Minister SUURHOFF vindt Kamer tegenover zich Churchill gaat de Paasdagen op Sicilië doorbrengen Hoeveel precies? 120 afgevaardigden uit Peking naar Bandoeng? Zware trambotsing in de hoofdstad BEHANDELING GEZONDHEIDSWET GESCHORST Is er nog een compromis mogelijk? Volgt Boedapest Moskou op de voet? Toestand in Oost- Azië critiek Twee Engelsen in Polen vrijgelaten Bloemen voor de prinses Na opgetogen verhalen van premier Scelba van Nieuwe eenheid van luchtmacht der V.S. Indonesië zit met logies-probleem Weer arrestatie op Schiphol H. Vader spreekt tot vastenpredikers Tankschip botst tegen veerboot Het weer DONDERDAG 10 MAART 1955 78stó JAARGANG No. 26241 i Na critiek op Nagy Militairen verwachten Chinese aanval Aanslag op communistisch partijbureau in Rome Pamfletbom verwondt alleen een van de jeugdige daders Helicopter neergestort, vier doden Brits meisje in Russisch gevangenenkamp MET FRANSE VERKEERSREGELS Rijwielkleinbedrijf Lonende bedrij f svoering vrijwel onmogelijk Rode Zee met sleep in hevige storm Militair helicopternet over Nederland Moedervliegtuigen met straaljagers voor verkenning Toestand van Prinses Beatrix goed TSJOE WENST EIGEN HUIS Luchtbevrachtingsbedrijf voor duizenden benadeeld Voor het eerst sinds drie jaar Op Volkerak DUFFEL MONTY COATS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM" Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tei. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) De particuliere instellingen op het gebied van de gezondheidszorg kunnen Voorlopig tevreden zijn over het gevecht dat zich in het parlement heeft ontwikkeld over hun positie. Met een overgrote meerderheid heeft de Kamer aan minister Suurhoff doen weten, dat zij de nieuwe gezondheidswet slechts zal aanvaarden, wanneer de positie van deze particuliere instellingen, waar onder ook de kruisverenigingen vallen, voor honderd procent in de wet ge garandeerd is vastgelegd. Daartoe diende een amendement van dokter Mol, dat met 47 tegen 26 stemmen werd aangenomen en dat inhoudt, dat de Cen trale Gezondheidsraad, het toplichaam van de nieuwe organisatie, ten minste voor de helft uit vertegenwoordigers van particuliere organisaties moet be staan. Slechts de socialisten en communisten stemden tegen. De minister heeft echter uit deze nederlaag niet de uiterste consequen tie getrokken. Hij heeft de wet niet ingetrokken en hij heeft ook niet zijn portefeuille ter beschikking gesteld; hp vroeg schorsing van de beraad slagingen om alsnog te trachten een oplossing te vinden, die beide partij en zou kunnen bevredigen. Radio Boedapest heeft gisteravond meegedeeld dat in het gehele land ar beidersbijeenkomsten zijn georgani seerd teneinde de beschuldiging van „rechtse afwijkingen" die het centrale comité van de Hongaarse communis tische partij ingebracht heeft tegen premier Imre Nagy te bespreken. Nagy zou een te slappe koers hebben gevoerd die naar anarchie en oppor tunisme had geleid en voorts zou hij de zware industrie en de collectivisatie van boerderijen hebben verwaarloosd. Fabrieksarbeiders hadden zich beraden over wegen en middelen 'om de produc tiekosten te verlagen en grondstoffen te besparen. De radio-uitzending was de eerste reactie op de bekendmaking van gis teren van het centrale comité. Westelijke waarnemers achtten het mogelijk dat Rakosi, die premier was van Augustus 1952 tot Juli 1953, Nagy als premier zal vervangen. Rakosi is ook onder Nagy's premierschap eerste secretaris gebleven van de Hongaarse communistische partij. Mocht Rakosi Khroesjtsjef's voorbeeld nog verder vol gen dan is het mogelijk dat vice-pre mier Istvan Hidas of het lid van het Politbureau Andras Hegedues Nagy zal opvolgen. Ook de 50-jarige Farkas, een vroegere minister van Defensie onder Rakosi en de tweede partij-secre taris, is een ernstige candidaat. Amerikaanse militair" vhv er in het Verre Oosten hebben het nodig geoor deeld de regering in Washington te waarschuwen