KHROESTSJEV wil verscherping van propaganda tegen godsdienst Nog vijf priesters werken openlijk in Sovjet-Unie Automatisch schiettoestel voor vuurpijlen door IJmuidense loods ontworpen AAN ALLE STAKENDE DIAMANTSLIJPERS ONTSLAG AANGEZEGD ROEMEENSE VLUCHT IN WENEN Radiokartels geschorst Winstmarges van de handel tot 60 a 100 procent gestegen Pietro Piccioni beschuldigd van doodslag door schuld in affaire Muto-Montesi WEER TERUG IN LONDEN Hoofd,tot."- bAtssïï'wLs»., lil LU VIL I irifll ILLITIWUIIL UVUIimi fl v°°r ktodr^°^;« UITGEWEZEN PATER BISSONNETTE ONTHULT: g|_(J£ [J|RD VOLLE VAART Reg iem beslist niet milder Schipbreukelingen zijn hierdoor sneller op te sporen Britten bergen gezonken Duitse oorlogsschepen Ultimatum van AJV afgewezen Gasverstikking eist dode in Vlissingen Het weer ✓OENSDAG 16 MAART 1955 o 78ste JAARGANG No. 26246 Telefoon 5790 g&H B Sf® B MM fi £fB ftt fl Sf" in m B rl r B B B ffi Urn gS$ig ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week. Niet naar Rood-China Aruba-bemanning weigert verder te varen A mbtenarensalarissen Overleg wordt Vrijdag voortgezet Conflict verscherpt Met zieke dochter naar Amerikaanse sector JONGEN VERDRONKEN WINDJACKETS - SWEATERS BARTELJO RISSTR. HAARLEM TEL 13439 BOUEAU SMEDESTRAAT5 - HAARLEM h^gt^^mro^é^ ifcenn pe^m.ml-hoogtó. Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 m ■mm m Ml aa n ■■MM D® administratie behoudt zich het recht voor sststss yiciiuic uk ADiEucrur rmiDAUT Directie: 3. 3. W. Boerrigter en B|m| BH BH BfW H M fl ÊLM, RA III B BVB 1| a| II ImbIIIII BmB BIB B f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. De recente machtsverschuiving in de Sovjet Unie zal waarschijnlijk geen ge volgen hebben voor de godsdienstige si tuatie in het land. Het communisme is absoluut atheïstisch, tenminste het com munisme van Lenin, dat in de Sovjet- Unie domineert. Het doet er niet toe, wie het roer in handen heeft, of het nu Malenkov is of Boelganin of Khroests- jev; hij moet uit zijn op de vernieti ging van wat 't communisme ais gods dienstig bijgeloof beschouwt, aldus ver klaart pater G. Bissonnette A.A.,de on langs door het Kremlin uitgekezen ziel zorger der buitenlandse kolonie in Mos kou in een exclusief artikel voor het Katholiek Nederlands Persbureau. Ik zie, aldus pater Bissonnette, op het ogenblik geen mogelijkheid tot een toe nadering tussen het Christendom en het communisme. Zo iets behoeft in de toe komst niet uitgesloten te zijn, maar dan slechts, wanneer de communisten het marxisme niet langer zien als een volwaardige vervanger van de gods dienst. Ieder begrip tussen communis ten en christenen moet wachten op de tijd, dat het communisme alleen be schouwd wordt als een economisch en sociaal systeem en niet nis een gods dienst. Het decreet van Khroestsjev van No vember 1954 is door velen verkeerd ge ïnterpreteerd als een aanwijzing voor een verzachting in de anti-godsdiensti ge propaganda. Een zorgvuldige bestu dering van het decreet maakt echter duidelijk, dat het tegendeel waar is, Khroestsjev, die secr.