Om Frans Hals te leren kennen, moet men ook in Amerika geweest zijn over Algemeen rapport gewenst Delta-problemen Geen al te voorbarige détail-oplossingen Oostenrijkse dansers in Haarlem Liederenavond door Han Le Fèvre - Wiep Zijlstra Contactavond Haarlemse Korenbond De heer P. H. Baard in Haarlem teruggekeerd met nieuwe ideeën IR. VAN KONIJNENBURG: Drie R.K. teams behaalden kampioen schap in Kennemerland 25 Maart demonstratie op de Grote Markt Jan Mul bespreekt eigen werk Eiffeltoren van chocolade Belangrijke resultaten van wekenlange reis Inleiding over de Paaswake DINSDAG 8 MAART 1955 PAGINA 3 Zomer-tentoonstelling in Het Huis van Looy Adriaen Brouwer komt volgend jaar in Haarlem Houdt het trottoir schoon Educatieve werkzaamheid Resultaten i TA FEL TENNIS'COMPETIT IE Burgerlijke Stand Haarlem Bollenkwekers staan terecht BILJARTEN J. Sakkers kampioen van Haarlem libre Autobotsing in de Schoonoordlaan Ook tuinmuurtjes moesten het ontgelden SINT CHRISTOFFEL De heer Samson hanteerde de voorzittershamer WILLEM ROBERT OVERLEDEN ZANDVOORT CULTURELE KRING ,,'t HELM" Toename bevolking KLEUTER GING NAAR OMA En stapte pardoes in de sloot Beurs van Amsterdam Beurs van New Vork T „Het was de kans van mijn leven en ik ben blij haar benut te hebben", zo vertelde óns de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, toen wij hem enkele vra gen stelden over zijn trip naar Ameri ka, waarvan hy Zaterdag is terugge keerd. De heer Baard heeft op uitnodi ging van een aantal Amerikaanse mu seumdirecteuren ongeveer drie weken in de Verenigde Staten en in Canada vertoefd, waar hij de zorg kreeg Voor het transport van 100 schilder stukken van Hollandse meesters, die in New York, Toledo in de staat Ohio en in Toronto (Canada) zijn geëxpo seerd. Hij had de leiding bij de over brenging van Toledo naar Toronto, in welke laatste plaats de opening der tentoonstelling op 18 Februari on geveer 3000 belangstellenden trok. De nieuwe wereld heeft niet nage laten in velerlei opzicht grote indruk te maken op onze gastheer. „Om Frans Hals te leren kennen", zo zegt de di recteur op het Frans Halsmuseum, moet men in Haarlem en in Amerika geweest zijn". De prachtige verza melingen, die met name in het bezit zijn van The Frick Collection en het Metropolitanmuseum in New York, hebben hem overweldigd. Het mees terschap van Hals is de heer Baard te overtuigender bevestigd. De tentoonstelling van de Holland se meesters genaamd „Dutch Pain ting in The Golden Age" is tot dus verre in Amerika een éclatant succes. Daaraan heeft niet weinig de fraaie catalogus bijgedragen, die door de fir ma Enschedé te Haarlem is gedrukt en die in grote oplagen werd verkocht. In New York bezochten 100.000 per sonen de expositie, terwijl in Toledo 56.000 bezoekers werden genoteerd. Het grote aantal belangstellenden, dat bij de opening van de tentoonstelling in Toronto aanwezig was, biedt ook voor deze plaats gunstige perspectieven. Eind Maart zal dr A. van Schendel, directeur van de afdeling schilderijen van het Rijksmuseum, het deel van de schilderstukken uit Nederland weer terugleiden van Toronto naar Holland. In de verzameling bevinden zich vier schilderijen uit het Frans Halsmuseum, namelijk: van Joh. Verspronck: regen tessen van het St. Elisabeth's Gasthuis; van Jan de Bray: kleden van wezen; van Jac. van Ruysdael: duinlandschap De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, voert op het ogenblik al weer besprekingen over de Zomer-tentoonstelling, die dit jaar in Het huis Van Looy zal worden ge houden. De expositie, die 5 weken duurt zal bestaan uit werken van de Zwitser Hodler ofwel uit werken van de Zweed se sprookjesillustrator Norelius. De laatste mogelijkheid is het waarschijn lijkst. In April zal de verlichting van het Frans Halsmuseum weer worden ont stoken. De restauratiewerkzaamheden aan de goudleerzaal van het museum zullen de regenten en regentesse- stukken uit 1664 van Frans Hals in een nieuwe opstelling worden geplaatst. De heer Baard verwacht van Juli tot half