Nasleep spionnage-af faire ZWEDEN WIJST VIER Oost-Europese diplomaten uit Vertakkingen in andere Scandinavische landen Vreemde houding van socialisten Gewapende jonge Rus dringt gebouw Britse ambassade binnen Hemel SKETCH Sneller en goedkoper bouwen ERT Ridderlijke dichter Plechtige herdenking der Pauskroning Jacht op Japanners in Zuid-Luzon Ongewoon verkeersongeluk Vluchteling of geestelijk gestoorde DIAMANTEN uit verongelukt vlieg tuig gevonden Woningcomplex van Atlassteen in Rijswijk Gabriël Smit DINSDAG 15 MAART 1955 PAGINA Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in scherpe bewoordingen geprotesteerd bij de gezanten van Tsjecho- slowakije en Roemenië, in verband met het dezer dagen opgerolde spionnage-complot. Drie functionarissen van de Tsjechische legatie en een functionaris van de Roemeense legatie zijn persona non grata verklaard en zullen Zweden moeten verlaten. Intussen zou de Zweedse politie bij een inval in een kantoor in Stockholm een lijst hebben aangetroffen met namen van een groot aantal Zweden, Denen en Noren. Men vermoedt, dat het complot ook zijn vertakkingen in Denemarken en Noorwegen had en men heeft nu de Deense en Noorse politie voor een gezamenlijk onderzoek uitgenodigd. Herriot blijft burge meester van Lyon Strasser- door Justitie ondervraagd in Dublin in alle phAfitktas&en Militie-man met schot van pistool gewond Onrust in Amerikaanse auto-industrie Dreigende staking van 600.000 arbeiders Van 1115 Mei Internationaal K.A.B.- congres in Düsseldorf Kroonprins van Nepal tot koning uitgeroepen Modern bioscooptheater voor de soldaten MEISJE IN WAK VERDRONKFN Brand in Ambonezen- oord te Vu£ht Zestien gezinnen dakloos APART VAN SMAAK ROKERSHOEST De mijnontploffing in Suriname Stoffelijke overschotten niet naar ons land Mr Stoffels Zaterdag naar Djakarta Politieman tot half jaar veroordeeld K.O.V. protesteert Spoedopleidingen onder wijzer Nederlandse troepen keren terug uit Nieuw-Guinea Katholieke Illustratie .v," - iiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiii (Vervolg van gag. 1) verhoging dient te zijn. Omtrent de laagst bezoldigden schrijft de redactie, dat zij gelukkig heeft kunnen consta teren,'dat ook de regering zich bewust is van de moeilijke positie van deze groepen. Evenals bij de vaklieden gaat het er dus niet om, óf er wat moet ge beuren, maar wat er moet gebeuren. Men zal toegeven: dit alles klinkt nogal braafjes en steekt aan merkelijk af bij hetgeen in de organen van de andere organisaties over het bezoldigingsvraagstuk door re dactie en leden naar voren wordt ge bracht. Trouwens: één pagina verder tapt de redactie van „De Ambtenaar" uit een ander vaatje wanneer zij schallend con stateert: „Het N. V. V. wil er geen twij fel over laten bestaan, dat het terug dringen van het welvaartspeil voor de werknemers onaanvaardbaar is in een tijd van stijgende welvaart"._ Ons dunkt, dat men ten opzichte hier van wél twijfel laat bestaan wanneer de bij het N. V. V. aangesloten ambte- narenorganisatie voor het overheids personeel optreedt. Men voelt zich ken nelijk gebonden door het feit, dat par tijgenoten-ministers hier als tegenspe lers ontreden. In de thans aangebroken week zal het vraagstuk van de bezoldiging Van het overheidspersoneel in een beslis sende phase komen. Het zal ongetwij feld in de gisteren gehouden vergade ring van de Ministerraad zijn bespro ken. Verschillende mogelijkheden doen zich Voor: a. de regering komt alsnog tegemoet aan de gerechtvaardigde eisen van de personeelsorganisaties; b. zij doet een beetje water in de wijn door op slechts enkele onderge schikte punten een tegemoetkomende houding aan te nemen. Men zal dan aan de socialistische bond waarschijn lijk de rol van „vijfde colonne" willen toebedelen, die de têgenstand van de andere organisaties zal hebben te bre ken; c. de regering blijft volharden in haar tot dusver ingenomen houding. Zowel in het onder b. als het onder c. genoemde geval zullen, naar wij ver wachten, de onderhandelingen worden afgebroken. Van de zijde der organisa ties is al te kennen gegeven, dat men de zaak dan in het parlement aan de orde zal brengen. Dan zal er een eind komen aan de geheimzinnigheid, welke de organisaties tot dusver op bevel van de regering hebben betracht en zal er ook klaarheid komen omtrent de vraag, welke rol de socialisten in deze ge schiedenis hebben gespeeld. 