-generaal is van de Communistische Partij - de sleutelpo sitie in de Sovjet-Unie - heeft in wer kelijkheid juist opgeroepen tot een ver scherping der anti-godsdienstige propa ganda. Zijn stelling was niet, dat er te veel tegen de godsdienst werd geageerd, maar wel. dat de propaganda niet doel treffend genoeg werd gevoerd. Hij wees er op. dat het belachelijk maken van de godsdienst een boemerangeffect heeft en eiste daarom, dat de bestrijding van de godsdienst zou geschieden op een overtuigender, wetenschappelijker ma nier. Khroestsjev waarschuwde eveneens te gen de nadelige gevolgen van discri minatie van personen in bestuursfunc ties om godsdienstige redenen. En hier mede heb ik hem op de Joegoslavische ambassade in Moskou gelukgewenst. De anti-godsdienstige campagnes hadden er namelijk toe geleid, dat gelovige mensen werden gepasseerd bij promo ties en benoemingen. Hun kinderen kon den geen lid worden van de Komsomol, de jeugdsectie van de Communistische Partij Khroestsjev noemde dit een ern stige vergissing, omdat daardoor capa bele mensen uitgesloten worden van verantwoordelijke posities in de partij en in de industrie. Khroestsjev bena drukte. dat godsdienstige mensen niet via discriminatie tot het communisme worden gebracht, maar door een gedul dige opvoeding, die hen bevrijdt van „godsdienstige dwalingen." Wij moeten bedenken, dat het Krem lin een zeer groot en gecompliceerd land heeft te besturen. Het is waar, dat ie dere communist een overtuigde godlo ze dient te zijn, maar wanneer zij het De bemanning van het Finsetank schip „Aruba", dat met een lading brandstof voor straaljagers op weg is naar communistisch China, weigert ver- dej- dan Singapore te varen. De Finse vakbond van zeelieden, die dit vandaag bekend maakte, deelde mede, dat deze weigering gegrond is op het recht van Finse zeelieden, om met hun schip naar een haven uit te wijken, als zij in ge vaarlijk zeegebied komen. Aangezien Je Chinese nationalisten van plan zijn de „Aruba" te onder scheppen, dreigt het schip aan een „oor logshandeling" blootgesteld te worden, aldus de vakbond. De bemanning heeft daarom contact opgenomen met de scheepvaartorganisaties en machtiging verkregen de reis te onderbreken en een veilige haven aar. te doen. De reder van de „Aruba" is nu verplicht het schip order te geven de route te wijzigen en veilige wateren op te zoeken. In politieke kringen in de V. S. meent men ondertussen, dat de regering in Washington de lading van de Finse tan ker „Aruba" zai opkopen, zodat de voor communistisch China bestemde benzi ne voor straaljagers zijn bestemming in geen geval bereikt. Peking heeft in middels gewaarschuwd, dat China geen Amerikaanse inmenging in deze kwes tie zal dulden. ,De „Aruba" is reeds aangezegd, dat 2ij niet in Singapore mag tanken. De Amerikanen schijnen nu een soortgelij ke methode te willen toepassen als in j-953, toen zij de strategisch belangrij ke lading van de Finse boot „Wiima" opkochten, eer het schip communistisch Uhina kon bereiken. Een communisti sche aanklacht tegen de Finse reder werd door een Fins hof verworpen. anti-godsdienstige zo zeer beklemtonen, dat de mensen ertegen in opstand ko men en de productie saboteren, dan hebben de communisten er alleen zich zelf mee. Dikwijls heeft men mij ge vraagd of het recente accent op de anti-godsdienstige propaganda in de Sovjet Unie op een werkelijke godsdien stige opleving wijst. Ik kan niet zeggen, daL ik een positieve, persoonlijke ken nis van zulk een opleving bezit. Maar het is mogelijk deze gevolgtrekking te maken: Wanneer een propagandacampag ne plotseling wordt opgevoerd of ge wijzigd, dan kan veilig worden aan genomen, dat de vorige campagne een mislukking geworden is. De Rus sische autoriteiten zullen hun falen ook toegeven. In zijn decreet verklaar de Khroestsjev inderdaad, dat de vo rige actie tegen de godsdienst haar doel niet heeft bereikt. Een