Betaald en amateurvoetbal afzonderlijk zelfstandig Overkoepelend bondsbestuurvoor regeling van algemene saken en toesicht op algemene belangen Schipper Cor Zwart krijgt een barometer Amateurvoetballers mogen het gehele jaar naar andere club Bouw van sporthal bij Olympisch Stadion K ru is woord raadse l 6Ric de door man maat. mthraciet Reorganisatie van de K.N.V.B. Competitie-indeling later aan de orde Voor redding van Falcon-bemanning STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. Alleen, in Juli overschrijvingen voor het betaalde voetbal Pejeha Koninklijke Olie boven 600 Aandeelhouders keuren plan goed Tienduizendste bezoek aan De mazen waren te nauw Acht Italianen lire- millionnairs »;v Cv, Cv* Cvw Cv Cv Haarlemse Voorjaars- beurs UITVINDERS TONEN HUN KUNNEN OF TENTOONSTELLING BRUSSEL Onderneming uit IJmuiden staat terecht DINSDAG 8 MAART 1955 PAGINA Elf uitslagen van voetbal pool goed geraden »yA*. v- Voor goede i maatkleding stoffen Klaverjassen WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrhee,. "kater", bedorven maag; Het betaalde voetbal en het amateurvoetbal in de KNVB zullen voortaan een zeer grote mate van zelfstandigheid bezitten. In de voorstellen, die de reorganisatiecommissie thans gereed heeft en die op 4 Juni aanstaande in de bondsvergadering aan de orde komen, wordt dit met nadruk verklaard en alle voorstellen zijn dan ook op dit principe ontworpen. De bedoeling is. dat iedereen zoveel mogelijk zijn eigen boontjes gaat doppen en dat het bonds- bestuur, waarin het amateuristische voetbal een kleine meerderheid heeft, feitelijk nog tot taak heeft toe te zien, dat er niets gebeurt, waardoor de algemene belangen van de voetbalbond worden geschaad. Het bondsbestuur heeft het recht om in te grijpen. Maar een besluit van de besturen voor amateur- en betaald voetbal kan slechts ongedaan gemaakt worden met een meerderheid van twee derden en dan nog slechts bij hoge uitzondering. In een jaarlijkse algemene bondsvergadering beslissen de vertegenwoor digers van het betaalde en het amateuristische voetbal over de gemeen schappelijke zaken van de bond. In deze vergadering zijn de partijen in vol komen evenwicht: 38 om 38. Het bondsbestuur zelf heeft, in tegenstelling tot nu, geen stemrecht. Dit alles aldus de voorstellen van de reorganisatie- commissie van de KNVB. De commissie stelt voorop dat in de K.N.V.B. alleen vruchtbaar werk in de toekomst zal kunnen worden gedaan en moeilijkheden voorkomen indien men aan de verschillende geledingen (secties) een zo groot mogelijke zelf standigheid bij het behandelen van ieders belang toekent. De commissie is zo gekomen tot een splitsing in drie secties van het amateurvoetbal, die alle een afzonderlijke deel van het amateurvoetbal onder hun leiding hebben, en één sectie betaald voetbal. Drie secties hebben gemeen, dat zij zich bezighouden met amateur voetbal, doch vaststaat, dat de belangen van de sectie betaald voetbal geheel anders liggen. De belangen van de amateurs zullen in een afzonderlijke algemene vergade ring worden behandeld, terwijl de be langen van het betaalde voetbal even eens in een eigen algemene vergadering worden besproken. Wetgevende en uitvoerende organen De bondsvergadering zal uit 76 afge vaardigden bestaan. De algemene ver gadering betaald voetbal uit 38 leden en de algemene vergadering van de sec ties amateurvoetbal en afdelingen te zamen eveneens 38 leden. Het bestuur