Pleiter: „Uit niets is gebleken dat dokter cyaankali toediende" Philips had recordjaar in 1954 aldus ir. Otten PANG r Mens of Wolf SCHEEPVAART BERICHTEN 1 W asmaehines Stofzuigers Mij wielen Verdachte op de sitting aanwezig *Öe ttets/iapmnfr van c&mste tang. naar Consumptie in 1954 gestegen 526ste STAATSLOTERIJ 4e Klas 15e lijst J „PERICLES" JAAR BUITENLANDSE REIZEN Al onze touringcars vertrekken uit Haarlem Rijwielhuis „Wilhelmina" WOENSDAG 16 MAART 19S3 PAGINA 4 Berkelse moordzaak voor Hoge Raad Prachtige noodlanding van Italiaans piloot Mary Dresselhuys en A. Viruly getrouwd Luisterbijdrage betalen zonder goede ontvangst? Zaak voor Hoge Raad Radio-detailhandel: Excessieve kortingen komen weinig voor Bromfietser verongelukt door A. Rutgers van der Loeff-Basenau Vooral van duurzame goederen Kijkgeld en financiële draagkracht Beurtvaartschipper nog zoek MARKTBERICHTEN J. M. SEGAAR Donderdag 17 Maart HEROPENING SIGARENMAGAZIJN Mevrouw, (heus, U doet een goede keus!) LINCOL Linoleum en meubelwas slijpen polijsten met REISBUREAU „EUATU"-HAGENUUW Waarom nog huren als hei Uw eigendom wordi voor 12.— per week Holland Electro en Ruton f 1.60 per week vanaf f 2.S0 per week. (Van onze Haagse redactie) „Uit het arrest van het Gerechtshof is niet gebleken dat dokter O. aan zijn vrouw cyaankali heeft toegediend", al dus het voornaamste argument dat Dinsdag door mr S. van Oven naar voren werd gebracht bij de behandeling van de zaak van de Berkelse arts in cassatie voor de Hoge Raad. Tot veler verrassing was O., de tweemaal tot levenslange gevangenisstraf veroordeel de arts uit Berkel, bij deze zitting aan wezig. Voor deze zitting bestond, evenals dit bij de eerste behandelingen van deze zaak het geval was, zeer grote publieke belangstelling. Reeds een uur voor de aanvang stonden enkele mensen op de trappen van het gebouw van de Hoge Raad, een rij, die gestadig aangroeide, totdat tegen elf uur een grote massa halsreikend uitzag naar het uur waar op de deuren zouden openzwaaien. Enkele minuten voor het begin der zitting kwam O. onder begeleiding van twee wachtmeesters van de Rijkspolitie de zaal binnen. Zonder op of om te zien nam O. plaats op dezelfde plaats van waaraf hij ook de behandeling van zijn zaak voor het hof heeft gevolgd. Enkele getuigen in deze rechtszaak te gen de Berkelse arts waren ook nu aan wezig. „Bij velen bestaat er twijfel over de schuld van de verdachte in deze ge ruchtmakende zaak," aldus ving mr Van Oven zijn toelichting op de cassa- tiemiddelen aan. „De feiten in deze zaak zijn niet klaar en helder, terwijl op verschillende punten tweestrijdigheid in de verklaringen van de deskundigen is gebleken." In de cassatiemiddelen werd achter eenvolgens aangevoerd dat niet bewezen zou zijn, dat de veroordeelde zijn vrouw de cyaankali heeft toegediend, dat hij haar dusdoende van het leven heeft be roofd, en dat het onderzoek van het hof nietig is geweest, omdat de getuige- deskundige prof. Grevenstuk niet tij dens de gehele behandeling aanwezig is geweest. Wat nu het eerste cassatiemiddel be treft, uit geen der getuigenverklarin gen blijkt dat zich in het kopje dat dr O. zjjn vrouw enkele uren voor haar dood overhandigde, cyaankali bevond, laat staan een dodelijke dosis van de ze stof. Wel blijkt uit het arrest van het hof dat na het innemen van de poeder een vergiftigingsverschijnsel is opgetreden, hetwelk na twee uren de dood van de overledene tengevolge heeft gehad. Maar of dit door cyaan kali is gekomen? Dit is niet bewezen, meende de raadsman, die deze stel ling verdedigde aan de hand van de getuigenverklaring van de «choon- moeder van dr O., zijn dienstbode, zijn moeder en aan de hand van zijn eigen verklaring. Nu vinden wij in de verklaringen van de schoonmoeder verschillende punten die juist tot twijfel omtrent de schuld van verdachte aanleiding geven Mr. van Oven lichtte dit toe met en kele opmerkingen van deze getuigen, opgenomen in het proces-verbaal van de terechtzitting van 10 November van het vorig jaar, die lijnrecht