Oplage van De Waarheid steeds meer terug Financiering communistisch partijblad duistere paragraaf loopt e wolf en de havih A VISSERIJ maakt voorzieningen in IJmuiden noodzakelijk g» Financiële hulp aan studerenden te Haarlem Voor cursusjaar 1954-1955 werd f 15.860.- uitgekeerd emc öe noorman §fj Tournooi Scandia Coupe Rubberbeplanting Op Bevrijdingsdag vrij Nederlandse vissers piraten Particulier initiatief en oüerheid moeten hand in hand gaan Er kan nog veel verbeterd worden Strandstoelen tussen sneeuw en Moskou: Rusland heeft voorsprong MAANDAG 7 MAART 1955 PAGINA J5 Franse communisten profiteren van handel met Rusland Aanwinsten R.K. Leeszaal Biljarten Verrassende modeshow op Voorjaarsbeurs Rijksbemiddelaars geven vergunning Louis Bouwmeester overleden Kobus in kampioenschap 71/2 Requiemmis voor pater Vlaar Deense vissersbond verontwaardigd1 l|S /A-; Atoombewapening Leerlingen exposeren hun hyacinten Onlangs hebben wij enige mededelingen gedaan over de achteruitgang van communistische bladen. Het verschijnsel deed zich voor in verschillende landen, o.a. in Nederland, België, Frankrijk en Engeland. Van De Waarheid is het bekend, dat de oplaag van circa 450.000 exemplaren direct na de oor log is teruggelopen tot vermoedelijk minder dan 80.000. De talloze wervings acties, propaganda-avonden, Waarheidszomerfeesten, huisbezoeken aan abonné's, die bedankt hadden en de veranderingen van directeuren en hoofd redacteuren hebben de teruggang niet kunnen stuiten. De belangstelling van adverteerders is sterk verminderd, hetgeen ook al een aanwijzing is dat de oplaag terugloopt. Deze teruggang doet de vraag rijzen hoe het dan mogelijk is dat een blad als De Waarheid nog kan bestaan. Een dergelijke uitgave moet een belangrijke verliespost voor de CPN betekenen; dat kan ieder die een inzicht in de com merciële eisen van krantenbedrijven heeft, bevestigen. Er zijn trouwens ge noeg aanwijzingen in die richting. Elk jaar worden er geldcollectes voor De Waarheid gehouden. Meer en meer wer den bezuinigingen ingevoerd. In ver schillende gemeenten en stadswijken moet het blad door bezorgers zonder be taling worden verspreid. Het gevolg hiervan is dat het vaak te laat wordt bezorgd door arbeiders, die dat na hun dagtaak moeten doen. In plaats van normale correspondenten zijn over het gehele land in diverse bedrijven arbei ders-correspondenten of ,,arcors", die belangeloos of misschien tegen een schamel loon berichten moeten inzen den. Al dergelijke maatregelen, waar bij hoe langer hoe meer van vrijwilli gers en amateurs wordt gebruik ge maakt. hebben uiteraard geen gunstige invloed op het peil en de organisatie van de Waarheid. In het algemeen kan men aannemen, dat het ook met andere communistische bladen niet zo best gaat. Weliswaar is het niet altijd de bedoeling commer ciële winst te maken. Het Maandag ochtendblad „Nieuws en Sport" en het gezinsblad „Uilenspiegel" waren, zoals men kan bevroeden, wel als winst-ob ject bedoeld. Het maandblad „politiek en Cultuur" is een tijdschrift voor het kader, dat men, al zal er veel geld voor nodig zijn, zeker niet kan missen. Verder is er een groot aantal andere bladen en bedrijfskrantjes, waarmede men een onafgebroken propaganda voert, hetgeen eveneens zeer veel geld kost. En weer rijst de vraag: Wie zal dat alles betalen? Indien men een blik op het buitenland slaat, denkt men on willekeurig aan het proces van „l'Hu- manité" tegen ,,1'Aurore", dat het communistische partij-orgaan ervan be schuldigd had geld uit Oost-Europa