Aanpassing van kleuterscholen aan de nieuwe wet Castricumse in IJslandse Carmel Nederlands Ballet presenteert zich in Haarlem Hongaars Danstheater boekt succes in Amsterdam groot Het leven van Zuster Michaël IVetenschappei ijke werkers klagen Martini heeft echte WIJN als basis RHEUMA-congres in Scheveningen DONDERDAG 10 MAART 1955 PAGINA r mmm Adres van vereniging van Ned. gemeenten AANRIJDING TE ZANDVOORT Volleybal TOURNOOI VOOR SCHOLIEREN Straaljager neergestort Piloot omgekomen Van Nuffel leidt Zondag NederlandDenemarken Wielernieuwtjes Op de rotsen van Hafnarfjördur Maatschappelijke positie achtergebleven Een tweede kaasexpres Van Rotterdam naar Alkmaar Wijn is het uitgangspunt van alle echte vermouth. Martini gaat nog verder en gebruikt alleen uit gezochte, oudere wijn. Een karakter- gevend, eigen kruidenrecept en een lange rustperiode doen daaruit Martini - vermouth ontstaan. Een edele vermouth! Over de gehele wereld gewaardeerd om zijn superieure kwaliteit. Éénmaal aan Dubec gewend - altijd aan Dubec verknocht! Gedetineerde patiënt laten ontvluchten Tegen verpleegster in hoger beroep drie maanden geëist Rheumatologen uit cle gehele wereld van de zomer bijeen De Vereniging van Nederlandse ge meenten heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot regeling van het kleuteron derwijs en van de opleiding van leid sters bij dat onderwijs. De vereniging heeft over deze materie overleg ge pleegd met de gemeentebesturen. In het adres wordt eerst gezegd, dat de indiening van het nieuwe en belang rijk verbeterde wetsontwerp met grote instemming is begroet. Men zal er zich echter bij het tot stand brengen van een wet op het kleuteronderwijs re kenschap van moeten geven, dat in de verschillende gemeenten op dit gebied zeer uiteenlopende situaties zijn ge groeid, welke uiteraard niet op een be paalde datum of op korte termijn in eer uniform wettelijk kader zijn te passen Enerzijds komen toestanden voor, in het bijzonder op het gebied van de huis vesting, welke min of meer ongunstig zullen afwijken van de door wet en al gemene maatregel van bestuur te stel len eisen. Het is noodzakelijk, ook in verband met het in beperkte mate be schikbare bouwvolume, een zeer ruime overgangstermijn te nemen, waarbin nen de gemeenten en schoolbesturen de gelegenheid zullen hebben hun scho len op het vereiste peil te brengen. Anderzijds doen er zich gevallen voor, waarin de bestaande voorzie ningen voor het kleuteronderwijs, met name de salariëring van de leidsters en de toelatingsleeftijd, gunstiger zijn dan die, welke de wet voorschrijft. Het zou nu volgens de vereniging principieel niet juist en bovendien in hoge mate onbevredigend zijn, indien de betrokken gemeente- en schoolbe sturen, die het onderwijs aan hun scholen op zo uitstekende wijze heb ben verzorgd, genoodzaakt zouden worden hun voorzieningen op een la ger niveau terug te brengen. De vereniging meent daarom, dat de overgangsbepalingen van het wetsont werp moeten worden aangevuld indie zin, dat de gemeente- en schoolbesturen, welke gunstiger regelingen ten aanzien van hun scholen met name op het punt van de salariëring van het personeel en de toelatingsleeftijd voor de leerlin gen hebben, deze regelingen ook na het tot stand komen van de wet mogen handhaven zonder dat hierdoor de scho len buiten de subsidiëringsbepalingen van het wetsontwerp zouden komen te vallen. Het adres gaat dan verder in op de fi nanciële aspecten. Volgens het wetsont werp zullen de gemeenten ter financie ring van de kosten, welke uit de toepas sing der wet voortvloeien, vergoedingen in de vorm van doelbijdragen ontvangen. Deze