Augustus van het volgende jaar een tentoonstelling van werken van de Haarlemse schilder Adriaen Brouwer, tijdgenoot van Frans Hals, binnen de muren van Haarlem te kunnen her bergen. De expositie zal starten in Ant werpen en eindigen in München, welke laatste plaats maar liefst 16 schilder- Stukken van Adriaen Brouwer voor de tentoonstelling ter beschikking wil stellen. De hoofdcommissaris van politie deelt mede, dat iedereen volgens artikel 145 van de algemene polity verordeningen verplicht is, het trottoir voor zijn wo ning sneeuwvrij te houden. Een schoongeveegde straat geeft niet alleen een nette aanblik, doch stelt vooral de voetganger in staat, rustig en zonder risico op de trottoirs te lopen. en van J. Jansz. van de Velde: stilleven. De heer Baard heeft overal begrip ge vonden voor zijn standpunt om geen schutterstuk van Frans Hals mee te nemen. De heer Baard heeft tijdens zijn ver blijf in de Verenigde Saten en Canada veel musea bezocht en het is hem op gevallen, hoezeer in Amerika de nadruk wordt gelegd op de educatieve werk zaamheid. Speciaal het Toledo Museum of Art legt op dit gebied een grote ac tiviteit aan de dag. Onze gastheer heeft daaruit enige ideeën opgedaan, die hij overweegt ook in Haarlem toe te passen. Vruchtbare en hoogst geestverrij- kende bezoeken heeft hij gebracht aan het Metropolitanmuseum in New York, het Amerikaanse museum van Natuur- lijke Historie („ongelofelijk") en de Nationale Gallery of Art in Washington. Het bezoek aan dit laatste museum betekende voor hem een openbaring, omdat hij daar een indruk kreeg van de Amerikaanse primitieve kunst uit de eerste helft van de 19e eeuw, die een geheel eigen karakter draagt. Natuurlijk stelden wij de heer Baard de vraag, welke mogelijke gevolgen zijn Amerikaanse tournée zou hebben voor Haarlem en haar cultuurlievende volks deel. Een van de belangrijkste resulta ten van de reis is de afspraak ge weest die de heer Baard heeft kun nen maken met een der directeuren van de National Gallery of Art in Washington, de heer Stites, waarin deze toezegde het volgende jaar een film, ongeveer een kwartier du rend, te zullen maken van het eerste schutterstuk van Frans Hals: de St Jorisdoelen, over welk schilderij de heer Baard een boekje geschreven heeft. De heer Baard zou de Neder landse, de heer Sittes de Engelse tekst bij de film verzorgen. Deze Amerikaanse museumdirecteur heeft, als gevolg van zijn grote liefde voor het educatieve werk, reeds een film gemaakt van een schilderstuk van de Italiaanse meester Papini, voorstel lend het Pantheon te Rome. Een tweede resultaat van de trip is gelegen in de aankoop van 1000 pro- jectiebeelden van schilderijen, beeld- Verschillende aspecten van het Amerikaanse leven, slechts ten dele verband houdend met het picturale, maar nochtans met het aesthetisch bevredigende, liet de heer Baard nog revue passeren. De schoonheid van New York in de totaliteit van de stad heeft hem bijzonder getroffen. De massa stenen kolossen biedt in haar geheel een fraaie aanblik. De bewondering voor de Europese deskundige is overal groot. In cultureel opzicht weet de Amerikaan van zich zelf in zijn hele lichaam evenveel te bezitten als een Europeaan in zijn pink. •In Toronto is de heer Baard bele gerd door mensen van pers en radio, die zelfs wilden weten, van welke hout soort de kist gemaakt was, waarin hij een kostbare Rembrandt vervoerde! (Van onze verslaggever) „Het is onmogelijk de Deltaplannen op dit ogenblik te beoordelen ais een vraagstuk op zichzelf, alsof het alleen bepaald wordt door de kwesties, die binnen het strikte gebied van de Delta rijzen. Het dichten van de zeegaten is een probleem, dat veel en veel verder om zich heen grijpt en waarmee de meest verscheiden kwesties samenhan gen. Daarom is het noodzakelijk, dat er een algemeen rapport wordt uitge bracht, waarin heel die reeks van kwes ties onder het oog wordt gezien. En bovenal is het nodig te vermijden, dat men by het vaststellen der Delta-plan nen nu reeds oplossingen fixeert, die