Gevluchte atoomgeleerde PONTECORVO houdt een propaganda-rede OVERLEG IS MISLUKT „Vreedzame atoomprojecten hebben in Rusland voorrang" HERRIOT neemt ontslag als burgemeester van Lyon Poolreizigers eten hond op TANDARTSHULP voor ZIEKENFONDSLEDEN VOOR HALF TARIEF MM Ongeval in dienstbetrekking TELEVISIE brengt parlementair debat in de huiskamer I Pater Bissonnette moet Rusland verlaten Organisaties in beraad Gentleman 's agreement met conserva tieven door radicalen „onteerd' Sobere herdenking van Stalin's dood Lavastroom spaart lorp Piloot redt vrouwen en kinderen uit overstroomd land Eventueel na 1 April: Contante betaling tegen afgifte van speciale kwitantie bergdc R.M.S.-leiders betuigen onschuld DIT VOORJAAR VETTERE MELK Bioscoop-portier steelt 1500 gld. Eigen zaak deze week in Tweede Kamer aan de orde Het weer (ie MORRIS lefcteycu futij/ ZATERDAG 5 MAART 1955 78ste JAARGANG No. 26237 Overheidssalarissen VERHOOGDE BOUWKOSTEN, Alleen in de Pravda mJk Proces in Djocja Vliegveld Shannon wordt verbeterd Koning Boudewijn op 15 Mei naar de Congo Sociaal commentaar Boelganin wil diplomaten ontvangen LEDEREN DAMESJASJES Sneeuwbuien BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) De onderhandelingen die in het geor ganiseerd Overleg tussen de organisaties van overheidsdienaren en de vertegenwo - digers van de regering zijn gevoerd, komen tot een enigszins reeie verbeteving van het salarispeil, kunnen na de laatste besprekingen die gisteren zijn gehouden voorlopig als mislukt worden beschouwd. Tegenover het plan van de organisaties heeft de regering slechts het voorstel willen handhaven van de verhoging van het uurloon van ongeschoolde vakarbei ders met 3 d 4 cent per' uur en van de geschoolden met 3 cent per uur. Een en ander zou worden doorberekend in de salarissen van de ->mbtenaren. De vraag of het bij deze geringe verbete ring van slechts enkele guldens per maand nu zal blijven, kan nog niet definitief wor den beantwoord. Het is namelijk nog niet bekend welke initiatieven door de organi saties verder zullen worden ondernomen. VERHOOGDE BVDRAGEN De atoomgeleerde Bruno Pontecorvo, die in 1950 uit de Britse atoomlabora toria te Harwell naar Rusland is ge vlucht, heeft gisteren in Moskou, voor een vijftigtal Russische en Westerse journalisten een persconferentie gehou den, tijdens welke hij een beroep deed op de Westerse geleerden van nu af aa?i een ander standpunt te gaan inne men. Hij verzocht alle eerlijke lieden en alle geleerden ter wereld zich achter „Ruslands actie voor het verbieden van atoomwapenen" te scharen. Pontecorvo ontving de journalisten in een grote zaal van de Russische Aca demie van Wetenschappen, het vroe gere zomerpaleis van de Czaren in een van Moskou's voorsteden. De geleerde sprak de journalisten in het Italiaans toe en werd onmiddellijk vertaald door twee naast hem zittende Tolken. Ponte corvo vertelde, dat hij in 1952 het Russi sche staatsburgerschap had verkregen en nu met zijn vrouw Marian en zijn zoon Gil in een villa buiten Moskou woonde. Hij liet de journalisten weten, dat hij in Rusland werkte aan atoompro jecten voor vreedzame doeleinden. Het verschil met het Westen achtte hij, dat in Rusland de vreedzame atoomprojecten voorrang genieten. „Hetgeen men van het Westen be paald niet kan zeggen", voegde hij hieraan toe. De eerste atoomreactor voor de practijk was in Rusland ge bouwd. Maar hij had wel iets gehoord van een reactor die de Amerikanen op een duikboot geïnstalleerd zouden hebben. De uitgeweken geleerde, die er jeug dig en opgewekt uitzag, was van me- De 81-jarige radicaal-socialistische po liticus, Edouard Herriot, heeft zijn ont slag ingediend als burgemeester van Lyon. Deze ontslag-aanvrage is het ge volg van een interne politieke twist tus sen de radicaal-socialistische party en de andere partyen in de Lyonnese ge meenteraad. Herriot, die o.m. jarenlang voorzitter is geweest van de Assemblee Nationale, is met uitzondering van