Geslaagde modeshow van C A Wm gjt m Goudschip .Menate werd oorsaak van kort geding K ru iswoordraadse l Diamantbewerkers staken epic noopmanj ENTOSORBINE jfó maat. "i *NTHRAMT I Visserijgolf Bevoegdheidsgeschil tussen de leidinggevende schatdelvers Tumult na wed strijd te Istanbul Roofoverval snel opgelost Townsend ontkent geruchten Controverse tussen centrales van overheidspersoneel „Leugenachtige" mededelingen van socialistische centrale A.N.D.B. en AJ.V. onverzoenlijk tegenover elkander Scheepsramp in Ionische Zee Voorjaar in de Vleeshal lf] Cv DINSDAG 15 MAART 1955 PAGINA - HEEMSTEDE V 'y NOODBRUG OVER KLOPPERSINGEL In verband met bouw Prinsenbrug Basketball HAARLEM GEEN PARTIJ VOOR DE SABRES Ouderavond H.B.C. Stille Omgang ZAN DVOORT Opmerkelijke etalage Stille Omgang ■•J*.*.-.' WITTE TABLETTEN tegen maag-darmstoornissen o.a. diarrhee, "kater", bedorven maag. SU-■flPHIIPIfl.-.. I—li—■Illllilllllll «wr i fi, ,r 'ii n iiamiT—r I 'iTMmmflffllHMfnlTTi i ijl %V«W*V«V*Vrt Supporter aan opgelopen verwondingen overleden Twee daders binnen drie uur gegrepen Lopende de salarisonderhandelingen Elf Griekse schip breukelingen en seven redders omgekomen In Atjeh Weer executies zonder vorm van proces? De traditionele show, waarmede C. A. steeds het voorjaar en dus een nieuw seizoen pleegt in te leiden, is gistermiddag op drie plaatsen in Ne derland gestart: in Heerlen, Breda en Haarlem. Dat „tra ditionele" mag ge lukkig niet duiden op het beeld van de show, want iedere keer weer is het verrassend te zien, hoe noviteiten in velerlei vorm de show beheersen. De Haarlemse Vleeshal staat nu Vijl dagen (tot en met Vrijdag 18 Maart) in het te ken van het voor jaar en zomer, en voor honderden be langstellenden is er weer gelegen heid om kennis te maken met de mo de zoals die zich in het komend seizoen zal aandienen. De show is voor ons in geen geval een teleurstelling geworden; integen deel, zij heeft ons verrast, en het doet ons deugd weer te mogen vaststel len, dat het voor oorlogse begrip van confectie heeft afgedaan en dat aangetoond wordt, dat ook confectie genoeg variëteit biedt. De fantasie krijgt een over vloed van kansen en die worden ook metterdaad ge bruikt in dienst van ieders beurs. Dat laatste zouden wij toch wel wil len onderstrepen. Aan het zgn. „volslanke" figuur werd ook op deze show alle recht gedaan en de spreuk bleek weer bewaarheid, dat men zo oud is als men zich voelt. De volslanke vrouw zo werd met gracie gedemonstreerd kan zich werkelijk met veel charme presenteren, modieus ook en jeugdig, wanneer zij de goede stijl weet te vinden. De japonnen, die zij gistermiddag droeg, waren afkledend en van een prettig dragende, kreukvrije stof. De mantels in „ribeline ondule" trokken onze bijzondere aandacht, even als de trois-pièces in „wevenite", die bepaald chic kleden. De overige mannequins toonden een uitgebreide collectie pullovers, jasjes, rokken, mantels, regenmantels, blouses en costumes. Zij lieten japonnen zien, vervaardigd van zeer mooie, veredelde katoen, en - V- Negen en vijftig vaartuigen, waarvan 4 trawlers, 31 loggers en 24 kotters zorgden er Maandagmorgen voor, dat de yisafslag van IJmuiden werd voor zien van een totaal aanvoer van 6.125 kisten verse vis. Voor de eerste beurt werden er gelost: 330 kisten haring, 65 kisten makreel, 190 kisten schol, 945 kisten wijting, 645 kisten schelvis, 205 kisten piepers, 180 kisten gul en kabel jauw, 100 kisten radio, 645 kisten kool- vis, 100 kleine kistjes haring, 2.460 stijve kabeljauwen, 3.310 ijskabeijauwen en 7.500 kilo tong. Voor de tweede beurt werden er gelost 285 kisten wijting, 750 kisten schol, 700 stijve kabeljauwen en 18.750 kilo tong. De prijzen waren Maandag wederom hoog. Schelvis was iets lager in prijs. De goede kwaliteit schelvis werd ech ter uitstekend gehonoreerd. Grote schel vis deed 49,- tot 40,-, groot middel 48,- tot 36,-, klein middel 46.