111iiiiniiiiiiiii Twee Japanners die blijkbaar in de veronderstelling leven, dat de oorlog nog steeds voortduurt, worden op het ogenblik opgejaagd door een speciale eenheid van het Philippijnse leger. Ko lonel Salvador Abcede, commandant van het tweede militaire district, heeft ge zegd, dat er een „hernieuwde actie" tegen de Japanners was ingezet, ten einde „voor eens en altijd een eind aan hun activiteiten te maken." De vorige maand heeft een van de Japanners een 16-jarige inwoner van Sitio Tilik op het kleine eiland Loebang doodgeschoten. Volgens Abcede hadden de Japanners sinds het einde van de oorlog niet minder dan 14 burgers ge dood en drie gewond. Volgens hem had den zich op Loebang, dat bij Zuid-Luzon ligt, oorspronkelijk '21 Japanse militai ren schuilgehouden. 19 van hen zouden echter reeds door het leger gedood zijn. (UP) Edouard Herriot blijft burgemeester van Lyon. De gemeenteraad heeft gis teravond de onafhankelijke candidaat Fulchiron tot onderburgemeester geko zen, in plaats van de dezer dagen afgetreden radicaal Thomas. Zoals bekend had Herriot zijn ontslag Ingediend naar aanleiding van de ver kiezing van Thomas. Deze verkiezing was in strijd met een afspraak tussen de onafhankelijken en de radicalen in de gemeenteraad. Toen bij de jongste verkiezingen de radicalen onder Her riot een nederlaag hadden geleden, was afgesproken, dat Herriot niettemin bur gemeester zou blijven. Daartegenover verplichtten de radicalen zich, dat zij de status quo wat de onderburgemees ters betrof zouden handhaven. Toen ech ter in plaats van een overleden onaf hankelijke de radicaal Thomas werd gekozen, diende Herriot zijn ontslag in, omdat hij zich gecompromitteerd voel de. Hierop trad Thomas af om plaats te kunnen maken voor een onafhanke lijke. (AFP) Dr. Otto Strasser, voor zijn verban ning een van de naaste medewerkers Van Adolf Hitler, is gisteren in Dublin ha zijn aankomst per vliegtuig uit Pa- hijs ondervraagd door gerechtsdienaren, deelde de Ierse immigratiedienst mede. De Tsjechische militaire attaché Ne- mec, zijn assistent Jansa en zijn chauf feur Sladek zijn uitgewezen. Ook de twee de secretaris van de Roemeense lega tie in Stockholm, Salcudeanu, mag niet meer in Zweden komen. De elf gear resteerde personen zijn vandaag reeds voor de rechter verschenen. Hoewel het complot in verschillende steden werk zaam was en de arrestanten uit ver schillende plaatsen afkomstig zijn, zou de rechtbank het gehele geval centraal willen behandelen. De Tsjechische gezant in Stockholm liet weten, dat zijn mensen niets met het spionnage-geval te maken hadden en dat zijn personeel niet gewend was zich met spionnage bezig te houden. Evenals zijn Roemeense ambtgenoot wees hij alle commentaar van de hand en verwees de journalisten naar mede delingen van zijn regering. Een van de voornaamste medewerk sters van de Tsjechische militaire attaché Nemec was de 47-jarige vrouw van een rijke aannemer in Kariskoga, mevrouw Asta Olofsson. Zij zou gehandeld hebben buiten me deweten van haar echtgenoot om en uit liefde voor Nemac. Zij moest con tact leggen met buitenlandse bezoe kers van de Bofors-wapenfabrieken in Kariskoga. Nemec zelf ging vaak als werkman verkleed de volkskoffiehui zen binnen om in Zweden woonach tige vluchtelingen uit Oost-Europa te bespionneren. Een