Bestemming van De Hoofdwacht nog steeds onzeker Besprekingen tussen en het gemeentebestuur Laatste paedagogisch concert voor scholieren Vrolijkheid en spot bij Haagse Comedie de Laboratorium voor Lisse domein Bloembollenonderzoek te der „bollendokters" E ONTWERP VOOR TILBURGSE SCHOUWBURG GEREED 1 en STREEK De Huzaren In 38 jaar uitgegroeid tot wetenschap- pelijk centrum met wereldnaam Verdriet door Verstand Bouwkaswoningen overgedragen Gevecht van 20 minuten met een snoek AGENDA STAD TONEEL-WEEKEINDE IN HAARLEM Naastenliefde in de dierenwereld Keuken uitgebrand MAANDAG 7 MAART 1955 PAGINA 3 TWEE SERENADES DOOR „ST CAECILIA" Haarlem weer tegen The Sabres J. F. G. Brinkmann onderscheiden Twee inbraakjes leveren geringe buit op Vakexamen brood- en banketverkoop Bedrijfsvoetbal in de zomer i Burgerlijke Stand Haarlem Studentengrap vond een snelle afwikkeling HEEMSTEDE BOTSING DOOR GLAD WEGDEK Lustrumviering Biljartclub „Het Wapen van Heem stede" WASSERIJ DUYN Van huis in Gen. De Wet straat WANDELTOCHT IN HAARLEM D.S.S. HEEFT AFD. SOFTBAL Een groot complex ZANDVOORT „Zekerheid in leven onder- mijnt gevoel van verant woordelijkheid" 5 Mei-viering Waterstanden Nog steeds zetelt het bestuur van de vereniging „Haerlem" in het gebouw De Hoofdwacht aan de Grote Markt op de hoek van de Smedestraat, hoewel het gemeentebestuur reeds maanden ge leden de vereniging met ingang van 1 Januari 1955 de huur heeft opgezegd, omdat een andere bestemming gezocht werd voor het historische pand. Een der redenen voor het opzeggen van de huur vormde het gebrek aan ruimte voor de huisvesting van de verschillen de gemeentelijke diensten, met welk probleem nu al jarenlang in toenemen de mate wordt gekampt. Naar wjj thans vernemen, worden op het ogenblik vertrouwelijke besprekin gen gevoerd tussen het bestuur van „Haerlem" en het gemeentebestuur, die beogen het gebouw een bestemming te geven, die ook de vereniging welge vallig zal zijn. Hoezeer „Haerlem" op de goede afloop dezer besprekingen re kent, blijkt wel uit haar voornemen om binnenkort een tegeltentoonstelling in De Hoofdwacht te houden. Het besluit van het gemeentebestuur om „Haerlem" de huur op te zeggen, een besluit waartoe B. en W. zich ge drongen zagen met het oog op de be narde huisvesting van vele gemeente lijke instanties, werd door het bestuur van de oudheidkundige vereniging, wier werk door de overheid overigens ten zeerste wordt gewaardeerd, uiteraard ernstig betreurd. Waar zo vlug een ge lijkwaardig onderkomen te vinden? Bo vendien waren aan de restauratie en verbetering van de Hoofdwacht door de vereniging grote bedragen ten koste ge legd, waarvan een ander zou gaan pro fiteren. Het gemeentebestuur bood daarop „Haerlem" de beschikking aan over het stadhuis of het archief voor het hou den van de bestuursvergaderingen. In kringen van de vereniging werd echter overwogen om een beroep te doen op de wet bescherming huren, zodat de Terwijl de sneeuw een kersverse wit te wade over de straten in Haarlem Noord had gespreid, trokken de corps leden van de R.K. Harmonie ,,St. Cae- cilia" naar de Badelochstraat, waar op no. 52 het echtpaar Thuis,, wonende in de Steenbokstraat, bij een van de kin deren thuis de gouden bruiloft vierde. De stille straat herbergde al spoedig een klein gezelschap, dat mee genoot van de sprankelende tonen, die uiteen waaiden op een vrij straffe Noorden wind, toen St. Caecilia er zijn serenade bracht. Het aangeboden kopje koffie vermocht de warmtegraad weer zo hoog op te trekken, dat op verzoek bin- neskamers nog een vrolijk stukje toe werd gegeven. Hierop trok het muziekgezelschap naar de Reigerstraat 39, waar het huis overvol mensen was, om het zilveren dienstjubileum van de secretaris van St. Caeciliae, de her P. Tervort bij de drukkerij Cornegge te Santport, mee te vieren. De jubilaris, een week gele den nog de volijverige concours-secre taris, een van de toegewijde mede werkers van de harmonie stond spoedig met een vriendelijke glimlach, omstuwd door talrijke familieleden, te luisteren naar de Marsparade II. Een voor de omstanders wel zeer vrolijke noot, volgde op het woord van gelukwens door de voorzitter van de harmonie, de heer v.d. Stoop, toen deze laatste de heer Tervoort zijn klarinet overreikte en deze daarmee zichzelf toejubelde in „Lynwood". Bij deze serenade was er wat meer publiek dan bij de vorige