- tot 36,-, pennen 44,- tot 35,- en braad 36,- tot f 30,- per kist van 50 kilo. Gro te kabeljauw deed 70,- tot 80,- per kist van 125 kilo en 60,- tot 75,- per regel. Grote tong noteerde 2,12 tot ƒ2.58, groot middel 2,54 tot ƒ2,32, klein middel 2,95 tot 2,80, tong 1 3,05 tot 3,-, tong 2 3,- tot 2,90, heilbot 3,10 tot 2,50 en tarbot 2,40 tot 2,10 per kilo. Grote schol deed 24,- tot 20,-, groot middel 27,- tot 20,-, klein mid del ƒ56,- tot 47,-, schol 1 ƒ56,- tot 44,- en schol 2 26,- tot 20,- per kist van 50 kilo. De kleine schol deed 24,- tot 13,-, schar 22,- tot 18,-, bot 10,--tot 8,-, wijting 35,- tot 24,- en de dichte wijting 12,- tot 8,- per kist van 50 kilo. Grote witte koolvis noteer de 72,- tot 70,-, grote zwarte koolvis 57,- tot 55,- en middelsoort 61,- per kist van 125 kilo. Makreel was duur met 62,- tot 42,- en haring 22,- tot 16,- per kist van 50 kilo. Voor de Dinsdagmarkt werd geen aan voer van de trawlervloot verwacht. Voor de Woensdagmarkt waren echter vier trawlers thuisstomend. De Herman IJM 2 met 1300 kisten verse vis en 150 kleine kistjes haring, waarbij 40 kisten schelvis, 60 kisten gul en ka beljauw, 225 kisten koolvis, 525 kisten 150 kleine kistjes haring, waarbij 40 kis ten schelvis, 60 kisten gul en kabeljauw, 225 kisten koolvis, 525 kisten wijting 200 kisten haring en 200 kisten makreel. De Thorina IJM 33 met 1030 kisten ver se vis en 100 kleine kistjes haring, waar bij 80 kisten schelvis, 50 kisten kabel jauw en gul, 250 kisten koolvis, 120 kis ten gestripte wijting, 260 kisten dichte wijting, 110 kisten haring, 140 kisten ma kreel en 20 kisten diversen. De Maria v. Hattem IJM 10 met 1030 kisten verse vis, 99 kleine kistjes haring en 30 stijve kabeljauwen, waarbij 270 kisten ge stripte schelvis, 380 kisten dichte schel vis, 65 kisten gul en blanke koolvis, 30 kisten grote makreel, 25 kisten klei ne makreel, 180 kisten dichte wijting, 25 kisten gestripte wijting, 35 kisten ha ring en 20 kisten stokkebit. En tot slot de Polderman IJM 20 met 550 kisten verse vis, 80 kleine kistjes haring en 200 stijve kabeljauwen, waarbij 180 kis ten schelvis, 110 kisten gul en blanke koolvis, 95 kisten zwarte koolvis, 45 kisten gestripte wijting, 80 kisten dichte wijting, 30 kisten radio, 40 kisten stokke bit, 10 kisten makreel en 10 kisten ha ring. Om de Noord, en dat blijkt wel uit de aanvoer van de thuisstomende traw lers, is de visserij tamelijk goed. De trawlers, vissende van 60 Noorderbreed te tot en met 58 Noorderbreedte, doen thans dagvangsten van 150 tot 200 kis ten hoops. De schepen vangen er ge middeld 50 manden makreel per dag hij. De trawler Herman IJM 2 meldde Zondag een trek van 30 en een trek van 20 manden makreel. Het weer was niet zo best om de Noord, de trawlers kampten met een Noorderbries. Ook de grote loggers uit Scheveningen probe ren thans om de Noord wat te ver dienen. Zij vissen tot ver over de zes tig en doen trekken van 30 manden hoops. Ook op de Koraalbank op 59 Noorderbreedte wordt druk gevist. Hier meldden de loggers trekken van 35 man den hoops, waarbij veel schelvis, ha ring en witte koolvis. Langs de kust werd er tijdens het weekeinde vrijwel niet gevist. De loggervloot was binnen. Box-suit in tweed. Modern extra lang jasje, één rij slui ting, grote kraag. Dit model wordt getoond tijdens de modeshow, die deze week in de Vleeshal wordt gehouden. evenmin ontbrak in haar garderobe de permanent-plissé, die, op een wijd- uitstaande petty-coat gedragen, een leuk en charmant effect geeft. De rok en blouse in velerlei variatie en combinatie, en in alle mogelijke stoffen blijven altijd een gewild en prettig bezit. Dat deze dracht zoals men wel eens ten onrechte meent niet alledaags of gewoontjes hoeft te zijn, maakte deze show wel duidelijk, de mogelijkheden zijn namelijk legio. Een moderne pullover