B. en W. vechten hardnekkig tegen de woningnood MAJVT- anthraciet Architect Van Veisen dringt weer aan op Haarlems structuurplan Wethouder vragen over beantwoordt structuurplan Na mislukte aanbesteding toe vlucht tot systeembouw Verkeersplan moet in sneller tempo worden uitgewerkt In gestolen auto werd voor 15 mille aan bont ontdekt Zware straffen geëist tegen viertal inbrekers BIJ BEHANDELING BEGROTING 1955: Twee jaar geëist wegens opzet heling De positie van Haarlem HET ORGELCONCOURS TE HAARLEM Kistenfabrieken moesten het ontgelden Jaarvergadering K.V.P. BEGROTINGSBEHANDELING HAARLEM N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 POLITIE WAARSCHUWT Te weinig personeel bij Openbare Werken HAARLEMSE RECHTBANK Grote belangstelling Voor zomercursus Geen busstation op Kennemerplein Inleiding van de heer CJ.v.d. Ploeg DONDERDAG 10 MAART 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem BASKETBALL Programma Beiaard- bespeling ZANDVOORT Ziektekostenregeling voor gemeentepersoneel BLOEMENDAAL K.A.B.-programma Tweede bezwaar Spoorwegwagons ramden vrachtauto Ontvangst ten stadhuize Alg. Ned. Invalidenbond Inbraken in Kennemer land berecht HEEMSTEDE BEJAARDEN ZIJN ACTIEF Opening Katholieke Sociëteit voor bejaarden Gezelschap van de Stille Omgang Zaandammers gevon nist wegens overval TT i 1 TV - Softball TYBB Beurs van Amsterdam Beurs van et* Y nrl< Wethouder Happé van Openbare Werken en Volkshuisvesting heeft gisteren bij de behandeling van de begroting in de Haarlemse raad medegedeeld, dat bin nenkort de raad een praeadvies zal bereiken over de particuliere woningbouw voor zelfbewoning. In de eerste week van April zou dit praeadvies in de raad worden behandeld. In antwoord op vragen van de heer Van Velsen (K.V.P.) verklaarde de wethouder, dat B. en W. terdege rekening zullen houden met de belangen van het grote gezin bü de woningbouw. Algemeen was er waardering voor het beleid van het bureau volkshuisvesting. De systeembouw vormde de hoofdmoot in het betoog van de wethouder. De wethouder schetste de ontwikkeling van de toewijzing van het bouwvolume der laatste jaren, het streven van B. en W. om in een periode van 3 jaar het streefgetal van 2000 woningen te bereiken en de moeilijkheden die wer den ondervonden bij het pogen om tij dig de gronden bouwrijp te verkrijgen, de plannen van de architecten binnen de termijnen te kunnen beoordelen en complexen aan te besteden. Wethouder Happé was van oordeel, dat vaak de plannen van de architecten te laat binnenkomen; omdat de archi- tecten-bureaux met werk zijn overla den. Hij constateerde alleen het feit en daarom merkte hij aan het adres van de heer van Velsen op, dat de schuldvraag niet in 't geding werd ge bracht. Uitvoerig ging de wethouder in op de bekende mislukte aanbesteding van de laatste tijd de 224 woningen van de woningbouwverenig. Volkshuisvesting in Delftwjjk waarbij bleek, dat het prijs verschil 800.000 bedroeg. Er werd con tact opgenomen met de laagste inschrij ver en de architect. Daarbij kwam het college tot de slotsom, dat zodra „sy steembouw" wel aan het prijsniveau Advertentie Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat kinderen, die op afgelegen ter reinen spelen, meegenomen worden door personen met verdachte bedoelingen. De Haarlemse politie maant de ouders aan hun kinderen niet te laten spelen in poor ten en parken en voorts hun kinderen te waarschuwen zich niet in te laten met personen, die hun iets beloven. B. en W. van Haarlem zullen op Vrij dag 25 Maart 1955 te 12 uur officieel de Karnter Trachtengruppe uit Oosten rijk op het stadhuis ontvangen. FILMS: CINEMA PALACE: „Rob Roy, de schelm van Sch'otland", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Complot der 39 stappen". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Verdacht van spionnage" 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De woestijn leeft", a. 1. Tijden: 2, 7 9.15 uur. MINERVA: „I married a witch", 14 jr., 8.15 uur. REMBRANDT: „Rhapsodie" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Shane" 14 jaar. Tijden: 2.30 en 8u. STUDIO: „The little kidnappers", a. 1. Tij den* 2.15, 7 en 9.15 uur. Donderdag 10 Maart ConcertgebouwConcert door kunstorkest o. Toon- 1. v. Marinus Adam, 8 u. Vrijdag 11 Maart Concertgebouw: N. Ph. O. Jeugdconcert o.l.v. Marinus Adam. Sol.: Bets Neaer- koorn, clavecimbel; Francina Hmlopen, harp; Roel Riphagen, piano, 4 uur en half acht. Stadsschouwburg: Lezing voor de ver. „Geloof en Wetenschap" 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters. Van 11.3012.30 u. Geboren: C. M. Leisingvan Wester