Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? Vier R.M.S.-leiders aanvaarden de bijstand van een Nederlands advocaat Adviseur in Irak Meningen over het algemeen programma verdeeld Minister Donker houdt vast aan zijn gratiebeleid Verkeersbrug over de Maas bij Gennep met Pinksteren klaar APITULAY: Proclamatie van de republiek gesteund door gehele volk der Zuid-Molukken H Den Haag oordeelt anders dan Hilversum Bouwcrediet voor de middenstand Kamerlid Hooij stelt vragen Uitdaging aan mr. Witteman met een motie te komen Spoorbrug schikt een eindje op iSSSap Dr. ir. P. Buringh J TELEVISIE-DEBAT Benevens inrichtings- crediet PROCES VOOR DE KRIJGSRAAD TE DJOKJA DONDERDAG 10 MAART 1955 PAGINA 9 Parkeervraagstuk opgelost Bijzondere open garage geconstrueerd Wegenwacht redt twee vastgevroren zwanen De handelsmarges Waarom discriminatie RIJKSPOLITIESCHOOL NAAR ARNHEM dc&icut-f- U Hiot-iue&i Uft&LeMWif-r. Nieuwe methode bij champignonteelt Meer knipperlichtinstallaties op onbewaakte overwegen dén enkele dragée Davitamon- 10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon Een tien voor gezondheid: DAVITAMON-10 Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON - OSS Ned. Rijwielindustrie Per jaar een half millioen fietsen Het televisiedebat dat vandaag in de Tweede Kamer is begonnen, ver dient allereerst de aandacht omdat televisie voor onze cultuur in de aller breedste zin, de voorlichting, het on derwijs, de wetenschap daaronder be grepen, grote mogelijkheden biedt. Televisie wordt wel eens een „venster op de wereld" genoemd en wie het zo ziet kan er inderdaad veel meer in ontdekken dan een aardig amuse mentsmiddel. Paus Pius XII heeft zich in een brief in Januari van het vorig jaar er over uitgelaten en op gemerkt dat een goed geregelde tele visie een daadwerkelijk middel tot opvoeding kan zijn, maar dat van de andere kant de gevaren groter zijn naarmate een dergelijk opvoedings middel meer suggestieve kracht bezit en het publiek waartoe het zich richt talrijker en meer gemengd is. Maar de H. Vader zegt ook, dat niemand het zich kan veroorloven om bij de snelle ontwikkeling der televisie wer keloos toe te zien. Voor de Nederlandse televisie is 1955 een belangrijk jaar door de uitbreiding van het aantal uitzendingen en de groei van de apparatuur, waarvan de licht gevoelige camera's, die vanmiddag in de Kamer de eerste discussies hebben opgenomen, een onderdeel vormen. De politieke kant die daarbij aan de orde is, is een kwestie apart. Het debat gaat over de „Televisienota", die al anderhalf jaar oud is, maar waarop in October var het vorig jaar in antwoord op de eerste schriftelijke opmerkingen van de Kamer een aanvulling van minister Cals is verschenen. Deze aan vulling bevat ook een ontwerpbesluit, dat de kern van het ministeriële tele- visiebeleid omvat. Wat de bevoegdhe den van de overheid betreft, wordt daarin allereerst vastgesteld dat het algemeen beleid bij de minister zelf berust. De minister stelt de zendtijd vast, hij kan uitzendingen verbieden of machtigingen intrekken. De zendtijd wil hjj zo verdelen onder de omroep organisaties, dat tenminste een vierde deel en ten hoogste de helft ter be schikking staat voor de uitzending van een Algemeen Programma. Over dit laatste zijn de meningen sterk verdeeld, vermoedelijk tot in de fracties. Alle te levisieprogramma's moeten bij de Algemene Programma Commissie wor den aangeboden, die ervoor zorgt dat de uitzendingen voor zoveel mogelijk kijkers aanvaardbaar zijn, dat dou blures worden vermeden en dat de uit wisseling met het buitenland wordt be hartigd. De minister heeft hierbij een compromis willen sluiten dat slechts kan slagen als de omroeporganisaties tot deze samenwerking bereid zijn. Hoe de Kamer, die verantwoordelijk is voor het algemeen belang, over al deze kwesties denkt en hoe de minister dit compromis gaat verdedigen, dit alles kan van invloed zijn op de komen de gang van zaken bij het televisiebe- stel. Het