voor het steeds toenemen de gevaar voor een algemene oorlog in Azië. De Amerikaanse regering ont veinst zich niet dat de toestand ern stig is door zowel de nationalistische ais de communistische troepenconcentraties in en rond de Straat van Formosa, maar zij gelooft toch niet dat hieruit reeds onmiddellijk een algemene oorlog dreigt. Wel wijst men er op, dat een en ander voor het grootste deel zal afhangen van de houding van Peking. Militaire autoriteiten in het Verre Oosten wijzen er op, dat de V.S. slechts doeltreffend terug kunnen slaan, wan neer zij hun overmacht in de lucht be houden. Daarvoor is het nodig om in ge val van agressie de bases op het Chi nese vasteland te bestoken en dat is al leen maar mogelijk indien het geschiedt met atoomwapens. De hele luchtstrate- gie der V.S. is daarop ingesteld. De re gering in Washington beaamt dit welis waar, maar wijst er op, dat de V.S. over zodanige precisiewapens beschikken, dat militaire doelen getroffen kunnen wor den zonder de bevolking te treffen. Ove rigens hoopt men in Washington, dat door zelfbeheersing aan beide kanten een vreedzame regeling van het conflict kan worden verkregen. (UP) Een 61-jarige Brit, Stephen Green wood, heeft telefonisch uit Lodz in Po len meegedeeld, dat hij en zijn 58-jarige broer Fred Dinsdag zijn vrijgelaten na een gevangenschap van bjjna drie jaar in Polen. Zij zijn in September 1952 tot vijf en zes jaar gevangenisstraf veroordeeld op grond van „hun belangstelling voor be paalde ideologieën". De Greenwoods zijn in Polen geboren en bezitten een fabriek te Lodz. (Rtr). Dat die oplossing gevonden zal wor den lijkt hoogst twijfelachtig. De mi nister heeft al te duidelijk een stand punt ingenomen, dat lijnrecht met dat van de voorstanders van het amende ment in strijd was. Zijn uitgangspunt was: de rijksoverheid is bij de gezond heidszorg de eerste verantwoordelijke instantie. Bij de uitvoering delegeert zij een deel aan lagere organen en parti culiere instellingen. Daarbij geldt voor mij als uitgangspunt: wat anderen goed kunnen doen met de nadruk op goed dat moeten zij doen. De wet geeft volgens de minister ech ter de juiste basis voor het samenwer ken in vertrouwen en in goede harmo nie, wat het doel is van de nieuwe or ganisatie der gezondheidszorg. De mi nister sprak ook van een zeer beslist misverstand van dr Mol, wanneer deze veronderstelt dat de functionarissen die niet de particuliere organisaties ver tegenwoordigen erop uit zouden zijn om de vertegenwoordigers van deze laat ste klein te houden. Hij bracht in her innering dat een voorontwerp voor deze wet was ingediend door een centrale commissie die er na vier jaar verga deren eindelijk in geslaagd was een compromis te maken, dat mede onder tekend was door de heer Mol als lid dier commissie. Van de regeling zoals die in de amendementen was neerge legd verwachtte hij alleen onheil in de vorm van het ontstaan van antitheses die de wet juist wil pogen te vermij den. Er moet een beetje vrijheid zijn en het vertrouwen, dat ook de provinci ale besturen, die de provinciale gezond heidsraden zullen samenstellen, zo ver standig zijn de zozeer gewenste pariteit te eerbiedigen. Ook een amendement van de heer van deWetering, om ongeacht hun sterk te alle kruisverenigingen in die pro vinciale raden te doen vertegenwoordi gen, wanneer zij in een provincie aan wezig zijn, moest de minister sterk ont raden. Over de subsidieregeling zei minister Suurhoff, dat hij zich voorstelt te zijner tijd in een aparte wet daarvoor de basis te leggen. Een Commissie Financiering Wettelijke Gezondheidszorg die reeds aan het werk is, zal daartoe de gege vens moeten verstrekken. Gisteravond hebben jeugdige Itali aanse fascisten de ruiten van het hoofd bureau der communistische partij in Ro me ingegooid en vervolgens bommen van eigen maaksel naar binnen gewor pen. Er werd enige schade aangericht in de communistische boekwinkel die in het gebouw