hoven z., I. C. HaanHuysman z., M. Brouwer—Mons z„ M. C. Pijper—Wal- ter _z"„ph' Haldermanvan Gellekom Koning—van der Helm z„ A. M. E. Duits—Orth z„ H. van der Lmde—Pannenborg d.. W. c. den Dek ker—Warmerdam d„ G. C. Miedema— van Meurs d„ A. M. Demmers—Moole- naar d., A. A. SpruitZeilmaker d, Ondertrouwd: M. E. J. Goedemans en A. M. van Avezaath; Th. H. Valk en H. M. Kropff; B. Kusters en G. Boeree; G. van Bruggen en B. Brink huizen; J. F. van den Berg en E. J. Van der Meij; J. D. Hendriks en G. van Twuijver; H. W. Stolvoort en A. E. Koelemij; P. G. Lamboo en A. M. Jukes; W. J. F. Heynneman en J. M. Hillebrand; C. J. H. van Wees en J. Schouten; J. P. Staartjes en H. Schoon; E. A. Hetem en J. L. van Oerle; C. A. «L M. van der Heijden en H. E. A. Ha- Verkamp; W. A. van der Heijden en M. C. Miezerus; F, A. de Vos Burchart en B. Schipper; Tj. E. Swart en H. M. Roggeveen; G. van Winsum en M. J. Van Leen; A. Otten en A. de Boer; E. A. H. Truijen en A. H. van Kleeff; H. j. de Boer en W. van der Putten; A. j. Oosterling en A. R. Huisman; L. G. Moison en Th. M. A. Janssen; R. A. Kuijper en I. Jonker. Getrouwd: C. G. van der Stoop en E. H. M. Mathot; C. J. van Rijn en A. M. Platei; P. Luijten en A. G. Cop- Pejans; C. J. Baarda en P. M. Th. Korst- Jens; J. de Bie en B. M. J. A. Brom; N. van Dijk en M. H. van der Veldt; F- A. Broers en M. C. L. Hoogkamer; F- W. Soellaart en H. C. de Jong; J. Biesbrouck en F. Jonker; P. D. lers en B. Godefrooij; St. J. Pel en S. Oldenburg. Overleden: W. H. J. Willemsen, 56 'i» Brouwerskade; G. van Gend, 62 j„ frf- Schaepmanstraat; P. C. van Dan- "'k, 56 j., Westerstraat. zou raken men daartoe moet overgaan. Deze gelijkvormige woningbouw heeft als nadeel, dat het stadsschoon er niet mee wordt verfraaid. Van verschillen de zjjden werd de wethouder er dan ook op gewezen, dat een verspreiding over de gemeente beter zou zijn. Op andere wegen. Het enige nieuwe gezichtspunt, dat in het betoog van de wethouder naar voren werd gebracht was zulks in antwoord op de critiek van de heer Spek (A.R.) dat met veel meer spoed na het mislukken van de aanbestedin gen, een oplossing gezocht had moeten worden (zoals in andere gemeenten, als b.v. Enschede, wél was gedaan) dat B. en W. thans het plan hebben, dat wanneer de aanbesteding van de 224 woningen opnieuw mislukt, in Zuid- Delftwijk begonnen wordt met syteem- bouw. Gelukt de aanbesteding wel, dan wordt toch een begin gemaakt met sy steembouw in Noord-Delftwijk. Voor sy steembouw is een aanlooptijd nodig van 3 maanden (onderdelen maken in de fabriek) de tijd, benodigd om de gron den in Noord-Delftwijk op te hogen be draagt 5 maanden. YVordt met de bouw begonnen, na 3 maanden, dan is er vol doende tjjd over om er zeker van te zijn, dat gelijktijdig met het bouwrijp zijn van de gronden de bouw kan be ginnen. Er zal een evenwicht gevonden moe ten worden tussen de systeembouw en de z.g. traditionele bouw. De systeem bouw - bestellingen op grote schaal en massaproductie - kan uit de aard van de zaak gemakkelijker concurreren. Een andere mogelijkheid „om aan de prijs te komen" noemde de wethouder de steun van het bedrijfsleven, over wonin gen, die aldus gefinancierd kunnen wor den voor geschoolde arbeiders wordt onderhandeld. De plannen van de volgende projec ten zijn thans bij de architecten en moeten resp. gereed zjjn 120 woningen woningbouwver. „St. Jozef"; 174 wonin gen „Eigen Haard"; 100 woningen „Onze Woning"; vóór 1 Augustus, 1 Mei en 1 Maart. Deze complexen be treffen Delf twijk. Uit de beantwoording van de wethou der bleek voorts, dat een regeling is ontworpen voor Spaarndam voor leni ging der nood; deze regeling omvat een plan van Openbare Werken voor nieuwbouw in Spaarndam; een toezeg ging dat Spaarndammers buiten Spaarndam werkzaam, toch zoveel mo gelijk huisvesting in de buurt krijgen. Het één en ander wordt geregeld in overleg met het wijkeomité. Naar aanleiding van de vragen van de heer Goedee over woongerief merk te de wethouder op, dat hier meer een taak ligt voor de besturen van de wo ningbouwcorporaties. 