gwsw/e_ Geen verlaging vermakelijkheids- Ue woffen de ha lib belasting te Zandvoort f7.000 voor de viering van de bevrijdingsdag Tentoonstelling van schilderijen door verpleegden epic öe nooRman De uit haar huis gezette weduwe De „Club der 100" op de pier Cees de Lange dempt IJmuidens haven Opmerkelijke resultaten onder leiding Van Henk de Vries Vrijgesproken van brand door schuld Visserijgolf KRUISWOORDRAADSEL Provinciaal Ziekenhuis Santpoort HOOFDKLASSE-KAMPIOENSCHAP BIJ BRINKMANN Programma voor de eerste dag BREt-WtN ci 10070 Gewestelijk Arbeids bureau Haarlem Hoogovens te IJmuiden vragen handlangers Viering Bevrijdingsdag V ermakelijkheidsbelasting FAILLISSEMENTEN Nieuw bestuur van Door de Eeuwen Trouw" Oipïos'sing kruiswoordraadsel van Dinsdag KINDER HOESTSIROOP HEERLIJK EN FANTASTISCH GOED Vijf en twintig jaar bij wasserij Lottgering Vijf en twintig jaar bij de gemeente WATERPOLO Successen voor D.W.T. WOENSDAG 16 MAART 1955 PAGINA De gemeenteraad van Zandvoort heeft in de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering f 7.000 gevoteerd voor de viering van de 5e Mei. Besloten werd, de vermakelijkheidsbelasting niet te verlagen. De ziektekostenregeling voor het gemeentepersoneel ontlokte nog enig debat en in de rondvraag kwam de zaak van de uit haar huis gezette oorlogsweduwe ter sprake. De jaarrekening van het Zandvoorts wederopbouwfoiids gaf de heer Linde man (K.V.P.) aanleiding tot de vraag, of voor dit fonds nog claims kunnen worden aangekocht en of er nog gega digden voor claims uit dit fonds aan wezig zijn. Weth. v. d. Werff antwoord de, dat nog over aankoop van claims wordt onderhandeld: de in het fonds aanwezige claims worden vastgehou den in verband met de aanhangige gro te bouwplannen. De heer Slagveld (Pl.B) pleitte voor de strandhuurders die om verlaging van huur hadden gevraagd. B. en W. stel den voor, dit verzoek af te wijzen, maar spr. wilde eerst het seizoen 1955 af wachten. Oe heer Lindeman meende, dat als het seizoen 1955 zodanige uit komsten zou geven, dat de exploitanten duidelijk zouden kunnen aantonen dat zij schade hebben geleden tengevolge van het vrijgeven van het strand voor zwemmen, dan een verzoek om verla ging in overweging zou kunnen worden genomen. Aldus werd besloten. Een voorstel tot wijziging van de voor waarden voor de levering van gas en water (strenge voorschriften tegen wanbetalers teneinde aanstelling van een derde meteropnemer- geldophaler te voorkomen) gaf de heer Tates (WD) aanleiding tot een opmerking over een rapport van de bedrijfsdirecteur die me moreerde in verband met een door hem voorgedragen persoon dat de raad kort geleden een ex-N.S.B-er en W.A. man in vaste gemeentedienst heeft benoemd. Dit had spr. verrast en ver baasd en hij vroeg in dit verband voor taan uitvoerige inlichtingen over de an tecedenten van te benoemen personen.' De Voorzitter betoogde dat zulks reeds geschiedt; omtrent de houding jegens ex-politieke delinquenten kan men van mening verschillen. Dit hangt af van persoonlijke opvattingen. Weth. v.d. Werff (C.H.) protesteerde tegen de on verzoenlijke houding waarvan de heer Tates blijk gaf. Advertentie Uit het maandrapport van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem blijkt, dat het totaal beschikbare aanbod, ge daald is van 1645 tot 1496. Vorig jaar Februari stonden in de registers van het G.A.B. nog 2655 werkzoekenden in geschreven. Ondanks het feit, dat Ko ning Winter dit jaar gedurende een lange periode de scepter heeft gezwaaid is het aantal werkzoekenden beduidend minder dan vorig jaar. In de bouwnijverheid liep het aanbod terug van 332 tot 282 (vorig jaar 388), terwijl de vraag van 90 tot 175 steeg. Het cijfer in Februari 1954 was 69. De daling in de metaalnijverheid van 127 tot 114 werd voornamelijk ver oorzaakt door het feit, dat enkele con structie-schilders bij onderaannemers van de tunnelbouw te Velsen te werk konden worden gesteld. Het cijfer van de vorige maand steekt bijzonder gun