andere arrestant is de reserve-luitenant der artillerie, de Stockholmse restaurateur Arthur Oertenblad, in wiens restaurant de groep regelmatig vergaderde. Hij zou gehandeld hebben uit winstbejag. De Zweedse veiligheidsdienst deelde gisteren mee, dat ongeveer een jaar ge leden ambtenaren van deze dienst „on nodig lange advertenties" hadden ge zien in verschillende plaatselijke bla den in Zuid-West-Zweden. De adverten ties eindigden altijd met de zin: „Ant woorden aan werkblok 2". In deze ad vertenties werden geheime gegevens verwerkt en op die manier overgebracht naar de centrale in Stockholm. De vei ligheidsdienst had gemerkt, dat steeds als er advertenties van dit soort waren verschenen de Tsjechische militaire at taché zulk een krant kocht. De advertenties verschenen meestal op dagen, waarop er voetbalwed strijden waren tussen de plaatsen waar gespionneerd werd: Gothenborg, Mal- moe, Kariskoga en Stockholm. De plaat selijke bladen waren dan ook in de an dere steden verkrijgbaar. Op zeker mo ment heeft ook de Zweedse veiligheids dienst soortgelijke advertenties ge plaatst, die eindigden met: „Antwoor den aan werkblok 2". Er kwam prompt antwoord en op deze wijze wist men contact te leggen met de spionnage- groep. Een helicopter van het Amerikaanse leger vloog nabij München tegen een draad en moest een overhaaste nood landing op een snelverkeersweg ma ken. Een automobilist, eveneens een Amerikaanse soldaat, kon niet meer remmen en botste tegen het toestel op. Geen van beide vervoermiddelen werden bij dit ongewone verkeers ongeluk ernstig beschadigd. (UP) Advertentie Een 25-jarige Russische jongeman heeft Zondagmiddag een Russische mi litie-man die voor het gebouw van de Britse ambassade in Moskou op wacht stond met zijn pistool verwond en is daarna het gebouw binnen gerend. Hij zocht zich een weg naar de werkkamer van de ambassadeur, maar werd voor die tijd door twee leden van het am bassade-personeel overmeesterd en daarna aan de Russische politie over gedragen. Men vermoedt, dat de jonge man aan een geestelijke storing leed, hoewel men de mogelijkheid ook niet uitsluit, dat hij politiek asyl wenste te vragen. De Britse ambassadeur, sir William Hayter en zijn echtgenote bevonden zich niet in Moskou toen het incident plaats had De jongeman had een van de bei de militie-mannen beschoten, die regel matig voor het ambassade-gebouw op wacht staan. De mannen hadden ge tracht hem tegen te houden. Daarna rende hij de binnenplaats op en ging de trap op die naar de werkkamer van de ambassadeur leidde. Daartoe moest hij door de officiële eetzaal van de am bassade, waar hij in het Russisch een reeks onsamenhangende zinnen uit bracht tegen het Russische dienstmeis- Twee functionarissen van de ambas sade, de derde secretaris John Morgan en de bewaker Thomas Gray, die de jongeman de trap hadden zien opstui ven, waren hem achterna gegaan en Een Londense verzekeringsmaatschap pij heeft bekend gemaakt, dat men na tien weken zoeken op de plaats van een vliegtuigongeluk in Prestwick ongeveer 90 percent heeft teruggevonden van de diamanten die zich aan boord van het verongelukte vliegtuig bevonden. Het vliegtuigongeluk vond plaats op Eerste Kerstdag 1954. Er kwamen 28 personen bij om het leven. Men heeft thans ongeveer 20000 ka raat aan diamanten teruggevonden. De waarde daarvan, oorspronkelijk geschat op 900.000 pond sterling, is echter door de grote hitte, waaraan de stenen in het brandende vliegtuig hebben bloot gestaan, verminderd tot ongeveer 750000 pond. Enkele kleinere industriediamanten en een paar grotere stenen zijn nog niet teruggevonden. Men heeft de plek van het ongeluk, een terrein ter grootte van een voet balveld, stukje voor stukje omgegraven. Te Detroit zijn de eerste besprekin gen begonnen tussen Amerikaanse functionarissen van de vakvereniging van arbeiders