Brabant Grensrit zwaar, verrassend en niet foutloos Smulders—v. d. Meulen winnen voor de derde keer K Botwinnik zit Smyslov dicht op de hielen Geiler verliest tweemaal Laros voegt zich bij kop loper De Jong Elinkwijk brengt Willem II eerste nederlaag toe: 4—1 Geen afweer voor dc modder I r i ;.-f p; Vraa Antwoord Eén groot telegram voor de wereldkampioenen 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen MAANDAG 7 MAART 1955 PAGINA 4 waarschuwen tegen H.P.C. vestigt nieuw record Wereldtitel ijshockey voor Canada Rusland Europees kampioen Van Kregten wint scherm- tournooi te Luxemburg lil rjipni 1 UL-L.ifï Ah/.Gf MÉ Courses te Hilversum „Christus, God met ons" Vliegend blad van de actie „Voor God" Bestuurswijziging St Gregoriusvereniging Studiedagen van de St Gregoriusvereniging Bod van 300 pet op aan delen „De Sierkan" „Benader, met inachtneming: van onderstaande punten, zo dicht en zo veel mo gelijk de grenzen van de provincie Noord-Brabant en wel zodanig dat u de grens zo goed mogelijk aan uw linkerhand houdtDit dan was het geheim, dat aan de twaalfde Brabant Grensrit was verbonden en waarmede de deel nemers pas geconfronteerd werden toen hun wagens al enkele honderden meters hadden afgelegd. Want, keurig verpakt in een enveloppe, werden de gegevens pas op het moment van de start verstrekt. De combinatie Smulders- van der Meulen wist er het best raad mee. Advertentie Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel «o: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uurvooruwstoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's tie- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden tn staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tildelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verpilletjes. f L20 per flacon. 57 Zaterdagavond heeft H.P.C. in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam met succes een aanval gedaan op het Nederlandse record 4 x 200 m. vrije slag estafette, dat sinds 3 November 1954 met 9 min. 10.6 sec. op naam stond van De Robben (Hilversum). De nieuwe recordtijd is 9 min. 9.4 sec De Zwitser Hans Forrer heeft de Par- senn-derby, die voor de dertigste maal te Davos werd gehouden, in 12 min. 32.9 sec. gewonnen, een nieuw record voor het 11.2 kilometer lange parcours (hoogteverschil 2000 meter). Canada heeft Zondagavond te Krefeld met 50 (10, 20, 20) van Rus land gewonnen en kwam daardoor in het bezit van de wereldtitel. Rusland mag zich Europees kampioen noemen. De 10.000 toeschouwers, die de kunst ijsbaan tot aan de nok toe vulden, brachten de Canadezen een langdurige ovatie. Er heerste groot enthousiasme onder de 14.000 inwoners van Penticton over de overwinning van hun plaatsgeno ten op de Sovjet Unie in de eindstrijd om het wereldkampioenschap ijshockey, De uitbundigsten begonnen meteen een optocht te improviseren. Een brand weerauto reed roet loeiende sirene rond opdat een ieder zo snel mogelijk zou weten dat de jongens uit Pentic ton de wereldtitel voor Canada hadden veroverd. Op de brandweerauto speelde een muziekcorps en er achter hosten weldra zeker 5.000 feestvierders. De anderen strooiden confetti en papier snippers over de menigte uit. In d loop van de avond begon een groot feesthal dat tot het aanbreken van de dag duurde. Overige uitslagen A-tournooi: ZwedenPolen 90 (4—0, 20, 30), DuitslandZwitserland 83 (31,1—2, 40), TsjechoslowkkijeFinland 182 (3—1, 7—1, 8—0). De eindstand is: Er was voor deze rit weer vrij veel belangstelling. Voor de B-klasse (500 km, gemiddelde uursnelheid 40 km) hadden zich 50 liefhebbers gemeld. Voor de A-klasse (600 km, gemiddelde uur snelheid 48 km en meetellend voor het kampioenschap van Nederland) kwa men 70 equipes aan de start. In de uit gereikte topografische kaart (schaal 1 200.000) was geen enkele route uitge zet. Met behulp van een bijbehorende routebeschrijving moest men 11 tiid- contróles aandoen