van de bond wordt uit 9 personen gevormd. Het sectiebestuur betaald voetbal zal bestaan uit 7 per sonen, dat voor amateurvoetbal, dat voor Zaterdagvoetbal en dat voor de af delingen eveneens uit 7 personen voor elk van de drie secties. Verder zullen er zes districten worden ingesteld en 20 afdelingen Bij de samenstelling van het bondsbe stuur zal rekening worden gehouden met de fusiebepalingen 1940, het daar op betrekking hebbende gentlemens agreement, alsmede met de verplich tingen, die uit de overeenkomst tussen de K.N.V.B. en de ex-N.B.V.B. zijn voortgesproten. In verband hiermee wijst de commissie er op, dat het in de bedoeling ligt, dat één der R.K.-zetels wordt loezet door het amateurvoetbal één door het betaalde voetbal. Eén ze tel bij het betaalde voetbal moet wor den bezet door een vertegenwoordiger van de N.B.V.B. Acht Italianen hebben het aan de sneeuw en de regen van Zondag te danken, dat zij Maandag „lire-million- nairs" zijn geworden. Zij hebben ieder een netto-bedrag van 60.009.000 lire pl.m. f 367.000 gewonnen, daar ge bleken is dat zij elf uitslagen van de voetbalpool goed geraden hadden. Er stonden vijftien wedstrijden op het lijstje van de Italiaanse kampioenschap pen, maar vier konden wegens de weersomstandigheden geen doorgang vinden. Zondagmorgen hebben de ouders van een gezin woonachtig aan de Blasiusstraat in Amsterdam-Oost hun zes maanden oude baby dood aangetroffen in haar bedje. De politie vermoedt, dat het kind tijdens het woelen de dekens over het gezichtje heeft gekregen, waardoor het is gestikt. Het gezin telde drie kinderen. Advertentie Verkiezingen De verkiezing van het bondsbestuur geschiedt door de leden van de bonds vergadering. De amateurverenigingen in het gehele land kiezen 7 leden van het sectie-be stuur amateurvoetbal. Twee leden moeten afkomstig zijn uit het R.K. voetbal. De 20 afdelingen kiezen 7 leden van haar sectie-bestuur. Ook hierbij moeten twee leden afkomstig zijn uit het R.K. voetbal. De Zaterdagverenigingen kie zen een sectie-bestuur, bestaande uit 7 personen. De verenigingen uit het be taalde voetbal kiezen 7 leden van haar sectie-bestuur. Één lid moet afkomstig zijn uit het R.K. voetbal, terwijl te vens de overeenkomst met de NBVB in acht moet worden genomen. Taken en bevoegdheden Het bondsbestuur heeft het recht van veto over besluiten van de rectiebestu- ren, wanneer deze in strijd worden ge acht met het algemeen belang van de K.N.V.B. De taak der sectie-besturen bestaat uit de behandeling van alle zaken, welke hun sectie betreffen, behoudens die wel ke aan het bondsbestuur, d bondsver gadering of de algemene vergadering zijn opgedragen. Het bestuur van de sectie amateur voetbal bijvoorbeeld: a. Regelt alle zaken welke het amateur voetbal betreffen, behoudens die, welke aan het bondsbestuur, de bonds vergadering of de algemene vergade ring van de sectie amateur voetbal, volgens het reglement, zijn opgedra gen; b. stelt de amateurabepalingen vast. Deze zijn onderworpen aan de goed keuring van de algemene vergadering van de secties in verenigde vergade ring; c. draagt zorg voor het handhaven van de amateursbepalingen; In het reorganisatie-plan van de KNVB wordt de competitie-indeling niet behan deld. Evenmin heeft de promotie-degrada tieregeling in dit stuk een plaats gekre gen. De reden hiervan is dat de termijn, gesteld aan de verenigingen om zich uit te spreken over het al dan niet deelnemen aan