met elkaar in tegenspraak zijn Uit het enkele feit dat verdachte zijn vrouw cyaankali zou hebben toege diend kan niet volgen dat hij aldus de dood heeft bewerkstelligd. Immers de hoeveelheid cyaankali die was toege diend staat niet vast. Van een dodelijke dosis blijkt uit het arrest niets. Volgens prof. dr. Steenhauer is in de maag on geveer 21 milligram cyaankali gevon den. Dit is op zichzelf te weinig. De minimum hoeveelheid is zeker 60 milli gram. Dr. Hulst heeft verklaard dat het kopje kinine op zichzelf de in de maag van de verslagene gevonden hoeveelheid vocht niet kan verklaren. Er kan haar dus wel degelijk iets anders zijn toege diend dat de dood heeft veroorzaakt dan alleen het kopje met water, waar van de toediening dodelijk zou zijn ge weest. Het Hof kon niet volstaan met te beslissen dat het geven van een in jectie met morphine niet is komen vast te staan en van een herstel van mevr. O. niet is gebleken. Het Hof had moe ten beslissen of deze feiten positief ont breken. Ten aanzien van het tweede cassatie middel zei mr. Van Oven, dat eerst een verstikking is opgetreden, die tot ge volg had dat na twee uur de dood in trad. De bewerkstelliging van de dood wordt hier dus alleen verklaard als ge volg van de toediening van die cyaan kali Nu treft het dat in de subsidiaire tenlastelegging wordt gesproken van een gevaarlijke dosis cyaankali terwijl hier daarvan in het geheel niet wordt gerept Ei is slechts bewezen verklaard dat verdachte het opzet had zijn vrouw te dodeni en dat zij tengevolge van de toegediende hoeveelheid cyaankali, die op zichzelf niet eens dodelijk behoefde te zijn, is overleden. Het staat overi gens ook in het geheel niet vast dat de cyaankali, die zich in het kopje zou hebben bevonden, inderdaad de dood heeft veroorzaakt. In het derde en laatste cassatiemid del stelde mr. Van Oven, dat het Hof heeft gehandeld in strijd met art 319 van het Wetboek van Strafvordering, hetgeen nietigheid van het onderzoek en van de daarop volgende beslissing tengevolge heeft. Een van de belang rijkste getuigen, prof, Grevenstuk na melijk, is bij enige zittingen van het Hof niet aanwezig geweest omdat hij geen oproep daartoe had ontvangen, terwijl wel zeven andere getuigen a charge waren opgeroepen. In deze zaak, aldus de raadsman, zjjn de deskundi genverklaringen van het allergrootste belang en het was dus zeker nodig dat een deskundige als prof. Grevenstuk, die op vele punten van mening ver schilde met zijn collega's, als getuige bij de hele behandeling aanwezig was. Na het pleidooi van mr. Van Oven deelde de procureur-generaal jhr. mr. L. van Asch van Wijck mede, dat hij over veertien dagen conclusie zal nemen. -rr— Twee overlevenden van de atoombomaanvallen op Japanse steden aan het eind van de tweede wereldoorlog brengen op het ogenblik, vergezeld van twee vrouwelijke Japanse doktoren, een bezoek aan honden. Deze foto toont de twee vrouwen, terwijl zij tezamen met hun begeleidsters langs Buckingham Palace wandelen. Van links naar rechts ziet men: mevr. Shinobu Hizume een 52-]ange huisvrouw uit Hiroshima; mej. Kikeu Thara, een 43-jarige onderwij zeres uit Nagasaki; dr Kimiko Honda en dr Sugiko Yamamoto. Zij verblijven in honden, om ondervraagd te worden door doktoren, die de uitwerking van atoomexplosies onderzoeken. Mevrouw Hizume verloor bij het bombardement op Hiroshima vier leden van haar gezin, waaronder haar echtgenoot. Alle 19 passagiers en de bemanning van een Dakota der Italiaanse lucht macht liepen niet meer op dan de schrik van hun leven en wat onbetekenende schaafwonden toen de piloot een prach tige buiklanding uitvoerde en zijn in vlammen gehulde toestel op twee mijl van het vliegveld Eastleigh btf Nairobi neerzette. De piloot wist een meester lijke buiklanding te maken op een on effen, met bomen en stronken bezaaid terrein en op slechts weinige meters afstand van een aantal hoogspannings kabels. i Het toestel was slechts kort tevoren van Eastleigh opgestegen voor een vlucht naar Mogadishoe. Nog geen