't Was ook de heer Goedee die aandrong op een onder zoek naar de toestanden op het bu reau woningbedrijf waar men overbe last zou zijn met werk. Wethouder Happé van Openbare Werken heeft gisteravond in de Haar lemse raad tijdens de behandeling van het hoofdstuk Openbare Werken van de begroting voor 1955 er met klem op gewezen, dat de dienst van Open bare Werken, na de terugval van na de oorlog, nu weer op volle toeren be gint te werken. Het personeel is in de laatste jaren van 75 tot 100 man geste gen; de sterkte dient echter op 125 man te worden gebracht. De huisves ting van de dienst is onvoldoende. Het gebouw van de Incassodienst zal voor Openbare Werken vrijgemaakt worden. De Incassodienst moet dus verhuizen. De dienst van Openbare Werken is bezig met het ontwerpen van een plan. Het programma voor Maandag 14 Maart luidt: 19 uur Junioren (meisjes en jongens); HOC cRCHZBVS—Black Pirates; 20 uur Dames: HaarlemDen Haag; 21.15 Heren: Haarlem—Sabres 512th. De Haarlemse teams zijn als volgt sa mengesteld: Dames: -J. Koblens (aanv.); F. v. Veen, O. de Jong (allen White Stars); T. van Deursen, M. Schrama (bei den Antilopen); J. v. d. Hoeden (ZBVS); N. Steenkist, T. Snel, C. Kors, J. Hui gen (allen HOC). Heren: J. Mansvelden (aanv.), M. Din- kelberg (beiden Typhoons); J. Meen- horst. H. van Elk, M. Jole (allen Black Pirates)M. en P. Molenkamp (beiden White Stars); L. de Sander, H. Resida (beiden IHJ); K. Dingshoff en P- Vee- nenbos (beiden Antilopen). Stadsbeiaardier Arie Peters zal op Vrijdag 11 Maart van 11.30 12.30 uur in de Grote Kerk het volgende program ma spelen 1. Improvisatie 2. Suite Archaïque G. Clément 3. a. Beiaardlied b. 't Ros Beiaard c. O. Vrieslandt d. Ik Hoordt dees dagen 4. Allegro (Concerto) A. Vivaldi 5. a. Intermezzo Jef van Hoof b. Andante Cantabile Jef Denijn 6. a. Gelders Lied J. W. Willems b. Jan de Mulder c. Van 't Maseurken 7. Dansen van Mozart en Haydn. Aan de gemeenteraad van Zandvoort wordt voorgesteld, toe te treden tot de ziektekostenregeling voor gemeenteper soneel, waartoe nadat de raad van Haarlem een daartoe strekkend voor stel had verworpen de gemeente Alk maar het initiatief heeft genomen. De regeling komt hierop neer dat het per soneel 2 pCt. van het salaris betaalt en de gemeente daar een gelijk bedrag bjj legt. Het personeel krijgt dan ver goed de kosten van geneeskundige en tandheelkundige hulp, geneesmiddelen, ziekenhuisverp leging, operatiekosten enz. Dit op voet van het zogenaamd verrichtingenstelsel, waarbij de ambte naar de status van particulier patiënt heeft. Hierbij is 't systeem van „franchises" onvermijdelijk. De ambtenaar zal der halve een klein deel van de kosten voor eigen rekening moeten nemen. Deze franchises zijn geringer naar mate de ambtenaar minder invloed heeft op de verstrekkingen, zoals bijv. bij ziekenhuisverpleging. De gemeente Zandvoort betaalt thans op grond van de tijdelijke ziektekosten regeling (pitkering aan elke ambtenaar van 66.per jaar) 6.290.per jaar. De nieuwe regeling zal betrekking heb ben op ambtenaren met een totaal sa laris van 550.000.zij komt de ge meente derhalve op een jaarlijkse uit gave van ƒ11.000.te staan. Donderdag .17 Maart zal pater Felix Weezenbeek vooi de KAB-afdeling Bloe- mendaal in het parochiehuis aan de Bloemendaalseweg een lezing houden over „Leven, lijden en marteldood van prof. dr Titus Brandsma O. Carm. Pa ter Weezenbeek sprak reeds vele ma len over dit onderwerp; hij zal zijn causerie illustreren met lichtbeelden. Zondag 7 Augustus organiseert de KAB afd. Bloemendaal een tocht per touringcar naar de Passiespelen in Te- gelen. Zij, die hier voor interesse heb ben, -kunnen inlichtingen verkrijgen bij de heer A. Eve, Alb. Thijmlaan 32 of heer G. J. van Reyen, Alb. Thijmlaan 51, Bloemendaal Noord. De leden van de Haarlemse rechtbank zagen vanmorgen een wat armelijk ge klede ma.n voor de groene tafel verschij nen, wie ten laste was gelegd opzethe ling van een nagenoeg nieuwe auto. De wagen had hjj gekocht op het beruchte Waterlooplein in Amsterdam, waarna hij ermee naar zijn woonplaats Zaandam was gereden en de auto daar meteen weer te koop had aangeboden. In Zaan dam ontdekte men onder de achterbank van de wagen een groot aantal bont- velletjes, samen voor een waarde van ongeveer 15.000. Aanvankelijk had de verdachte ver klaard, dat hij lezen noch schrijven kon, waardoor hij niet had gezien, dat de wagen slechts 400 km had gereden toen hij hem kocht. Ook het Belgische num mer had hij niet opgemerkt. Een koopman bood hem de auto aan voor 1750, op welk aanbod de ver dachte gaarne was ingegaan. In Zaan dam nam men echter de politie in de arm, zodra men de waardevolle col lectie bont ontdekte. Het bleek toen al gauw, dat de wagen in Antwerpen was gestolen van een bonthandelaar, over de grens was gesmokkeld en uit eindelijk belandde op het Waterloo plein. Dat de verdachte geheel te goeder trouw had gehandeld, vond de officier Tijdens de algemene beschouwingen over hoofdstuk Openbare Werken heeft de heer Jacq. van Velsen (K.V.P.) gisteravond traditiegetrouw enige gedachten naar voren gebracht over de ontwikkeling en