de bezettingsjaren meer dan vqftig jaren achtereen burgemeester van Lyon geweest. De invloed van de radicaal-socialis tische partij in Lyon was de laatste tijd zo achteruitgegaan, dat de Conservatie ven een meerderheid konden behalen en dus recht hadden een burgemeester aan te wijzen. Uit eerbied voor de ja ren, de ervaring en de kwaliteiten van de grijze Herriot lieten zij hem aan als burgemeester, maar vroegen in ruil daarvoor de benoeming van enige con servatieven tot loco-burgemeester. Dit gentleman's agreement voldeed in de practijk. tot onlangs één der conser vatieve loco-burgemeesters kwam te overlijden. In plaats van opnieuw een conservatief te benoemen, steunden een aantal radicaal-socialisten, met de hulp van communisten en Gaullisten, een ra dicaal die daarop benoemd werd. Edouard Herriot was over deze gang van zaken zeer ontsticht en achtte het gentleman's agreement onteerd.. Hjj heeft de minister van Binnenlandse Za ken dan ook onmiddellijk schriftelijk om zijn ontslag als burgemeester verzocht. In vergelijking met het vorig jaar hebben de grote Russische bladen van daag weinig aandacht besteed aan het feit, dat Stalin op 6 Maart 1953 over leed. De „Pravda" bevatte slechts op de tweede pagina een lang artikel van de hand van Konstantinov, getiteld ,,J. V. Stalin en het vraagstuk van de op bouw van het communisme". Vorig jaar bevatte het blad een met een groot portret geïllustreerd hoofdartikel op de eerste pagina, gewijd „aan de grote voortzetter van het werk van Lenin". Bovendien had toen een lid van de academie van wetenschappen, Alexandrov, in een belangrijk artikel over de „grote machten van het schep pend Marxisme" hulde betuigd aan de overledene. De „Izwestia" en de ..Troed" maakten vandaag in het ge heel geen melding van het feit, dat Stalin twee jaar geleden overleed. Het Hawaiiaanse dorpje Kapoho op de helling van de Kilauea-vulkaan is gisteren als door een toeval gespaard gebleven, toe de vulkaan tot uitbar sting kwam. De lava stroomde de hel ing af, maar splitste zich kort voor zij het dorp bereikt had. Zij verspreidde jt'ch in twee banen om het dorp heen. Slechts vijf huizen zijn verwoest. De 335 Dorpsbewoners waren al enige dagen tevoren geëvacueerd, tevoren geevacueerd. EDOUARD HERRIOT ning, dat het Westen een achterstand had op atoomgebied in vergelijking met de Sovjet-Unie. Hij noemde de Russi sche geleerden zeer bekwaam. Het ge bied van de atoomstraling, waarop hij in het Westen specialist was, was voor de Russen een open boek. In 1952 had hij de Stalinprüs tweede klasse gekre gen, samen met de jonge Russische geleerde Selevanov. Pontecorvo, die het insigne van de prijs in zijn revers droeg, had de prijs gekregen voor onderzoekin gen op het gebied van de physica van de hoogwaardige energie. Hij houdt zich thans bezig met mesonenonderzoek. Pontecorvo verwees naar zijn deze week in de Izwestia en de Pravda ge publiceerde artikelen. Hij verklaarde na drukkeljjk ze vrijwillig en zonder dwang geschreven te hebben. Over zijn ont snapping naar Rusland in September 1950 wilde hij niets meedelen. De ver slaggever van het communistische Ita liaanse blad l'Unita verzocht hij aan zjjn ouders en familie en die van zijn vrouw, zijn persoonlijke groeten te wil len overbrengen. (Rtr-AFP-UP) Een bediende van de Hudson Baij Company heeft met zijn Eskimorgids 5 van hun 11 honden opgegeten om in le ven te blijven gedurende een dwaaltocht van zes weken in het Canadese poolge bied. De 22-jarige Donald Baird en de Es kimo Ootooke waren op 15 Januari, ver trokken voor een tocht van 300 mijl, die met een goed span honden in tien dagen gemaakt kan worden. Na twee dagen waren zij de weg kwijt en zij hadden acht dagen nodig voor zij zich weer konden oriënteren. Op hun lange tocht hebben zij geworsteld met stor men en sneeuwstormen. De tempera tuur kwam nooit boven 20 graden Fahrenheit en was vaak onder 40 graden Fahrenheit. Zij schoten twee kariboes en toen die