gevestigd is, maar nie mand werd gewond. De explosies ver oorzaakten een brandje dat echter spoe dig kon worden geblust. Er bevond zich niemand in het gebouw ten tijde van de aanslag. De projectielen, die door de ramen werden geworpen, waren „pamfletbom- men". Een der daders werd licht ge wond bij de aanslag. Hij is in een zie kenhuis opgenomen. Zijn metgezellen namen per auto de vlucht. Men neemt aan dat de jeugdige fas cisten wraak wilden nemen voor de op merking van de communistische sena tor Emilio Sereni in de Senaatszitting van gisteren dat de gewezen maar schalk Giovanni Messe de fascistische troepen, die hij destijds in Rusland com mandeerde, in de steek heeft gelaten. (UP) Een helicopter van het 84ste reddings squadron van de Amerikaanse luchtmacht is gisteravond dicht bij de luchtbasis Kürsten- feldbruck in West-Duitsland neergestort. Alle vier bemanningsleden waren op slag dood. (UP). Bij de replieken leek het aanvanke lijk alsof de Kamer in deze uiteen zetting van de minister veel bemoe digends had ontdekt. Maar toen de zaken bij de behandeling van het eer ste amendement scherp kwamen te staan, bleek men niets van zijn stand punt prijs te hebben gegeven. Met name dr Mol verweerde zich tegen de minister, wiens goede bedoelingen hij wel wilde aannemen; die geven hem echter nog geen zekerheid voor de toekomst. Ook vond hij de manoeu vre van de minister, waarbij deze het kamerlid Mol wilde binden aan een vier jaar geleden gedane uitspraak van het commissielid Mol onjuist en onheus. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) stond eveneens op het standpunt, dat de minister, als hij een werkelijke basis van vertrouwen wil scheppen, tegen de gevraagde paritaire samenstelling geen bezwaar zou moeten maken. Hij was het met dr Mol eens, dat wij niets hebben aan goede bedoelingen en dat de Ka mer het recht heeft deze al te vage toe zegging in een wetstekst vast te leggen. Het was duidelijk, dat de Kamer deze principiële kwestie hoog opnam. Zij is zich terdege bewust, dat hier het „prin- cipiis obsta" in acht moet worden ge nomen. Van de zijde der tegenstanders is herhaaldelijk tot uiting gebracht, dat men gaarne met de vertegenwoordigers van andere levensrichtingen wil samen werken en dat men ook niets heeft tegen de opzet van de nieuwe organisatie. Het gaat er echter om dat deze eerste stap in de richting van de reorganisatie der volksgezondheid goed wordt gezet. De paritaire samenstelling tussen par ticulier initiatief en overheidsinstellingen in de nieuwe organen is voor de over grote meerderheid van de Kamer een kernpunt, waar men niet luchtig over heen wenst te stappen. Uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerde Duitsers hebben verteld, dat een Brits meisje, Mary Peters ge heten, in een vrouwenkamp te Potma in de Sovjet-Unie wordt gevangen ge houden. Zij zou in 1952 te Moskou tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn. Men gelooft, dat zij vroeger tele foniste op de Britse ambassade in Mos kou is geweest. Er is echter verder niets over haar bekend. De terugge keerde gevangenen zeiden, dat er in het kamp in het totaal ongeveer 2400 vrouwen gevangen zaten. Op de kruising van de Jacob van Lennepstraat en de Bilderdijkstraat te Amsterdam is vanmorgen een dubbele vrachtwagen, beladen met kolen, in hotsing gekomen met een tramwagen van lijn drie. De beide op volle snelheid rijdende voertuigen sloegen met een zware dreun op elkaar. Het voorbalcon van de tram werd versplinterd: de lading van de bij wagen van de kolenwagen kwam op de weg terecht met drie kolendragers, die op de zakken zaten. Twee hunner, de 27-jarige v. d. B. en S„ wiens leef tijd nog niet is vastgesteld, werden zwaar gewond. Zij zijn onmiddellijk naar het Wilhel- mina-Gasthuis vervoerd. Ook de derde kolendrager, de 40-jarige de J. moest naar het ziekenhuis. Zijn verwondingen waren echter van minder ernstige aard. De trambestuur der, de 56-jarige