met name over de structuur van de stad Haarlem. Hij schetste de uitbouw van Haar lem zoals die geschiedde tijdens de middeleeuwen en de renaissance, welke tenslotte resulteerde in een omsluiting van de stad door bolwerken en stads singels, die heden ten dage de culturele kern, de schoonheid, het hart van Haarlem omringen. In de vorige eeuw ontstonden het Leidse kwartier, het Rozenprieel en de Amsterdamse buurt, gevolgd waar en na de annexatie van 1927 een stormachtige ontwikkeling geschiedde, vooral in het Noorden. Al deze uitbreidingen betekenden een planloos en fantasieloos aaneenrijen van huizen, straten en pleintjes, met welke erfenis, aldus de heer Van Vel sen, zonder enige algemene voorziening wij nu zitten opgescheept. Haarlem werd toen voor een groot deel gezien als een forensenstad-met-allemaal- vrije-woninkjes-met-tuintjes voor Amsterdammers. Toen de oorlog alle acti viteiten stillegde, kwam er gelegenheid tot studie en bezinning, waarbij de beste stedebouwkundigen en planologen de grondslag legden voor de ko mende ontwikkeling. In die ontwikkelingen zit Haarlem nu midden in. Amsterdam is er geen vierkante meter kantoorruimte meer te krijgen en Haar lem zou juist door het aanbieden van moderne en goed geoutilleerde kantoor ruimten, bij voorbeeld in de omgeving van het station, zijn internationale en groothandelsbelangen uitstekend kun nen uitbreiden. Een punt van groot belang noemde de heer Van Velsen Haarlem als con- gresstad en touristisch centrum. Door de enthousiaste leiding van Haarlems Bloei zijn hier grote verwachtingen. Hoe denken B.en W. zich echter de ontwikkeling, de accomodatie van za len, hotels en caféruimten? Verder is het ook een vraag, of al deze ruimten in de binnenstad moeten worden ge centraliseerd met een congresgebouw in de omgeving van de Hoogstraat, zo als het verkeersplan suggereert. Of zou het misschien beter zijn te decentrali seren naar Bolwerk, Sinnevelt of Zuid- wjjk? De heer Van Velsen herinnerde er aan, dat de gemeenteraad destijds met algemene stemmen op een structuur plan heeft aangedrongen. Het is nu zes jaar later en de Haarlemmers heb ben kennis kunnen nemen van een voor lopig verkeersplan. Op zichzelf is dat prachtig en goed doordacht ontworpen en het verdient zonder meer alle lof. Echter zijn er twee grote bezwaren. Op de eerste plaats, zo ging de heer Van Velsen voort, lijkt het ons niet juist om een visie op de toekomst te beginnen en aan te pakken met een verkeersregeling. Liever hadden wij allereerst een bestudering gezien en een beantwoording van tal van opko mende vraagstukken over de plaats, de taak, de mogelijkheden en de ont wikkeling van Haarlem in de Westerse cultuur, in het naoorlogse Nederland, als hoofdstad van Noordholland en als hart van Kennemerland. Een analyse ren dus van de functie van Haarlem in het grote geheel, een afbuigen van datgene, wat niet of niet meer ge wenst is en een activeren en groeperen van wel gewenste elementen en func ties. De voor discussie vatbare, maar tenslotte toch aanvaarde resultane van deze studie kunnen dan dienen als grondslag voor de nadere uitwerking in verkeersplan, bebouwingsplan, in dustrieplan enzovoort. De heer Van Velsen gaf daarbij en kele losse gedachten over Haarlem als bestuurscentrum, waarbij hij opmerkte, dat vele rijks-, provinciale en gemeen telijke instanties evenals landelijke or ganisaties met duizenden ambtenaren in de stad zijn gehuisvest, waarvan velen in daarvoor vrijwel ongeschikte particuliere woonhuizen. Daarin kunnen zij beslist niet blijven werken, terwijl er nog steeds een grote vraag is naar nieuwe ruimten voor de overheid. Ten aanzien van Haarlem als kunst en cultuurstad verklaarde de heer Van Velsen, dat er in deze meer activiteiten te bespeuren vallen en hij drong er op aan, dat ook andere delen van de stad cultureel aantrekkelijk gemaakt zou den worden. Hij wees verder op het belang van Haarlem als verzorgings centrum van Zuidkennemerland en hij achtte het van grote betekenis, dat de handelsstad, die Haarlem van ouds is geweest, een belangrijke functie dient te hebben. De nabijheid van Amster dam en de IJmond kan in deze alleen maar grote voordelen opleveren. In gen in een structuurplan voor Haar lem. Reeds vele malen zijn wij op moeilijkheden gestuit door het ont breken van een dergelijk plan en steeds veeivuldiger zal dit het geval zijn. Laten wij oppassen niet ver drongen te worden door de snel groeiende IJmond. De heer Van Velsen vond voor zijn denkbeelden aanhang bij ir Stoffels van de VVD-fractie. De laatste drong er vooral op aan, dat alle facetten van het structuurplan in hun onderlinge samen hang zouden worden bestudeerd. Bij de opstelling van de richtlijnen moeten deze stadsbestuurders nauw met de technici samenwerken. Men moet er bij dit project van uitgaan, dat Haar lem de centrumstad is voor geheel Ken nemerland. De heer Henneveld (C.P.N.) bepleit te een verbreding van de sluis bij Spaarndam. De heer de Landmeter (C.