Poujade en de Saar bezorgen Parijs hoofdbrekens 1 Valencia" geeft Wilkes officieel toestemming ■Nieuw Kroonlid Adenauer sal succes in Bondsdag wellicht duur moeten betalen in Franse Senaat Ir. STAF: Geen gevaar voor natuurschoon op Wadden Volgend seizoen ook tweede klassen betaald voetbal? «f Wolf? Regering Faure gaat eerste moeilijke week tegemoet Boschplaat blijft gespaard Aieuwe verhoren in zaak-Dominici „NA TO "voorZuid en Midden-Afrika Alarmtoestand langs grens van Ulster Cycloon teistert Australië Publiek moet één millioen meer opbrengen dan voorheen 42 eerste klassers melden zich Geen verlenging league-seizoen Landgenoot erg ve j rheugd Mens Om de Hauser- beker NEDERLAND-DENEMARKEN Winterhanden DINSDAG 8 MAART 1955 PAGINA 9 Diepgaande menings verschillen tussen Bonn en Parijs Zuid-Afrika stelt voor: Een dode, twee gewonden bij schietpartijen Geen slachtoffers, maar zeer veel oogstschade Katholieke leraren leven mee met Belgische collegae RH» ll&l m Betaald voetbal Voorts 27 clubs uit tweede klasse en lager voetbal Tennistournooi te Biak Coppi moet f78.000 betalen Voetbalprogramma voor Zaterdag Oefenwedstrijd tegen Chelsea? door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Vele nummers zeer sterk bezet Belgische hockey B-ploeg samengesteld genéést ■anna Prof. dr. Th. Thurlings Parijs, hedenmorgen (Van onze Parijse correspondent) De regering Edgar Faure gaat haar eerste echte openbare en dus moeilijke werkweek tegemoet. Gisteravond is in een kabinetzitting de tactiek van de re gering uitgestippeld. Het programma ziet er overladen uit. De kleine scher mutseling, die de heer Pflimlin, minis ter van Financiën, met de commissie van Financiën vorige week gehad heeft over de lonen van de ambtenaren, is een bewijs hoezeer de sociale spanning groeit. Het herhaalde contact van de regering met leidende figuren uit de vakbeweging over de te voeren loon politiek is een ander bewijs, terwijl de commentaren van deze laatsten op de besprekingen met de regering niets aan ontevreden duidelijkheid overlaten. Daarnaast maakt de boerenbevolking het de regering minstens even las tig de manifestaties te Rijssel enige weken geleden gehouden waren van een onverwachte heftigheid en ten slotte is er nog de derde man, zoals men hem thans noemt naast Mendès en Faure, de belastinghervormer en -wei geraar Poujade. Het succes van diens anti-belasting campagne vliegt over het land. Er zijn nog maar weinig departementen waar de Unie tot Verdediging van kooplieden en kleine zelfstandigen, de UDCA, in acht maanden tijds niet hecht georga niseerd is. De grote vraag die de poli tici bezighoudt is niet: waar komen ineens die minstens 400.000 leden van daan die duizend francs contributie per jaar betalen, maar zal Poujade, die een hechte kettingorganisatie over het Franse land in het leven geroepen heeft, niet bezwijken voor de verleiding van de politiek? Zal hij geen druk gaan uitoefenen met zijn organisatie op de aanstaande kantonnale en senatoriale verkiezingen? De minister van Binnenlandse Za ken is ongerust geworden. Hij heeft zijn superprefecten naar Parijs ont boden. De minister van Financiën heeft tegelijkertijd de vertegenwoordi gers van de officiële organisaties van kleinhandel en kleine zelfstandigen ontboden, maar geen Poujadisten, en maakt ijlings belastinghervormingen klaar, die de eerste druk wat moeten verlichten. Te midden van al deze onrust staat de rustige figuur van Pinay, die als minister van Buitenlandse Zaken geen nieuwe conflicten met Duitsland wil over de Saarkwestie. Maar ook daar stormen de gebeurtenissen sneller voor waarts dan de goede intenties van de minister. Het succes dat Adenauer in de Bonds dag behaald heeft vorige week zal hij wellicht duur moeten betalen m de Franse Senaat. De methode Mendès geen dikke verdragen, maar slechts enkele duidelijke artikelen blijkt nu al spaak te lopen. Het artikel VI namelijk van de op 23 