bijdragen zullen met voorbijgaan van het Gemeentefonds rechtstreeks uit 's Rijks kas worden uitgekeerd. Het wets ontwerp is het eerste ontwerp, waarin aan de financiering der gemeentelijke kosten door middel van doelbijdragen een belangrijke plaats is ingeruimd. De Vereniging wijst op enkele algemene bezwaren, die naar haar mening aan dit gtelsel verbonden zijn. Het Gemeentefonds wordt hierbij niet Ingeschakeld. Het ligt in de lijn der ver wachtingen, dat bij de komende nieuwe regeling van de financiële verhouding tus sen Rijk en Gemeente de huidige Raad van Advies voor de gemeentefinanciën meer invloed op het beheer van het Gemeente fonds zal krijgen. Door de doelbijdragen zal de betekenis van het beheer sterk worden gereduceerd. Het gevaar dreigt bovendien, dat doelbij dragen op verschillende gebieden zullen worden gehanteerd, zonder dat zij vol doende op elkander zijn afgestemd. Vanmorgen om vier uur is er op de Zandvoortselaan te Zandvoort een ernstig ongeval gebeurd. De heer J. Molenaar, be zorger o.a. van de Nieuwe Haarlemsche Courant, was op de rijweg bezig zijn brom fiets te repareren, toen hij aangereden werd door een motorfiets, bestuurd door de heer JAarts uit Zandvoort, conducteur van de N.Z.H. De heer Molenaar liep tengevolge daar van een open beenbreuk op en ernstige schaafwonden. De heer Aarts werd aan beide handen gewond Met een gemeente lijke ziekenauto werden de slachtoffers naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Ook dit jaar zal in het Krelagehuis te Haarlem het Volleybaltournooi voor leerlingen van middelbare en ULO- scholen uit Haarlem en naaste omgeving worden georganiseerd. Verleden jaar namen 80 scholen deel, thans is de animo nog groter. Met het oog op de krachtsverschillen hebben de organisatoren besloten ook reserveploe- gen in klassen onder te brengen, hetgeen de spanning ten goede zal komen. Het tournooi begint op Woensdag 6 April. Woensdag half een is een Thunder- jet van het vliegveld Eindhoven neer gestort op een weiland in de gemeente Utrecht. De bestuurder, de 22-jarige reserve-sergeant-vlieger C. Rog uit Scheveningen, vond de dood. Het toestel stortte neer bij de Wethou der Diemontlaan achter het restaurant Den Hommel in de onmiddellijke na bijheid van een rusthuis en een ho- moeopathisch ziekenhuis. Men mag van geluk spreken, dat het ongeval niet meer slachtoffers heeft geëist. De straal jager boorde een drie meter diep gat in het weiland. De wedstrijd NederlandDenemarken zal niet worden geleid door de oorspron kelijk aangewezen Belgische scheids rechter Roeykens. Deze moet wegens ziekte verstek laten gaan. Hij zal wor den vervangen door zijn landgenoot Van Nuffel. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de wet op de financiële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten te wijzigen. Het doel van deze wijziging is om ener zijds op de algemene uitkering welke de gemeenten uit het gemeentefonds ontvan gen in mindering te brengen het bedrag van de netto ten laste van de gewone dienst over 1954 gebleven kosten van het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs. Tegen de regeling der korting bestaan in gemeentelijke kring zeer ernstige be zwaren. Men acht het, indien de gemeente voor bepaalde taken doelbijdragen ont vangt, slechts aanvaardbaar dat met deze bijdragen bij de algemene regeling der financiële verhouding rekening wordt ge houden, indien de uitgaven voor de des betreffende taken bij de bepaling der alge mene uitkering in aanmerking zijn ge nomen. Dit is in het algemeen met de uit gaven voor het kleuteronderwijs niet het geval geweest, zodat hier voor een kor ting