noopman K.A.B.-Velsen gaat maandblad uitgeven Een nieuwe Fiat Op wolf en de havik AMSTERDAM KAN „DURE" I.C.A.-HAL GAAN BOUWEN Nh. Philharmonisch Orkest C hefarme,^ Lening van f1000 aan het K.I.V.O. Dochteronderneming van Engelse industrie te Grootebroek Vietnamese leger komt in actie v ij] jaar voor nlvlN- propagandist Zangrijk cellospel 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes I WOENSDAG 9 MAART 1955 PAGINA „600" vervangt 1 opolino Binnenschip na aanvaring gezonken Voetballers van Oost- en West-Berlijn in één ploeg Industrialisatie in O.-W.-Friesland komt op gang Directie blijft op Schiphol de baas I VAN ttl-IOM» Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Schietpartij in woon wagenkamp berecht Drie en twee jaar geëist FAILLISSEMENTEN Vijf jaar geëist wegens poging tot moord Voetbal op Zaterdag nn 1 5^ De Italiaanse kranten hebben Dins dag de eerste foto's gepubliceerd van de met spanning tegemoet geziene „Fiat 600". De nauwkeurige gegevens van deze wagen zullen echter pas ont huld worden Donderdag op de auto tentoonstelling in Genève. Op het eerste gezicht lijïit het borst- hoge wagentje veel op de kleine Re nault. De luchtgekoelde motor zit ach terin. Van voren gezien is de gelijke nis met de populaire Fiat 1100 echter groot. Volgens betrouwbare „lekken" heeft de nieuwe wagen een motor van 600 a 650 cc en een snelheid van 100 a 110 km/uur. De nieuwe 600 is gestroomlijnd, heeft vier zitplaatsen en een grote bagage ruimte onder de voorkap. De nieuwe wagen is ontworpen ter vervanging van de populaire „500", tot dusverre de goedkoopste wagen in Ita lië. De twee-persoons 500, bijgenaamd „Topolino" (muisje) is ouderwets ge worden, zeggen de deskundigen, omdat de automobilisten thans een vierper- soonswagen met minimaal benzinever bruik wensen. De ruiten van de nieuwe wagen hebben een groot glasopper vlak. Hij heeft vier onafhankelijk aan gedreven wielen en weegt 570 kg. De prijs in Italië is 630.000 a 650.000 lire. Tengevolge van een aanvaring met het Zwitserse schip „Edelweiss 23", is in de buitenhaven te Wemeldinge het 900 ton metende binnenschip „Confidence" gezonken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het schip was met kolen ge laden. De toegang tot de haven is ge deeltelijk versperd. Voor de eerste maal sinds 1948 zullen spe lers uit Oost- en West-Berlijn opgenomen worden in één vertegenwoordigende ste delijke ploeg, liet elftal komt 11 Mei a.s. in het W. Ulbricht-stadion in Oost-Berlijn uit tegen een Praagse selectieploeg. Yarl. Ongetwijfeld is hij nog ergens in gevecht met de onverlaten van Gandalv, niet waar heer Berse?" „J-ja, ja zeker," schreeuwt Berse, wiens hersenen nogal traag werken en die er nu helemaal niets meer van begrijpt. Haastig geeft Branwen de krijger opdracht de prins naar diens vertrek te brengen. Als zij verdwenen zijn, ploft Berse in een stoel en mompelt verbaasd en argwanend: „Gij zijt even doortrapt als gij schoon zijt." „En gij zijt even stom als lelijk," bitst de vrouw terug. „Wat moest gij beginnen als gij mij niet had?" Hoe hebt gij bij de goden Erwin uit Haugar's handen weten te krijgen!" gromt de dikke Berse met een hulpeloos gebaar. „Dat is van later zorg," wim pelt Branwen af. „Waar is Eric?" Berse haalt de schouders op. „Ik verwacht de krijgers ieder ogenblik terug met het hoofd van die Noor man." De vrouw knikt goedkeurend. „Dan staan wij er beter voor dan eerst! Wij hebben nu Erwin voor ons alleen. Als de knaap goed uit gerust en weer wat op verhaal is gekomen, zullen wij hem met een triest gezicht vertellen, dat zijn dappere vader gesneuveld is in het gevecht tegen de verraders van Gandalv. Dan maken wij hem heel snel koning, en het rijkis ons!" 41. Het is een mistroostige Berse, die op zijn burchtkamer met trage vingers een mouw naar binnen werkt. Over het feit, dat Eric ontsnapt is, maakt hij zich de minste zorg. Zijn krijgers zullen de vluchteling wel vinden. Twee helmen goud is een geduchte aansporing, maar overigens ziet de toestand er maar somber uit. Met het hoofd van de Noorman kan hij niet veel beginnen; het