en St. Caecilia kreeg dan ook in beide gevallen een dankbaar applaus in ontvangst te ne men. Dat het „Lang zal hij leven" uit „Holland jubelt" niet ontbrak, spreekt voor zichzelf. Dé basketballcompetitie zal Maandag 14 Maart a.s. in het Krelagehuis wor den hervat met een zeer bijzonder pro gramma, namelijk met de dames re vanchewedstrijd HaarlemDen Haag, terwijl bovendien de herenploegen van Haarlem en de 512th Sabres tegen elkaar zullen spelen. Boven dien bestaan er plannen voor een groot tournooi op 27 Maart. Het initia tief hiertoe wordt genomen door de Su rinaamse studenten. Behalve deze laat- sten zal vermoedelijk worden deelgeno men door de herenteams van Amster dam B; Haarlem en het Amerikaanse 512th Sabres. Op 16 April organiseren de Haarlemse verenigingen Sportclub Haarlem en The White Stars weer een tournooi, waarvoor enkele sterke ver enigingen zijn uitgenodigd: Antilopen en I. H. J. (beide Haarlem); A. M. V J. D E.D. en THOR (alle Amster dam) Te Werve (Den Haag) en S.S.D. uit Delft. kwestie dreigde zich te zullen voort zetten voor de kantonrechter. Thans schijnt deze onverkwikkelijke gang van zaken tijdig te zijn afgebro ken. Het gemeentebestuur is niet voor nemens spoedig een ontruimingsveror dening uit te schrijven en wenst aan de Hoofdwacht, welk gebouw sinds 1920 verhuurd was aan de vereniging „Haerlem", een bestemming te geven, waardoor het wat meer in de bedrijvig heid van het Haarlemse centrum zal worden opgenomen, terwijl toch met de wensen van de vereniging rekening zal worden gehouden. Een der bezwaren, die de gemeente heeft tegen de huidige exploitatie van het gebouw, is juist, dat de Hoofdwacht een soort museumpje was geworden, dat slechts toegankelijk was voor een beperkte kring belangstellenden en te weinig contact had met het openbare dagelijkse leven, waardoor het gebouw min of meer een dood bezit was ge worden. Over het te verwachten resul taat van de besprekingen staat nog wei nig vast. Op de algemene ledenvergadering van de K.N.B.B.. die Zondagmiddag werd gehou den, is de heer J. F. C. Brinkmann, eige naar van het café-restaurant op de Grote Markt, wegens zijn bijzondere verdiensten voor de biljartsport, tot ridder geslagen van de K.N.B.B. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is in Haarlem tweemaal ingebroken. De buit was in beide gevallen slechts gering. In een lompenpakhuis in de Zak- straat, dat met een touw was afgeslo ten en dus gemakkelijk toegankelijk, is uit een kantoortje een bedrag van f 54 ontvreemd. Het andere doelwit was de christelijke kleuterschool in de Van Egmondstraat, waarvan men zich toegang verschafte via een tuimelraam. Het gehele gebouw is doorzocht, boe kenkasten werden leeggehaald en het resultaat van dat alles was, dat er een aantal postzegels en nog 36 cent in han den vielen van de inbreker (s). Het bestuur van de Dierenbe scherming in Haarlem maakt hondenbezitters er op attent, dat het ijs in grachten en vaarten thans ook voor honden onbe trouwbaar is geworden. Het ver dient derhalve alle aanbeveling om de dieren ver van deze ge vaarlijke gebieden te houden en desnoods aan de lijn te binden. Het zal namelijk niet in alle ge vallen zo goed aflopen als in het avontuur, waarin zich enige da gen geleden een hondje bevond in een wak van het vijvertje in het Wildhoef plantsoen te Bloe- mendaal. Het was een flink wak, waarin het beest terecht was ge komen en alleen een soortgenoot was getuige van zijn benarde si tuatie. Dit is niet helemaal waar, want wij vernamen het verhaal van een verdekt opgestelde abou nd). De andere hond bleef om de drenkeling heen lopen en besnuf felde hem wat besluiteloos. Dan zette hij plots zijn bek in het harige lijf van de ander en trok hem bij stukjes en beetjes op het ijs. Met veel moeite lukte dat eindelijk en van blijdschap ging de hulpvaardige viervoeter wat door de sneeuw 'liggen rollen, omdat zijn poging zo goed was geslaagd. Een opmerkelijk staal tje van naastenliefde in de die renwereld! Voor het op 2 Maart gehouden vakexamen brood- en banketverkoop slaagden de heren: G. Bakker, te Haarlem J. Hoetmer, te Haar lem; J. Ineke, te Santpoort; P. Veldmans, te Haarlem; D. Wassink, te Haarlem; T. A. Loos, te Haarlem; G. Boer Rookhuizen, te Haarlem; H. W. Put, te Haarlem; J. W. v. d. Kerkhof, te Haarlem; P A. Wajer, te Haar lem; P. Winkel, te Haarlem; W. A. C. Thijs- sen, te Haarlem; S. P. Metten, te Santpoort; F. Elsinga, te Haarlem; S. Janzen, te Haarlem; E. v. Tongeren, te Haarlem; J. A. A. v. Aken, te Haarlem; F Hooyberg, te Zandvoort; H. C. Spiering, te Haarlem. Ook dit jaar organiseert de commissie Bedrijfsvoetbal een zomeravondcompetitie. De wedstrijden zullen worden gehouden ge durende de maanden Mei en Augustus. Tot 1 April a.s. bestaat er voor bedrij ven nog gelegenheid zich te laten inschrij ven. FILMS: CINEMA PALACE: „Rob Roy, de schelm van Schotland". 