De risicokas voor bouwvak arbeiders is leeg Droevig ongeval in de dikke ochtendmist ERNSTIGE TRAMBOTSING WATERLAND Bestuurder op slag gedood; twee zwaar- en tien lichtgewonden OOK HET WILD KRIJGT HET TE KWAAD Wetsontwerp kleuteronderwijs „Schaduwkabinet" wil Bevan uitstoten Wegens voortdurende obstructie tegen het partijbeleid Achtergelaten wapens in Gaza Woningbouw door vorst ver achterop Het weer Strenge vorst V liegtuigongeluk in Mexico Overstromingen in Queensland Sovjet-nota over pater Bissonnette Hongaarse premier beschuldigd „Rechtse neigingen" Vuistgevecht in de Italiaanse Senaat Griep teistert de politiek WOENSDAG 9 MAART 1955 o 78ste JAARGANG No. 26240 Grote schade voor tuinbouw Zandvoort-bad wordt Zandvoort aan Zee DAMESPANTALONS (Van onze correspondent) In een dichte mist zijn vanmorgen ruim 7 uur twee tramstellen van de Noord-Zuidhollandse Vervoer Maatschappij tussen Broek in Waterland en Monnikendam op elkaar gebotst. De 60-jarige wagen bestuurder Alph. Hendriks uit Amsterdam, die de tram komende uit Volendam bestuurde, werd hierbij op slag gedood. De bestuurder van de uit Amsterdam komende tram, J. Schutte, eveneens uit Amsterdam, die het ongeluk zag aankomen, wist nog terug te springen en werd licht gewond. Hij redde hierdoor zijn evenals enkele jaren geleden, toen hij ook bij een lichte aanrijding ternauwernood zijn huid kon redden. Hij heeft een shock opgelopen, evenals de conducteur C. J. Klokgieter. Twee wegwerkers, die zich op het voorbalcon van de Volendamse tram bij bestuurder Hendriks bevonden, de ploegbaas H. Groot uit Monnikendam en de voorwerker G. Tol uit Volendam, werden zwaar gewond. Van Groot werd de borstkas ingedrukt; Tol raakte met beide benen bekneld. Zij zijn naar het ziekenhuis te Purmerend vervoerd. Tien der 200 passagiers, vooral Volendammers, die op weg waren naar hun werk in Amsterdam, werden lichtgewond; zij liepen schaaf- en andere wonden aan gezicht, hoofd en benen op. Velen van hen zijn, nadat zij door een dokter uit Monnikendam ter plaat se verbonden waren, naar Volendam teruggekeerd. Enkelen, onder wie de niet-gewonde passagiers, zijn met een extra tramstel naar de hoofdstad vervoerd. Jachtopziener maakt einde aan vossenterreur mAlle inzittenden om het leven gekomen Opnieuw gevaar voor New South Wales Uitwijzing represaille Parijse accoorden Prinses Beatrix maakt het uitstekend Extra treinen naar Amsterdam Het aanhoudend strenge winterweer heeft velen in ons land op hoogst on aangename manier parten gespeeld. Het bouwbedrijf lijdt hierbij wel een zeer belangrijk verlies. De bouwvakarbeiders, voor zover niet betrokken bij de af bouw van woningen binnenshuis, zijn tot werkloosheid gedoemd. Gedurende dit vorstverlet ontvangen zij hun loon uit een risicofonds. Normaal kan dit fonds de uitbetalingen wel opvangen, maar dit jaar is het radicaal misgelo pen. Het fonds heeft tot nu toe reeds 35 millioen gulden uitgekeerd en is hier mede tot de bodem van de brandkast gekomen. De uitkeringen aan bouwvakarbeiders geschiedt momenteel uit een vrije re serve uit het wachtgeldfonds, een reser ve van 12 millioen gulden, hetgeen voor deze week en wellicht ook nog voor de komende, wel voldoende zal zijn. Hoe men daarna echter aan het geld voor de uitkeringen moet komen, is thans nog een open vraag. De moeilijkheden op dit gebied zijn inderdaad zeer groot en zij waren absoluut niet te voorzien. Er zijn in de huidige vorstperiode zelfs dagen, dat in totaal één millioen gulden per dag moet worden uitbetaald. Dat het bouwschema door de vorst achter raakt, is wel duidelijk. Hoeveel woningen in de afgelopen weken minder zijn gebouwd, dan men had berekend, is momenteel nog niet te zeggen. Sprekend is echter wel de vergelijking van de cijfers van dit jaar en van vorig jaar Januari. In Ja nuari 1954 werden n.l. 3816 woningen afgebouwd, tegen 3146 woningen in de eerste maand van dit jaar, hetgeen dus een kleine 700 woningen minder is. Over de vraag, hoe dit verlies in te lopen, breekt men zich op het ogen blik het hoofd. De