Nederlandse Comedie sou in Z.-Afrika moeten optreden SHERRY BOLERO -<Iie uo/f en de havik Chr. Matser bemiddelaar Eerste school voor R.K. progressief onderwijs Snel recht voor Haagse gokkers K ru is woord raadse l emc de noorman of Wolf? Grote Drie weer spoedig bijeen DRY PALE Regering wenst snelle ratificatie Rebellenleider in Vietnam capituleert D.D.D. Geen beperking meer bij cumulatie van o verheids pensioenen Mens IQHAN DE MEESTER TERUG Datum en plaats nog niet bepaald Parijse accoorden OVERLEG AMBTENARENSALARISSEN Ir L. J. M. Feber Half jaar gevangenis voor bankhouder Maar de Kamer is nog onvoldaan Hoest Uw Kind...! I R O O P DONDERDAG 10 MAART 1955 PAGINA 6 Groot-seminarie der paters van Mariannhill in Eysden Het tramongeluk bij Monnikendam PRIJS PER FLES F 4.90 P.T.T.-begroting aanvaard Expresse-bestellingen op platteland goedkoper Treedt af als Haags raadslid Belgische ambassadeur gaat ons land verlaten Minister bepaalt: Binnenbandloze buiten band is luchtband Pax Ghristi-congres te Nijmegen Kardinaal Feltin president Raad voor het rechtsherstel verwerpt beroep Indonesisch begrotings tekort van 2Vz milliard Directeur Rijkspost spaarbank Oplossing van Woensdag door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Minimumprijsregeling slagers geschorst Maar vrije, verantwoorde concurrentie Opgetogen over het „heerlijke kli maat", met een bruin verbrand voor hoofd en enthousiast over het veertien daagse wijnfeest, dat hij in het grote dorp Paarl (zestig kilometer van Kaap stad) heeft meegemaakt, is Woensdag ochtend de directeur van de Nederland se Comedie, Johan de Meester, per KLM-vliegtuig uit Zuid-Afrika terugge keerd op Schiphol. Zeventien dagen geleden was hij op uitnodiging van de Koöperatieve Wijn bouwersvereniging aldaar vertrokken met een tweeledig doel: het houden van een viertal lezingen en het spelen van de hoofdrol in het grote lustrum spel in het voetbalstadion te Paarl, ge schreven ter gelegenheid van het feit. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie Amerika, Frank rijk en Engeland zullen spoedig, maar in ieder geval nog voor Juli bij eenkomen ter bespreking van een groot aantal kwesties, aldus is van de zijde van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaard. Het enige wat voor deze conferentie nog bepaald moet worden is de plaats van samenkomst en de datum waarop de drie staatslieden elkaar zullen ontmoeten. De vergade ring zal niet vóór de ratificatie van de Parijse accoorden door de Franse Se naat plaats vinden. De Franse regering hoopt dat dit deze maand zijn beslag zal krijgen. De Grote Drie zullen waarschijnlijk onder meer overleg plegen over de al gemene verkiezingen, die volgend jaar in Vietnam volgens de bepalingen van de overeenkomst van Genève gehouden moeten worden, over de situatie die zal ontstaan nadat de herbewapening van West-Duitsland het definitieve fiat heeft gekregen en over de stroming die in ge heel Europa merkbaar is ten gunste van nieuwe besprekingen met ue Sovjet- Unie. (UP-AFP) Het voormalig Capucijnerkloosfer te Eysden is aangekocht door de missio narissen van Mariannhill. In dit kloos ter zal worden gevestigd het groot seminarie van deze missionarissen voor philosophie en theologie. Men hoopt het nieuwe seminarie in September a.s. in gebruik te kunnen nemen. Het ge bouw wordt thans nog bewoond door Ambonezen. De missionarissen van Marianhill hebben thans in Eysden een noviciaat; het klein-seminarie is gevestigd in Arcen. Deze missionaris sen hebben hun missiegebieden in Zuid-Afrika. Weinige minuten na het ongeluk was pastoor J. Verhaar van Monnikendam op de plaats van het ongeluk om gees telijke bijstand te verlenen. Ook waren zeer spoedig aanwezig de doktoren Van Stalborg uit Monnikendam en Paré uit Broek. De plaats van het ongeluk was slechts langs de rails te bereiken. De voorwerker G. Tol uit Volendam die ernstig gewond werd bij de tram botsing tussen Broek en Volendam heeft Woensdagavond een pijnlijke operatie moeten ondergaan. In het St Liduina-ziekenhuis te Purmerend is hem een been geamputeerd, terwijl men voor het andere been vreest. Verschei dene Volendammers hebben reeds bloed afgestaan voor bloedtransfusie aan het slachtoffer. De toestand van de