in het algemeen geen plaats is. In de algemene uitkering ingevolge de wet be treffende de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, zoals deze in 1948 is ingevoerd, is geen enkel verband gelegd met de uitgaven welke de gemeente voor het kleuteronderwijs heeft gedaan. De Vereniging bepleit een zodanige her ziening der kortingsregeling, dat op de uitkeringen uit het Gemeentefonds alleen een korting wordt toegepast indien de ge meente in 1948 of 1951 een bijzondere uit kering heeft genoten en de gemeente in deze iaren uitgaven voor het kleuteronder wijs had, welke mede in aanmerking zijn genomen bij het bepalen van de bijzondere uitkering. Behalve Steenvoorden, Rusman, P. en T. Peters, Van 't Hof en W. Eelsing, die zoals we reeds eerder berichtten op 20 Maart in de Ronde van Duis burg starten, zullen nu ook de Haar lemmers A. Martens, K. Koper, D. Bes, H. v. Weeren, H. Vroom en H. Huibens aan deze Duitse „klassieker" mogen deelnemen. De Haarlemse wielrenner Joop Groe- neveld, die verleden jaar bij de nieu welingen nog verschillende prijzen heeft gewonnen en de Ronde van Opmeer op zijn naam bracht, heeft besloten om niet meer aan wielerwedstrijden deel te nemen. Evenals verleden jaar organiseert de Leidse Ren- en Toervereniging „Swift- Combinatie" in het komende seizoen weer tweemaal de Ronde van St. Bavo op het terrein van de St. Bavostichting in Noordwijkerhout. Deze wedstrijden worden gehouden op 22 Mei en 21 Aug. De renners uit de bollenstreek, die bij Swift" aangesloten zijn, doen het lang niet slecht: in het klassement om de ,prestatie"-beker heeft Arie van Wetten uit Noordwijkerhout met 10 pntn de leiding; 2e is A. van Houwelingen (Sassenheim) 0 pntn.; 3. en 4. zijn C. Plasmeyer (Voorhout) en J. v.d. Berg (Leiden) beiden 6 pntn. Zondag a.s. starten Van Wetten, Plasmeyer en Van Houwelingen in de Belgische .Klassie ker" Gent-Ieperen, de z.g. „kattekoers", een wekwedstrijd orer 153 km. KOREA Op ongeveer 20 kilometer ten Zuiden van Seoel is door onvoorzichtig heid van de chauffeur gisteren een autobus van een brug afgereden, waardoor 38 per sonen om het leven kwamen en 17 personen werden gewond. In een soortgelijk onge luk zijn Dinsdag ten Noord-Oosten van Seoel 21 personen om het leven geko men. (AFP). Op de rots Jofridarstadir, nabij Hafnarfjördur, in het verre IJsland, staat een eenzaam Carmelitessenkiooster, waarin veertien Zuste/s het con templatieve gebedsleven leiden, dat de activiteit van de missionarissen moet bevruchten in een land, dat vier eeuwen geleden door vreemde over heersers werd losgescheurd van de Kerk, en sindsdien geen kloosters meer telde. Onder deze Zusters is Zuster Michaël, het Bakkumse meisje Marga- retha de Zeeuw, dat nog geen twintig jaar oud was, toen zij deze eenzaam heid van gebed verkoos boven het comfort van het veilige leven in Kenne- merland. Voor het eerst heeft ballet-minnend Haarlem in eigen stad kennis kunnen maken met het Nederlands Ballet, dat onder de artistieke leiding van Sonia Gaskell representabel voor ons land wil zijn. Óndanks dat de belangstel ling niet bepaald indrukwekkend ge noemd kon worden, was die kennisma king bijzonder aangenaam en op ver schillende punten zelfs verrassend. Het eerste optreden van dit ensemble, in October van het vorig jaar, werd met enthousiasme begroet, zij het dan met de vraag, of de leiding niet alleen in staat zou zijn maar ook de mogelijk heden verder zou hebben om het plan, waarop het Ballet gestart was, te cul tiveren en daarmede de verwachtingen waar te maken. Nu, enkele maanden na die première, mag voorlopig worden vastgesteld, dat de ballet-liefhebber niet