op een katoe nen of gabardine rok brengt een vlotte combinatie, welke nog gecompleteerd kr.i worden met een blouse. Ter afwisseling kan op dezelfde rok een glanzend katoenen blouse gedragen worden, al of niet met een wollen jasje er over heen, en ook kan men op een zgn. geklede rok een georgette of broderie-blouse dragen. Een geslaagd mantelcostuum vonden wij het box-suit in tweed, met een mo dern extra lang jasje, een grote kraag en één-rij-sluiting. Datzelfde geldt voor het costuum van een Franse jacquard-stof. De toppers en jackets zijn nog lang niet de mode uit, een toch wel geluk kig verschijnsel, want voor de jongere garde vormen ze nog een ideale dracht. In een grote verscheidenheid werden ze dan ook getoond. De „junior miss" is op iedere show een attractie op zichzelf, ook gistermid dag. Zij putte uit een welvoorziene garderobe en de bakvis zal naar eigen smaak vele creaties kunnen bewonde ren. Dan zal het haar wel overtuigen, dat ook zij een mantelcostuum kan dra gen zonder oud te lijken. Rest om te wijzen op de heren-man nequin, die op elegante wijze acte de présence gaf. Met name noemen wij de fraaie regenjas, practisch vooral, omdat zij uitgevoerd is in een zware double-tex en voorzien is van „inge bouwde" beenpijpen. De costuums wa ren zeer modieus: nauwere en kortere broekspijpen, één-rij-sluiting en korte revers. Wij hebben dus weer enige tijd in een paradijs geleefd, dat afgesloten werd door een droom van een bruids stoet. Kant en tule waren daarbij troef. H. H. Sneeuw en vorst hebben enige tijd de werkzaamheden bij de Prinsenbrug lam gelegd. Thans is men weer begon nen en als het weer niet opnieuw spel breker wordt, zal de Vrouwebrug over ongeveer twee weken worden afgesloten voor alle verkeer. Ter omlegging van het verkeer is nu een noodbrug ge maakt over de Kloppersingel, welke be stemd is voor wielrijders en voetgan gers. De eerste wedstrijden na de hervat ting van de basketballcompetitie in het Krelagehuis bleken van goede kwali teit. De Haarlemse vertegenwoordigen de damesploeg moest uitkomen tegen Den Haag, terwijl de heren de leiders in de Amsterdamse competitie, het le- gerteam 512th Sabres uit Soesterberg moest bekampen. Vanzelfsprekend waren de Haarlem se spelers niet opgewassen tegen het technisch voortreffelijk spelletje van de Amerikanen en ondanks het feit dat de tweede helft de basisploeg van de Ame rikanen niet meer in het veld kwam, moest Haarlem met een grote 74-35 ne derlaag genoegen nemen, nadat de rust met een 37-17 achterstand was ingegaan. De Haagse dames waren be lust op een revanche voor de enige we ken geleden in Den Haag geslikte ne derlaag. Haarlem heeft het echter zover niet laten komen. Werd in Den Haag slechts een geringe zege behaald, voor eigen publiek speelde het team thans voor wat het waard was en een vlotte 48-25 werd het volkomen verdiende resultaat. Bij de Haarlemse dames waren thans twee debutanten opgenomen en voor al de nog jeugdige Jenny v. d. Hoeden blee'.: voortreffelijk op dreef. Met Ma ry Schrama was zij het productiefst, terwijl aanvoerster Jeanne Koblens de beste speelster was van het veld. Zelfs de Haagse internationaal Den Dekker bleef volkomen in haar schaduw. Als voorwedstrijden stonden enkele junioren competitiewedstrijden op het programma. De uitslagen hiervan lui den:. Junioren meisjes; H.O.C.C.-R.C.H. 22- 13. Junioren Jongens: Z.B.V.S.