stig af tegen dat van een jaar geleden, toen 247 werkzoekenden stond eninge- schreven. De vraag naar handlangers is nog bijzonder groot. In samenwerking met een aantal Arbeidsbureaux probeert het Hoogovenbedrijf te IJmuiden ar beidskrachten uit Amsterdam aan te trekken. Reeds geruime tijd zoekt dit bedrijf geschikte arbeiders in de ver schillende provincies in het noorden van het land. De resultaten, die men van deze actie verwacht had, hebben niet helemaal het gewenste resultaat opge leverd. Voorts is er thans grote vraag naar goed geschoolde automonteurs, in tegenstelling tot enkele jaren gele den, toen dit soort vaklieden slechts heel moeilijk aan werk geholpen kon worden. De meeste kellners en ander perso neel, dat in Hovecabedrtjven gewoon lijk werkzaam is, hebben voor het ko mende seizoen een contract gesloten. Het aanbod daalde van 72 tot 63 (vo rig jaar 115), terwijl de vraag met 32 toenam (Januari 56) Het ziet er naar uit, dat tijdens het hoogseizoen een be roep op de omliggende gewesten zal gedaan moeten worden om in Haarlem en omgeving aan de vraag naar hotel personeel enigszins te kunnen voldoen. Voor de loss1 arbeiders bestaat rui me werkgelegenheid. Verschillenden van hen zijn geplaatst bij de Zaanse Havenstichting en bij enkele Zaanse in dustrieën. Het aanbod liep terug van 572 naar 463. Vorig jaar Februari was het aantal werkzoekenden in deze bran che eens zoveel. Ingeschreven stonden toen 924 losse arbeiders. Nog altijd bestaat er zeer groot te kort aan vrouwelijke arbeidskrachten. Het aanbod van huishoudelijk personeel loopt steeds terug. Het landelijk tekort heeft men geschat op ongeveer 20.000, doch volgens sommigen is dit getal beslist veel groter. De vraag in Haar lem naar vrouwelijke arbeidskrachten bedroeg eind vorige maand 690 (vorig jaar 493). Ook dit jaar wordt op verschillende scholen beroepsvoorlichting gegeven. Het Gewestelijk Arbeidsbureau organi- De ziektekostenregeling voor gemeen tepersoneel werd met 9 tegen 6 stem men aanvaard nadat de heer Kol (KVP) verschillende technische vragen had ge steld, welke door weth. Kerkman wer den beantwoord. De heer Tates (V.V.D.) was het met het voorstel niet eens; spr. verwachtte verliezen welke door de gemeenten gedragen zullen worden. Spr. deelde de bezwaren welke in de gemeenteraad van Haarlem naar voren waren gekomen en voelde meer voor een collectieve verzekering bij een par ticuliere maatschappij. De heer Linde man (K.V.P.) wees er op, dat de amb tenaren al jarenlang op deze regeling wachten. In andere provincies deed men al gunstige ervaringen op en daar om kon spr. moeilijk aannemen dat de ze regeling door ondeskundigen zou zijn opgezet, zoals de heer Fates vreesde. Mr worreuga (P.v.d.A.) sprak in gelijke geest. Wetn. Kerkman (P.v.d.A) wilde met wachten. Het voorstel om 5000,- beschikbaar te stellen voor de viering van de be vrijdingsdag, alsmede een garantie van loUO,- voor een blijvende nerinnering, te geven aan oe jeugd, gaf oe neer rat^s ais voorzitter van net comité aan leiding om mede te ueien dat iaatsige- noemu uearag ontoereikend is om aan 1700 kinderen iets behoorlijks te schen ken. De heer vveber (A.z.b.) vreesoe voor een sooere feestviering en wilde daarom net creuiet verhogen tot lZoou 1,- per inwonen. De neer Gosen (aio spiegeiue zien aan naariem nat 7100,- DescnikDaar stelde. Air Porrenga (F.v.d A.) wilde de garantie verhogen tot j 3000,- mits dit Dedrag voor oe kinde ren worot Desteeo: er zou dan 8000.