in de autoindustrie en vertegenwoordigers van de fabrieken, teneinde een dreigende staking van meer dan 600.000 arbeiders af 'e wenden. De vakvereniging heeft gedreigd een staking uit te roepen om de eis van een gegarandeerd jaarloon in de zeer aan seizoensinvloeden onderhevige auto industrie te steunen. ontmoetten hem in de eetzaal. De jonge man liet zich gedwee ontwapenen en zich aan de inmiddels gearriveerde Russische politie overdragen. Een woordvoerder van de ambassade ver klaarde, dat de jongeman beter gekleed was dan de meeste Russen en een dure bontmuts droeg. De Britse ambassade in Moskou heeft een nauwkeurig en volledig verslag van het incident opgesteld en aan de Rus sische autoriteiten, alsmede aan het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken doen toekomen. Het hele voorval had zich in ongeveer een kwartier tjjds afgespeeld. (UP-Rtr.-AFP) Advertentie Van 11 tot 15 Mei zal in Düsseldorf het congres worden gehouden van de Internationale Katholieke Arbeidersbe weging, F.I.M.O.C. Het zal voor het eerst sinds 25 jaar zijn, dat het con gres in Duitsland wordt gehouden. Het congres zal zich voornamelijk bezig hou den met het vraagstuk van de verbete ring van de maatschappelijke positie van de arbeiders in de gehele wereld. Spreekbeurten zullen worden verzorgd door deskundigen uit Italië, België, Ne derland en Duitsland. Voor het eerst zal het congres worden voorafgegaan door een internationale vrouwenbijeen komst, tijdens welke de loonarbeid en de sociale, burgerlijke en culturele ver antwoordelijkheid van de vrouw behan deld zal worden. Inleiders uit Portugal, België en Duitsland zullen het woord voeren. Het laatste congres van de F.I.M.O.C. werd in 1928 in Keulen ge houden. (KNP) In de Nepalese hoofdstad Kathman- doe is de 34-jarige kroonprins Mahen- dra vir Vikram gisteren uitgeroepen tot koning van Nepal, als opvolger van zijn »»uer, koning Tribhoevan die Zondag in Zürich aan een hartaanval is overle den. Over enkele maanden zal de nieu we koning gekroond worden. De nieuwe koning heeft zijn landge noten opgeroepen. In Engeland en Indië is men enigszins huiverig voor de po litieke gevolgen van de troonswisseling in Nepal. De nieuwe vorst geniet niet het algemeen erkende gezag van zijn vadei en men is bang, dat oproerige elementen van deze situatie gebruik zul len maken om het land in communis tische handen te spelen. Nepal grenst aan Tibet, dat als satelliet van com munistisch China bekend staat. (UP-AFP-RTR) (Van onze correspondent) De mannen van de fonkelnieuwe, enorme Oranjekazerne te Schaarsbergen hebben van heden af de beschikking over een eigen bioscooptheater, dat te vens toneelzaal is. Met een vlotte caba retvoorstelling is het theater Maan dagavond geopend. De zaal heeft een capaciteit van 780 personen. Er is een automatische installatie voor het op- en neerlaten van het doek en mochten er eens storingen in de electriciteitsvoor- ziening voorkomen, dan zal men dat dank zij een vernuftige noodinstallatie nauwelijks merken. In de cabines staan twee hypermo derne Italiaanse projectietoestellen voor 25 mm films. Het projectiedoek is van geperforeerd plastic. Verder zijn er vijf kleedkamers en een artisten- foyer. Het fleurig ingerichte gebouw heeft een millioen gulden gekost. Het ligt in de bedoeling, dagelijks een an dere film te vertonen en enkele ma len per maand zullen er toneel- of ca baretvoorstellingen zijn.. (Van onze correspondent) Op nog geen 300 meter van de ouder lijke woning is Zondagmorgen, na een hele nacht zoeken, uit een bijna toege- vroren wak het stoffelijk overschot op gehaald van de negenjarige Hanneke van der Koog uit Pijnacker. Het kind was Zaterdagmiddag van huis gegaan om bij vriendinnetjes te gaan spelen. Toen het meisje tegen de avond niet thuis kwam en bleek, dat zij niet bij haar vriendinnetjes was