betaald voetbal, nog niet is verstreken. Daardoor heeft de reorganisatiecommissie zich genoodzaakt gezien een ontwerp com petitie-indeling en een voor de promotie degradatieregeling op een later tijdstip ge reed te maken. d. stelt de straffen voor de sectie ama teur voetbal vast; e. stelt de competitie vast voor zijn sec tie en regelt de promotie en degra datie; f. stelt het competitie-programma vast en houdt toezicht op seriewedstrijden van de amateur-verenigingen; g. stelt de overschrijvingsbepalingen vast in zoverre deze niet tevens het betaalde voetbal raken. Als enige voorbeelden van de taak van het sectiebestuur betaald voetbal kan worden genoemd: a. interne transfers al of niet met be taling; b. competitie-indeling betaald voetbal; c. promotie- en degradatie-regeling, voor voor zover deze niet in aanraking komt met het amateur voetbal; d. competitie-programma betaald voet bal; f. het adviseren aan hat bondsbestuur inzake de vaststelling van de interna tionale wedstrijd-kalender; g. straffen voor betaald voetbal; h. reclame, radio en televisie; i. overschrijvingsbepalingen. De sectie-besturen zijn verplicht bin nen 3 x 24 uur mededeling te doen aan het bondsbestuur omtrent de genomen besluiten. Het bondsbestuur is bevoegd de uitvoering der besluiten in het al gemeen belang van de K.N.V.B. of in het belang van de coördinatie der ver schillende secties op te schorten. Het bondsbestuur is verplicht besluiten, waarmede het niet accoord gaat, in een gecombineerde vergadering van het bondsbestuur en het betreffende sectie bestuur opnieuw in bespreking te bren gen ei wel binnen een nader in het reglement te bepalen termijn. Besluiten van een sectie-bestuur kunnen door het bondsbestuur met een meerderheid van 2/3 der stemmen ongeldig worden ver klaard. 40. Oh, Erwin, roept Branwen strelendwat hen ik blij dat je nog leeft.' Zij begroet hem bepaald uitbundig en dit kost haar niet de minste moeite. Want in haar ogen komt hij inderdaad als redder in de nood. Dus heb ik toch niet gedroomd, mompelt Erwin doezelig, dan was je toch bij mij daar in het bos. Met een lichte huivering vervolgt hij: Ik heb Haugar gezienheb je die somsJa ja, valt Branwen in zonder blikken of blozen, ik kon hem onschadelijk maken; ik overviel hem. Ik had je juist gered toen de wolven kwamen. Er win, die nog niet alles kan bevatten, bedankt haar afwezig voor deze geleende heldendaden. Zulke vreemde wolven heb ik nog nooit ge zien, zegt hij dan peinzend. Er was er een bij die leek sprekend op onze oude hond Wolf. Branwen kijkt een hele tijd zwijgend voor zich uit, als zij dit hoort. Waar is Fadir, wat is er vérder allemaal ge beurd? vervolgt de knaap. Dat weet ik niet, antwoordt Branwen voor zichtig, misschien is je koning weer op Berse-burcht, bij zijn vrienden. Hoe kan dat nu, zegt Erwin argwanend. Zij waren allemaal tegen hem. Haugar, Gandalv en Nee, nee, Berse niet, valt Branwen haas tig in heus niet! Ik heb hem toch zelf horen roepen: „Slaat neer die bedrieger!" zegt Erwin fronsend en ondanks zijn gekneusde hoofd opeens achterdochtig Jawel, jawel. Hij bedoelde Haugar, verzint Branwen vlug, die er dadelijk daarna met je vandoor ging. Geloof mij, de koning en Berse vochten zij aan zij tegen Gandalv en zijn schurkentroep. Erwin denkt diep na, tevergeefs tracht hij zich het gebeuren te herinneren, maar hij kan nog niet helder denken. En al die tijd gebruikt Branwen haar vrou- vjelijke overredingskracht om hem te overtuigen dat het enige wat hij doen kan is mee terug te gaan naar Berse-burcht. Iets in Erwin waar schuwt hem zijn eigen weg te volgen, maar op de duur kan hij met zijn nog pijnlijke en suffige hoofd niet tegen Branwens argumenten op en ten slotte zegt hij gelaten: Goed dan, eerst maar naar de burcht. ik wist wel, dat gij verstandig zijt, prijst Branwen hem liefjes. Ver trouw rustig op mij. Haar valse triomfantelijke glimlach ontgaat helaas de misleide knaap. „Hulde van de Kon. N.