TITO twijfeit aan Ruslands goede wil Joegoslavië begint ook met vreedzame atoomproductie Gemiste kansen Deze zomer al snelle diesels door Europa Doorbraak van christendom naar het openbare leven Katholieke student is vrij in keuze van studentenvereniging Brieven van trouw aan Paus van achter het IJzeren Gordijn Tussen neus en lippen rmïm Pontecorvo's propaganda Om een handtekening van de keizer EMIGRANTEN TROUWEN OP „ZUIDERKRUIS" Bevestiging van het werk der Katholieke Sociale Actie Huwelijksbureau voor emigranten in Nw. Zeeland Mandement slaat hierbuiten Vervolgde katholieken doorstaan onmenselijke martelingen Audrey Hepburn ook geliefd in het verre Oosten HVIDJEVK DINSDAG 8 MAART 1955 PAGINA 5 Prof. Ariëns over Mandement Plan van dominé Prof. Romme te Amsterdam President Tito heeft zijn twijfel uit' gesproken ten aanzien van de bedoe lingen van de Russische en Oost-Euro- pese leiders met betrekking tot het normaliseren van de betrekkingen met Joegoslavië. Hij verklaarde in en redevoering in het parlement dat de communistische partij en het volk in die landen wordt verteld, dat Joegoslavië zijn fout heeft ingezien en tracht deze fout te herstel len, ,,en meer van dergelijke nonsens- verhalen". De president noemde dit „een poging om de werkelijke feiten voor de Russische en Oost-Europese volkeren verborgen te houden, nog maals ten koste van ons". Dit is de eert te maal sinds het begin van het normaliseren van de betrekkingen na de dood van Stalin, nu twee jaar ge leden, dat Tito openlijk de Russische leiders heeft becritiseerd. Tito deelde voorts in het parlement mede, dat Joegoslavië spoedig een begin zal maken met de voortbren ging van atoomenergie voor vreed zame doeleinden. Geologisch onder zoek toont aan, aldus Tito, dat Joe goslavië over voldoende grondstof fen beschikt voor het gebruik van kernenergie voor vreedzaam indus trieel gebruik. Hij verklaarde dat Aan boord van het emigranten- schip „Zuiderkruis" dat onder commando van kapitein Lap met 470 passagiers op weg is naar Kaapstad, is een merkwaardige plechtigheid gehouden. Tijdens een H. Mis is door pater Van de Vrande het kerkelijk huwelijk in gezegend van J. Louer en zijn vrouw Agnes LouerVan de Kerkhof. Het burgerlijk huwelijk werd op 19 Februari al in Tilburg gesloten. Het laat zich begrijpen dat de belangstelling van de pas sagiers en de bemanning voor deze plechtigheid groot was. Als bijzonderheid kunnen we vermel den, dat de eerste scheepskok als een der getuigen fungeerde. (Vervolg van pagina 1) Wij zullen nog gelegenheid hebben in te gaan op de argumenten, waar mede de beperking van de huurver hoging verdedigd wordt. Indien niet door de terugdringing van de huur verhoging een dreigend politiek con flict over de huurbelasting ware afgekocht, zouden wij bepaald ge roerd zijn door de plotselinge zorg voor de stabilisering van het loonpeil, welke zo scherp afsteekt tegen de luchthartigheid van een half jaar ge leden. Een nieuwe loonronde is ver meden, in het kabinet is de vredige rust hersteld. Maar het compromis heeft het vraagstuk van de huren en de woningbouw niet opgelost en het meest dringende economische pro bleem van deze tijd naar een onze kere toekomst verschoven. Terwijl het kabinet de ontplofbare kwestie van de huurbelasting uit de weg is gegaan, houdt het met hard nekkigheid een ander stuk dynamiet in handen, namelijk de hooggehouden vennootschapsbelasting. Bij de belas tingvoorstellen was het duidelijk de bedoeling het ..bedrijfsleven" te pas seren. Alsof dit niet de kip is, die de gouden eieren leggen moet, welke de persoonlijke welvaartssfeer kunnen verruimen en wat van haar glans bij brengen. Het voorstel om de ven nootschapsbelasting niet tot haar vóór-Koraans niveau terug te bren gen, doch op een zestig millioen hoger tarief te plaatsen, kan niet worden verdedigd door een beroep