Bosbrandweer beschermt ons schaarse bosbezit Op Veluwe en Utrechtse heuvelrug waken vrijwilligers reeds 25 jaar Controle op proeven met A- en H-bommen Fatoek's vroegere juwelen in Caïro gestolen Pater Bissonnette heeft vrijëlijk door Rusland kunnen reizen Zwitsaletten „PIKSCHIETEN" op wegdooiend ijs 15 pet. van hout behoefte gedekt De „Axel" te water gelaten R.K. Gezinsvoogdij krijgt dit jaar voor het eerst subsidie Deel van de buit teruggevonden Ondanks propaganda diep geworteld respect voor de godsdienst Verdachte herroept bekentenis Inval in speelclub van Sooy v. d. Eynde Nederland verwerpt Indonesische eis Drie millioen voor paneel Van Eyck KOU. GRIEP. KOORTS MAANDAG 7 MAART 1955 PAGINA j 't Is of gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuarbranden op de maag - met een of twee Rennies. Een dode bij ernstige botsing AUTO TE WATER Bestuurder gedood Hoopvolle toekomst na sombere jaren Amerikaanse natuurkundigen vragen: Uitgewezen geestelijke terug in de Y.S. Goudroof bij K.L.M. Zeven jaar geëist tegen RMS-propag andist Voor Landgerecht in Makassar Duitse film verboden In Den Haag weer een speelclub opgerold Geslaagde noodlanding van vliegtuig en zweefvliegtuig Motorrijder op overweg gedood Geen diplomatieke status voor advocaten Uit oorspronkelijk Utrechts bezit Blinde ouders vechten voor hun baby 99.9 pet bleef uit Russische verkiezings perikelen Bosbranden van grote omvang zijn zeldzaam in ons land. Men moet teruggaan tot 1929, toen een droge zomer op een strenge winter volgde en tientallen branden ons schaarse bezit aan bos en heide zware slagen toebrachten. Alleen al bij de brand in Kootwijk (Mei 1929) gingen 195 ha bos verloren en bedroeg de schade meer dan zeshonderdduizend gulden. Het enige voordeel, dat deze branden gebracht hebben, is de oprichting geweest van bosbrandweercomité's. zowel op de Veluwe als op de Utrechtse heuvel rug. Beide bestaan dezer dagen 25 jaar. De initiatiefnemers kunnen met grote voldoening terugzien op het belangrijke werk, dat de comité's tot behoud en bescherming van ons natuurschoon hebben verricht. Advertentie Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. EnRennies zijn nog smake lijk óók. Het aantal grote branden moge door het optreden van de bosbrandweer af genomen zijn, het aantal kleine branden is toegenomen. In het afgelopen jaar Werden op de Utrechtse heuvelrug niet minder dan 51 branden gemeld, waar- Van de grootste woedde bij Leersum, waar 15 ha bos verloren ging. De toe nemende recreatie is van dit stijgend aantal de voornaamste oorzaak. Overigens is het niet eenvoudig om over de oorzaken van bosbranden te spreken. Uit een recente statistiek van het Staatsbosbeheer over de periode 1924—1953 blijkt, dat 48 pet van alle bosbranden door onbekende oorzaak is ontstaan. Onder de wel bekende oor zaken neemt het onvoorzichtige publiek met 21 pet de eerste plaats in. Daarna volgen de spoorwegen met 11 pet, welk percentage de laatste jaren lager is, om dat het aantal stoomtreinen afneemt en dus ook de vonkenregens minder wor den. Uit baldadigheid kinderen die met vuur spelen ontstaat 10 pet. van de bosbranden, door kwaadwillig heid (brandstichting) 6 pet., door andere oorzaken, zoals blikseminslag 2 pet en door militaire oefeningen eveneens 2 net. Het laatste percentage zal de laatste jaren door toenemende militaire bedrij vigheid wel hoger geworden zijn. Exacte cijfers zijn echter niet bekend, worden althans niet vrijgegeven. In dit verband moet ook gewezen wor den op de