en deze controles waren slechts te bereiken over op de kaart aangeduide „rode" wegen. Men moest deze „rode" wegen dus volgen, maarslechts die wegen die het dichtst de grens benaderden waren de goede. Om de zaak nog meer ingewik keld te maken, waren diverse wegen „geblokkeerd" door stippen. Enerzijds was dit een gevolg van een verbod van Rijkswaterstaat om bepaalde wegen niet te doen berijden, anderszijds wa ren dit vanzelfsprekend prima opge zette vallen, uitgedacht door de organi satrice. Het zijn deze vallen, die vele rijders in moeilijkheden hebben gebracht, en ten slotte ook de organisatoren. Want diverse protesten moesten nog voor de bekendmaking van de uitslag in behan deling worden genomenen toe gewezen. Dit heeft echter niets afge daan aan het feit, dat deze Brabant Grensrit inderdaad een rit is geworden, waarin men van alles kon verwachten. Gestart met heldere hemel en een droog wegdek maakten de rijders met de wisselvalligheid van het Nederland se klimaat al spoedig kennis. Regen en hagel, sneeuw en ij zei maakten de rit tot een der zwaarste van na de oorlog. Toch zijr er behoudens enkele kleine ongelukjes geen noemenswaardige on gevallen gebeurd, hetgeen pleit voor de kwaliteit der bestuurders. Werden in de vooravond en eerste nachtelijke uren de hindernissen in West-Brabant met vrij goed succes ge nomen uitgezonderd de listige con trole bij de Poort even boven Bergen op Zoom (later bleek deze contróle op een verkeerde weg te staan), toch wa ren zowel in de A- als in de B-klasse de doorkomsten normaal. De grote slag viel eerst na de ravitaillering, toen de doortocht genomen moest worden in het Land van Heusden en Altena. Hier heeft het letterlijk strafpunten gere gend. De tijdcontröle in Dueteren was dan ook taboe voor liefst 42 equipes, broederlijk verdeeld over beide cate- goriën. Bij het eerste morgengloren kwam men tot de ontdekking, dat de wegen door de vrieskou spiegelglad waren ge worden. Dit betekende onverwachte moeilijkheden voor vele in tijdnood ge raakte equipes. Doch zij, die de moei lijkheden van de nachtelijke uren had den getrotseerd, overwonnen ook deze obstakels en zo druppelde de een na de ander weer in de voormiddaguren van Zaterdag het Tilburgs Sportpark weer binnen, waar de finish was. De voorlopige uitslag luidt: Klasse A (600 km, gemiddelde uur snelheid 48 km) 1. H. v. d. Meulen-J. Smulders, Eindho- ven-Breda, Porsche, 109 p.; 2. J. de Vlam-D. Hofland, Oosterhout-Tilburg, Volkswagen, 134 p.; 3. J. v. Nieuwen- huizen-C. Verlaan, Den Haag, Peugeot, 134 p.; 4. J. Heidendahl-B. van Hoorn, Utrecht-Breda, Peugeot, 223 p.; 5. J. Alsem-J. Butter, Den Haag-Schiedam, Simca, 235 p.; 6. P. Jetten-A. Jetten, Boxmeer, Vauxhall, 255 p.; 7. H. Koier- G. Peterse, Apeldoorn, 264 p.; 8. H. Ver- haar-ir. J. Breen, Amstelveen-Gori- chem, Volkswagen, 281 p.; 9. ir. M. van Dun-dr. ir. J. Quant, Delft-Amsterdam, Fiat, 416 p.; 10. J. v. d. Vlies-Th. Schuur- biers, Boxmeer-Mill, Opel, 448 p. Klasse B (500 km, gemiddelde uur snelheid 40 km): 1. W. v. d. Smissen-A. de Wachter, Antwerpen, Citroën, 186 p.; 2. J. en G. Staepelaere, Antwerpen, Ford, 187 p.; 3. R. Pont-J. Lagaune, Breda, Opel, 207 p.; 4. K. Nolte-A. van Engelen, Nuenen- Someren, Ford, 248 p.; 5. J. Luyben- Th. Adriaensen, Baarle-Nassau, Austin, 451 p. In Luxemburg is een internationaal militair schermtournooi op degen ge houden, waaraan veertien equipes deel namen. In totaal verschenen negentig schermers op de lopers. Hoewel het een tournooi voor ploegen was, is ook een individueel klassement opgemaakt, waarin onze landgenoot Van Kregten de beste plaats bezette. In de finale had hij maitre Girod als tegenstander. Van Kregten wist van de drie partijen die getrokken moesten worden de eer ste en de laatste te winnen resp. met 65 en 53; de tweede partij verloor hij met 53. Niet elk schot op het doel van EBOH was, ondanks de uitslag van 73, raak. Brusselers