te hebben ontvangen. T 'dens de getuigen-verhoren kwamen merkwaardige bijzonderheden aan het licht. „l'Humanité" had in twee jaar tijds een tekort van ruim 520 millioen francs en de gehele communistische pers in Frankrijk een totaal deficit van circa 814. millioen francs. Het partij- orgaan liep in oplaag van 517.000 in 1945 terug tot 120.000 thans. Hoe moeten dergelijke grote finan ciële tekorten worden opgevangen? De communistische partij in Frankrijk ex ploiteert en controleert 52 ondernemin gen, welke een fictieve handel drijven met invoer van producten uit de landen achter net IJzeren Gordijn, öf niet betaald öf tegen zeer lage prijzen ge kocht worden en met grote winst worden verkocht. Deze winsten worden door de Banque Commerciale de l'Europe du Nord beheerd. Zij heeft zoals uit ge tuigenverklaringen bleek, twee Sovjet administrateurs, die een vleugel van de Russische Ambassade te Parijs bewo nen. Hoewel men kan aannemen, dat ook In Nederland een nauw contact bestaat tussen sommige CPN-functionarissen en de Russische ambassade te Den Haag, zijn er geen aanwijzingen dat men hier te lande eveneens met uit fictieve handel gemaakte winsten de communistische pers financiert. Maar hoe is het dan wel gebeurd? Toen De Waarheid kort na de oorlog een oplaag van meer dan 400.000 had en als ge volg van papierschaarste met niet meer dan twee pagina's verscheen, werd er grote winst gemaakt. Maar deze winst was blijkbaar niet voldoende om zoals het heette: De Waarheid onder dak te brengen, het motief, dat de CPN later gebruikte om obligatie-leningen uit te schrijven. Aangezien dergelijke lenin gen in opeenvolgende jaren werden Augustinus: voordrachten gehouden bij de viering van de zestienhonderdste geboortedag door W. J. W. Koster, E. Hendrikx, Chr. A. E. M. Mohrmann e.a. Grollenberg: Atlas van de bijbel. Grossouw: Bijbelse vroomheid; be schouwingen over de spiritualiteit van het Nieuwe Testament. Guitton: De Maagd Maria. Jongen: Waarom weende de Moeder Gods? Lemonnyer: Ons goddelijk leven. Van Lierde; Achter de bronzen poort; het centraal bestuur van Christus' Kerk. Lippert: De mens Job spreekt met Cod. Nigg: Het geheim der monniken. Post: Kerkelijke verhoudingen in Ne derland vóór de reformatie van plm. 1600—pl.m. 1580. Richtlijnen: Voor de geestelijke ont wikkelingsgebieden in het bisdom Haar lem. Door J. P. Huibers. Somers: Het probleem van Pilatus; de verhouding Kerk en Staat. Visser: Geef rekenschap; een verant woording in verband "met mijn over gang tot de R.K. Kerk. herhaald, moet de obligatie-schuld al leen al tot ver over een millioen geste gen zün. En in vergelijking met het geringe eigen kapitaal van de uitgeve rij „De Persorganen" van 5000,- is de schuld buiten alle proporties ge stegen. Men komt dan, na de vraag hoe een blad als De Waarheid kan worden ge financierd, tot de volgende conclusies: 1. Daar de abonnementsgelden steeds verminderen en de inkomsten van ad vertenties als gevolg van het terug lopen van de oplaag, zoals iedereen kan constateren, te verwaarlozen zijn, worden geldinzamelingen gehouden De inkomsten hiervan zijn echter on geregeld en onzeker; 2. Men heeft dus getracht door de uit gifte van obligatie-leningen, welke nor maal gesproken - voor investeringen worden gebruikt, De Waarheid gaande te houden; 3. Ook geven leveranciers van papier en ander materiaal misschien wat lan ger crediet. Het is echter duidelijk, dat er gren zen zijn aan de goodwill van leveran- op andere wijze financiële steun krijgt voor het voortzetten