ISRAEL verantwoordelijk voor incident bij Gaza Arabische vluchtelingen zeer oproerig Behandeling van de zaak- Schmidt is uitgesteld Op versoek van de verdediger Deelname aan communistische jeugdmanifestaties verboden WILKES middenvoor in Nederlands elftal Ondergrondse heft verkeers- ;men in Rome niet op Het nieuwtje is er al af problei MENS OF WOLF L „Onderzee-tanker" voedt watervliegtuig ORR Gemengde bestandscommissie: 850 kilo opium opgespoord Ook Israëlisch— Jordaans incident Verset tegen pressie op jeugd en ouders Brits schip bij For mosa beschoten Zeven wijzigingen sinds jongste inter land tegen België Zijn besprekingen formeel afgebroken Paus zal kronings herdenking bijwonen Priester ontvlucht Vietminh Prinses Beatrix geopereerd ]5> (wfwifM fujff Het weer KOUD WINTERWEER Nieuw feuilleton J MAANDAG 7 MAART 1955 78sfe JAARGANG No. 26238 Vrouwen en kinderen geëvacueerd In Singapore Het Amerikaanse leger jaagt op kraaien Vliegtuigen worden kaal gevreten Yatenbrug in Amerika ingestort Waarschijnlijk tien personen om het leven gekomen Sir Alexander Fleming bestolen Vijf Bedoeïnen gedood In Atjeh Burgers zonder vorm van proces terecht gesteld Herderlijk schrijven van O.-Duitse bisschoppen Overheidssalarissen Reeds plannen voor protestmeeting Heilige Vader zegent pelgrims Bende op Gelebes onschadelijk gemaakt Echtpaar vergat gouden bruiloft Onderdrukking en geloofs vervolging in het Noorden Wegens blindedarm ontsteking Indonesische politie houdt Willem Ruys aan Zeven bemanningsleden van boord gehaald MOEILIJKHEDEN IN DIAMANT- INDUSTRIE Algemene staking dreigt Whnwii RISST ISTR 1 HAARLEM'TEL. 13439 18 A DAM TEl 717162 Teddy gevoerde windjackets V__ BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Egyptisch-Israëlische gemengde bestandscommissie heeit Israël gisteren verantwoordelijk gesteld voor het grens incident bjj Gaza, waarbij 39 Egypti sche en 8 Israëlische militairen zjjn gesneuveld. De Israëlische klacht, dat een Egyptische militaire eenheid een Israëlische patrouille in een hinderlaag had gelokt en dat dit de aanleiding was geweest tot het incident, heeit de commissie van de hand gewezen. Israël heeft tegen deze beslissing van de gemengde bestandscommissie gepro testeerd. De Israëlische delegatie is in beroep gegaan bjj de desbetreffende spe ciale commissie van de gemengde be standscommissie. De gemengde be standscommissie bestaat uit Israëlische en Egyptische gedelegeerden met een Franse voorzitter. De commissie heeft De douane te Singapore heeft een nieuwe methode uitgevonden om opium op te sporen. De afgelopen twee weken werden 850 kilo opium gevonden, waar door de wereld van smokkelaars in be roering geraakte. De bende voorzag zeker 6.000 opiumschuivers van verdo vende middelen. Voorlopig zijn 12 ver dachten gearresteerd. Uiteraard is de prijs van opium, gezien de jongste suc cessen van de politie schrikbarend ge stegen. (UP) De Amerikaanse legerkrant „Stars and Stripes" heeft bericht dat er op de Amerikaanse luchtbasis bfj Rhein-Main even buiten Frankfort een felle strijd wordt gevoerd tegen een horde kraaien, die verslaafd zijn geraakt aan de verf waarmee vliegtuigen worden beschilderd. Zwermen kraaien vallen op de pasge- verfde toestellen aan en proberen zich te goed te doen aan het verflaagje met zulk een gulzigheid dat ze met hun snavels gaten hakken in de bekleding. Het euvel nam dergelijke vormen aan dat men speciale anti-kraaibrigades heeft moeten formeren die tot taak kre gen de beschadiging van vliegtuigen te verhinderen. De brigades organiseren jachtpartijen waarbij gebruik wordt ge maakt van een overgelopen kraai, die „Sam" gedoopt werd, en die na