October 1954 tussen Duitsland en Frankrijk gesloten Saarovereen- komst wordt in Duitsland anders be grepen dan in Frankrijk. Artikel VI zegt „Politieke partijen, organisaties, dag bladen en openbare bijeenkomsten zijn niet aan goedkeuring onderworpen. Als het statuut door middel van een refe rendum is goedgekeurd kan het niet meer in geding gebracht worden tot aan het afsluiten van een vredesver drag. Elke inmenging van buiten af, die beoogt in te werken op de openbare mening in Saarland, in het bijzonder in de vorm van subsidie aan politieke partijen, aan organisaties of aan de pers, zal verboden zijn". In Bonn is tijdens de debatten van de vorige week een motie aangenomen, die overigens weinig juridische waarde heeft in het Franse parlement wor den dit soort moties aan de lopende band geproduceerd en vergeten waarin het heet, dat volgens dit art. VI „onbelemmerde politieke vrijheid wordt ingevoerd en gehandhaafd na het plebisciet". In Parijs verstaat men evenwel: elke politieke propaganda, die verandering van het statuut beoogt, is ongeoorloofd. Het verschil in opvatting is fundamenteel Een tweede diepgaand meningsver schil tussen Parijs en Bonn loopt over de vraag of de Amerikaans-Engelse garanties ten opzichte van de Franse opvatting, die bekrachtiging voorstelt inzake de blijvende autonomie van de Saar tijdens het vredesverdrag, sinds 1947 gegeven, na het aanvaarden van de Saarovereenkomst als vervallen of nog altijd als geldend beschouwd moe ten worden. Adenauer heeft laten door schemeren „vervallen". Parijs is van mening geen aanleiding te hebben om te veronderstellen, dat hun oude bond genoten hun woord niet gestand zouden doen. Om deze meningsverschillen waarvan Robert Schuman met de- dezelfde goede gezindheid als minis ter Pinay dezer dagen gezegd heeft dat het geen interpretatiegeschillen zijn, maar verschillen in bijgedach ten flink aan te dikken, heeft de zwager van generaal de Gaulle, de heer Vendroux, in de Kamer een verzoek ingediend tot interpellatie van de regering, waarbij deze tevens wordt uitgenodigd alles te doen om De minister van Oorlog en van Ma rine heeft op vragen van het C.P.N.-lid van de Tweede Kamer de heer Haken over het eventueel gebruik van enkele Waddeneilanden voor militaire doelein den geantwoord dat hij niet voornemens is enig plan door te voeren, dat een ern stige belemmering zal vormen voor de duizenden vacantiegangers op de Wad deneilanden. Hij heeft geen maatregel in overweging welke tot gevolg zal hebben, dat het aantal vacantiegangers, die hun vacantie op de Waddeneilanden plegen door te brengen, aanzienlijk zal afnemen tot materiële schade van de genen, die in het toerisme en het vreem delingenverkeer hun bestaan vinden. Geen grote gebieden, die voor het be houd van het natuurschoon van uitzon derlijk belang zijn, dreigen verloren te gaan, zo zegt de minister. Hij is voornemens vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur en van de betrokken economische, recreatie- en natuurschoonbelangen te raadplegen en waarnemingen ter plaatse te doen. om ter beperking van het gebruik van de in ons land zo schaarse terreinen oefeningen van de luchtmacht in het schieten, bommen- en raketwerpen en van de tanks der landmacht in het vu ren op bewegende doelen, zoveel mo gelijk boven water te doen geschieden. Hiertoe is echter toch nog een minimum aan vaste grond voor opstelling der doelen, respectievelijk der tanks ver eist. Op de Vliehors op Vlieland is een doelterrein in gebruik. Thans wordt overleg gepleegd om dit terrein tevens dienstbaar te maken als opstellingsplaats voor enige tanks, waarvan het gebruik zeer wel op tijden buiten het toeristen- seizoen kan worden gesteld. Voorts is overleg gaande omtrent het inrichten van nog een doelterrein voor de luchtmacht. Hiervoor is ech ter geen grote oppervlakte en ook geen begroeide of als natuurschoon waardevolle grond nodig. Gedacht wordt aan