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Gangsters aan de Rivièra" 18 jaar. Do.: „Complot der 39 stappen". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Verdacht van spionnage" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft", a. 1. Tijden: 2, 7 9.15 uur. MINERVA: „Quo Vadis"?, 14 jaar 815 u. Do. ,.I married a witch". 14 jr. 8.15 uur REMBRANDT: „Rhapsodie" a. 1. 'Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ROXY: „Shane" 14 jaar. Tijden: 2.30 en Bu STUDIO: „The little kidnappers", a. 1. Tij den: 2.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 7 Maart Stadsschouwburg: „Het hemelbed", Llly Bouwmeester, Frits van Dongen, 8 uur. Krelagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor cfe vrouw tot en met 11 Maart, voor de vrouw t/m 11 Maart. Geopend: van 105 en van 711 uur. Minerva: Heemsteedse Kunstkring: Han Lefèbre, tenor, Miep Zijlstra, piano. Jan Mul spreekt over en zingt uit eigen werk, 8.15. Dinsdag 8 Maart Concertgebouw: N. Ph. O., 8e Concert, se rie D; Sol. Antonio Janigro, cello, 8 uur. GEBOREN: 4 Mrt E. J Blokker Steffers, z.; 5 Mrt. E. P. Prins—Ver- heijde, z.; 4 Mrt. M. van den Boogaard Oversteegen, z.; Chr. M. Buijsvan Nieuwmegen, z.; 5 Mrt. G. J. Gorter- Warmerdam, z.; 3 Mrt. L. Lagerweij Limpl, d.; 4 Mrt. P. C. Kowalczykde Boer, d. GETROUWD: 5 Mrt, R, J, van der Putten en Chr. C. G. Overdijk; P. C. van de Weijer en A. J. Bekkers; H. Schreuder Goedheijt en H. Schotte. OVERLEDEN: 3 Mrt. R. Kuipers. 87 j.. Raaks; H. Stoppelsteen, 77 j„ Ge dempte Raamgracht; J. van de Pol Kok, 76 j„ Scheepmakersdijk; 4 Mrt. C. Stam, 51 j„ Maerten van Heemskerkstraat. Een ijskoud bad had Paultje Beukenkamp uit Heemstede (op de foto rechts) er Zaterdagmiddag voor over om in de Ringvaart bij Vijfhuizen een snoek van 21 pond uit het water te halen. De snoek, die gevangen werd met de hengel van Jan Willem van Duin (op de foto links), leverde een gevecht met de beide jonge vissers, dat ongeveer twintig minuten duurde. Telkens verdween de snoek onder het ijs; Paul nam echter een resoluut besluit en sprong in de Ringvaart, waarna hij de snoek op het droge wist te brengen De maquette van de nieuwe Tilburgse Schouburg van de Haarlemse architect ir B. Bijvoet Vrijdag 11 Maart vindt in het Gemeen telijk Concertgebouw, Lange Begijnestraat, het vierde en tevens laatste scholierencon cert in dit seizoen plaats. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest voert onder leiding van de dirigent Marinus Adam het volgende aantrekkelijke pro gramma uit: 1. Petite Symphonie Concertante voor cla- vecimbel, harp, piano en 2 strijkorkesten, Frank Martin. De solisten zijn Betsy Nederkoom (clave- cimbel), Francina Hinlopen (harp) en Roel Riphagen (piano). 2. Ouverture „Die Hebriden", Felix Men- delssohn-Bartholdy. 3. Voorspel 3e acte „Lohengrin", Richard Wagner. De dirigent zal de werken persoonlijk van een toelichting voorzien en bij de leerlingen inleiden. De belangstelling onder de scholieren is nog steeds heel groot, zodat ook nu twee uitvoeringen noodzakelijk zijn. Het middagconcert begint om kwart over De praeses van de katholieke studen tenvereniging in Haarlem „Sanctus Ba vo nep Zaterdagmiddag de hulp van Ti? po„ le in> omdat uit de soos in „De Waag de brandkast was gestolen. Er zat nog f 30 in, geen uitzonderlijk groot bedrag, maar te veel om zonder meer te laten verdwijnen. De diefstal moest zijn gepleegd tussen kwart over negen en kwart over vier. Een ruitje was ge forceerd en alles wees op een listige inbraak. De politie toog op onderzoek uit en ontdekte al spoedig de brand kast in het huis naast De Waag, in welk huis ean expediteur kantoor houdt. De kast bleek leeg te zijn. De expediteur vertelde, dat drie personen die dag de brandkast bij hem hadden binnenge bracht met het verzoek, of zij het ge vaarte tot de volgende week Zaterdag