gevan gen genomen te zijn en een „hersen spoeling" te hebben ondergaan, thans als lokaas wordt gebruikt. Hij wordt in het bos waar zijn vriendjes huizen, losgelaten en roept hen dan naar zich toe. De beesten luisteren naar hem en komen aangevlogen recht naar de jagers toe. Als tegenprestatie krijgt „Sam", een bijzonder ongemakkelijk heer, gratis kost en inwoning op de vliegbasis en, naar gefluisterd wordt, een dagelijks rantsoen van de voor kraaien blijkbaar zo onweerstaanbaar verrukkelijke verf. (UP) Gisteren is in Houma in de V.S. een voetgangersbrug bezweken, waar door 20 a 25 mensen in het water te- recht kwamen. Vermoedelijk zijn tien van hen verdronken. De brug, die de verbinding vormde tussen de binnenstad van Houma en een buitenwijk, werd gedragen door roestige olievaten. De politie vermoedt dat de vaten doorgeroest waren. De brug vormde de enige verbinding tus sen de twee stadsdelen. Een andere brug is wegens reparatie gesloten en n°g een brug is in aanbouw. De 12 meter lange brug werd gedragen door 8 of 10 vaten. (UP) gisteren acht uur lang vergaderd in een kleine hut in niemandsland, in de omgeving van Gaza, alvorens de be slissing te nemen. Generaal Burns, het hoofd van de commissie van de Verenigde Naties in Palestina, zal aan het eind van deze week, waarschijnlijk Vrijdag, in New York aankomen om aan de Veiligheids raad verslag uit te brengen over het incident. Alhoewel zich ondertussen geen nieu we ernstige incidenten hebben voorge daan hebben de Egyptische militaire autoriteiten de veiligheidsmaatrege len in het betrokken gebied laten voort duren. De Europeanen mogen zich slechts met toestemming van de Egyp tische militaire gouverneur, en dan nog ónder militair escorte, verplaatsen. De Arabische vluchtelingen in het gebied zjjn zeer oproerig na het inci dent van vorige week. Zij wensen het recht om Israëlische aanvallen af te slaan, en eisen daarom wapens. De duizenden vluchtelingen, slachtoffers van de Israëlisch-Arabische oorlog, willen naar Palestina terug, „zo no dig met geweld". Zij hebben de Egyp tische regering verzocht haar plan om hen in Sinaï onder te brengen te laten varen. Egypte heeft beloofd de eisen in overweging te zullen nemen, maar de Arabische bevolking van Gaza gewaarschuwd, dat geweld met geweld zal worden onderdrukt. De vrouwen en kinderen van de neu trale waarnemers in het gebied van Gaza zijn Zaterdagochtend uit dit ge bied naar de Arabische zone van Je ruzalem vertrokken. De zes vrouwen en tien kinderen worden naar Jeruza lem overgebracht via Israëlisch grond gebied. Het hoofd van de neutrale waar nemers in het gebied van Gaza, de bataljonscommandant Giaccomaggi, zeide over deze evacuatie: „Onze posi tie is tameljjk hachelijk en het gebied is verre van veilig" Sir Alexander Fleming, de ontdekker van de penicilline, is het slachtoffer geworden van een inbraak. Gisteravond toen hij en zijn echtgenote niet thuis waren, ontvreemdden inbrekers juwe len ter waarde van 700 pond sterling uit hun woning. (UP) Naast het geschil met Egypte over het gebeurde bij Gaza heeft Israël nu ook moeilijkheden met Jordanië. Jorda nië heeft gisteren bjj de gemengde be standscommissie de klacht ingediend dat Israëli's Vrijdagavond vijf Jordaanse Bedoeïnen gedood hebben. Volgens de Jordaanse autoriteiten hebben de Israëli's aan een Jordaniër, die zij gevangen genomen en weer vrij gelaten hebben,'verteld dat de vijf ge dood zijn als vergelding voor een jong Joods echtpaar dat ongeveer twee we ken geleden in de buurt van de grens vermoord is gevonden. Ook-van de zijde van Israël is melding gemaakt van enkele Jordaans-Israëlische incidenten. Volgens berichten, die