van haar bedrijf ten behoeve van de C.P.N., welke het blad nodig heeft voor het onderhouden van het contact met de arbeidersmas sa en voor de uitvoering van haar par tij-politiek, zullen er drastische bezui nigingen moeten worden opgelegd. In „Bolwerk" begint a.s. Donderdag het Biljarttournooi om de Scandia Coupe. Dit belangrijke tournooi, ongefwijteid het voornaamste dat in het District Haarlem van de Koninkl. Nederl. Biljart Bond wordt gehouden en georganiseerd wordt door de Biljartvereniging DES, neemt in de Haarlemse Biljartwereld een aparte plaats in. De sterkste Haar lemse spelers uit het Haarlemse District, n.l. Lamers uit Beverwijk, Dickman en Steffers, Haarlem, binden de strijd aan met diverse erkend goede krachten. Het zijn ditmaal J. Brandjes van de B.V. „Excelsior" Uitgeest, J. Broerse „Ons Genoegen" Zaandam, A. N. de Kleine Sr. „S.A.S." Zwolle, K. Mewe „Het Westen' '.Amsterdam en A. Niessen „KETS" Amsterdam, die zich met de drie Haarlemse cracks gaan meten om de prachtige wisselprijs. Het is een zgn. handicap wedstrijd want het aantal te maken caramboles 39. Verwezen wrijft Erwin zich de ogen uit en knijpt zich eens duchtig in de arm.... Nee, hij droomt niet. Maar dat een vrouw hem riep is zeker wél een droom geweest, want er is niemand te zien, op het vreemde wezen en het wolvenpak na. Eensklaps schieten hem de verhalen over de geduchte weerwolf weer te binnen. Hij heeft er nooit veel van geloofd, maar dit is toch wel een heel vreemd tafereel. Met kloppend hart doet hij een paar wankele passen in de richting van de liggende gestalte. Het is een wezen met een lange vacht, het zou een man in schaapsvellen kunnen zijn. Tot nu toe hebben de wolven weinig aandacht aan hem besteed, maar zodra zij bemerken, dat Erwinhen poogt te naderen, komen zij grommend op hem af. Eh de knaap wijkt verschrikt terug. Wel heb ik ooit, mompelt Erwin, terwijl hij zo haastig als zijn slappe benen hem dragen kunnen het bos door strom pelt een van die wolven lijkt sprekend op onze hond Wolf. Inmiddels staat Branwen met een diepe rimpel in haar voorhoofd op het hellende pad naar de burcht van Berse te kijken. Zij is haar ergste schrik al weer te boven. Er is geen wolf meer te zien; ook de grote gele niet, die haar nog een hele tijd door het woud heeft geschaduwd. De jonge vrouw heeft echter te veel zorgen op dit ogenblik dan om zich over de goede afloop van het vreemde wolfavontuur te verwonde ren. Wat nu te doen, peinst ze. Bij Berse hoef ik niet meer aan te kloppen, nu Erwin er niet meer is. Wat zouden de wolven met hem ge daan hebben. Ze rilt bij de gedachte en haar blikken glijden van de stille burcht over het landschap. Misschien zwerft de Noorman hier nog ergens rond, mompelt zij. Als hij nog leeft, kan ik mij maar het beste met een smoesje weer bij hém aansluiten. Hij weet misschien ook, waar Papa zich bevindt. Mompelend en overleggend met zich zelf, be gint ze het pad af te dalen, als ze achter zich eensklaps een zwakke kreet hoort. Bliksemsnel draait zij zich om en een moment kan ze haar ogen niet geloven. Het is Erwin, die moeizaam en uitgeput op haar toe- strompelt. Dan glijdt een sluwe glimlach over haar gezicht. Er is dus nog niets verloren, prevelt ze ademloos. Als ik dit knaapje slechts over kan halen mee te gaan naar Berse's burcht De beurs in het Krelagehuis heet te staan in het teken van het voorjaar en dan mag een modeshow niet gemist is voor elke speler niet gelijk. Lamers j worden. Getrouw aan een zekere tradi en Broerse spelen 400 