op de wenselijkheid, de belastingverla ging in de persoonlijke sfeer met evenveel te verhogen. Tenslotte is het aanvankelijk toe gezegde bedrag aan belastingverla gingen teruggebracht van 550 mil lioen op 502 millioen. De noodzaak daartoe is niet aanwezig. Wel be roept de minister van Financiën zich erop, dat de budgetaire vooruitzich ten inmiddels door een niet voorziene stijging van uitgaven minder gunstig zijn geworden, doch waarom ver zwijgt hij daarbij te vermelden, dat evenzeer inmiddels de belastingont- var sten vooi 1955 bruto 175 millioen hoger konden worden geraamd dan ten tijde van de Millioenennota het geval was? Om niet te spreken van de vele factoren, die voor het lopen de jaar nieuwe aanzienlijke over schrijdingen der ramingen doen tege moet zien. Hier ligt het zwakste punt in de rij van fiscale voorstellen, die thans de Staten-Generaal hebben bereikt. Alle waarschuwingen tegen het heil loze voornemen tot het handhaven der vennootschapsbelasting boven het peil van vóór 1951 mochten niet ba ten. Die geschiedt tegen de uitdruk kelijke wil van een der grootste Kamerfracties, waarvan de leider, prof. Romme, op een wijze die niet kan worden misverstaan, zich met klem uitsprak tegen een slechts ten halve ongedaan maken der zoge naamde defensieverhoging. De regering heeft haar stellingen betrokken. Het woord is thans aan de Tweede Kamer als vertolkster der ,,Vox Populi". Wij zullen er meer van horen. Zuid-Afrika De Zuid-Afrikaanse minister van Defensie, Erasmus, heeft aan Britse ministers een voorstel voor gelegd voor een anti-communistische verdedigingsorganisatie in Afrka ten Zuiden van de Sahara. De Britse rege ring heeft het plan in overweging ge nomen. (Reuter). drie goed uitgeruste instituten voor atoomonderzoek zijn .gevestigd in Bel grado, Zagreb en Ljubljana. De president verklaarde dat Joego slavië zich er van bewust is dat een „atoom- of waterstofoorlog" het be staan van de mensheid zou bedreigen. „Waarom moet men op de huidige dag bevreesd zijn in plaats van blij over een van de grootste ontdekkingen van het menselijk vernuft?" zo vroeg hij zich af. De enige manier om de voor uitgang van de mensheid te verzekeren ligt in het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. „Maar eerst moet de sluier van geheimzinnigheid worden verwijderd en kernenergie be schikbaar komen voor alle volkeren. We zijn van mening dat alle beschik bare kernwapens moeten worden ver nietigd en dat het materiaal er van moet worden gebruikt voor vreedzame doeleinden en het welzijn van de vol keren" zo zei Tito. De Europese spoorwegen gaan het intern? tionale reizigersverkeer verbete ren door het doen rijden van snelle, comfortabele dieseltreinen tussen be langrijke Europese centra. Hiermede zal met ingang van de zomerdienst regeling van 1956 op beperkte schaal worden begonnen. Dit heeft ir F. Q. den Hollander tij dens een rede voor de Rotterdamse Kamer van Koophandel medegedeeld. Voorts verklaarde de heer den Hollan der dat na voltooiing van de electrifi- catie van de lijn Roosendaal-Antwerpen in V" de reisduur van Rotterdam naar Antwerpen van twee uur tot circa 1 uur en 14 minuten en die van Rotter dam naar Brussel van 2 uur en 50 mi nuten tot circa 2 uur en vier minuten zal worden teruggebracht. Het thans gebruikte materieel dat valt onder de zogenaamde Europ-over- eenkomst betreffende het gemeen schappelijk gebruik van goederenwa gens, waarbij tien Europese spoorweg ondernemingen, waaronder de N.S. zijn aangesloten, zal geheel door gestan daardiseerde goederenwagens worden vervangen, omdat hieraan jrote voor delen zon verbonden. Gestandaardi seerd materieel kan ook in het buiten land gemakkelijk onderhouden en her- st- 1 worden. Bovendien maakt stan daardisatie seriebouw en de invoering van een systeem van geregelde aanko pen mogelijk, waardoor de zeer hoge aanschaffingsprijzen van het materieel kunnen worden gedrukt. Met het oog op de financiering van de aankopen van genoemd goederenmaterieel wordt thans de mogelijkheid tot oprichting van een internationale financierings maatschappij onderzocht. Een Nederlandse dominee van le Nieuw-Zeelandse presbyteriaanse kerk, ds P. H. de Bres. heeft, gezien t overschot van vrouwen in Nederland en het overschot van Nederlandse man nen in Nieuw-Zeeland. voorgesteld een huwelijksbureau voor Neder. 