is niet zo vreemd wanneer Binnenkort zal worden begonnen met een plan voor het verlenen van bouwcre- dieten aan jonge middenstanders vooral ter vestiging in nieuwe stadswijken. Dit is Woensdagavond aangekondigd door mir Bastiaansen. secretaris vna de K. v. K. te Breda, die in Roosendaal lid uitmaakte van een middenstandsforum. De heer Bastiaansen heeft op het mi nisterie de plannen besproken en verlof gekregen deze bekend te maken. Het plan voorziet in de v.erschaffing van bouwcre- dieten door grote institutionele beleggers en inrichtingscredieten door de Middén- standsbank. Bouwcredieten zullen gegeven worden tot 85 pet., grond inbegrepen, waarvan de eerste 50 pet. afbetaalbaar in vijftien jaar. Na vijftien jaar wordt de aflossing als gebruikelijk. Drs Vlek van de landelijke R.K. Midden stand voegde hieraan toe dat de uitvoering in handen komt van een algemeen waar borgfonds en dat bij de inrichting ook de in te kopen voorraden begrepen worden. De invoering van dergelijke credieten is vooral voor de jonge middenstanders van groot belang aangezien reeds her haaldelijk is gebleken dat vooral vtstiging in de na-oorlogse stadsuitbreidingen op onoverkomelijke finnaciële bezwaren stuitte. De N.V. Elascon te Leiden heeft een luifel- of aerogarage geconstrueerd, die een uitkomst zal bieden aan de tien tallen autobezitters, die door het gebrek aan garages genoodzaakt zijn hun auto's onder het hemeldak te parkeren. De dubbelzinnige benaming heeft de nieuwe constructie te danken aan zijn zeer bij zondere hoedanigheden. Bij onderzoek in het nationaal luchtvaartlaboratorium kwam namelijk vast te staan, dat de parabolische vorm van deze aan de voor- en zijkanten open garage in staat was wind. regen en sneeuw vlak onder het dak door, via de achterzijde langs de grond weer naar buiten te laten stro men. De auto's zelf staan buiten deze luchtstroming. Het leger heeft reeds verscheidene van deze luifelgarages bij zijn kazer nes op de Veluwe laten plaatsen. Men verwacht echter ook van particuliere zijde grote belangstelling voor deze nieu we vinding. In deze langdurige wintertijd komen de wegenwachten van de ANWB voor vreemde dingen te staan, die ver bui ten hun toch al zo uitgebreid werk terrein liggen. Zo bemerkte wegen wacht Leeuwerik, die dienst doet op de route Middenmeer-Heerhugowaard- Alkmaar twee zwanen, die in een bijt waren vastgevroren en wanhopige Pogingen deden zich te bevrijden. Voorzichtig waagde hij zich op het onbetrouwbare ijs en slaagde er met veel moeite in de dieren uit hun be narde positie te bevrijden. Vervolgens maakte hij het wak groter, zodat zij Weer konden rondzwemmen. Daar de dieren ver van boerderijen, dus van menselijke hulp, verwijderd waren, heeft de wegenwacht op zijn route te rug nog voor oud brood gezorgd, waar- °P zij hongerig aanvielen. daarbij opvattingen naar voren ko men die afwijken van die welke de omroeporganisaties zelf voorstaan. Een volksvertegenwoordiger staat op een andere uitkijkpost dan een Hil- versums expert en het is ook niet mogelijk dat het parlementaire de bat ertoe bijdraagt dat belangen en inzichten over deze zaak nog wat nauwkeuriger worden afgewogen. Dat er tussen Kamerleden en om roeporganisaties verschil van mening bestaat is een publiek geheim, maar dat dit voor de vrije meningsvor ming een belemmering zou zijn kun nen wij niet inzien. Het is mogelijk juist een voordeel en in ieder geval is het belangrijk dat over deze moei lijke materie de meningsvorming nog niet geheel rijp is. Belangrijk is ook de vraag in hoe verre reclameuitzendingen mogelijk zullen zijn. De minister wil deze in prin cipe wel toestaan, maar dan toch zeer beperkt houden. Ook voor politieke- en propaganda-uitzendingen streeft hij naar matiging. In de ministeriële plan nen staat het culturele element steeds op de voorgrond. Minister Cals moti veert de bemoeiing der regering met de televisie door op te merken dat zij zich niet afzijdig kan houden al was het alleen maar