G., kreeg verwondin gen aan zijn benen. Hij was zo over stuur dat hij door de G.G.D. naar huis moest worden gebracht. Een 12-jarige jongen, van G., die naast hem op het trambalcon stond, liep lichte verwon dingen op. Nadat hij in het ziekenhuis was verbonden, kon hij op eigen gele genheid naar huis vervoerd worden. De overige passagiers van de tram waren door de botsing wel door elkaar ge- hertog van Edinburgh heeft last Gistermorgen vroeg blies een politie agent in het aan de Cöte d'Azur gelegen dorpje Juan-les-Pins uit alle macht op zijn fluitje en beduidde de bestuurder Van een grijze Rolls Royce om te stop- bon, daar hij schatte dat deze met een Vaart van „meer dan 100 km. per uur" door het slaperige dorp stoof. Hij snel de op de chauffeur en zijn twee metge zellen toe om ze zoals dat in vak- Jargon heet „op de bon te slinge ren", toen hij tot zijn ontsteltenis in de achter het stuur gezeten blonde jonge man de Hertog van Edinburgh herken- ,_Pe hertog, gemaal van koningin Eli- »oeth II van Engeland, was in gezel- D/nJoP Yan zi)n adjudant, lt.-commander en Pa Parker R.N., die naast hem zat zijn bediende, die achter in de wa gen zat. De agent putte zich uit in ex cuses en verzocht de hertog blozend om zijn weg te vervolgen. In Monte Carlo kreeg de Hertog van Edinburgh het op nieuw aan de stok met de politie toen hij een straat met een-richtingsverkeer aan de verkeerde kant indraaide. Maar nu waren de wagen van de Franse po- tic en Scotland Yard, die de Hertog escorteren, snel ter plaatse, waarna de Hertog kon doorrijden en zijn begelei ders de kwestie regelden. De hoge gast gebruikte in het Hötel de Paris de lunch met generaal en me vrouw Alexis Polotjov, miss Doris Chapman en zijn adjudant. De generaal is secretaris van de „International Spor ting Club" te Monte Carlo, terwijl miss Chapman een oudere dame een vriendin van de Hertog en zijn echt genote is. (UP). Vele bloemen en geschenken worden dezer dagen bij de portier van het Academisch Ziekenhuis te Utrecht afgegeven voor H. K. H. Prinses Beatrix die hier verpleegd wordt. Een verpleegster neemt ze in ontvangst en brengt ze voor zover geschikt naar de kamer van de prinses.. De Britse minister-president, sir Win- Churchill, zal de Paasdagen op Si cilië doorbrengen. Het zal voor Chur chill de eerste vacantie in anderhalf jaar worden. De premier, die in No vember 80 jaar werd, heeft de afgelo pen dagen met een ernstige verkoudheid te kampen gehad. Na eergisteren alle besprekingen en afspraken afgezegd te hebben, verscheen de bejaarde staats man gisteren weer voor het eerst tij dens een kabinetszitting in het parle mentsgebouw. Volgens de officiële mededeling zal Churchills vacantie „minder dan 10 da gen" duren. Er zijn echter nog geen bepaalde schikkingen getroffen, terwijl ook nog niet vastgesteld is, waar de eerste minister en zijn echtgenote, lady Clementine, op Sicilië precies hun va cantie zullen doorbrengen. Men neemt echter aan, dat de Chur chills hun keus zullen laten vallen op een zonnig, door bergen omgeven lief lijk dorp als Taormina aan Sicilië's Zuid-Oostkust. Dit oord staat bekend als het „Scbildersparadijs" en bronnen uit de naaste omgeving van de premier zeiden, dat men veilig kan aannemen, dat sir Winston, die een verdienstelijk amateurschilder is, zijn penselen en pa let mee zal nemen. De premier zal het Paasreces van het parlement gebruiken om met vacantie te gaan. Pasen valt dit jaar op 10 April. Churchill genoot zijn laatste vacan tie in de herfst van 1953, nadat hij lange tijd ziek was geweest. Verleden week onthulde hij, dat hij gedurende zijn ziekte aan de linkerzijde geheel verlamd was geweest. De laatste herfstvacantie bracht hij door in de villa van lord Beaverbrook te Cap d'Ail aan de Cöte d'Azur. Naar ver luidt zou premier Mario Scelba van Italië tijdens het bezoek, dat hij on langs aan Londen bracht, de lof gezon gen hebben van het zonnige Sicilië. Naar aanleiding hiervan