- en Z.-Holl. Redding Maatschappij aan C. Zwart, schipper van de Klaas Wijker IJM 85 voor de „edding van 29 man van het Panamese s.s. Falcon op 5 December 1954". Gegraveerd in 'n blinkend plaat je staat dit te lezen op een fraaie ba rometer, die schipper Cor Zwart Maan dagmiddag uit handen van de voorzit ter van de K.N.Z.H.R.M., de heer Jhr. Quarles van Ufford mocht ontvangen Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Advertentie i'iVi'ijiriiiiii iiiitfi lil '#V tt iV( tV rèi r i «V In zeer uitvoerige voorstellen heeft de reorganisatiecommissie van de KNVB de overschrijvingsbepalingen voor de spe lers die van club of status willen ver anderen geregeld. In grote lijnen kan men zeggen, dat de. amateurs het ge hele jaar door de gelegenheid hebben om van club te veranderen en dat zij dikwijls reeds na één maand wachten voor hun nieuwe club kunnen spelen. In het betaalde voetbal is er slechts één maand, waarin de clubs alle moeiten kunnen aanwenden om zich voor het nieuwe seizoen de nodige versterkingen te verschaffen. Alleen in de maand Juli namelijk bestaat er voor het betaalde voetbal de mogelijkheid om van club te veranderen. Wil een amateur overgaan naar het betaalde voetbal, dan moet de tot het betalende voetbal behorende vereniging een bepaald bedrag voor deze speler geven. Dit bedrag wordt gestort in de kas van het gehele amateurvoetbal, waarna het bestuur van deze afdeling zal beslissen wat er met het geld gaat gebeuren. Uiteraard is er ook sprake van transfer-bedragen voor profclubs Prima stoffen poor pnttigt prijzen. Vraagt Uu> kleermaker Maandag bereikte het aandeel Ko ninklijke Petroleum de koers van 800; ook Dinsdag op de vroegbeurs behield het Nederlandse hoofdfonds nagenoeg dit peil, dat sinds de bevrijding niet meer werd bereikt. Rekening houdend met het bonus aandeel van 20 pet., dat kortgeleden werd uitgereikt, is de koers zelfs circa 720 geworden. Tijdens de oorlgo werd weliswaar een koers van 1200 bereikt, maar toen was de constellatie dermate ontwricht, dat hieraan geen waarde kan worden gehecht. In 1950 was de koers gedaald tot 249, maar deze is daarna weer lang zamerhand opgelopen. In een buitengewone vergadering hebben de aandeelhouders van de N.V. Het Ned. Sportpark hun goedkeu ring gehecht aan het deelnemen aan de oprichting van de N.V. Stadionhal en het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Amsterdam. Dit houdt in, dat nu de eerste offi ciële stap is gezet voor de bouw van een sporthal bij het Olympisch Stadion. De kwestie zal nu nog in de commissie van bijstand van de gemeente behandeld moeten worden en dan tenslotte de goedkeuring van de Amsterdamse ge meenteraad en Gedeputeerde Staten be hoeven. Het staat in verband hiermede na tuurlijk nog niet vast, wanneer met de bouw van de sporthal begonnen zal kunnen worden, maar de directeur van het stadion, de heer D. J. Bessem, sprak de hoop uit dat de hal in 