Flatgebouwen aan Dompvloedslaan te Overveen Rumoer in Haarlemse Ver. van Dierenbescherming Kath. bejaarden in Heemstede hebben een eigen sociëteit Twee dagen zal het in HAARLEM daveren van schallende muziek Indrukwekkend programma van De Haarlemse ring, die vooral in handen lag van de 100.000 bloemen Hoe spelen de R.K. clubs? Nieuwe voorstellen van huisartsen f10.000.- voor één minuut adverteren Engeland wint van Nw Zeeland PAGINA 3 WOENSDAG 16 MAART 1955 J. J. Delfos feestelijk gehuldigd HEEMSTEDE De brand in de Glasblazer- straat GROENTEHANDELAAR VRIJGESPROKEN CONTACT-AVOND ST. BAVOSCHOOL 11,80 per verzekerde Op Britse televisie VERDRONKEN Beurs van Amsterdam Beurs van New York R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK Medestrijder van Franco Tsjechische ambassadeur? Eerste testmatch VERBETERING KANAALWEG Haarlem wil zich weer op feestelijke wijze presenteren, wanneer in de bloembollentijd duizenden vreemdelingen de stad zullen bevolken. Haarlems Bloei heeft weer een attractief programma samengesteld, waarbij de „bloei Van Haarlem" ingeschakeld wordt om de stad op charmante en waardige Wijze te representeren. Bij een vorige gelegenheid hebben wij reeds bericht, dat het in de bedoeling ligt om verschillende malen bloemenmeisjes op straat te laten wandelen om burger en vreemdeling van een bloem te voorzien. Haarlems Bloei heeft daarom ongeveer 60 a 70 meisjes nodig, die op verschil lende middagen een paar uur vrij kunnen maken om haar stad deze joyeuze dienst te bewijzen. Zij kunnen zich daartoe opgeven bij het bureau van de Stichting en verondersteld wordt, dat de leeftijd van de gegadigden varieert van 1825 jaar. Voor de meisjes is een aparte kle ding ontworpen, welke dus uniform zal z\jn en die bestaat uit een witte pope- line blouse en een rode rok van zwa re popeline. Getracht zal worden ook voor bijpassende schoenen te zorgen. Zowel de rok als de blouse zullen voor zien worden van appliqué-tulpen en de meisjes zullen een bloem in het haar dragen. Het ligt in de bedoeling, dat de meis jes steeds met haar tweeën de stad in trekken. De een draagt een mandje met bloemen en de ander kan de bloem bij de voorbijganger opsteken, hetgeen eenvoudig geschiedt met een clips, waar op staat „Haarlem-Bloemenstad." De meisjes zullen hun vriendelijke werk doen in verschillende wijken van de stad. Haarlems Bloei reserveert er 10 voor het station en de parkeerter reinen aan de Grote Markt en de Tem peliersstraat.. Er zijn 8 meisjes bestemd voor Oost, ongeveer 24 voor het centrum, 8 voor Zuid, terwijl Noord er 16 toebedeeld krijgt. Haarlem Noord ziet dat aantal gaar ne uitgebreid en deze „wijk" zal ver moedelijk voor eigen rekening dat ook doen. Ook de andere centra kunnen dat na tuurlijk doen. Op een vergadering gis teravond, waar 12 winkeliersverenigin gen aanwezig waren, is men daarmee tenmiste accoord gegaan. Haarlems Bloei heeft alles op alles gezet om minstens 100.000 kortgesteel- de bloempjes te kunnen bemachtigen. Dank zij de medewerking van de fir ma's C. G. van Tubbergen Zn., A. Nijssen Zn. en P. Njjssen Zn. zal zij nu zeker over ruim 50.000 bloempjes beschikken. Met andere firma's is men nog in besreking om het nodige res tant aan te vullen, q Het eerste optreden van de bloe menmeisjes zal gemeenschappelijk zijn, wanneer zij 14 April met de Har monie „Canite Tuba" uit Lisse des avonds door de stad trekken. Deze harmonie komt om half negen in Haar- Gistermorgen heft het Gerechts- bof in Amsterdam de 45-jarige Haar