ploegbaas H. Groot uit Monnikendam, die in het stadsziekenhuis te Amsterdam ver pleegd wordt, is nog steeds zorgwek kend, hoewel niet hopeloos. dat Jan van Riebeeck daar 300 jaar ge leden het initiatief nam tot het planten van wijnstokken. Het is mevrouw Hermine Dommisse, een jeugdig Afrikaans schrijfster en ac trice van Zeeuwse afkomst, geweest, die de wijnboeren in haar omgeving er toe had bewogen de hoofdrol in het door haar geschreven openluchtspel „Die wingerde van goede hoop" door een „echte Nederlander" te laten vertol ken, teneinde er op die wijze een waar lijk historisch cachet aan te verlenen. Voor zijn vertrek nam De Meester les in paardrijden, omdat hij als Jan van Riebeeck bijna voortdurend op een paard gezeten is. Het is hem goed be komen, driemaal werd het spel, waar aan 800 mensen meewerkten, opgevoerd. In totaal waren er ruim 100.00 toeschou wers. „In Zuid-Afrika smacht men naar cultuur en onder de Zuid-Afrikaan- ders speciaal naar Nederlandse", ver telde De Meester op Schiphol en hij voegde er aan toe te hopen, dat de Nederlandse Comedie in de toekomst naar Zuid-Afrika zal kunnen reizen om er Nederlandse stukken op te voe ren. „Als er geen stukken zijn, dan moeten die nog maar geschreven wor den." Hij heeft" gemerkt, dat de Vlamingen ons voor zijn geweest. „Dat is niet te verwonderen. Zij reizen toch al naar de Congo en nemen er dan Zuid-Afrika soms bij". Het succes van de Vlaamse acteurs is groot geweest. Het heeft bij het publiek daar de indruk gewekt, dat de Vlamingen betere toneelspelers zijn dan de Nederlanders. Nog van de zomer verwacht Johan de Meester een tweede bezoek aan Zuid- Afrika te zullen brengen en wel om ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van Pretoria als regisseur op te treden voor een Afrikaans acteur, die de rol van Oepidus zal spelen. Advertentie SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter De regering is van mening dat men met de behandeling van het wetsont werp tot goedkeuring van de Parijse ac coorden in de Staten-Generaal niet moet wachten, totdat deze goedkeuring zowel in Frankrijk als in Duitsland door alle hiervoor noodzakelijke organen is gege ven, zoals in het voorlopig verslag over dit wetsontwerp van verschillende zij den was gesuggereerd. Indien de Tweede Kamer met de be handeling van het wetsontwerp zou wachten tot de ratificatieprocedures in Frankrjjk en Duitsland geheel zijn vol tooid, zou dit naar het oordeel der re gering betekenen, dat Nederland de in werkingtreding der accoorden niet on belangrijk zou vertragen. Dit wordt in de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over bedoeld wetsontwerp meegedeeld. Verder wordt daarin o.a. gezegd dat de regering zich indertijd tijdens de be sprekingen te Londen in beginsel be reid heeft verklaard een verklaring af te leggen, dat zij van het recht tot het vervaardigen van ABC (atoom-bacteri ologische en chemische) wapens afstand zou doen. Toen echter het afleggen van zulk een verklaring niet nodig bleek om de besprekingen tot een goed einde te brengen, is zij daartoe niet overgegaan. Zij beschouwt de bereidverklaring thans als vervallen. Een belangrijke leider van de Vietna mese rebellentroepen, bestaande uit ge deserteerde soldaten van het Zuid-Viet- namese leger, kolonel Tu Day, heeft zich vandaag aan loyale regeringstroepen overgegeven. Tezamen met 600 man troepen gaf hjj zich over in het gebied van Cantho, ruim 100 kilometer ten Zui den van Saigon. De kolonel was een van de voornaam ste medewerkers van generaal Ba Cut, de aanvoerder van de ongeregelde troe pen van de godsdienstige secte Hoa Hao, welke zeer sterk gekant is tegen de regering Diem. (UP). 