vooruitlopen op andere, niet minder gewichtige problemen, die men nog niet voldoende bestudeerd heeft en omtrent welker oplossing derhalve nog geen zekerheid bestaat." Dit zei ons de oud-hoofdingenieur-di recteur van de Rijkswaterstaat, ir. E. van Konijnenburg wiens gezagheb bend oordeel in waterstaatkundige kwesties en inzonderheid in zaken die „Tussenwateren" betreffen, zwaar telt toen wij hem zijn opinie .vroegen over de plannen zoals die thans ter ta fel liggen en de vele kwesties van schijnbaar tegenstrijdige belangen, die zij oproepen. Het blijkt thans reeds, dat het dichten der zeegaten, door de Deltacommissie aangewezen, niet be- Drie R.K. teams hebben deze week het kampioenschap behaald in de ver schillende klassen van de Kennemer- land-competitie. HBC 6 werd in de He ren 4e kl. D kampioen door een prach tige 100 zege op Doko 2. Bij de da- houwwerken, tekeningen en grafiek, die I mes veroverden twee teams de titel. In op de Haarlemse scholen kunnen wor- 4A' Rapidity en in 4B GTTC, de laat- den vertoond. ste door een 100 overwinning op Boru FILMS: CINEMA PALACE: „Rob Roy, de schelm van Schotland", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Gangsters aan de Rivièra 18 jaar. Do.: „Complot der 39 stappen". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Verdacht van spionnage" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft", a. 1. Tijden: 2 7 9.15 uur. MINERVA: „Quo Vadis"?, 14 jaar, 8.15 U. Do „I married a witch", 14 jr., 8.15 uur. REMBRANDT: „Rhapsodie" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY' Shane" 14 jaar. Tijden: 2.30 en 8u. STUDIO' ,The little kidnappers", a. 1. Tij den: 2.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 Maart Concertgebouw: N. Ph. O., 8e Concert, se rie D; Sol. Antonio Janigro, cello, 8 uur. Woensdag 9 Maart Stadsschouwburg: „Het Nederlands Bal let" van Sonia Gaskell, 8 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. Geopend van 15 uur en van 7 11 Uur. Geboren: J. C. Burggraaf—Prins, z. E. C. M. Bankvan Schie, z. W. M. Roesten- bergBosch, z. A. BerendsDiekmann, z. J. GroeneveldHalderman, z. I. Ch. Zuur bierVanhöfer, z. E. de MuijnckVisser, z. J. M. Heiliegers—Verhallen, z. H. W. Van den Berg—Verkerk, z. M. E. Daalman Van Excel, z. J. MiedemaDorst, z. S. M. Kooi]Ceelie, z. P. J. KoppenZuijdervliet, z. J. Ruttedu Crocq, z. B. W. M. Visser Van Maris, z. E. M. W. van PampusHac- ken-itz. d. H. A. BurrijLevering, d, W. den KartighBalder, d. E. BeiderHamerling, h. C. DuijsRozendaal, d. J. MolenaarNie- Yaart, d. F. P. L. M. van Mensvan der Kutt, d. A. W. Douwesde Jong, d. P. de GrootSeth Paul, d. A. SleijsterHeems kerk, d. Ondertrouwd: R. Dekker en H. G. C. Bij. Getrouwd: A. Schippers en A. P. Oranje. Overleden: H. Kensen, 61 j., Prinsen Bol werk. R Planting, 73 j.. Spionkopstraat, t"- C. Vernout—van Pelt, 85 j., Wilhelmina- dark. G. G. Veldt, 81 j., Westerhoutpark. A, L. Lens, 75 j., Tesselschadestraat. H. C „Kenskens, 83 j„ Karei van Manderstr. ja' W-_J._C._P. Houtkamp, 19 m„ Kamper- A. J. Dinkelaar, 8 j., Gasthuisvest. iiïSaa Ook Haarlem zal deze maand kennis kunnen maken met de Oostenrijkse Zang- en dansgroep „Karntner Trach- tengruppe". Deze groep brengt name lijk van 22 tot en met 25 Maart een be zoek aan Nederland en zal dan onder meer optreden in Groningen, Arnhem, Rotterdam en Amsterdam. Voorts zal men de Oostenrijkers kunnen beluiste ren via de AVRO en het is niet uitgeslo ten, dat de TV de dansen van de Oos tenrijkers in haar programma zal opne men. Het ensemble, dat uit 55 leden be staat, zal op 24 Maart op het paleis te Soestdijk door H.M. de Koningin wor- den ontvangen en de tournée door Ne derland wordt Vrijdag 25 Maart afgeslo ten in Haarlem, waar de groep een de monstratie op de Grote Markt zal ge ven. B. en W. van Haarlem zullen het gezelschap daarna ten stadhuize ontvan gen, waarop de organisator van de tournée, het reisbureau Cebuto, de Oostenrijkse dansers een lunch aan biedt in Brinkmann. De „Karntner Trachtengruppe" komt die dag omstreeks kwart over elf in Haarlem aan. Zij maakt een mars door de Grote Houtstraat en geeft dan om streeks half twaalf gedurende twintig minuten een demonstratie op de roton de van de Grote Markt. Om twaalf uur volgt de ontvangst door B. en W. van Haarlem. 