ziet namelijk hoe in dit geval de bal naast gaat Botwinnik en Smyslov zitten elkaar vlak op de hielen nu de strijd om het Russische schaakkampioenschap zo langzamerhand naar zijn beslissing loopt. Smyslov heeft de leiding, een half punt voor Botwinnik en een vol punt voor vier concurrenten, die Van het begin tot het einde een geducht woordje hebben meegesproken in de hoogste regionen. Eén van die vier is Geiler, de man die tot Zaterdag sa men met Smyslov de leiding had, maar die dit weekeinde twee nederlagen moest incasseren. Geiler toonde zijn gebrandheid op de titel ai te zeer, werd wat roekeloos en ging ten onder op openblikken, dat hij waar voor zijn geld had moeten kiezen. Geiler weiger de namelijk een remise-aanbod van Bo- risenko. Hij wilde winnen De nederlaag van Gelier tegen Bo- risenko kwam dan ook wat onver wacht. Toen de afgebroken partij werd hervat, had Geiler licht voordeel, om dat de zwarte koning ongunstig stond. Borisenko offerde een pion, maar won deze spoedig terug. De stand werd ver eenvoudigd en men verwachtte reeds remise, toen Geiler, die op winst wil de spelen, een actie ondernam, welke hij niet nauwkeurig van te voren had -/„W; 4. «S. Canada 8 8 0 0 16 Rusland 8 7 0 1 14 Tsjechoslowakije 8 5 1 2 11 Ver. Staten 8 4 2 2 10 Zweden 8 4 13 9 Duitsland 8 2 0 6 4 Polen 8 2 0 6 4 Zwitserland 8 10 7 2 Finland 8 10 7 2 66— 6 39—13 63—22 33—29 40—16 28—43 19—59 15—59 16—72 Nederland in B-fournooi op derde plaats Italië eindigde in het B-tournooi op de eerste plaats. Op de tweede plaats werd onverwacht door Oostenrijk be slag gelegd. Onverwacht, omdat ieder een voor de aanvang van het tournooi in de veronderstelling verkeerde, oat Nederland deze eervolle plaats zou bezetten. Dit is evenwel niet gebeurd. Onze landgenoten eindigden als num mer drie. Eindstand B-toumooi: Italië Oostenrijk Nederland Zuid-Slavië België 4 4 0 0 8 50- 4 4 3 0 1 6 15— 9 4 2 0 2 4 18—20 4 1 0 3 2 9—23 4 0 0 4 0 8—44 berekend. In tijdnood deed hij een ver keerde zet en Borisenko slaagde er op ingenieuze wijze in een stuk te win nen. Het gevolg was, dat Geiler de partij gewonnen moest geven, waar door de stand aan de kopgroep een be langrijke wijziging onderging. Botwinnik en Ilivitski speelden de opening in originele stijl. Bij de 15de zet verkreeg Ilivitski een klein posi tioneel voordeel op de koninginnevleu- gel. Teneinde de druk te verminderen begon de wereldkampioen toen actieve operaties op de andere vleugel. De stel ling werd vereenvoudigd door een af ruil van lichte stukken en bij de 34e zet werd tot remise besloten. Kotov en Talmanov vochten een buitengewoon fel duel uit. Taimanov maakte de strijd zeer ingewikkeld en zijn 16e zet noopte Kotov tot zeer lang nadenken, omdat de positie van zijn ko ning hem grote zorg baarde. In weer wil van heftige tegenstand werd hjj echter gedwongen bij de 31ste zet de vlag te strijken. De ontmoeting SpasskyFlohr was er een tussen de Benjamin en de nes tor van het tournooi. Zonder acht te slaan op de zwakke positie van enke le van zijn pionnen zette Spassky een snelle aanval in op de koningsvleugel. Op een gegeven moment zou Flohr een remise hebben kunnen afdwingen door herhaling van zetten, maar in stede daarvan offerde hij een pion in de hoop het initiatief te kunnen nemen. Daarna ontstonden telkens nieuwe verwikkelingen, maar toen begon de tijdnood beide spelers parten te spe len. Hierdoor werd de stelling ver eenvoudigd en men besloot tot re mise. De uitslagen luiden: Dertiende ronde: Sigamin—Kahn 1—0, Smyslov—Averbach y—y, Furman— Spassky 10, Flohr—Botwinnikyy, IlivitskiKotov yy, TaimanovGei ler 1o, BorisenkoPetrosyan yy, KorchnoyTsjerbakov 1—0, Lisitsin— Antoshin 10, KeresMikenas 01. □e afgebroken partij uit de twaalfde ronde tussen Averbach en Simagin werd remise gegeven. Veertiende ronde: BotwinnikIlivits ki yy, Simagin—Smyslov yy, KahnMikenas 0—1, KotovTaimanov 