caramboles, Stef fers, Brandies en De Kleine 350. DIck- man 300, Mewe en Niessen elk 250 caramboles. Het tournooi loopt over vier dagen, n.l. van Donderdag tot en met Zondag en belangstellenden neb oen gratis toegang. Donderdagavond wordt de strijd be gonnen met de volgende partijen: Broer- ciers en aan de offervaardigheid van se—Niessen, Brandjes—Steffers, Mewe— partij-leden, die toch al zoveel extra- bijdragen moeten leveren voor het be kostigen van reizen van delegaties naar communistische congressen, voor ver kiezingscampagnes, stakingen, demon straties enz. TenzijDe Waarheid De duinen langs de Nederlandse kust zijn beplant met helmgras om ver stuiving van het zand tegen te gaan Een boer in de plaats Engle- wood in Kansas, V.S., vond een an dere methode om het ontstaan van de venijnige zandverstuivingen tegen te gaan; op elke „bedreigde" plaats legde hij een aantal oude autoban den neer, die, naar zijn zeggen, zeer goed voldoen. Een nogal dure metho de tenminste voor onze duinen rij Het College van Rijksbemiddclaars heeft vergunning gegeven, buiten en behalve de vacantie-, feest- en snipper dagen, waarop werknemers recht heb ben, vrijaf te geven met behoud van loon, zowel op 30 April, de verjaardag van II. M. de Koningin, als op 5 Mei. de dag waarop voor de tiende maal de bevrijding van ons land zal worden ge vierd Het bestuur van de Stichting van den Arbeid wijst er op, dat reeds in 1953 het besluit werd genomen de verjaardag van H. M. de Koningin tot een nationale feestdag te verklaren en op die dag, waar zulks mogelijk zou zijn. vrij te geven met behoud van loon. Dat dit jaar eveneens vergunning is gegeven op de vijfde Mei vrij te geven met behoud van loon berust op de overwe ging, dat de bevrijdingsdag dit jaar een bijzonder karakter draagt. Het bestuur van de Stichting doet een beroep op de werkgevers om daar, waar economische of technische omstan digheden zulks niet belemmeren, de in hun dienst zijnde werknemers zowel op 30 April als op 5 Mei vrijaf te geven met behoud van het voor hen geldende loon. Vrijdagavond is tengevolge van een hart aanval op 39-jarige leeftijd plotseling over leden Louis Bouwmeester. De heer Bouwmeester is onder de naam „Stoethaspel" menigmaal in revues opge treden. Dickman, BroerseBrandjes, Steffers Mewe, DickmanNiessen. In de strijd om het hoofdklasse kam pioenschap biljarten 47/2, welk tournooi van 17 tot 20 Maart a.s. in Haarlem wordt gehouden, zal de Haarlemmer Piet Kobus de Hagenaar Metz vervan gen. Voor de talrijke Haarlemse biljart liefhebbers ongetwijfeld een prettig be richt. Ter intentie van de zielerust van de vorige week overleden oud-rector van het Triniteitslyceum, pater lect. drs. Th. Vlaar, zal Donderdag a.s. om 9 uur een plechtige Requiem-mis worden op gedragen in de kapel van het Triniteits lyceum aan de Zijlweg te Haarlem. Tot bijwoning van deze mis worden uitge nodigd vrienden, bekenden en oud-leer lingen van pater Vlaar. De uitvaartmis te Venlo zal plaats hebben om 10 uur in de kapel van het Thomascollege, waarna om 1.30 uur de begrafenis op het kerkhof van „Mariënhage", het Augustijnerkloos ter te Eindhoven. Bestuurders van Deense visserij-organisa ties hebben ernstig geklaagd over opzet telijke vernielingen, door Nederlandse, Belgische en andere buitenlandse vissers, van de netten van Deense vissers op de Noordzee. Een van de bestuurders noemde de Nederlandse en Belgische vissers „pira ten". De kwestie heeft de vissersbond in Esbjerg onlangs aanleiding gegeven zich tie geeft de fa. Stoutenbeek