daar mochten laten staan. Na enig lo ven en bieden werd een vergoeding van f 1.overeengekomen. De politie zette het onderzoek voort en kwam al spoedig tot de ontdekking, dat drie le den van Sanctus Bavo een grap hadden willen uithalen. Om de inbraak echt te doen te schijnen, was het ruitje ver nield. De drie grapjurken hadden er ken nelijk niet op gerekend, dat zo gauw de politie in de arm zou worden geno men. Nu is het plezier van korte duur geweest, te kort voor het geld, dat aan de inbraak moest worden te koste ge legd! Onder leiding van Albert de Klerk zal het Aerdenhouts Vrouwenkoor Zaterdag 12 Maart een concert geven in de aula van het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof te -Haarlem. Medewerking wordt verleend door Corry van Beckum, sopraan en Jan Mul, piano. vier en de herhaling 's avonds om half acht (precies). De muziekcommissie van de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd, onder wier auspiciën de scholieren- concerten worden gegeven, mag zich met dit sluitingsconcert wederom od een succesvol verloop in dit seizoen verheugen. Zaterdagmiddag om ongeveer drie uur wilde een autobus van de N.Z.H. be stuurd door A. J. uit Haarlem, die uit de richting Valkenburgerplein met ma tige snelheid door de Raadhuisstraat reed, twee in deze straat geparkeerde auto's passeren, toen uit de richting van de IJzeren Brug een personenauto, be stuurd door v. d. M. uit Hoofddorp, na derde. De autobusbestuurder wilde zijn wagen achter een der geparkeerde wa gens plaatsen om de tegenligger te laten passeren, maar vermoedelijk door de gladheid van het wegdek mislukte deze opzet en een botsing was het gevolg. De personenwagen werd zeer zwaar bescha digd en moest worden weggesleept; de bestuurder kwam met de schrik vrij doch zijn vader die naast hem zat, ge raakte versuft doordat hij met het hoofd tegen de voorruit sloeg. De bestuurder van de autobus kwam er eveneens goed af; de bus werd aan de voorzijde be schadigd. Bij controle van de bus bleek alles prima in orde te zijn, zodat deze bot sing aan het vrij gladde wegdek moet worden toegeschreven. De politie maak te procesverbaal op. De biljartclub „Het wapen van Heem stede" heeft het vijfjarig bestaan ge vierd met een reeks nederlaagwedstrij den, waaraan niet minder dan 15 vere nigingen uit Haarlem en omgeving deel namen. Het resultaat van deze wedstrij den was, dat „Hof van Holland" uit Haarlem de eerste prijs veroverde. De tweede, derde, vierde en vijfde prijs kwamen in het bezit van resp. „D.E.S.", „Suisse", „Het Noorden" en „Groenen- daal". De prijsuitreiking geschiedde Zaterdagavond door de voorzitter van de jubilerende vereniging in tegenwoordig heid van het districtsbestuur van de Kon. Ned. Biljartbond waarvan de voor zitter, de heer P. Wagenaar hartelijke woorden sprak aan het adres van „Het Wapen van Heemstede". B. en W. van Haarlem zullen Woens dag 8 Juni 1955 om 20.00 uur officieel ten stadhuize ontvangen de deelnemers aan de op 7, 8 en 9 Juni 1955 in deze gemeente te houden 100e algemene vergadering van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie. Op de jaarvergadering van de K.A.B. kring Oost kwamen twee voorstellen ter tafel. Men sprak zich zeer beslist uit tegen een wekelijkse koopavond; te vens drongen de leden er op aan, dat het maandorgaan de eerste van iedere maand zal verschijnen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren B. Reynders en B. de Ronde her kozen. De heer J. Kimmenade werd voor de bestaande vacature uitverkozen. Morgenavond half 9 vergadert het Ge nootschap van de Stille Omgang in gebouw St. Bavo te Haarlem. Besproken zal wor den de regeling voor de bedevaart, welke voor Haarlem zal plaatsvinden in de nacht van 19 op 20 Maart. Verder staat de be stuursverkiezing op de agenda, terwijl de nieuwe directeur, pastoor H. W. van Schie, een toespraak zal houden. In de parochie van St. Joannes de Do per zal van morgen af tot en met 10 Maart een open retraite voor dames worden ge houden. Begonnen wordt met een H. Mis om 9.15 uur, terwijl de bijeenkomsten ein digen omstreeks 4 uur. De vrije tijd wordt doorgebracht in het jeugdgebouw. Men kan zich voor deelname opgeven bij me vrouw Truyens aan het Nagtzaamplein en bij de dames der Katholieke Actie. De wethouder van Onderwijs van Haar lem, de heer D. J. A. Geluk, houdt niet Woensdag 9 Maart zijn spreekuur, maar