIBIA p. 3 Ceylon n. R'dam. TARA p. 3 St. Pauls R. n. Rio Jan. TJIKAMPEK p. 3 Billiton n. Belawan. TJILUWAH 3 te Semarang. TJIPONDOK 3 te Cheribon. THEL1DOMUS 3 te Pta. Cardon. TRAJANUS 3 te Hamburg. TAWALI 3 van Suez n. Basrah. TIBA p. 3 Ouess. n. R'dam. VAN WAERWIJCK 3 te B. Papan VAN LINSCHOTEN 3 van Lagos n. DuaJa WIELDRECHT p. 3 Makallah n. Ras Tan. ZUIDERKRÜIS p. 3 Kp. La Hague naar L. Palm. ZIJPENBERG 3 v. Palermo n. Bona. KAASMARKT GOUDA 3 Mrt. Aangevoerd 12 partijen. Eerste kwaliteit 2.27—2.40. VEEMARKT DELFT 3 Febr. Aanvoer 745 stuks vee. Prijzen: nuchtere kalveren 35 45, biggen 4558, lopers 70HO, dracht, zeugen 325450, magere varkens per kg levend gew. f 1.801.90. PAARDENMARKT 's-HERTOGENBOSCH 3 Mrt. Aangevoerd 504 stuks. De prijzen waren als volgt: voljarigen van f 950 1100.—, 2V4-jarigen van 725950, 1 Vè"Ja rigen van 675—825 met papieren boven notering, jonge werkpaarden van 900 1150, hengstveulens van f 375525, merrie- veulens van f 425575, met papieren boven notering, hitten van f 450750, ponnies van 325550 alle per stuk, slachtpaarden van f 2.00—2.10 per kg gesl. gew. EIERMARKT BARNEVELD 3 Maart. Aanvoer ca 1.600.000 stuks. Prijzen: 11.00 —12.75, algem. prijs 11.60 per 100 stuks, kiloprijs f 1.90 op basis van 61 gram. Eierveiling BarneveldEde 3 Maart. - Aanvoer ca 950.000 stuks. Prijzen eieren van 50-60 gram f 9.61—11.23, 60-67 gr. f 11.37 —12.84 per 100 stuks. Pluimveemarkt Barneveld 3 Maart. Aan voer plm. 60.000 stuks. Prijzen slachtkip- pen f 1.601.75 per kg, slachtkuikens f 2.00 —2.20 per kg. Varkensmarkt Barneveld 3 Mrt. Aanv.: 120 stuks. Prijzen biggen f 46.00—58. schrammen f 100.00120.—, drachtige zeu gen 325.00400.— per stuk. RUBBERTERM1JNMARKT AMSTERDAM 3 Mrt. Stemming: vast. Omzet: 210 ton. Noteringen: Mrt. 2.59, Apr. 2.52, Mei 2.52, Juni 2.52, Apr.-Juni 2.54'/a, Juli 2.49, Aug. 2.48, Sept. 2.47, Juli-Sept. 2.48i/2, Oct. 2.44, Nov. 2.44, Dec. 2.44, Oct.-Dec. 2.46>i. LIJNOLIETERMIJN MARKT R'DAM - 3 Mrt. Omzet: 10 ton. Noteringen: Mrt. 87.00, Mei 87.50, Juli 87.50, Sept. 87.50. ij ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram.. 7.45 Even opkrikken!, 7.50 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continube drijven, 11.40 piano, 12.00 orgel, 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.45 jeugd. 14.20 sport, 14.35 amus.muz.. 15.00 Achterhoeks progr.. 15.25 caus., 15.40 amus.muz.. 16.00 boek, 16.15 kamerork. en solist, 17.00 journ., 17.30 gram., 18.00 nieuws, 18.20 gram., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 caus. VARA: 20.00 gevar. progr.. 22.00 soc. comm., 22.15 ge- var. muz.. 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws. 23.15 gram HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 7.00 ïieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed. 3.00 nieuws. 8.20 gram., 9.00 huisvrouw 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 gram., 12.00 Angelus. 12.03 gram 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 Me- tropole-ork. en solist. 14.00 boek. 14.10 gram., 14.20 Eng. les, 14.40 amateurprogr 15.15 kron. letteren en kunsten, 15.55 gram., 16.00 schoonheid v. Gregoriaans. 16.30 jeugd, 17.00 lichte muz., 17.20 'eugd 18.00 samenzang. 18.15 journ. weekoverz 18.25 gram., 18.30 rep., 18.40 gram., 18.45 regeringsuitz., 19.00 nieuws. 19.10 Licht baken. 19.30 Avondgebed. 19.45 gram 20.40 act., 20.55 de gewone man, 21.00 ge- var. progr., 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto 23.22 omr.ork. en soliste. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 12.00 dansmuz., 15.10 fabrieksfanfare. 15.40 ork.conc., 19.30 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz., 13.15 lichte muz., 15.00 dansmuz., 16.15 £abrieks£an£are, 18.00 jazzmuz., 19.00 ork.conc., 23.25 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amus.muz„ 13.15 lichte muz., 15.00 amusjnuz., 16.00 gevar. muz., 18.00 lichte muz., 19.25 mannenkoor, 20.00 lichte muz.. 22.30 symph.ork„ 23.00 lichte muz., 0.15 dansmuz., 1.00 jazzmuz, 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m. 14.17 symph.ork, 16.55 kamermuz., 20.00 licht conc., 22.30 solistenconc. BRUSSEL, 324 m. 12.00 amusjnuz 15.45 accord.muz., 16.15 accord.muz, 16.30 Britse volksmuz., 22.15 dansmuz. 484 m.: 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., 17.30 jazzmuz.. 18.30 dansmuz., 23.00 zang en piano, 16.45 Engelse les. 17.45 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service Uitz. voor Nederl. 17.00-17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.i 72.00-22.30 Nieuws, feiten v. d. dag en Op de planken. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 Wedstrijd. 21.05 De weg der wetenschap, film. 21.25 Hongaars zangspel. 22.05-22.15 Dagsluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9