dit jaar weer acte de présence op de beurs met een show, die gelukkig minder tra ditioneel dan wel verrassend is, mede door de prettige wijze, waarop de lady speaker de show leidt. In onze verwachtingen zijn wij niet teleurgesteld geworden; de compositie van de show was uitstekend en de vjjf mannequins, charmant en gedistin geerd, hebben vooral de toeschouwsters in een paradijs gevoerd, waarin overi gens voor veler beurzen te leven bleek te zijn. Veel aandacht werd weer besteed aan de „royaler geproportionneerde" vrouw en de show toonde wel aan, dat als men wat ouder en vol-slank geworden is, de mode nog genoeg flatteuze varia ties geeft. De japonnen met rechte rok, zonder heup- of tailleversieringen, en een bovenstukje met losse plooien ma ken beslist een slank figuur. Dat was eveneens het geval bij de verschillende mantels met rechte rug. De modellen, die door de „teenager" onder de man nequins getoond werden, waren stuk voor stuk geschikt voor het Hollandse meisje, dank zij een voorzichtige H-lijn, die inderdaad een verrassend effect gaf. Haar mantels muntten uit door eenvoud en kregen daardoor een grote re aantrekkelijkheid. De drie overige mannequins vertegen woordigden het zgn. ideale slanke ty pe. De modellen, die zij toonden, wa ren voornaam en van een treffende distinctie. Dat kwam nog het meest*tot uiting bij de mantelpakjes, die een won dere élégance getuigden. Wil men daarin modern en gekleed te voorschijn komen, dan moet de blouse afgedaan heten. Het (passend) resultaat is dan waarlijk elegant. Wij geven hier slechts enkele indruk ken weer, maar wij mogen niet verzui men te wijzen op de regenmantels, die op fraaie wijze aan beide kanten draag baar zijn. De bruidsstoet als een ge bruikelijke afsluiting van de show ont brak ook ditmaal niet (zij het zonder bruidegom). In ieder geval een aller- charmantste bruid, gevolgd door een snoezig bruidsmeisje in een voetvrjje avondjapon, en een bruidsmoeder in donkere japon, achter wie de overige leden van de stoet in wolken van tule en rijkelijk voorzien van stola's. Aan de accessoires was goede aan dacht besteed en de pianistische omlijs ting van de show was bij de heer In vorige artikelen hebben wij uiteengezet, dat de visserijvloot en -aanvoer dermate groeien de omzetcijfers van het Staatsvissershavenbedrqf te IJmui den vertonen steeds een stijgende lijn dat zowel een aanzienlijke uitbreiding van de Vissershaven te IJmuiden als een grote uitbreiding van de vishallen ter plaatse noodzakelijk zal zijn om te bewerkstelligen, dat IJmuiden zijn plaats in de rij van Europese vissershavens zal kunnen handhaven. Het is echter niet alleen nodig, dat de overheid hier de noodzakelijke voorzieningen treft; ook het bedrijfsleven zal zich ten zeerste moeten inspannen om te kun nen blijven voldoen aan de eisen van de morele tijd. Zo geschiedt bijvoorbeeld de lossing en het vervoer van de in de vishallen aangevoerde vis nog steeds op een vrij primitieve en derhalve kostbare wijze. De toepassing van efficiency op dit gebied, was tot nog toe alleen maar te constateren bij de vis, die haar weg vindt naar de koude-industrie. met een klacht te wenden tot het mi - nisterie van Visserij. Het ministerie heeft Van Aken in goede Jianden. inmiddels de Marine geraadpleegd. (UP). H. H. De wijziging in het verbruik en de consumptie van vis is ongetwijfeld ook tot uiting gekomen in de verwerkings procedure van de vis in IJmuiden. Zo als overal elders ziet men ook hier steeds meer toepassing van het filet teren van