1. HBC 6 zal promoveren naar de derde klasse, maar de beide dames-teams zul len hiervoor nog een strijd met de kam pioenen van 4D en 4C moeten uitvech ten. Helaas ook een minder prettig be richt en wel van Winfried 3, dat na een puntenloos seizoen thans naar de derde klasse zal degraderen. In de eerste klasse nog enkele goe de resultaten. Rapidity klom opnieuw op naar de derde plaats door een 64 overwinning op HBC 3. HBC 2 kwam tot een opmerkelijk resultaat door Win fried met 64 te verslaan. Jammer is het dat de HBC-ers, nu zij definitief degraderen, pas tot winst kunnen ko men. In de tweede klasse kwam Winfried 2 bij VGZ niet verder dan een gelijk spel, zodat GTTC 3 het al weer gemak kelijker heeft gekregen om kampioen te worden. Zelf wonnen de groenwit- ten met 82 van Togido 3. Bij de da mes goed werk van HBC, dat kampioen Togido een puntje afsnoepte, maar ook van Winfried, dat met 7—3 ruim de meerdere over TOG bleef. Zondag a.s. trekken vertegenwoordi gende teams van Kennemerland naar Alkmaar, om daar te trachten zich te gen Noordhollands Noorderkwartier te revancheren. Vorige maal werd met een punt verschil verloren, zodat opnieuw een spannende strijd mag worden ver wacht De samenstelling: Overg. kl. P. Sleper, G Oudt, J. v. d. Dries, le kl. F. de Loor. H. Eyking. H. Netz, 2e kl. Th. v. Honschoten, F. Deus, S. Karsten, 3e kl. M. Gerners. H. Idzinga, W. We ber, 4e kl. J. Cassee, G. Bitter, J. Booms, Jeugd. G. Boers, C. Schoof, H. Haze- hoff, Dames le team. C. Schuyt. A. La- hey, N. Simon, 2e team. R. Franssen, Tr. Vaasen, L. v. d. Putten—Kelderman Uitslagen zijn: Heren, le kl.: Prowano—Togido 5—5, Rapidity—HBC 3 6—4, Winfried—HBC 2 4—6. 2e kl A: VGZ—Winfried 2 5—5, GTTC 3Togido 3 8—2, Prowano 2—TYBB 2 5—5, Oranje Zwart 2—Geel Wit 10—0. 2e kl. B: GTTC 4—TOG 3 3—7, Rapidi ty 2Oranje Zw. 46, te ZaanenWin fried 3 10—0. - 3e kl. A: Rapidity 3—GTTC 5 5—5, te Zaanen 2Johez 2 64, PSVHTogido 4 7—3 3e kl. B: DIOS 2—TOG 5 8—2, Colum. Een aantal bollenkwekers moest gis teren voor de Economische Politierech ter te Haarlem terecht staan, omdat zij zich niet aan de teeltvoorschriften ge houden hadden. Een Lisser kweker had te veel hyacinten geteeld, totaal aan waarde ongeveer 2800. De offi cier van Justitie eiste een boete van 3000, waarvan 1500 voorwaardelijk. De uitspraak was 2500, waarvan 1500 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een andere Lissenaar had eveneens de voorschriften overtreden zij het in geringe mate en hij kreeg een boete van 25. De eis was 45. De derde kweker uit Lisse bleek gro te stroppen geleden te hebben en was nu zelf in loondienst werkzaam. Niet temin had de man belangrijk te veel aan bollen geteeld, maar de politierechter wilde er rekening mee houden, dat de man er niet veel plezier aan gehad heeft. Hij veroordeelde de verdachte conform de eis tot een voorwaardelijke geldboete van 100 met een proeftijd van twee jaar. Verder moesten zich een kweker uit Hillegom en nog een uit Lisse zich ver antwoorden voor soortgelijke overtre dingen, de eerste werd veroordeeld tot 50 boete, de ander tot 75. De eis luidde respectievelijk 70 en 120. Zondagmiddag zijn in café Louw te Haarlem de slotpartijen gespeeld om het kampioenschap van Haarlem le klas klein-biljart libre. J. Sakkers uit Be verwijk wist ongeslagen de titel te be halen, doordat hij ook de laatste par tijen won. Zijn hoogste serie in het tournooi was 75, terwijl hij ook het bes te algemeen gemiddelde op zijn naam bracht. De eindstand luidt: 1. J. Sakkers 2. L. Wilkes 3. C. Scholten 4. B. v. d. Hoek 5. J. Kooyman 6. M. van Putten 7. P. Blesgraaf 8. P. v. d. Berg 1400 206 75 14 6.79 1385 232 73 12 5.96 1244 196 52 8 6.34 1224 198 71 1068 213 27 1100 188 47 1282 244 51 1018 204 52 6 6.18 6 5.01 De onvergelijkelijk