teleurgesteld zal worden. De toeschouwers hebben gisteravond met het grootste genoegen naar de prestaties gekeken, aanvanke lijk misschien wat sceptisch, maar later meegesleept door de waarachtige dans- vreugde, die nu zichtbaar op het toneel beleefd werd. Die aanvankelijke sceptis is te verkla- Een kloosterroeping op zich is al een uitverkiezing, teken van sterk religieus leven. Temeer geldt dit, waar de ge roepene zich tot een dergelijk offer be reid verklaart. Tien jaren geleden trad Zuster Mi chaël als novice in bij de Carmelitessen te Egmond aan de Hoef. Ze had haar Eeuwige Geloften nog niet afgelegd, toen ze reeds vertrok naar het nieuwe, vlak voor de oorlog gestichte klooster op IJsland. Het merendeel van de zus ters daar is afkomstig uit Nederland, één komt uit Denemarken, één uit Zwe den. Over de kale gruisvlakten van IJsland, over de rotsen klinkt thans weer het geluid van de kloosterbei, die de zusters oproept voor het liturgische gebed. De bevolking, grotendeels niet-katholiek is ermee vertrouwd geraakt, dat daar bovenop de rots gebeden wordt om Gods zegen over de wereld, bijzonder over IJsland. Zuster Michaël is in dit kloos ter een van de twee buiten-zusters, de gevolmachtigde van de slotzusters te genover de buitenwereld. Zij komt niet in het slot, leeft dus in het klooster op- zichzelf, zorgend voor alles wat er nodig is. De mensen van Hafnarfjordür zijn zuster Michaël in haar bruine habijt met witte hul en zwarte sluier, mand of tas bij zich, wadend door de diepe sneeuw haar inkopen gaan doen. Het overkwam haar eens, dat onder weg een meisje haar groette met een echt Hollands „Dag zuster". Verrast keek ze op. Het meisje bleek in de huis houding te zjjn bij een IJslandse fami lie. Vanzelfsprekend ontspon zich een gesprek, waarbij tot verrassing van zus ter Michaël bleek, dat het meisje ook kennissen had in Castricum. De wereld is klein! Geen jaar gaat voorbij of mensen komen bij vader of moeder de Zeeuw de groeten doen van zuster Mi chaël op IJsland. Het Castricumse meisje van de vrien delijke Stetweg in haar klooster op de rots, waar een groot deel van het jaar het Noorderlicht de zon vervangt, ge lukkig in de dienst van God tussen sneeuw en ijs. Ze zal er ook haar Cas tricum, Kennemerland, niet vergeten. Vertegenwoordigers van het interacade miaal overleg der wetenschappelijke sta ven hebben in een telegram, dat zij aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tijdens een gehouden ver gadering hebben gezonden, uiting gegeven aan hun grote teleurstelling over het uit blijven van enigerlei verbetering in de maatschappelijke positie der wetenschappe lijke ambtenaren bij het hoger onderwijs. Zij spraken tevens hun bezorgdheid uit over een toenemende tendentie onder deze ambtenaren om het hoger onderwijs te verlaten. De organisatie is tot het zenden van dit telegram gekomen omdat, volgens haar, de laatste jaren te veel aandacht is besteed aan een goede personeelsbezetting bij de instellingen van onderwijs in het algemeen. Zo verkregen b.v. vooral de leraren bij het middelbaar onderwijs, als de hoogleraren, in de loop van de tijd een aanzienlijke ver betering. De wetenschappelijke staf waarvan de organisatie ongeveer 2000 medewer kers in verschillende rangen vertegen woordigt bleef echter op het oude niveau achter, hetgeen tot velerlei scheve verhoudingen aanleiding gaf, aldus de organisatie. Ondanks de pogingen van vele universitaire instanties, is hierin tot nu toe nog geen verandering gekomen. Toch is een goede regeling van de positie der wetenschappelijke ambtenaren voor het hoger onderwijs evenzeer van wezenlijk belang als die