42. Yarl Berse wrijft zich opgewekt in de dikke handen en schenkt twee kroezen gerstebier in. „Ik heb daarnet een vreemd avontuur beleefd met een troep wolven," zegt Branwen opeens peinzend. Berse laat van schrik haast een beker uit zijn hand vallen en staart haar sprakeloos aan. In het kort geeft de vrouw een verslag van de gebeurtenissen voor zover die haar bekend zijn en Berse's stemming daalt zienderogen. „Dat is beslist de weer wolf geweest", brengt hij haperend uit. Hij gluurt bijgelovig om zich heen als verwacht hij ieder moment dit monster uit de een of andere hoek te zien opduiken. Branwen trommelt peinzend op de leuning van haar zetel. „Ik weet niet, wat ik er van denken moet", zegt ze aarzelend. „Bij de speer van Lug, als het de weerwolf geweest is, hebben de goden van mijn volk mij voortreffelijk geholpen. Maar Erwin zei iets, dat mij te denken geeft. Hij beweerde, dat een van die monsters sprekend leek op een hond van zijn vader. Als dat zo is, zou die zwarte wolfshond Haugar aangevallen kunnen hebben om Erwin een vroegere meester te redden. En nu vraag ik mij af, wie dan de tegenwoordige meester is van dat dier. Wie het wezen is, dat op Wogram's ruïne woont. WeerwolfHavik? Of.„Zwijg toch", valt de bijgelovige Berse schichtig in, „dat zijn dingen waar je beter niet over praten kunt! Ik ga de wacht verdriedubbelen vanavond". Branwen staart nadenkend voor zich uit en herneemt dan: „Tyrfing heeft geen leenman meer; niemand weet nog, wat er met Haugar en Gandalv ge beurd is. We kunnen de vorst van Bohuslan dus gemakkelijk nog wat aan het lijntje houden. Bovendien zoudt ge U zonder slag of stoot van het be langrijke leen van Tyrfing kunnen meester maken! Stuur om te beginnen snel boodschappers naar de andere leenmannen om die te verwittigen over de nieuwe Koning! Berse fleurt weer wat op. „Bij Jon", grijnst hij. „Gij weet het knap te bedenken! Wij blijven gewoon Bohuslan's goud aanne men, schaffen ons daar van een troep krijgsvolk aan, nemen Tyrfing in be zit en roepen een koning uit, en allemaal voor Vorst Erwin! Haha! Wach ten wij nu slechts op het hoofd van Vorst Eric!" Op dat moment treedt een bestofte krijger binnen. Het is Gandalv's onder aanvoerder. „Wel?" roept Berse goedgemutst. „Komt ge mij de bedrieger brengen!?" „N-neen Heer, gromt de man gemelijk. „Ik geef het op. En mijn krijgers ook. De kerel is in geen velden of wegen meer te bekennen." IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM FRANKRIJK Frankrijks eerste atoom zuil voor industriële doeleinden zal in het volgend jaar gaan functionneren. De zuil zal worden gebruikt voor een kleine elec- trische centrale, die 5000 tot 6000 kilowatt per uur zal produceren. Tegen het einde van 1957 zal een grotere zuil In gebruik worden genomen. (Reuter). Minister Algera deelde Woensdag in de Eerste Kamer mede, dat de extra heffing op expresse-bestelling buiten de bestelkring zal gaan verdwijnen. Over de draadomroep zeide de minis ter, dat hij in principe bereid is de ta rieven te verhogen. De politiek van de P.T.T. is over het algemeen gericht op het bereiken van een rendabele bedrijfs voering voor alle bedrijfstakken samen. De draadomroep vormt hierop echter een uitzondering. De rentabiliteit van deze sector wordt als doel op zich nage streefd. Wanneer de premieverhoging in zal gaan is niet bekend. De minister stelde verder een verho ging van het tarief voor heraansluiting in het vooruitzicht. Deze maatregel wordt genomen omdat velen gedurende de zomermaanden hun abonnement ple gen op te zeggen. De P.T.T.-begroting werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. (Van onze parlementaire redacteur) In de besprekingen rond het vraagstuk van de salarissen der overheidsdienaren is als nieuw element naar voren gekomen een poging die door de heer Chr. G. Matser zal worden ondernomen, om de beide partijen overheid en ambtenarenorganisaties alsnog tot elkaar te brengen. De heer Mat ser is voorzitter van het Centraal Overleg van het Centraal orgaan voor gemeente lijke personeelsaangelegenheden en tevens vice-voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Hij vertegenwoor digt dus typisch de belangen van de ge meentebesturen. Aan het Georganiseerd Overleg tussen ambtenarenorganisaties en overheid heeft hij geen deel genomen. Men De Stichting voor progressief R.K. Onderwijs opent 1 September a.s. te Amsterdam haar eerste school, welke de naam van Mgr. Noletschool zal dragen. Over de vestigingsplaats van de school is nog geen beslissing gevallen. Waarschijnlijk zal dit Zuid zijn, omdat uit deze wijk de meeste aanvragen bij de voorzitster van het voorlopig schoolbestuur, mevr. dr. C. Michels-Veraart, Middenweg 92, tel. 53135, binnenkomen. De aanmelding wordt 15 Maart a.s. gesloten. Voorlo pig komen alleen leerlingen