kost hem bovendien zijn laatste restje goud en nu Haugar met Erwin onderweg is naar Bohus- lan, zullen verscheidene steekpenningen ook wel ophouden. „Erwin weg, goud weg, alles wegbah," gromt Berse landerig en kijkt amper op als het gordijn op zij geschoven wordt. Maar het volgende moment spert hij zijn ogen wijd open, want tot zijn niet geringe ver bazing ziet hij Branwen met Erwin, gesteund door een krijger, bin nentreden. „Aan de greep van de verraderlijke Bohuslaner ontrukt," klinkt de stem van de vrouw, nog voor Berse iets kan uitbrengen: „De prins is gered, leve de prins!" „Leve de prins!" bromt Berse haar na, als hij haar waarschuwende blik opmerkt. „Waar is Fadir?", sta melt Erwin, die moeite heeft op de been te blijven. „Geen zorgen lieve," prevelt Branwen met een veelbetekenend knipoogje naar de teronderneming zal vestigen in Ne derland en een nieuwe fabriek zal bouwen op het industrieterrein te Grootebroek. Het contact met dit be drijf voor dr vervaardiging van rits sluitingen heeft intussen geleid tot contact met een andere Engelse fir ma, die zich ook te Grootebroek zal vestigen en uitsluitend mannelijke arbeiders in dienst zal nemen. Dank zü taaie vasthoudendheid van het gemeentebestuur komt de industrie vestiging dus op gang. Een goed ver zorgde brochure over deze gemeente, ook in de Engelse en Duitse taal ver spreid, zorgt voor de nodige reclame. Advertentie Grootebroek, gelegen aan de spoorlijn HoornEnkhuizen, is aangewezen als kerngemeente in het ontwikkelingsge bied Oost-West Friesland. Met finan ciële steun van het rijk is er een in dustrieterrein aangelegd. Dit was nood zakelijk, omdat er geen voldoende em plooi meer is voor de sterk groeiende bevolking van de streekgemeenten in de agrarische sector. Een reeds veel te ver doorgevoerde versnippering van de tuinbouwbedrijven maakt-verbreding van de economische basis tot bittere noodzaak. De overwegend katholieke bevolking is gehecht aan huis en haard, en denkt over het algemeen niet ge makkelijk aan emigreren. Het gemeen tebestuur is zich onder krachtige lei ding van burgemeester Cramwinckel volkomen bewust, dat alle zeilen bij de mast moeten omdat bij enige te rugslag van de economische barometer een ruimer werkgelegenheid een eer ste eis is. Een modern ingerichte am bachtsschool is de eerste stoot geweest welke moest leiden tot de vestiging van industriële bedrijven. De aantrekking van deze bedrijven naar West-Fries land is geen gemakkelijke taak. Ver keersproblemen spelen hierbij een voor name rol. Grootebroek prijst zich al gelukkig, dat het ligt aan een goede spoorverbinding met een frequente dienstregeling op Amsterdam. Op het ogenblik zijn op het indus trieterrein in aanbouw een atelier vqor de NiV-, Hollandia.Kattenburg te Am sterdam en een fabriek -voor.de N.V. Dafra te Amsterdam, waar tekenma chines en lichtdrukapparaten zullen worden vervaardigd. Burgemeester Cramwinckel, verge zeld van wethouder Reus en de ge meente-secretaris, hebben vorige week een reis gemaakt naar Engeland, waar de bedrijven van de Aero Zipp Faste ners Ltd. te Treforest nabij Cardiff werden bezichtigd.; Onderhandelingen met de. directie hebben tot het resultaat geleid, dat dit grote Engelse bedrijf een doch- HORIZONTAAL: 1. hijswerktuig; 4. grondsoort; 7. op dit ogenblik; 8. num mer; 9. voorzetsel; 10. herkauwer; 11. pen. vnw.; 13. vr. munt; 14. bevel; 15. bloei- wijze; 17. veldbloem; 18. voor; 20. voor zetsel; 22. in orde; 25. zangnoot; 25. zang- noot; 27. pers. vnw.; 28. stofmaat; 30. zang- noot; 31. levenloos; 32. verdriet. VERTICAAL: 1. muziekinstrument; 2. voegwoord; 3. bedorven; 4. lor; 5. rustend predikant; 6. meisjesnaam; 12. bedvulling; 13. watrekan; 14. zeepwater; 16. deel v. .h kippenhok; 19. kleur; 21. karakter; 23. rust plaats; 24. vruchtvliesje; 27. op deze wij ze; 29. lidwoord (Fr.). Amsterdam mag op Schiphol de inter continentale vertrekhal bouwen. Blij kens mededelingen van de minister van Verkeer en Waterstaat aan de Eerste Kamer heeft de minister de voorstellen van Amsterdam geaccepteerd. Daarmede is weer een van de