-Black Pirates 19-31. Voor de ouderavond, welke Maandag in „Anno Santo'1 voor de vaders en moe ders van de H.B.C. jeugd werd gehou den, bleek zoveel belangstelling te zijn, dat met het oog op de beschikbare ruimte niet eens alle ouders konden worden toegelaten. De jeugd zelf heeft een grote bijdrage geleverd tot het wel slagen door het opvoeren van een de- clamatorium en de heer Tervoort die een uiteenzetting gaf over de waarde van de sport voor de jeugd, had aller oog en oor. Onder de aanwezigen was ook een af vaardiging van het district Haarlem van de Kath. Nederl. Sportbond. Om 11 uur behoorde deze geslaagde avond, waarmede in het bijzonder broeder Fredericus alle eer heeft inge legd, weer tot het verleden. De afdeling Heemstede van het Ge zelschap van de Stille Omgang hield Maandagavond in het R.K. Verenigings gebouw een jaarvergadering die zich als gebruikelijk in een flinke belang stelling mocht verheugen en waarmede de voorzitter, de heer J. A. A. Elsen- burg zich zeer ingenomen toonde. Uit de jaarverslagen van de secreta ris en penningmeester bleek, dat de afdeling er goed voor staat. Teneinde de aankoop van het vaandel voor de afdeling te bespoedigen heeft een vriend van de Stille Omgang een bedrag van 250,- geschonken. Daardoor wordt be reikt, dat het vaandel nog deze zomer gereed is. Het spreekt vanzelf dat deze mededeling met een warm applaus werd ontvangen. Na de verslagen hield i kapelaan P. Riep een lezing over het j ontstaan van de Stille Omgang, welke zijn oorsprong vindt in het H. Mirakel van Amsterdam. De afdeling neemt Za terdagnacht met vele andere deel aan de Stille Omgang. Voor de lopers is er bij de broeders op het Nagtzaamplein te Haarlem om 9.15 des avonds Lof, waarna vertrek naar Amsterdam. Voor hen die per tram gaan is er in dc St. Bavokerk aan de Herenweg om 10,45 Lof. De trams vertrekken om 12,15.12,20 en 12,25. De H. Mis wordt opgedragen in de O.L. Vr. Kerk om 2,30, waarna het verdere gedeelte van het program ma afgewerkt wordt. Stellig zal het ook ditmaal bij de Heemstedenaren niet aan belangstelling voor deelname aan deze bedevaart ont breken. Op het Raadhuisplein te Zandvoort kan men 'n opmerkelijke etalage bezich tigen. De in het bureau van „Touring Zandvoort" gemaakte showroom, welke aan de firma Nooij is verhuurd, moet ontruimd worden daar „Touring Zand voort" deze ruimte zelf zal gaan ge bruiken. De heer Nooij „viert" zijn af scheid nu met een rouwetalage waarin op aantrekkelijke wijze zwarte en witte goederen zijn geëtaleerd. De aanduidin gen worden op zwart gerande kaartjes gedaan. Tot zijn vreugde kon de heer Nooij ook mededelen, dat hij met medewer king van „Touring Zandvoort" een vi trine zal plaatsen naast het bureau der stichting. In de nacht van Zaterdag op Zondag zullen de parochies Zandvoort en Aer- denhout deelnemen aan de Stille Om gang te Amsterdam. De pelgrims wel ke van Haarlem (Amsterdamse poort) af gaan lopen, reizen met de tram wel ke om 22.35 uit Zandvoort vertrekt. De overige pelgrims vertrekken per extra trams om 1.05 uur 's nachts uit Zand voort. Voor Bentveld - Aerdenhout zijn kaarten verkrijgbaar bij de heer War merdam. Zandv. laan no 371. Te Zand voort kunnen nog kaarten worden ge kocht op Woensdag- en Vrijdagavond van kwart over 8 tot 9 uur in het Pa tronaatsgebouw. f „r P©I»S5 a—tJ v 46. Snel trekken de drie mannen zich in de donkerte tussen de stammen terug. Axe houdt voor alle. zekerheid een paar pijlen gereed. Zwakjes dringt het gestamp van paardenhoeven tot hen door. „Ze lopen niet regelmatig door", fluistert Eric, „ze zoeken. Ik vrees, dat men ons op de een of andere manier ontdekt heeft". Geruime tijd luisteren de mannen ademloos naar het geluid van de hoefslagen op de harde grond, dat nu eens snel en luid opklinkt, dan weer nauwelijks hoorbaar is; dan hinnikt een paard luid en het volgend moment zien zij een ruiterloos maar geza deld paard tussen de bomen opduiken, kort daarop gevolgd door een tweede. „De ene herken ik", mompelt de Noorman, terwijl hij zijn metgezellen voor alle zekerheid beduidt toch nog niet te voorschijn te komen, „het is Hau- gar's paard. Maar waar komt dat tweede dier vandaan?" „Komaan", gromt Svein, die vindt, dat ze nu voorzichtig genoeg geweest zijn, „er is geen onraad te bekennen; als we paarden willen hebben, moeten we opschieten!" Rustig