voor het eerste, tweede en derde leerjaar in aan merking. In verband met de bijzondere opzet van de school, waarbij het aan tal leerkrachten groter zal zijn als nor- Ir L. J. M. Feber heeft ontslag ge nomen als lid van de raad der gemeen te 's-Gravenhagé. Ter voorziening in deze vacature heeft de voorzitter van het centraal stembureau voor de ver kiezing van de leden van de raad der gemeente 's-Gravenhage de heer A. L. M. Dinkhuijsen benoemd verklaard De Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe, die ook deken is van het corps diplomatique in Den Haag, zal op 31 Maart ons land verlaten. Hij be reikt daags tevoren de 65-jarige leeftijd en legt dan zijn ambt neer. Zijn opvolger als hoofd van de Belgi sche diplomatieke missie is nog niet be kend. Wel worden al geruime tijd een aantal namen genoemd, zoals die van baron van der StratenWaillet, oud minister van buitenlandse handel en thans gezant te Buenos Aires, en die van de heer Remy Baert, uitstekend kenner van de Benelux-vraagstukken, thans gezant te Athene. De Franse ambassadeur, de heer Jean- Paul Gamier, die in December 1949 als zodanig werd benoemd, volgt de heer Graeffe op als deken van het corps di plomatique. maal, wordt een bijdrage van 125. per jaar gevraagd. In individuele ge vallen bjj meer leerlingen uit een gezin kan van een regeling worden getroffen welke in overeenstemming is met de draagkracht van de ouders. In het voorlopig schoolbestuur hebben naasé mevr. Michels zitting de heer M Alessie, prof. dr. A. Michels. prof. dr. F. Buytendijk, en de heren H. E. Slijper en J. Asberg. Voorts is een Raad van Advies in oprichting waarvoor deskundigen op medisch, paedagogisch en psycholo gisch gebied zijn uitgenodigd. De school voor progressief onderwijs waarborgt enerzijds de ouders een gro te medezeggingschap in het bestuur van de scholen en anderzijds de leer lingen, meer zowel als minder begaaf den, die op de „gewone" scholen niet „aan hun trek komen", een onderwijs- milieu dat beter aan hun aard is aange past. Mgr. Huibers heeft zijn bijzondere sympathie betuigt met het initiatief. Als gedelegeerde heeft Z.H. Exc. be noemd Mgr. W. Nolet, die van het be gin af aan krachtig aan het totstandko men van de school heeft medegewerkt. Het initiatief is ook geboren uit de Overweging dat van Katholieke zijde groter aandacht aan de onderwjjsvernie- wing dient te worden besteed, nu de ge meente Amsterdam reeds 30 „vernieu wingsscholen" heeft. Er heeft enige tijd onzekerheid bestaan omtrent de toepassing van de motorrijtui genbelasting op voertuigen, voorzien van binnenbandloze buitenbanden. Volgens de belastingwet moest voor deze nieuwe ban den 60 meer belasting worden betaald, hetgeen in enkele gevallen ook is gebeurd De A.N.W.B. heeft thans medegedeeld dat de minister van Verkeer en Waterstaat de definitie ten aanzien van luchtbanden in het wegenverkeersreglement nu ook op de binnenbandloze buitenbanden van toe passing heeft verklaard. Derhalve behoeft men voor voertuigen voorzien van deze banden geen hogere belasting dan de nor male te betalen. kan hem dus in zekere zin als buitenstaan der zien, al zijn er wel indirecte belangen aan te wijzen. In de laatste aflevering van het orgaan van de Algemene Bond van Ambtenaren wordt medegedeeld, dat voor de regering de werkelijk verdiende lonen in.de particu liere bedrijven als basis voor een salaris herziening van het overheidspersoneel niet te aanvaarden zijn. Men heeft begrip voor dit standpunt. Ook hieruit blijkt wederom, dat de Algemene (socialistische) Bond een gehee) ander standpunt inneemt dan de andere organisaties, die juist aandringen op een gelijktrekken van de salarissen der ambtenaren en die welke in het vrije be drijfsleven worden verdiend. De regering motiveert haar afwijzend standpunt in deze o.m. door er op te wij zen dat tal van extra toelagen die het vrije bedrijfsleven uitbetaalt niet in de normale lonen van ambtenaren mogen meetellen. Toeslagen voor onregelmatig werk en over werk zijn b.v. volgens haar in het bedrijfs leven wel, maar in overheidsdienst niet reëel. Wat de werkklassificatie en de merit rating betreft, deze kunnen nog niet ver disconteerd worden in de salarissen om de eenvoudige reden dat zij nog