om smaakbederf en geestelijke vervlakking tegen te gaan. Een aardig positief aspect dat in de stukken naar voren komt is de verwij zing naar wat in Frankrijk gebeurt: het aanschaffen van een televisietoestel voor gezamenlijke rekening. Dorpen, die van cultuur eeuwenlang verstoken zijn gebleven, worden op die manier door de televisie uit dit isolement ver lost. Waarom draagt de prijzenbeschikking handelsmarges 1955 een algemeen, de gehele, handel omvattend, karakter en is niet de weg gevolgd van indien nodig bedrijfstaksgewijze beschikkin gen en hoe zal de prijzenbeschikking worden toegepast in bedrijfstakken met wisselende marges? Welke redenen hebben de bewindslieden bewogen om met betrekking tot de vrijheid van noodzakelijke doorberekening van kos tenverhogingen na 30 September 1954 de groot- en kleinhandel door deze ter zake te binden aan een dispensatiebe schikking van de directeur-generaal van de prijzen anders te behandelen dan zij het overige bedrijfsleven behan delen en ook anders dan de behande ling, welke de regering zich zelf in haar eigen beleid van prijszetting toe kent? Dit zijn enkele der vragen, die het Tweede Kamerlid de heer Hooij (K.V.P.) aan de ministers van Economische Za ken en van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en aan de staatssecre taris van Economische Zaken heeft ge steld. De heer Hooij vraagt verder o.m. of het juist is, dat de bewindslieden aan de uitvaardiging van de prijzenbeschikking handelsmarges 1955 reeds omstreeks de jaarwisseling overleg hebben doen voorafgaan met de organisaties van de groot- en kleinhandel en dat deze haai medewerking hebben toegezegd, opdat de wijzigingen in de heffing van de omzetbelasting, ingegaan op 1 Januari 1.1., geen verhoging van de procentuele marges en daarmede van de prijzen ten gevolge zouden hebben. Eveneens vraagt het Kamerlid of de bewindslieden voor de branches waarin margeverhoging heeft plaats gehad, kunnen mededelen in hoeverre de oor zaken daarvan liggen bij resp. de fa brikant, de groothandel en de kleinhan del en in hoeverre de margeverhoging haar oorzaak gevonden heeft in andere factoren dan in de wijziging in de om zetbelasting, alsmede in hoeverre die andere factoren margeverhoging wel en niet rechtvaardigen. Advertentie Wijnkopers sinds 1842 (Van onze correspondent! Het ligt in de bedoeling, de Rijks politieschool van Nistelrode te ver plaatsen naar Arnhem. Tot dat doel is het gebouw van Sacré Coeur aan de Velperweg aldaar voor lange ter mijn gehuurd. De reden van deze over plaatsing is de mogelijkheid tot betere behuizing en de meer centrale ligging van Arnhem. Aan de opleidingsschool zijn thans achttien leerkrachten ver bonden die zich tegen het einde van het jaar dan ook te Arnhem zullen vestigen. (Van onze parlementaire redactie) Minister Donker bleek Woensdag in zijn antwoord aan de leden van de Eer ste Kamer geen duimbreed van zijn standpunt inzake zijn gratiebeleid te willen afwijken. De bewindsman ver dedigde dit beleid nu voor de zevende maal voor de Kamers en hij verklaarde zich bereid de reeks nog uit te brei den. Om onrust bij de betrokkenen te vermijden acht hij dit echter minder gewenst. Daarom daagde hij de heer Witteman (KVP) dan ook uit een mo tie over deze kwestie in te dienen. Een waagstuk kon dit overigens niet ge noemd worden, aangezien de minister zich, zoals hij zelf constateerde, van de steun van de meerderheid in de Eer ste Kamer verzekerd wist. De minister verklaarde het gratiebe leid van zijn voorgangers niet af te keu ren, aangezien het doel om het mas sale karakter aan het probleem van de politieke gevangenschap te ontnemen niet fout was. Men dient echter goed te onderscheiden. Er zijn immers poli tieke delinquenten die criminele daden gepleegd hebben in veelvouden van het aantal waarvoor de commune mis dadiger zijn straffen uitzit. Het zijn deze delinquenten, die na de jaren van soepel gratiebeleid het residu vormen en zij komen volgens de minister voor soepele behandeling dan ook niet meer in aanmerking. Deze opvatting heeft niet vroeg genoeg ingang gevonden en dat is dan ook de reden, waarom het optreden van de huidige bewindsman tot moeilijk te verteren consequenties geleid heeft. Een verder voortgaan op de oude weg zou echter tot een discre pantie met de commune criminelen ge leid hebben, welke hij absoluut onaan vaardbaar noemde. De opvatting van de heer Vixseboxse (C.