01, SpasskyFlohr yy, Antoshin Keres yy, PetrosyanKorchnoy y y. GeilerBorisenko 01, Tsjerba kovLisitsin 01, AverbachFurman y-A. De stand van de veertiende ronde luidt: 1. Smyslov 9y pt.; 2. Botwinnik 9 pt.; 3. t.m. 6. Geiler, Spassky, Petrosyan er Taimanov 8y pt.; 7 t.m. 9. Keres, Mikenas en Furman 7 y pt. 10. en 11. Flohr en Lisitsin 7 pt.; 12. t.m. 14. Ili vitski, Averbach en Borisenko 6y pt.; 15. en 16. Kotov en Antoshin 6 pt.; 17. en 18. Simagin en Korchnoy 5 pt.; 19. Kahn 4 pt.; 20. Tsjerbakov 3 pt. De Haagse tweede klasser VCS heeft de KNVB bericht, dat zij kan voldoen aan de voorwaarden om in de afdeling „betaald voetbal" te mogen uitkomen en tegelijker tijd verzocht, daarin te worden opgenomen. Heel Penticton heeft de afgelo pen tien dagen meegeleefd met zijn ijshockeyploeg, die Canada vertegenwoordigde in de strijd om het wereldkampioenschap en de titel veroverde op Rusland. Dertienhonderd inwoners ver zonden op één dag dit telegram, dat te groot was om op één for mulier overgebracht te worden. De P.T.T. in Duitsland had 64 vellen nodig (Van onze dammedewerker) Laros en Haasdonk behaalden de volle buit in het voortgezette tournooi om de landelijke damtitel. Vier punten dus voor beide dammers, maar welk een hemels breed verschil lag er in die waardering! De IJmuidenaar Laros had volledig recht op die punten, dank zij een zeer fraaie speeltrant. Hij trok zich daarmede op één hoogte met leider Wim de Jong in dit tonrnooi. De vier punten, die de Hagenaar Haasdonk scoorde, waren het gevolg van grove fouten van zijn partners. De beide aanvoerders van de ranglijst van vorige week, Wim de Jong en Keiler, moesten „rustend" toezien, hoe Laros zich omhoog werkte. Keiler kon niet verder komen dan remise met de taaie De Graag en werd daardoor vrijwel kansloos voor de titel. Ook Wim de Jong liet voor het eerst een steekje vallen. Na schijfwinst afgedwongen te hebben tegen Bceke, zette hij het eindspel niet op zijn scherpst voort. De Weespenaar vond toen het gaatje, waardoor hij gaan moest om remise te maken. Al deze malheur kwam de in grootse stijl spelende Laros goed te stade. Hce hij, al combinerend, hekkensluiter Noor man klopte, toont onderstaand partij fragment: Zwart (Laros) 11 schijven op 2, 3, 6, 1114, 18, 19, 23 en 24. Wit (Noorman) 11 schijven op 26, 27, 30, 33, 35, 37, 39, 42, 43, 45 en 48. De Groninger wildé hier 4238 spelen, maar zag bijtijds, dat 23—28, 19—23, 14—20 en 11x44 vernieti gend zou zijn. Het spel ging dan ook combinatoir als volgt verder 3722 (12 17) 42—38 (3—8) 48—42 (8—12l 30—25 (1420) 25x14 (19x10) en wit vervolgde nu argeloos met 3328, waarop Laros een knaleffect maakte met 2430, 2x13, 1319 en 17x48. De winst was daarna niet moeilijk meer. Uitslagen en stand De resultaten waren; J. H. Beeke H. F. J. Kinnegen 11, J. M BomF. Verhoeven 11, J. H. Ansems—M. J. Haasdonk 02, R. C. KellerA. de Graag 11, E. NoormanH. Laros 0—2, P. Bergsmair G. E. van Dijk 1—1, J. H. AnsemsE. Noorman 11, J. M. Bom— P. Bergsma 11, J. H BeekeW. de Jong 11, F. VerhoevenH. Laros 02, M. J. HaasdonkA. de Graag 20, H. F. J. Kinnegenir G. E. van Dijk 11. Volgorde van de spelers werd: W. de Jong en H. Laros 13 punten (uit 9); R. C. Keiler 11 punten (uit 9); ir G. E. van Dijk, M. J. Haasdonk en H. F. J. Kinne gen 10 punten (uit 9); J. H. Beeke 10 punten (uit 10); J. H. Ansems 9 punten (uit 10); P. Bergsma en J. M. Bom 8 pun ten (uit 9); A. de Graag en F. Verhoeven 7 punten (uit 9) en E. Noorman 4 punten (uit 10 partijen). De twaalfde ronde wordt 'n plaats van op 13 Maart gespeeld op 20 Maart a.s. (Van onze sportcorrespondent) Het was een matig spelend Willem II, dat in de Utrechtse modder bleef plakken. De tricolores zullen aan deze zware wedstrijd niet de beste herin neringen hebben. Het werd de eerste nederlaag. Van de lijstaanvoerder werd meer venbacht en al wilden velen de zaak eenvoudig verontschuldigen met de mededeling, dat de