vis, terwijl de vis, die in bulk gevangen is, waarvoor aan boord dus de gelegenheid tot bewerking ont broken heeft, aan de wal verder wordt verwerkt. Niet te ontkènneri is echter, dat een en ander op een vrij dilettantistische wijze geschiedt/ Een enigszins behoor lijke outillage ontbreekt geheel. (Op een hoek of een kant worden de be werkingen, zoals filetteren en strippen verricht, waarbij geen redelijk te stel len normen van hygiëne gelden.) Al is dit mede een gevolg van het feit, dat daarvoor als regel de noodzakelijke pak huisruimte ontbreekt, dan moet daarbij toch opgemerkt worden, dat deze con statering vanzelfsprekend de feiten niet verandert. Daar komt nog dit bij, dat het ont breken van behoorlijk ingerichte werkruimten en van apparatuur, in deze tijd weinig aantrekkelijk is voor degenen, die in dit bedrijf moeten werken. Het natuurlijke gevolg daar van is, dat weinig of geen jonge werk krachten tot dit bedrijf zullen wor den aangetrokken. Tenzij men de min der aantrekkelijke omstandigheden voor de werker in dit bedrijf ver zoet door een onevenredig hoog loon. Op zichzelf reeds, maar meer nog door de toenemende arbeids-intensi- teit, betekent dit opnieuw een on economische factor erbij. Wij hebben in het vierde deel van deze artikelen-serie reeds uiteengezet, dat door de hoge lonen en een foutieve loon-structuur, de bedrijven van rederij en handel, die te IJmuiden gevestigd zijn, reeds in een ongunstige positie verkeren ten opzichte van de visserij bedrijven, die elders gevestigd zijn. Wanneer in de toekomstige ontwikke ling van IJmuiden zou blijken, dat de verschillende „closed shops" als gevolg van de hierboven omschreven omstan digheden ook gesloten zijn in die zin, dat geen nieuwe en jonge krachten wor den aangetrokken, dan zal het bezwaar Sneeuw en ijs liggen nog op de Zandvoortse boulevards, maar reeds ver schijnen er de strandterrassen en halen optimisten de strandstoelen al tevoorschijn In een artikel in het Russische blad „Nieuwe Tijden" dat door radio Moskou is uitgezonden, heeft generaal majoor F. Isajew verklaard dat Engeland „een mooi doelwit voor de waterstof-bom zou zijn" en dat de Verenigde Staten ook binnen de radius van „militaire vergel ding" door de Russen liggen. „Wat betreft de productie van waterstofbom men heeft de Sovjet-Unie een flinke voorsprong op de Verenigde Staten", aldus Isajew. Radio Moskou heeft voorts meege deeld, dat Rusland met succes speciale atoomreactors heeft gebruikt ten behoe ve van het vervoer en dat Rusland een atoomeenheid voor straalaandrijving van vliegtuigen in het blauwdruk-stadium heeft. Dit werd beweerd tijdens de be spreking van 'n nieuw boek over atoom energie dat, aldus radio Moskou, een be schrijving van de atoombom, de princi pes van zjjn actie en het resultaat van de explosie bevat. Het boek, geschre ven door Lesjkovski, een natuurkundig mathematicus, wijdt een hoofdstuk aan atoommotoren. Functionarissen van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie hebben te zelfdertijd verklaard, dat door middel van atoomenergie verkregen electrische energie voor industrieel gebruik waar schijnlijk voor het eerst tegen het einde van de zomer of in de herfst in de Ver enigde Staten beschikbaar zal zijn. De electriciteit zou geleverd worden door een fabriek te West Milton (New York) met een capaciteit van 10.000 kw, onge veer voldoende voor een staat 'an 12.000 inwoners. Dé atoommachine van de fa briek was gelijk aan die van de atoom duikboot Sea Wolf, zo zeiden genoemde