lemse groentehandelaar W.v.d.B. die bp 8 October 1954 door de Haarlemse politierechter schuldig was bevonden aan de brand in de Glasblazerstraat, Waardoor twee huizen verloren gingen, en aldus conform de eis tot een boete van 40 gulden, subsidiair twaalf dagen hechtenis was veroordeeld, vrijgespro ken. De procureur-generaal bij het Hof mr J. Hoeffelman had vernietiging van het Haarlemse vonnis en vrijspraak geëist. Zondag 20 Maart VitesseTerrasvogels Alcmaria V.A.D.O. VelsenC.S.V. ArchipelTYBB SloterdjjkOnze Gezellen NAS—D.C.O. V.V.S.B.—Lisse T.H.B.—S.J.C. TeylingenD.O.S.R. Q.S.C.—Wijk aan Zee Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sport redactie van de N. Haarlemsche Crt., Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijs vraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor elke goede oplossing wordt één punt toegekend. Met betrekking tot het verzoek merkt het bestuur het volgende op. Nog afgezien van ue juridische onhoud baarheid daarvan, blijkt reeds uit de wijze waarop men haar gelanceerd heeft dat de bewering als zou de verkiezing der nieuwe bestuursleden niet op rechts geldige wijze zijn geschied, niet ernstig gemeend is. Immers, de bewering is eerste gedaan op de vergadering, hoe wel men de dag tevoren nog een brief had geschreven aan het bestuur, waar in evenwel met geen woord de ongeldig heid der verkiezing werd ingeroepen. De bewering is dan ook kennelijk en kel gelanceerd teneinde obstructie te kunnen voeren. Het betreft hier een aantal leden wel ker kern wordt gevormd door enige oud-bestuursleden die, hoewel zij uit eigen beweging bedankt hebben, zich niet wensen neer te leggen bij het door het bestuur vastgestelde beleid betref fende het beheer van het asyl. Vandaar dat niet alleen het aftreden der nieuwe bestuursleden wordt verlangd, maar van alle bestuursleden. Vóór de buitengewone algemene ver gadering zijn de leden in de gelegen heid geweest candidaten te stellen, maar van dje bevoegdheid is geen gebruik gemaakt, zodat de bestuurscandidaten gekozen zijn. In dien dit wordt verlangd, is het be stuur bereid volledig opening van za ken te doen, en het is er van overtuigd dat men na kennisneming van de feiten van zijn vertrouwen in het beleid van dit bestuur zal doen blijken, zodat dit met alle energie kan blijven werken aan de zorg voor het hulpbehoevende dier, en wekt dan ook alle leden die het waarlijk goed menen met de vereniging krachtig op de vergadering van 30 Maart aanstaande bij te wonen. De jaarvergadering van de Vereni ging tegen het Mishandelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken zal wor den gehouden op Woensdag 30 Maart te acht ure in café-restaurant Brink maan aan de Grote Markt te Haar lem. Op deze vergadering zal o.m. moe ten worden voorzien in een drietal va catures in het bestuur. Het bestuur is momenteel als volgt samengesteld: Mr W. Boers, voorzit ter, E. D. des Bouvrie, vice-voorzitter, S. Hillinga-Boersma, secretaresse, B. W. Lasschuit, penningmeester en J. C. Strebe-Langendonk, lid. Aan de beurt van aftreden is de heer Lasschuit, die zich niet herkiesbaar stelt. Ter vervulling van de opengevallen plaatsen in het bestuur heeft het be stuur als candidaten gesteld de heren G. J. H. Dreux te Haarlem, D. van der Grift te Haarlem en O.N. baron Groe- ninx van Zoelen te Aerdenhout. Door een tiental leden is het verzoek gedaan o.m. als punt op de agenda te plaatsen de aftreding van het gehele bestuur en het houden van een volko men vrije stemming, zulks „teneinde de rust en de goede sfeer in de vereni ging te doen terugkeren," daar „vele leden" van mening zouden zijn dat de nieuwe bestuursleden op de laatstelijk gehouden buitengewone algemene ver gadering niet op rechtsgeldige wijze zijn gekozen. Gelijk men zich zal herinne ren, is de laatste ook op de buitenge wone algemene vergadering beweerd. neer er moeilijkheden waren, mevrouw M. Kubatz-Brugman, die alle aanwezi gen uitnodigde, Woensdagavond op de bijeenkomst van de Kath. Vrouwenbe weging in Anno Santo te komen en de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer C. J. Selhorst die de leden aan spoorde, vooral donateurs aan te wer ven en de jongeren die thans op rozen zitten, er aan te herinneren dat zij ver plichtingen aan de ouderen hebben. Aan het slot van de avond werd be kend gemaakt, dat Vrijdagmiddag in Anno Santo wederom sociëteit is van 25 uur. De volgende week wordt er in het R.K. Jeugdhuis aan de Heren weg op Dinsdag en Donderdag sociëteit gehouden, ook weer van 25 uur. Onder zeer grote belangstelling van verschillende zijden werd Dinsdagmid dag in gebouw Anno Santo aan de Ach terweg de eerste sociëteit voor katho lieke bejaarden geopend. Onder de aan wezigen werden opgemerkt mevrouw M. KubatzBrugman namens de Katholie ke Vrouwenbeweging, de heer L. J. Flo- ris namens de Katholieke Arbeidersbe weging, de heer C. J. Selhorst namens de afdeling Haarlem van de Kath. Bond van Bejaarden, de beide pastoors Chr. v. Mierlo en H. A. J. Drost en vele bejaarden. Om half drie opende de heer Th. Lohman de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze en na allen welkom te heb ben geheten, moest hij tot zijn spijt mededelen, dat het gemeentebestuur verhinderd was, aanwezig te zijn. Hq drukte zijn grote vreugde en dankbaar heid uit voor de medewerking, die van vele zijden was ondervonden om de op richting van de sociëteit mogelijk te maken. Pastoor v. Mierlo gaf uiting aan zqn blijdschap over de volharding en de energie, waarmede gewerkt is om de ze eerste sociëteit in het leven te roe pen. Hij beloofde, ook namens pastoor Drost, alle mogelijke medewerking om te kunnen bereiken dat aan alle bejaar den een prettig en genoeglijk samen zijn wordt verschaft en hoopte, dat on der Gods zegen ook dit werk vrucht bare resultaten zou mogen hebben, waarna hij de sociëteit voor geopend verklaarde. Op verzoek van de voorzitter hield daarna pastoor H. A. J. Drost nog een zeer geestige toespraak, waarin hij meende, dat door de opening van deze sociëteit de bejaarden aan hun tweede jeugd beginnen omdat zij nu veel meer doel in hun leven hebben zodat feitelijk gezegd kan worden, dat hier een jeugd organisatie is opgericht. Hij prees het actieve bestuur voor alles wat het tot het oprichten heeft ge daan en twijfelde er niet aan of deze sociëteit zou in een grote behoefte voor- zien. De diocesane voorzitter van de bond, de heer J. Hezelaars, wees op de grote belangstelling die het streven van de bond bij het oprichten van sociëteiten ondervindt, getuige de brief die hij he denmorgen van minister v. Thiel, de mi nister voor Maatschappelijk Werk, ont ving, waarin inlichtingen werden ge vraagd omtrent het culturele werk dat in de 200 sociëteiten werd verricht die de bond thans heeft, een en ander in ver band met_ de aangevraagde subsidie. Uitdrukkelijk wees hij er op, dat men zich niet moet bepalen tot het geven van ontspanning, maar dat men de geest levendig moet houden door cultureel werk, filmmiddagen, toneelvoorstellin gen