niet berekend zijn. Er zal nog geruime tijd voor nodig zijn alvorens voor de talloze en sterk uit eenlopende ambtelijke functies de werk klassificatie geheel in cijfers valt te over zien. Voordat dit is geschied kan men deze factor moeilijk gaan incalculeren, zo meent de regering. Dit zou het gehele werk van de berekening overbodig maken. Dat de Algemene Bond in dit opzicht achter de regering staat, verklaart ook haar afwijzende visie op de stand van het over leg, dat volgens de socialistische bond niet is afgebroken. (Van onze correspondent) Het hoofdthema voor het Pax Christi- congres, dat van 8 tot 12 Augustus in Nijmegen wordt gehouden, zal zijn het christelijk geweten en de actie voor de vrede. Aan dit internationale studie- congres van de Pax Christi-beweging zullen afgevaardigden uit verschillen de Europese landen deelnemen. Kardi- naar Feltin, aartsbisschop van Parijs, zal het congres presideren. Hij zal het con gres op 8 Augustus met een korte toe spraak openen en daarbij het doel en het thema van de bijeenkomst uiteenzetten. De onderwerpen die in de loop van het congres o.m .ter sprake zullen komen zijn „De verhouding tussen Kerk en wereld", „De taak van de Kerk ten aanzien van de internationale vrede", „De verantwoordelijkheid van de Pax Christi ten opzichte van de internatio nale vrede" en „Het terrein van persoon lijke actie en verantwoordelijkheid van de leden der Pax Christi-beweging". Behalve de algemene bijeenkomsten zijn er nog een tiental sectie-vergade- ringen. De Raad voor het Rechtsherstel heeft het beroep van mevrouw M. van D.-B., echtgenote van de vroegere voorzitter van het bestuur van de stichting „Het Nationale Park de Hoge Veluwe", tegen de tegen haar genomen maatregelen van het beheersinstituut ongegrond ver klaard. Als motief voor deze uitspraak gold in hoofdzaak de overweging dat moge lijke daden van menslievendheid min der zwaar wegen dan daden tegen de geallieerde oorlogvoering. Ten aanzien van de persoonlijke waar dering van haar daden door dr Felix Kersten achtte het college deze gunstige getuigenissen niet van voldoende ge wicht, omdat alleen daden in aanmer king komen die nut hebben gehad voor de geallieerde oorlogvoering. Het tekort op de Indonesische staats begroting 1955 bedraagt 2V? milliard rupiah, aldus heeft de minister van Voorlichting, Luman Tobing, na de we kelijkse kabinetszitting medegedeeld. (Van onze Haagse redactie) In het afgelopen weekend deed de Haagse politie een inval in een huis in de Sweelinckstraat, waar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Reeds Woensdagmiddag zijn de goklustigen, die bij deze inval gearresteerd werden, door de Haagse politierechter tot flinke straffen veroordeeld. De belangrijkste verdachte in deze zaak was de 38-jarige A.O., de leider van de speelclub. O., die in zeven we ken ttjds een netto verdienste in zijn speelclub van 2400 in zijn portefeuille wist te stoppen, was reeds tweemaal eerder vöor een soortgelijk vergrijp ver oordeeld. „Ik kan het niet laten", was zijn verweer. „Het gokken zit mij nu eenmaal in het bloed". De politierechter merkte op: „U exploiteerde de spel- hartstocht van andere mensen". Con form de eis werd O. dan ook veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. De eveneens 38-jarige verdachte J.S., die tijdens een afwezigheid van O., die toen een gevangenisstraf uitzat, als spelleider in de club was opgetreden, werd veroordeeld tot een geldboete van 500 plus een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd. Een vijftal Haagse dames, die in de speelclub waren betrapt, kwam ver volgens voor het hekje. Deze dames, waarvan er enkelen zo uit een Monsi eur Hulot-film gestapt schenen te zijn, werden door de politierechter streng aangepakt. Een 30-jarige schone kreeg een maand gevangenisstraf; zij had de boete van een vorige veroor deling eveneens wegens het deel nemen aan verboden gokspel nog niet betaald. De overigen kregen geld boeten variërend van 50 tot 250, Advertentie - Krabben en peuteren maakt R-lll*|fV. de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D. D. D, UltSmQ dringt diePin de poriën door, *7 zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP plus voorwaardelijke gevangenisstraf fen van