1956 bij het begin van het winterseizoen 1956/'57 gereed zal zijn. Voor de bouw van de sporthal zal een bedrag nodig zijn van tenminste 1,6 millioen gulden. De sporthal zal een kunstijsbaan met een afmeting van 60 bij 26 meter krij gen, die men in één nacht zal kunnen maken, respectievelijk laten verdwijnen, waardoor de mogelijkheid voor het beoefenen van een groot aantal zaal sporten aanwezig zal zijn. Er komt accomodatie voor 5500 toeschouwers. De hal wordt gebouwd voor tweederde deel op door de gemeente in erfpacht te geven grond en voor eenderde deel op het stadionterrein. Ze komt te lig gen bij de Marathonpoort. Aan de zij de van de Amstelveense weg wordt een restaurant ingebouwd. In verband hier mede zullen de ingangen van het sta dion herzien worden. De leiding van de sporthal wil men leggen in handen van de heer D. J. Bessem. Enige aandeelhouders vroegen of men overwogen heeft een sporthal mét wie lerbaan te bouwen. Het antwoord luid de bevestigend, maar het zou een veel groter bedrag voor de bouw vragen en de exploitatie oneindig veel moei lijker maken. Bovendien is er geen plaats voor een hal met een wielerbaan, die groter zou moeten zijn dan de nu te bouwen hal, dié negentig m. lang en zestig meter breed wordt. Maandagavond heerste er in het Kre- lagehuis te Haarlem een grote span ning. De tienduizendste bezoeker(ster) van de voorjaarsbéurs voor de vrouw kon zich ieder ogenblik aanmelden. De directie van de beurs bleef in de buurt van de cassa om dit gebeuren mee te maken. Om half negen passeerde de heer en mevrouw Westra uit IJmuiden- Oost het loket zonder dat zij beseften nauwlettend te worden gadegeslagen. Zij waren namelijk de tienduizendste bezoekster en tienduizendste bezoeker. Op het podium van de grote zaal werd het echtpaar gefeliciteerd door de imi tator Peter Pikos, die de gelukkigen namens de directie een reisnécessaire aanbood en hun een boottocht langs de Rijn in uitzicht stelde. Vanavond reeds verwacht men het 20.000ste bezoek. onderling. Dan echter vloeit het geld naar de clubkassen. Bij amateurs, die van club veranderen geldt steeds nog, dat als de vereniging, welke wordt verlaten, haar schriftelijke goedkeuring verleent, kan de overschrij ving worden verleend ingaande 1 maand na ontvangst van de aanvraag op het bondsbureau, onder voorwaarde, dat het eerste elftal van beide verenigingen nog geen 75 pet van zijn competitiewedstrij den heeft gespeeld. Weigert de ver eniging, welke wordt verlaten, haar medewerking, dan wordt de overschrij ving verleend per 1 Januari of per 1 Juli, met dien verstande, dat de wacht tijd tenminste 6 maanden zal bedragen. In beide gevallen kan de commissie voor de overschrijvingen dispensatie van de gestelde wachttijden verlenen. Een speler, die overschrijving heeft verkregen van een amateurclub naar de amateurafdeling van een setni-prof- club, moet tenminste ly„ jaar gerech tigd zijn voor zijn nieuwe vereniging uit te komen, alvorens hij deel mag uit maken van elftallen, waarin spelers uitkomen, die betaling voor deelneming aan het voetbalspel ontvangen, tenzij alsnog een transfersom wordt betaald. De desbetreffende speler moet de leef tijd van 18 jaar bereikt hebben. Een aanvraag om overschrijving van een amateurvereniging of amateurafde ling van een semi-profclub naar de be taalde afdeling van de semi-profclub kan alleen worden ingediend in de maand Juli van enig jaar. Verleent de vereniging, welke