van de positie der hoog leraren. Zonder een staf van wetenschap pelijke medewerkers is geen modern la boratorium in bedrijf te houden Voor on derzoek en onderwijs is het van vitaal belang dat hiervoor zeer goede krachten kunnen worden aangetrokken, hetgeen vol gens de organisatie onder de tegenwoor dige situatie steeds moeilijker wordt. De inhoud van het telegram is mede ter kennis gebracht van de minister van Land bouw, Visserij en Voedsëlvoorziening, en van de colleges van curatoren en van de rectores magnifici. De Nederlandsche Spoorwegen, die de laatste jaren een sneltrein, de z.g. kaas expres, lieten lopen van Amsterdam naar Alkmaar, hebben in' de zomer dienstregeling van dit jaar een twee de kaasexpres ingelast van Rotterdam via Haarlem naar Alkmaar. Deze snel trein, die op de Vrijdagen van 15 Juli tot en met 19 Augustus zal rijden, ver trekt om 8.41 uit Rotterdam, aankomst in Haarlem 9.38 uur, vertrek uit Haar lem 9.46 en aankomst in Alkmaar 10.21. Het is niet waarschijnlijk dat Alcma- ria-VVV ook de reizigers in dez kaas expres een stukje kaas zal aanbieden, zoals zij dat al jaren doet in de kaas expres AmsterdamAlkmaar. ren uit de onzekerheid, waarmede de befaamde „Sylphides", in de choreo grafie van Fokine en op muziek van Chopin, werd ingezet. Maar die twijfel verdween toch, toen in hetzelfde ballet vooral Maria Huisman en Linda Manez haar prélude en mazurka zelfbewust en geconcentreerd dansten, de laatste te vens de wals met Aart Verstegen, een zwierig met levenslust gedanst stuk. Dat was trouwens het opvallende verschil met het optreden van andere groepen, dat vooral de solisten, verrijkt met een gavere techniek, meer zelf vertrouwen toonden, artistiek uitstekend werk lieten zien en durfden te dansen. Een treffend voorbeeld daarvan lever den Linda Manez en Jaap Flier, die de pas-de-deux uit de Notenkraker met artistiek raffinement dansten, feilloos en genuanceerd van karakter. Suggestief en boeiend bleek het ballet „Nachtei land", een compositie van Rudi Dantzig, op muziek van Debussy. De choreograaf, die ook in de uitvoering een belang rijk aandeel had, is allesbehalve tradi tioneel te werk gegaan en in geen geval heeft hij gespeculeerd op goedkope effecten. Misschien heet hij de abstrac tie met altijd de juiste toon gegeven, maar uit de gehele opbouw en niet in het minst uit de vertolking blijkt, dat hij zijn ballet een gevoelig karakter heeft meegegeven. Het ballet „Rhythme en Klank" van Soma Gaskell, deed de muziek van Bela Bartök alle eer aan. Het strakke rnytnme, onderbroken door speelse uitbundigheid, kreeg een geladen sfeer, enerverend soms, welke door het kwartet Maria Huisman, Willy de la Bye, Aart Verstegen en Conrad van de Wetering straf gerealiseert werd. En dan ontbrak natuurlijk ook ditmaal niet de „Pas de quatre" van Dolin, die met gevoel voor romantiek, maar niet sentimenteel gedanst werd door Linda Manez, Willy de la Bye, Johanna Zui ver en Milly Emmer. Zij dansten met een ontwapenende charme, welke wij in diezelfde sfeer ook graag hadden bewonderd in de „Scènes de Ballet" van John Tarras, waarmee de avond beslo ten werd en waarin Willy de la Bye en Jaap Flier overigens excelleerden. De muziek van Strawinsky kreeg hierbij een toch wel boeiende uitwerking. Het Nederlandse Ballet heeft de ver wachtingen dus niet beschaamd, en een enthousiast publiek liet dat ook terdege blijken. W. H. Advertentie Advertentie Ik rook tegenwoordig alleen maar Dubec - en dat bevalt me bestWeet je - ik kreeg zó genoeg van sterk prikkelende cigarettenIk vind Dubec heel lekker! De onversneden, uitgelezen Oriënttabakken, waarvan Dubec cigaretten