twee en drie maanden. Het mannelijk deel van de speelclub kwam er evenmin gemakkelijk af. Hier viel een gevangenisstraf van twee we ken, terwijl de anderen boeten kregen van 60, 100 en 250 plus nog de ge bruikelijke voorwaardelijke straffen van twee en drie maanden. Bovendien werd van alle beklaagden het geld, dat zij bij de inval bij zich droegen, verbeurd verklaard. Bij een dame bleek dit zelfs 400 zijnde het pensiongeld van haar gasten te bedragen. Aan het eind van deze maand zal de heer mr J. H. Groen aftreden als directeur der Rijkspostspaarbank, we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De heer Groen is op 16 Augustus 1919 in dienst der Spaarbank getreden als jurist. In 1929 werd hij chef der juridische afdeling. Na zijn bevordering tot administrateur in 1948 volgde in 1952 zijn benoeming tot directeur als opvolger van de heer J. F. Faber. Van zijn hand verschenen vele arti kelen in „De Economist", het Neder landse juristenblad, Themis enz., mees tentijds beogende een meer efficiente wetgeving op werkwijze te propageren. Voorts het jubileum verslag bij het 50- jarig bestaan in 1931, terwijl zijn oe- langrijkste geschrift is de „Inleiding in de praktijk van de wetgeving op de Rijkspostspaarbank", eerste druk 1927, tweede druk 1941. De heer Groen heeft o.m. voor oen belangrijk gedeelte de leiding gehad in de oplossing der problemen, die de splitsing van ons land in twee delen in de oorlogsjaren 1944/45 meebracht, waarna hij de toepassing der geldzui- verings- en deviezenvoorschriften m goede banen leidde. Op Woensdag 30 Maart zal des middags van drie tot vijf uur in het gebouw der spaarbank. Van Baerlestraat 27, gelegenheid wor den geboden afscheid te nemen van de heer Groen. Horizontaal: 1. vierendeel 5. uniformstof 9. hengselschar- nier 10. troef-negen 11. maanstand 13. ontwijken 15. lidwoord 16. Spaanse ere titel 18. klamp 19. buffet 20. berouw 22. Indogermaan 23. een zich in de grond bevin dend dwars hout aan paal 24. spleet 26. maand 29. plomp 30. biergist 32. streep 33. academische graad 34. behaagziek 36. 1500 37. houding 38. tegenslag 40. blaar 41. verreschrijf machine Verticaal: 1. onnozel 2. uitroep 3. teken in de dierenriem 4. stoelbekleed- sel 5. klemming 6. kip 7. reeds 8. traag 12. metselsteen B B 14. onmiddellijk 15. laagte 17. bits 19. besef 21. hoogste punt 22. Kath. Arb. Jeugd (afk.) 24. flauw schijn sel 25. prul 27. kleefstof 28. inhoudsopgave 30. grutten 31. laatst 34. fijn drijfijs 35. dicht 37. ad interim (afk.) 39. guldensteken Horizontaal: 1. lier, 4. veen, 7. nu, 8. no., 9. om, 10. os, 11. ik, 13. k 14. sta, 15. aar, 17. papaver, 18. pro, 20. aan, 22. ok, 25. fa, 26. do, 27. ze, 28. el, 30. re, 31. dood, 32. leed. Verticaal: 1. luit, 2 en, 3. rot, 4. vod, 5. om, 6. nora, 12. kapok, 13. karaf, 14. sop, 16. ren, 19. rood, 21. aard, 23. bed, 24. pel, 27. zo, 29. Ie. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft haar oor deel gegeven over een zoveelste ver betering in de ingewikkelde materie der overheidspensioenen. Het betreft hier een wetsontwerp tot beperking van de cumulatie van deze pensioenen, waarin de minister de Staten Generaal tegemoet wil komen. Reeds eerder was een tegemoetkoming gedaan door de beperking niet meer toe te passen wan neer een overheidspensioen samenvalt met een pensioen uit een particulier dienstverband. Thans wordt ook nog een compensatie aangebracht voor die genen die recht hebben op meer dan één pensioen uit overheidsdienst. De beperking daarvoor zal namelijk na een bepaalde datum worden opge heven. Deze datum is afhankelijk zo wel van het aantal dienstjaren als van de leeftijd van de gepensionneerde. Wanneer deze beide tezamen geteld Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om kinderhoest te bestrijden is eri 3) „Ze gaan allemaal weg met de trein vandaag", zei hij buiten adem. „Ze zeg gen dat het verschrikkelijk gaat wor den. De Russen komen. En de Ser viërs en de Belgen en Fransen, die in het gevangenenkamp zitten, worden bevrijd, en dan worden wij allemaal uit onze huizen gejaagd en de Russische sol daten hebben allemaal kaal geschoren hoofden en spleetogen en ze zijn ver schrikkelijk lelijk en ze schreeuwen ver schrikkelijk hard". „Als jij kaal