feit is, dat jonge mensen nog steeds in de kerk trouwen, nog steeds worden ge doopt en in hun geloof worden opge voed. Men heeft mij ook gevraagd of ik de enige katholieke priester was in de Sovjet Unie, die openlijk zijn ambt uit oefende. Voor zover mjj bekend zijn er minstens vijf priesters, die openlijk hun herderlijke arbeid verrichten. Een van hen, Josef Boetorovitsj Adamovitsj, ver vult de priesterlijke bediening in de kerk van de H. Lodewijk van Frankrijk in Moskou. Twee priesters, een pas toor en een kapelaan, bedienen een ka tholieke kerk in Leningrad. Twee an dere priesters werken openlijk elders in de Sovjet Unie. Over hen kan ik ech ter geen verdere bijzonderheden geven. Voor zo ver mij bekend zijn het ook goede priesters. Van vader Adamovitsj weet ik het zeker. Zij staan onder de jurisdictie van mgr A. Springovics, de bisschop van Riga en de enige bisschop in functie in de Sovjet Unie. Ik heb geen idee hoeveel katholieken er in de Sovjet Unie zijn. Voor de re volutie van 1917 waren er in Rusland naar schatting acht millioen. Evenmin weet ik, of er nog Driesters zijn, die in het geheim hun priesterlijke taak ver richten. Wel weet ik, dat de beide ka tholieke kerken van Moskou en Lenin grad steeds overvol zijn. De Russisch Or thodoxe Kerk telt de meeste aanhan gers. Er zijn verder nog ongeveer 30 millioen Mohammedanen. De Baptisten hebben een kerk in Moskou en een ka- pe1 in Kiev. Twee Joodse synagogen zijn te vinden te Moskou en te Lenin grad. Ik heb tenslotte gehoord, dat er enige Lutherse kerken moeten zijn ten dienste van de Wolga-Duitsers. Ik heb geconstateerd, dat op feestda gen de Orthodoxe kerken steeds goed gevuld zijn, voornamelijk met. ouderen, doch er waren ook jonge mensen en zelfs Pioniers en jonge soldaten. De Or thodoxe Kerk bezit seminaries. Verschei dene ervan werden volgens het blad van het Moskouse patriarchaat vorig naar opgericht. Maar ik heb er nog nimmer een bezocht. Hun lesroosters hebben wel wat weg van de katholieke seminaries, al leggen zij meer nadruk op de socio logie. Natuurlijk zegt zo'n lesrooster niet alles, omdat de manier waarop men te werk gaat eigenlijk alleen telt. Ik heb ook enige Orthodoxe monni ken gesproken te Kiev. Zij leken mij cp- recht godsdienstig. Voorts heb ik ken nis gemaakt met Orthodoxe autoritei ten, zoals die metropolie Nikolai, die verscheidene vredescongressen in het buitenland heeft bijgewoond. Ik ontmoet te hem toevallig bü diplomatieke ont vangsten, maar ik ben niet in staat iets over hun inzichten te zeggen of te oordelen over hun oprechtheid. Wel heb ik eens een Mohammedaans semina rie bezocht, waar 75 studenten een op leiding kregen. Zowel de studenten als de professoren (allen priesters) leken mti oprecht godsdienstig. Tenslotte heeft men mij ook dikwijls gevraagd, waarom de communisten, die er op uit zijn een atheïstische gemeen schap op te bouwen, toch nog godsdien stige practjjken toestaan. Het antwoord luidt: eigen belang. Hun grondwet garandeert vrijheid van godsdienst. Zij moeten er dus voor waken zichzelt niet tegen te spreken. Natuurlijk hopen de communisten, dat eens de dag komt, waarop iedereen zo „verlicht" is, dat hij geen behoefte meer aan godsdienst heeft. Maar zo lang er nog „godsdienstig bijgeloof" be staat zullen de communisten nog jet genoeg vrijheid overlaten, zodat zij in hun propaganda kunnen zeggen: „Zie je wel, dat er bij ons vrijheid van gods dienst is". De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken, die, zoals