schone liederen cyclus „Die schone Müllerin" van Franz Schubert vormde het program ma voor de pauze op het concert dat Maandagavond in het Minerva-theater te Heemstede gegeven werd. Han Le Fèvre en Wiep Zijlstra vertolkten deze cyclus voor de leden der Heemsteedse Kunstkring. Een critisch oordeel over deze weergave in zijn geheel is moei lijk. Deze muziek is voor zoveel inter pretaties vatbaar, wegens haar sterk romantisch karakter, dat iedere visie hierop uiteindelijk persoonlijk blijft. Wij kennen de tenor Han le Fèvre als oratoriumzanger en speciaal als de Evangelist in de diverse passies. En het is niet alleen een kennen maar ook een groot waarderen van zijn presta ties in deze stijl. Zelden of nooit heb- bij wij hem kunnen beluisteren in een liederenrecital. Dat het nu deze keer juist de cyclus „Die schone Müllerin" moest zijn, maakt de beoordeling in dit verband zo moeilijk. Meermalen hoor den wij n.l. deze prachtige liederen en waren dan tot tranen geroerd. Dat was nu dit keer niet het geval. Toch willen wij hiermede niet zeggen dat Le Fè- vre's interpretatie dus niet aan de eisen voldaan heeft. Integendeel er wa ren liederen bij waarin hij ons wel de gelijk wist te boeien. Of hij echter de juiste dispositie heeft voor alle twin tig liederen valt te betwijfelen. Wan neer Schubert op en top lyrisch schrijft, is de weergave bij Han Le Fèvre hier en daar frappant. De liederen Der Neugierige, Morgengrusz en vooral het laatste Wiegenlied waren zeer goed ge troffen. Daar tegenover stonden echter o.a. Ungeduld en Die böse Farbe, om er maar enkele te noemen, die naar 4 5.85 j onze smaak te geforceerd aandeden. 4 5.25 Nu is het zo, dat verder met technische 2 4.94 I tekortkomingen van de stem de artis tieke onvolkomenheden ten nauwste sa menhangen. Vergissen wij ons niet, dan tracht Han Le Fevre zijn stern- technische onvolkomenheden zoveel mo gelijk te ondervangen, de ene keer met meer en de andere keer met minder gunstige resultaten. En toch moet men voor alles wat Le Fèvre deze avond deed respect hebben. De ernst waar mede hij zich, artistiek gesproken, op deze liederencyclus geworpen heeft, is voorbeeldig. Nogmaals een opvatting blijft persoonlijk en is ieders goed recht. Uit dit alles moge dan de con clusie getrokken worden, dat wij ons vele onderdelen deze liederen anders voorstellen, maar intussen blijft het respect voor Han le Fèvre's prestatie hier niet minder om. Hetzelfde geldt voor de pianobegeleiding van Wiep Zijlstra, die wij gaarne iets spontaner gehoord hadden. Het was muzikaal en goed, maar juist iets te gereserveerd naar onze smaak. Na de pau?e besprak de componist Jan Mul eigen werken. Hij deed dit op een improviserende, humoristische en onderhoudende wijze. En passant kreeg de luisteraar te horen welke invloeden van klassieke en moderne componisten toch ongemerkt jongere toonscheppers moeten ondergaan. Intussen speelde Jan Mul allereerst een Sonatine uit het jaar 1928. Mozart, Ravel en Poulenc speelden er een rol in. En toch was dit boeiende muziek, zelfs zo, dat wij eigenlijk naar meer van dit soort ver langen'. Al moge dan de vormgeving wat primitief aandoen, (trouwens Jan Mul vindt volgens zijn eigen woorden, en dit zeer terecht, vormgeving een ty pisch woord) toch deed dit stuk het. Enkele fuga's, een Sonate, Intervallen en miniatuurtjes werden hierna kort en bondig verklaard en gespeeld. Een en ander op dezelfde onderhoudende ma nier als waarmede dit alles begonnen was. En tussen de humoristische noot viel er een leerzame ook te noteren. Dat Jan Mul na Schubert toch wist te boeien zegt genoeg. JAN LAARVELT sproken kan worden zonder dat on middellijk andere vraagstukken op doemen, die er in nauw verband mee blijken te staan. Dagelijks komen ze in allerlei verslagen en berichten uit de meest verscheiden bronnen ter sprake. Dat de Delta-plannen niet zonder be lang zijn voor de oplossing van het probleem der Schelde-Rijnverbinding. is reeds lang bekend. Maar men breekt thans ook lansen voor de afsluiting