Vrijdag 11 Maart a.s. v.m. 11 uur. Vrijdag 18 Maart vindt het achtste concert van de Serie V plaats onder leiding van Marinus Adam met solisti sche medewerking van de pianiste Fa- nia Chapiro. Het programma bevat de volgende werken: Water-Music Suite, Handel; Pianoconcert, Schumann; Petite Sym phonie Concertante, Martin; Fantasie, Lekeu. Haagse Bluf is een verbazend lekker toetje, een delicatesse van 'n dessert, dat wellicht zo geheten is, omdat het overeenkomstig de oude grapjes over Den Haag en Hagenaars meer blaas- bellerige luchtigheid lijkt dan degelijke stevigheid. Het is inderdaad geen ge heide boerenkool met worst, maar he lemaal niets is het toch niet, en goed toebereide, leuk opgediende luchtig heid is trouwens ook wat waard. En als wij daarmee „De Huzaren" van P. Bréal vergelijken, slaat dat terug op de smakelijke manier, waarop de Haagse Comedie het Zaterdag opdien de, terwijl er tevens in ligt opgesloten, dat de schrijver een prettige spanning wekt, hetgeen tenslotte niet mogelijk is zonder het een en ander te laten ge beuren, dat ons op plezierige manier bezig houdt ondanks het simpele ge geven. De gehele fabel, het verhaaltje, bestaat namelijk uit de penibele situ atie waarin zich twee huzaren van Na poleon bevinden; zij hebben hun paar den verloren, deswege zij gefusilleerd zullen worden, tenzij ze de jonge Ita liaan terecht stellen, die het geval op zijn geweten heeft. Intussen geeft Bréal in een van de huzaren een aardige ty- Advertentie AMSTERDAM.SEVA.ART 20 TKI..UQ53 MANGELWAS KANT EN KLAAR. binnen 4 dagen retour In de keuken van een huis aan de Gene raal de Wetstraat ontstond Zaterdagmiddag bij zessen brand, doordat de 67-jarige be woonster van dat huis wat onhandig een pan met stoofperen had geschud. Door het schudden was een petroleumstel om ver gestoten, ten gevolge waarvan de pe troleum vlam vatte. In korte tijd stond de gehele keuken in lichterlaaie. Direct werd de brandweer gewaarschuwd, die kordaat optrad en het vuur tot de keuken wist te beperken. Het gehele vertrek brandde uit, waarbij voor ongeveer 2000 schade werd aangericht. De onderliggende woning liep enige waterschade op. Pe propaganda wandeltochten van de Ned. Wandelsport Bond, afd. Noord- Holland, z(jn te Haarlem een groot suc ces geworden. Het totaal aantal deelne mers was op Zaterdag en Zondag teza men 345 personen hetgeen een maxi mum is voor een dergelijk evenement. De deelnemers waren zeer tevreden over het prachtige parcours terwijl ook toestand van de wegen over het alge meen mee viel. Opmerkelijk was ook nu weer het grote aantal jeugdgroepen, de A. Mackayschool, de St. Jozeph- school, de St. Ger. Majellaschool, de Zeeverkenners uit Overveen, een gid- sengroep van 47 personen en het Bos- volkje van St. Franciscus waren zoals gewoonlijk present. Van de senioren noemen we De Reserve Politie Haar lem, PTT Haarlem, Johez en De Jonge Tippelaar uit Haarlem, terwijl „Jan Passtoors" vertegenwoordigd was met een senioren- en een jeugdgroep. Uit Halfweg was DVS van de partij alsme de AVRAH uit Haarlemmermeer. De e.v. wandeltocht voor de omgeving wordt georganiseerd door DVS te Half weg. De ontwikkeling van de softbalsport in Haarlem is niet gering. Er werden reeds verschillende neutrale vereni gingen opgericht, terwijl echter R.K. Haarlem wat dat betreft minder actief was. Sinds enige jaren heeft TYBB een afdeling softbal; de successen waren tot nog toe niet om over te roepen, maar de komende seizoenen houden zeker beloften in. De R.K.S.V. „D.S.S.", die onlangs het 30-jarig bestaan vierde, heeft sinds 1 Maart j.l ook een softbalclub, die met twee negentallen zal trachten uit te ïen. Voorzitter van deze nieuwe afdeling van D.S.S. is mejuffrouw J. C. Haan, Zaanenlaan 9, telefoon 23581. ven buiten de kom van het dorp Lisse, op de weg naar Sas- senheim, nabij de fraai ge bouwde Bloembollenschool, bevindt zich een groot complex gebou wen en broeikassen, tezamen vor mende het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. Acht en der tig jaar geleden, in 1927, toen het vak tengevolge van de eerste wereldoorlog een grote depressie moest meemaken, werd de basis gelegd voor het weten schappelijk werk ten behoeve van de bolgewassen en stelde het vak een eerste bijdrage van .f 500.ter be schikking om daartoe te geraken. In deze acht en dertig jaren is het labo ratorium uitgegroeid