geschoren wordt, ben je ook lelijk, Erlof", zei zijn moeder rustjg, „en spleetogen zijn helemaal niet erg. Als ze komen, kijk ze dan maar goed aan, dan zul je zien dat ze net zo kunnen lachen en huilen als alle an dere mensen. En schreeuwen doen ze alleen omdat niemand hen kan verstaan. Ze kunnen ook fluisteren en zingen en verhalen vertellen, maar daar hebben ze haast geen tijd voor en misschien zijn ze het ook vergeten, want ze hebben nu al jaren lang moeten vechten. Maar ze kunnen het wel, denk daar maar aan als je ze hoort schreeuwen". „En ze zullen moorden en plunderen en branden, zeggen ze", zei de jongen angstig. „Als dat zo is, dan zal onze vlucht daaraan niets verhelpen", zei zijn moeder kalm. „Wil jij onze tuin en de bijen en de schapen en je konijnen in de steek laten? En", zei ze langzamer en met meer nadruk, „zou jij tante Pfeiffinger alleen willen laten? Die is te oud om te vluchten, weet je. Tachtig jaar is te oud". „Maar niet te oud om piano te spe len", zei de jongen. „Nee, niet te oud om piano te spelen, maar wel om langs de wegen te zwer ven en geen dak boven het hoofd te hebben". „Kan ze dan beter hier dood gaan?" vroeg Erlof zakelijk. „Ja, dan kan zij beter hier dood gaan", antwoordde zijn moeder zonder te tonen hoe ze schrok omdat hij haar had doorzien. „Ik vind Mozart mooier dan Bach", zei de jongen schijnbaar zonder verband en meteen daarop: „Ik heb drie klontjes suiker gekregen van een van de zus ters". Hij liet triomfantelijk zijn open hand zien, die hij tot nog toe had toe geknepen. „Verrassing, hè, had je niet gedacht, hè? Eén voor mij en één voor jou en één voor tante Pfeiffinger, voor als ze vanavond heeft gespeeld. Ja?" Zijn moeder dacht: hoort hij die voortdurende roffel van de kanonnen tegen de bergwanden niet? Of praat hi) zo druk om te verstoppen dat hij het juist steeds hoort? Zo even bij het schreeuwen van die jonge soldaat was zijn aandacht toen werkelijk bii die zwaluwen, of deed hij maar alsof? En zijn angst voor de Russische soldaten was die echt? Hadden ze hem werke lijk zo ver gekregen? Had zij het hem dan niet kunnen leren niet te vrezen? De dorpsstraat lag verlaten in de stralende morgen. Enkele schuwe vrou wen liepen als muizen zo snel en ge luidloos vlak langs de muren van de kleurige kleine huizen. Het was het eerste voorjaar dat de mensen hier niet hun gevels fris hadden opgeschilderd, de grote kwasten en de bussen met blauwe, gele en zachtrode verf waren niet te voorschijn gekomen. Mannen en jongens waren er bijna niet, of ze moes ten kreupel en doof zijn. De vrouwen leken wel eekhoorns vóór de winter, ze konden al sinds weken aan niets anders denken dan hoe ze een voed- selvooraad voor hun kinderen moesten aanslepen; de meeste winkels waren al sinds lang gesloten, aanvoer was er niet meer voor de burgerbevolking, er kwamen alleen kleine transporten voor de militairen en voor het krijgsgevan genkamp. De meeste gezinnen teerden op hun kelders daar lagen altijd nog wel aardappelen, knollen en grote wor telen; velen-hadden inmaak en misschien nog worst en een zij spek. En kin deren, die ziek werden, kregen krui den die 's zomers op de bergweiden en in de bossen waren geplukt. In de tuinen werd al hard gewerkt sinds de grond niet meer bevroren was. Maar het was nog te vroeg om er iets uit te verwachten. Bijna overal hadden krijgsgevangenen geholpen te spitten en te mesten, ieder huis, dat wilde, kreeg er een toegewezen. De meeste gevangenen wilden graag, omdat ze dan het kamp uit kwamen, en in vele gezin nen hadden ze extra voedsel gekregen. „Erlof, weet je nog hoe Iowan Stepa- nowitsch begon te huilen toen ik hem voor het eerst een glas thee op een zil veren blad bracht? Iowan Stepanowitsch was een Ser visch officier, doodsbleek en mager had hij zich bij hen gemeld voor werk. Maar hij was veel te zwak. „Ga zitten". Zij had op een rieten stoel in de tuin gewezen. Hij verstond toen nog heel weinig Duits en spreken kon hij het helemaal niet. Maar hij had haar begrepen en was gaan zitten. Toen had zij thee voor hem gemaakt en zij had het hem gebracht op een oud zilveren blad, een van de mooie dierbare dingen die zij in haar zwer vend leven overal met zich mee geno men had. Het was een glas van gesle