'se emigranten in Nieuw-Zeeland op te richten. Dit huwelijksbureau zou aanvragen rrceten behandelen van Nederlandse mannen in Nieuw-Z„eiar en van meisjes in Nederland. Aan een huwe lijkscommissie zullen dan een medisch mport en een rapport van een gees telijke moeten worden overgelegd. Dan zal een analyse van et karakter van de aanvrager (of aanvraagster) moeten worden uitgewerkt, door de betrok kene moeten worden goedgekeurd, en worden toegezonden aan de eventuele toekomstige huwelijkspartner. Ds de Bres zei dat aldus geen van de be trokkenen elkanders identiteit zou kennen, doch wel op de hoogte zou zijn van elkanders karakter en interes sen. Al deze karakters en interessen dan zouden blijken bij elkander te Pissen, zou de indenti'.cit kunnen w r- den onthuld en de correspondentie verder vrij worden gesteld. Een tie van de Nederlandse man nen in Nieuw-Zeeland op dezt plannen is nog niet bekend. De Sjcth van Perzië en zijn gemalin, keizerin Saroya, brengen op het ogenblik een officieel bezoek aan West-Duitsland. In Keulen hebben zij in het ijsstadion de wereldkampioenschappen ijshockey bijgewoond. Ter ere van de hoge gasten werden er nog een reeks demonstraties gegeven, o.m. door de 13-jarige Duitse kampioene kunstrijden, Ina Bauer. De kleine Ina maakte van de gelegenheid gebruik haar verzameling handtekeningen uit te breiden en de Sjah en de keizerin gingen graag in op het verzoek van de jeugdige ster. Het te Rome verschijnende tijdschrift „Civilta Cattolica" publiceert in zijn nummer van Maart in een artikel, ge titeld „Bede van de Vervolgde Kerk tot de Paus", een aantal emotionele brieven van bisschoppen, priesters, re ligieuzen en gelovigen van de zwijgen de Kerk gericht tot de Heilige Vader. In deze brieven geven de afzenders uit drukking aan 'iun trouw aan het ge loof en aan het Oppergezag van de Kerk. Deze boodschappen zijn van des te groter betekenis, daar het doel van het communistisch regiem juist hierin bestaat, om bij de gelovigen de eer bied en de liefde voor de Plaatsbe kleder van Christus weg te nemen. Zo schrijft een aartsbisschop: „Als de geringste onder mijn broeders, ben ik niet waardig mij tot Uwe Heiligheid te wenden, maar ik schrijf deze brief, vertrouwend op Uw vaderlijke genegen heid en op de bezorgdheid, welke U voor m\j en mjjn lot hebt getoond. God weet, hoe dikwijls en met welk een godsvrucht ik U en alle noden van de Kerk in mijn gebeden gedenk. Mijn persoonlijke moeilijkheden veroorzaken (Van onze verslaggever) Behoort het studentenleven tot het openbare leven, waarop het Mande ment der Nederlandse bisschoppen doelt in zijn vermaan tot Katholieke eenheid? Dit was de centrale vraag, die prof. mr C. P. M. Romme, de leider der K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, Maandagavond tijdens een drukbezochte vergadering in de katho lieke studentensociëteit te Amsterdam te behandelen kreeg, en die hij, zoals hij dat reeds enige maanden eerder heeft gedaan, met een stellig en om standig geadviseerd neen beantwoord de. Noch naar de letter, noch naar de geest gaat het Mandement over uni versitair of studentenleven, aldus prof. Romme. Om dit aan te tonen begaf mj zich in een diepgaande exegese van de Mandementstekst. Deze tekst pre ciseert zelf het bestreken gebied als „dat deel van het openbare leven dat in meer bijzondere zin het sociale le ven genoemd