munitieopslagplaatsen, die op verschillende plaatsen worden ingericht. Deskundigen achten de beveiliging hier van onvoldoende. Men kan zich voor atellen welke rampzalige gevolgen een bosbrand heeft, die tot zo'n. depot door dringt. Te meer omdat verwacht kan Worden, dat het aantal bosbranden door het toenemend tourisme eerder zal toe nemen dan minder worden, (terwijl het ook in de lijn der verwacht.agen ligt, dat het aantal opslagplaatsen nog ver groot zal worden), mag van de militai re autoriteiten voor dit gevaar de grootst mogelijke aandacht gevraagd worden. Het bosbezit wordt er door bedreigd, om over het gevaar voor de mensen oog maar te zwijgen. Economisch belang Naast hun recreatieve betekenis die nen de bossen ook een economisch be lang, al kunnen zij op geen stukken na voorzien in de Nederlandse houtbehoef te, afgezien nog van de meestal beperk te kwaliteit. Jaarlijks wordt uit onze bos sen 750.000 m3 hout gekapt voor een waarde van 35 millioen gulden, waar mee 15 pet van de behoefte gedekt wordt. Het Nederlandse hout wordt voor namelijk gebruikt als stutten in de mijnen (130.000 m3 per jaar), als bonen staken, afrasteringen e.d. in de land- en tuinbouw (160.000 m3 per jaar) en voor de waterwerken (damwanden, zinkstuk- ken e.d.). Bovendien vragen de papier fabrieken steeds meer hout voor de be reiding van cellulose. Jaarlijks is hier voor 300.000 m3 nodig; de Nederlandse bossen kunnen er slechts een deel van leveren. Tenslotte nemen ook de bouw nijverheid (houtvezels), de wagenma- Zondagmiddag zijn op de Rijksweg onder Maarheeze twee luxe auto's met elkaar in botsing gekomen. In de ene wagen, die met grote snelheid zou hebben gereden, zaten twee Canadezen in burger. In de andere wagen zaten de heer C. Hoogstede uit Maas tricht en zijn zuster De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. Beide gens werden nagenoeg geheel vernield De heer Hoogstede overleed bij aankomst in het ziekenhuis te Weert aan de gevolgen. Zijn zuster, die naast hem had gezeten, werd gewond. Een der Canadezen, die naast de bestuurder had gezeten, die enige snrj- wonden opliep, werd met ernstige verwon dingen overgebracht naar het Binnenzieken- huis te Eindhoven. Beide Canadezen, L. Cat- tell en K. Killeen, waren op weg van Ant werpen naar Duitsland, waar zij de wereld kampioenschappen ijshockey wilden be zoeken. Op weg van Muntendam naar huis ge raakte Zaterdagavond de 49-jarige paarden- slager en veehandelaar J. Levie uit Beerta in de nabijheid van de driesprong Veendam {.Muntendam—Meeden met zijn auto in het tuntendammerdiep. De auto sloeg over de op en zakte door het ijs. Niemand was hiervan getuige. Het ongeval werd vastge steld door een jongen die per fiets passeer de. Hij waarschuwde een in de nabijheid Wonende caféhouder. De reddingspogingen Werden zeer bemoeilijkt door het ijs. Toen Pien er ten slotte in slaagde het portier te dpenen bleek dat het slachtoffer reeds was overleden. kers en de fabrieken (borstels e.d.) enig Nederlands hout af. Alles bijeen ge nomen, hebben de bossen in Neder land een belangrijke economische func tie; instandhouding en uitbreiding hier van komt onze deviezenpot ten goede. De recreatieve betekenis van het bosbezit spreekt voor zichzelf. In het dichtbevolkte Nederland bestaat slechts 6 pet van de oppervlakte uit bos, waarvan bijna 17.000 ha. in het Sticht, dat deel uitmaakt van de rand stad Holland met ruim 5 millioen in woners. Wanneer men bedenkt, dat 35 pet van onze bevolking de vacantie in de bosrijke