van Nieuwe Waterweg en Westerschelde; de oesterkwekers en de Zeeuwse en Zuid- Hollandse vissers komen in het geweer voor hun handwerken, die zij bedreigd zien. De voorziening in de noden van de Brabantse waterhuishouding staat er bij op het spel. Daar is voorts de be strijding van de verzilting, waarvoor de eigenlijke sleutel zeker niet in het be perkte gebied van de Delta is te vinden en daarmee raakt men dan weer aan de regeling van het water op de bovenri- vieren, waarbij tenslotte zelfs het IJs- selmeer ter sprake komt. Redenen ge noeg om het oordeel te vragen van het gezonde verstand, dat ir. van Konijnen burg reeds zo vaak in dergelijke inge wikkelde waterstaatkundige problemen heeft gemanifesteerd. Het lijkt inderdaad, alsof allerlei te genstrijdige belangen hier tegen elkaar in het gedrang komen, zo vervolgde de heer van Konijnenburg, en als we niet oppassen, dan zal dit inderdaad ook ge schieden, want dan zullen sommige be langen het loodje leggen ten opzichte van eenzijdig opgevatte en hardnekkig doorgedreven meningen. En dan zal er schade ontstaan, die later nooit meer is goed te maken. Bestrijding verzilting Kunt u voorbeelden noemen? Gaarne, aldus onze zegsman. Een cen traal probleem, behalve dat van de be veiliging tegen stormvloeden, is de be strijding van de verzilting. Om een ge fundeerd overzicht te hebben, dienen wij te weten op welke hoeveelheden water van Rijn en Maas wij kunnen re kenen. Dat vordert internationaal over leg met de andere oeverstaten, dat op deugdelijke overeenkomsten moet uit lopen. Voor wij dit weten kunnen wij geen definitieve plannen maken en in« zonderheid zou het rampzalig kunnen blijken als wij maar op goed gfluR zo9" den beginnen met de kanalisatie der ri vieren. Maar intussen staat het werk niet stil en het probleem der verzil ting is heel dringend. Dan moeten er dus om te beginnen directe voorzieningen worden getroffen, die op korte termijn aanzienlijke resultaten kunnen opleve ren en enerzijds niet zo duur, ander- bia—ZPSV 8—2, Johez 3—GTTC 7 7—3, Oranje Zwart 3—VTC 8—2- v 3e kl. C: DSB—Rapidity 4 8—10, CSV —Oranje Zwart 4 6—4. 3e kl. D: GTTC 6—Prowano 3 7—3. H'stede 4Velsen 2 9—1, Hotac 3—Jo hez 1—9, TOG 4—VGZ 3 9—1 (Johez ka4ePkl. A: Rapidity 5—VGZ 5—5, VTC 4Doko 010, DokoPrak 28 (Prak ksmp 4e ki. B: DSB 2—Boru 3—7, te Zaa nen 5DIOS 5 82. 4e kl C: Spinnew. 1Columbia 2 7 3, Togido '7—DIOS 4 4—6, VTC 3—te Zaa- nC4e khlöf Doko 2—HBC 6 0—10, te Zaa nen 6—VTC 2 4—6, Johez 4—DSB 3 6—4. Dames. 3e kl.: TogidoHBC 5 5, Vjjf? wano —te Zaanen 6—4, Winfried—TOG 73. 4e kl. B: Spinnew. 1Johez 2 73, Winfried 2—Oranje Zw. 55, BoruGT TC 0—10, TYBB 2—Togido 3 18-0. 4e kl. C: DIOS 2—Johez 4 9—1, Johez 5—Columbia 4—6. 4e kl. D: Prowano 2te Zaanen 3 10 0 Johez 3—Spinnew. 3 8—2. Kampioenen: 3e kl. D Johez, 4e kl. A Prak, 4e kl. D HBC 6, Dames 4e kl. A Ra pidity, 4e kl. B GTTC. Heren 2e kl. B Winfried 3 degradeert. In de Schoonoordlaan (Ramplaankwar- tier) reed gistermiddag omstreeks vier uur de 19-jarige bestuurder van een personen auto J J van D uit Haarlem tegen een geparkeerd staande auto, schoof vervolgens naar links de weg over en kwam m aanra king met een tuinmuurtje, waarna de wagen opnieuw naar de overkant gleed en weer te gen een tuinmuurtje botste. De beide wagens werden ernstig bescha digd en moesten met een kraanwagen wor den weggesleept. De bestuurder bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. De wagen behoorde toe aan een vriend, die even een boodschap moest doen. Van die gelegenheid had Van D. gebruik gemaakt d'oor even een eindje om te rijden. De bocht van de Noordertuindorplaan naar de Schoonoordlaan nam hij te ruim met het vermelde gevolg. Hij liep geen verwondin gen op door de aanrijding. Tijdens de vergadering van de vak groep van R.K. Handelsreizigers en Ver zekeringsinspecteurs „Si*t Christoffel" heeft, de voorzitter, de heer Samson, die kort geleden hersteld is van een ernstig ongeval, hartelijke woorden van dank gesproken tot de leden van Sint Christoffel, die