kwartier was het toestel in de lucht, toen een van de motoren uitviel. De pi loot deelde onmiddellijk per radio aan het vliegveld mee, dat hij terugkeerde en zou trachten een noodlanding te ma ken. Hij kon het vliegveld echter niet meer bereiken, daar ook zijn tweede motor uitviel. Nauwelijks had het toe stel de grond geraakt of de vlammen sloegen er uit. Zodra het tot stilstand was gekomen verlieten de passagiers in allerijl, maar gedisciplineerd het toe stel, waarna de bemanning volgde. (UP) Gistermorgen is op het stadhuis te Amsterdam het huwelijk gesloten tussen de actrice Mary Dresselhuys en de schrijver-vlieger A. Viruly. Tijdens de halfjaarlijkse bijeenkomst van de raad van bestuur der Philips Gloeilampenfabrieken met de perso- neelsraad dezer onderneming heeft ir. P. F. S. Otten medegedeeld, dat het jaar 1954 alle voorafgaande recordjaren heeft geslagen, zowel wat betreft de verkopen als de exporten en de pro ductie. In totaal gezien zijn alle gestel de doeleinden verwezenlijkt, ondanks het feit, dat deze belangrijk hoger la gen dan wat in het voorafgaande jaar was verwezenlijkt. Sprekend over een aantal aspecten van de welvaartsstijging beklemtoon de ir Otten nadrukkelijk, dat de loons verhoging inderdaad de werknemers werkelijk ten goede moet komen, daar zij anders geen zin heeft. Prijsstijgin gen dienen derhalve te worden voor komen door een grotere productiviteit, alleen in dat geval is onze werkgele genheid in dat opzicht veilig gesteld, aldus ir Otten, die tenslotte met vol doening vaststelde, dat het dank zij de productiviteitsverhoging in de Philips'- bedrijven tot dusverre niet nodig is ge bleken de prijzen van de artikelen te verhogen. Ir Otten heeft ook nog het probleem van de woningnood ter sprake ge bracht. Hij verklaarde het persoonlijk niet eens te zijn met de opvatting, dat een doelbewuste verruiming van het aantal bouwvakarbeiders werkloosheid voor deze groep werknemers op langere termijn zal gaan betekenen. Hij achtte het probleem van de woningnood zo ontstellend, dat men alle middelen te baat dient te nemen om dit sociaal Advertentie Lel op de naam RANG op het beschermende omhulsel DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.30 huisvrouw, 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 de ant woordman, 11.15 dansmuz., 11.45 caus., 12.00 twee piano's, 12.25 In 't spionnetje, 12.33 lichte muz„ 12.50 bedrijfsleven, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.25 lichte muz., 13.55 koersen, 14.00 hoorspel, 14.40 klari net en piano, 15.10 zieken, 16.00 gram., 16.15 voordr., 16.30 lichte muz., 16.55 gram., 17.00 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 jeugd, 18.30 lichte muz., 19.00 kleuters, 19.05 brief uit Lon den, 19.10 cabaret, 19.30 orgel, 19.45 bui- tenl. overz., 20.00 nieuws, 20.05 act., 20.15 oratorium, 21.25 licht progr., 22.05 dans muz., 22.40 sport, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.20 gram., 9.00 vrouw, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 klein omr.koor, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc., 12.33 Wij van het land, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 piano, 13.45 gram. NCRV: 14.00 gram., 14.20 amus.muz„ 14.45 vrouw, 15.15 kamermuz., 16.00 prot. pr., 16.30 Radio Philh. sextet, 17.05 jeugd, 17.35 gram., 17.40 koersen, 17.45 gram., 18.10 lichte muz., 18.30 piano, 18.45 Leger des Heilskwartier, 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 discussie, 19.35 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. progr., 22.00 tijd- schriftenkron., 22.10 gram., 22.20 orgel, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m.: 14.20 amus.muz., 20.15 conc., 22.45 theaterork. en koor. BSC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 ork.conc., 13.45 ork.conc., 16.00 amusjnuz., 16.45 lichte muz., 17.45 ork. conc., 18.30 pianospel, 18.45 mil, ork., 23.20 amusjnuz. 0.20 amus.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 ork.conc., 13.15 ork cone., 16.00 filmmuz., 16.25 kamermuz., 19.15 ork - conc., 22.10 lichte muz., 23.00 koorzang. 