wordt". Dit combinerend met enige andere plaatsen, alsmede met de omstandigheid dat universitair noch studentenleven in het stuk ge noemd worden, kwam hij tot de con clusie dat de „grote richtlijn" van de exclusieve eenheid vooi deze levensge bieden niet van toepassing is. Aldus kan ook niet op grond van dit Mandement een uitsluitende verplich ting voor studenten bestaan om zich in katholieke studentenverenigingen te organiseren. Aan dit standpunt had prof. Romme in een November j.l. ge houden toespraak in de sociëteit van het Amsterdamse studentencorps uiting gegeven, waarna o.a. in ons blad enige studenten hun daaraan tegengestelde zienswijze lieten uitkomen. Ook nu weer lokten de uiteenzettingen van prof. Romme bestrijding uit van stu denten die met hetzelfde Mandement in de hand en dezelfde exegetische wa pens hanterend tot het tegendeel con cludeerden. De inleider waarschuwde tegen de neiging, het beginsel van de katholie ke eenheid zonder meer onverkort uit te strekken tot elk terrein van het openbare leven. De vraag waar en in hoever dit beginsel toegepast kan wor den is steeds afhankelijk van de con crete omstandigheden van tijd en plaats. Een bevestiging hiervan vond hij o.a. in de toespraak van kardinaal Feltin tot de Franse katholieke politici, die juist kon afwijken van het woord der Nederlandse bisschoppen omdat het hier niet om een ijzeren wet gaat. Bovendien, aldus de spreker, wan neer wij deze richtlijn van toepas sing zouden veronderstellen op het universitair leven, zou de eerste con sequentie zijn dat alle katholieke studenten hier te lande naar Nijme gen en Tilburg zouden moeten gaan. Het zou hem in hoge mate verbazen als ooit van kerkelijke zijde een der gelijke richtlijn zou worden gegeven. De onderhavige kwestie had in dit Amsterdamse verband en voor het fo rum waarvoor prof. Romme sprak, nog deze toegespitste betekenis, dat de toelaatbaarheid van het lidmaatschap van het neutrale corps voor katholie ken daarmee gemoeid was. De inlei der vond echter juist in het feit, dat het binnen het corps-verband mogelijk is zich bij een specifiek katholiek dis puutgezelschap aan te sluiten, een om standigheid te meer waarom aanslui ting bij de Kath. Studentenvereniging Sint Thomas niet noodzakelijk is. Een der opponerende studenten trok op dit punt een parallel met de Kath. Werkgemeenschap, onderafde ling van de P.v.d.A., maar waagde zich daarbij, zoals de inleider verdui delijkte, op een terrein, waarover het Mandement wèl uitdrukkelijk sprak... Waar de toestand nu zo ligt, dat er geen algemene regel is gegeven, kan keuze, zowel van de universiteit waar men zal gaan studeren, alsook van de studentenvereniging waarbij men aan sluiting zoekt, aan persoonlijke aanleg, neiging en inzicht worden overgelaten, aldus prof. Romme. Een in Oost-Azië verschijnend film blad heeft in Australië. Japan en de Philippijnen een cnauéte gehouden naar de Westerse filmhelden die de grootste populariteit genieten. In Austra lië en Japan ging b(j de dames Audrey Hepburn aan de kop; bij de heren Alan Ladd in Japan en Marion Brando in Australië. Verder kijken de Australiërs graag naar Deborah Kerr, June Allyson, Janet Leigh en Susan Hayward en naar de acteurs Alan Ladd. Alec Guinness, Dan ny Kaye en Humphrey Bogart. In Ja pan volgen Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe en Ava Gardner op Audrey Hepburn en Montgomery Clift, Gary Cooper, John Wayne en Gregory Peck op Alan Ladd. De Philippijnse filmliefhebbers hebben een zwak voor Jean Simmons en Jean Peters. De heer A. M. Spanel, een te Dover wonende Amerikaan, heeft per ad- tentie in de Europese edi tie van de New York Planeetje gevraagd nersblik had gemonsterd met een vriendelijke glim- en vervolgens haar keus lach naar de eigenaar van had laten vallen op een de zaak aan de arm van bontmantel van 85 pond. haar galant