vandaag in Djakarta zijn ontvangen, zijn onlangs in Atjeh 94 burgers zonder vorm van proces door het leger terechtgesteld. De gouverneur van Noord-Sumatra, Amin, is naar Kotaradja gezonden om een onderzoek in te stellen. Volgens het blad „Peristiwa" dat in Kotaradja verschijnt, zijn Donderdag 31 mannen geëxecuteerd in de dessa Tjot Djeumpa en 63 op 25 Februari in Leupong. Volgens niet bevestigde be richten werden deze mensen terechtge steld als onderdeel van de strijd tegen de opstandelingen. De gouverneur van Noord-Sumatra heeft bij zijn vertrek naar Kotaradja geweigerd commentaar te leveren op deze berichten. Hij gaf echter toe, dat onlangs de activiteiten van de opstandelingen in Atjeh zijn toegenomen, aldus A.F.P. Tijdens recente vlootoejeningen in de Caraibische Zee heejt de Amerikaanse Marine proeven genomen om watervliegtuigen op open zee van benzine te laten voo rzien door duikboten. Op deze foto ziet men hoe de tanks van een Martin Morlin-patrouille-watervliegtuig gevuld worden door de „onderzee-tank.er" Guavina. De proef verl iep zeer goed Het landgerecht in Djakarta heeft vandaag de behandeling van de zaak- Schmidt, die vorig jaar November werd afgebroken omdat rechter Liem met ziekteverlof ging, hervat. Nadat de officier van justitie, mr. Sunario, de tenlastelegging opnieuw had voorgelezen waarin Schmidt wordt beschuldigd van het leiderschap van een Nederlands-Indische guerilla-organi- satie las de rechter een brief voor van de verdediger, mr. Bouman, die uitstel van behandeling vroeg totdat enige getuigen, onder wie Tomasoa en Manoch, die eveneens getuigen zijn in de zaak-Jungschlager, in deze tweede zaak zullen zijn verhoord. Mr. Bouman schreef in deze brief o.a.: „Mede wegens het feit, dat het Openbaar Ministerie verscheidene getui gen reeds in de zaak-Jungschlager waarschijnlijk wegens onbetrouwbaar, heid zal laten vallen, meent de verdedi ging veel tijd en moeite te kunnen be sparen door de zaak-Schmidt uit te stel len. Bovendien aldus de brief van mr. Bouman heeft de tweede verdediger, mr. Boegheim, zich gedeeltelijk terug getrokken wegens de smet, die door de beschuldiging van Manoch, die in de zaak-Junschlager mr. Bouman er van beschuldigde een poging te hebben ge daan hem om te kopen, op de verde diging is gevallen en om de lopende za ken van het advocatenkantoor-Bouman te blijven behandelen. Mr. Bouman ver zocht derhalve de behandeling van de zaak-Schmidt tot een nader te bepalen datum uit te stellen. Hij voegde er ten slotte aan toe, dat hij in zijn positie uitermate werd gehinderd door insinu aties in sommige kranten, dat hij be trokken zou zijn bij een inbraak in het gerechtsgebouw en bij de zaak van de nationalistische Chinees Tjong Hoen Nji. De rechter stemde in met het ver zoek tot uitstel en bepaalde zich in deze zitting tot het horen van de beklaagde, die het ten laste gelegde ontkende. De zitting werd daarna gesloten. De da tum van de volgende zitting zal later bekend worden gemaakt. Kenya. Politie en inheemse troepen hebben dit weekeinde bij een actie te gen de overblijfselen van een terreur- bende in het gebied van Fort Hall de Mau Mau-„generaal" Kiboeroe Moet- sjiri gedood. De bende is 18 maanden lang achtervolgd. In alle kerken in de Russische zone van Duitsland is gisteren een herderlijk schrijven van het episcopaat voorgele zen, waarin de door de communisten georganiseerde zogenaamde „Jugend- weihe," bijeenkomsten voor de rijpere jeugd ter voorbereiding op het leven, opnieuw in scherpe bewoordingen wor den afgekeurd. „Een dergelijke bijeen komst is niet zo maar een neutraal schoolfeest, maar een plechtige aan vaarding van een materialistische