streken doorbrengt, is het duidelijk, dat het brandgevaar aan zienlijk toegenomen is. Ons volk munt nu eenmaal niet uit in zelfdiscipline, wel in nonchalance, wat het weg werpen van sigaretteneindjes e.d. be treft. Met als gevolg talrijke kleine brandjes, waarvan de meeste geluk kig tijdig onderdrukt kunnen worden, dank zij de actieve bosbrandweer. Moderne hulpmiddelen Het Veluwsch Boschbrandweer Comi té beschikt over vijf meldingscentrales in Apeldoorn, Arnhem, Ede, Nunspeet en Voorthuizen, twintig brandtorens, 74 bosbrandweergroepen met 1800 vrijwil lige blussers, 20 technische leiders en 35 gereedschapdepots. Zodra in het voor jaar de brandgevaarlijke tijd aanbreekt, worden de torens voorzien van tele foon en oriënteringsplaat bezet. Wan neer de torenwachter een brand ont dekt, bericht hij de meldingscentrale, die de naastbijzijnde groepscommandant op dracht geeft met zijn groepsleden uit te rukken. Indien de brand een grote om vang aanneemt, kunnen via de centra les meer groepen ingezet worden, even tueel ook militairen en gemeentelijke brandweercorpsen, die op de Veluwe be schikken over 27 tankwagens, elk met een waterinhoud van 4.000 L. De Utrecht se Bosbrandweer Vereniging werkt op ongeveer dezelfde wijze. Zij beschikt over een centrale in Zeist, vijf uitkijk posten en o.m. vijf mobilofoonwagens. Vijfhonderd vrijwilligers staan dag en nacht klaar om op het eerste alarm de strijd tegen het vuur aan te binden. Zo wordt ons kostbaar bosbezit be schermd. Geheel belangeloos doen de vrijwilligers hun werk, geholpen door de modernste technische hulpmiddelen, zo als b.v. de verbinding met linktoestel len op de Veluwe. Deskundigen uit het buitenland komen zich vaak in Neder land op de hoogte stellen van ons bos brandweersysteem, dat bij deze zilve ren mijlpaal de hulde verdient van ie dereen, die zich de betekenis van het Nederlands bosbezit realiseert. Van een van de hellingen van de N.V. Scheepsbouwwerf v.h. De Groot en Van Vliet te Slikkerveer heeft de echtgenote van de burgemeester van het stadje Axel in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, mevr. C. J. van Oeveren-Julius, Zaterdagmiddag de voor de Nederlandse Koninklijke Marine in aanbouw zijnde mijnenveger „Axel" te water gelaten. De „Axel" behoort tot een serie van 32 mijnenvegers, op verschillende Nederlandse werven in aan bouw voor de Marine, waarvan er reeds enige werden te water gelaten Vrijwilligers van de Utrechtse bosbrandweer in actie tijdens de grote bos- en heidebrand te Leersum in Mei 1954. De bond van Amerikaanse natuurkun digen, die ongeveer 2.000 leden telt, heeft aangedrongen op de vorming van een bijzondere commissie van de V.N. voor de bestudering en schatting van de gevaren die voortvloeien uit proeven met atoom- en waterstofbommen. De De minister van Jusitie heeft dit jaar voor het eerst een bedrag van f 600.000 uitgetrokken voor de Voogdijverenigin gen. Ook de Vereniging voor R.K. Ge zinsvoogdij en Patronage komt voor deze subsidie in aanmerking. Een verde ling is echter nog niet gemaakt. Wel staat vast, dat uit de subsidie de sa larissen geheel en de bureau- en voor- lichtingskosten voor een deel vergoed zullen worden. De eerste jaren zal niet te streng gekeken worden of de gesa- larieerden al of niet bevoegd zijn; op de onbevoegde krachten zal echter wel een Iets lagere salarisschaal toegepast wor- De politie te Cairo heeft meegedeeld, óat er juwelen ter waarde van meer dan vijf millioen gulden, weike oor- *Pronkelyk het eigendom van leden