opgegeten waren begonnen zij aan de honden. Vliegtui gen die uitgestuurd waren om hen te zoeken, dachten dat zij Eskimo-jagers waren omdat zij maar 6 in plaats van 11 honden bij zich hadden. Zij hebben lichte verwondingen opgelopen door be vriezing, maar zijn er overigens goed afgekomen. Een Australische piloot heeft gisteren het stoute stukje uitgehaald twee maal te landen op en weer te vertrekken van het gedeeltelijk ondergelopen vliegveld van Walgett, in Nieuw-Zuid-Wales. In die twee vluchten heeft hij in totaal 64 moeders met jonge kinderen geëva cueerd in een tweemotorige Dakota. AI vier dagen is men in deze plaats, het centrum van de schapenteelt, bezig zandzakken te vullen en dijken te ver sterken. In een gebied van ongeveer 300.000 vierkante mijlen hebben de losgeslagen watermassa's brede paden van vernie ling en ontreddering getrokken. Nog steeds vindei. reddings- en opruimings- ploegen lichamen van verdronken men sen. Karkassen van verdronken dieren drijven ook nog in groten getale rond. i li' Een van de bronzen beelden van de Engelse beeldhouwer Sir John Epstein wordt in het Museum van Philadelphia uitgepakt, kort nadat zij uit Londen zijn aangekomen. Zij gaan gehuld in een waas van geheimzinnigheid en blijven in het museum, totdat het voetstuk, waarop zij geplaatst moeten worden, klaar is. Dan zullen zij een plaats vinden aan de East River Drive (Van een onzer redacteuren) Zoals bekend, is in de Ziekenfonds raad een commissie van goede diensten geformeerd, die tracht te bemiddelen in het conflict tussen de Maatschappy tot Bevordering der Tandheelkunde en de Ziekenfondsen. De tandartsen, die twee weken geleden hun contract met de Ziekenfondsen per 1 Maart opzeg den, hebben zich bereid verklaard de ziekenfondspatiënten voorlopig nog tot 1 April volgens de oude regeling te be handelen, in afwachting van de resul taten, die het hernieuwde overleg via de commissie zal opleveren. Vooruit lopend op de uitslag heeft de Maatschappij echter reeds maatregelen genomen voor het geval dat vóór 1 April geen overeenstemming wordt be reikt. .Aan alle leden zjjn tarieven toe gezonden, die de Maatschappij voorstelt aan de ziekenfondspatiënten in rekening te brengen. Wordt de breuk per 1 April definitief dan zullen ziekenfondspatiënten tarie- ven moeten betalen, die ongeveer de helft bedragen van de tarieven, welke de tandartsen gewoonljjk aan particu liere patiënten in rekening brengen. Voor een extractie zal 2.berekend worden, voor een vulling 4.50, voor een zenuwbehandeling 9.Wanneer ziekenfondspatiënten nun kaart tonen, komen zjj voor deze gereduceerde tarie ven in aanmerking. Zjj zullen contant moeten betalen en speciaal hiervoor vervaardigde kwitanties ontvangen. De vraag Is echter gesteld, dat het huidige overleg niet tot resultaten leidt of de ziekenfondsen bereid zul len zijn op vertoon van de afgegeven kwitanties de in rekening gebrachte kosten geheel of gedeeltelijk te betalen. Toen verleden week de Ziekenfondsraad zich over het conflict beraadde, zjjn er uit bepaalde ziekenfondsen stemmen op gegaan om geen enkele restitutie te ge ven, aangezien opzegging van het con tract naar hun mening een einde zou maken aan de wettelijke verplichting van de ziekenfondsen om tandheelkundi ge hulp te verstrekken. Andere zieken fondsen daarentegen, bijvoorbeeld de katholieke, waren van mening, dat het recht van de verzekerden op tandheel kundige behandeling gehandhaafd dient te worden. Tot een uitspraak be hoefde de Ziekenfondsraad in deze ne telige kwestie niet te komen, omdat zich een commissie van goede diensten aaiibood. Wanneer echter vóór 1 April geen overeenstemming tussen de Maat schappij en de ziekenfondsen bereikt zou zjjn, wordt de vraag van de resti tutie weer actueel. Uit het feit, dat de tandartsen hun maatregelen reeds ge nomen hebben, blijkt duidelijk, dat de opzegging van het contract geen loze bedreiging was en dat zjj vastbesloten zjjn indien nodig de consequenties