23.15 gevar. muz., 0.25 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.l 12.30 operamuz., 14.05 recital, 16.45 ka mermuz., 18.00 ork.conc., 20.00 ork.conc. 23.00 moderne muz. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 piano en orgel, 14.00 Engelse les, 14.15 meisjeskoor, 14.30 Franse les, 14.45 meisjeskoor, 15.00 strijk kwartet, 16.02 strijkkwartet, 20.15 symph.- ork. en solist, 22.15 zang en piano. 484 m.: 15.00 ork.conc., 16.05 lichte muz., 22.15 De Muziekdoos. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws, Feiten v. d. dag en Engelse literatuur geschiedenis. (Op 224 m.). WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 17.00-17.30 V. d. kind. 20.15 Act. 20.30 Spiegel der kunsten. 20.55 Film. 21.05 Film. 21.20 Pauze. 21.25 Gevar. progr. kwaad te bestrijden. In verhouding tot de andere vormen van bedrijvigheid in Nederland was er zijns inziens in de bouwvakken geen verbetering in de pro ductiviteit te bespeuren. Hij achtte zulks een bedenkelijk ver schijnsel. Ir Otten betwijfelde sterk of bij het huidige tempo inderdaad in 1963 een eind zal zijn gekomen aan de wo ningnood. Althans zeker niet in Eind hoven, waar men ieder jaar een nog grotere achterstand 'krijgt. Men zal aan dit probleem dan ook nog meer aandacht dienen te besteden. Ir Otten dacht in dit verband in de richting van verbeterde systemen voor montagewoningen. De raad van bestuur gaat na of nog langs andere weg op korte termijn in de behoefte aan woningen kan worden voorzien. De rechtbank te Leeuwarden heeft indertijd G. J. te Goutum (Fr.) ver oordeeld tot een boete van f25.subs. 10 dagen wegens het niet voldoen van de luisterbijdrage, terwijl hij wel in het bezit was van een radio-ontvang toestel. J. meende, dat hij tot die be taling niet verplicht was aangezien hij de uitzendingen van de regionale om roep Noord niet kon ontvangen. Deze zaak is Dinsdag door de Hoge Raad behandeld. Er werd niet in ge pleit. De procureur-generaal conclu deerde tot verwerping van het door J. gestelde cassatieberoep. De Hoge Raad zal 22 Maart arrest wijzen. De Nederlandse Vereniging van Ra dio-detailhandelaren heeft medegedeeld, dat zij met de vaststelling van de door fabrikanten en importeurs vastgestelde bruto-verkoopprijzen niet de minste be moeienis heeft. Wel beoogt zij hand having van deze prijzen door de han delaren. Vanzelfsprekend is in deze prijzen ook een bepaalde winstmarge voor de han delaar gereserveerd. Ook deze wordt echter uitsluitend door de leverancier vastgesteld. De excessieve kortingen blijken bij een nader onderzoek ver houdingsgewijze slechts in enkele ge vallen te zijn voorgekomen, waarbij dan nog tevens de vraag blijft in hoeverre deze gevallen betreffen de opruiming van zg. overjarige toestellen, welke door de handel tegen prijzen worden uitver kocht, die ver liggen beneden de voor heen door de leveranciers vastgestelde prijzen. Overigens komen transacties met deze kortingen zeker bij 4400 van 4500 aan geslotenen bij de N.V.R.D. nimmer voor. Wat tenslotte betreft de onderhande lingen met de minister van Economi sche Zaken over prijzen en rabatten van de radio-ontvangtoestellen, waarbij ook de N.V.R.D. vertegenwoordigd is, kan het hoofdbestuur verzekeren, dat de vereniging alles doet en ook zal doen om het zijne bij te dragen wat redelij kerwijze mogelijk is om aan gegronde klachten tegemoet te komen. In de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam is de 54-jarige tekenaar M. W. H. de Gorter op zijn bromfiets door een auto aangereden en zo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. 