wordt verlaten, haar schriftelijke goedkeu ring, dan kan de overschrijving wor den verleend per 1 Augustus daarop volgend, mits door de nieuwe vereni ging een som wordt betaald aan de K.N.V.B. Weigert de vereniging, die wordt ver laten, haar medewerking, dan wordt de overschrijving verleend per 1 Januari daaropvolgend, mits door de nieuwe vereniging een som wordt betaald aan de X.N.V.B. overeenkomstig door het bondsbestuur bepaalde voorschriften. In dit geval zal de te betalen som de helft bedragen. Het ligt in de bedoeling het sectie-, bestuur van het amateur-voetbal te la ten beslissen over de besteding der ont vangen overdrachtsommen. Een aanvraag om overschrijving van de betaalde afdeling van semi-profclub naar semi-profclub kan ook alleen wor den ingediend in de maand Juli. Verleent de vereniging, welke verla ten wordt, haar schriftelijke goedkeu ring, dan wordt de overschrijving ver leend met ingang van het nieuwe sei zoen. In de Bedrijfsklaverjascompetitie wa ren de uitslagen in de afgelopen week als volgt; Hoofdklasse: L. Coster PTT 118-130; SAC 2 OW 122-132; SAC DSH 122 122; GEB DKC 106-142. 1 A: Johez Union 120-120; GEB 2 Nederland 130-124; DSH 2 L. Coster 2 126-120. 1 B: Stork 2 Johez 2 132-118; Boru PTT 2 132-130; DKC 2 GEB 3 98-134; Figee HSM 130-120. 2 A: PTT 3 VMB 124-120; HSM 2 DSH 3 124-118; OW 2 CPTT 118-132; DKC 3 Figee 2 124-116. 2 B; PTT 4 SAC 3 142-98; HSM 3 DKC 4 124-130; Union 2 Meerzicht 118-132; Figee 3 Boru 2 126-112. 3 A: PTT 5 Johez 3 120-120; Stork 3 Meerzicht 2 122-118; HAC Hout en PI. 100-146; DKC 5 SAC 4 120-122. 3 B: Nederland 2 Johez 4 116-126; Meerzicht 3 OW 3 132-118; Hout en PI. 2 Figee 4 138-102; VMB 2 PTT 6 124-116. tijdens een intieme bijeenkomst ten kantore van het Staatsvissershavenbe- drijf te IJmuiden. De aanbieding werd bijgewoond door de heer Th. de Booy, directeur van de K.N.Z.H.R.M., de le den van de plaatselijke commissie, schipper J. v. cl. Meulen van de red dingboot Neeltje Jac.oba, de heer Ch. Tuntler, adj. inspecteur voor de scheep vaart. en de heer F. J. F. Erenst, reder van de Klaas Wijker. Namens de plaatselijke éommissie werd een woord van welkom gesproken door de directeur van het Staatsvissers- havenbedrijf, de heer mr J. R. van Eerde, die moest mededelen, dat de voorzitter, de heer van Delden, wegens verbljjf in Amerika, hierbij niet aan wezig kon zijn. Jhr. Quarles van Ufford noemde het feit, dat leden van 'n red dingboot worden gehuldigd, geen zeld zame gebeurtenis. Maar het is wel iets bijzonders, wanneer de huldiging, zoals nu, een „buitenstaander" betreft. Spreker ging nog eens na wat er aan de redding voorafgegaan was. Schipper Zwart had, nu al weer ruim drie maanden geleden, lichten gezien, die hem deden vermoeden, dat een schip in nood verkeerde. Het bleek de lekgesprongen Falcon te zijn. De Klaas Wijker bleef in zijn buurt en toen de Falcon zijn voorraad vuurpijlen zag ver minderen, heeft de Klaas Wijker ook vuurpijlen afgestoken om de aandacht van andere schepen te trekken. Ér stond een zware zeegang en toen de mensen tenslotte de wens te kennen gaven, dat zü hun schip wilden verla ten, was het voor de Klaas Wijker een riskante onderneming om te proberen langszij te komen. Het is geprobeerd en één man is op die manier van boord gehaald. Maar wat voor 'n kleine reddingboot al een hachelijke klus is, dat is het zeker voor een trawler, die daarbij een veel groter risico van ave rij