gemeld, Dinsdag bijeen kwam ter voortzetting van de besprekingen over de salarispositie van het Rijkspersoneel, heeft besloten Vrijdag het nadere voor stel van de regering verder te bespre ken. Het prototype van het apparaat. De constructeur, de heer Stada, legt belangstellenden de werking van het draaimechanisme uit. de (Van onze correspondent) Het is 4 i/j jaar geleden, dat de IJmui dense zeeloods A. Stada ging zitten piekeren over de mogelijkheid om een schiettoestel te maken, dat automatisch vuurpijlen zou kunnen afschieten. Het was hem namelijk opgevallen, dat meer malen schipbreukelingen waren aange troffen, die ofwel bewusteloos of zo vermoeid waren, dat zij geen of weinig gebruik hadden kunnen maken van de vuurpijlen-revolver. Daarmee hadden zij ongewild het zoeken naar hen moeilijker gemaakt op gevaar hf, dat zij helemaal niet of te Iaat gevonden zouden zijn geworden. Met gerechtvaardigde trots heeft hij Dinsdagmiddag in IJmuiden zijn vin ding gedemonstreerd. De door hem ont wikkelde gedachte was technisch uit gewerkt door de heer W. K. van Spijk uit Eindhoven. En de heer J. v. d Pie terman van een metaalwarenfabriek te IJmuiden had vervolgens het prototype vervaardigd. Veertien dagen geleden werden aan boora van de reddingboot Neeltje Jacoba uit IJmuiden de eerste proeven genomen en Dinsdagmiddag waren prominente figuren uit scheep vaartkringen, onder wie de inspecteur- generaal voor de scheepvaart, kolonel Molenburgh, alsmede vertegenwoordi gers van Octrooiraad en Octrooibureau er getuige van, dat het toestel zelfs bij bladstil weer nog functioneert. Een der gelijk rustig weer komt bij een scheeps ramp maar heel zelden voor. Het principe van dit toestel berust op het dienstbaar maken van het element de zee, dat de zeeman belaagt, aan zijn redding. Aan het apparaat zit namelijk een gewicht, dat door de golfslag heen en weer bewogen wordt. Deze beweging wordt overgebracht op een tandrad, dat in verbinding staat met een draaiende schijf, waarop 96 licht- en rookkogels bevestigd kunnen worden. Deze wor den met tussenpozen van 812 minuten afgeschoten. De lichtkogels trekken 's nachts de aandacht van de zoekenden, de rookkogels doen dat overdag. Het enige, wat van de zeeman in nood gevraagd wordt is het toestel door een simpele handbeweging in te schakelen, Daarna is er geen menselijke kracht meer nodig om het toestel in werking te houden. De altijd in beweging zijn de zee doet de rest. Het heeft er veel van weg alsof hiermede een perpetuum mobile bereikt is. Uit een op de demonstratie volgende bespreking bleek, dat de inspecteur- generaal voor de scheepvaart over de werking zeer enthousiast was. Een ver dere uitwerking en precisering van de apparatuur opent tal van nieuwe moge lijkheden. Zo zal een dergelijk toestel aan een duikboot bevestigd kunnen wor den. Komt deze onder water in moeilijk heden, dan zou het toestel van de scheepswand losgemaakt kunnen wor den en, eenmaal drijvende, door mid del van vuurpijlen de plaats van het schip aangeven. Ook op vaartuigen ach ter sleepboten zou het van groot nut kunnen zijn. Als een schip nu zijn sleep verspeelt gaan soms dagen verloren met zoeken, wat, als automatische lichtkogels afgevuurd zouden worden, veel minder moeilijk zou zijn. Een Britse bergingsfirma zal proberen om Duitse oorlogsschepen, die in de eerste wereldoorlog bij Scapa Flow tot zinken zijn gebracht, te lichten. In de bekendmaking heette het, dat de