komen de mannen te voorschijn en hoewel de paarden een moment schrikken van hun verschijning, kost het toch niet veel moeite de dieren te grijpen. Eric neemt Axe voor zich in het zadel en zo wordt de tocht even later in vliegende galop voortgezet. Zij rijden door, tot de duisternis voort gaan onmogelijk maakt. Dan maken zij een haastig nachtleger en bij het eerste ochtendgloren begeven zij zich weer op weg. Laat in de middag nade ren zij het woudgebied rond Wogram's burcht. Geen geluid verstoort de stilte om hen heen; geen vogel zingt zijn lied, geen wolf laat zijn sinistere roep horen en tochtoch zijn de paarden onrustig. Zwijgend rijden zij nog een eindweegs voort. Dan begint Svein's paard eensklaps angstig te briesen en staat dan stokstijf stil. Advertentie In 1917 verliet het Duitse schip „Re- nate Leonhardt" met een lading kolen de haven van Rotterdam met als be stemming Hamburg. Het schip kwam niet verder dan Texel, waar het ver ging met naar sommigen zeker me nen te weten schatten baar goud tus sen de kolen. Al dit goud ligt nog in de schoot van de Noordzee bedolven, diep genoeg om niet te worden gestolen door begerige derden. Wat misschien wel ge vaar loopt Is het kapitaal van ruim f 400.000, dat de aandeelhebbers van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Re- nate Leonhardt" hebben bijeengebracht om het lichten van de schat te finan cieren. Eenmoeilijk karwei, dat men slechts met de grootste eendracht zal kunnen klaren. Er heerst echter al sinds enige tijd onrust en onmin onder de schatgravers van genoemde vereniging. De toestand tussen bestuur en ledén- aandeelhouders is gespannen. Toen onlangs op een vergadering be sloten werd de Coöperatieve Vereniging om te zetten in een N.V., rees twijfel aan de bekwaamheid van de leiding om een in alle opzichten deskundig beleid te voeren. Derhalve werd een Commis sie van Advies benoemd, bestaande uit een accountant, een jurist en een tech nicus, die ijverig aan het werk toog. Té ijverig, volgens de voorzitter van het verenigingsbestuur, omdat de commis sie zich moeide met zaken, die niets met advies en zo te zien alles met be- Advertentle jTéV 'ftVi iV< A iVi iVi fi9 i Na een voetbalwedstrijd tussen Fe nerbahtche en Galatasary, de twee clubs die sinds jaar en dag rivalen zijn, hebben zich te Istanbul ernstige relletjes voorgedaan. Fenerbahtche won de ontmoeting, waarop een aanhanger van Galatasaray de overwinnaars uit jouwde. Hij werd door de supporters van Fenerbahtche afgeranseld en stierf aan de opgelopen verwondingen in het hospitaal. De wedstrijd werd gespeeld in te genwoordigheid van een grote politie macht, maar na afloop braken opnieuw relletjes uit toen de aanhangers van Fe nerbahtche een optocht organiseerden, waarin doodkisten rondgedragen wer den, beschilderd in de kleuren van de overwonnenen. Ook liep een ezel mee, die dezelfde kleuren droeg, bereden door een man, die eveneens met de kleuren van Galatasaray was getooid. Een groep supporters van Fenerbahtche begaf zich naar het clublokaal van de verliezers en sloeg er de ruiten stuk. Bij het gevecht dat hierop volgde werden twee leden van Galatasaray gewond. De brandweer werd te hulp geroepen om de manifestanten uiteen te drijven. Tran Van Lan, gouverneur van Zuid- Vietnam, is gisteren ternauwernood aan de dood ontsnapt bij een bomaan slag. Een krachtige tijdbom ontplofte onder de auto van Van Lan, toen deze de deur van de voor zijn villa geparkeerd staande auto opende. De auto werd vernield, maar Van Lan en zijn chauf feur bleven ongedeerd. Vrijdagavond omstreeks negen uur stapten twee personen de woning van de alleenwonende 58-jarige landbouwer M. Kemkers aan de Verbindingsweg te Dalen (Dr.) binnen, onder voorwendsel enige biggen te willen kopen. Nadat over de koop even was gesproken, trok een der personen een revolver en ander bedreiging