-H.): een misdadiger in oorlogstijd is niet te vergelijken met een misdadi ger in vredestijd, achtte de minister gevaarlijk, omdat hiermee het preven tieve element in de rechtspraak ver waarloosd dreigt te worden. De drie punten welke bij het beken de adres der hoogleraren als verscnil- punten tussen politieke en commune Advertentie omdat een opkomende verkoud heid U dwars zit, is het de hoogste tijd om ASPIRIN te nemen. Bij hoofdpijn, reumatiek en griep helpt ASPIRIN snel en betrouw baar. (Van onze correspondent) vier millioen gemoeid. Het ligt in de Enkele dagen voor Pinksteren ver- bedoeling van de Kamer van Koophan- moedelijk op 27 of 28 Mei, zal de nieu- del in dit gebied om de opening van we verkeersbrug over de Maas bij de nieuwe brug aan te grppen als een Gennep officieel in gebruik worden ge- réveil voor de streek. nomen. Voor de hals van Noord-Lim- burg betekent deze vaste oeververbin ding niet minder dan het begin van een nieuwe toekomst. Want weliswaar loopt de belangrijke rijksweg Arnhem- Nijmegen-mijngebied dwars door deze smalle corridor tussen Gelderland en midden-Limburg, maar •connmisch is dit gebied vrijwel geheel aangewezen op het aan de overkant van de Maas gelegen Brabant. Het achterwege blijven van een af doende ontsluiting naar de Brabantse kant is een van de voornaamste oor zaken van de jarenlange misère m hel officiëel erkende noodgebied Noord-Lim burg. Ingesloten tussen Maas en Duit se grens, niet meer dan een kanon schotsafstand breed, lag het Noord- Limburgse gebied volkomen geïsoleerd met alle economische en sociale gevol gen van dien. Tussen de bruggen van Grave en Venlo, een afstand van ze ventig kilometer, telt men vijftien pont veren, die de verbinding tussen Bra bant en Noord-Limburg gaande houden. Voor de bedrijven en particulieren, die veelvuldig van deze veerdiensten ge bruik maken, betekent dit een extr? belasting. De nieuwe brug bij Gennep zal het Noord-Limburgse isolement groten deels opheffen. Ook voor N.-Oost-Bra bant, 't Rijk van Nijmegen en de verbin ding Noord-Zuid-Oost is deze vaste oe ververbinding van eminent belang. De nieuwe brug is gelegd op de plaats van de bestaande spoorbrug en op de pijlers daarvan. Men heeft de spoor brug eenvoudig een eindje opzij gerold. In een ongekend record tempo is de staalconstructie voltooid, en wanneer de vorst geen roet in het eten had ge gooid, zou de brug reeds op 29 April in gebruik kunnen zijn genomen. De nieuwe oeververbinding bij Gennep heeft een breedte van zes en een halve meter, een lengte van 320 meter en bestaat uit vijf overspanningen. Met de werkzaamheden is een bedrag van ruim delinquenten naar voren zijn gebracht achtte de minister niet steekhoudend. Prof. Diepenhorst (A.-R.) bracht in zijn repliek naar voren, dat het gratie beleid in het verleden vrij willekeurig geweest was, hetgeen hem de minister deed raden voorzichtigheid in acht te nemen. Hij vroeg zich af of het residu werkelijk zulk een zwaar bezinksel was en achtte om dit te beoordelen ken nisname van het rapport van de door 's ministers voorgangers ingestelde com- missie-Röling noodzakelijk. Deze eis werd eveneens gesteld door de heer Witteman; ook hij achtte de verdedi ging van de minister onvoldoende en hoewel hij geen reden aanwezig achtte om een motie in te dienen verzekerde hij hem, dat dit gratiebeleid op blijven de tegenstand van de KVP-fractie zal stuiten. Het onderzoek inzake de stage-ver- ordening voor advocaten is nog niet geëindigd; de minister liet zich over dit onderwerp dus niet uit. Ook