firma van de Britse admiraliteit de vroegere Duitse kruiser „Karlsruhe" heeft gekocht. De kruiser ligt op de bodem van de zee in Scapa Flow. Vroeger ondernomen pogingen om de overblijfselen der Duitse oorlogsschepen te bergen mislukten grotendeels. Als sissend schuim spuit het wa ter van het Ullswater in Cum berland, Engeland, weg onder de achtersteven van de straal-race- boot „Bluebird", welke op het ogenblik, tijdens proefvaarten, voorafgaande aan een poging om het wereldsnelheidsrecord te wa ter te breken, door de ontwerper en bouwer Donala Campbell tot zo hoog mogelijke snelheid wordt „opgezweept". (Van onze verslaggever) De strijd tussen de Amsterdamse ju weliers en de stakende diamantbewer kers is aanzienlijk verscherpt als ge volg van een ultimatum, dat de Alge mene Juweliers Vereniging (AJV) aan de Alg. Ned. Diamantbewerkers Bond (ANDB) heeft doen toekomen. In dit schrijven wordt onmiddellijke hervatting van de arbeid op strafte van ontslag geëist. „Het beroep, dat wij Vrijdag op U deden om Maandag aan het werk te gaan is helaas vergeefs geweest. Wij geloven niet dat de ernst van de toe stand duidelijk tot U is doorgedrongen", schrijven de werkgevers. „Elke sta kingsdag maakt Uw bedrijf nog zwak ker dan het al is, elke dag stilte in het bedrijf is een symptoom van de toe komst". De gevolgen van de staking zien de werkgevers zeer somber in. „Be seft, dat indien deze staking voortduurt, de dag kan komen, dat er niet meer gewerkt behoeft te worden omdat er dan geen Amsterdamse Diamantindustrie meer bestaat". De ANDB heeft het ultimatum on middellijk afgewezen. Vanmorgen is geen der stakers aan het werk gegaan. „De verbittering is nog toegenomen", deelde men ons vanmorgen aan de Henri Polaklaan mede, „de wil tot strij den is versterkt". De ANDB heeft een programma van sportwedstrijden en operaeoncerten voor de stakende dia mantbewerkers opgesteld, om de tijd van wachten te korten. Inmiddels is, evenals by vorige sta kingen, weer de mogelijkheid in kringen van Amsterdamse juweliers geopperd, om de gehele industrie naar het Bra bantse platteland over te brengen. Als gevolg van een kleinere staking heeft bijv. de Diamantindustrie Dumig Frères De 34-jarige Roemeense vrouw, Nora Greeul en haar zieke dochtertje, Ma- nola, dat 11 jaar oud is, zijn ternau wernood ontkomen uit het gebied achter het Ijzeren gordijn en heb ben thans de Amerikaanse autoriteiten in Oostenrijk om politiek asyl verzocht. De moeder was niet een speciale ver gunning naar de Russische sector van Wenen gekomen, om haar kind in Oostenrijk te laten behandelen. Eenmaal aangekomen werd zij steeds gevolgd en onbekende mannen namen foto's van haar. Bij herhaling zouden personen, van de Roemeense ambassade in Wenen haar hebben bezocht en haar verzocht hebben zich op de ambassade te komen melden. Mevrouw Greeul was echter bang dat zij zou worden gekid napt en tenslotte besloot zij naar de Amerikaanse zone uit te wijken. Zij ver borg zich allereerst in een kerk omdat zy voortdurend werd gevolgd en slaagde er tenslotte in veilig by de geallieerden aan te komen. Haar echtgenoot is een vooraanstaand medicus in' Boekarest, die in nauwe betrekkingen staat met de communistische party. (UP) In Vlissingen heeft zich een geval van gasverstikking voorgedaan, waar van ,het echtpaar B. het slachtoffer is geworden. Toen het ongeluk werd ont dekt, waren by mevrouw M.E.B. de levensgeesten reeds geweken. De 59- jarige heer L. B. werd in bewusteloze toestand