-H.) wilde spoed zetten achter de uitvoering van het rioleringsplan. Mr Bettink (VVD) wilde het bedrijfs leven doen profiteren van de ter be schikking komende gebouwen van de „Holland Nautic". De verwezenlijking van een uitbreidingsplan :n die buurt zag hij gaarne spoedig tegemoet. De heer Sap (P.v.d.A.) drong aan op het instellen van een sociaal-econo misch onderzoek naar de aspecten van de „city-vorming". De heer v. d. Veldt (K.V.P.) kwam op voor het behoud van land- en tuin- bouwgronden, wanneer Zuid-Schalkwijk wordt geannexeerd. Na deze uiteenzettingen over het structuurplan, constateerde de heer Mensink (P.v.d.A.), dat vele sprekers uit de verschillende fracties kwesties naar voren hadden gebracht en sugges ties gedaan, die twee jaar geleden in een plan van de P. v. d. A In Haarlems oude raadzaal is heden morgen een persconferentie over het vijfde internationale orgelconcours, dat in de maand Juli te Haarlem zal wor den gehouden, belegd. Burgemeester mr P. O. F. M. Cremers opende de zeer druk bezochte conferentie en stelde het op hoge prijs ditmaal de journalisten te kunnen ontvangen in deze oude zaal. Spr. wees op het vijfde concours, dat vanwege de viering van het eerste lus trum zo luisterrijk mogelijk zal zijn. Voor de eerste maal zal tevens een zo mercursus voor organisten worden ge houden. Reeds heeft zich hiervoor een 20-tal Amerikanen opgegeven. Het be stuur hoopt met deze cursus een nieuwe traditie te vestigen. Wethouder D. J. A. Geluk en andere bestuursleden gaven nadere bijzonderhe den over deze cursus, alsmede over het concours, het concert met orkest, de re sultaten van de prijsvraag voor een or gelwerk en het concert van de drie prijs winnaars tot heden: Louis Toebosch, Anton Heiller en Piet Kee, en het con cert bij de prijsuitreiking door een ka merorkest met kabinetorgel. Op deze noviteiten, deelnemers'en juryleden van het concours komen wij nader terug. Bij het rangeren op het Haarlemse spoorwegemplacebent zijn gistermid dag twee wagons tegen een vrachtauto van Van Gend en Loos gereden. Door de schok kantelde de wagen, die zwaar be schadigd werd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De spoorweg- recherche stelt een onderzoek in. B. en W. van Haarlem zullen op Maandag 2 Mei 1955 om 5 uur, des mid dags officieel ten stadhuize ontvangen de leden van de Rhode Island Horti cultural Society. „Is het ook voor u bestemd", zouden wij u willen vragen, als een onzer col lectanten in de week van 28 Maart2 April a.s., met een lijst bij u aan de deur komt, om een offertje te vragen, voor het Invalidenwagenfonds van de afd. Haarlem en omstreken van de Inva lidenbond, „of.bent u zelf in staat om zo'n duur wagentje te bekostigen. Dan is u een gelukkig mens, want de meeste invaliden zijn hiertoe niet in staat". En zouden wij u dan mogen verzoe ken, ons te helpen die collecte tot een succes te maken? Er zijn zovelen die onze hulp nodig hebben. Zegt u nu eens ja. en helpt ons als collectant/trice om in de week van 28 Maart2 April a.s. in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal een groot bedrag bij elkaar te brengen. Een paar uurtjes van uw kostbare tijd, kan voor een ander een ongekend geluk betekenen, in de vorm van een invali denwagentje. Geeft u even een berichtje aan het secretariaat: Koninginneweg 46rd? niet erg waarschijnlijk voor iemand, die reeds tien veroordelingen achter de rug had. Hij wilde aannemen, dat de man niets met de diefstal had te ma ken, maar opzetheling achtte hij wel bewezen, weshalve hij de rechtbank vroeg hem te veroordelen tot een ge vangenisstraf van twee jaar. Mr dr F. A. Bijvoet, de verdediger, vroeg om de twijfel, die z.i. over de opzetheling nog bestond, in het voor deel van zijn cliënt te doen strekken. Heling van de bontvelletjes achtte hij in geen geval bewezen. omdat deze eerst in Zaandam ontdekt waren, na dat hij de wagen ten verkoop had aan- geboden. Tegen schuldheling was na-, tuurlijk weinig in te brengen. Uitspraak 24 Maart. De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een reeks diefstallen, die eind vorig jaar in Beverwijk en IJmuiden heb ben plaats gevonden. De 24-jarige monteur H. G., de 26-jarige stoker M. M. en de 25- iarige los werkman