loopt. En dus moest de Falcon-be manning geadviseerd worden maar in de boten te gaan en zo over te komen. Ook dat is op een wilde zee geen kleinigheid. De boten moeten zo snel mogelijk over en de inzittenden moe ten beslist niet langer dan nodig op open zee zwalken. Maar ook dit is goed gelukt, al heeft het er voor één man van de Falcon, die blijkbaar erg zenuwachtig was, nog even penibel uitgezien. Hij glipte bijna weer te wa ter, maar de sterke handen van ma troos Pieter Glas grepen hem en brachten ook hem in veiligheid. De rest was gauw verteld. De ge hele bemanning werd veilig in de ha ven van IJmuiden binnengebracht. Maar, aldus jhr. Quarles van Ufford tot schipper Zwart, het moet voor U een ware voldoening zijn geweest deze men sen veilig aan de wal te brengen. Het hoofdbestuur van de K.N.Z.H.R.M had ook met grote dankbaarheid kennis genomen van het rapport, dat de plaat selijke afdeling over deze redding had gegeven. Het hoofdbestuur wilde die dankbaarheid niet bij woorden alleen laten en daarom werd aan de schipper een blijvend aandenken geschonken in de vorm van een barometer met in scriptie. Nadat deze was aangeboden bleef het gezelschap nog enige tijd genoeglijk bij een, waarbij voorzitter en directeur van de K.N.Z.H.R.M. schipper Zwart nog eens lieten vertellen van de strijd tegen de golfstroom, die hem tijdens de redding dwars had gezeten. Schipper Jaap van der Meulen van de „Neeltje Jacoba" bood met een enkel woord zijn gelukwensen aan en de heer chr. Tunt ler zei tegen de schipper, dat de Scheep vaart-inspectie vaak met een critisch oog moet kijken en daarom vond hij het eens zo prettig nu een ander geluid te kunnen laten horen. Horizontaal: 1 huisdier 5 moeras 8 mening 9 het beste van de melk 11 belasting 13 Russisch ge wicht 14 watermassa 16 modegek 17 snit van kle ding 19 Aziatisch rijk 20 elkeen 21 getij 23 aanw. vnw. 25 kous 26 Bulgaarse munt 28 Noorse naam voor Wodan 30 maand 31 loochenen 32 in orde 33 opdracht Verticaal: 1 snaarinstru ment 2 ellende 3 onverstandig 4 vaarwel 5 wijnsoort 6 vrucht 7 besmettelijke ziekte 10 vroegere tijd 12 spijkeren 14 evenals 15 leer van het heldendicht 17 werknemers organisatie (afk.) 18 plechtige be vestiging 22 melkschapen 23 wapen 24 kleurscha kering 26 maangodin 27 zangvogel 29 plaatsje aan de Amstel 30 meisjesnaam Advertentie Een toestel voor het opvangen van de energie van het zonlicht, een appa raat voor het meten van uitstralingen der hersenen, een vederlicht polshor loge, een geweer dat 100 schoten ach ter elkaar kan afgeven, een schaaf die zowel voor- als achteruit schaaft, arm banden die cosmische stralen opvan gen en geneeskracht zouden bezitten, deze en nog 500 andere uitvindingen zijn te zien op de internationale salon van uitvinders die thans in Brus-, wordt gehouden. Niet minder dan l-o Fransen, 120 Belgen, 80 Italianen, 25 Spanjaarden, 20 Finnen, 60 Duitsers en een aantal Zwitsers, Nederlanders en Zweden stellen hun geesteskinderen ten toon. Van een te Brussel wonende Neder lander is de reeds bekende fiets te zien, die wordt voortbewogen door een ster ke stalen veer in het achterwiel. De uitvinder beweert dat, na eerst over een afstand van 200 meter de veer te heb ben opgewonden zijn fiets zonder trap pen in staat is een afstand af te leggen van 40 km. Het is alleen maar jammer dat nog nooit iemand deze wonderfiets heeft zien rijden.... Antoine, de koning der Brusselse schoorsteenvegers, heeft