naar het St Jozefziekenhuis overgebracht. Voor zijn leven wordt ge vreesd. haar bedrijf naar Cuyk overgeplaatst. De N.V. Slijper werkt in Egmond. Daar zijn de slijpers echter ook in staking gegaan. De N.V. Internationale Dia manthandel werkt sedert 1950 in St. Oe- denrode. In Rucphen wordt momenteel een nieuw bedrijf gebouwd. Dein het Zuiden werkende diamant bewerkers zijn voor het merendeel ka tholiek en georganiseerd in de katho lieke bond „St. Eduardus". Zy vormen geen eenheid met de Amsterdamse dia mantbewerkers. Hun bond heeft zich aangesloten bij de Kath. Metaalbe- werkersbond em zich accoord verklaard met gelijke arbeidsvoorwaarden als de metaalbewerkers. Deze z.g.n. CAO-Zuid is gebaseerd op een werkweek van 48 uren, een uurloon van f 1,41 en een op zegtermijn van 13 weken. In de Am sterdamse Diamantbewerkersbend gold een CAO van 40 werkuren, één week opzegtermijn en een uurloon van f 1,91. In het Zuiden wordt niet ge staakt. Er is ook geen werkloosheid. De A.JV schrijft dit toe aan de gun stige arbeidsvoorwaarden, welke lonen de exploitatie ook in slechte tijden langer mogelijk maakt. De mogelijkheid is dus niet uitgeslo ten dat op de duur een belangrijk deel van de Amsterdamse diamantindustrie naar het Zuiden zal verhuizen. De ANDB heeft op deze gevaarlijke con sequentie van de staking geantwoord, dat dan het dreigement van de vak bond om een geheel coöperatieve dia mantslijperij in Amsterdam te begin nen, zal worden uitgevoerd. Er is reeds een begin in de Diamantbewerkers As sociatie. Ten kantore van de Alg. Juwe liers Vereniging in de Diamantbeurs aan het Weesperplein ziet men weinig toekomst voor deze Associatie. „Zake lijk gezien", zo deelde ons een zegsman van de AJV mede, „is het onmogelijk om op deze wijze tot een rendabele ex ploitatie te komen. De ANDB schermt weliswaar met het argument dat men de ruwe diamant duur op de vrije markt moet kopen, maar deze prijs ligt slechts boven de prijs van het Ruwsyn- dicaat. Het is onze overtuiging dat de As sociatie de ANDB zeer veel geld kost." Het dreigement van de werkgevers om naar Brabant te gaan wekt bij de Amsterdammers weer de herinnering op aan de sigarenindustrie, die in de vo rige eeuw ook vrijwel geheel in Am sterdam was gecentraliseerd. Thans is daar niets meer van over. Het bestuur van de A.J.V. heeft van morgen de situatie besproken in ver band met het besluit van de diamant bewerkers om te blijven staken. Nog vandaag (Woensdag) zal aan 650 sta kers aangetekend een ontslagbrief wor den gezonden. Mevrouw Daisy Schlitter, de echtgenote van de vroegere West-Duitse ambas saderaad in Londen, is met echtgenoot en kinderen in Londen teruggekeerd. Er hangt een geheimzinnig waas rond dit bezoek. Men zegt namelijk, dat Schlitter terug is, om zijn ambt weer op te nemen. Maar dat wordt van officiële zijde toch tegengesproken. Zoals bekend zijn de Schutters in Januari van dit jaar naar Duitsland teruggeroepen. Mevrouw Schlitter had namelijk tijdens een toe spraak Engeland „vijandig gebied" genoemd. In de Staatscourant van vandaag is een beschikking gepubliceerd van de minister van Economische Zaken, waar in het kartel van de fabrikanten en importeurs (het „Centraal bureau tot bescherming van de belangen van de radiohandel") wordt geschorst. Tevens worden in deze beschikking geschorst de bedrijfsregelingen van de groothan del (de „Nederlandse organisatie van de radio-groothandel") en de Neder De Romeinse officier van Justitie, Leonardo