we reldbeschouwing," zo verklaren de bis schoppen. De deelname van een Christen aan deze „Jugendweihe" komt neer op een verzaking aan zijn geloof en is daar door doodzonde en geeft tevens, omdat de bijeenkomst in het openbaar en op plechtige wijze plaats vindt, in ern- stigê mate ergernis. „Ouders, die hun kinderen naar de „Jugendweihe" la ten gaan brengen ze op de weg naar het ongeloof en verzaken hun gewetens plicht tegenover hun kinderen ten zeer ste," aldus de verklaring. „Ieder die aan de Jugendweihe" medewerking ver leent handelt in strijd niet zijn geloof en geweten en bevordert de zaak van het ongeloof. Zij allen kunnen niet tot de H.H. Sacramenten worden toegela ten, totdat zij oprecht berouw hebben getoond en de zware ergernis van hun slechte voorbeeld weer hebben goedge maakt. Zij moeten hiertoe een schrifte- Het Britse vrachtschip „Westway" uit Hongkong is in de straat van Formosa beschoten door een kanonneerboot van de Chinese nationalisten, zo deelde de Royal Navy mede. Een Brits oorlogs schip is uitgezonden om het stoomschip bijstand te verlenen. (UP) Rome heeft een spiksplinternieuwe ondergrondse, die uitkomt op een weide op 12 kilometer van het centrum van Oe stad, maar in het centrum zit 't ver boer nog even erg in de knoop als voor been in weerwil van de verkeerssane- bjng die met veel ophef werd aangekon- jbgd en op 1 Juli 1954 in werking trad. pet centrum heeft nu een groot aan- straten met een-richting-verkeer. J 'et gevolg daarvan is dat de taxiritten iar nger en daardoor duurder zijn gewor den dan voorheen. Overigens heeft het een-richting-ver- *:eer het aantal verkeersopstoppingen in -O binnenstad pppns7inc h„h v,- ««uieusi.au geenszins verminderd, steeds bezorgen de voetgangers het erkeer de meeste last. Maar zij kun- Sm ini®T anders omdat de trottoirs te sruvU ,zÜn in de meeste straten en in Ve)2]rn'ge straten geheel ontbreken. De iiu« ngers m°eten de automobilisten voor de voeten lopen. Overigens delen de burgers van Rome bijzon- v, Traag op straat. u bet nieuwtje er af is begint de drukte in de ondergrondse, de Metro voor gebruikt. De totale bouwkosten er- meeste reizigers zijn bewoners van de arbeiderswijken Magliana en Garbatella die dicht b\j de laatste halte van de on dergrondse wonen. Degenen die verder van de ondergrondse wonen gaan met de bus, als voorheen, want dat is goed koper. De bouw van de ondergrondse heeft, de tweede wereldoorlog meegerekend, 16 jaar gevergd. Er is veel marmer voor gebruikt. De totale bouwkosten er van zijn ongeveer 20 millioen dollar. Wie snel naar de weide bij het eind punt moet, doet het beste de onder grondse te nemen. Men doet er maar 11. minuten over. Een autorit er heen duurt drie kwartier. Het ritje kost 40 lire. De eerste drie van de negen stop plaatsen liggen bij punten waarop de belangstelling van de toeristen is ge vestigd: de basiliek van Sint Petrus Banden, het Colosseum, het Circus Maximus. (UP) De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands elftal, dat Zondag 13 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Denemarken speelt, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortunal. Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem). Midden: Schaap (Gooi), Van der Hart (Fortuna) en Van Schtjndel (SVV) aan voerder. Voor: Dillen (PSV). Timmermans (ADO), Wilkes (Valencia), Lenstra (Heerenveen) en De Harder (Holland Sport). Reserves zün: Van der Land (HBS), Mesman (Amsterdam), Van der Hoek (Feijenoord)Klaassens (Venlo), Roosen burg (Sneek) en Cor van der Gjjp (Emma). Er staat Zondag een Nedenands elftal oinnen de lijnen met namen, waarvan nen kort geleden slechts kon dromen. (Vant behalve de „teruggekeerden", zoals De Munck, Van der Hart, Schaap, Tim- nermans en De Harder, behalve Lenstra, iie als afgedaan werd beschouwd heeft nen nu voor één keer, voorlopig ten- ninste, ook nog de beschikking over 'aas Wilkes. Een opmerkelijke verrassing is de erugkeer van Wilkes in de nationale iloeg nu ook weer niet. Men wist, dat aij een plaats in het Nederlands elftal ambieert, men wist echter ook, dat zijn club (Valencia) hem onder normale om standigheden geen vrijaf zou geven Maar het toeval wil, dat tegelijk met Neder- land-Denemarken de wedstrijd Spanje- Frankrijk wordt gespeeld. Dus was er geen wedstrijd voor Valencia op net pro gramma en dus kon Wilkes opgesteld worden. Voor Wilkes is de middenvoorplaats geen vreemde plaats. Hij speelt bij Valencia meestal als aanvalsleider. Maar ook in het Nederlands elftal is hij enkele malen middenvoor geweest. De eerste keer tegen Zwitserland, m 1947. Dat was toen er in de voorhoede van het Nederlands elftal vier binnen- spelers stonden: Lenstra-Rijvers-Wiï- kes-Van Dijk-Drager. Het was te verwachten, dat Cor van der Hart de leiding van de defensie zou worden toevertrouwd. In de laatste oefenwedstrijd was het spel van c'.e Feije- noorder Van der Hoek niet overtuigend genoeg. Kuys is verkozen boven Mesman. Vergeleken bij de jongste interland wedstrijd zijn er zeven wijzigingen aan gebracht in het Nederlands elftal. Het Deens elftal ziet er ais volgt uit: Doel: Henriksen. Achter: Arndisen en Larsen. Midden: Jensen, Brögger en Olesen. Voor: Jörgen Hansen, Lundberg, Kris- tensen, Birkeland en Jens Peter Hansen. lijke verklaring afleggen voor hun ziel zorger en twee getuigen." „Van de zogenaamde „Jugendweihe" is bekend gemaakt, dat zij vrijwillig zou zijn," aldus de bisschoppen. „Wij stel len nadrukkelijk vast dat rnen dit ver klaard heeft. Als Christenen, die meer dan negentig procent der bevolking vor men, maken wij aanspraak op volledi ge geloof s- en gewetensvrijheid, en verheffen onze stem tegen iedere open lijke of verkapte pressie op de jeugd en de ouders." (KNP) Zoals wij in onze editie van Zaterdag meldden, zijn de onderhandelingen in het Georganiseerd Overleg tussen de ambte- narenorganisaties en de overheidsvertegen woordigers over de salarissen vrijwel op een dood punt gekomen. Zaterdag sprak op een vergadering van de A.R.K.A. te Maastricht de Maastrichtse voorzitter, de heer J. Bonekamp, zelfs van een afbreken der onderhandelingen. De heer A. van Rossen, secretaris van de Alg. Bond van Ambtenhren en lid van de cen trale commissie voor Georganiseerd Over leg, heeft echter verklaard dat van een afbreken der onderhandelingen niet zou kunnen, worden gesproken, doch dat de beraadslagingen werden geschorst. De heer Bonekamp zei dat de positieve voorstelden van de centrale commissie uit de ambtenarenorganisaties inzake verbete ring van de salarispositie van de lager en laagst bezoldigde rijksambtenaren en rijks werklieden door de regering niet konden worden aanvaard. De organisaties gingen harerzijds niet accoord met enkele rege ringsvoorstellen inzake verdere denivel lering, aldus de heer Bonekamp. De kwestie zou nu door de hoofdbesturen der organi saties in beraad worden genomen. In verscheidene afdelingen van de A.R.K.A., zo deelde de heer Bonekamp nog mede. wil men zo nodig ko men tot een grootscheepse protestbijeen komst in Den Haag, waaraan dan even tueel door alle ambtenarenorganisaties zou worden deelgenomen. De Heilige Vader zal Zaterdag ter gelegenheid van de zestiende herden king van zyn Pauskroning de pontifi cale Heilige Mis in de Sixtijnse Kapel bijwonen. De Heilige Mis wordt gece lebreerd