functionarissen. van on-economisch werken zich in steeds sterker mate doen gelden. Naast de rationalisatie en mechani satie, die ook in de toekomst voor het visserijbedrijf noodzakelijk zullen zijn, zal het bedrijfsleven dus de bedrijfs- accomodatie moeten aanpassen aan de eisen, die in de moderne tijd in het al gemeen, maar zeer in het bijzonder in de voedings-seetoren van onze volks economie gesteld kunnen worden. Een nevengevolg hiervan zal zijn en hier op mag in dit verband ook wel eens gewezen worden dat de bezoeker van het visserijbedrijf niet meer zal worden afgeschrikt door de minder aantrekke lijke bewerkingswijze van een voe dingsproduct, dat geacht mag worden nog een belangrijke toekomst te hebben in het totale voedingspakket van het Nederlandse volk. Onze serie beschouwingen over het visserijbedrijf en speciaal het bedrijf te IJmuiden men zie daarvoor onze edities van 15 en 22 Januari en 5 en 19 Februari wordt met nevenstaand artikel afgesloten. Het is slechts een greep geworden uit de veelheid van problemen, die om een op lossing vragen, maar waarbij er vele zijn, die kennelijk nog niet die belangstelling genieten, diev zij verdienen. Wij hopen met deze serie iets te hebben bijgedragen tot het wekken van die belang stelling, opdat IJmuiden zich er van bewust moge worden, dat er belangrijke dingen op het spel staan, belangrijk voor IJmuiden, maar ook voor het gehele Neder landse volk, dat niet anders dan gebaat kan zijn bij een florerend nationaal bedrijf. IJmuiden groeit. De gemeente Vel- sen, waarvan IJmuiden als het meest dynamische deel beschouwd kan wor den, ziet zijn inwonertal jaarlijks met rond 2.000 zielen stijgen. Er groeit een stad aan de zee, dezelfde zee. die eens door de visserij de stoot gaf tot de snelle ontwikkeling, tot het aantrekken van mensen uit de Noord en uit de Zuid. De industrie is een belangrijke plaats komen opeisen. Maar de visserij is levend gebleven. De vloot groeit. De Nederlandse visserij rekent op IJ muiden, op zijn bedrijven èn op de overheid, opdat IJmuiden de ontwikke ling van de visserij zo niet vóór, dan toch in elk geval bij zal kunnen blijven. Het bestuur van de Stichting voor Financiële Hulp aan Studerenden te Haarlem heeft een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de Stich ting over het cursusjaar 1954-1955. Het aantal aanvragen om financiële hulp was ook dit jaar groter dan in vorige jaren. Dongen in 1953 103 can- didaten naar een studiebeurs c.q. studie toelage, in 1954 waren er 113 sollicitan ten. Voor groep A (Academische studen ten meldden zich 40 candidaten, voor de groepen B (M.T.S., Kweekscholen, enz.) en C (Middelbare scholen) resp. 62 en 11. Na uitvoerig onderzoek, zowel naar de studiecapaciteiten als naar de sociale omstandigheden, heeft het Bestuur van de Stichting besloten aan de 20 candida ten van groep A een aantal beurzen toe te kennen voor een totaal bedrag van f 9.500, te weten één beurs van f 250, drie van f 300, drie van f 330, één van f 400, één van f 460, acht van f 500, één van f 600, één van f 700, en één van f 1.200. Van deze studenten studeren 15 aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam in de volgende studievakken: Sociale Geografie 1; Biologie 1. Medi cijnen 5; Theologie 2; Economie 2; Scheikunde 4. Eén studeert Franse Taal en Letterkunde aan de Rijksuniversi teit te Leiden en vier studeren aan de Technische Hogeschool te Delft (Elec- trotechniek 1; Scheikunde 3). Hun vooropleiding genoten zij aan de volgende scholen voor voorbereid ho ger en