werkgeversorgani saties vragen zich af, of een oplossing niet mogelijk is, door in de zomer één uur per dag langer te werken. De werknemersorganisaties blijken ech ter tegen deze oplossing gekant te zijn. De landbouw komt er iets gunstiger af, maar minder goed is het met de tuinbouw gesteld. De tuinders moeten in hun kassen veel harder stoken dan normaal. De producten onder het koude glas hebben weliswaar weinig geleden en vertonen een matige tot goede ont wikkeling, maar de producten in de kas sen, waarin gestookt moet worden, groeien bepaald niet vlug. Hierdoor zul len in de komende weken weinig pri meurs op de markt worden gebracht, terwijl de weinige producten, die snel aangevoerd zullen kunnen worden, een belangrijk hogere prijs zullen moeten opbrengen, om de tuinders de schade van het harder en meer stoken dan nor maal, enigszins te kunnen vergoeden. De export van primeurs, welke in de laatste jaren vrij belangrijk was, zal dit jaar door de vorst slechts weinig te be tekenen hebben. De enigen, die voordeel van de hui dige situatie hebben, zijn de kwekers van winterproducten, die op het ogen blik goede prijzen voor hun producten maken. De N.S. hebben van het directoraat- generaal van het ministerie van Ver keer en Waterstaat toestemming gekre gen de naam van het station Zandvoort- Bad te wijzigen in Zandvoort aan Zee. Advertentie (Tot Donderdagavond) Enkele overdrijvende wolkenvel den en droog weer, behoudens enke le plaatselijke sneeuwbuien aan de kust. Vannacht matige, hier en daar strenge vorst en plaatselijk mistvor- ming. Ongeveer dezelfde middagtem. peraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Zon: 7.10—18.36. Maan: 21.16—7.14. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEtvT Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Pmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Kort na het opstijgen van Puerto Val- larta, aan de Westkust' van Mexico, is gisteren een vliegtuig van de Compania Mexicana, een dochtermaatschappij van de Pan American Airways, neergestort en in brand gevlogen. De bemanning en 22 passagiers zijn om het leven gekomen. (Van onze weerkundige medewerker) Van het voorjaar is in de meeste landen nog geen spoor te vinden. In de meeste landen is het zelfs de laatste dagen kouder dan in de vorige week. Ons land kreeg in de afgelopen nacht op verschillende plaatsen matige en in het noordoosten van ons land, waar -12 gr. Celsius werd gemeten, zelfs nog strenge vorst. Ook in Duitsland werd vanmorgen op de meeste plaatsen 8- 12 gr. vorst gemeten. Behalve in een strook langs de kust, waar maar wei nig sneeuw ligt, ligt elders in ons land 4-6 cm. sneeuw. Overdag laat de zon zich echter gelden en komt flinke dooi voor, maar in het gehele weerbeeld komt nog maar weinig verandering. Ten noorden van ons land blijft zich onverminderd een hogedrukgebied handhaven waardoor de wind Noord oostelijk blijft. Ook in de komende nacht, wanneer langdurige opklaringen voorkomen, is plaatselijk in ons land strenge vorst mogelijk. Sneeuw ,zal er niet veel vallen, maar wel kunnen zich 's nachts mistvelden ontwikkelen. De jachtopziener Hanenberg heeft op het jachtterrein genaamd De Vinkei onder Rosmalen, Dinsdagmiddag een eind ge maakt aan de terreür van een berucht vos- senpaar, dat hij in het hol heeft weten te overmeesteren. Om daarin te slagen moest hij zich laten welgevallen dat hij door het mannetje vrij ernstig aan hand en arm verwond werd. De reu had het ka pitale gewicht van 14 pond bereikt en het wijfje woog 11 pond. Later bleek dat het wijfje in verwachting was van niet min der dan zes jongen. Het. zijn niet alleen de vogels, doch ook de andere in het wild levende dieren die het door de winter langzamerhand te kwaad krijgen. Op het landgoed „De Velouwe" nabij Ede heeft jachtopziener Pieters zich over het roodwild en de wilde zwijnen ontfermd. Dagelijks uoSrt hij hooi, bieten en eikels aan. Dat de dieren hem dankbaar zijn blijkt wel hit deze foto's. Een geweldig wild zwijn gaat mooi zitten voor een handje