strijdpunten tussen de gemeente en het Rijk geliquideerd. Inzet van dit conflict was de vraag of het wel verantwoord was kostbare verbouwingen in de huidige stationsge bouwen uit te voeren terwijl op de duur een geheel nieuw complex gebouwen zou moeten verrijzen op het nieuwe Schipholterrein, dat een geheel andere vorm zal hebben. De minister was van mening dat binnen „enige jaren" het nieuwe Schipholplan reeds zou worden aangevat. Amsterdam en de KLM echter rekenen nog altijd op zes tot tien jaren. Daarom wilde het Rijk aanvankelijk geen toestemming geven voor de ver bouwing van 1,7 millioën voor de ICA- hal. Den Haag was van mening, dat het ook voor zeven ton kon. Nader óverleg bracht de begroting van Den Haag reeds op 1,2 millioen. Thans heeft men dus ook aan de laatste vijf ton zijn fiat ge geven. In het begin van dit jaar is met de gemeente Amsterdam volledige overeen stemming bereikt inzake de principiële aspecten van beheers- en bestuursvorm van Schiphol, zo deelt de minister ver der aan de Eerste Kamer mede. Hoewei bepaalde punten nog in concreto moeten worden uitgewerkt, komt een en ander in grote lijnen hierop neer, dat Schiphol zal worden beheerd door een naamloze vennootschap, waarvan het bestuur wordt gevormd door een directie, onder toezicht van een raad van commissa rissen. Een raad van bestuur, zoals oorspron kelijk in de bedoeling lag, komt dus in deze nieuwe ODzet niet meer voor. De minister is van mening, dat het voeren van een stroef beleid een gevaar voor Schiphol zou kunnen inhouden. Mede om zulks te vermijden heeft hij dan ook steeds het oog gehad op de N.V.-vorm. Bovendien zal thans het be stuur in beginsel worden opgedragen aan een directie, in plaats van aan een uitgebreide raad van bestuur. Dit wil echter niet zeggen, dat met name in de Raad van commissarissen, welk college naast een ruime toezicht- houdendë-bevoegdheid tevens in zekere rrtate eeh adviserende functie zal heb ben. het ambtelijk element gemist zou kunnen worden. Dit is ook het stand punt van 'de gerheente Amsterdam. Gezien de grote bedragen aan ge meenschapsgelden waarmede de over heid in Schiphol deelneemt (bij de aan vang al ruim 67 millioen gld., welk be drag in de loop der jaren zeker nog aan zienlijk uitgebreid zal moeten worden), lijkt het niet verantwoord, dat in de Raad van Commissarissen, niet een sterk ambtelijk element vertegenwoordigd zou zou zijn. Het Landgerecht in Makassar heeft Willem Manuhutu, propagandist van de Republiek Zuid-Molukken in Makas sar, veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en betaling van de kosten van het rechts geding. Het Landgerecht bevond hem schuldig aan steunverlening aan de vij and, i.c de R.M.S. Beklaagde verzocht bedenktijd voor het aantekenen van ho ger beroep. Voor de zittingbestond grote belangstelling van de Molukse gemeenschap in Makassar. HORIZONTAAL: 1. hond; 5. somp; 8. oordeel; 9. room; 11. cijns; 13. pud; 14. zee; 16. fat; 17. coupe; 19. China; 20. ieder; 21. vloed; 23. dit; 25. sok; 26. lev.; 28. Odin; 30. Juni; 31. negeren; 32. kits; 33. taak. VERTICAAL: 1. harp; 2. nood; 3. dom; 4 adieu; 5. sec; 6. olijf; 7. pest; 10. oud heid: 12. nagelen: 14. zoals; 15. eniek- 17 C.N.V.: 18. eed; 22. ooien; 23. BSST- M. tint; 26. Luna; 27. vink; 29. Nes; 30.' Jet. Zeven bataljons élite-troepen van het Vietnamese leger, ondersteund door tanks en artillerie, zijn in allerijl naar het gebied van Quang Tri overge bracht, in centraal Vietnam, ten einde een opstandige beweging gericht tegen de regering van premier Diem de kop in te drukken. Tijdens de eerste gevechten met deze eénheden van opstandelingen. welke grotendeels bestaan uit ~rieserteurs van Vietnamese strijdkrachten, 'nrjSMgn «eft vijftiental van hén gedood én een veel groter aantal gewond; 75' van, hen ga ven zich aan het Vietnamese legef over. De regering schijnt het veiliger geoor deeld te hebben deze opstandige bewe ging thans uit te roeien in plaats van hiermede te wachten, wanneer de gods dienstige secten misschien moeilijkhe den met de regering zullen gaan ma ken. Eerder werd reeds