- gevoteeru moeten woroen. De heer Lindeman (K.V.P.) belichtte nog het standpunt van ut financiële commissie weike op grond van de Degroting van het comité l8000,- uitgaven) van oor deel was, dat ook oe bevolking zal moe ten bijdragen voor de feestviering; als oe DevOikuig daar geen cent voor over heeft, dan kan men beter geen feest organiseren, bpr. wees op net begro tingstekort der gemeente en acntte net voorstel van B. en W. aannemelijk. Ir van miya (P.v.d.A.) vonu ue me dedeling van oe heer Gosen over Haar lem uiterst vreemd. Spr. achtte het voor die stad onmogelijk om voor 7100,- een luisterrijk feest te vieren. Spr. stelde riaarlemmerliede ten voorbeeld dat 3000,- beschikbaar stelde. De heer siegers (K.V.P. wist te verteilen dat Haarlem nog 25000 voor de verlichting voteerde pius een bedrag voor andere zaken, tezamen plm. 40.000-, Spr. vreesde dat de begroting van het co mité zal worden overschreden en wilde daarom tot 8000 gaan. Weth. Kerkman (P.v.d.A. maande tot voorzichtigheid. Het comité begrootte 8000,- uitgaven. Als de burgerij 1500 offert, kan men met deze subsidie en garantie tezamen rondkomen. Men denke ook aan de ver eiste goedkeuring van Ged. Staten. De Voorzitter meende te kunnen me dedelen, dat Ged. Staten hier een soe pel standpunt zullen innemen. Na ampele discussie werd besloten een subsidie van 5000,- te verlenen en het blijvend aandenken aan de schoolkinderen voor rekening van de gemeente uit te reiken. Daarvoor werd een bedrag van 2000,- beschik baar gesteld. Het voorstel om de vermakelijkheids belasting voor bioscopen te handhaven op 35 pet. ontmoette bezwaar bij de heer Tates (V.V.D.)Het gaat het Zand- voortse bioscoopbedrijf goed, maar er staan omvangrijke investeringen voor de deur. Haarlem en andere gemeenten ver laagden deze belasting tot 25 pet. doch B. en W. van Zandvoort komen zelfs terug op hun voorstel om tot 30 pet. te rug te gaan en willen nu geerf verlaging meer toepassen. De heer Lindeman K.V.P.) deelde mede, dat de exploitant in zjjn verzoekschrift zegt, dat hij met verlies werkt doch de heer Fates geeft toe, dat deze winst maakte. Toen een voorstel om tot 30 pet. terug te gaan aan de orde kwam, maakte de bioscoop exploitant bezwaar en daarom werd het voorstel aangehouden De afschrijvingsmethode van de exploitant gaat alle perken te bui ten. Hij wil een modern bedrijf be kostigen uit de afschrijvingen van het oude gebouw met inventaris! De overheid kan zich met dergelij ke methoden niet inlaten. In ande re gemeenten leidde een onderzoek naar de bedrijfsresultaten tot ver laging van de belasting; voor het Zandvoortse bioscoopbedrijf is dat onnodig. Mr Porringa (P.v.d.A.) vond in het adres van de exploitant een miskenning van de smaak van het Zandvoortse pu bliek waar deze betoogde dat hij in het zomerseizoen de beste films moet bren gen! Weth. Kerkman verdedigde het voorstel en was het eens met de cri- tiek van de heer Lindeman op de af schrijvingsmethode van de exploitant. De regering acht verlaging van belasting aanvaardbaar maar dan moet dat uit oogpunt van de exploitatie-uitkomsten noodzakelijk zijn doch de derving van inkomsten zullen de gemeenten dan niet temin zelf moeten zien te compense ren. Na repliek werd het voorstel van B. en W. met 11 tegen 4 stemmen aan genomen. Bij de rondvraag besprak de heer Fa- tes(V.V.D.) het feit dat een oorlogswe duwe Maandag krachtens vonnis van de kantonrechter uit haar woning is gezet omdat de eigenaar-bovenbewo ner die woning nodig heeft voor zo- merverhuur. Spr. vroeg zich af hoe het woonruimtebeleid van de gemeente nog te voeren zal zijn, als dergelijke geval len zich meer zouden voordoen. Spr. verzocht het college de dame spoedig aan een passende woning te helpen. De zaak heeft de gemoederen van de be volking ernstig verontrust. De voorzitter antwoordde dat B. en W. niet treden in een beoordeling van de uitspraak van de kanton rechter. Aan de dame is een woon ruimte aangeboden, die zij niet heeft kunnen aanvaarden. Zij gaf er de voorkeur aan, tijdelijk bij haar zuster te gaan wonen. De gemeente is haar op alle mo gelijke wijzen ter wille en betaalt bijvoorbeeld de proceskosten ook voor het thans aanhangige hoger beroep. Er zal naar worden ge streefd haar zo spoedig mogelijk een goede woning te geven. De heed Slagveld (Pl.B.) had gehoord dat „Bad-Termes" en „Bad Zuid" slui ting zouden overwegen in verband met de maatregelen van het strandschap (vrij geven van het strand voor zwem men). Spr. zou dat een