Giocolo, heeft de zoon van de voormalige minister van Buiten landse Zaken Piccioni in staat van be schuldiging gesteld wegens „doodslag door schuld". Ugo Montagna, die zich uitgaf voor markies en het vroegere hoofd van de Romeinse politie, Saverio Polito, zuilen wegens medeplichtigheid terecht moeten staan. Alle drie deze figuren hebben een dominerende rol gespeeld in het geruchtmakende schan daal, dat aan het licht gekomen is door de dood van het meisje Wiima Monte- si. Behalve de drie reeds genoemde per sonen, zyn nog 18 anderen in staat van beschuldiging gesteld wegens het afleg gen van valse getuigenissen. Onder hen bevindt zich de journalist Silvano Mu- to, die door zyn publicaties de affaire aan het rollen heeft gebracht, nadat aanvankelijk door de Romeinse politie was vastgesteld, dat Wiima Montesi door een ongeluk om het leven was ge komen. De beschuldigingen zijn het resultaat van een nauwgezet onderzoek dat de Justitie op 4 Maart van het vorig jaar liet instellen, naar aanleiding van de onthullingen die verschillende getuigen hadden gedaan tijdens het proces tegen de journalist Muto. Muto was beschul digd van het afleggen van valse ver klaringen en het verspreiden van ten dentieuze berichten. De verklaringen van de door Muto aangebrachte getuige Anna Maria Caglio gaven de door slag. Het proces tegen Muto werd ge schorst en een nieuw onderzoek werd ingesteld. landse Vereniging van Radiohandela ren. Een uitzondering is daarbij ge maakt voor de individuele contracten tussen de leveranciers en detaillisten betreffende de detailhandelsprijzen. Voorts is in dezelfde Staatscourant een mededeling gepubliceerd, dat aan de commissie bedrijfsregelingen advies is gevraagd over de vraag of de be drijfsregelingen, die op het ogenblik in de radiohandel worden toegepast, In strijd zijn met het algemeen belang. Het ministerie van Economische Za ken heeft een onderzoek ingesteld naar de prijzen en winstmarges voor radio ontvangtoestellen. Dit onderzoek heeft aangetoond, dat deze winstmarges sterk zijn gestegen en een tendentie tot ver dere stijging vertonen. De ontwikke ling van het prijsverloop is dienover eenkomstig geweest. Deze marges, die thans veelal tot 60 procent en meer en in enkele gevallen zelfs tot 100 pro cent of meer van de inkoopsprijs zijn opgelopen, worden verzekerd door een hecht samenspel van kartelovereen komsten, die aldus een gezonde con currentie ten enen male uitsluiten. Dinsdagmiddag is in Leeuwarden de vijf jarige jongen Jan Kaptein in het water van de Potmarge geraakt en verdronken. Men slaagde er vrij snel in hem uit het water te halen doch kunstmatige ademha ling baatte niet meer. Advertentie PICCIONI Een hof van onderzoek krijgt nu de beschikking over de resultaten van het speurwerk van de politie. Dit hof zal moeten uitmaken welke der in staat van beschuldiging gestelde personen zullen worden vervolgd. Piccioni, Polito en Montagna bevinden zich op vrije voe ten, nadat zij in September en October werden vastgehouden. Zy zullen waar schijnlijk tot aan het proces op vrije voeten blijven. (UP-Rtr.) (Tot Donderdagavond) Flinke opklaringen afgewisseld door enkele regen- of hagelbuien. Aanvankelijk in het midden en Zui den echter nog zwaar bewolkt met wat regen of motregen. Matige tot krachtige en in het Noorden van het land wellicht tijdelijk harde Noord-Westelijke wind. Over het algemeen kouder. Zon: 6.54—18.48. Maan: 3.24—11.10.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1