hiervan te dragen. Gedurende de onderhandelingen zul len beide partijen geen commentaar leveren op de stand van zaken. Men dient rustig af te wachten of de com missie van goede diensten resultaten bereiken zal. Hopelijk zal het niet nodig zijn, dat de Ziekenfondsraad zich moet uitspreken over de restituties. Want zelfs al zou de uitspraak luiden, dn de ziekenfondsen de gemaakte kosten al thans voor een deel moeten vergoeden, zal toch de verzekerde er de dupe van zjjn, dat de partijen niet tot een voor beide aanvaardbare oplossing konden komen. De derde en vierde beklaagde in de zaak tgen de leiders van de Republiek der Zuid-Molukken, de R.M.S., die voor de militaire rechtbank in Dlogja dient, hebben Vrqdag evenals als de vóór hen verhoorde president Manuhutu en mi nister-president Wairizai verklaard on schuldig te zijn aan het ten laste ge legde. Zowel Daniël Johannes Caspers, die optrad als minister van Binnen landse Zaken, als Johannes Benjamin Pattirawajane, die de functie van mi nister van Financiën bekleedde, zeiden, dat zy niet hadden begrepen, wat de proclamatie van de R.M.S. inhield en dat zq de hun aangeboden functies had den aanvaard omdat zq bij weigering voor hun leven vreesden. Caspers noemde de proclamatie van de R.M.S. een aangelegenheid op zeer hoog niveau, die boven zjjn bevattings vermogen ging. Patiiradjawane verklaarde de porte feuille van Financiën op aandringen van minister-president Wairizai te heb ben aanvaard, aangezien hjj evenals Caspers bij weigering voor zijn leven vreesde. Hij zeide zich er van bewust te zjjn, dat de proclamatie van de R.M.S. in strijd was met de Indonesi sche grondwet. Tijdens deze derde zitting in de zaak tegen de R.M.S.-leiders werd een tele gram uit Amsterdam ontvangen, waar in werd gezegd dat een visum was aangevraagd voor een Nederlands ad vocaat om de verdediging van de be klaagden op zich te nemen. Niet alle twaalf beklaagden hebben, zoals eerder werd gemeld, het aanbod van juridische bijstand geweigerd. Acht van hen, hebben dit gedaan. De overige vier R.M.S.-leiders hebben medege deeld, dat zjj het aanbod in beraad wil len houden. Dinsdag zal het proces worden voortgezet. Gezien de mening, o.a. ook van de Voedingsraad, dat een .ïoger vetgehal te voor de volksgezondheid niet van belang is en in aanmerking genomen de zeer grote bedragen die uit 's Rijks kas voor subsidiëring van de consump- tiemelk worden verstrekt, is de rege ring van oordeel, dat de consument voor melk met een vetgehalte van 3% pet. de volle kostprijs zal moeten be talen. Aldus deelt minister Mansholt in zyn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mede. Met betrekking tor de distributie van deze soorten melk moeten in overleg en met medewerking van andere bij de consumptiemelkvoorziening betrok ken regeringsinstanties nog enige maat regelen worden getroffen. Hieromtrent is overleg gaande. De regering stelt zich voor het beschikbaar stellen van melk met een vetgehalte van 3% put. in het komende voorjaar mogelijk te maken. In December van het vorig jaar o sloeg een Utrechts bioscooptheater zjjn portier. De man kwam herhaaldelijk te laat op zjjn werk. Op de laatste dag van zijn werk moest de portier de blikken bus, waarin zich de recette van de laatste voorstelling bevond, naar de nachtkluis van een bank brengen. Hij forceerde echter met een ijzerzaagje het slot van de bus en ging er met de buit, ruim vijftienhonderd gulden, van door. Hij nam een taxi naar Amsterdam, maakte in die nacht ongeveer tweehon derd gulden op, maar voelde zich toen zo ongelukkig, dat hij zich de volgende morgen op een Amsterdams politiebu reau meldde. Voor de diefstal moest de man zich gisteren voor de Utrechtse rechtbank verantwoorden. De officier van justitie noemde het avntuur een allerdol- zinnigst plan en eiste acht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. Alle zes aanbevelingen voor verbete ring van het vliegveld Shannon, die zijn gedaan in