de Noordvaarder bij Ter schelling. Het overjeg heeft er bereids toe geleid dat de Boschplaat op Ter schelling buiten beschouwing wordt gelaten. De minister is nog in beraad om trent de verwerving van een oefen gelegenheid onder Budel, groot onge- Drie familieleden van de 78-jarige boer Gaston Dominici, die ter dood ver oordeeld is wegens moord op de Engels man Sir Jack Drummond en diens vrouw en dochtertje, zullen vandaag la ter op de dag nog eens over deze af faire verhoord worden. De 18-jarige Ro ger Perrin, Gastons kleinzoon, zal ver hoord worden door de rechter van in structie Pierre Carrias in Digne, en Gastons zoon en schoondochter Gusta- ve en Yvette moeten een verklaring af leggen tegenover rechter Jacques Ba- tigne in Marseille. In December was een nieuw onderzoek gelast naar me deplichtigheid aan de misdaad, nadat Gaston in zijn cel sensationele onthul lingen zou hebben gedaan aan zjjn ad vocaten. (UP) veer 1000 ha., ten dienste van herha lingsoefeningen. Dit terrein zal in ieder geval voor recreatieve doeleinden open gesteld blijven. De in gebruik zijnde oefenterreinen zijn onvoldoende voor een doelmatige oefening. Desalniettemin aanvaardt de minister, dat belangrijke uitbreiding niet kan plaats vinden zonder dat aan de voornaamste doelstelling van de mili taire inspanning te weten het licha melijke en geestelijke welbevinden van ons volk op het eigen grondgebied tekort wordt gedaan. Hij zoekt de op lossing van zijn problemen dan ook in Nato-verband. Hij kan hierin slechts slagen, wanneer hij kan wijzen op de wezenlijke offers die ons land in deze brengt. De Zuid-Afrikaanse minister van De fensie F. C. F,rasmus heeft voorgesteld een „Nato"-organisatie op te richten ten Zuiden va,n de Sahara ten einde, wat hij noemde, een ernstig lek in het anti-communistische verdedigingsnet, te overbruggen. Hij stelde voor, dat Enge land en de V.S. bij de defensieplannen dienden te worden betrokken. (UP). vóór de op 22 Maart geplande ratifi catiedebatten in de Senaat een ver klaring los te krijgen van Amerika en Engeland, waarbij Duitsland in het ongelijk gesteld wordt. Dit is de eerste aanval van de Senaat op de ratifica tie van de accoorden van Parijs. Reeds heeft de Duitse vertegenwoor diger in Parijs op last van zijn rege ring een demarge ondernomen op de Quai d'Orsay. Het zal wel niet de laat ste diplomatieke geste zijn in het Europa van de West-Europese Unie, waarin het Saarprobleem dreigt te stranden op de verlaten oevers van het Verenigd Europa. De politie van Ulster (Nooril-Ier- lancl) heeft een volledige censuur inge steld op nieuws over politiemaatrege len langs de grens met de Ierse repu bliek, naar aanleiding van schietpartij en in het afgelopen weekeinde waarbij binnen 24 uur een man werd gedood en twee personen werden gewond. De politie weigerde inlichtingen te ver strekken. Het is niet zeker of de alarm toestand langs de 300 kilometer lange grens zal worden opgeheven. Leden van de speciale politie pa trouilleerden in de afgelopen dagen in groten getale langs de grens. Van de zjjde der politie weigert men me de te delen of deze grote activiteit slechts bedoeld is als een soort proef- mobilisatie of het gevolg is van de verwachting, dat de IRA, het Ierse republikeinse leger, nieuwe grens- overvallen beraamt. Intussen heeft de minister van Bin nenlandse Zaken van Ulster, George B. Hanna, een onderhoud gehad met de plaatsvervangende premier, Brian Ma- giness, over de situatie. De regering zou volgens welingelichte kringen de in cidenten als „zeer ernstig" beschouwen. Men zou het plan hebben opgevat alle patrouilles van de speciale politie on der leiding te plaatsen van een officier van de Noord-Ierse politie. De inciden ten zullen in het kabinet besproken wor den hoewel geen definitieve stappen verwacht worden voordat premier Lord Brookeborough uit Australië is terugge keerd. (Reuter-UP) Volgens vandaag in Sydney binnen