over de kwestie Anneke Beekman werden slechts schaarse mededelingen gedaan. De medeplichtigen in deze zaak wor den vervolgd. Met betrekking tot de vluchtelingenwet, welke regelingen moet inhouden t.a.v. de status en de toelating van vluchtelingen, verklaar de de minister zich tegenstander van een al te voortvarend optreden van Ne derland, gezien het feit, dat men het op internationaal terrein over deze kwestie niet eens kan worden. De wettelijke regeling met betrek king tot de paranormaal begaafden, is bij zijn ambtgenoot van Sociale Zaken nog niet zo ver gevorderd, dat hieruit voor de minister van Justitie een mo tief geput kan worden om het vervol gingsbeleid in deze te verzachten. Er zijn ongetwijfeld meer beunhazen ian bonafide beoefenaren van dit vak en de onderscheiding is moeilijk. Zonder positieve resultaten pleitte de heer Cammelbeek (P.v.d.A.) ook bij zijn repliek nogmaals voor een derde arrondissementsrechtbank in Brabant, welke hij het liefst voor Eindhoven zou willen reserveren. De begroting werd zonder hoofdelij ke stem ,ng aanvaard. Er bestaan plannen om bij de cham pignonteelt in de Zuid-Limburgse grotten een nieuwe methode te gaan toepassen. Hierdoor zal het mogelijk zijn de productie in de toekomst te verdrievoudigen. Volgens deze nieuwe methode, die reeds in Frankrijk wordt toegepast, geschiedt de teelt van champignons in kisten, die in de onderaardse gangen boven elkaar kunnen worden ge plaatst. Dit betekent voor de kwe kers een aanzienlijke besparing van pachtgelden die zij thans moeten op brengen voor het in gebruik nemen van de grotten in St. Pietersberg, Be- melerberg en Valkenburg. Een der grootste kwekers in Zuid-Limburg be taalt nu zelfs 3000 gulden per jaar aan pacht. Door toepassing van de nieuwe methode zal het benodigde grotten- complex eveneens worden ingekrom pen. In de loop van de eerstvolgende acht tot tien jaar staan bij de Nederlandsche Spoorwegen aanzienlijke voorzieningen op het programma met betrekking tot het aanbrengen van knipperlichtinstal laties op onbewaakte overwegen. Dit heeft de hoofdingenieur van de N.S. ir J. J. Hissink tijdens een vergadering te Utrecht medegedeeld. Het ligt in de be doeling, aldus de heer Hissink, een twin tigtal knipperlichtinstallaties per jaar aan te brengen, doch met rijkssteun hoopt men dit aantal op te voeren tot dertig per jaar. Met betrekking tot het koppelen van het sein veilig voor de machinist aan de bomen van de overwegen, zeide de heer Hissink, dat dit in incidentele ge vallen zal worden toegepast. Bij enkele overwegen is dit reeds geschied. In en kele dezer gevallen zullen de wachttij den voor het wegvervoer langer worden. Advertentie Vier van de leiders der R.M.S., de Republiek der Zuid-Molukken, die te Djokja terecht staan, hebben thans mee gedeeld het aanbod van een Nederland se advocaat, mr P. Stoffels, om hun verdediging te voeren, gaarne te zullen aanvaarden. Eerder hadden zij te ken nen gegeven het aanbod in overweging te willen nemen. Aan hun bereidver klaring voegden zij evenwel de mede deling toe niet te wensen dat de be handeling van het geding daardoor zou worden gerekt. Deze vier beklaagden zijn Gaspers, Apitulay, Norimarna en Jacob. De drie laatstgenoemden heb ben zich tevens bereid verklaard, de verdediging door mr Surjadi, een ad vocaat uit Soerabaja, te aanvaarden. De vjjfde van de twaalf leiders der R.M.S. die voor de krijgsraad te Djok ja terecht staan, Apitulay, minister van financiën ad interim der R.M.S., ver klaarde in de zitting van gisteren, dat de proclamatie van de R.M.S. werd ge steund door het gehele volk der Zuid- Molukken. Deze proclamatie, aldus Api tulay, was de consequentie der toen malige gebeurtenissen. Ik ben zeide hij een zoon der Zuid-Molukken, die ervan overtuigd is, dat de federale staatsvorm de meest geschikte is voor (Van onze correspondent) Ons land telt 40 rijwielfabrikanten, die zo'n kleine 7000 (zeven duizend) varia ties fietsen vervaardigen. De totale