ramp vinden en ver zoekt maatregelen opdat althans een badinrichting zou behouden blijven. De voorzitter meende, dat het strandschap geen blaam treft wat Bad-Termes" be treft. Deze exploitant had reeds eerder plannen tot wijziging van zjjn exploita tie. Over „Bad Zuid' worden nog be sprekingen gevoerd. Spr. is ook van oor deel dat tenminste een badinrichting in exploitatie moet blijven, teletypeband W. De heer Gosen (A.R.) informeerde naar de stand van zaken met betrek king tot de plannen voor het grote Boulevard-centrum. De voorzitter verwachtte, als de voor tekenen niet bedriegen, in de volgende raadsvergadering gunstige mededelin gen te kunnen doen. 47. „Als wij nog verder willen, zullen we moeten lopen, want met de paarden is geen land meer te bezeilen", gromt Eric, en de daad bij het woord voegend, springt hij uit het zadel. Svein en Axe volgen zijn voor beeld, waarna de paarden die om de een of andere reden doodsbenauwd zijn stevig aan een boom gebonden worden. De mannen hebben echter amper 50 passen afgelegd, als zij een angstig gehinnik horen en als zij zich. omdraaien, zien zij de paarden er in galop vandoor gaan. „Wat is dat voor een heksenketel?" snauwt Svein. „Wat gebeurt hier? Er is niets te horen, er is niets te zien; het werkt op mijn zenuwen. Komaan." „Zolang WIJ nergens last van hebben, zal het wel loslopen", merkt Eric sussend op, hoewel ook hij langzamerhand een gevoel van beklemming niet van zich af kan zetten. Tegen de schemering bereiken zij Wogram's ruïne. In de veronderstelling, dat de geheimzinnige bewoner zich daar bevindt met zijn wolvenpak en mogelijk Erwin nemen zij eerst de situatie eens in zich op, maar ook daar heerst slechts de stilte. „Er is niemand", fluistert Svein opgelucht. „Als hij te voet is, kan hij er nog niet zijn, met Erwin bij zich", antwoordt Eric. „Laat ons dit onderzoeken"Langs de brede dam van puin en stenen betreden zij de ruïne, waarbij Axe met zijn boog een waakzame achterhoede vormt. Behoedzaam doorzoeken zij de bouwval en Eric wijst zijn vrienden de plek, waar de mysterieuze „WEERWOLF" zijn woning heeft. Van het wezen zelf, noch van de wolven is echter ook maar het geringste spoor te bespeuren, hetgeen Svein overigens niet in het minst betreurt. „Toch ga ik hier niet vandaan voordat ik weet wat en wie dat wezen is.'" zegt Eric grimmig. „Vroeg of laat komt het terug, dat is zeker". Het volgende ogenblik springen zij overeind; als een antwoord op de laatste woorden klinkt het gekef van een wolf en van zéér dichtbij. Nauwelijks is dit geluid verstomd of een angstaanjagend wild gehuil scheurt door de stille avond en even later zien zij een wolvenpak uit het woud te voorschijn komen en recht op de ruïne afkomen. De Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 15 Maart 1955 geen faillisse menten uitgesproken. Bjj vonnis van de rechtbanken te Haarlem van 15 Maart 1955 is vernie tigd na verzet het vonnis dier Recht bank van 22 Februari 1955, waarbij P. H. Janssen, slager te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer in staat van faillissement was verklaard met benoe ming van Mr O. H. van Wijk te Heem stede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn respectieve lijk op 12 Maart 1955 en op 14 Maart 1955 geëindigd de faillissementen van Aid. Eveleens, bloemist, te Aalsmeer, Rechter-Commissaris; mr J. P. Peter sen, Curatrice: Mej. mr S. Boekman. A. Walta, slager, te Koog aan de Zaan, Rechter-Commissaris; mr C. E. Mul ler, Curator, mr D. Aten te Zaandam. seert excursies naar enkele bedri rgani- ijven. In hoger beroep is gisterochtend de 32- jarige fruitkoopman W. van de B. uit Haar lem van het hem tenlaste gelegde veroor zaken van brand door schuld conform de eis vrijgesproken. In eerste aanleg had de politierechter hem hiervoor een geldboete van 40 opgelegd. In Augustus van het vorig jaar had hij in zijn woonkamer te Haarlem een zwart plekje in het vloerkleed met benzine gereinigd en de overtollige vloeistof in de