gekomen berichten heeft de wervel storm die op weg was uit het zuidelijke deel van de Stille Oceaan en waarin windkrachten waren gemeten van 160 kilometer per uur, de kust van Queens land getroffen tussen MacKay en Rock- hampton en in steden en dorpen grote verwoestingen aangericht. Er werden geen slachtoffers gemeld. Volgens een bericht uit Sarina waren 100.000 acres suikerriet ter waarde van 400.000 Australische ponden vertoren gegaan. In het gehele door de cycloon bezochte gebied waren de verbindingen ontwricht. Volgens de laatst-ontvangen berichten bevond de wervelstorm zich op 150 kilometer ten Zuid-Westen van MacKay en bewoog hij zich in Westelij ke richting. Niet verwacht wordt dat de wervelstorm koers zal zetten naar het door hevige overstromingen geteisterde Nieuw-Zuid-Wales. Volgens de „Sydney Daily Telegraph" zijn 20 steden tussen MacKay en Rock- hampton ernstig beschadigd door de storm. De kust werd bereikt op onge veer 50 kilometer ten Zuiden van Mac Kay. De „Telegraph" noemde het een der zwaarste wervelstormen uit de ge schiedenis. (UP). De katholieke leraren van „Sint Bona- ventura" hebben naar hun Belgische collegae van de verenigingen C.V.M.N.O. en C.U.R.O. een telegram gezonden, waarin zij hun medeleven en warme sympathie uitspreken met het streven om het christelijk onderwijs in België in stand te houden en te verdedigen tegen de aanvallen, die er de laatste tijd op gericht worden. y-'m 1 V Tegen de achtergrond van een enorme buste van Admiraal Jarvis, Graaf van St Vincent, en een grote mast, „bemand" door zestig jongens, repete ren enige leerlingen van het St Vincent-marine-opleidingscentrum in het Engelse plaatsje Gosport de traditionele taptoe, welke zal worden uitge voerd op 30 en 31 Maart a.s. Meer dan 250 jongens van marine-opleidings centra in geheel Engeland zullen aan de plechtigheden deelnemen, gade geslagen door personeel van de Britse vloot, burgerlijke autoriteiten en ongeveer 3.000 schoolkinderen. Opgetreden zal worden in gewone moderne kledij en in de uniformen zoals die in de 18e eeuw werden gedragen. Men neemt aan dat het ditmaal de eerste keer wordt, dat het traditionele cos- tuum wordt gedragen. Officiersvrouwen van het opleidingscentrum verzor gen de costuums. In de reeks voorlichtingsbijeenkom sten, welke de commissie voor het ama. teurvoetbal van de KNVB organiseert, is te Arnhem met de Oostelijke twee de, derde en vierde klassers en de af delingen Arnhem, Nijmegen en Gelder land van de KNVB de huidige situatie in de KNV3 onder de loupe genomen. Ir. H. F. Hopster, de voorzitter van de KNVB, wees er op, dat de reorganisa tieplannen in grote lijnen neerkomen op het gescheiden houden van het betaalde en het amateur-voetbal. Er zou tenmin ste een waarborgsom van f 100.000 per ciub nodig zijn voor het betaalde voet bal om het hoofd boven water te kun nen houden. Om een hoofdklasse en drie eerste klassen intact te houden moet het voetbalpubliek ten minste f 1.000.000 méér opbrengen dan voorheen het ge val was. De bondsvoorzitter was er Tot 3 Maart hebben de navolgende ver enigingen toelating verzocht tot betaald voetbal: Eerste klasse: BVC „Alkmaar", Alkmaar, DFC, Dordrecht; Elinkwijk, Utrecht; Em ma, Dordrecht; Enschedese Boys, Ensche dé; GVAV, Groningen; HVC, Amersfoort; NEC, Nijmegen; NOAD, Tilburg; RBC, Roo sendaal; Veendam, Veendam; Sportclub "VVV '03, Venlo; Xerxes, Rotterdam; Zwol- sche Boys, Zwolle. Tweede klasse en lager: Almania. Broek - sittard; Baronie, Breda; DCL, Rotterdam; Helmond, Helmond; Hilversum, Hilversum; KFC, Koog a. d. Zaan; Kimbria, Maastricht; PEC, Zwolle; Sittardia, Sittard; TSC, Oos terhout; Tubantia, Hengelo (O), Velocitas, Groningen. Tot 3 Maart zijn 42 aanvragen gedaan door eerste klassers en 27 door tweede klassers en lager, totaal 69. In weerwil van de onderbrekingen van het league-program als gevolg van ongunstige weersomstandigheden hebbeu de league-clubs besloten niet te streven naar een verlenging van het seizoen, dat op 7 Mei eindigt. Zij vertrouwen dat de uitgestelde wedstrijden tijdig ge speeld zullen kunnen worden. In hun Maandag gehouden bijeenkomst hebben de vertegenwoordigers van de clubs ook nog gesproken over de kwes tie van de T.V.