grond in Brabant anders is, Elinkwijk vond de wedstrijd even zwaar, want zo'n abominabele ter reinsgesteldheid hebben de Utrechters slechts zelden aangetroffen. Met 41 werd de trotse leider van zijn voet stuk gehaald door een sterk op winst spelend Elinkwijk, nadat de rust met een ondergewaardeerde voorsprong van 1—0 voor Elinkwijk was ingegaan. Inderdaad heeft de brij op 't Utrecht se veld deprimerend gewerkt op de ploeg als geheel. Willem II leed het meest door de glijpartij, maar van deze technische ploeg werd een hergroepe ring aller strijdkrachten en een ge wijzigde tactiek verwacht. Het bleef echter behoudens enige oplevingen een passieloze vertoning van kapitale fouten. Elinkwijk daarentegen paste zich snel ler aan en smeedde machtige wapenen. Verrassend vleugelspel met flitsende passes, uitgevoerd in een hoog tempo en een opmerkelijke schotvaardigheid zijn de pijlers van het succes geweest. Reeds na enkele minuten opende Van Rheenen de kanonnade. Kreyermaat schoot daarna over de lat. Gade mans had op eenvoudige wijze aan Elinkwijk de leiding kunnen geven, als deze altijd snel reagerende knaap nu niet zo traag was geweest. Wat Willem II hiertegenover stelde, mocht geen naam hebben. Het was te pietepeuterig tiktakspel, slecht plaatsen en een moei zaam geploeter zonder hoogtepunten. Toen Gademans dan eindelijk na 18 minuten het verlossende eerste doel punt maakte, wist Willem 11, dat het een strijd op leven en dood zou worden. Gesteund door Vrouwe Fortuna bleef Willem II voor de rust voor enige ver- diende Utrechtse doelpunten gespaard. Kraak, die gedurende het eerste halfuur slechts als een van de tienduizend toe schouwers fungeerde, kreeg in het vol gende deel van de strijd wel iets te doen. Bij een zijner zwakke momen ten was gelukkig Sluyk aanwezig, an ders was het rollertje van Becx er toch nog ingegaan. Na de rust was er slechts één ploeg, die werkelijk voetbal speelde. Na 10 mi nuten vergrootte De Jongh uit een pass van Van Rheenen de voorsprong en 5 Doelman Feyt's zweefsprong ten spijt wordt het tioeede doelpunt tegen Willem 11 gemaakt minuten later moest Feyt er weer aan geloven, ditmaal bij een schot van Kreyermaat uit een corner van De Jongh. Toen het 4—0 werd door Van Rheenen na intelligent voorbereiden van De Jongh, leek het op een debacle voor Willem II, maar gelukkig was Van Roessel er nog, die een presentje van spil Van Dijk (foutief terugspelen op Kraak) uitbuitte (41). Belastingen J. R. Hoeveel mag mijn inkomen zijn om belastingvrij te blijven? Ik ben ongehuwd en heb de 65-jarige leeftijd nog niet bereikt. Hoeveel belasting ben ik verschuldigd als ik over het laagste inkomen ben gekomen. Mijn loon wordt uitgekeerd volgens gepresteerde arbeid. Over een geheel jaar is er maar een maal loonbelasting afgehouden, daar ik steeds onder het loon bleef. Ben ik nu verplicht dit op te geven, daar ik geen formulier meer gestuurd krijgt of wordt dit bij mijn werkgever nagezien? Wordt mijn reisgeld ook van de belasting af getrokken? Antwoord: 1). Indien u minder dan 1380,per jaar verdient, bent u geen belasting verschuldigd. Indien u 1380,- per jaar verdient, bent u 25,belas ting verschuldigd. Die belasting loopt per 30,inkomen meer per jaar met f 5.per jaar op tot f 1740.daar na komt er een andere regeling voor in de plaats. Uw werkgever is verplicht uw loon op te geven aan de belastingendienst. Denkt u zelf echter, dat u meer inkomen hebt gehad in het afgelopen jaar, vraag dan een aangifteformulier voor de inkom stenbelasting of gaat u zelf even naar het belastingkantoor, dan voorkomt u achterstand. Wü weten niet goed, welk soort reis geld u bedoelt. Reist u voor de zaak of moet u reizen om uw werk te bereiken door woninggebrek of dergelijke? Kos ten, die u maken moet, om het inkomen te verkrijgen, kunnen in het algemeen afgetrokken worden. Geeft u deze ok op aan het belastingkantoor. Vlinders en kevers