van de Egyptische koninklijke familie wa- r«n, doch na de troonsafstand van Fa- r°ek in beslag waren genomen, zijn ge stolen. Er zijn drie personen aange houden, in wier woning een aantal van d« vermiste juwelen zyn gevonden. De Egyptische politie heeft de hulp Van de internationale politie-organisa- "e Interpol ingeroepen. In alle havens op alle vliegvelden van Egypte is het toezicht verscherpt. De autoriteiten te Caïro vermoeden, dat de diefstal het werk is van een plaatselijke ben de, die met een internationale organi satie samenwerkt. De juwelen, waarvan er een aantal zijn teruggevonden, waren gestolen uit het paleis van ex-prinses Zein Abbas Halim, wier bezittingen, samen met die van ex-koning Faroek en alle andere leden van de voormalige koninklijke familie, na de revolutie door de rege ring in beslag waren genomen. De >o- litie deelde mede, dat alle juwelen thans door de Egyptische nationale bank zul len worden bewaard. (Rtr./A.F.PJ- den. Plaatselijke verenigingen komen al leen in aanmerking voor subsidie wan neer zij koninklijk goedgekeurd en door de minister erkend zijn. Deze verheugende mededeling kon mr dr A. van Praag, voorzitter van de Landelijke Vereniging voor R.K. Ge zinsvoogdij en Patronage, op de Za terdagmiddag in Utrecht gehouden al gemene ledenvergadering doen. De vereniging had enige maanden gele den reeds een vernieuwing ondergaan door het aanvaarden van gewijzigde statuten; haar wetgeving werd Zater dagmiddag voltooid met de aanvaarding van een nieuw huishoudelijk reglement. Aldus vernieuwd en gesterkt door het vooruitzicht op subsidie kan de vereni ging na enige sombere jaren de toekomst weer hoopvol tegemoet zien, al ont veinsde de voorzitter zich niet, dat het ideaal nog niet bereikt is. Wil de ge> zinsvoogdij werkelijk goed georgani seerd worden dan moet de overheid nog veel grotere bedragen beschikbaar stel len. De vereniging, die ook een deel zal krijgen van het kwart millioen, dat de R.K. Kinderbescherming uit de S.U.S.- actie ontvangen heeft, zal in de komen de jaren bijzondere aandacht schenken aan de opleiding van bekwame krachten. Met de R.K. scholen voor maatschap pelijk werk is hierover reeds contact op genomen om te bevorderen, dat t.z.t. ge diplomeerde medewerkers voortdurend bijgeschoold worden. Pater Georges Bissonnette, de Ame rikaanse geestelijke die door Rusland uit Moskou is uitgewezen, heeft op weg naar de V.S. waar hij inmiddels is ge arriveerd, b(J een tussenlanding in Hel sinki de pers te woord gestaan. Politie ke kwesties ging hy daarbij uit de weg maar wel maakte hy enige algemene opmerkingen over zijn tavee jarig ver blijf in de Sovjet-Unie. Hy zeide met bitter gestemd te zijn over de manier, waarop hy behandeld was BUj had vrije lijk door de gehele Sovjet-Ume kunnen reizen en hij had plaatsen bezocht, die Wederom zyn twee mannen voor een Londense rechter geleid in verband met de diefstal van goud ter waarde van 400.000 gulden uit een KLM-depot m de Britse hoofdstad. Een vrachtauto chauffeur die er van beschuldigd wordt medeplichtig te zijn geweest bij de dief stal van twee kisten met acht goud staven op 21 September vorig jaar en 1000 pond te hebben ontvangen in bil jetten van een pond, en een kruier die er van beticht wordt 200 van der- geiyke biljetten te hebben ontvangen, zeiden beiden niet schuldig te zyn. De kruier verklaarde tegenover de rech ter dat een eerdere verklaring hem on der geweld was afgedwongen. De rech- ter weigerde hen in de gelegenheid te stellen onder borgstelling