J. c?e R.. alle drie uit IJmuiden. hebben op de avond van 17 Oc tober ingebroken in de N.V. Beverwijkse Automobielcentralè. De buit bestond uit een bedrag van ongeveer f 1700 en gelds waardige papieren. H. G. en M. M. werden beiden veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met aftrek (eis resp. een jaar en drie maanden, een jaar en zes maanden), terwijl J. de R. veroordeeld werd conform de eis tot acht maanden, waarvan drie voor waardelijk. Wegens inbraak en diefstal in de N.V. •Centrale Bakkerij te IJmuiden werden de (25-jarige los werkman B. v. M. uit Haar lem en de 19-jarige metselaar E. H. beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf, van tien maanden. Er was tegen hen geëist resp. een jaar en drie maanden, een jaar jeugdgevangenis. De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr dr R. W. H. Pitlo, eiste vanmorgen zware straffen tegen een viertal inbrekers, van wie er twee hun slag sloegen in een kistenfabriek in Zaandam en van wie twee anderen, merkwaardigerwijs, ook het oog hadden laten vallen op een kistenfabriek, na melijk de N.V. Phoenix te Halfweg, maar daar weinig geluk hadden. Tegen de twee Zaanse inbrekers vorderde de officier elk drie jaar gevangenisstraf, terwijl hij voor de beide anderen vol stond met een straf van acht maanden waarvan vier voorwaardelijk. De 25-jarige koopman H. V. en de 22-jarige voeger F. S., beiden uit Haar- op Haarlem", ook naar voren waren gebracht. Men had toen in de fracties gevraagd naar de kosten. Ditmaal had „Gezicht hij daar niemand over gehoord. Het tweede bezwaar tegen het voor gestelde verkeersplan zag de heer Van Velsen in het feit, dat het college van B. en W. er zelf slechts betrekkelijke waarde aan meent te moeten toeken nen. In het investeringsplan is toch voor de eerste vijf jaar op een totaal van 132 niillioen gerekend op vijf mil- lioen voor de uitvoering van werken ten behoeve van het verkeersplan, (de buiten- en binnenring). In datzelfde tempo doorgaande zal het nog wel 25 jaar duren, voordat deze ringen vol tooid en aangepast zijn aan het ver keer. Een veel sneller uitvoering is dan ook zeer gewenst. Een bepaald onderdeel van de beide ringen, namelijk Stationsplein-Kenne- merplein, is, volgens Uw college zo merkte de heer Van Velsen verder op zelfs nog niet eens urgent genoeg om voor 1959 ter hand te worden genomen. Spreker was dan ook van mening, dat de samenhang van allerlei elkaar be ïnvloedende vraagstukken nog niet is gevonden. Met name komt dit typisch tot uitdrukking in de prognose, die ge steld wordt voor de uitbreiding Zuid- wijk. Men gaat van de gedachte uit, dat tot het jaar 2000 het inwonertal daar jaarlijks met 1500 zal toenemen. Deze toename is slechts de berekende bij een gelijkmatig voortkabbelende economie, maar zal geheel andere ge tallen te zien kunnen geven bij een doelbewust streven naar tevoren ge plande ontwerpen. Resumerende zei de heer Van Vel sen: gemeentebestuur, voldoe nu toch op korte termijn aan de wens van de raad van 1949 en aan Uw toezegging om Uw gedachten meer vast te leg- Wethouder Happé vertelde weinig nieuws, te meer omdat met betrekking tot het verkeersplan tal van publicaties en verslagen over inleidingen van de wethouder het licht zagen. Het is onmo gelijk om te zeggen, wanneer het ver keersplan gereed zal zijn; de wethouder noemde een tijd, die zou liggen tussen de 25 en 40 jaar. Het nut van een rioolwaterzuiverings installatie zien B. en W. in, maar er zijn werken, die eerder aan de beurt zijn om uitgevoerd te worden. Voor de zo veelste maal werd ook nu betoogd, dat het grachtwater een minder aangena me reuk verspreidt, maar toch niet schadelijk is voor de volksgezondheid. Over de bestemming van de terreinen en opstallen van de „Holland-Nautic" liet de wethouder zich nauwelijks uit. De suggestie van de heer Van Velsen, die voorstelde, evenals in andere grotere steden, de stratenaanleg gereed te maken gelijk met het bouwrijp maken van de gronden, zodat de aanvoer van materia len naar de plaats van de bouw gemak kelijker kan geschieden, nam de wet houder graag over. Verdere ontsluiting van het industrie terrein, waar de heer Blokdijk (P.v.d.A.) op aandrong, was volgens de wethouder ook een eis. De eerste stappen in deze richting zijn gezet. De plannen tot ver breding van de Spaarndamseweg en de daarop aansluitende projecten zijn in voorbereiding. De wethouder moest het denkbeeld van de heer De Landmeter (C.H.) om een busstation op het Kennemerplein te bouwen met beslistheid van de hand wijzen. Het Kennemerplein wordt in de toekomst een nog groter knooppunt van