tuin weggegooid. Vijf a tien minuten later ging de man aan tafel zit ten werken en wilde daarbij een sigaret opsteken. Op het moment, dat de lucifer ontbrandde, ontstond een geweldige vuur zee, waarbij Van de B. ernstig aan het gezicht, handen en lichaam werd gewond. Hij moest vier weken in het ziekenhuis worden verpleegd. Het huis brandde ge heel uit, evenals de daarnaast liggende woning, waardoor zes personen dakloos werden. „Het gevaar bij benzine treedt onder bepaalde omstandigheden op, n.l. alleen wanneer de damp zich met de lucht ver mengd in èen bepaalde verhouding. Dit is bij het publiek niet voldoende bekend. De enige oplossing is: de kamer na gebruik van benzine behoorlijk spuien". Aldus had veertien dagen geleden ter zitting een deskundige verklaard. Wel achtte het Hof Van de B. schuldig aan grove onvoorzich tigheid, doch voor een veroordeling was tevens nodig, dat hij de ontploffing had kunnen voorzien. Dit laatste achtte het Hof niet bewezen, weshalve vrijspraak volgde met vernietiging van het vonnis van de po litierechter. „Evenals bjj de tovenaarsleerling zijn hier krachten in beweging gekomen waarvan de ontwikkeling niet meer te overzien is." Zo heette het in de toe spraak van dr Ploegsma ter opening van de jaarlijkse tentoonstelling van te keningen en schilderijen door de bewo ners van het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort. De geneesheer-directeur prees ook de leider van de schilder cursus, de kunstschilder Henk de Vries die deze krachten heeft weten los te ma ken en te leiden. En inderdaad, we hebben van jaar tot jaar de resultaten gevolgd er is een duidelijk opgaande lijn in de kwaliteit der exposities te herkennen. De wekelijkse schildermiddag is een der vele vormen van ontspanning die de moderne therapie toestaat, is echter een der weinige waarvan een publiek van buitenstaanders kennis kan nemen. Zien we de bewoners van het ziekenhuis als doorsnee-amateurschilders, dan is het opmerkelijk welk een technische kwaliteiten onder goede leiding ontwik keld kunnen worden. Bij de meesten gaat het amateurka rakter niet verloren, maar het begrip voor vorm en kleur het zuiver docu mentaire element, de overgave, de vast houdendheid en de liefhebberij waar mee gewerkt wordt om vaktechnische bekwaamheid te verwerven, spraken ons uit elk werk tegen. Daarnaast zqn er meer werkelijke talenten, wier werk het rondgaan over de tentoonstel ling ook in artistiek opzicht plezierig maakt. Wij achten het de verdienste van leraar De Vries dat hij zijn eigen ziens- 11 De ontwikkeling van de laatste tijd van de strijd in de Zuid-Molukken heeft allerwege de belangstelling voor de zaak der Abonezen gestimuleerd. In Haarlem heeft deze opleving tot gevolg gehad dat er een nieuw bestuur gevormd is van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw". De afdelingen Heem stede en Bloemendaal hebben zich bij Haarlem aangesloten, zodat een krach tige nieuwe afdeling Haarlem en Om streken is ontstaan. Het bestuur is als volgt samengesteld: mr. W. Boers, voorzitter; O. M. Baron Groeninx van Zoelen, vice-voorzitter; mr. J. F. Sachse, secretaris; jhr. J. T. van Spengler, penningmeester; mevr. P. N. A. C. BrongersmaDresch, plv. secretaresse-penningmeesteresse; J. C. Anker; Sj. H. Brongersma; mevr. G. R. I. FührhopBuining; M. Baron van Randwyck; H. J. van der Stad; R. Voor hoeve. Het secretariaat is momenteel geves tigd te Aerdenhout, Burg. den Tex- laan 45. en werkwijze niet aan zijn leerlingen oplegt, maar de persoonlijke visie ruim te laat en stimuleert, waardoor een grote variatie in technieken en opvat tingen mogelijk blijft. Ook dit kan niet zonder veel liefhebberij, en het opvoe ren der technische kwaliteiten niet zon der vasthoudendheid en overgave ge schieden. De onderwerpen zijn meestal aan de waargenomen natuur ontleend. We za gen bloemstukken en stillevens, maar ook buiten-schilderijen en portretten. De waardering door de leiding van het ziekenhuis blijkt, naar wij menen, ook