verzamelen G- N. Hoe ka men vlinders, bijen en kevers doden zonder pijn te veroor zaken?? Hoe moet men ze verder be handelen om er een verzameling van te maken? Antwoord: Als men een vlinder gevan gen heeft met het doel har op te nemen in een verzameling, dient men na het van gen eerst te kijken of het diertje bescha digd is. Is dit het geval, geef het dan de vrijheid terug. Vlinders, kevers, enz. kan men doden met een insectenglas, waarin zich onderin een verdampend vergif bevindt. Men neemt aether, ben zine of chloroform. Voor kleine kevers is het aan te raden de smalle opening in het glas met een fijn gaasje te be dekken, daar deze anders erg met het gif in aanraking komen. De kevers worden eerst bedwelmd en sterven spoe dig daarna. Vanzelfsprekend moet er voor gezorgd worden, dat de fles goed afgesloten is. Kevers kan men ook do den in spiritus of formaline met uitzon dering van behaarde kevers. Deze me thode is eenvoudiger. Zodra men ervan overtuigd is, dat de kevers dood zijn, neemt men ze met een pincet uit het glas en brengt men een speld door de rechtervleugel. Men neme voor grote ke vers dikke, roestvrije en voor kleine ke vers dunnen roestvrije spelden. Men moet er voor zorgen, dat de speld niet tussen de vleugels gestoken wordt, daar deze dan gaan openstaan. Wil men de kevers in open vleugelstand prepareren, dan behoeft men hierop niet te letten. Vervolgens steekt men deze kever op een geprepareerde turf of op een stukje kurk, hout of een andere met te harde stof. De sprieten en de poten moeten nu zo natuurlijk mogelijk worden uitge spreid. Voorzien van de nodige gege vens worden de kevers daarna op een droge plaats opgeborgen. Tegen vocht en schadelijke insecten legt men in de hoeken van de doos wat naftaline of een in de handel verkrijgbare insectensteen. De doos mag niet in direct vallend licht hangen of liggen. Het rangschikken der exemplaren moet geschieden naar fami lies en soorten. Ten opzichte van vlin ders geldt dezelfde methode. Men kan deze echter ook doden door de borst in te drukken, maar voorzichtig natuur lijk. Een andere methode om vlinders te doden is het gebruik van een injec tienaald. Men prikt de vlinder met de naald, nadat deze eerst in een nicotine- oplossing is gedoopt, in de borst. Het prepareren van een vlinder doet men door een speld door het borststuk aan de bovenzijde van de vlinder te prikken op een plankje. Spelden hiervoor en plankjes zijn in de handel verkrijgbaar. Men heeft 2 soorten nodig, een voor de grote en een voor de kleinere soor ten. Nadat men aldus met een lange naald de vleugels door voorzichtig schui ven en drukken tegen een dikke nerf op de goede hoogte heeft gebracht, brengt met een smal reepje papier over de vleugels en prikt dit met. spelden vast. Zo doet men aan weerskanten. De ver bindingslijnen aan weerszijden van het lichaam moeten recht zijn. Vervolgens moeten de vlinders enige tijd gedroogd worden. Vooral niet te haastig te werk gaan. Is de vlinder eenmaal goed droog, dan wordt deze in een insectendoos ge stoken. (In de handel verkrijgbaar). De vlinderdoos mag niet in het zonlicht ge plaatst worden en zij moet goed 1 e Vliegen, wespen, mieren, libellen, sprinkhanen, enz. prepareert men op dezelfde wijze. Onwillige deelgenoot J. v. S. Stelt vraag over onwillige deelgenoot. Antwoord: Wü lazen uit uw brief, dat de zaak in handen is van de kantonrech ter, die nog geen uitspraak zou hebben gedaan. Wij weten echter, dat in geval er onwillige deelgenoten zijn, de schei ding bevolen moet worden door de rechtbank. Bij het vonnis kan voorts een onzijdig persoon worden benoemd, die bjj de scheiding zal optreden inplaats van de onwillige deelgenoot. Wilt u naar een en ander spoedig informeren bij de notaris? Ziekenfonds V. W. Ik ben in een ziekenfonds, verplicht verzekerd. Twee maanden ging ik uit mijn betrekking en ging iemand helnen (voor loon), zonder aan'het