hiermede werd K. gedwon gen geld af te geven. K. gaf f20, zeg gende niet meer in huis te hebben. De indringers zeiden, dat K. de eerste tijd zijn woning niet mocht verlaten, waar na ze in de richting Wachtum per fiets vertrokken. K. waarschuwde evenwel onmiddel lijk de buren, die de politie op de hoog te stelden. Telefonisch werden hierna de politieposten in de omgeving gewaar schuwd, met opgaaf van een duidelijk signalement van de daders, dat door K. was verstrekt. Burgemeester J. Wessels Boer en de wachtmeester K. Bronsema gingen per auto in de richting Dalerpeel, waar ze een tweetal personen achteropreden, die staande werden gehouden. Een van deze personen kon men grijpen. De andere vluchtte ondanks het feit, dat enige waar schuwingsschoten op hem werden afge vuurd. De aangehoudene bleek een der da ders te zijn en werd als zodanig direct door Kemkers herkend. De voortvluch tige werd omstreeks middernacht in zijn woning aangehouden en bekende even eens. De daders, de 31-jarige L. V. en de 28-jarige H. D„ zijn beiden woonachtig in Dalerpeel. Ze hadden zich voor de overval in een café moed ingedronken. Het geld werd dezelfde nacht nog ge vonden. De revolver, een toneelappa raat, dat echter wel ontzag inboezemde, werd de volgende morgen door een politiehond opgespoord. Kolonel Peter Townsend heeft gisteren verklaard, dat prinses Margaret hem niet op de hoogte heeft gebracht van een besluit om met hem in het huwelijk te treden en dat hij ook geen reden heeft om aan te nemen, dat zij tot een derge lijk besluit gekomen is. Townsend deelde voorts mede, dat hij in de toekomst genoodzaakt zal zijn geen persvertegenwoordigers meer te ontvangen. (Reuter-U.P.) stuursbeleid te maken hadden. Zo zou de jurist mr J. W. F. X. de Rijk zich wederrechtelijk belangrijke stukken hebben toegeëigend, o.a. de concessie. De heer P. Visser, voorzitter van de vereniging, maakte derhalve een kort geding aanhangig tegen de heer De Rijk bij de Amsterdamse rechtbank. Optredend voor eiser stelde mr H. Borst, dat de adviescommissie haar be voegdheid was te buiten gegaan, Het advies door de commissie binnen drie a vier weken in het vooruitzicht ge steld was zelfs na zes maanden nog niet uitgebracht. Stukken ter inzage ge geven werden niet door de R. geretour neerd, die daartoe ten dringendste ver zocht, op een gegeven moment verklaar de dat de commissie de heer Visser als voorzitter had geschorst. Een schorsing die niet zou berusten op statutaire be palingen en die buiten de leden om was geschied. In repliek bracht mr. J. de Rijk naar voren, dat de commissie o.a. bevoegd was tot het uitbrengen van advies. Zij achtte zich tevens verantwoordelijk voor het kapitaal van de aandeelhouders, zijnde n.l. een vertrouwenscollege van de leden, waarvoor het tevens toezicht hield. Voorts achtte hij de eiser in het kort geding niet ontvankelijk omdat ge daagde als inwoner van Haarlem voor de Haarlemse rechtbank gedaagd had moeten worden. Die van Amsterdam achtte hij niet bevoegd. Voorts ontken de hij het spoedeisende karakter van de zaak, die nodig is voor een kort ge ding. Bovendien was de heer Visser z.i. niet bevoegd tot het stellen van de eis tot afgifte der stukken, omdat hij het bestuur z.i. -niet vertegenwoordigde. Krachtens de functie van toezicht- houdster had de commissie de bevoegd heid tot schorsen. Hiertoe was besloten omdat ze de manipulaties van de voor zitter te duister achtte en zijn capaci teiten gezien de omvang van de orga nisatie te gering. Mr A. Borst bestreed deze visie. Hij achtte de Rechtbank te Amsterdam voor deze zaak bevoegd omdat de stukken waar het om ging, zich in de hoofdstad bevonden op het kantoor van gedaagde. Ook bestreed hjj de stelling als zou ei ser niet beschouwd kunnen worden als rechthebbende op de onderhavige stuk ken. Tevens verbaasde hp er zich over hoe gedaagde zijn