uit de inrichting der expostie waar aan dit jaar wel zeer gepaste zorg is besteed. Belangstellenden kunnen tot 23 Maart deze expositie, die gehouden wordt in de toneelzaal „Musis Sacrum", gelegen tegenover de R.K. kapel in het hoofd gebouw, vrijelijk bezoeken. L. T. Twee kotters, HD 125 en UK 59, zorg den er Dinsdagmorgen voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van 80 kisten verse vis. Een bijzonder schra le aanvoer. Er waren slechts 900 kilo tong, 27 kilo tarbot en wat kisten wij ting, schol en schar. Met deze schrale aanvoer.maakte de handel uiteraard korte metten. De hal len waren zo weer schoon. De prijzen vielen echter niet eens mee. Grote tong noteerde 2,44, groot middel 2,54, klein middel 2,95 tot 2,85, tong 1 3,30 tot 3,-, tong 2 2,80 tot 2,70 en tarbot 2,50 per kilo. Grote schol deed 16,-, groot middel eveneens 16,- klein middel 30,-, schol 1 29,- en schol 2 f 27,- tot f 16,-. Schar noteerde f 20,- tot f 16,- en bot f 20,- per kist van 50 kilogram. Voor de Woensdagmarkt is de markt ruim voorzien. Er zijn vier trawlers binnen. De Herman IJM 2 met 1300 kisten verse vis en 100 kleine kistjes haring, de Maria van Hattem IJM 10 met 1030 kisten verse vis, 99 kisten kleine haring en 30 stijve kabeljauwen en de Johannes Polderman IJM 20 met 550 kisten verse vis en 200 stijve kabel jauwen. De visserij om de Noord bleef vrijwel hetzelfde. Er werden dagvangsten van 200, 150 en 100 kisten hoops door de trawlers gemeld. Met de schelvisjacht loopt het bijzonder wisselvallig. Men vangt dit visje in scholen dan hier en dan daar in spokjes. De spanvissers in Breskens hebben nog altijd geen streep onder het haringseizoen gezet. De vang sten lopen echter terug. Gisteren deden zijn trekken van 20 en 10 kisten verse haring. De kotters langs de kust vingen 30 mijl Noordwest van IJmuiden 20 ki lo kleine tongen per trek. De motortrawler Claesje RO 46 komt waarschijnlijk over veertien dagen weer in de vaart. „Opzij mensen, Iaat die man nou een beetje ruimte om zijn lijntje uit te wer- pen". Met een stentorstem baant hoofd- j agent D. Duindam uit IJmuiden zich een weg door een kluwen van mensen, I die zich verdringen rond Cees de Lange, i Mathieu van Eysden en nog enkele le- I den van de Club der 100, die met een pietepeuterig botje staan te meten, al leen maar ten gerieve van de fotogra fen. Cees de Lange, als altijd adrem, reageerde met een: „Hoor daar, aspi rant Kaasjager. Hij heeft nog niet eens in de gaten, dat ik geen gracht, maar de hav enaan het dempen ben met pieren". Dat was de stemming, die Dinsdag heerste op de Zuidpier te IJmuiden, waar de Club der 100 de sluiting van het binnenwatervisseizoen vierde met een viswedstrijd. Ongeveer de helft van het aantal leden, her en der over het land verspreid, was komen opdagen en om acht uur zette in Amsterdam de file van wagens, onder aanvoering van clubvoorzitter Willem van Veenen- daal, koers naar IJmuiden. Om 9 uur draaiden de wagens het Plateau bij de Zuidpier op, waar burgemeester mr M. M. Kwint zich bij het gezelschap voegde en hen voorging naar IJmui- den's meest spectaculaire visgelegen- heid, de pier. De trouwe piervissers, die van de invasie gehoord hadden, waren met op zet wat vroeger gekomen, om hun vas te plekje niet door deze ééndagsvlin- ders bezet te zien. Maar op de ander halve kilometer lange pier was nog ruimte genoeg en al gauw hadden de vijftig zich geïnstalleerd. Wim Wama had zich triomfantelijk neergehurkt op een van de betonblokken en een vijftig meter verder stond zijn compagnon in de kunst (met snor), flegmatiek ge leund tegen een ander betonblok, sta rend naar de lijn, die in het woelige wa ter scheen verloren te gaan. Cees de Lange had de binnenkant van de pier gekozen. Hij was er niet gelukkig met zijn visserij. In het ver- zamelnetje lag troosteloos een flesje melk. Geen vis, zelfs geen visje. Hij heeft er tenslotte toch nog twee weten te verschalken. En dat mag wel een wonder heten, want hij had het eigen