blijken van mede leven hebben geschonken tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis te Harlingen. Hij was de leden bijzonder dankbaar voor het feit, dat zij, toen de toestand nogal critiek was, H. Missen hadden la ten lezen voor zijn herstel. Het is toch een bijzonder voorrecht lid van een katholieke organisatie te zijn", zo zeide de heer Samson. Nadat de voorzitter een welkomstwoord had gesproken tot de heer Kromhout, die onlangs in het bestuur van de vakgroep werd gekozen, ging men over tot de behandeling van de agenda. De speciale Sint Christoffel-retraite wordt dit jaar gehouden van 9 tot 12 Juni in Venlo. Het bestuur geeft f 4 subsidie, terwijl ook de Werknemende Middenstand eenzelfde bedrag aan zijn leden uitkeert. Op Zaterdag 19 Maart gaan de leden naar de Stille Armen. Des avonds om elf uur komt men bijeen in de hal van het station te Haarlem. De H. Mis wordt opgedragen in de ka pel van de Sint Bernardulfus Stichting te Amsterdam. De vergadering werd besloten met een praatje over de vastenwet door de geestelijk adviseur van de vakgroep kapelaan H. van der Plas. zijds door hun structuur niet zo beslis send zijn, dat zij definitieve oplossin gen in de toekomst onmogelijk maken. Vervalt hiermede niet een groot deel van de noodzakelijkheid om in de eer ste plaats met de afdamming van het Haringvliet te beginnen? Inderdaad. Als men zich blind staart op de Delta op zichzelf, dan is het be grijpelijk, dat de Deltacommissie komt tot de wens om eerst het Haringvliet af te sluiten en een dam te leggen in het Volkerak om aldus een noordelijk zoetwaterbekken te vormen. Met deze drie stuwen kan men op veel kortere termijn een aanzienlijke stoot geven aan de verzoeting van de noordelijke rivierlopen. Men moet dan ook niet be ginnen met het Haringvliet, doch men moet beginnen met Grevelingen en Oosterschelde, in aansluiting op het Drie Eilandenplan van het zuiden naar het noorden werkend. Daarmee wordt ook bereikt, dat de waterstand van de Biesbosch wordt verlaagd, want naar mate de afsluiting van de zuidelijke zee gaten vordert en a fortiori als zij voltooid is ontstaat hier een bekken, waarin veel door het Haringvliet naar binnen dringend zout water kan ver zameld worden. Maar dan moet er ook geen dam in het Volkerak zijn. Die is dan niet nodig en die behoort er trou wens ook niet te zijn, want daarmee loopt men vooruit op het Moerdijkka naal. Het is toch duidelijk, dat wij in dit enorm belangrijke vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding maar niet vast kunnen beschikken bij wijze van bij komstig gevolg van een oplossing in een heel andere kwestie. Een groot aantal leden van de Haar lemse Korenbond heeft gisteravond ge volg gegeven aan de oproep van het bestuur tot bijwoning van de contact avond die aan het einde van het ko- renbondsjaar werd belegd in „het Stoofke". Aangezien de herstelde Paas wake thans in het middelpunt van de belangstelling staat was dit onderwerp als gesprek-thema voor deze avond ge kozen. De inleider, de Weleerw. Z.Gel. heer J. P. de Jong van het seminarie „Ha- geveld", die het gegeven met kennis en geestdrift behandelde, had een dank baar gehoor aan de talrijke zangers die van heinde en verre, zelfs uit Hout- rakpolder, gekomen waren. Na de koffie werden enige gezangen uit de Paasnachtviering, uitgevoerd door studenten van „Hageveld" o.l.v. de Weleerw. Z.Gel. heer Th. Straathof en opgenomen op de band, ten gehore gebracht. Verschillende aanwezigen maakten van de gelegenheid tot vragen stellen gebruik. De voorzitter, de Z.Eerw. heer B. G. Stammeijef, was de tolk van de leden, dankte de Hageveldse heren voor hun werk en sprak als zijn overtuiging uit, dat deze avond zeer zeker weer aan het doel van de Korenbond, de gees telijke verdieping van de koorzangers, had beantwoord. 