op vrije voe ten te komen. Donderdag zal de zaak worden voortgezet. (UP) Zeven jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bu het Landgerecht in Makassar geëist tegen Willem Al- bert Manuhutu, die terecht staat, om dat hü in 1950 en 1951 als propagandist van de RMS, de Republiek der Zuid- Molukken, is opgetreden in Makassar. De officier van Justitie achtte voldoen de bewijzen aanwezig om beklaagde schuldig te verklaren aan het ten laste gelegde, nl. het treffen van voorberei dingen voor een opstand tegen de wet tige regering van de republiek Indone sië en hulp aan de vüand door propa ganda. Manuhutu droeg tijdens de rechts zitting een dasspeld met het symbool van de RMS. HU verklaarde zich niet schuldig te achten. In een onderhoud met verslaggevers, dat tijdens een on derbreking van de zitting door de rech ter werd toegestaan, zeide Manuhutu, dat hij het bestaan van de republiek Indonesië erkent, maar niet haar ge zag over de republiek der Zuid-Moluk- kën. HU voegde daar aan toe, dat hy zich desondanks aan de wetten van de republiek Indonesië onderwerpt. De Landrechter in Makassar zal vandaag later op de dag uitspraak doen. (PIA) De Westduitse filmcensuur heeft beslo ten de Westduitse film „Dit was de Duitse soldaat" te verbieden. Het werk dat gro tendeels gebaseerd was op documentaire- en journaal-opnamen van Duitse troepen in actie tijdens de tweede wereldoorlog zou Zaterdag zijn wereldpremière hebben beleefd. Hoewel voor het verbod geen redenen werden opgegeven, deelden filmfunctiona- rissen mede dat de censoren zeven uur lang hadden gewikt en uiteindelijk had den besloten tot het verbod wegens ex treem militairisme. voor buitenlandse militaire attaché'» verboden zijn. Overal waar hy gekomen was, bleek, dat de bevolking van de Sovjetpropa ganda doortrokken was. Maar ten aan zien van de godsdienst had hy een diep geworteld respect aangetroffen, ondanks de gestadige propaganda tegen de re ligie, zo verklaarde hij. Wanneer je buiten Moskou komt, doe je de vreemde ontdekking dat de mensen denken dat de wereld in twee stukken verdeeld is, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Wanneer de mensen een buitenlander zien denken zü onmiddellijk dat hij een Amerikaan is. Andere nationaliteiten spelen geen rol in hun gedachten, aldus Pater Bis sonnette. Hij meende dat dit. vreemde standpunt een gevolg moet zijn van al te nadrukkelyke anti-Amerikaanse propaganda in de Sovjet-Unie. In Mos kou liggen de zaken echter anders, zo zeide hij. Het Russische volk heeft duidelijk be langstelling voor de Verenigde Staten en de Amerikanen, aldus vertelde de pa ter. Zodra je met ze samen bent stel len ze graag tragen over Amerika, zo als „hoeveel negers zijn er in Amen- ka?", „Wat doen jullie met negers die jullie niet lynchen?". „Wanneer je ze dan vertelt dat er in Amerika al 19 jaar niet gelyncht is, kyken ze raar op en denken ze dat het je geen ernst is. De pater zeide dat over het algemeen de prijzen in Moskou niet omlaag zyn gegaan in de jaren dat hö er was. Maar de mensen zijn er beter gekleed dan een paar jaar geleden. Er waren hem een paar vreemde din gen opgevallen wat de voedselsituatie betreft. Als je op een spUskaart in een restaurant kijkt, staan daar misschien wel 150 verschillende schotels met hun prUzen op. Maar spoedig ontdek je dat er maar drie of vier beschikbaar zijn. Het zelfde geldt voor de winkels. Van de koopwaar op de lusten met le- vensmiddelen kan maar een klein deel gekocht worden. Advertentie zijn