zie kenfonds hiervan bericht te geven. Nu kom ik in een andere vaste baan. Op het ziekenfonds vroegen ze, waar ik die Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd, Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. De uitslagen van de gehouden draverijen te Hilversum luiden Jozef Israël-prijs, afstand 1980 m.: X. Syl vester Hanover (J. H. Klarenbeek), 3.05.9; 2. Rosa Gregor; 3. Quick Jimmy. Tot.: w. f 2.90, pl. f 1.50, f 1.50, i 1.50. gek. f 6.40, cov. f 3.20. Carel Nakken-prijs, afstand 1900 m. le serie: 1. Quita Scott (J. Wagenaar Jr.), 2.52.6: 2. Peter Scott: 3. Quelle Veine. Tot.: w. f 4.20, pl. f 1.90, f 5.30, gek. f 37.80, cov. f 8.60. 2e serie: 1. Rita du Maire (W. H. Geersen), 2.51.2; 2. Rob; 3. Paul Spencer. Tot.: w. f 1.50, pl. f 1.20. f 1.50, gek. f 3.70, cov. f 3.20. Finale: 1. Rita du Maire (W. H. Geersen), 2.53.2; 2. Paul Snencer: 3. Quita Scott. Tot.: w. f 2.10, pl. f 1.20, f 1.50, f 1.50, gek. f 3.40, cov. f 7.30. Toorop-prijs, afstand 1980 m. le afdeling: 1 Sam Spencer (J. Vergay), 3.03: 2. Peter Bond; 3. Rose Axworthy G. Tot.: w. f 13.20, pl. f 1.80, f 1.40, f 1.30, gek. f 3.90. cov. f 3.60. 2e afdeling: 1. Rosa HoUandia (W. H. Geersen), 3.03.8; 2. Parrino P.; 3. Reje- ton Marie B. Tot.; w. f 2.pl. f 1.70, f 1.80, gek. f 6.50. cov. f 4.40. Jacob Maris-prijs, afstand 2340 m.: 1. Quatrieme Poulain (J. M. v. d. Berg), 3.33.2; 2. Quality HoUandia: 3, Padua. Tot.: w f 2.90. pl. f 1.50, f 1.50. f 1.80, gek. f 5.20, cov. f 6.10. De Vlaminck-prijs, afstand 2340 m.: 1. Oranje Nassau (H. C. ten Hagen), 3.32; 2. j Nico the Safnt; 3. O. McGregor. Tot.: w. f 3 50, pl. f 2.30, f 1.90, gek. f 9.50, cov. j f 2.90. Rubens-prijs, afstand 2340 m.: 1. Pearl l Spencer (C. L. E. van Wegen), 3.30.4; 2. Our Volann; 3. Oscar Major. Tot.: w. f 2. pl. f 1.70, f 3.90, gek. f 10.—, cov. f 4.60. 1 Totale omzet: f 115.002.50. 2 maanden geweest was. Als vrijwillig verzekerde moest ik voor die twee maanden ongeveer 8 gulden betalen. Klopt dat? Antwoord: Ja, dat klopt. U had aan het ziekenfonds kennis moeten geven, dat u niet langer beschouwd wilde wor den als ingeschrevene. Uw huisarts had hiervan dan bericht gekregen en u, in dien nodig, particulier behandeld; even eens waren ziekenhuiskosten voor uw rekening gekomen. U kunt beter 8, betalen, dan de kans lopen dokter, zie kenhuizen, specialisten, e.d. c.q. onge lukken. zelf te bekostigen. Iedere verze kering dient opgezegd te worden, op tijd, dus direct. Onderhoudsplicht C. J. B. Kunt u mij opgeven welk bedrag de gezamenlijke kinderen vol gens de wet verplicht zijn om maan delijks aan een moeder te betalen? Antwoord: Wü kunnen geen bedrag noemen. Wettelijke bepalingen daarom trent bestaan niet; ieder geval wordt op zich bekeken, rekening houdende met de inkomsten die degene die onderhou den moet worden, reeds heeft. Juist nu u de dienst van Sociale Zaken er niet in betrekken wilt, is het dubbel moei lijk; het feit echter, dat uw moeder blijkbaar reeds met deze dienst heeft gesproken en u door deze dienst geen verplichting is opgelegd, ten minste u schrijft hierover niets, is voor ons reden om aan te nemen, dat de bijdrage van de kinderen (als zij deze heeft opgegeven aan die ambtenaren) voldoende wordt geacht. Er is natuurlijk plaatselijk een regeling vastgesteld, maar deze plaat selijke regelingen zijn ons niet alle be kend. Wat overigens uw mening betreft van het „om de vinger winden" van de ambtenaren door uw moeder, deze opvatting kunnen wij in het geheel niet delen. Deze ambtenaren van Sociale Za ken gaan zover als hun voorschriften toelaten en niet verder, maar zij weten ii om een onwillige onderhouds plichtige tot andere gedachten te bren gen. In verband hiermede raden wij u aan, u wel in verbinding te stellen met deze dienst. Na vaststelling van uw bij drage bent u dan immers van alle moei lijkheden af. Uw moeder weet dan waar zü aan toe is en de kinderen ook. Kunt