4 Vele banketbakkers denken al aan Pasen, ook de heer A. Th. de Jager uit Heemstede, die reeds vele malen uit liefhebberij de mooiste stukken gemaakt heeft van suiker of chocolade. Dit jaar vervaardigde hij de Eifeltoren geheel van chocolade. De kunstzinnige lekkernij is bijna een meter hoog. Er werd drie en een half pond chocolade in verwerkt. Op 80-jarige leeftijd is te Haarlem over leden de toonkunstenaar Willem Robert. De overledene, die op 18 April 1874 te Haar lem is geboren, is door zijn vader, vroeger dirigent van de liedertafel ,,Zang en Vriendschap", opgeleid tot violist en door Cornelie van Zanten tot zanger. Na aan vankelijk in het Concertgebouw te Am sterdam te hebben gespeeld, vertrok hij in 1907 naar het Zuiden van ons land, waar hij als dirigent en paedagoog een levenstaak heeft gevonden. In Tilburg was hij o.a, directeur van een muziekschool en in Breda vioolleraar aan de muziekschool en dirigent van het koninklijk Breda's mannenkoor. Op 75-jarige leeftijd vestigde de heer Robert zich te Haarlem en trok zich terug uit het actieve kunstenaarsleven. Met medewerking van de Stichting Touring Zandvoort zal de Stichting cul turele kring 't Helm gedurende het zo merseizoen een of meer concerten (pianorecitals ed..) organiseren. Met verscheidene belangrijke internationaal bekende kunstenaars heeft men zich reeds in verbinding gesteld. De moge lijkheid is echter ook niet uitgesloten, dat buitenlandse kunstenaars zullen op treden. Tot vice-voorzitter der Stichting 't Helm is benoemd dr. J. v. d. Meer, ter wijl tot leden van het Algemeen Bestuur zijn benoemd de heren mr. W. Dirkse, drs. J. Kerkhoven en N. H. van Wijk. Afgetreden zijn de heren P. Giitay, E. Leeflang, F. Piët en M. Ruysink. T.b.v. de artistieke voorlichting aan het bestuur van 't Helm zullen binnen kort een aantal adviseurs worden be noemd. 't Helm heeft zich tot een vijftal in Kennemerland werkzame kunstkringen gewend met de bedoeling tot een nau were samenwerking te geraken, waar door het mogelijk wordt nog belangrijker manifestaties te organiseren. Tot vertegenwoordiger van 't Helm in de „Commissie voor Culturele Belan gen" is in de plaats van de heer E. Leef lang benoemd de heer G. S. W Keur. In Februari nam de bevolking van Zandvoort toe door vestiging met 119 en door geboorte met 17 personen. Zij verminderde door vertrek met 67 en door overlijden met 2 personen. Het be volkingscijfer steeg van 12.041 tot 12.108. De driejarige Johan Kuiper uit de Zuidpolderstraat wilde gistermorgen plotseling naar zijn grootmoeder, die in Haarlem-Noord woont. Zonder iets te gen moeder te zeggen wandelde hij het huis uit en tippelde lustig voort door de sneeuw op weg naar oma. Bij de Haarlemse Sodafabriek aan de Spaarndamseweg maakte hij een fout pasje en belandde in de sloot. Dat was erg koud, maar gelukkig schoot een juist passerende 14-jarige knaap de kleuter te hulp, die hem uit het water trok. Johan werd een huis aan de Spaarndamseweg binnengebracht, waar hij even later door zijn gelukkige moe der werd afgehaald. En oma wist daar allemaal niets van af. (Niet officiële koersen) Vorig slot 103% 102% 101 100» 100(1 100» 100% lOlii 100% 228 313% 168(4 267 280 286% 389% 266 368% 358 598(4 114» 195% 179% 184% 149(4 145 3% Ned. 1953 3ya Ned 1953 3(4 Ned. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 31/4 Ned. 1954 3% Ned. 1955 3-3(4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 Del. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij cert. A.K.U. Van Berkel s Patent Caivé-Delft cert V an Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips' Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holi Amerika Lyn Kon Ned. Stoomb. Ml) Ned Scheepv. Unie H.V.A. Dell Ml). Cert. Opening 8/3 100» 311% 391% 368 357% 596 114% 193 176 180 148% 144% 4/3 7/3 Anaconda Copper 53% 54 Bethlehem Steel 130% 130% Chrysler Corp. 71 70% 57% General Electric. 51% General Motors 98 96% Kennecott Copper 109(4 108% Montgomery Ward 78% 79(4 Radio Corp 44% 44% Republic Steel 86(4 85% Royal Dutch 76% 78% 66%* Shell Union Oil 64(4 Southern Pacific 59% 59(4 Southern Railway 83(4 82% Tidewater 29 28% U.S. Steel 80% 79(4 ex div. Stemming: gedrukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3