-uitzending vqn league wedstrijden. Voor het ogenblik zijn der gelijke uitzendingen niet toegestaan, maar het is niet onmogelijk dat de clubs hun standpunt zullen wijzigen. Drewry, president van de Football League, zei na afloop van de vergade ring dat voorstellen waren binnengeko men van de BBC en van de nieuwe on afhankelijke T.V.-instantie. Hij zei dat de meningen van de clubs op dit punt verdeeld waren: waarschijnlijk zal een voorstel dienaangaande geplaatst wor den op de agenda voor de jaarvergade ring van de league welke in de loop van de zomer zal worden gehouden. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Nieuw-Guinea zal met Pasen in Biak een interstedelijk tennistournooi worden georganiseerd. De ontmoeting, waarvoor uitnodigingen zijn verstuurd naar de ten nisverenigingen in Sorong, Biak en Hol- landia, vindt plaats onder auspiciën van de tennisbond Biak. De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea heeft voor het winnende stads- team een wisselbeker met bijbehorende krans uitgeloofd. De rechtbank te Genua heeft beslist dat Fausto Coppi een bedrag van bijna dertien millioen lire (ongeveer 78.000) moet betalen aan Mario Bonomi die ge durende tal van jaren de eigendommen van de renner heeft beheerd. Coppi had Bonomi ontslagen zonder hem het hono rarium uit te betalen waarop hij recht had. eerste klasse A: VeendamNAC, Zwolse BoysExcel sior Leeuwarden—Go Ahead, DOSLonga. B' WageningenBrabantia, DWSSparta. C.: EBOH—NOAD, Hermes-DVS—Alk maar, VitesseEnschedese Boys, GVAV BD"WVSV-Be Quick, BVV-AGOVV. Het derde Amsterdamse universitaire schaaktournooi is gewonnen door prof. W F Wertheim, die in de hoofdgroep twee punten behaalde vóór dr T. J. Ba- rendregt, Van der Wolk, elk anderhalf en C. Orbaan één. Wilkes heeft officieel toestemming gekregen om Zondag voor het Neder lands Elftal uit te komen in de wed strijd tegen Denemarken. Nadat de se cretaris van zijn club, „Valencia", het hiertoe strekkend verzoek van de KNVB had ontvangen en reeds een instem mend antwoord had gegeven, heeft het bestuur van Valencia zich ook nog eens onderling over deze zaak beraden. Er werd geen enkel bezwaar geopperd. „Integendeel", zo werd verklaard, „het bestuur van Valencia prijst zich geluk kig, dat het Wilkes in staat kan stel len voor de nationale ploeg van zijn vaderland uit te komen en dat het in dit geval zijn medewerking aan de KNVB heeft kunnen verlenen." Wilkes is buitengewoon verheugd over het feit, dat de keuzecommissie hem als aanvalsleider heeft gekozen. „Ik stel er een bijzondere eer in, dat men mij heeft uitgenodigd, de kleuren van mijn land mede te helpen verdedi gen", zei hij, toen hem naar zijn opi nie werd gevraagd, nadat de toestem ming van het bestuur van Valencia of ficieel was afgekomen. Wilkes, die op het ogenblik weer in uitstekende con ditie verkeert, heeft tegenover de lei ders van zijn club zijn erkentelijkheid betuigd voor hun medewerking. Naar aanleiding van de berichten vol. gens weike hij zou overgaan naar een andere buitenlandse club, verklaarde Wilkes, dat hem geen enkel aanbod was gedaan. Hij wenste ook niet anders dan Het voorlopig Nederlands elftal zal op 11 Mei een oefenwedstrijd spelen te gen een nog nader aan te wijzen tegen partij. Onderhandelingen voor een der gelijke ontmoeting zijn met de Londense eerste divisieclub Chelsea geopend, maar nog niet definitief afgesloten. Deze oe fenwedstrijd is op het programma ge plaatst in verband met de ontmoeting tegen Zwitserland, welke op 19 Mei (Hemelvaartsdag) te Rotterdam is vast gesteld. i) INLEIDING De man van L en e St o jk e is in 1936 gevangen genomen en we gens