jaarproductie bedraagt een half mil lioen. Dit aantal wordt door een 1200 detaillisten aan de man gebracht. Be halve de veertig rijwielfabrikanten zijn er 400 grossiers in rijwielen, die niet alleen merkrijwielen, maar ook onder delen en rijwielen met een eigen of een fantasiemerk verkopen, welke laatste merken zij op hun werkplaat sen monteren. Dit alles blijkt uit de mededelingen ge daan, op een bijeenkomst van het Contactcentrum op Voorlichtingsgebied, welke Woensdag te Apeldoorn werd gehouden. Men kan vandaag den dag een fiets kopen in elke gewenste kleur en mo del. De rijwielfabrikanten bij onze Zuiderburen, de Belgen, zijn wat de kleuren betreft heel wat mans. De Belgische rijwielfabrikant kan zijn cliënt gerieven met bijna 100 verschil lende kleuren. De export van rijwielen heeft niet veel te betekenen, sinds Indonesië is uitgevallen. De laatste jaren werden circa 60.000 rijwielen geëxporteerd, voornamelijk naar de Verenigde Sta ten en Afrika. Een fiets voor de bin nenlandse markt ondergaat 260 bewer kingen, een rijwiel voor de buitenland se markt „slechts" 120. Wel een bewijs, dat de Nederlandse wielrijder zijn ei sen hoger stelt dan de buitenlander. een onafhankelijk Indonesië. Apitulay zette uiteen, dat na de op richting van de staat Oost-Indonesië, waartoe de Zuid-Molukken behoorden, moeilijkheden voor het Zuid-Molukse volk waren ontstaan. Deze betreurens waardige toestand werd veroorzaakt door gebrek aan bégrip by de regering van de deelstaat Oost-Indonesië met betrek king tot het gebied der Zuid-Molukken. De vorming van een unitaristische staat aldus Apitulay verder was in strqd met de voorzieningen van de ron detafelconferentie met Nederland, waar in wordt gezegd dat een verandering van de staatsvorm van de Verenigde Staaten van. Indonesië tot een unitaristi sche staat, zou worden voorafgegaan door een volksstemming. De proclamatie der R.M.S. had de bedoeling de wereld op de hoogte te brengen van de werkelijke gevoelens van het volk der Zuid-Molukken. Api tulay had zich spontaan beschikbaar gesteld voor de R.M.S. in de mening, daarmede te handelen in het belang van het volk en verklaarde, dat de R.M.S. het recht van het volk op zelf beschikking had verwezenlijkt. Apitulay noemde het bombardement op de hoofdstad van de R.M.S., Afn- bon-stad, een onverstandige daad van de regering van de Verenigde Staten van Indonesië, die onder het volk ver slagenheid had veroorzaakt. Het was nooit de bedoeling van de R.M.S. ge- weet, tegen de regering van Indonesië de wapens op te nemen, aldus Apitulay. Hij verklaarde verder, dat ae vorming der R.M.S. nooit zou zün geschied in dien zij, die de macht hadden, met ver stand waren opgetreden. Zoals de toe stand toen lag, was de proclamatie een voortvloeisel van de gevoelens, die on der het volk leefden. Apitulay verklaarde ten slotte, dat de proclamatie der R.M.S. geen mis daad was. Hij ontkende, dat de pro clamatie was uitgevaardigd op het punt van de bajonetten, integendeel, herhaal de hij, zij is geschied op basis van de volkswil en met de steun van het volk. De reeds eerder verhoorde beklaagden Manuhutu, Wairisal en Pattiradjawase antwoordden op een desbetreffende vraag van de rechter, dat zij het met het grootste gedeelte van Apitulay's ver klaringen niet eens zijn. Zij zeiden, dat Apitulay zijn eigen strijd had gevoerd, die afweek van hun standpunten. Zij wensten voor Indonesië een unitaristi sche staat zeiden zij. In Djakarta is ondertussen een comité gevormd „voor de verdediging van de goede naam van A. Wairisal en diens kameraden". Volgens dat comité zijn Wairisal c.s. „republikeinen, die tenge volge van dwang, op hen uitgeoefend door reactionnaire groepen in de Zuid- Molukken, in 1950 genoodzaakt waren zich met de R.M.S.-ers in te laten." Het comité spreekt zich nadrukkelijk uit te gen de pogingen om een advocaat uit Nederland te laten overkomen om de verdediging in de R.M.S.