bericht, dat de drie belangrijkste godsdienstige sec ten in Vietnam eisen dat premier Diem zal aftreden en een representatieve na tionale regering gevormd zou worden. Advertentie Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is ,,synergismus Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. Oe vier middelen verenigd in (hefarme „4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I de orkestkleur, liet Verhey zo goed moge lijk uitkomen. Wanneer echter de Vierde Symphonie minder dan een ander Brahms' werk in de smaak van het publiek valt, moet dit wor den toegeschreven aan de ernstige, soms nogal melancholische aard (le deel), de af wijkende gedachtengang van het gebruike lijke langzame deel en aan de minder gun stige bouwtrant 31 variaties op een niet bepaald aangrijpend thema van de finale. Overigens een compliment voor dirigent en orkest voor hun verklanking van dit verre van gemakkelijk werk! O. K. In beide series abonnementsconcerten van het Nh. Ph. Orkest treden dit seizoen behalve pianisten, meerdere violisten en cellisten op. Men rekent dus blijkbaar op even grote belangstelling voor „strijkers" als voor bespelers van concertvleugels! Heden verleende de Italiaan Antonio Ja- nigro, sinds 1939 leraar aan het Conserva torium te Zagreb in Joegoslavië, solistische medewerking. Janigro had uit het niet grote cello repertoire het concert van Dvorak gekozen. E?n werk, dat bijzonder geëigend is voor dit zo bij uitstek solo-instrument. Het me lodisch element van dit concertwerk komt op de cello uitmuntend tot zijn recht en waar dit instrument niet zozeer op de voor grond treedt (arpeggio's e.d.), omspeelt en versiert zij de orkestpartij op fraaie wijze. De steeds goed sprekende thema's zijn voor ons, Hollanders, veelal zeer aantrek kelijk door hun Boheems folkloristisch ka rakter. Al wendde Dvorak niet bepaald zuiver Boheemse volksliederen als zodanig aan, toch is de folkloristische invloed merkbaar. Janigro droeg zijn solo-partij met een verrukkelijk klinkende, hoogst zangrijke toon voor. Zijn spel was steeds zeer gevoel vol, doch een overgevoeligheid, die het ro mantisch karakter zou kunnen schaden, kon men nimmer constateren. De solist ont wikkelde een klankvolume, in het forte voldoende groot tegenover de zaalruimte en waa.r ï16* n*et beslist boven het orkest- spel uitkwam, vervulde het orkest juist de hoofdrol. Het orkest vervulde zijn belangrijke, vol strekt met louter begeleidende partij in xt u opzlc^en opvallend mooi. Dirigent verhey verkreeg een opmerkelijk goed ar tistiek geheel. Een extra vermelding ver dienen concertmeester, fluitist en hoboïst voor hun welluidend solo-spel. Het audi torium toonde zich opgetogen over zulk een voornaam solo- en orkestspel, Janigro werd meermalen teruggeroepen en liet di rigent en concertmeester daarmede het gehele orkest erende in de hem ge brachte hulde delen. Als groot orkestwerk had Toon Verhey de Vierde Symphonie van Brahms gekozen, muziek, die deze dirigent uitmuntend ligt. Hij verstaat namelijk, evenals destijds een dirigent zoals Peter van Anrooy, de kunst om Brahms' muziek „zum klingen" te bren gen. Iets, dat de ene dirigent veel beter gelukt dan de andere. Alles, niet het minst Advertentie Vrijdag a.s „TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl Plaatsbespr. 2 dagen vooruit aan de kassa. Telefop dezelfde dag. Alle leeftijden. De Arnhemse rechtbank heeft zich Dins dag bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen de 22-jarige woonwa genbewoner H. D. en diens vader, de 64-ja- rige C. D. De zoon wordt volgens de dag vaarding verdacht van poging tot dood slag subs. tot toebrengen van zwaar licha melijk letsel op de 33-jarige woonwagen bewoner K. G. en de vader van uitlok king subs, medeplichtigheid ten aanzien van de pogingen van de zoon. De zoon heeft volgens de tenlasteleggin gen 10 October '54, onder de gemeente Eist met een stengun twee schoten gelost op K. G., die door het tweede schot, naar la ter bleek niet levensgevaarlijk, in het hoofd werd getroffen. De vader zou zich daarbij schuldig hebben gemaakt aan uitlokking van dit misdrijf door zijn zoon de stengun te overhandigen. De officier van Justitie achtte ten aan zien van H. D. poging tot doodslag bewe zen. Hij eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen C. D. eiste de officier wegens uitlokking twee jaar gevangenis straf met aftrek. Uitspraak 22 Maart. waarop de kwestie-Formosa moet wor den opgelost. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, weigerde gisteren opnieuw zich uit te spreken voor terugtrekking der Natio nalisten van de eilanden. Toen Eden gisteren voor het eerst officieel de Britse visie bekend maakte dat de Chinese nationalisten zich moeten te rugtrekken van ,,de andere eilanden" hiermede bedoelde hij alle eilan den behalve Formosa en de Pescado- ren ging bij beide partijen in het parlement gejuich op. Sir Anthony zeide overigens, dat de Amerikaanse regering reeds een „posi tief bewijs" had geleverd van haar ver langen, de spanning te verminderen, door in de afgelopen weken de Chinese nationalisten op doeltreffende wijze te weerhouden van een aanval tegen het Chinese vasteland en hen over te halen de Tatchen- en Nantsji-eilanden te ont ruimen. Van haar kant had de regering van Peking afgezien van een aanval op de zich in nationalistische handen be vindende eilanden Quemoy en Matsoe. Eden hoopte, dat de communisten zich zouden blijven beheersen en dat zij, enerzijds in alle opzichten hur stand punt ten aanzien van Formosa en de Pescadoren handhavend, anderzijds hun doelen niet met geweld zouden nastre ven. Voor de Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen en later op de avond in een toespraak voor radio en televisie heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken zich gisteren in geheel andere be woordingen over de kwestie Formosa uitgesproken dan zijn Britse collega Eden. De minister herhaalde zijn ver- klar: van 16 Februari, waarin hij het denkbeeld van een opgeven van de na tionalistische eilanden Quemoy en Mat soe voor de kust van het Chinese vas teland verwierp omdat hij betwijfelde, De rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 8 Maart in staat van faillissement verklaard: F. E. S t r o b b e, wonende te Half weg, van beroep zakkenhandelaar. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr J. W. Rutgers, te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd Dins dag 8 Maart opgeheven het faillisse ment van H. R u h 1 i n g, wonende te Zandvoort, van beroep manager. Rech ter-commissaris: mr H. J. Ferwerda. Curator: mr B. J. de Boer, te Zand voort. Een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek heeft de officier bij de recht bank te Rotterdam Dinsdag geëist te gen de 33-jarige los-werkman P. G. uit Rotterdam, die hij een poging tot moord te laste had gelegd. Verdachte is reeds vijftien maal veroordeeld. In de nacht van 30 op 31 Decem ber j.l. had G. de 40-jarige chauffeur J. P. na een ruzie op Katendrecht met een groot slagersmes in de zijde ge stoken. De steek was niet dodelijk, maar pas deze week kon het slachtof fer zijn werk weer hervatten. Nadat G. en P. eerst ruzie hadden gehad, was verdachte naar huis gegaan, maar later keerde hij per taxi terug om het „uit te vechten". Hij had een slagersmes meegebracht. Hij ging naar het huis van de chauffeur en toen deze de deur opende, stak hij hem meteen met het mes in de hartstreek. Uitspraak over 14 dagen. De opstelling van het Nederlands Jeugd- elftal luidt: doel: Feyt (Willem II); ach ter: Brull (Sittardia) en van der Lee (Xerxes); midden: Vreeken (Haarlem), Wink (S.V.V.) en van der Ham (Zeebur- gia); voor: Kick (Amsterdam), Bosselaar (Feyenoord), Hutten (Roda Sport), Moulijn (Xerxes) en Jansen (Enschedé). Bij Haarlem vervangt Kors, Kuys en staat Laan op de rechtback-plaats. BEIEREN Tengevolge van de influenza- epidemie in Beieren zijn vorige week 59 personen gestorven. Sinds het begin van de epidemie in Januari heeft de ziekte aan 125 personen het leven gekost. In de loop van vorige week zijn 13.600 nieuwe ge vallen geconstateerd. (AFP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2