de winkel. „Mijn vriend koopt de jas voor mij", zo ver- Haarlok klaarde ze, „maar als ik Herald Tribune een plu- met hem kom, zegt u hem De 59-jarige Sisto Car- neetje, bewoonbaar en zo dan, dat de jas maar 40 letti uit Los Angeles heeft mogelijk uraniumvrij, ge- pond kost. Voor de rest een eis tot echtscheiding vraagd. Spanel's drijfveer zorg ik". ingesteld tegen zijn 67- bleek een citaat van gen. De eigenaar van de jarige echtgenote Maria, MacArthur, dat hij in de bontzaak begreep er niet nadat zij hem een haarlok advertentie opnam: „De veel van, maar stemde in gegeven had. het verzoek toe. Hij had namelijk be- Een half uurtje later ^waar tegen de ongebrui- kwam de brunette met keujke manier, waarop haar vriend opdagen, die d}? 9cschen,c hem gewerd: dadelijk 40 pond neertelde flJn9e'}fl en vermengd en het blijkbaar een reuze met 2yre 7>VPtabak. koopje vond. De jongeda- T me in kwesties gaf de ei- uipaard zoek genaar van de zaak een n betekenisvol knipoogje en (Florida) zei, dat zij in de namiddag Gf We n:een. terug zou komen om de mantel op te halen. Inderdaad kwam zij enige uren later de winkel binnenwandelenNu dagen, hoe de bontverkoop echter in gezelschap van kan worden opgevoerd een andere vriend. Zij op een voor alle betrok- Uet hem de jas zien en tracht'de "luipaard'te Tok ken partijen bevredigen- zei, dat deze slechts 45 ken door t de Wljze' P°nd kosttezetten. De mensen in de Deze nieuwste en veel- Ook deze vriend ivas omgeving zijn bang ge- belovende methode werd blij, dat hij er zo goed- worden en openbare ver- hem aan de hand gedaan koop afkwam. De 45 ont- makelijkheden hebben er door een zeer knappe brekende ponden werden onder te lijden. Sommige brunette, die zijn zaak prompt betaald, de bru- arbeiders in boomgaarden was binnengestapt, ver- nette hulde zich in haar gaan niet meer naar hun schillende jassen met ken- nieuwe bezit en verliet werk oorlog is een monster van Frankenstein geworden, dat beide partijen zal ver nietigen". Spanel bood verder in een tweede advertentie de „met bloed bevlekte" aar de te koop aan. Het zetsel van elk van de twee advertenties vul de een cirkel. Nieuwe methode Een bonthandelaar in Kaapstad vertelde dezer mij minder smart dan de ieugens, de laster en de onrechtvaardigheden, welke begaan worden jegens Uwe Heiligheid, de Heilige Stoel en de Kerk". Twee religieuzen uit Albanië zijn er in geslaagd een boodschap te zenden, waarin zij hun grote aanhankelijkheid jegens de Heilige Stoel betonen. Zij schrijven: „Onze enige vertroosting ligt in het lijden voor Christus en de zeker heid, beschermd te worden door de lief devolle en vaderlijke bezorgdheid van de Plaatsbekleder van Christus. Wij allen (priesters) hebben onmenselijke martelingen doorstaan... Heilige Vader, naar het schijnt zijn wij de laatste ge tuigen van deze gemartelde christen heid... Uit naam van al onze oversten en broeders kunnen wij U verzekeren, dat wij oereid zijn te lijden en te sterven voor de eer van God en voor de rechten en de zegepraal van de Kerk. Na uittreksels uit verscheidene brie ven gegeven te hebben, roept de „Civil ta Cattolica" in herinnering, dat in de communistische landen ongeveer twin tig bisschoppen in de gevangenis ge dood of gestorven zijn, terwijl nog der tig bisschoppen in gevangenissen ver toeven en twintig anderen geïnterneerd zijn. De overige bisschoppen, die zich nog op vrije voeten bevinden, worden voortdurend lastig gevallen en mishan deld om hen te beletten hun arbeid naar behoren te verrichten. Slechts heel wei nig, zo schrijft de „Civiltè. Cattolica", zou voldoende zijn om zich 'n dergelijke mishandeling te besparen, maar de bisschoppen weigeren zich van de Hei lige Stoel los te scheuren. Het Mandement vraagt geen isolement van de katholieken. Het Is geen documer» van een stervende Kerk. Het Is het Man dement van de doorbraak