enz. Juist in deze dagen nu de geest van de mensheid zo vervlakt moeten de bejaarden ook op dit terrein het voorbeeld geven. Ook bij ziekte is het zaak elkaar te helpen, waardoor de noodzakelijke band ontstaat, die voor dit werk nu eenmaal nodig is. Daarna werd nog gesproken door mej. W Kortekaas, maatschappelijk werkster voor de beide parochies, die graag al le mogelijke hulp wilde verlenen wan- (Van een onzer redacteuren) De landelijke huisartsen vereniging heeft de ziekenfondsen een rapport aan geboden als grondslag voor de verdere onderhandelingen over de definitieve honoraria. Zoals bekend, bestaat hier over sedert 1 Juli 1953 een voorlopige regeling, gebaseerd op een jaarlijkse vergoeding van f 7.per verzekerde tot een maximum van 3.000 verzeker den en daarboven een vergoeding van f 5.In het rapport wordt met cijfer materiaal, dat o.m. ontleend is aan eni ge uitvoerige enquêtes, gemotiveerd hoe in de verschillende behoeften, zoals de huisartsen die zien, kan worden voorzien. Op basis hiervan achten de huisartsen het billijk een honorarium te ontvangen van f 11,80 per jaar per verzekerde tot een maximum van 2500 verzekerden en daarboven f9.per jaar, een en ander met ingang van 1 Juli a.s. Voor de periode van 1 Juli 1953 tot 1 Juli 1955 zijn afzonderlijke voorstellen geformuleerd. De Associated Broadcasting Company, een Britse televisiemaatschappij, die in Birmingham doordeweekse televisiepro gramma's zal uitzenden en weekeind- programma's in Londen, heeft zijn ad vertentieprijzen bekend gemaakt. Ad verteren is het duurste tijdens de uren op Zaterdag- en Zondagavond van acht uur tot half tien, waarop de meeste kij kers rond hun toestellen zitten. Dan kost een minuut zendtijd voor de „com mercial" 10.000 gulden, een halve mi nuut 7.000 gulden en 15 seconden 4.500 gulden. In Birmingham is de hoogste prijs voor de reclame door de week 5.000 gulden per minuut. Geschat wordt dat er in een pro gramma van één uur zes minuten recla me kan worden gemaakt. De inkomsten van 6.000 pond, die hieruit voort vloeien, zouden de commerciële tele visie-maatschappij meer dan tweemaal de som ter beschikking stellen voor hun top-programma's dan door de BBC aan de programmaleiding wordt toegemeten. Bij het rangeren van een goederen wagen te Zaandam is M. Akkerman, 59 jaar, gehuwd en vader van vijf kin deren, nabij de brug bij de Westzaner» dijk in het water geraakt en verdron ken. Om half zes hedenochtend moest Akkerman op zijn post zijn, doch hij verscheen niet. Vermoedens rezen toen, dat de man bij de brug, waar een goederentrein zou passeren, wel eens te water geraakt kon zijn. Gemeente en waterpolitie sloegen daarop aan het dreggen en later in de ochtend kon het stoffelijk overschot worden opgehaald. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 18/3 1 3% Ned. 1933 102% 3% Ned 1953 102ft 3% Ned. 1948 100% 3% pCt. Ned. 1950 100% 3(4 Ned. 1954 100% 31/4 Ned. 1955 100% 3-3% Ned. 1947 100% 100% 3 Ned. 62-64 oei. fee. 101% Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt. 100ft Ned. Handel Mij. cert. 228% A.K.U, 301% 312% Van Berkel's Patent 165 Calvé-Delft cert 259% Van Gelder 269% Kon. Hoogovens cert. 280% Unilever cert. 383% 396%' Ned. Kabel 264% Philips 351% 364 Nieuwe Philips' 342% 355 Kon. Petroleum 581% <08%' „Amsterdam" Rubber 112% 112% Holl. Amerika Liin 182% 184% Kon. Ned. Stoomb. MQ. 171 173", Ned. Scheepv. Unie 176% 180% H.V.A. 147% 148 Dell M0. Cert. 143ft 143 14/3 15/3 Anaconda Copper 48% 51% Bethlehem Steel 119% 122% Chrysler