door kardinaal Aloisi Masella, de eerste door Paus Pius XII gecreëerde kardinaal. Aan deze herdenkingsplech tigheid nemen o.a. deel alle Curiekar dinalen, het voltallige bp de Heilige Stoel geaccrediteerde corps diploma tique en vele andere kerkelijke en we reldlijke hoogwaardigheidsbekleders. Ruim vijfduizend pelgrims uit alle delen van de wereld waren gistermid dag op het St. Pietersplein, toen de Hei lige Vader zich aan het venster van zjjn werkkamer vertoonde en de en thousiaste toejuichingen van de pel grims beantwoordde. Geruime tijd bleef de Heilige Vader groetend zwaaien en gaf vervolgens zijn apostolische zegen, waarbij zijn stem via de luidsprekers duidelijk en helder te horen was. (KNP-UP) In het gebied ten Zuiden van Goa in Zuid-Celebes is een bataljon van het Indonesische leger er in geslaagd het kwartier van een bende van de Tenta ra Islam Indonesia (een strijdgroep van de Darul Islam) te vernietigen. Daar bij werden tien bendeleden gedood en zes gevangen genomen. Bij een tref fen tussen vluchtende bendeleden en een toevallig passerend convooi sneu velden twee militairen. De bendeleden beroofden voorts een echtpaar en drie kinderen, die met het convooi meere den, van het leven. (PIA) Van een grote instelling in Velsen kreeg een winkelier in Velsen-Noord opdracht een bloemenmand te bezor gen bij de familie X in verband met haar gouden huwelijksfeest. Toen een bediende zich naar het opgegeven adres begaf, begreep de vrouw des huizes er, zelfs nadat dit haar was uitgelegd, niets van. Het trouwboekje werd op gezocht en.... inderdaad stond daarin dat het echtpaar 3 Maart 1905 te Be verwijk getrouwd was. De bloemen waren er, de datum kloptehet feest is toen maar snel geïmproviseerd. Pater Vu Doan Cat, een jeugdige geestelijke uit de overwegend katholie ke piaatg Phat Diem in de delta van de bied naar Zuid-Vietnam. Zijn ging, heeft alle hoop ontnomen aan de genen, die dachten dat men, al was men katholiek, ongestoord onder het com munistische bewind zou kunnen voort leven, aldus meldt U.P. De Vietminh-autoriteiten hebben rode vlaggen in de kathedraal van Phat Diem gehangen en dwingen een ieder drie uren per dag naar politieke redevoe ringen te luisteren. Na deze maatrege len volgden spoedig arrestaties en ve le mensen verdwenen zonder verdere uitleg uit de samenleving. De commu nisten maken het de bevolking vrijwel onmogelijk naar het Zuiden te trekken. Al deze maatregelen hebben echter tot nog toe een averechtse uitwerking ge had. „Onze kerken zijn in het verleden misschien niet altijd even druk bezet geweest, doch thans ziet men mensen soms de gehele dag biddend voor het altaar geknield," zo verklaarde pater Vu Doan Cat. „Voor mfl is de ellende nu voorbü", zo voegde hij hieraan toe, „doch waar ik vandaan kom zijn nog zeker dertig andere priesters, die het onmogelijk wordt gemaakt hun arbeid te verrichten." (U.P.) Een DC-4 van de Amerikaanse Ma- ri met 14 personen aan boerd, wordt sinds gisteren vermist. Het toestel zou Zondagmiddag te Hong Kong aanko men. De laatste radioberichten wer den gehoord toen het in de omgeving van Formosa vloog. De secretarie van H.M. de Koningin deelt het volgende mede: H.K.H. Prinses Beatrix is hedenmor gen door prof. dr J. F. Nuboer in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht operatief behandeld wegens acute blindedarmontsteking. De operatie is goed verlopen en de toestand laat niets te wensen over. De Indonesische politie heeft verle den week zeven bemanningsleden van het Nederlandse passagiersschip Willem Ruys gehaald, toen het schip de haven van Tandjong Priok reeds had ver laten. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat een motorboot van de poli tie de Willem Ruys achterna ging, na dat deze Donderdag Priok had ver laten. De motorboot dwong het Neder landse schip tot stoppen nabij het eiland Onrust. De politiemannen gin gen vervolgens aan boord en arresteer den de zeven mannen. Zij werden naar Tandjong Priok teruggebracht en daar vastgehouden. De politie weigerde de reden van de arrestatie te noemen. (U.P.) De onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de diamantindustrie over het afsluiten van een nieuwe C.A.O. heb ben niet tot overeenstemming geleid. De werkgevers verlangen een verlenging van de werktijd en de verlaging van de uur lonen, terwijl de 6 pet. niet zal worden betaald. In een Zaterdagmorgen gehouden vergade ring van het bestuur en de bondsraad van de A.N.D.B. zijn deze voorstellen als onaan vaardbaar afgewezen. De A.N.D.B. heeft thans de werkgevers een ultimatum ge steld tot het handhaven van de huidige arbeidsvoorwaarden met het uitbetalen van de 6 pet. met ingang van 14 Maart a.s. Indien de voorwaarden van de A.N.D.B. niet worden ingewilligd zal in een buiten gewone ledenvergadering, die Donderdag 10 Maart a.s zal worden gehouden, worden voorgesteld met ingang van Maandag 14 Maart een algemene werkstaking te pro clameren. Advert entte j (tot Dinsdagavond) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige sneeuw. Tot matig of zwak afnemende wind in hoofdzaak tussen Noordoost er Noo»-d. Van nacht overwegend lichte vorst. Mid- dagtemperaturen iets boven het vries punt. Zon: 7.15-18.32. M-.an: 13.51-6.45. (Van onze weerkundige medewerker) Gedurende het weekeinde zijn wij wat het weer betreft van de wal in de sloot geraakt. Het is weer volop winterweer. Er woei vandaag met een snelheid van 60 tot 70 km. per uur een ijzige oostenwind over ons land. De temperatuur kwam op de meeste plaatsen niet boven het vriespunt. Een depressie, die Zondag van Noord-Italië naar Zuid-Duitsland trok, bereikte van morgen met sneeuwval ons land. Volop winter is het ook in Scandinavië en geheel Midden- en Oost-Europa. Verwacht mag worden dat dit koude weer de eerste dagen zal aanhouden. Wanneer de wind afneemt en het 's nachts helder wordt kan op nieuw matige vorst voorkomen. Het voor jaar, dat vorige week Vrijdag zo nabij wat, is naar de Middellandse Zee verdreven. ENE STOJKE en haar zoon tje ERLOF woonden bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog in een uithoek van Silezië. Haar man was, als bekend anti-nazi, in 1936 gevangen geno men en in een concentratiekamp gestorven. Bij de nadering van de Russen vlucht Lene niet. Ze maakt de verschrikkingen van een Russi sche en Poolse bezetting mee. La ter krijgt ze de kans naar het Wes ten te vluchten en ondervindt dan, wat het zeggen wil een „ver plaatst persoon" te zijn. Door een geweldige energie weet Lene het zover te brengen, dat zij als jeugd herbergmoeder een verlaten toren mag exploiteren. Zij is een vrouw met een zielegrootheid en een doorzettingsvermogen als maar weinigen in haar omstandigheden zouden hebben gehad. Ziedaar een beknopte aanduiding van de inhoud van ons nieuwe feuilleton. Het is geschreven door mevrouw Rutgers van der Loeff- Basenau en geeft een levendig inzicht in de smartelijke, soms alleen maar bizarre gebeurtenissen die werkelijk beleefd zijn door mensen als wij in een zeer nabij verleden. Dit eerlijk, eenvoudig en gevoelig geschreven verhaal zal u pakken van de eerste tot de laatste regel. Morgen verschijnt de eerste af levering in ons blad. Mevrouw RUTGERS VAN DER LOEFF-BASENAU, schrijf ster van ons nieuwe feuilleton „Mens of Wolf?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1