van het christen dom naar het openbare leven. Daarom be vat het een vermaning aan ons katholieken om de staatkundige eenheid te bewaren. Onze eigen katholieke partij hebben wij nodig om levensruimte te houden voor de bovennatuurlijke zending der Kerk en een katholieke eenheidspartij hebben wij van node om in ons land mede te werken aan een volwaardige katholieke sociale politiek. Deze woorden sprak prof. dr A. A. Ariëns, bondsadviseur van de Ned. R.K. Midden standsbond, Maandagavond te Enschede tij dens een druk bezocht appèl van de kring Twente van de Aartsdiocesane Kath. Mid denstandsbond. Eendrachtig besloten de aanwezigen aan het eind van prof. Ariëns' rede over het onderwerp: „Staat de katho lieke middenstand achter zijn bisschoppen?" een telegram te verzenden aan de aarts bisschop-coadjutor mgr dr B. J. Alfrink, waarin de katholieke middenstanders van Twente hun aanhankelijkheid aan het Episcopaat betuigden. Helaas wordt in sommige kringen, aldus prof. Ariëns, vooral van katholieke in tellectuelen, blijk gegeven van een gebrek aan inzicht in de zeggingsmacht en de herderlijke plicht van onze bisschoppen en een blijk van gemis aan innerlijke bereid heid om te volgen. Wij moeten ons losmaken van de beroe ring en de critiek rondom het Mandement en ons bezinnen op de kern van de inhoud van dit stuk, dat door de grote meerder heid van het katholieke volk met dank baarheid is begroet, omdat het velen heeft verlost uit de onzekerheid over de weg die door onze katholieke leken in de toe komst moet worden gevolgd. Tegenstromingen Na de oorlog bleven in ons land in katho lieke kring bepaalde stromingen doorwer ken, die tot uiting kwamen in een zekere reserve, soms zelfs in een onverholen cri tiek op de katholieeke politieke partij. Spreker noemde enkele van deze stromin gen. Daar is allereerst het personalisme als een eigentijdse reactie op de dictaturen. Op zichzelf een gelukkig verschijnsel, maar met schaduwzijden in zijn overdrijvingen. Ook in onze kring zijn er die zich afvragen of de katholieke sociale organisaties geen verouderde instellingen zijn. die de nieuwe mens in de nieuwe tijd nog wel kunnen boeien. Ook vraagt men zich af of de ka tholieke sociale organisaties nog wel de persoonlijkheid dienen en of ze deze niet eerder in verdrukking brengen. Men zegt dat ook het katholieke georganiseerde le ven. en dan bedoelt men de K.A.B., er aan meewerkt dat de gemeenschap al te zeer de verzorging van de mensen aan zich trekt, zodat de persoonlijke verantwoor delijkheid bij velen verzwakt is en de idee gaat leven dat de gemeenschap of de organisatie het wel opknapt. Men vreest ook van de katholieke sociale organisaties, en weer bedoelt men dan de K.A.B., te grote machtsvorming met name wanneer het gaat over massale groeperingen zoals by onze katholieke arbeiders. waardoor zwakkere, maar maatschappelijk waarde volle groepen onder de voet dreigen te worden gelopen Een tweede stroming die het vraagstuk van de eigen katholieke verbanden op roept is de oecumenische beweging. Ons krachtig georganiseerde katholieke leven, zo wordt gezegd, kan naar buiten de in druk wekken dat de Kerk een machtsinsti tuut is, een stevig op de aarde gegrondveste burcht, zoals onlangs werd geschreven. Moet het gesloten katholicisme, zo wordt ge zegd, met de eigen katholieke verbanden niet plaats maken voor een open katho licisme, dat doorbraak betekent van die eigen verbanden? In sommige kringen van katholieke leken wordt een zo ver gaande zelfverantwoordeiykheid opgeëist by hun optreden op wereldlijk terrein, dat som migen de bisschoppen iedere zeggenschap op sociaal en politiek terrein practisch wil len ontzeggen en ieder optreden door hen in deze zaken als een vals clericalisme wordt bestempeld. Zij achten de leiding van de bisschoppen op dit terrein in strijd met de volwassenheid van