eikels en een damhert eet uit de hand. In een dichte mist zijn Woensdagochtend twee tramstellen van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij tussen Broek in Waterland en Mon nikendam, ter hoogte van de Dijksbrug, tegen elkaar gebotst. De 60-jarige wagenbestuurder H., die de tram, welke uit Amsterdam kwam, bestuurde, werd op slag gedood. Deze foto geeft een beeld van de rabage Het kort geleden bij de Tweede Kamer ingediende nieuwe ont werp van een Kleuteronderwi.is- Ivet heeft alom grote voldoening ge bekt. Het langdurig beraad van de re gering is niet zonder vrucht gebleven, (vant in het omvangrijke wetsontwerp (het telt niet minder dan 132 artikelen!) Kvordt de volledige ontplooiing van het kleuteronderwijs mogelijk gemaakt, een lichtvaardige beloning van de kleuter leidsters in het vooruitzicht gesteld en eje financiële gelijkstelling van open- "aar- en bijzonder kleuteronderwijs ver- *ekerd. In de memorie van toelichting deelt de regering mede, dat het Rijk in prin cipe alle kosten van het kleuteronder wijs voor zijn rekening zal nemen. Zij laat daar echter onmiddellijk op vol gen, dat de financiële consequenties daarvan ten dele dienen te worden ge compenseerd door een wijziging van de tvet, op de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. En het is juist tegen het door de regering ontworpen com- bensatie-systeem dat in gemeentelijke kring ernstige bedenking is gerezen. TVant menige gemeente komt er fi nancieel bezien onder het nieuwe Wetsontwerp aanmerkelijk slechter af, dan wanneer het in 1950 ingediende °ntwerp tot wet zou zijn verheven. Het °ntwerp van 1950 voorzag in een rijks- uitkering van 40,- per leerling van het kleuteronderwijs; op de rijksbegroting Werd, gerekend naar 300.000 leerlingen terzake op een uitgave van twaalf mil- hoen gerekend. Het nieuwe ontwerp doorziet in algehele vergoeding der kos- Jen van het kleuteronderwijs, hetgeen bet Rijk op een bruto-uitgave van rond Wjftig millioen komt te staan. Opper vlakkig bezien brengt het Rijk hier een groot offer. Evenwel, via een compensa tieregeling, welke men een zekere listig heid niet kan ontzeggen, wordt rond aertig millioen ten laste van een aan tal gemeenten gebracht, zodat de met to veel fanfare aangekondigde grootmoe digheid van het Rijk om het gehele kleu teronderwijs te bekostigen, voor de staat tesulteert in verhoging van de netto- uitgaven (vergeleken met het ontwern van 1950) van twaalf tot twintig milli- gulden. .De gemeenten namelijk, die voor uitlopende op de regeling bij de wet zWh de zorg van het kleuteronderwijs Ceeds hebben aangetrokken, zullen Worden gekort op hun uitkering uit het gemeentefonds en wel ongeveer het bedrag, dat zij in 1954 voor het kleuter onderwijs hebben uitgegeven. Zij zullen ds weinig of in het geheel niet van de leuwe wet kunnen profiteren. Maar het etsontwerp. dat, blijkens de memorie c?n toelichting, de paedagogische, so- vaie- en medisch-hygiënische waarde j,?n een wettelijke regeling van het Wüteronderwijs erkent, bereidt aan de J «leentebesturen, welke zich tot dus- jjj van het kleuteronderwijs weinig of v ®ts aantrokken of alleen zorg hadden k °r het openbaar kleuteronderwijs en Ve bijzonder kleuteronderwijs lieten f. 'Kommeren, een verrassing: zij kun nen met een groots gebaar het kleuter- kn rv/ijs gaan opbouwen en krijgen de v sten daarvan geheel van het Rijk 'goed! j.ez*eonbillijkheid van de voorgestelde bien g springt nog meer imhei oog, als Jetlj overweegt, dat sinds 1950 verschil- botvn gemeentebesturen ziende de mesland van het kleuteronderwijs ipin 'mt, vooruitzicht van tegemoetko mt u't 's Rijks kas, meer zorg aan cie_ (kleuteronderwijs zijn gaan beste- Rjk? k beperktheid van de gemeente budgetten noopte de gemeentebe- De cycloon die thans een pad van vernielingen trekt door de staat Queens land in Australië beweegt zich lang zaam in Zuid-Westelijke richting land inwaarts. Hij gaat gepaard met zeer zware regenval. De stortregens en wolk breuken hebben overstromingen veroor zaakt in een uitgestrekt