zou Churchill besloten hebben ditmaal naar Sicilië en niet naar de Franse Rivièra of het in Marokko gelegen Marrakesj te gaan, de tot dusverre meest gelief koosde vacantieoorden van de pre mier. Churchills vriend en adviseur, lord Sberwell, kent Sicilië goed, terwijl de Britse minister van Arbeid, sir Walter Monckton, juist enthousiast van een reis naar dit grote eiland in Londen is teruggekeerd. (UP). slingerd, maar hadden geen verwondin gen opgelopen. Het ongeluk geschiedde toen de zwaar beladen kolenauto met aanhangwagen de Bilderdijkstraat wilde kruisen uit de richting van het Centrum. De bestuur der van de auto moest vaart inhouden om een tram uit de richting Overtoom voorrang te verlenen. Hij heeft daar door waarschijnlijk teveel aandacht be steed aan het tramverkeer van links, waardoor hij lijn drie, die van de ande re zijde met volle vaart naderde, niet opmerkte. Eerst op het laatste moment, toen hij met zijn auto op de trambaan stond, zag hij lijn drie naderen. Door onmiddellijk vol gas te geven probeerde hij nog een aanrijding te voorkomen. De aanhangwagen werd echter door de tram gegrepen. De tram bestuurder had van zijn kant ook nog geprobeerd door zwaar remmen de tram tot stilstand te brengen, doch dit mis lukte door de korte afstand. Met een daverende klap botsten de wagens op elkaar met het boven vermelde gevolg. (Van onze correspondent) Op de jaarvergadering van de Ne derlandse Katholieke Bond voor het Rijwielkleinbedrijf St. Petrus Canisius heeft de voorzitter, de heer C. Kwan ten uit Eindhoven, zijn ernstige grie ven geuit tegen het fiscale beleid van de regering. De druk van de omzet belasting èn de geringe toegestane winstmarge maken een lonende be drijfsvoering vrijwel onmogelijk. Als lichtpuntje aan deze donkere hemel zag de voorzitter het feit dat voor de bromfietsen geen wegenbelasting meer behoeft te worden betaald. Hij memo reerde de verbreking van de federa tieve samenwerking met de zusteror ganisaties, hetgeen hij zeer betreurde. De geestelijk adviseur, pastoor Mol, beklemtoonde de noodzaak van een drachtige samenwerking. De heer Scheltema, directeur van het Economisch Instituut voor de Mid denstand, gaf een uiteenzetting over de mogelijkheden voor oprichting van een organisatie voor gezamenlijke in koop. De Nederlandse zeesleepboot „Rode Zee" tornt met het vleugellamme Australische vrachtschip „Ulooloo" in de Koraalzee op tegen een hevige storm en tracht Keppel Bay, bij Rockhampton, te bereiken om daar een schuilplaats te vinden. Dit blijkt uit een verminkt doorgekomen radiotelefoni- sche boodschap van James Thomson, een van de meest ervaren loodsen voor de Noord-Australische wateren, die zich aan boord van de „Rode Zee" bevindt. Het was verschrikkelijk weer, vertelde Thomson en de „Rode Zee" voerde een harde strijd met zijn sleep in een afgrijse lijke storm. Wij zijn nu nog 60 mijl ten noorden van Keppel Bay, zo berichtte hij. De Keppèl Bay ligt vlak ten Oosten van Rockhampton, dat ruim 350 mijl ten Noord westen van Brisbane ligt. (UP.). (Van onze correspondent) Naar verluidt zullen alle garnizoens plaatsen in ons land worden opgenomen in het militair helicopter-net, dat thans bij de legerleiding in voorbereiding is. In Apeldoorn zal bovendien .een lan dingsbaan worden aangelegd, omdat van het le legercorps behalve van helicop ters ook gebruik zal gaan maken van lichte vliegtuigen, als Pipercubs en Beavers. Hiertoe zal het circuit voor de rijschool van het depot der Kon. Marechaussee, dat momenteel wordt aangelegd, worden uitgebreid met een landingsbaan van circa 75 meter. De Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat een nieuwe eenheid van de luchtmacht is gevormd, die be staat uit straaljagers die door moeder vliegtuigen tijdens de vlucht kunnen wor den gelanceerd en weer opgenomen. Deze eenheid, het 91ste squadron voor strategi sche verkenning, is uitgerust met toestel len van het type „Thunderflash". De