de katholieke leek. De bisschoppen hebben tenslotte gemeend als herders der Kerk een leidinggevend woord te moeten spreken. Daarmede heb ben de bisschoppen vooreerst het werk van de katholieke sociale actie bevestigd. Zij achten juist nu de katholieke sociale or ganisaties by'zonder nodig en zy sporen ons aan deze niet te laten verzwakken op een tijdstip waarop zy hoop geven tot volle vruchtbaarheid te komen. Tot de motieven om onze eigen katho lieke organisaties te behouden en tot bloei te brengen behoort zonder twijfel de be scherming. Wanneer wij onze katholieke arbeidersbeweging zouden doorbreken en onze arbeiders zouden gaan uitstromen in de socialistische arbeiderswereld van N.V.V. en P. v. d. A., meent gij dan. aldus spreker, dat zij de christelijke gedachten zouden brengen en de socialistische ge dachten wereld zouden kunnen kerstenen? Het zou de doorbraak van het socialisme betekenen. En anderzijds, wanneer wij onze katholieke ondernemersorganisaties zouden oplossen en onze katholieke onder nemers zouden doen toetreden tot de neu trale, zeg liberale vakverenigingen, meent gij dan, aldu9 spreker, dat zij daar de christelijke opvattingen zullen brengen en de liberale ondernemerswereld voor de christelijke gedachte zullen winnen? De doorbraak van onze katholieke onderne mersorganisaties zou de doorbraak van het liberalisme kunnen betekenen, aldus prof. Ariëns. Na deze toespraak hield het Tweede- Kamerlid mr dr N. van den Heuvel een rede over het middenstandsbeleid, waarin hij enige critiek liet horen op de Midden standsnota. De analyse van het midden standsbedrijfsleven daarin bevat z.i. ern stige lacunes: voorts geeft zij een onvol doend totaalbeeld van de economische si tuatie van de middenstand, en ontbreekt een prognose. Tenslotte beschouwt de nota de problemen van eenzijdig economische zijde. Advertentie Onmiddellijke verlich ting en spoedige gene zing door betten met het snelwerkende, ontsmet tende huidgeneesmiddel luipaard van een circus1 zoek. Het dier is op het circusterren teruggekeerd, doch weer verdwenen. De circusdirecteur verklaart r dat het dier ongevaarlijk is en het voor menze op een lopen zet. Men De in Italië geboren Britse atoomgeleerde prof. Bruno Pontecorvo, die vier jum geleden naar Rusland uitweek, heeft Vrijdag geheel onverwacht een persconferentie gehouden voor ongeveer 75 Westerse en Russische journalis ten in de Russische Academie van Wetenschappen te Moskou. De geleerde droeg een grijs costuum naar Russische snit, een blauw overhemd en een rede das en droeg op de rever van zijn jas het rode lint en de medaille van de Stalin-orde, die hij, samen met een jonge Russische collega, begin 1954 kreeg voor zijn verdiensten op het gebied van het mesonen-onderzoek. Deze telefoto geeft een beeld van de persconferentie: geheel links Pontecorvo- op de voorgrond de correspondent van het Romeinse dagblad „L'Unita"; geheel rechts de vrouwelijke tolk De atoomspionnen hebben de vei ligheid van het Westen in dub bel opzicht schade berokkend. Op de eerste plaats hebben zij de achter stand van de Sovjet-Unie op het gebied van de kernenergie verkleind. De ge heimen die door deze verraders wer den overgebracht, hebben de Russen geholpen atoomwapens te vervaardi gen. Zonder inlichtingen uit het Wes ten zouden de Sovjets ook wel atoom wapens uitgevonden hebben, maar zij zouden er langer over hebben gedaan. Op de tweede plaats hebben de in Engeland opererende atoomspionnen indirect bewerkt dat de Amerikaan se atoomgeleerden hun Britse colle ga's geen essentiële gegevens mochten verstrekken, die van militair belang konden zijn. Vooral toen enige jaren geleden het verraad bekend werd van dr Klaus Fuchs, die in Harwell had ge werkt, maakte men zich in de Verenig de Staten grote zorgen over de veilig heid van het geheime onderzoek in Groot-Brittannië. De