bevoegdheid als ad viseur tot die van toezichthouder had kunnen uitbreiden. Eerst na 1 Febru ari 1955 had hij zich als toezichthouder opgeworpen. Visser, zo betoogde hij, heeft altijd open kaart gespeeld. Iedere aandeelhouder kon desgewenst inzage krijgen in de boekhouding. Hij ontkende dan ook dat eiser op onverantwoorde wijze zou zijn omgesprongen met de belangen van de aandeelhouders. Uitspraak Vrijdag 18 Maart. Horizontaal 1. volgaarne 4. brandstof 8. schok 9. vreugde 10. rund 11. haak 12. de onbekende 13. modder 14. vrouwenmuts 15. deel v. d. Zuid- Afrik. Unie 17. boomtak 19. aardsoort 20. blijkens het voorgaande 21. voorvoegsel 22. kist 23. marmelade 24. plant 25. achter 26. bundel 27. echtgenote van Abraham 28. schapenhaar 29. geweldig 30. ontkenning 31. onderwijsrich- ting 32. plaats voor af val. Verticaal: 1. Deens grondge bied 2. Europeaan 3. pers. vnw. 4. zoutachtig 5. vertragings- apparaat 6. evenzo (Lat. afk.). 7. lastdier 9. vroeg 11. vochtig-koud 12. vogel 13. loot 14. takel 16. tijdperk 17. drank 18. toverwoord: open u 20. halsdoek 21. glaasje sterke drank 23. vaartuig 24Tse Tung 26. rommel 27. parvenu 28. grasveld 29. loofboom 30. heden 31. bolgewas Met betrekking tot het overleg inzake de ambtenarensalarissen, zoals dat is gevoerd in de centrale commissie voor overleg in ambtenarenzaken, heeft de heer P. Kapinga, voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel tijdens een persbijeenkomst gewe zen op de controverse, die is ontstaan tussen enerzijds het socialistisch ge oriënteerd Algemeen Comité van Over heidspersoneel en anderzijds de vier an dere centrales, te weten de Chr. Cen trale voor Overheids- en onderwijzend Personeel, de R.K. Centrale van Bur gerlijk overheids- en semi-overheids- personeel, de neutrale centrale „Het Ambtenarencentrum" en de Centrale van Hogere Rijksambtenaren. Namens deze vier centrales zei de heer Kapinga, dat de mededelingen en publicaties van de zijde van het A.u. O.P. een „leugenachtige voorstelling van zaken" geven. Dat de vier centrales er de schuld van zouden zijn, dat het lagere over heidspersoneel de dupe zal worden van de wijze van behartiging der belangen van hoog betaalde rijksambtenaren, wees de heer Kapinga van de hand. De feiten zijn volgens hem juist om gekeerd. Het zijn deze vier centrales geweest, die bij hun ingediende voor stellen er de nadruk op hebben gelegd dat met kracht moet worden gepleit voor een sociaal-verantwoord mini mumloon voor de laagstbezoldigde ambtenaren. Zij hebben schriftelijk en ook bij de behandeling in het georga niseerd Overleg aan de regering dui delijk kenbaar gemaakt, geen mede werking te zullen verlenen aan de ver- (Van een verslaggever) De slijpschijven hebben Maandag in de Amsterdamse diamantindustrie niet gedraaid. Alle 850 Amsterdamse dia mantslijpers zijn in staking gegaan als protest tegen het mislukken van de CAO-onderhandelingen tussen de Alg. Ned. Diamantbewerkers Bond (ANDB) en de Alg. Juweliers Vereniging (AJV). Voor het historische bondskantoor van de ANDB in de Henri Polaklaan ston den 's morgens de merendeels bejaar de diamantslijpers in het lentezonnetje wat bedrukt bjj elkaar te wachten en te praten over de mogelijke resultaten van de staking. De AJV en de ANDB hielden beide persconferenties, waarin de standpunten werden uiteen gezet. De AJV wil de uurlonen verlagen en de werktijden verlengen om de oude, eer tijds machtige Amsterdamse industrie nog een kans te geven op de interna- tionale markt; de ANDB wil van ver dere verslechtering van de situatie van de arbeiders niets weten en eist aller eerst bestaanszekerheid zelfs in tij den van hoogconjunctuur zijn er nog werklozen in de diamantindustrie en verbetering van de werkmethoden. Sedert het eind van de oorlog, welke het leven kostte aan 1000 diamantbe werkers en vele handelaars en onder nemers, zijn er