pen kristal en de thee fonkelde er in als wijn. Zij had het hem knielend aan geboden, waarom wist zij eigenlijk zelf niet. Misschien wilde zij niet neer buigen naar de zittende gevangene, met zijn bleke, benige kop en zijn grote zwarte ogen waar donkere kringen on der getekend stonden, en hem laten op staan wilde zij ook niet, het moest een weelde voor hem zijn zittend iets aangeboden te krijgen. Hij had gehuild als een klein kind en haar hand gegrepen en gekust. Spre ken deed hü niet. Later, toen ze elkaar beter verstonden, had hij dingen ver teld. Hij had een vader, een moeder, een zusje van zeventien en een broer tje van zes jaar gehad. Allemaal dood. Zjjn vader was vermoord, de anderen waren omgekomen bij een bombarde ment. Hij zelf was vijfentwintig, maar hij zag er uit als veertig, met het blau we waas van zwarte baardstoppels op zijn wit gezicht. Hij had nu drie weken geleden met de grootste zorg sla en spinazieplantjes voor haar uit gezet in de tuin. En hij was elke avond komen gieten. De Fransen en Belgen in het krijgs gevangenenkamp genoten de meeste vrijheid en kregen het beste voedsel; de Serven hadden'het al minder goed, maar de Russen moesten leven als ver wilderde, hongerige dieren. Ze waren altijd opgesloten, ze sliepen op de blote aarde, vervuilden en verhongerden. (Wordt vervolgd) 65 bedragen kan cumulatie niet meer worden toegepast. Dit laatste zal echter wederom niet kunnen geschieden alvo rens de leeftijd van 55 jaar is bereikt. De Kamer bleek over deze regeling dankbaar maar verre van voldaan. Men bracht de bekende principiële be zwaren naar voren, die culmineerden in het betoog van de heer Weiter. Deze herinnerde minister Beel aan het nog altijd niet herroepen arrest van de Hoge Raad van 1927, dat pensioen nu een maal uitgesteld loon is, een recht dat aan niemand geheel of ten dele kan worden ontnomen. De heer Weiter noemde de cumulatiebeperking een res tant uit de tijd van „Holland op zijn smalst", een lang voorbije periode waarin men er een sport van maakte om naar ongelijke inkomsten te speuren. Een speculatie op een van de slechtste menselijke eigenschappen, namelijk de jaloezie, zo concludeerde de heer Wei ter. De heer Van der Zanden (KVP) vroeg de minister of hij de minimum leeftijd wilde verlagen tot 50 jaar. De heer Van Sleen (PvdA) kwam vooral op voor mobilisatie- en militaire oor logsslachtoffers. Van alle zijden werd op algehele afschaffing aangedrongen en op een definitieve regeling van dit pro bleem door de commissie van Poelje. Minister Beel zal eerst de volgende week antwoorden. Enige jaren geleden heeft het Be drijfschap voor Vee en Vlees een ver ordening uitgevaardigd, volgens welk» de slagers, met behoud van verantwoor de concurrentiemogelijkheden, ver plicht zijn over een tijdvak van ten minste een half jaar zodanig te cal culeren, dat hun totale verkoopopbreng sten minstens gelijk zijn aan hun inko pen, vermeerderd met hun bedrijfskos ten. Met medewerking van de landelij ke slagersorganisaties heeft daarop het ministerie van Economische Zaken bij plaatselijke slagerscombinaties stappen gedaan, teneinde te bereiken, dat de minimumprijsafspraken, die tot prijs- verstarring leiden, zouden vervallen. In vele plaatsen is zulks geschied, doch in een aantal gevallen hebben de ge zamenlijke slagers gemeend een mini mumprijsregeling te moeten aanhou den. Aangezien deze prijsafspraken in strijd zijn met het streven van de regering om een vrije, verantwoorde concurren tie te bevorderen, heeft de minister van Economische Zaken, in overeen stemming met de ministers van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en voor Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie, het noodzakelijk gevonden deze prijsregelingen n.et onmiddellijke ingang te schorsen. Een desbetreffend besluit is gepubliceerd in de Neder landse Staatscourant van vandaag. Deze schorsing betekent, dat elke slager vrij is om zijn prijzen zelfstan dig te calculeren. Overeenkomstig het* bepaalde in da wet schorsing bedrijfsregelingen is aan de commissie-bedrijfsregelingen ver zocht, advies uit te brengen over op treden tegen bovenbedoelde regelingen op grond van het kartelbesluit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6