tot een weten schappelijk centrum van grote ver maardheid door het onverdroten en gestage werk van doctor, later Prof. E. van Slogteren en een staf van des kundige medewerkers. Op de eerste plaats gesticht ten be hoeve van het bloembollenvak is de betekenis van dit centrum ver daar buiten uitgegroeid door het onderzoek naar de z.g.n. virusziekten, met welk onderzoek Prof. van Slogteren zich een wereldnaam heeft verworven. Het complex met zijn moderne en zeer kostbare installaties, waartoe o.m. een electronen-microscope behoort, is practisch geheel bekostigd door het bloembollenvak zelf, dat zich daartoe met een huidige jaarlijkse bijdrage van meer dan een half millioen gulden grote offers getroost. Het vak heeft daarmee te kennen gegeven grote waarde aan het wetenschappelijk on derzoek te hechten, overtuigd dat de praktijk daarmede gebaat is; tevens is bewezen, dat wetenschappelijke theo rieën ook hun basis kunnen vinden in een praktijk, in het bloembollenvak, een geëvolueerde praktijk van bijna drie eeuwen. Wel bijna nergens ter wereld zal een zo nauwe en vrucht bare samenwerking tussen planten- wetenschap en -economie worden aangewezen. kunnen Het grote complex bestaat uit een aantal gebouwen waarin de admini stratie, de laboratoria, het ontvangst centrum en de demonstratiezaai zijn ondergebracht; voorts zijn er een groot aantal broeikassen en een konijnen en paardenstal, waarin de dieren zijn ondergebracht, benodigd voor het virusonderzoek. In het oudste gebouw, dat thans 25 jaar bestaat nadat eèn vorig in 1929 door brand werd vernield, bevinden zich, behalve drie vertrekken voor on derzoek van algemene aard, vele z.g.n. klimaatcellen waarin een bepaalde temperatuur constant kan worden onderhouden. Hier bevindt zich ook de kostbare electronen - microscope, die voor het moderne virus-onder zoek niet gemist kan worden. In het laatste jaar is aan dit gebouw een vleugel aangebouwd, waar op de eerste plaats de aaltjesonderzoekingen in verband met het z.g.n. wortelrot van de narcissen worden verricht. Achter dit gebouw, dat van de Rijksweg is te zien, staat een perceel met dubbele functie, dat eerst dezer dagen in gebruik werd genomen. Hierin bevinden zich acht kassen voor de talrijke noodzakelijke proefnemin gen ter verhoging van de bloeicapaci- teit van de bloembollen en de kwali teit van de bolbloemen. Daarnaast is het ingericht voor het moeilijkste en meest tijdrovende probleem, n.l. de ontvangst van binnen- en vooral buitenlandse gasten, met wie dikwijls vele discussies moeten worden ge voerd. In deze zaal kunnen ook films worden vertoond, waarvan de beelden direct op een witte muur worden ge projecteerd. De benedenverdieping herbergt een demonstratiezaal waar de resultaten van het onderzoek ter bestudering door de vakgenoten worden opgesteld en waarvan zij dan, zonder bet werk van de wetenschappelijke staf te sto ren, rustig kunnen kennis nemen. Een apart gebouw is voornamelijk bestemd voor het virusonderzoek. Hier heeft men de beschikking over 24 kassen, die in de zomer kunnen worden gekoeld en waarin de virus- stammen zelfs de hondsdagen kunnen overleven. Hier werkt ook een myco- loog die belast is met een uiterst moei lijk probleem, n.l. de bestudering van de gladiolenziekten. In de kelders be vinden zich vier grote bergplaatsen voor bloembollen, die constant op een temperatuur van 9, 17, 21 en 25 gr. Celsius gehouden kunnen worden. Hier ontvangen de bloembollen een behan deling welke ze voor optimale bloei- resultaten nodig hebben. Verder zijn hier de werkvertrekken voor de bio-chemicus, die van groot belang is voor het virusonderzoek, en voor de physioloog, die met het meest perfecte instrumentarium de funda mentele processen, samenhangende met de stofwisseling van de bloem bollen, kan bestuderen. Ook proefne mingen betreffende de broei bij kunst licht kunnen hier worden gedaan. Met het oog op de kans van besmet ting van de culturen met het virus van tabaks-mozaïek mag in dit ge bouw door niemand worden gerookt. Voorts is er een inrichting, omge bouwd tot een ziekenhuis en operatie kamer voor het serologisch onderzoek, waarin de meest moderne ultracentri fuge staat opgesteld. Oorspronkelijk was dit gebouw een konijnenstal die zich nu, met een paardenverblijf ach ter in de tuin bevindt en waarin de dieren leven die de zo belangrijke anti-sera moeten