zijn anti-nazistische gezind heid in een concentratiekamp op gesloten. Nooit heeft iemand meer iets van hem gehoord. De vrouw moet zich schuil houden en vindt een toevluchtsoord bij een poppen- snijder in een klein Silezisch dorp (in het uiterste Oosten van Duits land dus). Daar brengt zij in bal langschap haar zoon Er lof ter wereld. De dorpelingen zijn allerliefst voor moeder en kind. Als om strijd willen zij het kind adopteren. Maar de moeder houdt het liever bij zich. Erlof groeit op tot een merk- loaardige jongen. Iedereen is ver baasd over hem, omdat hij door gevoeligheid en wijsheid ver voor uit is op zijn leeftijdgenoten. Hij lijdt onder het leven. En eens de oorlog is dan al lang afgelopen en moeder en kind voorzien in hun onderhoud door het beheer over een jeugdherberg wil hij er een eind aan maken door zich te laten dood vriezen. Maar hij komt door dat dieptepunt heen; hij komt thuis en zegt het dan zoveel betekenende: „Ik ben er weer, moeder." De wonderlijkste eigenschap in de jongen wordt de lust tot bou wen en construeren. Een inwendige reactie op de afbraak, die hij van zijn vroegste jeugd af om zich heen gezien heeft? In het hierna volgend verhaal vertelt de schrijfster, mevrouw A. Rutgers van der LoeffBasenau, op meesterlijke wijze van de we derwaardigheden, die moeder en kind hebben meegemaakt, o.a. on der de bezetting van Russen en Polen. Het verhaal begint op het ogenblik dat de Russen opdringen naar het Silezische dorp, waar de beide ontheemden onderdak heb ben gevonden. Een militaire dok ter spoort Lene Stojke ernstig aan te vluchten. Maar zij weigert, zij wil blijven en hoopt dat alles mee zal vallen. I. „Het is jullie laatste kans". „Het kan zijn". „Waarom wil je niet?" De oude man keek haar dringend aan door zijn dikke brilleglazen. De vrouw staarde aan hem voorbij, langs het wit-gekalkte lazaret, langs de kleine gele, rose en helblauwe huizen van de brede dorpsstraat naar de blauwige bergtoppen hoog boven het stem te gillen, met nog nauwelijks de wijde dal. De hoogste toppen lagen in baard in de keel. een grijze nevel, waar de zon een gou- „Een gewonde soldaat van vijftien den licht in toverde. jaar", zei de dokter bitter en hij streek „Daar ligt nog sneeuw", zei ze. met een onbewust gebaar beide handen ,',Daar hebben we het niet over," zei langs zijn uniform als om iets af te de oude dokter. vegen. Door de stilte van de vroege morgen Het raam ging met een klap dicht, kraakte opeens weer donderend het ge- maar het beangste gillen van de jon- schut Het werd beantwoord van de gen bleef hoorbaar. Hij schreeuwde andere kant. met een aanhoudendheid koppiger dan Daar hebben we het niet over", zei die van het geschut daarginds in de en" hij keek van haar naar de kleine, bergen, want de kanonnen blaften als stille jongen, die zij aan de hand hield, razende honden die toch zo nu en dan De ogen van de jongen waren veel even op adem moeten komen, te groot in zijn smal, teer gezicht en De ogen van de kleine jongen, die ze straalden een zo eigenaardig licht daar tegenover de oude dokter aan de uit, dat volwassenen vaak even de adem hand van zijn moeder stond, keken inhielden wanneer de jongen hen aan- groot en strak. Maar ze zijn immers keek. „Je moet hèm in veiligheid bren- altijd zo onmenselijk groot, dacht de gen", zei hij kortaf. oude man, en dat vreemde licht dat er Het geschut donderde voort. In de uitstraalt komt natuurlijk alleen door heldere, lichte straat werden ramen die barnsteenkleurige vlekjes in zjjn en houten luiken gesloten, zoals ze deze irissen. HU is misschien niet zó merk- weken telkens gesloten waren geweest, waardig en ik kan mijn aanbod ook De enkele uren van rust op deze zon- aan een andere moeder met een andere nige lentemorgen hadden menigeen be- jongen doen. HU keek de moeder aan. drogen. Men had in zo lang geen stilte Zij had ogen even blauw als de genti- gehoord, men had de ramen geopend