een soort stofzuiger uitgevonden, waarmee hij, gebruik makend van de wind, instaat is een schoorsteen in enkele ogen blikken schoon te vegen. Een vlie gende schotel voorlopig nog slechts in tekening welke wordt aange dreven „door de centrifugale kracht van water", trekt ook veel belang stelling van de zijde der bezoekers. Maandag werd de schipper van de „Klaas Wijker" Um. 85, Cor Zwart, door de voorzitter van het hoofdbestuur der Kon. Noord-Zuid-Hollandse Redding Maatschappij, jhr C. F. J. Quarles van Ufford, gehuldigd. Cor Zwart en zijn bemanning redden op 5 December van het vorig jaar 29 man van het Panamese schip „Falcon". Als herinnering kreeg de schipper van de „Klaas Wijker" een barometer. Zeeziekte is voortaan uitgesloten in dien men gaat liggen in een luie stoel die alle schommelingen van het schip opvangt. Een Italiaan heeft een systeem uitgedacht dat u onfeilbaar in staat stelt bij voetbalpools alle mil- lioenen in de wacht te slepen. Wie meent dat op huishoudelijk ge bied reeds alles uitgevonden is, komt bedrogen uit. Hier is o.m. een wasma chine te zien, die werkt door persing en opzuiging van het water en die dus geen enkele slijtage veroorzaakt aan het wasgoed. Een grappenmaker heeft de oudste burger van Brussel, het manneke, omgetoverd in een sigaret tenaansteker, terwijl kinderen di* 's nachts hun bedje nat maken, gene zen kunnen worden door het „systeem pipi-stop", een alarmsignaal voor de ouders. Een Belg heeft voorts een vernuftig systeem uitgevonden voor het stallen, van auto's. Het is een soort torengara ge, waarin niet minder dan 3000 au to's plaats vinden. Een Fransman toont hier verder een das, die uit verschil lende stukken bestaat, zodat men zelf allerlei variaties kan maken. Er hoort bovendien een dasspeld bij die een par fum bevat.... (A.N.P.). Voor de Haarlemse economische poli tierechter moest zich gisteren de direc teur van een visserij-onderneming uit IJmuiden verantwoorden, omdat vier trawlers van deze onderneming de IJmuiden 9, 34, 35 en 62 van 3 tot 11 Januari van dit jaar gevist hadden met netten van te geringe maaswijdte. De behandeling van deze zaak nam gerui- tijd in beslag en uit de getuigen-verklaringen me tijd inT>eslag en uit de verschillen de getuigen-verklaringen kwam wel vast te staan, dat de mazen inderdaad te nauw waren en dat men zich in ie der geval niet aan de voorschriften ge houden had. De directeur gaf dat trou wens ook toe, zij het dan. dat de in ternationale overeenkomst waarop die wijdte was vastgesteld een geruime spe ling van tijd had toegelaten, om de re ders niet zonder meer voor enorme kosten te stellen. De betrokken .ondernemingzo bleek ook had zich in het begin van Janu ari reeds nieuwe netten aangeschaft en ter zitting werd derhalve aangevoerd, dat hier van geen opzet sprake kon zijn. De officier van justitie eiste echter de respectabele geldboete van vier maal 2000 onvoorwaardelijk en vier maal 10.000 voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De politierechter veroordeelde tot vier maal 300 onvoorwaardelijk en vier maal 3000 voorwaardelijk. Daarna moesten de vier schippers van de trawlers terecht staan, afkom stig uit IJmuiden, Egmond aan Zee, Katwijk en Noordwijk aan Zee. Tegen hen eiste de officier ieder 500 onvoor waardelijk en 2000 voorwaardelijk. De veroordeling luidde: 50 onvoor waardelijk en 200 voorwaardelijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2