leveren. Tenslotte staan op het terrein nog een transfor matorhuis en een garage. Voor het front van het hoofdge bouw, in de voortuin, staat een monu ment ter nagedachtenis van wijlen Nicolaas Dames, een der pioniers van het bloembollenvak, die de export grotelijks aan zich heeft verplicht door de ontdekking van het z.g.n. „prepa reren", een warmtebehandeling waar door bollen geschikt worden gemaakt voor vroegbloei. pering van de militair-uit-roeping, die geen andere levensmaatstaf kent dan het Voorschriften zo speelde Pim Dikkers hem ook, leuk-consequent, nog al dom en met zijn doodernstige be perktheid een gezellig tegenwicht vor mend tegen zijn kameraad, die som mige consequenties van uniform en soldatendom maar matig waardeert. Van de begaafde acteur Jan Retèl ver wacht men in zo'n geval een in pittige humor gekruide rol, en in deze ver wachting stelt hij niemand teleur, voor al omdat hij er, ook in zijn mimiek, een vleugje weldadige nuchterheid bij geeft, welke goedkope effecten uitsluit. Onder regie van Paul Steenbergen, die er een flitsende vaart in had ge bracht, bracht de Haagse Comedie van het blijspel een uitermate plezierige, uitbundige voorstelling, gekenmerkt door een zekere vrolijke distinctie. Vuurwerk in stijl. Iedereen droeg met kennelijk plezier het zijne bij tot dit vuurwerk, met de nodige grote woor den, Italiaanse vlotte ontvlambaarheid en Italiaanse voortijdige opwinding, alsof alle vrouwen haar eer verloren hebben, voordat er één soldaat in het dorp is. De op een enkel puntje na sterke bezetting leverde verschillende zeer amusante, veroverende rollen op van Ei Andersen, Joh. Valk, Luc. Lutz, Fr. Vorstman, Elly Ruimschotel en Ger. de Groot, die een open doekje kreeg. De met veel plezier ontvangen, bruisende voorstelling met enkele overrompelende scènes, vooral in het eerste bedrijf, werd aldus een vrijwel voorbeeldig staal van ontspanningsto neel, dat wij,'behalve voor jeugdige oren, voor een prettige avond kunnen aanbevelen. Hk. A. De spot en satyre in Gribojedow's „Verdriet door verstand" zijn het scherpst in het allerlaatste zinnetje, wanneer Famoesow namelijk na alle emoties, teleurstelling, verbittering en schandaaltjes zich angstig afvraagt, wat gravin zus-en-zo er wel van zal zeggen. Corrupte leegheid en baantjes- jagerij is niet erg, maar opspraak en daarmede samengaand verlies in aan zienDe spot is daar zo scherp, omdat ze indirect is, en indien Gribo- jedow overal de hekeling bp deze ma nier had gebruikt, zou zijn wapen veel scherper zijn geweest. Wij kunnen ons voorstellen, dat zijn werk omstreeks 1820 sensatie maakte in Rusland en iedereen het graag „zwart" wilde le zen, omdat de stomme leeghoofdigheid van de society en de slavernij in uiter lijke schijn er zo heerlijk aan de kaak werden gesteld. Ons beroert het echter niet meer werkelijk, de schrijver kan ons niet in zijn verontwaardiging laten delen, vooral ook omdat hij enkele fi guren te caricaturaal heeft gemaakt en hij zelf te dikwijls en te lang aan het woord is. Alles wat bijvoorbeeld Repetilow heeft te vertellen al ver telde Jan Retèl het nog zo goed laat ons vrijwel koud. Het is begrijpelijk dat enkele figuren in Rusland klassieke typen zijn geworden, maar bijna an derhalve eeuw later maakt het stuk toch de indruk, dat Gribojedow het toneel vooral wilde gebruiken om eigen meningen en grieven te uiten. Hij „ge tuigt" te rechtstreeks, dat is de sterk ste indruk van de voorstelling van deze zeden-comedie, Zondagavond door de Haagse Comedie gegeven. Ofschoon Peter Scharoff in zo'n stuk minder kans krijgt voor schoon en fijn zinnig spel van stemming en sfeer en waarlijk innig toneel dan in o.a. „De Drie Zusters", heeft hij er een boeien de, dikwijls fonkelende voorstelling van gemaakt door kleurige en natuurlijke bewegende afwisseling in spel en groe peringen. Zo was het gesprek van de ambtenaar, de kolonel en de nieuw lichter een vermakelijk staal van hu moristisch toneel, en was achter het bal in het derde bedrijf het artistieke vakmanschap voelbaar van een regis seur, die weet wat boeiend en feeste lijk theater is. Hij werd wel zeer ge lukkig gesteund door de decors van Nic. Wijnberg; vooral de hal in het vierde bedrijf was mooi door ruimte en indeling. Met weinig middelen maakte Myra Ward van de klassieke kamenierster, die zo uit Molière gestapt kon zijn, een pittig meisje, dat