Corp. 67% 68% General Electric 48% 49 General Motors 90%, 93% Kennecott Copper 100 193 Montgomery Ward 75% 76% Radio Corp. 39% 41 Republic Steel 82% Royal Dutch 76% 81(4 Shell Union Oil 59% 61% Southern Pacific 54% 55% Southern Railway 77 Tidewater 26% 27% U.S. Steel 74% 75% ex dlv. Pastoor Chr. W. van Mierlo houdt een toespraakje bij gelegenheid van de opening van de eerste ka tholieke sociëteit voor bejaarden te Heemsfede. De Londense „Daily Telegraph" meldt, dat de Tsjechische ambassadeur in En geland, Josef Ullrich, wellicht in de loop van de volgende maand vervangen zal worden door de 42-jarige Tsjechi sche afgevaardigde en professor in de rechtswetenschappen Georg Hajek. Een dergelijke vervanging zou niet opzien barend zijn, wanneer het blad niet in een korte levensbeschrijving van Hajek vermeldde, dat deze een oud-Spanje- strijder was, die echter niet in de inter nationale brigade aan de kant van de republiek, maar aan de kant van Franco gestreden heeft. Een dergelijk verleden is voor een hooggeplaatst diplomatiek vertegenwoordiger van een communis tisch land op zijn minst verrassend te noemen. Het blad schrijft verder, dat hij de tweede wereldoorlog voor het groot ste deel in een Duits concentratiekamp heeft doorgebracht en dat hij daar als overtuigd communist uitkwam. „Hij spreekt vloeiend een half dozijn talen, is een knap Marxistisch theoreticus en bovendien auteur van politieke wer ken", aldus de „Daily Telegraph". Het Wqkcomité in Haarlem Oost houdt morgen zitting op de volgende adressen: Hofmeyerstraat 12, Spaarn- oogstraat 40, Vooruitgangstraat 19a en Cremerstraat 15. stad met een bezoek vereren. De onge- T 7 7 veer 60 Beierse muzikanten en volks- ■*- in het Concertgebouw. J J heer W. v. d. Peyl. is geschied in nauwe (Van onze cricketmedewerker) Engeland heeft niet veel moeite ge had om Nieuw Zeeland in de eerste der twee te spelen testmatches te slaan. Met 8 wickets bleven de bezoekers te Dunedin de baas. De cijfers waren aan de lage kant, veroorzaakt doordat een bowlerswicket werd aangetroffen. Zowel voor, als tijdens de duur van de match heeft het zwaar geregend, twee van de vijf speeldagen gingen daardoor verloren. De belangstelling is, niettegenstaande het slechte weer, overweldigend geweest en bijeen werd de match door meer dan 60.000 toe schouwers bijgewoond. De tweede test match wordt 25 Maart a.s. te Auckland gespeeld. In de le innings maakte Nieuw Zee land (door Engeland ingezonden) een totaal van 125 runs, waarvan Sutcliffe 74 en Rabone 20. Tyson 323; Stathem 4—24; Bailey 2—19 en Wardle 1—31. Engeland antwoordde met 209 voor het verlies van 8 wickets. (Graveney 41, Hutton 11, May 10, Cowdrey 42, Simp son 21, Tyson 16 en Wardle 32 n.o.). Na twee dagen wachten op beter weer, sloot Hutton hedenmorgen zijn eerste innings op onveranderd totaal, waarna Nieuw Zeeland in de 2e innings voor 132 runs aan de kant zat. Van 67 voor 1, werd het 98 voor 5, doch all out voor 132. Tyson nam 416, Statham 130, Wardle 241 en Appleyard 219. De benodigde 49 runs scoorde Engeland hierna voor het verlies van de wickets van Hutton en May. De eindscores waren: Nieuw Zeeland: 125 en 132; Engeland: 209 voor 8 en 43 voor 2. De gemeenteraad van Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude komt Dinsdagavond 22 Maart 's avonds om 7.15 uur in openbare vergadering bijeen. Voorge steld wordt o.m. f 81.000 te voteren voor de verbetering van een gedeelte van de Kanaalweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3