worden gemaakt, zijn licht en geurig. Hier.... steek óók eens 'n Dubec op, - kèn je dat beroemde rode doosje nog van vroeger? Proef eens goed.... dit is het echte rookgenotgeurige, pure tabak Dubec in het vanouds bekende rode doosje 90 cent. De dans der flessen van het Hongaars Danstheater dat gisteren zijn première in Carré te Amsterdam beleefde. Welaan dan, na de Joegoslaven, de Spanjaarden, de Grieken, de Indiërs, de Russinnenhet Hongaars Dans theater in Nederland. Theater is het zeker wat deze lieden uit het land van de Donau ons voortoveren; dans, zang en muziek wisselen elkaar af in een tempo en een levendigheid, die een ieder verbaasd doen staan. Men is in de zaal, men is tussen het gekrakeel van Carré-bezoekers en alles verstomt als het licht in duisternis overgaat. Een muziekje van Kodaly gaat spelen, paren komen op in een prachtige klederdracht, stemmen zet ten een oud lied in en in die charme van samenvoegende elementen breekt een dans los, een mannelijke dans, sterk, vol contouren en contrasten, de dans der paren uit Naggykalló, het Noord-oostelijk deel van Hongarije. Er is gratie en lust tot leven te bespeu ren, nee niet te bespeuren, zij daalt op u neer, zij perst zich onweerstaanbaar van de Bühne naar de galerijen der toeschouwers. Dan is er een orkest; veel strijkers, bassen, een cymbalist en een primas, Lajos Boross, die een honingzoet ge laat heeft en vreemd genoeg reminis centies geeft aan de romantiek rond Franz Jozef, Mayerling en Radetzky Marsch van Josef Roth. Uiteraard is de muziek eveneens zo: Franz Liszt en een herinnering aan de Hongaarse ka pellen uit de café's in de dertiger jaren zijn niet uit te bannen. Toch zijn er prach tige strijkers in het orkest en de cym balist doet wonderen maar het ge heel is in-romantisch. De dans daar naast is echter steeds weer bijzonder sterk. Acht mannen komen op met hoedjes en jurk-achtige costumes en voeren u naar de expressieve kracht van dansfeesten der poesta-dorpen. Ook het koor is prachtig. Daar be speurt men nergens sentimentaliteit. Men voerde volksliederen uit en gezan gen van Kodaly, Bartók en Imre Scen- ki. Dat koor onder leiding van de componist van het laatste lied is een der sterkste elementen uit de troep. Nauwelijks heeft men dit ondergaan of meisjes treden op met wijnflessen op het hoofd, dansend de eer der flessen, dansend de triomf van de wijn. Men meent eerst, dat de flessen vast op het hoofd gebonden zijn, maar telkens nemen de meisjes ze van het hoofd, gaan onder eikaars armen door en planten daarna de flessen weer op de schedel en draaien hun tournures. Er wordt ook een zigeunerdans op gevoerd, die een beeld van de dans- lust van dat zwervend Volkje demon streert in de choreografie van het dans theater. Het resultaat is enigszins rom melig en eigenlijk staat het aan het randje van de kitsch. De temperament volle bewegingen zijn hier tè doordacht en tè ingestudeerd. Het summum aan romantiek bereikt de Primas Lajos Boross als hij de tweede Rhapsodie van Liszt ten beste gaat ge ven met foefjes op de snaar en ijdele schouder-trillertjes. Het liefst zou men daarbij weglopen ondanks het brullend applaus van de Amsterdammers. Het bruiloftsfeest in Ecser maakt echter weer alles goed en bewijst hoe sterk ook de choreografie is, waarmee men volksdansen goed gemaakt heeft voor het toneel. De costumes hadden hierbij een groot' aandeel. De bruid danste in 'n prachtig kleed in twee kleuren, licht en donkerrood, kraplak en karmijn en was omgeven door wit-satijnen meisjes, die de sluier, de omslagdoek en overrok in kant droegen. Er kwam een vrouw op met een bord vol brandende kaarsen