lijk veel te druk met grapjes maken met Max Tailleur, die hij zelfs nog aan het lijntje heeft gehad. Nou ja, een lijn aan de reddingsboei, waarin Max zich zekerheidshalve gewurmd had voordat hij zich op de glibberige betonblokken waagde. Om half 10 's morgens was de wed strijd begonnen met het afsteken van een vuurpijl, wat met een geweldige rookontwikkeling gepaard was gegaan. En om 1 uur werd het sein gegeven om er mee te stoppen. De blauwe club- vlag met in goud een vis en het getal 100. werd gestreken en snel naar het raadhuis van Velsen gebracht om daar uitgestoken te worden. En nadat het gezelschap in een van de paviljoens aan het strand nog een warme kop kof fie had gedronken, begaven ook de deelnemers zich naar Velsen's eerste woning voor een officiële ontvangst door het gemeentebestuur. Burgemeester Kwint vond het een plezierige bedoening dit heterogene ge zelschap te begroeten met een „dui zendmaal welkom". Al is Velsen's bur gemeester geen sportvisser, als jager en paardrijder weet hij wat het is te ver toeven in de vrije natuur. Al kon IJmuiden dan geen zalm en forel aan bieden, het zou toch wel een goede morgen geworden zijn, veronderstelde de burgemeester, die graag verbleef bi) de grote momenten van zijn ja gerssuccessen. Voorzitter Willem van Veenendaal vond die herinneringen zelf ook een grote rijkdom, maar hij hoopte toen, dat het nog vele jaren zou duren, voor dat zij er moe van de jacht, bij net haardvuur uitsluitend op aangewezen zouden zijn. Hij was verheugd nu ook eens op de pieren van IJmuiden ge vist te hebben, die hij de aorta van Amsterdam noemde en was nog meer te spreken over de ontvangst ten raad- huize, de eerste keer, dat dit het vis- college overkwam. Burgemeester Kwint reikte vervol gens hoofdprijzen uit. De ereprijs, een fraaie zuil, werd gewonnen door de heer R. Mijdema, die 13 visjes had ge vangen en daarmee zijn faam van bes te vanger hooghield. De eerste prijs, een werphengel met molen, ging naar de heer G. de Jong met een vangst van 12, de tweede prijs naar de secre taris der club, de heer C. Brink, met 11, terwijl de derde en vierde prijs ge deeld werd door de heren P. Ooms Jr. en N. de Vries, die ieder 8 visjes had den verschalkt. De burgemeester ontving even la ter uit handen van de heer Van Vee nendaal een dasspeld, een herinnering die hij meegenomen had van de vis wedstrijden op tonijnen, het vorig jaar in Nova Scotia gehouden. En nog later kon de voorzitter een tele gram voorlezen, ontvangen van het vliegtuig PH LTW, waarin gezag voerder Paap, ook een trouw lid van de Club der 100, van 6000 M. boven Tobroek, aan alle broeders in Petrus succes toewenste bij de afsluiting van het visseizoen. Om 4 uur dineerde de Club in hotel Duin en Kruidberg, waarbij ook het College van B. en W. van Velsen aan zat. Daarbij zijn nog een massa prijzen uitgereikt, waarbij het bijzonder gezel lig toeging en door middel van tele grammen kwamen er ook nog beste wensen binnen van andere leden, die eyenals hun medelid Paap, door hun Werk niet konden komen. En in IJmui den zijn gisteren weer heel wat hand tekeningen met genoegen bekeken. Cees de Lange was daarbij veruit favoriet. Horizontaal: 1. grote bijl; 4. sportarti kel; 7. knaagdier; 10. vlaktemaat; 11. zoals de akten, getuigen; 12. deel v. d. bijbel; 13. stuk hout; 16. model; 19. werelddeel; 20. geestdrift; 21. water in Duitsland; 23. pers. vnw.; 24. voorzetsel; 26. ivoor; 28. vis; 29. wandversiering; 30. indien. Verticaal: 1. deel der wet; 2. zuivel product; 3. heilige; 4. naaml. vennoot schap (Fr.); 5. gebogen; 6. klein beetje; 8. cijferen; 9. graag gezien; 14. onbep. telwoord; 15. familielid; 17. in orde; 18. zoogdier; 20. verharde huid; 22. dieren verblijf; 23. bijwoord; 25. schoenmakers werktuig; 27. naschrift; 28. naam van verschillende rivieren. Horizontaal: 1. grif; 4. briket; 8. ruk; 9. pret; 10. os; 11.' kram; 12. men; 13. slik; 14. hul; 15. Natal; 17. rijs; 19. leem; 20. dus; 21. be; 22. ark; 23. jam; 