gebied van Bowen aan de Oostkust tot ver landin waarts. Inmiddels dreigen weer nieu we overstromingen op te treden in de rampgebieden van New South Wales en daar buiten. (UP) De Russische regering heeft gisteren een nota aan de Amerikaanse ambas sade in Moskou doen toekomen over de uitwijzing van pater Georges Bisson nette, een Amerikaanse R.K. geestelij ke, uit Moskou. De Amerikaanse am bassadeur in Moskou had verleden week tegen deze uitwijzing geprotes- De inhoud van de nota is nog niet bekend gemaakt, maar in gezagheb- bende kringen verklaart men dat de Sovjet-regering in de nota uitlegt, dat de uitwijzing van de Amerikaanse gees telijke een gevolg is van de Ameri kaanse weigering om de verblijfsver gunning van de vertegenwoordiger in Noord-Amerika van de Russische ortho doxe kerk, mgr. Boris, te verlengen. Het centrale comité van de Hongaar se arbeiderspartij heeft bekendgemaakt dat Imre Nagy. de Hongaarse premier, er rechtse, anti-marxistische opvattingen op na hield en dat hij daarvan de woordvoerder in Hongarije was. Het officiële Hongaarse persbureau M.T.I, heeft voorts gemeld dat perso nen met rechtse opvattingen zijn ge ïnfiltreerd in de Hongaarse zware in dustrie en de landbouw, waar zij het vervullen van de door het centrale co mité van de arbeiderspartij gestelde normen belemmerden. Het persbureau verklaarde, dat zich onlangs verontrus tende tekenen in de economische en politieke toestand van het land hebben geopenbaard als gevolg van het optre den van deze opportunisten en anti marxisten. Er ontstond onder de Volendammers enige paniek, vooral daar de deuren ont zet waren. De passagiers van de eerste wagen hebben zich weten te bevrijden door de ruiten stuk te slaan, voor zover deze at niet door de botsing waren ver brijzeld. De schade is zeer groot. De voorbalcons van beide tramstellen zijn in ernstige mate ingedrukt. Beide trams stonden vanochtend nog op de plaats van het ongeluk. Er werd een pendel dienst onderhouden. De trams uit Am sterdam stopten tot vlak bij de veron gelukte trams; hierachter stond de tram naar Volendam gereed. Direct na het ongeval is de trambe stuurder Schutte langs de trambaan in het verlaten polderland tussen Broek in Waterland en Monnikendam naar een langs de rails staande diensttelefoon gelopen en heeft de politie gealarmeerd. De plaats van het ongeval was moeilijk te bereiken, omdat men slechts bij Waterland of bij Monnikendam met een brug over het water bij de tramlijn kan komen. Daarom duurde het even alvo rens aan de gewonden de eerste hulp kon worden verleend. Naar schatting was er gedurende het ongeluk slechts een zicht van niet meer dan vijftig meter. Aan beide kanten van het enkelsporig traject bevindt zich een deel met dubbel spoor, waar de trams gewoonlijk el kaar passeren. Verlaat de ene tram het dubbelsporig traject, dan springt aan de andere zjjde het sein op rood. Men onderzoekt thans of deze elec- trische automatische installatie van ochtend voldoende heeft gefunction- neerd. Door de enorme kracht waarmee de motorwagens tegen elkaar zijn gereden, braken de koppelingen van de aanhang wagens en reden door de snelheid achteruit. Vermoedelijk daardoor zijn de vele passagiers gespaard gebleven. De lichte verwondingen bleven beperkt tot snywonden, kneuzingen enz. Beide tramstellen, die zwaar zijn be schadigd, konden vanochtend oni half tien nog niet worden weggesleept, om dat het politie-onderzoek nog niet was geëindigd. Het Britse „schaduwkabinet", de lei ders van de Labourfractie in het Lagerhuis, heeft gisteren tijdens een ge heime vergadering die meer dan twee uur duurde besloten de parlementsfrac- tie aan te bevelen, de linkse rebel Aneurin Bevan uit te stoten. Volgende week komt de Labourfractie bijeen om te beslissen over het voorstel van het „schaduwkabinet". Hoewel een en ander niet direct het uitstoten van Bevan uit de Labourpartij betekent, rekent men er op, dat hei nationale partijbestuur de beslissing van de fractie-leden zal on derschrijven en Bevan niet opnieuw candidaat zal