anen die 's zomers op de berghellingen en de gordUntjes in de voorjaarswind bloeien en zq keek nog steeds naar de laten wapperen en gedacht: misschien toppen van de bergen, daar hoog in de ontkomen we aan wat we zo vrezen, verte. misschien is het wapenstilstand voor- „Ik heb geen tijd om lang naar dat dat ze hier zijn, misschien komen de concert te luisteren", zei hij kortaf, „en Amerikanen uit het Zuiden eerder dan op een tweede pauze zullen we wel niet de Russen uit het Oosten en Noorden, getracteerd worden". Misschien, misschien gebeuren er niet „Toch zal het schieten ophouden en zulke vreselijke dingen als we geloven, de bergen zullen blijven", zei zij met misschien is onze angst overbodig... ver-starende ogen. „We zijn al zo dik- Maar de kanonnen donderden en het wqls opgejaagd, dokter. De jongen heeft geluid werd weerkaatst door de berg- zo veel gezworven, hier heeft hij einde- wanden, het leek wel van alle kanten lijk een plek gevonden waar hij ge- te komen. Misschien kwam het ook van worteld is. En angst is altUd een slech- alle kanten. te drUfveer". Ook van het lazaret werden de ra- „Zwaluwen, tójk moeder, zwaluwen!" men gesloten. Daarbinnen, achter het (Wordt vervolgd) laatste open raam begon een jongens zijn contract met Valencia te verlen gen, wanneer er tenminste geen maat regelen zouden worden genomen, waar door hij als buitenlander niet meer in deze Spaanse club zou kunnen blijven. „Wanneer de reglementen onverhoopt tcch in deze zin zouden worden gewij zigd," zo vervolgde Wilkes, dan zou ik er de voorkeur aan geven naar Neder land terug te keren, in de hoop, met een club in het eigen land een verbin tenis te kunnen aangaan. Voor het ogenblik heb ik het hier echter best naar mijn zin en zal ik voor Valen cia blijven spelen, zo lang ik daartoe de vergunning behoud." Advertentie niet van overtuigd dat de recettes van wedstrijden direct met tienduizenden guldens zullen gaan toenemen. Hieruit kunnen de tweede, derde en vierde klas sers wel concluderen, dat het niet zo eenvoudig is, tot betaald voetbal over te gaan. Over de toekomstige competitie- indeling zei ir. Hopster, dat er het volgend seizoen twee hoofdklassen zullen komen van achttien clubs, en twee eerste klassen van zestien clubs. Daarnaast zouden dan betaal de reserve-hoofdklassen en eer ste klassen amateurs, alsmede twee de klassen betaald voetbal komen. Tijdens de discussie kwamen tal van vragen uit de vergadering naar voren, waaruit bleek dat velen nog met tal van problemen ten aanzien van deze materie worstelen. De heer Schonen berg van „Eendracht" verklaarde zich een voorstander van „gemengd" voet bal in de tweede klasse, teneinde een financiële basis te vormen voor het later overgaan naar betaald voetbal. De transfersom zou ten goede moeten ko men aan de clubs. Een geheel ander standpunt nam de heer Rozeboom van Ezinga in. Deze wenste strenge schei ding van betalende en met-betalende clubs. De heer Pik van VDZ voelde zich te leurgesteld door het feit, dat alleen de verenigingen, welke gedupeerd werden door de vormalige NBVB, een beroep kunnen doen op het KNVB-steunfonds. Zaterdag 12 Maart worden in het Sport- fondsenbad Oost te Amsterdam de jaar lijkse wedstrijden om de J. P. Hauser- beker gehouden door de „Dolfijn danks het stellen van vrij scherpe limiet- tijden is een record-aantal inschrijvingen binnengekomen. Niet minder dan twee en dertig verenigingen zullen op deze wed strijden vertegenwoordigd zijn. Bij de dames was voor de 400 meter vrije slag een limiettijd gesteld van 6 min. 15 sec., maar de animo voor dit nummer is zó groot, dat de Dolfijn 28 inschrijvin gen kreeg. In de laatste serie starten naast Mary Kok de Amsterdamse Bia Vonk (HDZ), Lenie de Nijs (Robben), Tinl Tenkink (D.A.W.) en Tine van Brenk (Robben). De 200 meter schoolslag dames is minder sterk bezet met Ria Kroon (Robben) en Ada de Haan (Gooi). Bij de heren, die om de Hauserbeker