het rapport van het hof van onderzoek, dat zich heeft beziggehouden met de ramp van de „Triton", zijn door de Ierse regering aanvaard. Vier van deze verbeteringen zijn reeds uitge voerd; twee andere zullen nog volgen. Koning Boudewijn van België zal 15 Mei uit Brussel vertrekken voor zqn eerste bezoek aan de Belgische Congo. Het bezoek zal ongeveer een maand du ren. (Van een bijzondere medewerker) Bij de uitvoering van onze sociale verzekeringswetten zijn de uitspra ken van de Centrale Raad van Beroep bepalend voor de uitleg die aan een bepaald wetsartikel wordt gege ven. In dat opzicht is de Centrale Raad vergelijkbaar met de Hoge Raad in het gewone recht. Het is niet de taak van de Centrale Raad om te bepalen of een wet goed is of niet; zijn opdracht is slechts, te beoordelen of de wet juist is toegepast. De wet is derhalve norm en uitgangspunt voor de beoordelingen van dit rechtsprekend lichaam. Toch is het dui- delijk dat de uit legging van de wet sterk kan worden beïnvloed door de persoon lijke opvattingen van hen die recht hebben te spre ken. Heel de jurisprudentie door („ju risprudentie" betekent: het geheel van gerechtelijke uitspraken) ontmoet men het feit, dat de rechters zich hebben afgevraagd: wat zou de wetgever heb ben bedoeld? En steeds meer komt men het tegen, dat niet alleen met de let ter maar ook met de geest van de wet wordt rekening gehouden. Zo is in de loop der jaren een merkbare wjjziging in de rechtsopvatting ontstaan omtrent het begrip „beroepsziekten." Eveneens omtrent het begrip „bedrijfs ongevallen." Hiermede is aangetoond, hetgeen trouwens algemeen bekend is, dat be paalde wetsartikelen op verschillende wijzen kunnen en ook worden uitgelegd. Op het ogenblik staat in de belangstel ling het begrip „ongevallen in verband met de dienstbetrekking." Aanvankelijk kregen mensen die een ongeval was overkomen alleen schadeloosstelling wanneer het ongeval „in verband met het bedrijf" was overkomen. Dit was zo'n vage aanduiding, dat al in 1921 een nadere omschrijving volgde, welke werd aangeduid als „ongeval in verband met de dienstbetrekking verbroken te achten, moest dan maar uitmaken wanneer dit verband aanwezig kon worden geacht. Tot 1948 gold algemeen, dat dit dienst verband uitsluitend werd aanvaard, in dien een verzekerde bij het gaan naar of het komen van zijn werk de kortste weg tussen beide punten zonder onder breking had afgelegd. Een kort opont houd, een bezoek bij een bekende op de weg van of naar het werk, was vaak reeds voldoende om het verband met de dienstbetrekking verbroken te achten Na 1948 groeide een ruimere opvatting. Men ging na of de verzekerde, aan wie een ongeluk overkomen was op de weg van of naar zijn werk, iets particuliers had gedaan en of deze particuliere han deling in het maatschappelijk verkeer gebruikelijk was. Was het laatste het geval, dan werd als regel de aanwezig heid van verband met de dienstbe trekking toch nog wel aanwezig geacht. Ook bij de uitvoeringsorganen van de Ongevallen-Wet, de Rijksverzekerings Bank en de Raden van Arbeid groeide steeds meer de neiging om de wet zo ruim mogelijk in het voordeel van de verzekerde arbeiders te interpreteren. In de loop van 1954 nam het Bankbe- stuur t.a.v. straatongevallen het be sluit een ruimer standpunt in te ne men. Hierover schreef Mr. H. B. J. Waslander, lid van het bestuur van de Rijksverzekerings Bank in het Sociaal Maandblad Arbeid van November 1954 het volgende: „Het feit, dat tot dusver ongevallen onderweg van werk naar huis en omgekeerd zijn aanvaard, kan dan ook niet zijn verklaring vinden daar in, dat de getroffene zich naar huis be gaf of van huis kwam, maar slechts daarin dat hq van het werk kwam, resp. naar het werk toeging. Dan ech ter ligt de gedachte voor de hand, dat iemand een ongeval in verband met de dienstbetrekking is overkomen wanneer het hem overkomen is, gaande naar zijn werk of komende van zijn werk, onge acht van waar hij kwam, resp. waar