stellen. De aanleiding tot de vrij rigoreuze actie van het schaduwkabinet is de hou ding die Bevan en zijn volgelingen verleden week hebben aangenomen tij dens het defensie-debat in het Lager huis. De groep weigerde de officiële Labour-motie te steunen, die Attlee ten gunste van het regeringsbeleid had in gediend. Bevan had laten weten, dat hij de motie niet kon steunen als Attlee niet eerst verklaarde of en onder welke omstandigheden hij het gebruik van de waterstofbom door Engeland zou goed keuren. Bevan had zijn obstructie niet bewaard voor het interne fractie-over leg, maar kwam ermee in het Lager huis zelf. De oorzaak van het opzienbarende besluit van de fractieleiding ligt ech ter veel dieper. Al jarenlang is Aneu rin Bevan een bron van onenigheid sturen veelal tot een keuze van de te behartigen onderwerpen; gaf men aan andere zaken dan het kleuteronderwijs de voorkeur, dan wordt men daarvoor nu mirabile dictu in een ontwerp van een wet, die strekt tot behartiging van het belang van het kleuteronderwijs beloond met het uitzicht op belangrijke Rij ksuitkeringen. De parlementaire behandeling moge in dit overigens zeer aantrekkelijke wetsontwerp het venijn, dat in de staart schuilt' (het gaat hier om artikel 132 doe verdwijnen. Een Amerikaans lid van de Wapenstilstandscommissie van de Verenigde Naties bekijkt de wapens en de munitie, welke door de Israëlische troepen na het incident te Gaza zijn achtergelaten. Rechts een Egyptisch officier met een handgranaat in de Labourfractie en de partij. Daar uit valt ook te verklaren, dat de voorgestelde actie alleen tegen Bevan is gericht, hoewel behalve hij ook nog 61 andere Labour-leden hun stem aan de Labourmotie van verleden week onthielden. Het besluit van het schaduwkabinet heeft nogal wat stof doen opwaaien in Engeland. De geheime zitting van het schaduw kabinet duurde twee uur. De beslissing werd genomen in de vorm van een aan beveling tot „withdrawing the whip". De „Whip", de man die de fractieleden allerhande mededelingen doet toekomen, zou dus de opdracht krijgen zich niet meer met Bevan te bemoeien, waardoor hij in feite uitgesloten wordt van alle parlementaire activiteit. Aanvankelijk zou de fractie vanavond al bijeen komen om te beslissen over de aanbeveling, maar aangezien Bevan zelf met griep in bed ligt, is de bijeenkomst uitgesteld tot volgende week. Op 23 Maart, maar mogelijk reeds eerder komt het natio nale partijbestuur bijeen om zijn hou ding te bepalen. (UP/Rtr/AFP) De debatten over de Parijse accoor den zijn weer eens ontaard in een felle knokpartij in de Italiaanse Senaat. Een bode werd daarbij gewond. De rechtse neofascisten en de linkse socialisten en communisten geraakten in een vuist gevecht, hetwelk de president van de Senaat noopte de alarmbel te luiden en de debatten voor een uur op te schorten (U.P.). Een heel enkele keer blijkt dat de mannen die beslissen over het lot van de wereld, ook maar gewone lieden zijn. Zo gisteren: Verschillende belang rijk? staatslieden hebben een flinke griep opgelopen. Churchill, Adenauer en Eisenhower lopen met een natte neus. De Sjah van Perzië, die een be zoek aan West-Duitsland brengt, ligt in München in zijn hotelkamer met griep in bed en Mamie, de vrouw van President Eisenhower moet in Wash ington het bed houden. Een belangrijke vergadering van de Labourfractie in Londen, tijdens welke beslist zou worden over het lot van de rebel Aneurin Bevan, kon niet door gaan omdat de hoofdpersoon van het drama, Bevan zelf, met griep in bed ligt. (U.P.). Prof. dr J. F. Nuboer deelt met be trekking tot de toestand van Prinses Beatrix het volgende mede: „Prinses Beatrix heeft een uitstekende nacht ge had. De temperatuur is bijna tot nor maal gedaald. De algemene toestand is zo goed als maar gewenst kan worden." Zondag a.s. zullen de spoorwegen ten gerieve van bezoekers van de in het Olympisch Stadion te Amsterdam te spelen interland-voetbalwedstrijd Ne derlandDenemarken extra treinen la ten rijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1