strijden, starten Ten Thije (LZO), Boxem (DAW), De Vreng (AZ *70), en Tjebbes (HPC) op de 100 meter vrije slag. De 100 meter rugslag brengt Halvor- sen (IJ), Peter Swijghuysen (IJ). Korte- weg (AZC) en Van der Veen (LZO) in het water. Sterk bezet is de 100 meter vlinderslag met Buyze (HZ en PC), Geert-Jan van Rooy (Aegir), Hans Muller (Dolfijn), Wie- ring (IJ) en Evertsen van het de beker verdedigende Neptunus-Amersfoort. De Belgische B-ploeg, die Zondag 13 Maart a.s. te Tilburg tegen het Neder lands dames hockey B-team uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Brassart; achter: Baeckaert, Coudron; midden: Meskens, Hancart, Prick; voor: Remes, Cogels, Debbaudt, Bianchi, De VTin. Het Russische selectie-voetbalelftal heeft zijn tournée door Indië beëindigd met een overwinning van 3-0 in Cal cutta. De ploeg speelde in totaal negen tien wedstrijden, die alle werden ge wonnen. De Russen scoorden precies honderd doelpunten. ta rof. dr Th. L. M. Thur- F* lings, hoogleraar in de -*■ staathuishoudkunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, is benoemd tot lid van de Sociaal Economi sche Raad; kroonlid, zoals dat heet. Met zijn 38 jaren is hij de Benjamin in dat zeer belangrijke ensemble. Eerlijk gezegd associëren wij het begrip „professor" altijd nog met het beeld van een man in de herfst des levens, hoewel wij toch konden we ten, dat er beroemde profes soren zijn geweest met de leeftijd eens snotneuzen; proffen van 17 en 23 jaar. Prof. Thurlings nu is een prettige, jonge hoogleraar. Aan zijn spraak kan men nog een beetje horen, dat hij uit het goede Limburg stamt. Kerstmis 1916 gaf hij voor het eerst luidruchtig acte de présence in een wieg te Te- gelen. In Venlo bezocht hij het gymnasium en toen wil de hij architect worden. Hoe wel hij dank zij deze jeugd liefde bestekken en tekenin gen kan lezen probeer het maar eens en zich voor architectuur interesseert, ging hij toen het er op aan kwam toch maar economie studeren in Rotterdam. Toen in het bankwezen, maar dat duurde niet lang, want reeds op 28-jarige leeftijd, in 1944, werd hij docent aan het Nederlands Economisch Instituut van de Handelshogeschool te Rotterdam. Twee jaar later werd hij lector in de Maasstad in de contemporaine economische geschiedenis en in de bedrijfseconomie. Zijn Wagenings professoraat dateert van October 1949. Hij was toen dus nog maar 33. Prof. Thurlings is een zeer rustig man. Men ontmoet niet veel mensen meer, die in het jachtige tempo van dit enerverende leven zo kalm zijn gebleven. Meer dan ooit wekt kalmte vertrouwen en dat zal naast zijn grote kundigheden wel een van de redenen zijn, dat hij deel uitmaakt van verschillende belangrijke instanties, zoals verschillende commissies van het Staatkundig Centrum. Verder is hij docent aan het Nederlands Instituut van Accountants. Aangezien er in Wageningen bij wijze van spreken meer Land- bouwinstituten dan café's zijn, vroegen wij de professor, waar het eind is van al dat gespecialiseer, dat wij als leek niet anders kunnen zien dan als een kernsplitsing van menselijk kunnen. De professor antwoordde, dat wij mensen nodig hebben, die de moed hebben tot de-specialisatie om aldus de losgeslagen banden te herstellen. „Neem b.v. het economisch aspect. Wil je dat goed ver klaren, dan moet je het psychologische en het sociologische aspect terdege kennen." Over de Landbouwhogeschool zei prof. Thurlings, dat deze enorm veel en belangrijk werk doet, maar niettemin veel minder bekend heid geniet dan zij verdient. De professor schreef dit toe aan het feit, dat men in de stedelijke sfeer te weinig van de landbouw weet. Een aardige bijzonderheid vonden wij, dat er aan de Landbouw hogeschool kunstgeschiedenis wordt onderwezen en soms zelfs verplicht leervak is. In zijn weinige vrije tijd schildert prof. Thurlings graag. In de trein leest hij Pockets.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9