aangekomen is men gaan zoeken, met het hierboven vermelde tragische resultaat. (Van onze correspondent) Een felle brand heeft Maandagmid dag gewoed in het woonoord Lunetten te Vught, waardoor zestien Ambonese gezinnen dakloos zijn geworden. De brandweren uit Vught, Cromvoirt en Herto_enbosch bestreden het vuur. Het meubilair der gezinnen werd een prooi der vlammen. De barakken zijn grotendeels van hout, vandaar de gro te uitbreiding van de brand. Advertentie hij. Laatst vroeg mijn neef Hans mij: „Is de hemel ver weg?" „Nee", antwoordde ik royaal, „vlak bij". „Als ik een laddfr opzet, ben ik er", zei hij. „Weet ik niet", zei ik sceptisch. „Twee ladders", stelde „Misschien", antwoordde ik. „Drie ladders", zei Hans, „en dan grijpt God je". 10 «tukt 40 ct. 20 ikiki 80 ct. SO ctuks f 2.-. 20 (tuks corktlpped 80 ct. Drs A. Th. Bogaardt, burgemeester van Rijswijk, sloeg Maandag de eerste paal ter fundering van een vijftigtal flatwoningen met garages, die volgens een nieuwe bouwmethode zullen worden uitgevoerd. Onder architectuur van de Advertentie wordt voorkomen en bestreden met Op vragen van het Tweede Kamer lid Haken (C.P.N.) betreffende „et overlijden van zes Nederlandse mili tairen tengevolge van een ontploffing in Suriname, heeft de minister an Oorlog en van Marine o.m. het vol gende geantwoord: Na afloop van een drie-weekse oefe ning werd een demonstratie gegeven in het springen van landmijnen en trotyl. Daar de ladingen voortijdig tot ontploffing kwamen, weiden de mili tairen gedood. Bij legeroefeningen is het geen gewoonte, dat scherpe land mijnen worden gebruikt. De r .inister is niet bereid, om in dien dit door de nabestaanden mocht worden verzocht de stoffelijke overschotten van de gesneuvelden op kosten van de staat naar Nederland te doen vervoeren. Het is vanouds ge bruikelijk, dat Nederlanders, die in het buitenland en in het bijzonder overzee, zijn overleden, ter plaatse worden ter aarde besteld. De Amsterdamse advocaat mr P. Stoffels heeft een visum voor Indonesië gekregen. Zaterdag vertrekt hij per vliegtuig naar Djakarta om de leiders vaa de republiek Zuid Molukken, «..e voor een krijgsraad in Djakarta moeten verschijnen, rechtskundige bijstand te verlenen. De vertegenwoordiger van de R.M.S. in Nederland heeft mr Stoffels hierom verzocht en de terecht staande R.M.S.- leiders in Djakarta hebben de wens te kennen gegeven door de Amsterdam se advocaat te worden bijgestaan. (ANP) heer J. H. L. Giesen, architect te La> ren, zullen deze woningen worden op getrokken in Atlassteen. Dit pro duct werd tot op heden experimenteel toegepast. Thans is men zo ver, dat men het aandurft om gehele woningcom plexen met dit materiaal te bouwen. Atlasstenen worden vervaardigd uit klmker-isoliet. Vormmachines trillen dit materiaal tot blokken van 32,3 bij 15,7 cm. Op de steen staat een kam, die past in een uitholling aan de onder zijde van de volgende steen, een zoge naamde stootvoeg, die niet vermetseld wordt. De steen is zo geconstrueerd, dat op het buitenvlak aangrijpende in vloeden van thermische, atmosferische of acoustische aard nooit rechtstreeks naar binnen kunnen doorwerken. De Atlassteen voor buiten- en bouwmuren is 25,6 cm dik. Volgens de constructeurs geeft het gebruik van Atlassteen aanzienlijke fi nanciële voordelen ten opzichte van de traditionele bouw, omdat op man-uren en materiaal bespaard wordt. Een At lassteen vervangt acht bakstenen. Min der specie en minder arbeid is bü het metselen nodig, terwijl de bouwsnel- heid wordt verhoogd. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de wachtmeester der rijkspolitie N. S. te Elsloo, Limburg conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, met vijf jaar ont zetting uit de politiedienst. De wacht meester had verleden jaar Mei een vals proces-verbaal opgemaakt inzake een vechtpartij met een inwoner van Els loo waarbij hij zelf betrokken was. Hij werd deswege door de Maastrichtse rechtbank veroordeeld tot gevangenis straf van twee maanden. De wachtmees ter ging van dit vonnis in appèl, omdat hij zijn onschuld staande hield. Twee dagen voor de openbare behandeling in beroep zou hij een der belastende ge tuigen in zijn voordeel hebben willen beïnvloeden, hetgeen hem door de ad vocaat-generaal zwaar werd aangere kend. Het bestuur van het Katholieke On derwijzers-Verbond heeft bij monde van zijn voorzitter, de heer Joh. Derksen, ernstige bezwaren geuit naar aanleiding van een advertentie waarin werd ver meld, dat de regering heeft toegestaan, dat ook aan een schriftelijke opleiding een spoedcursus voor onderwijzer wordt gegeven, aan welke cursus de zelfde faciliteiten worden verleend als aan de kweekschoolcursussen. Het verbondsbestuur sprak hierover zijn verwondering uit, te meer omdat in de advertentie wordt vermeld, dat de leeftijdsgrens van dertig jaar wordt losgelaten. Het verbondsbestuur is van mening, dat de noodtoestand bij het onderwijs, het nemen van bepaalde noodmaatre gelen wettigt maar het meent, dat hier sprake is van een zodanige afwijking van de normale eisen, dat het belang van het onderwijs wordt geschaad. In zake de verbetering der salarissen bij het onderwijs werd een groeiende ontevredenheid geconstateerd bij de le den over de langzame gang van zaken. De oorzaak hiervan ligt zeker niet bjj de organisaties. Hoewel de situatie zich in de goede richting ontwikkelt zullen er nog heel wat moeilijkheden te overwinnen zijn om de basissalaris sen, de u.l.o.-marges en overige mar ges verbeterd te krijgen. Het leer krachten-tekort, nu en in de toekomst, is een ernstig struikelblok in de strijd voor de zo dringend noodzakelijke ver laging der leerlingenschaal. Op uitnodiging van de minister van O., K. en W. heeft de Algemene Ned. Onderwijzersfederatie de heren Bos (prot.-christ. ond.), Roorda (openbare en "neutrale ond.) en Derksen (kath. ond.) aangewezen om zitting te nemen in een commissie die samen met enige departementsambtenaren zal trachten maatregelen te treffen om hierin tot de best mogelijke oplossing te komen. Met het m.s. „Sibajak" zullen op 19 Maart ongeveer 900 militairen van de Koninklijke Landmacht met hun gezin nen uit Nieuw-Guinea naar Nederland vertrekken. Onder hen bevindt zich de commandant Landmacht Nieuw-Guinea, kolonel D. Huiting. De „Sibajak" wordt omstreeks 19 April in de haven van Rotterdam verwacht. Post voor deze militairen dient uiter lijk 20 Maart en 3 April in Nederland ter post te worden bezorgd. In het nummer van deze week vervolgt J. W. Hofwijk zijn serie artikelen over de ruimtevaart, meer speciaal over de moge lijkheid van het scheppen van een „kunst maan" van onze aarde, een ruimtestation, dat steeds om de aarde zou blijven door draaien en dat door mensen bewoond zou zijn! Dit project van de bekende ruimte- deskundige Wernher von Braun, de ontwer per van de V II, zal in een volgend num mer nog nader critisch bekeken worden. Het artikel is ook interessant geïllustreerd. Kapitein van Haga, gezagvoerder van de Nederlandse tanker Caltex Pernis doet een boeiend verhaal, hoe hij met zijn tot de rand geladen schip een eveneens geladen andere tanker van zijn maatschappij, die stuurloos op de Middellandse Zee ronddreef, dwars door storm en duisternis heen veilig naar Alexandrië bracht. Er is voorts een aan grijpend artikel van pater Haeck S.J. te Rome over de noodtoestand waarin hon derdduizenden katholieken tn Vietnam le ven en over hun tragische massavlucht uit het communistische noorden van het land. De grote fotoserie over het Russische volk wordt weer met acht pogina's voortgezet, dit maal met het thema: De Russische mens bij arbeid en ontspanning. Vootrs is er een met onbekende foto's verlucht artikel over