-zaak te leiden. (PIA) Met Pinksteren zal de nieuwe verkeersbrug over de Maas bij Gennep in gebruik zijn genomen. De nieuwe brug (rechts) heeft een plaats gekregen op de pijlers van de bestaande spoorbrug (links), die men voor dit doel een paar meter opzij heeft geschoven. Een tech nisch foefje, dat men bij de na-oorlogse bruggenbouw reeds meer heeft gepresteerd. ebt U de mazelen gehad?" vroeg dr ir P. Buringh uit Wageningen toen we bij hem binnentraden. „De ze nuwen", dachten wij, en dat is net zo erg. „Ja, ziet U", zei dr Buringh, „mijn twee kinderen hangen tegen de mazelen aan". Toen nestelden wij ons, erken telijk voor dr Buringhs attentie, .in zijn lichte woonkamer, waar de boel zoals trouwens in het hele huis grondig op stel ten stond. Nog geen minuut la ter kwam een geweldige ver huiswagen daarover opheldering brengen in de vorm van een stapel kisten. „Saksemaar in de gang gooie, meneer Dr Buringh vertrekt name lijk 14 Maart per KLM met zijn vrouw die zelf ook landbouw kundig ingenieur is en het fijn vindt naar Irak te gaan en twee kinderen (3 en 5 jaar) naar Bagdad, 's Middags om half 5 start het vliegtuig, 17 uren later is het gezin al op de plaats van bestemming en reeds de volgende dag zal dr Buringh beginnen met zijn nieuwe taak als bodemkundig adviseur van de Iraakse regering. Hij is daar vorig jaar ook als eens geweest en wel als lid van een Neder landse regeringsmissie, die in Irak verschillende methoden van bodemkartering aan de re geringsautoriteiten demonstreer de. Dr Buringh kreeg toen de vererende uitnodiging als advi seur in Iraakse staatsdienst te treden. Deze benoeming bewijst, dat de Nederlandse bodemkunde in de wereld hoog staat aange schreven. Als wij ooit gevolg zullen geven aan de vriendelijke uitnodi ging van dr Buringh om in Bagdad eens een borrel bij hem te komen innen, dan zullen wij daar verschillende Delftse en Wageningse ingenieurs ontmoeten, die daar al geruime tijd irrigatie- en drainagewerkzaam heden leiden. Irak is helemaal geen gek land. Weliswaar is er enorme armoede, maar alle voorwaarden voor welvaart zijn potentieel aanwezig. De laat ste jaren heeft het land zich geweldig ontwikkeld, dank zij de olie en dank zij een progressieve regering. Vroeger moet Irak welvarend zijn geweest, en aangezien hier de Euphraat en de Tigris stromen, hebben er in langvervlogen eeuwen Adam en Eva en hun naaste familie-leden gewoond. De rivieren bevloeien het land, maar verzouten het ook, en daarom is hier drainage hét grote probleem. Verzilting van het land heeft hier de oudste beschaving ter wereld vernietigd. Men moet er zich feitelijk over verwonderen, dat de lucht er niet trilt van triomfantelijke uitroepen van archaeologen, want dr Buringh is bij zijn eérste bezoek aan Irak met een jeep naar Babyion geweest over een weg, die ten dele als het ware geplaveid was met kostelijke oudheden. Dat dr Buringh de bodemgesteldheid van deze gebieden voor de land bouwkundige ontwikkeling in kaart gaat brengen heeft dan ook het bijkomstige voordeel, dat deze belangrijke archaeologische vindplaatsen mede in kaart worden gebracht. Dr ir P. Buringh is een geheel verticaal uitgevoerde, gemoedelijke Groninger boerenzoon van nog maar 36 jaar. Sedert Februari 1952 is hij lector aan het Internationaal Opleidingscentrum voor Luchtkartering in Delft, het instituut van prof. dr. ir. W. Schermerhorn om zo te zeggen, want die is er in 1951 mee begonnen. Dr. Buringh doceert hier bodemkartering, en in Wageningen bodemkunde. Hij doceert in het Engels, soms in het Frans, aangezien aan dit instituut uitsluitend buitenlanders studeren hoofdzakelijk met de bedoeling te worden opgeleid in de fotogramme- trie, d.i. het maken van kaarten uit luchtfoto's. Het gebruik van de luchtfoto in de bodemkunde is nieuw en Nederland staat er mee aan de top. Toen de keizer van Ethiopië onlangs Nederland bezocht, heeft dr Bu ringh de Leeuw van Juda voorgelicht over de toepassingsmogelijkheden van de luchtfoto.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5