o zo gewiekst van aanstekelijke schalksheid kon overscha kelen op nuchtere verstandelijkheid en naïeve onderdanigheid. Enny Meunier speelde een aanminnige en bekoorlijke verliefde dochter. Ab. v. Dalsum een hoge stomme ambtenaar met een ver makelijk spelletje aap-wat-heb-je-mooie -jongen, als de aap maar rijk was of gezag had, en Paul Steenbergen de felle Tsjatski, die onbevreesd zijn veront waardiging tegen het stelletje onbenul ligheden uitspreekt. Met plezier keek men verder naar een opmerkelijke ca- ricaturale officier van Frans Vorstman, verschillende amusante typeringen door Do v. Stek, Jeanne Koek, Dick v. Veen, Chris Baay en Joh. Valk, en een onbe schaamd huichelachtige secretaris van Piet Kamerman. Hk. A. ln aanwezigheid van verschillende raads leden, hoofden van dienst en bouwspaar- ders vond Zaterdagmiddag in het demon- stratielokaal van het Gasbedrijf aan de Tol weg te Zandvoort de overdracht plaats van het complex van 28 woningen aan de Frans Zwaanstraat, gebouwd door de Bouwkas voor Nederlandse gemeenten. Burgemeester van Fenema verrichtte de ze plechtigheid als voorzitter van de plaat selijke commissie voor het bouwsparen. De burgemeester deelde mede, dat de gemeente Zandvoort in 1951 tot de bouwkas is toege treden en dat zich sindsdien te Zandvoort 150 spaarders hebben aangemeld, voor 74 spaarders zijn of worden woningen ge bouwd. Hij prees de Bouwkas voor haar ac tiviteit welke een waardevolle bijdrage le vert voor de oplossing van het woning- probleem. Bijna nog belangrijker vond de burgemeester het streven om het eigen wo ning-bezit te bevorderen. Het verwerven van eigen bezit noemde hij een waarborg voor een goede democratie. Het streven naar zekerheid van de wieg tot het graf onder mijnt het verantwoordelijkheidsgevoel en tast de zelfstandigheid van de burgers aan. De burgemeester citeerde een artikel van de Amerikaanse krantenmagnaat Hearst waarin deze verklaarde dat het regiem in Rusland zou worden bedreigd indien het staatskapitalisme plaats zou maken voor particuliere eigendom. Mr van Fenema be sloot met een woord van gelukwens tot de toekomstige bewoners. Namens de Bouwkas sprak de heer Breero de spaarders toe en wees op de waarde en betekenis van de eigen woning. Vóór de woning Frans Zwaan straat no 24 overhandigde de burgemees ter aan de bewoner-eigenaar, de heer De Jager de sleutel en aan diens echtgenpte een bloemruiker. Hierna werden de wonin gen bezichtigd. Het Zandvoortse comité tot viering van de bevrijdingsdag 5 Mei 1955 ver gaderde Donderdagavond ten raadhuize. Het comité overwoog, dat de bevrij dingsdag dit jaar een nationale feest dag zal worden waarop iedereen vrij zal hebben, zodat deze dag kan wor den tot een feest voor de gehele ge meenschap. Zandvoort moet dan op waardige en stijlvolle wijze voor de dag komen. Aan de gemeenteraad is gevraagd om een bedrag beschikbaar te stellen, doch aan de feestviering zijn zulke hoge uitgaven verbonden, dat ook ^p de offervaardigheid van de burgerij een beroep zal moeten worden gedaan. In verband hiermede zal over enkele weken huis-aan-huis een lijstcollecte worden gehouden. Het stemde tot vol doening, dat reeds bij de penning meester op diens rekening bij de Twentsche Bank enkele giften binnen, kwamen. Het programma voor de bevrijdings dag zal er ongeveer als volgt uit zien: in de morgenuren zal op het Raadhuis plein een aubade plaats vinden door de schoolkinderen waarbij de burge meester een toespraak zal houden. Daarna volgen kinderspelen op ver schillende terreinen, 's Middags vindt een sportwedstrijd plaats en eventueel nog volk ispelen of een optocht. In de vooravond zullen verschillende muziek- en zangverenigingen concer teren. Verder wordt gedacht aan een lampion-optocht. Op het strand zal een groots vuurwerk worden afgestoken waarna nog een concert d de Zand voortse Muziekkapel gegeven zal wor den. De dag zal besloten worden met een korte toespraak en het zingen van het Wilhelmus. Het comité beraadt zich voorts nog over een blijvende herinnering, welke aan de schoolgaande jeugd zal worden aangeboden. De verschillende subsidiecommissies zijn thans begonnen met een nadere uitwerking en precisering van het programma. Dinsdag 8 Maart Hoog water: 3.38 u. en 15.52 u. Laag water: 11.37 u. en 23.59 u. Maanstand: volle maan 16.41 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3