moe- dervliegtuipen zijn bommenwerpers van het type B-36. Ieder vliegtuig van dit type kan één „Thunderflash" vervoeren. De straaljagers worden onder aan de bommen werpers bevestigd. (Reuter), Prof. dr J. F. Nuboer deelt met be trekking tot de toestand van Prinses Beatrix het volgende mede: „Prinses Beatrix heeft weer een uit stekende nacht gehad. De temperatuur is normaal. Indien zich geen bijzonder heden voordoen zal geen verder com muniqué worden uitgegeven." Prinses Marijke en Prinses Irene heb ben Woensdag een bezoek gebracht aan haar zuster. Het was naar aanleiding van een commentaar in Het Vrije Volk, dat wij vorige week gesproken hebben over het aantal leden van de Katholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A. Genoemd blad had het prof. Romme kwalijk genomen, dat hij in zijn Almelose rede van de K.W.G. had ge sproken als van een numeriek te verwaarlozen groep, omdat zij slechts en kele honderden leden zou tellen. „Mis", had Het Vrije Volk daarbij aangete kend; waarop wij op onze beurt hebben gepoogd duidelijk te maken, dat de heer Romme in dit opzicht niet zo „mis" was als hij ook naar ons gevoelen op be paalde terreinen wel eens geweest is. Het heeft geen zin, onze toen geschre ven opmerkingen te herhalen, wij wil len slechts in herinnering brengen, dat wij het als een opmerkenswaardig feit hebben aangemerkt, dat het getal der leden van de K.W.G. nooit is gepubli ceerd. De veronderstelling dat dat ge tal gering zou zijn is m.a.w. steeds zon der tegenbewijs gebleven. Maar wat le zen wy nu in De Groene Amsterdam mer? Daarin verklaart een lid van de P. v. d. A., de heer Frits Kief, dat het ledental der K.W.G. 482 bedraagt. Men kan niet zeggen, dat de heer Kief, wijl deel uitmakend van het sociaal-democra tische groep dit enfant terrible der partij minder goed op de hoogte zou zijn dan de overige partijleden. Inte gendeel. Want uit de kennelijke weer zin waarmee de heer Kief de confes sionele werkgemeenschappen als even- zovele „zuilen" in de socialistische partij gadeslaat, mag men afleiden, dat hij de getalsterkte dier werkgemeen schappen scherp in het oog blijft hou den. De mededeling van de heer Kief lijkt ons daarom leerzaam voor Het Vrije Volk en verdient de aandacht van ieder, die tot nu toe, wat de bedoelde getal sterkte betreft, in het ongewisse ver keerde. Om vooral niet te worden misver staan willen wij benadrukken dat wij het belang van iets, bijvoorbeeld van een werkgroep, niet alleen willen afmeten aan haar hoegrootheid. Maar op de eer ste plaats was het Het Vrije Volk, dat heftig in het geweer kwam tegen de bewering, dat de K.W.G. slechts uit en kele honderden leden zou bestaan, en op de tweede plaats moet men in het poli tieke leven de werkelijkheden niet ver doezelen. Op een bepaalde manier zijn zc allemaal belangrijk. De getalsverhou dingen waarachtig niet uitgezonderd. De initiatiefnemers van de Aziatisch- Afrikaanse conferentie, welke de vol gende maand te Bandoeng zal worden gehouden, hebben geen bericht ontvan gen met hoeveel personen de conunu- nistisch-Chinese delegatie naar Indone sië zal komen, maar naar verluidt zal Peking niet minder dan 120 afgevaar digden zenden. Het secretariaat der initiatiefnemers Indonesië, Indië, Pa kistan, Burma en Ceylon heeft naar aanleiding hiervan erop gewezen, dat men de uitgenodigde landen verzocht heeft elk niet meer dan 20 gedelegeer den te zenden. Deze beperking is nodig Een ruim 30-jarige ex-chef van een groot luchtbevrachtingsbedrijf op Schip hol is aangehouden, voor de Haarlemse officier van Justitie geleid en voorlopig op vrije voeten gesteld na goeddeels te hebben bekend zich te hebben schul dig gemaakt aan knoeierijen. Door deze knoeierijen zou hij vliegtuigbemannin gen, met name van een Zuid-Afrikaanse wilde-luchtvaartmaatschappij en ook zijn maatschappij voor duizenden gul dens hebben benadeeld. Omstreeks half Januari j.l. heeft hij getracht met een listige transactie zijn geknoei te camoufleren. Aan een be vriende relatie van zijn bedrijf in Lon den gaf hij telegrafisch opdracht aan de Zuid-Afrikaanse luchtvaartmij. 