24. mos; 25. na; 26. bos; 27. Sara; 28. wol; 29. enorm; 30. nee; 31. U.L.O.; 32. vuilnis belt. Verticaal: 1. Groenland; 2. Rus; 3. ik; 4. brak; 5. rem; 6. it.; 7. ezel; 9. pril; 11. klam; 12. mus; 13. stek; 14. hijs; 16. aera; 17. rum; 18. Sesam; 20. das; 21. borrel- 23. jol; 24. Maó; 26. "bbèl; 27. sftob; 28. wei; 29. els; 30. nu; 31. ui. De befaamde „Club van Honderd', het „hoge college" van hengelaars, waarvan vele artisten en verschillende autoriteiten lid zijn, heeft Dinsdag het hengel- seizoen besloten met een zeehengelwedstrijd op de Pier te IJmuiden. Dat Cees de Lange eigenlijk geen mens is voor de hengelsport, bewijst dit plaatje, waarop we de bekende conferencier bezig zien om met een flesje melk van de eigen koe het eerste „scharretje", dat gevangen werd door de artisten- kapper Refel (L.) bij te laten brengen. In het midden de „automobieldokter" uit de artistenwereld, J. Meyer. Advertentie BEVAT VITAMINE C Op Zaterdag 19 Maart herdenkt mevr. E. Roest—Albers de dag dat zij 25 jaar geleden in dienst trad bjj de Ververij en Chemische wasserij, fa J. Lottgering, Amsterdamsevaart 30a, te Haarlem. Door haar functie van hoofdjuffrouw der fa briek 'en haar uitstekende omgang met het personeel geniet zij een prima repu tatie. 24 Maart zal de heer H. J. van Galen de dag herdenken, dat hij 25 jaren als ambtenaar werkzaam is in dienst van de gemeente Haarlem. De eerste 12 jaren werkte hij op het bureau van de Dienst der Werkloos heidsbestrijding daarna volgde zijn be- n-eming bij de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst, waar de jubilaris speciaal belast is met de loon administratie. Voorts geniet hij bekendheid in zijn kwaliteit van penningmeester van de R.K. Woningbouwvereniging „St. Bavo" in Haarlem-Noord. Morgen, Donderdag 17 Maart wordt in Café-Rest. Brinkmann een aanvang ge maakt met het tournooi om het hoofd klasse-kampioenschap biljarten 71/2, waar aan acht van de beste Nederlandse biljar ters deelnemen. In ons blad van Zaterdag j.l. hebben wij reeds uitvoerig dit belangrijke tour nooi aangekondigd en er rest ons thans slechts het program te publiceren. Donderdagochtend om 11 uur verzamelen de deelnemers zich bij Brinkmann waarna zij met het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond ten stadhuize door Burgemeester en Wethouders offi cieel zullen worden ontvangen. Hierna is er in Brinkmann om half een een geza menlijke lunch en om precies half twee begint het tournooi dat door burgemees ter mr P. O. F. M. Cremers zal worden geopend. Het programma van de eerste middagpartijen luidt: 13.30: Biljart I: Teegelaar—van Ooster- hout, Biljart II: De Kleine Jr.—Sweermg. 15.30: Biljart I: De Ruyter—Mol, Bil jart II: v. d. PolKobus. De avond-partijen vangen om half aebt aan De winnaars uit de middagpartijen spelen dan tegen de verliezers en na de avohdpartijen wordt het programma voor Vrijdag bekend gemaakt. De vier best ge plaatste spelers komen dan in het strijd- oerk tegen de vier laagst geplaatste spe- lers. In de Kroonzaal van Brinkmann zijn twee Wilhelmina Biljarts geplaatst. Er zijn tribunes gebouwd, die plaats bieden aan ruim 350 toeschouwers. Vooral voor de avondséances blijkt grote belangstelling te bestaan en men wordt dan ook aangeraden tijdig aanwezig te zijn. De Watertrappers zijn Zaterdag j.l. uitstekend voor de dag gekomen met haar waterpoloteams. Het eerste dames-zevental kreeg te gen H. V. G. B. I de overwinning niet cadeau. Gelukkig was Paula van Brug gen goed op dreef. Zij scoorde viermaal en legde daarmede de basis voor een 51 overwinning. De reserves van De Watertrappers trokken naar V. Z. V. I in Velsen. Na een spannende strijd zegevierden de Haarlemse dames met 53. D. W. T. 4 bleef bij deze successen niet achter. Een 51 zege op Hillegom I was het resultaat van een grote veld- meerderheid. Het treffen tussen D. W. T. 4 en Haar lem 3 in de vijfde klasse heren eindigde in een 1—1 gelijk spel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2