heen hij ging." (Vervolg op pag. 5) Maarschalk Boelganin heeft tegeno ver de Zweedse ambassadeur in Moskou, Sohlman, in zqn hoedanigheid van Deken van Corps Diplomatique in Moskou, de wens te kennen gegeven, als premier van de Sovjet-Unie alle ambassadeurs en hoofden van diploma tieke vertegenwoordigingen om beur ten en volgens anciënniteit te willen ontvangen. De Zweedse ambassadeur heeft in Moskou geaccrediteerde diplomatenhier- van op ae hoogte gesteld. Sohlman zal eerstdaags als eerste door maarschalk Boelganin ontvangen worden. In diplo matieke kringen is verklaard, dat een dergelijke procedure in de Sovjet-Unie voor het eerst wordt toegepast. Aduert entte Zoals bekend heeft de Amerikaan se pater George Bissonnette, die sinds 1953 de zielzorg uitoefende on der de katholieke leden van de Ame rikaanse en andere Westerse ambas sades in Moskou, opdracht gekregen Rusland te verlaten. Waarschijnlijk geldt het hier een vergeldingsmaat regel voor het feit, dat Amerika geen visum heeft willen verlenen aan een vertegenwoordiger van de pa triarch van Moskou. Op deze tele- foto ziet men pater Bissonnette tijdens zijn laatste mis in Moskou Pater Bissonnette is vanmorgen per vliegtuig uit Moskou naar Helsinki vertrokken. Een groot aantal Weste lijke diplomaten deed hem uitgeleide op het vliegveld van Moskou. (Van onze parlementaire redacteur) De openbaarheid van de debatten in de Tweede Kamer, welke dateert van 1796, toen zich voor het eerst een na tionaal parlement in Nederland met de wetgeving ging bezighouden, gaat door de televisie een nieuwe uitbreiding krygen. Reeds is er in de oude balzaal van Stadhouder Willem V, waar de Tweede Kamer vergadert, by de ver bouwing na de oorlog gezorgd voor een apart kamertje voor radio-uitzendingen van Kamerdebatten, waarvan een en kele maal gebruik wordt gemaakt. Tbans gaat ook de televisiecamera in het Ka mergebouw doordringen. Deze zal zich uiteraard niet tot een verborgen kamertje kunnen beperken, maar midden in de zaal tussen minis ter, voorzitter en afgevaardigden moe ten ronddwalen. Men heeft daartoe het initiatief genomen, omdat Woensdag middag het debat begint over de te levisienota. Deze eerste parlementaire televisieuitzending, welke de Ned. Te levisiestichting entameert, zal dus haar eigen toekomstige lotgevallen tot voor werp hebben. De kijkers zullen vermoe delijk twee dagen gedeelten uit het de bat kunnen volgen, dat tussen de mi nister van O. K en W. en de honderd leden van de Tweede Kamer gehou den zal worden. Minister Cals heeft zijn instemming gegeven. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst, moet echter het plan nog goedkeuren. H;! is deze week niet in Den Haag. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 62 IHHWiNMIXM (tot Zondagavond) Veranderiyke bewolking en vooral aanvankeiyk enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien. Krachtige tot matige wind uit Noordelqke richtingen. Koud weer met 's nachts tempera turen o mhet vriespunt. Zondag: Zon: 7.19—18.29 Maan: 16.19—6.04 TVIqü tiH'io" Zon: 7.17—18.31 MAan: 17.36—6.23 Het heeft er werkelijk naar uitge zien dat het voorjaar zou <»aan worden, toen de laatste dagen zonnig weer voorkwam en de wind van Oost naar West was gedraaid. Donderdag werden al temperaturen van 9 gr. C. in ons land gemeten. Boven Zuid-Zweden heeft zich een actieve depressie ont wikkeld, die er oorzaak van is d-t er van Groenland over IJsland en de Noordzee een harde tot stormachtige Noordelijke wind is gaan opsteken, waarin vrij veel buien voorkomen. De aangevoerde lucht is nog zo koud, dat de meeste buien in de vorm van sneeuw zullen vallen. Vanmorgen werden nier en daar in ons land al flinke sneeuw buien waargenomen. Ook morgen moet op vrij guur en buiig weer gerekend worden, waarbij ook zonnige perioden voorkomen. Voorjaarsweer, al heeft het er wel even op geleken, krijgen wij echter de eerste dagen nog niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1