2000 pon den over te maken. Doordat de relatie zich bij de directie in Amsterdam verge wiste van de correctheid der order kwam deze directie tijdig op de hoogte en heeft zij de overmaking kunnen ver hinderen. Hij werd per 17 Januari ontslagen doch de directie gaf hem de kans gedu rende de volgende anderhalve maand de verdwenen gelden aan te zuiveren. Hij is daarin niet geslaagd zodat aangifte bij de politie en arrestatie zijn gevolgd. De H. Vader heeft vanmorgen gedu rende twintig minuten de priester en vastenpredikers toegesproken, die onder leiding van kardinaal Micara, de Vicaris van Rome, op audiëntie waren. De Paus sprak over de taak van de geestelijk heid en drong er bij hen op aan alle individualisme te vergeten en nauw met elkaar samen te werken in hun ijver voor de verspreiding van het Ge loof. Het was voor de eerste maal sedert drie jaar, dat de H. Vader weer persoon lijk de vastenpredikers toesprak. Ver leden jaar en het jaar daarvoor werd de tekst van de toespraak onder de geestelijken uitgereikt, aangezien de Paus zelf niet spreken mocht in ver band met zijn gezondheidstoestand. Be halve de vastenpredikers van Rome, waren ook leden van de Katholieke Ac tie aanwezig en de leden van de „Be weging voor een betere wereld", een organisatie voor morele verbetering van de mensheid die geleid wordt door de bekende predikant, pater Lombardi S.J. (U.P.) wegens gebrek aan logiesruimte in het overbevolkte Bandoeng. Indonesische autoriteiten hebben nu onofficieel verklaard dat het welhaast onmogelijk zou zijn kamers te vinden voor 120 Chinezen, als Peking inder daad van plan zou zijn zoveel afgevaar digden te zenden. Bovendien zou de ver groting van een delegatie veie andere landen ertoe kunnen brengen even eens meer afgevaardigden te zenden. Alle voorbereidingen voor de conferen tie zouden dan grondig in de war wor den gestuurd. Volgens het Indonesische nieuwsbu reau Antara zouden de Chinezen boven dien verlangd hebben dat zij geheel af zonderlijk van de andere delegaties zul len worden ondergebracht. De Indonesi sche regering had evenwel het plan de deelnemers aan de conferentie zoveel mogelijk onder te brengen in twee ho tels, dipht bij elkaar gelegen in het cen trum der stad. De beveiligingsmaatre gelen zouden daardoor ten zeerste ver eenvoudigd worden. De veiligheids-au toriteiten hebben grote bezwaren tegen een verspreiding van de gedelegeerden over verschillende delen van Bandoeng. De Chinezen zouden echter reeds een huis in een woonwijk van Bandoeng heb ben uitgekozen ais hoofdkwartier voor hun delegatie en als woning voor Tsjoe- En-Lai, de leider van hun afvaardiging. Dit huis, een wit gestucte woning van twee verdiepingen, is het eigendom van een Chinees. De Chinese ambassa deur in Indonesië Hoeang Tsjen en zijn consul-generaal hebben het de vorige week reeds geïnspecteerd. (UP) Woensdag is op het Volkerak tussen Noord-Brabant en het eiland Goeree- Overflakkee het ruim 500 ton metende tankschip „Trouler 5" in aanvaring ge komen met de veerboot van de rederij Van der Schuijt, die de veerdienst Dintelsas-Ooltgensplaat onderhoudt. Beide schepen liepen aanzienlijke materiële schade op. Van de veerboot werd de kop ingedrukt, waardoor alle auto's en vrachtwagens op de veerboot min of meer ernstige schade opliepen. Zowel op het tankschip als op de veer boot deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De veerboot die één vaart moest laten vervallen, kon de dienst blijven onderhouden. Advertentie (Tot Vrijdagavond) Droog weer met over het alge meen weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht overwegend matige vorst, morgen middag hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 7.08—18.38. Maan: 22.27—7.32.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1