snel en afdoend te bestrijden met! Amerikaanse natuurkundigen stellen voor, dat de VN een internationale waarnemingsdienst in het leven roept om Amerikaanse en Russische proefne mingen vast te stellen en aan te drin gen op beperking van het aantal proe ven, waarvoor bovendien voldoende veiligheidsmaatregelen getroffen moe ten worden. De bond telt onder zijn le den o.m. D. Robert Oppenheimer. prof. Ernest Pollard, prof. Stanley Living ston (voorzitter) en dr Hugh Wolfe. De bond is van mening dat de rege- ring-Eisenhower het initiatief moet ne men, omdat, terecht of ten onrechte, Azië vijandig staat tegenover de Ameri kaanse proefnemingen en gelooft, dat de V. S. in het geheel geen rekening hou den met de gezondheid en de veilig heid van de volken van andere landen. De Amerikaanse geleerden menen, dat voortdurende proeven zullen leiden tot langdurige schade voor het mensdom door een algemene toeneming over de gehele wereld van de verontreiniging der atmosfeer. (Reuter) Zondagavond om half zeven hebben de Belgische en de Nederlandse politie ge zamenlijk een inval gedaan in het speel lokaal van de Belg Sooy van den Eynde, dat zich zoals bekend is bevindt in het betwiste gebied van Baarle-Nassau. De aanwezige Nederlandse spelers, ongeveer 50 in getal, zijn overgebracht naar het politiebureau van Baarle-Nassau. Zondagmiddag heeft de Haagse politie bij een inval in een perceel in de Sweelinck- straat twaalf personen betrapt bij het spe len van baccarat. Alle twaalf spelers, na melijk zes mannen en zes vrouwen, werden overgebracht naar het hoofdbureau van politie en in verzekerde bewaring gesteld. Onder hen was de hoofdbewoner van het perceel, de 38-jarige vertegenwoordiger A. O. Een geldbedrag van ongeveer 600 gulden werd in beslag genomen. De meesten van de aangehoudenen waren reeds eerder we gens hazardspel in aanraking met de politie geweest. Een Tiger Moth van de Rijksluchtvaart school te Eelde met aan de sleepkabel een zweefvliegtuig van het vliegveld Teriet, heeft Zaterdagavond bij Tinaarloo (gemeen te Vries) een noodlanding moeten maken. Het zweefvliegtuig werd overgebracht van Teriet naar Eelde, waar de volgende week het zweefvliegcentrum zal worden geopend. Even voorbij Assen begonnen de weers omstandigheden slechter te worden en in Vries kwam de sleep in een sneeuwbui te recht. Het zekere voor het onzekere ne mende, heeft de piloot, de leerling E. Bonts van de Rijksluchtvaartschool te Eelde een mooi besneeuwd weiland opgezocht, waarop hij een uitstekend geslaagde noodlanding heeft uitgevoerd. Ook het zweefvliegtuig met twee inzittenden, de zweefvliegtuigin structeurs Van Varik van Teriet en Sierks van Eelde. moest de noodlanding maken. Beide landingen gelukten goed: er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor en de vliegtuigen werden zelfs niet beschadigd. Op de met knipperlichten beveiligde overweg in de gemeente Dalfsen tussen Dedemsvaart en Zwolle is een motorrijder door een uit Zwolle komende trein ge grepen en gedood. Volgens de Ned. .Spoor wegen werkten de knipperlichten normaal. De trein, die licht werd beschadigd, had enige vertraging. Het slachtoffer is de 28-jarige metselaar K. D. uit Oudleusen (gemeente Dalfsen). (Telegrafisch van een onzer redacteuren) HOLLANDIA, hedenmorgen. De Nederlandse regering heeft van daag de eis van de Indonesische rege ring verworpen om de diplomatieke status te verlenen aan twee advocaten uit Djakarta. Deze advocaten zouden de verdediging op zich nemen van de negen in April 1993 