verkeerswegen van Noord naar Zuid en van Oost naar West, zodat 'n busstation hier niet op zijn plaats zou zijn. De heer Happé wilde het plan voor de bouw van het nieuwe politiebureau in zijn onderdelen niet aan de raad voor leggen, maar zuiver laten beoordelen door de deskundige adviseurs. B. en W. hebben voldoende contact met de tech nici om zich van tijd tot tijd op de hoogte te stellen. Over de publicatie inzake de N.S. en de tunnelbouwbij de Zandvoortselaan en de Pijlslaan merkte de wethouder op, dat B. en W. alle plannen, die hierover bestaan graag in een verband willen zien. De land- en tuinbouwgronden van het te annexeren gebied in Zuid-Schalkwijk zullen niet onnodig worden bebouwd. De toekomst zal leren wat nodig is. De wethouder was het met de betrok ken vragenstellers eens, dat de voorzie ning in de toekomstige vacature van directeur van Openbare Werken alle aandacht vraagt. De personeelssterkte van de afd. Stadsontwikkeling vond hij te gering. De wethouder van de bedrijven, de heer Angenent, antwoordde op vragen over de verplaatsing van de groente- en fruitveiling, dat voor de bestudering van dit probleem een studiecommissie in het leven is geroepen, waarin ook belang hebbenden zitting hebben. De afdeling Heemstede van de Ka tholieke Volkspartij hield Woensdag avond in het R. K. Verenigingsgebouw onder voorzitterschap van ir A. H. Ys- selmuiden de jaarvergadering, welke zich in een flinke belangstelling mocht verheugen. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer H. L. I. M. Schellart, bleek, dat het ledental slechts weinig omhoog is gelopen en thans 495 bedraagt. De politieke activiteit, vooral op het ge bied van de scholing, was in het af gelopen jaar zeer gering. Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer J. Steenbrink, wees een klein batig saldo aan. Hij wekte de aanwezigen op, toch vooral propagan da te maken voor uitbreiding van het ledental en sprak de verwachting uit, dat de oprichting van een tweede af deling in de parochie O. L. Vr. Hemel vaart de gewenste ledenverhoging zal brengen. Nadat de heer Th. Bekker gewaagd had van de geringe activiteit van de werkgroep ln verband met het kleine ledenaantal, bracht mej. P. M. v. d. Putten verslag uit van het werk der jongerenorganisatie die in het afgelo pen jaar een geweldige activiteit hééft ontwikkeld. Voor haar boeiend verslag ontving zij slechts de dank van de voor zitter maar bovendien een warm ap plaus. Nadat de bestuursverkiezingen had den plaats gevonden welke tot resul taat hadden, dat de heer Th. Bekker met algemene stemmen werd benoemd tot bestuurslid, hield de heer C. J. v. d. Ploeg, lid van de Tweede Kamer, een uitvoerige beschouwing over en kele actuele politieke vraagstukken, waarin hij het standpunt van de Ka merfractie van de Katholieke Volks partij ten aanzien van tal van vraag stukken die momenteel aan de orde zijn en waarin vooral de sociale en econo mische een grote rol spelen, uitvoerig uiteen zette. Hij stelde daarbij vast, dat de beide grote partijen nog wel eens moeilijkheden met elkaar hebben. Aan het slot van zijn toespraak wees hij op het grote ideaal dat de K.V.P. voorstaat, n.l. het streven om aan allen een zekere mate van geluk te brengen. Hij wekte de aanwezigen op, daaraan met inspanning van alle krachten me de te werken, omdat het doel stellig deze inspanning wel waard is. Een uitgebreide gedachtenwisseling was het resultaat van deze inleiding. Om elf uur sloot ir Ysselmuiden met een dankwoord deze zeer geanimeerde vergadering. De nog maar kort opgerichte afde ling van de Katholieke Bejaardenbond laat er geen gras over groeien met de uitwerking van de verschillende plan nen. Op Dinsdag 15 Maart des middags 2 uur, zal in het gebouw Anno Santo de eerste Katholieke Sociëteit voor ae- jaarden worden geopend en dat ge beurt natuurlijk met enige plechtig heid. Het Gezelschap van de Stille Om gang, afdeling Heemstede, zal dit jaar in de nacht van 19 op 280 Maart re Stil le Omgang naar Amsterram maken. De intentie is voor rit jaar: Dat godsdienst en vrede mogen heersen in onze gezin nen. De grote vergadering die elk jaar de Stille Omgang vooraf gaat, vindt dit maal plaats op Maandag 14 Maart, des avonds om 8.15 uur in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Herenweg. Spre ker is kapelaan P. Riep. De aandacht van de leden wordt er op gevestigd, dat dit jaar geen uitnodi gingen voor de ledenveergadering wor den verzonden, maar dat een proef wordt genomen met het uitreiken van een drukwerkje met antwoordkaart, warop alle gegevens vermeld staan. Dit wordt op Zondag 13 Maart