u geen genoegen nemen met de bijdra ge, zoals Sociale Zaken die vaststelt, dan kunt u de rechter laten beslissen. De actie „Voor God" heeft een tra ditie hersteld: zo juist is haar z.g. vlie gend blad verschenen. Tot zeventien maal toe verspreidde zij voor de oorlog over heel Nederland deze vliegende bla den, die een zekere vermaardheid kre gen. Dit eerste blad in de nieuwe reeks, gedrukt in een oplage van 400.000 exemplaren en gratis aangeboden en verspreid, is gewijd aan het onderwérp „Christus. God met ons", en is bedoeld als een christelijk getuigenis vooral voor diegenen, die buiten de Kerk staan. Lambert Simon bracht op de voor pagina op voortreffelijke wijze de grondgedachte in beeld. Belangstellen den kunnen het blad aanvragen aan het secretariaat: Postbus 2, Heemstede. Het ligt in de bedoeling, ondanks de hoge kosten, dit jaar nog enkele ma len een vliegend blad te laten verschij nen. Tot opvolger van mgr dr H. Vroom, als voorzitter van de diocesane Sint Grego riusvereniging voor het Aartsbisdom, is door mgr dr B. J. Alfrink, Aartsbisschop- Coadjutor. benoemd de hoogeerwaarde J. j. H. van Rossum, deken van Arnhem. De nieuwe voorzitter wordt door deze benoeming tevens lid van het hoofdbe stuur der Nederlandse Sint- Gregoriusver eniging, waarvan mgr Vroom secretaris was. Tijdens de komende Paasweek van Woensdag 13 April tot Vrijdag 15 April zullen te Culemborg wederom de jaarlijk se studiedagen worden gehouden van de Nederlandse Sint Gregoriusvereniging. De studiedagen staan dit keer geheel in het teken van de polyphone zang. In een tweetal voordrachten zal gesproken wor den over de klassieke polyphonie der Ne derlanden en van de Romeinse School. Bovendien zal een derde voordracht han delen over de vergelijking tussen de oude en moderne polyphonie. Het is nog niet bekend, wie de sprekers zullen zijn, maar de St. Gregoriusvereniging heeft reeds contact gehad met enige vooraanstaande figuren, waarbij ook aan buitenlanders is gedacht. Tijdens een der hoogmissen zal het koor van de kathedrale kerk te Utrecht o.l.v. J H Zomerdijk de mis van Josquin „Ma ter Patris" uitvoeren. Deze mis werd in partituur gebracht door prof. dr A. Smij- ers, voorzitter van de Nederl. St. Grego riusvereniging. Er worden evenals andere jaren weer repetities gehouden in gregoriaans en po lyphonie, terwijl dit keer voor het eerst een praatavond belegd zal worden, waar bij actuele problemen op kerkmuzikaal terrein aan de orde zullen komen. F,en bekend koor uit het land geeft een con cert tot besluit. De Twentsche Trust-Maatschappij te Amsterdam bericht aandeelhouders van de Haarlemsche Melkinrichting „De Sierkan", dat zij gemachtigd is voor aandelen ,,De Sierkan 300 procent te bieden, zijnde 300 per aandeel groot nominaal 100. Aan dit bod zijn de voorwaarden verbonden, dat een vol- doend aantal aandelen ten verkoop wordt aangeboden en dat de statuten van „De Sierkan" in dier voege gewij zigd zijn, dat voor elk aandeel van 100 1 stem in de algemene vergadering van aandeelhouders kan worden uitgebracht. De directie van „De Sierkan" bericht aandeelhouders, dat de geboden prü's uitgaat boven de balanspositie en de intrinsieke waarde van de vennootschap. Zij is dan ook van oordeel, dat deze aan bieding alleszins aanvaardbaar is. Het ligt in de bedoeling van de koper het bedrljt voort te zetten en voor het tegen woordige en gepensionneerde personeel op afdoende wijze zorg te dragen. Op 12 Maart a.s. zal een buitengewone aan deelhoudersvergadering gehouden wor den, waarin een voorstel tot statuten wijziging in behandeling komt. De Nederlandse gezant in Finland. mr. Jan I. Noest, is Zaterdagavond plot seling in een ziekenhuis te Helsinki aan een hartkwaal overleden HU was eerst vorig jaar benoemd tot gezant in Fin land, als opvolger van mr. Van der Vlugt. die eveneens te Helsinki over leed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4