eén oude vluchtgang, die van het Vaticaan naar de Engelenburcht leidt en in het verleden nogal eens dienst heeft gedaan. De karak teristiek der week betreft de gouverneur- generaal van Algiers, Sousteile. Jan Cottaar betoogt, dat het aantal betalende clubs in de K.N.V.B. te groot is; hij spreekt sar castisch van „de run op het loonzakje". r'ondag is in de Sint Pieter in Rome de zestiende verjaardag van de Pauskroning van Pius XII in aanwezigheid van de H. Vader plechtig herdacht. Deze foto geeft een overzicht tijdens de plechtige H. Mis, die werd opgedragen door Aloisi Kardinaal Masella, de oudste van de door deze paus gecreëerde kardinalen. Het was de eerste maal, dat de H. Vader na zijn ziekte weer in het openbaar verscheen. Naast zijn troon kan men, in het zwart gekleed, zijn lijfarts zien zitten. abriël Smit, die dezer da- pen Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote is geworden, werd gebo ren 25 Februari 1910 in Utrecht. Zijn vader was er organist koordirigent aan de Oud-Ka tholieke Kathedraal. Zijn groot vader en overgrootvader wa ren dat trouwens ook geweest. Gabriël Smit is dus bekeerling. Dat hij wera onderscheiden vanwege „zijn psalmberijming, voor zijn apologetische artike len en voordrachten en voor zijn invloed als katholiek dichter door zijn werk en door zijn persoon op niet- katholieken en katholieken" mag dus bepaald veelzeggend worden genoemd. Wat echter beslist niet wil zeggen, dat hij een van die populaire Room sen-dat-zijn-wij-katholiekenis. Integendeel. Een ieder, die Ga briël Smit iets nader heeft le ren kennen, weet, dat hij een eenvoudig, hartelijk, maar zeer overtuigd man is. Van zijn over tuiging moet hij laten blijken, maar hij doet het immer op de manier van iemand, die als katholiek het grootste respect heeft voor de overtuiging van een ander. En voorzover hij het doet als dichter ziin zijn getuigenissen vaak doordrenkt van grote schoonheid. Weinigen weten overigens, geloven wij, dat Gabriël Smit als musicus is begonnen. In 1931 debuteerde hij als componist. In dat jaar dirigeerde hij in de Amsterdamse Stadsschouwburg zijn eigen toneelmuziek bij een Lidwina-spel van Pater Jacques Schreurs M.S.C. „De Hemelse Twistap pel", dat door de R. K. Amsterdamse Studentenvereniging „Sanctus Tho mas Aquinas" werd opgevoerd. Smit weet zich van die première nog te herinneren dat Godfried Bomans in dat stuk „een heel sombere dood" speelde. Een jaar later maakte hij nog muziek voor „de Veritijnen" in Utrecht bij Jan Derks' „Een troon wankelt". Daarna was het uit. Met het componeren althans. Met het musiceren niet. Want dat doet Gabriël Smit nog vrijwel dagelijks in de schoot van zijn gezin. Hij heeft vijf dochters en twee zoons, die allen „wat muzikaals" doen. Met de dochters heeft hij „een vrouwenkoor opgericht". Gabriël Smit is een rusteloos mens. Hij zou een gejaagd mens zijn, als zijn groot gevoel voor humor hem zulks niet belette. Maar in ieder geval is hij een hard werker. .Als dichter en als chef-kunstredacteur bij „De Volkskrant". Op het ogefiblik is hij bezig met het vervaardigen van een Leerdicht, dat „De Stoel" heet en dat wil aantonen, dat de Christen een vierde dimensie heeft: de Genade. Van zijn letterkundige activiteiten hoe ven en kunnen wij overigens nauwelijks gewagen. Zij zijn genoeg zaam bekend en zij maken vrijwel dagelijks ieders bewondering gaande. Als wij tenslotte dan nog vermelden dat Gabriël Smit een vurig bewon deraar is van de voetbalsport soms zit hij wel op de perstribune een wedstrijd te „verslaan" dan is dat alleen om duidelijk te maken dat hij van „het leven" in heel zijn totaliteit hartstochtelijk houdt. Dat zij hem van harte gegund. En het kan ons trouwens allen ten voorbeeld strekken. Vandaag alle hulde aan een waarlijk „Ridderlijk dichter".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5