by Fakfak in Nieuw-Guinea geïnfiltreerde Indone siërs. De betrokken infiltranten hebben Ne derlandse rechtskundige bijstand afge wezen. De President van het hoogste rechtscollege in Nieuw-Guinea, de Raad van Justitie, mr H. M. Vrijheid, heeft de uitspraak in het proces vastgesteld op 16 Maart. De officier van Justitie en de beklaagden hebben reeds 16 De cember het woord gevoerd. De uit spraak is daarop regelmatig uitgesteld. De Indonesische regering heeft het Ne derlandse aanbod om alle infiltranten uit te leveren tot nu toe volledig ge negeerd. Indonesië stelt een reeks ex cessieve eisen. In kringen van waar nemers vraagt men zich af of deze handelwijze verband houdt met de gang van zaken in het proces Jung- schlager dat momenteel in Djakarta wordt gevoerd. (Eigen bericht) In de collectie de Rothschild te Pa rijs bevond zich tot voor kort een be roemd paneel van Jan van Eyck, voor stellende de Madonna met de H. Eli sabeth van Hongarije en Sint Barbara en met een knielende Kartuizer als donator. Dit schilderU dagtekent uit 1441, het laatste levensjaar van de meester. Het is oorspronkelijk in het bezit geweest van het Utrechtse Kar tuizerklooster, dat in de tweede helft van de 16e eeuw werd verwoest. Hier was het geplaatst in de kleine kloos terkerk op het altaar van de H. Bar bara. Een museum te New York, the Fnck Collection, heeft onlangs van barones Germaine de Rothschild dit paneeltje gekocht. Prof. Erik Larsen maakt hier van melding ir het kunsttijdschrift Apollo van December 1954. Hij noemt deze aanwinst de belangrijkste, welke de Amerikaanse musea in de laatste 20 jaren hebben verworven op het ge bied van schilderijen, en weet mede te delen, dat de koopprijs rond de 750.000 dollar of niet veel minder dan 3 millioen gulden moet hebben be dragen. Het paneel is slechts groot 47 bij 61 c.m. Harolil Hathaway en zyn vrouw Geor gia uit Stow in de Amerikaanse staat Ohio, beiden doof en blind, die elkaar leerden kennen door middel van corres pondentie in braille-schrift, moeten voor de rechtbank verschenen om te proberen Clarence, hun 11 dagen oude normale zoon, te behouden. Zü wonen met Clarence in een keurig onderhou den huis en zy zyn verleden jaar ge trouwd. Een sociale werker bepaalde enige dagen na de geboorte van Clarence dat men moest onderzoeken of het kind wel een goede opvoeding zou kunnen krijgen van zijn ouders. Een buurman van de Hathaway's deelde dit door mid del van kloptekens in de handpalm aan Hathaway mede. Mevrouw Hathaway, een aantrekkelyke jonge vrouw, die op gevoed is in een weeshuis, zei snikkend: „Zy mogen my de baby niet afnemen". Een petitie waarin 30 buren er op aandringen dat de Hathaway's Clarence zullen behouden omdat zy beter dan wie ook voor hun eigen kind zullen zorgen, circuleert thans. De ouders en enige sociale ambtenaren zullen voor de kin derrechter in het dichtbij gelegen Akron verschijnen. Die zal beslissen over de vraag of het kind by de ouders mag blyven of niet. (UP) Een totaal van 101 candidaten voor de functie van afgevaardigde in Russische dorps-Sovjets heeft bij de verkiezingen van j.l. Zondag niet de vereiste meer- j derheid weten te behalen. In achttien kiesdistricten werden de verkiezingen j voor verschillende plaatselyke besturen ongeldig verklaard wegens, niet nader omschreven, overtredingen van de kies wetten. In al deze 119 gevallen moeten nieuwe verkiezingen worden gehouden. Verschillende van de verslagen candida ten konden de vereiste meerderheid niet behalen, omdat de stemmen