middelbaar onderwijs: Gymna sium A: Stedelijk Gymnasium 1, Coorn- hertlyceum 1, 2e Christelijke Lyceum 1; Gymnasium B: Coornhertlyceum 1 Triniteitslyceum 3, le Christelijk Ly ceum 1, 2e Christelijk Lyceum 1; H.B.S, A: Raaks 2; H.B.S. B: Zijlvest 1, Coorn hertlyceum 2; Lorentzlyceum5, De Mun- nik-Utrecht 1. Van genoemde studenten slaagden in het afgelopen cursusjaar twee cum lau- de voor het candidaatsexamen. i Zij die niet in het genot van een studiebeurs gesteld konden worden, vie- 1 om zeer versehillende redenen af. nkelen voldeden niet aan de eisen die het Stichtingsbestuur aan a.s. studenten "leende te mogen stellen, anderen kwa men op grond van de gezinsomstandig heden niet voor hulp in aanmerking. Een aantal van de geholpen candidaten wordt ook door andere instanties (voor namelijk door het Bureau van Rijks studietoelagen te 's-Gravenhage) finan cieel gesteund. Een der oud-bursalen kwam niet langer voor een studiebeurs in aanmerking, daar de door hem be haalde studie-resultaten de goedkeu ring van het bestuur niet konden weg dragen. Na rijp beraad en diepgaand onder zoek heeft het Bestuur van de Stichting besloten aan 33 candidaten van groep B een aantal toelagen toe te kennen voor een totaal bedrag van f 5.535. De volgende bedragen werden uitge keerd: één bedrag van f 50, één van f 60, negen van f 100, drie van f 125, ze ven van f 150, drie van f 200, vier van f 250, en vijf van f 300. Deze candidaten volgen het onderwijs aan de volgende scholen: c.q. opleidin gen: Rijkskweekschool te Haarlem 9; Da Costakweekschool te Bloemendaal 2; Bisschoppelijke Kweekschool te Bever wijk 1; M.T.S. te Amsterdam 1; M.T.S. te Haarlem 6; Avondlyceum te Haarlem 1; Analystencursus te Haarlem 1; E.T.S. te Amsterdam 2; U.T.S. te Amsterdam 1; Instituut voor Christelijk Sociale Arbeid te Amsterdam 1; „Kerk en We reld" te Driebergen 1; Cursus M.O.-Te- kenen te Haarlem 1; Staatsexamen Mu ziek M.O. 1; Patroonscursus Grafische School te Amsterdam 1; School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam 2; Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem 1; School voor Taal en Letterkunde te 's-Gravenhage 1. Vooropleiding: M.U.L.O.: A. H. Ger- hardschool 3; Klaas de Vriesschool 3; Pensionaat Antonius te Bergen (N.-H.) 1; Wilhelminaschool voor MULO 2; St Jeroenschool voor MULO 1; andere MULO opleidingen 8; M.M.S. le Chr. Lyceum 1; H.B.S. b: Gem. HHS voor Meisjes 1; Zijlvest 3; Lorentzlyceum 1; HBS a: Raaks 2; Lorentz-lyceum 1; 3 jaar HBS b: 3; Ambachtsschool 3. Aan 7 candidaten, behorende tot groep C, werden enkele kleinere toe lagen toegekend voor een totaal bedrag van f 825, resp. één toelage van f 75, drie toelagen van 100 ,en drie van f 150. Enkele candidaten van deze groep konden worden geholpen door het Bron- gersmafonds. Dank zij de verhoging van het ge meentelijk subsidie van f 10.000 tot f 15.000, konden dit jaar aanzienlijk meer candidaten in het genot van een studiebeurs c.q. studietoelage worden gesteld. In totaal werd uitgekeerd een bedrag van f 15.860. Het gemeentelijk subsidie besteed, terwijl het bestuur uit gelden, ten bedrage van f 15.000 werd volledig gestort door oud-bursalen, een bedrag van f 860 kon uitkeren. De expositie van de hyacinten, die door leerlingen van alle L.O. en B.L.O. scholen in de gemeente Heemstede in bloei zjjn getrokken, vindt plaats °P Vrijdag 11 Maart, 's middags om 2 uur in het Sportparkrestaurant. De prü'suitreiking wordt verricht door de burgemeester van Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2