voortdurend conflicten ferezen tussen ondernemers en arbei- ers over het herstel van de diamant industrie. Buitenlandse centra hebben geprofiteerd van de uitschakeling van Amsterdam gedurende de oorlog en zij zijn niet bereid hun voordelige positie nu vrij te geven. Tijdens de laatste CAO-onderhan delingen stonden de beide partijen als vijanden tegenover elkaar. Toen ten slotte een ultimatum kwam van de zijde van de ANDB trokken de Rijks bemiddelaars zich terug met als gevolg dat de algemene staking werd gepro clameerd. De Vereniging van Zelfstan digen en de ongeorganiseerde zelfstan digen sloten zich bij de ANDB aan en een ondernemer, die aanvankelijk oren had naar de ANDB-voorstellen, deelde Zaterdag mede dat hij solidair bleef met de AJV. Zo is dus gisteren de dia mantindustrie „plat" gegaan. Alleen de zgn. Diamantbewerkers Associatie, een slijperij, die door de ANDB zelf gefi nancierd wordt, is uiteraard aan het werk gebleven. De ANDB heeft gister morgen gedreigd dat de vakbond niet zal terugschrikken om de gehele indus trie op coöperatieve grondslag te orga niseren als de AJV niet op haar eisen terugkomt. Het argument van de AJV, dat lo- nendé exploitatie van de diamantslij perijen in Amsterdam vrijwel niet meer mogelijk zou zijn hebben de AN DB beantwoord met het verzoek om een onpartijdig onderzoek van de bedrijfs- uitkomsten. Op dit verzoek heeft de AJV niet geantwoord. hoging van de salarissen der middel bare en hogere ambtenaren het zoge naamde denivelleringsvoorstel indien de regering niet bereid zou zijn een be hoorlijke verbetering van de lonen en salarissen der laagstbezoldigde ambte naren tot stand brengen. Volgens de heer Kapinga hebben de bemiddelingspogingen schipbreuk gele den, omdat in werkelijkheid de vier centrales een hogere beloning, ook een hoger minimum-loon vroegen dan de regering in het Georganiseerd Over leg bereid was te geven. Het A.C.O.P. was bereid met minder genoegen te ne men dan van de zijde van de andere vier centrales was voorgesteld. Ook keerde de heer Kapinga zich tegen de gang van zaken, waarbij het A.C.O.P., dat geen enkel salarisvoorstel heeft in gediend, tijdens de onderhandelingen tussentijds met een compromis-sugges tie is gekomen. Deze centrale, aldus de heer Kapinga, heeft er weinig blijk van gegeven, dat zij is begaan met het lot van de laagst-bezoldigde ambtena ren. Elf Griekse en zeven Britse zeelieden zijn Zondagnacht om het leven geko- men bij pogingen van het Britse passa giersschip Stratheden om de opvaren den te redden van de Griekse treiler lason in de Ionische Zee, ten Oosten van de Zuidpunt van Italië. De treiler, die op weg was van Aber deen, Schotland, is Zondagavond in zware zee verloren gegaan, nadat scha de aan de machines was ontstaan. Slechts de kapitein en drie bemannings leden zijn gered door de Stratheden. De omgekomen elf Griekse zeelieden verdronken, toen de sloep van de Stra theden, waardoor zij gereed waren, omsloeg. Ook de zeven opvarenden van de Stratheden, die de sloep bemanden, verdwenen in de golven. In Atjeh zijn volgens het te Kotarad- ja. verschijnende blad Peristiwa tien in woners van Kruing Kala in het onder district Lhong, vermoord. Twee parle mentsleden, Amelsz en Nur el Ibrahimy, hebben naar aanleiding van dit bericht vragen gesteld. De vermoorden kwamen, volgens het bericht in Peristiwa, uit de moskee, toen zij door een groep geüniformeer den werden aangehouden en naar Gu- nung Kulu overgebracht, waar zij zonder vorm van proces werden dood geschoten. Een andere groep, in uni formen gestoken lieden, zou in Lhok Sedu woningen en kleine winkeltjes in brand gestoken hebben, waardoor de hele kampong een vuurzee werd. De parlemenstleden hebben de regering gevraagd welke maatregelen er geno men zijn indien deze berichten op waar heid berusten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2