klaarblij kelijk versnipperd waren over verschil lende candidaten voor een post, zodat niemand hunner gekozen verklaard kon worden, aldus heeft radio Moskou mee gedeeld. Voor Rusland, waar de candi daten doorgaans 99,9% van het aantal stemmen behalen, is deze gang van za ken hoogst ongewoon. Wanneer de dooi invalt is het gedaan met het ijsver maak zou men zo zeggen en dat moge voor andere gewes ten waar zyn; voor Fries land is het niet hélemaal juist, want als de dooi in valt, herleeft in deze pro vincie op vele plaatsen een aloude en elders reeds ver dwenen volksspel, namelijk het pikschieten, dat hier nog altyd niet alleen de grote in teresse heeft van de oude garde, doch waarvoor ook de jongeren belangstelling aan den dag leggen. Dit vermaak bestaat voor een groot deel uit het op klom pen door de waterplassen die de dooi al op het ijs heeft gebracht baggeren, maar dat merken de deel nemers aan dit oude spel niet. Zij hebben alleen inte resse voor de vraag, wie een balkje, waarop elke deelne mer een cent heeft ingelegd, omver kan smijten met een door lood verzwaarde hou ten schijf en hoeveel cen ten er dan met „kruis of munt" naar boven liggen, want daarop maakt degene die het balkje, de pik, om gooit, een goede kans. Ook nu en zelfs tot in dit week end hebben we de beoefe naars van dit spel bezig ge zien onder meer bij Grouw en Akkrum. Toch is dit spel niet een typisch Fries vermaak, want het „pikschieten" is, zy het dan onder andere namen en met andere spelregels ook elders in vele variaties be kend, al wordt het in an dere gewesten practisch of helemaal niet meer gedaan Om maar dicht bij huis te blyven: de variaties zyn er niet alleen over de Friese provinciegrenzen, want ook in Friesland zelf wordt het op verschillende manieren beoefend. Op Schiermonnik oog is het bekend onder de naam „bakje breeujen" en in Groningen spreekt men van kaaikebakken of kaai- ken of kaaikeboeren. Daar speelt men het met stenen en de Friese pik heet daar de kaai. Hier is het veelal een balkje waar men dan een cent op inlegt, maar in Groningen legt men z'n cent op de kaai, een baksteen. Het kootschieten. een spel met „koeienkootjes", dat in Friesland een variant op het pikschieten is, werd vroe ger zelfs in Scheveningen beoefend en het pikschieten heet in Gelderland „Boer, lap de buis" (of beter kan men zeggen, dat het vroeger zo heette, want het wordt niet meer gespeeld). Overi gens. het pikschieten is in een groot deel van West- Europa bekend, in Duits land, België, Zwitserland, Engeland en Frankrijk. Dat in Friesland de jonge garde ook weer interesse voor dit oude spel blijkt te kunnen opbrengen, betekent, dat een oud beeld, dat het voorgeslacht vertrouwd was, het tafereel van het pik schieten op het ontdooiende ys nog niet tot het verleden zal gaan behoren en dat in elk geval in Friesland weer een stukje folklore nog levens vatbaarheid blijkt te bezit ten. Zelfs zoveel levensvat baarheid, dat er beoefenaars van het pikschieten zijn, die op nog een beetje vorst ho pen. Dit laatste omdat zij het van pokhout en met lood verzwaarde pikhout, dat in vele gevallen van vader op zoon is overgegaan, dan nog eens kunnen hanteren, en omdat zij op hun klompen nog eens lekker door de plas sen van het zacht geworden ijs kunnen baggeren om hun pikhout op te halen, om er andere deelnemers mee dwars te zitten om de pik omver te smijten en te zien hoeveel centen er met kruis of munt boven liggen en dus gewonnen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5