aan de uitgangen van beide kerken te Heem stede aan alle mannen en jonge man nen uitgereikt, zodat ieder gelegenheid heeft, kennis te nemen van de diverse mededelingen van de grote vergadering, de Maandag zal worden gehouden. Overigens wordt de aandacht er op ge vestigd dat het secretariaat van de af deling nog steeds is: Richard Holplein 5, tel. 39341. lem, hadden op de avond van 3 Febru ari j.l. enkele meisjes naar huis ge bracht in Zwanenburg. Op de terugweg naar Haarlem was V. op het idee geko men om een inbraakje te plegen in de kistenfabriek van Phoenix in Halfweg. Met twee ijzeren bouten probeerden zij het slot van een der toegangsdeuren te forceren, echter zonder succes. Toen S. op een gegeven ogenblik zijn hand door de brievenbus stak, had hij het ongeluk de alarminstallatie van het complex in werking te stellen, waardoor de sirene ging loeien. Daarop namen beiden de benen, maar zij werden in de nabijheid aangehouden. Mr Pitlo achtte voor bei den een gelijke behandeling op haar plaats en vorderde tegen hen een gevan genisstraf van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De inbraak in Zaandam was van heel wat ernstiger karakter. Door een luik op het dak waren de beide verdachten, de 30-jarige los-arbeider S. K. en de 22- jarige opperman C. H., doorgedrongen tot in het kantoor van een Zaanse kis tenfabriek, waar zij een brandkast aan troffen. Zij sleepten het gevaarte naar boven en forceerden de deur met een beitel. De buit viel tegen: 270 gld., welk bedrag zij samen deelden. Het bleken beiden zware jongens te zijn, die voor de rechtbank waren ver schenen. K. had reeds elf, H. al tien ver oordelingen achter de rug. De officier vond voor beide beruchte inbrekers, zoals hij hen noemde, drie jaar gevange nisstraf noodzakelijk. De raadsman, mr G. de Leeuw, zag in de affaire ook weinig lichtpuntjes. Niet temin vond hij drie jaar wel erg zwaar. Hij achtte het billijker om zich van de vorige veroordelingen te abstraheren en bepleitte clementie. Uitspraken 24 Maart. De twee Zaanse jongelui, die in d» nacht van 6 op 7 November van het vo rige jaar een overval wilden plegen op een spoorwegbeambte van het station Koog-Bloemwijk en twee weken geleden deswege voor de Haarlemse rechtbank terecht stonden, zijn hedenmorgen ver oordeeld. Voor de 21-jarige W. v. O. luidde het vonnis een jaar en zes maan den (eis: twee jaar), en voor de 30-ja- rige E. I. twaalf maanden (eis een jaar, waarvan zeven maanden voorwaar delijk). De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen bui ten de verantwoordelijkheid van de redactie. Anonieme brieven worden niet in behandeling genomen. Met veel belangstelling lazen wij in Uw blad, dat de R.K.S.V. D.S.S. is overgegaan tot de oprichting van een afdeling softball. U zegt in het artikeltje over dit gebeu ren, dat de softball-afdeling van Tybb tot dusverre geen successen „om over te roe pen" heeft behaald. Wij zijn echter tot dusvere enige malen kampioen geworden en dit jaar zullen wij uitkomen met teams in de 2e, 2e en 4e klasse, hetgeen toch voor een jonge vereniging een uitstekende pres tatie betekent. Bestuur Tybb (afd. Softball). Naschrift redactie: De resultaten, die de afdeling softball van Tybb heeft behaald in de voorbije jaren zijn inderdaad dermate goed geweest, dat wij, zoals wij Maandag j.l. publiceerden, grote verwachtingen heb ben voor de toekomst. Dat wij gesproken hebben van „successen, die niet om over te roepen zijn" is derhalve minder juist geweest. (Niet officiële koersen) Vorig slot 3a,i Ned. 1953 1033i 3(4 Ned 1953 102% 3(4 Ned. 1948 101,4 3(4 pCt. Ned. 1950 100,i 3(4 Ned. 1954 100's 3(4 Ned. 1955 100 3-3(4 Ned. 1947 100(4 3 Ned. 62-64 Del. fac. 101 (4 Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt 100% Nea. Handel Mil cert. 227 Opening 10/3 100(1 A.K.U. 212% 305 Van Berkei's Patent 168 Caivé-Delft eert 270 Van Gelder 275 Kon. Hoogovens eert. 288 Unilever cert. 393 389% Ned. Kabel 266 Philips 369% 360% Nieuwe Philips' 3581/2 350 Kon. Petroleum 595 585 „Amsterdam" Rubber 1151/2 113% Holl Amerika Lijn 1921/a 191 Kon Ned. Stoomb. Mi] 176 170 Ned Scheepv. Unie 181% 178 H.V.A, 148% 146% Deli Mil. Cert. 144 n 144 8/3 9/3 Anaconda Copper 52% 51% Bethlehem Steel 125% 12312 Chrysler Corp 69 68% General Electric. 50/4 50% General Motors 93% 94% Kennecott Copper 107% 106 Montgomery Ward 79 11* Radio Corp. 42% 41% Republic Steel 83% 81% Royal Dutch 76% 76 Shell Union Oil 63% 63 Southern Pacific 56% 56% Southern Railway 80% 80 Tidewater 28 27% U.S Steel 77% 77 ex div Stemming goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3