en binnen enkele seconden dansten alle bruiloftsgangers met een kaars, dan weer serafijns verstild, dan weer uit bundig en fel. Met dit laatste stuk be wees de troep pas op welk hoog niveau hij werkt. Het publiek was buiten zich zelf haast en dit sloeg over op de dan sers, die veel bloemen kregen aange boden. Zij smeten bloemen de zaal in en de zaal wierp de tulpen weer terug de orkestbak in, waar muzikanten en zangers schier bedolven werden. M. De 31-jarige verpleegster G. A. B. uit Rotterdam heeft eind Februari van het vorige jaar een gedetineerde, die ter observatie was opgenomen in de psy chiatrische inrichting „Maaroord", hel pen ontvluchten. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft nu tegen deze ten onrechte hulpvaardige verpleegster drie maanden gevangenis straf geëist. De Rotterdamse rechtbank had haar veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Arrest 18 Maart. Een voor de rheumabestrijding uitermate belangrijk congres zal van 13 tot 17 Juni in het Scheveningse Kurhaus worden gehouden. Verwacht wordt, dat meer dan zeshonderd art sen het congres zullen bijwonen. De openingszitting zal worden gehouden in de Ridderzaal en naar alle waar schijnlijkheid worden bijgewoond door een van de Leden van het Koninklijk Huis. H. M. de Koningin zal de Be schermvrouwe zijn van het congres, dat door de Nederlandse Vereniging van Rheumatologen wordt georgani seerd. Het congres zal bestaan uit een serie van zeventien lezingen, 150 korte me dedelingen van rheumatologen, films en een tentoonstelling van nieuwe be handelingsapparaten. Het gesproken woord zal middels een simultaanver- taling in vier talen, t.w. Frans, Engels, Spaans en Duits te horen zijn. Op het congres zullen vier hoofdonderwerpen worden behandeld in vier secties: so ciale sectie en de secties acuut rheu- ma, bindweefsel en de degeneratieve veranderingen van de wervelkolom. In de sociale sectie zullen sprekers uit België, Duitsland, Frankrijk, Italië en Zwitserland inleidingen houden over de verspreiding van verschillende vor men van rheuma in het desbetreffen de land; de sociale betekenis zowel voor de patiënt als voor de overheid; de plaats van de artsen in de organi satie van de strijd tegen de volksziek te, de organisatievormen welke in diverse landen in de praktijk worden toegepast en de resultaten ervan. De inleiders van het tweede hoofd onderwerp zullen spreken over de verspreiding van het acuut rheuma en zijn gevolgtoestanden onder school kinderen, de maatregelen welke geno men kunnen worden om de ziekte en haar recidieven te voorkomen en de behandeling van het acuut rheuma. Om een beter oordeel te krijgen over de werkzaamheid van verschillende medicamenten werd een gecombineerd Engels-Amerikaans onderzoek opge zet, waaraan talrijke grote ziekenhui zen volgens hetzelfde schema deelna men. De resultaten van dit grootse onderzoek zullen op het congres wor den medegedeeld. In de derde sectie het bindweef sel zal vooral veel fundamenteel werk worden behandeld op bioche misch, biophysisch en histologisch ge bied. In deze sectie worden ook de re cente onderzoekingen besproken op het gebied van bloedonderzoek. Bij het laatste hoofdonderwerp zal de belangstelling vooral gericht zijn op de tussenwervelschijven. Hierbij zal besproken worden de anatomie van ziekelijke veranderingen en ouder- domsverschijnselen, de chemische en physische onderzoekingen van de tus senwervelschijven, de waarde en de techniek van het röntgenonderzoek van de wervelkolom en de diverse aspecten van de behandeling en de resultaten van de therapie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2