Amerikanen durf den er niet op te rekenen, dat de Brit se autoriteiten in de toekomst atoom- spionnage zouden kunnen voorkomen. De leden van het Amerikaanse Congres wilden het geven van inlichtingen aan Engeland betreffende de A- en de H- bom niet toestaan. Het gevolg is ge weest, dat de twee grote bondgenoten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan al die tijd volkomen onafhan kelijk van elkaar aan de ontwikkeling van de nieuwe wapens hebben gear beid. In de Verenigde Staten was men verder dan in Engeland, maar toch hadden de Britten op dit terrein ook be langrijke vorderingen gemaakt. In Ame rikaanse en in Britse instituten werk ten tegelijkertijd eminente geleerden aan soortgelijke problemen, zonder dat zij hun resultaten konden uitwisselen. Een hoogst ongelukkige situatie, die op ieder ander wetenschappelijk gebied ondenkbaar zou zijn. Het zou de kracht van de Westerse defensie waarschijn lijk aanzienlijk ten goede zijn gekomen als de Anglo-Amerikaanse experimen ten inzake de kernenergie gecoördi neerd hadden kunnen zijn. De Britten sturen nu een van hun grootste atoomexperts, Sir William Pen ney, naar de Verenigde Staten om er op het hoogste niveau besprekingen te voeren over mogelijke toekomstige sa menwerking tussen de twee enige Wes terse mogendheden, die atoomwapens kunnen vervaardigen. Ditis voor de Russen onder meer een aanleiding ge weest om het bestaande Amerikaanse wantrouwen tegen de „waterdichtheid" van het Britse geheime atoomonderzoek opnieuw te doen oplaaien. De Russen hebben immers de vorige week tot twee keer toe een atoomgeleerde ten tonele gevoerd die vier en een half jaar geleden van Engeland naar de Sovjet unie uitweek. Het was prof. Bruno Pontecorvo, die in Harwell met dr Klaus Fuchs had samengewerkt. De Sovjet-autoriteiten stellen alles in het werk om de eenheid van het Wes ten te ondermijnen; terwijl zij vooral een wig zouden willen drijven tussen Engeland en Amerika. De propaganda van het Kremlin is herhaaldelijk op dit doel gericht. In het kader van deze actie paste ook de persconferentie, die prof. Pontecorvo jongstleden Vrijdag in de Russische hoofdstad hield. De voor malige Britse staatsburger, die intus sen Rus geworden is, had bij deze ge legenheid de brutaliteit de Britse atoomgeleerden die hij in 1950 ver raden had te prijzen voor hun we tenschappelijk werk. (Hij noemde de directeur van Harwell, Sir John Cock- croft, zelfs met name). Het leek be denkelijk veel op een poging zijn vroe gere collega's aan de andere zijde van 'het IJzeren Gordijn te compromitteren vooral in de ogen van het Ameri kaanse publiek. Overigens had Pontecorvo reeds tn het begin van de vorige week. zowel in de Pravda als in de Izvestia, een artikel gepubliceerd, waarin hij ver klaarde, dat in Rusland vooral geëx perimenteerd werd op het gebied van het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Pontecorvo heeft waar schijnlijk speciaal het Engelse volk wil len imponeren. Toen enkele dagen ge leden het Lagerhuis over de productie van de H-bom debatteerde, bleek een Labour-groep, onder leiding van Be- van, zich tegen het betreffende rege ringsbesluit te verzetten. Dat verzet wensen de Russen uiteraard slechts aan te wakkeren. Het anti-Amerikanisme van de socialistische rebellen in Groot- Brittannië zou op den duur de geza menlijke defensie-inspanning van Rus lands twee machtigste tegenstanders kunnen verzwakken. Toen Pontecorvo op zijn persconfe rentie beweerde, dat het Russische volk slechts vrede wilde, heeft men dit in het Westen graag van hem aangeno men. Maar het gaat om de bedoelingen van de lieden, die dit volk tyranniseren. En zolang deze personages hun vrede lievendheid niet overtuigend hebben bewezen, zal het Westen de construc tie van A- en H-bommen helaas niet kunnen staken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7