8) II Er waren zeven dagen voorbij gegaan. Het halve dorp was inmiddels leeg ge lopen, mee gevlucht met de schare doortrekkende vluchtelingen. De pa niekstemming werkte als een aansteke lijke koorts, bijna niemand beheerste zich, niemand gaf zich ten volle reken schap van wat hij deed. De bagage waarmee men zich belaadde was vaak belachelijk, geborduurde sofakussens werden meegenomen, terwijl pannen en ketels werden achtergelaten. Kleine kin deren kregen vrachten te dragen die ze wel een half uur konden torsen, maar zeker geen dag en nog minder vele, vele weken. Want waar zou de zwerf tocht een einde nemen? Niemand wist waar hij heen trok. Sommigen hadden vaag in het hoofd: die of die tante daar of daar, maar of daar nog iemand leef de binnen de vier muren van het eigen huis, wist niemand. Het was een vluch ten in het wilde weg, het was vaak krankzinnigenwerk. Maar misschien was het ook krank zinnigenwerk te blijven waar men was en af te wachten wat gebeuren zou. Ve len, die te zeer gehecht waren aan huis en hof of enig ander bezit, bleven met de moed der wanhoop. Ze konden zich niet losmaken. Maar ondertussen maak ten ze elkaar gek met griezelverhalen. Erlof liep met grote ernstige ogen door het dorp en bleef met open mond staan luisteren naar wat men elkaar opgewonden vertelde. Soms begonnen de mensen opeens te fluisteren en dan wist hij dat dèt de allerergste verha len waren. Hij troostte zich met zijn ko nijn, want moeder werkte in het door gangshuis voor vluchtende kinderen en had geen tijd voor hem. Tante Pfeiffin- ger lag de hele dag op bed, kwam al leen 's avonds op om op de vleugel te spelen en Annchen, die oude trouwe, deed de hele tijd raadselachtige bood schappen. Erlof hield zijn klein konijntje onder zijn buis, hij wist dat het anders niet mocht van moeder, omdat het slecht voor het dier was, maar hij wist ook dat moeder hem deze keer de warmte en troost van het eigen konijn tegen zich aan wel zou toestaan. Hij stond op een morgen tegen de muur van een geel geverfde lemen schuur geleund. De zon had de muur verwarmd en terwijl hij met de ene hand het konijn onder zijn kiel onder steunde, zocht hij met de palm van zijn andere hand de rustgevende warmte van de ruwe wand. Er kwamen twee kleine meisjes op hem af, het waren vluchtelingen, zij droegen blauwe hoofd doeken, die te groot waren, en tussen zich in hadden ze een rieten mand waarin kippen waren, de bruine veren staken er uit, maar er was geen bewe ging in, zo dicht zaten ze op elkaar ge propt. Boven op de mand was een cru cifix gebonden en er onder bengelde een aluminium waterketel. „Waar kom jij vandaan?" vroegen ze Erlof. „Ik woon hier." „Waar ga je heen?" „Ik blijf hier." „Maar als de Russen komen, steken ze een bajonet dwars door je heen. Wij gaan naar de Amerikanen, die geven je chocola." „Dat moet je dan maar doen," zei Er lof trots. „Ik hou niet van chocola." De monden van de kleine meisjes vielen open. Ze keken elkaar aan met een ruk van het hoofd zodat hun blon de vlechtjes heftig begonnen te benge len. „Hij houdt niet van chocola," zei den ze tegen elkaar. Erlof keek hen strak aan en zei: „Hoeveel kippen heb je in die mand?" „Vijf." „Leven ze nog?" Het ene meisje haalde de schouders op, het andere zei: „Als ze niet meer leven, eten we ze op." „Ik hou ook niet van kip," zei Erlof. Hij kon de kleine meisjes, die maar tegenover hem bleven staan, niet uit staan, maar hij wist niet wat hij doen moest. Toen sloeg hij beide armen om zijn konijn, dat zacht en warm tegen zijn blote borst voelde, hij spoog naar opzij op de grond, draaide zich een kwart slag om en marcheerde weg zo als hij nog nooit gemarcheerd had. School was er al niet meer sinds een week. Hij was er op een dag gekomen met zijn tas op de rug en had alles vol vluchtelingen gevonden. Er heerste een Babylonische spraakverwarring, Duit sers, Polen, Tsjechen, Bohemers, Gali- ciërs, alles sprak, ratelde, zuchtte, huil de en vloekte door elkaar. Het stonk er, de mensen hadden geen ruimte en geen gelegenheid zich behoorlijk te be helpen, de meesten betwistten elkaar de plaats die ze innamen. Kleine babies krijsten, twee poezen mee op de vlucht, totdat ze zouden worden dood geslagen en opgegeten kwamen miauwend om zijn benen strijken. Een klein meisje van een jaar of zeven met grote zwarte ogen zat onbeweeglijk met een verguld kooitje tussen haar opge trokken knietjes, er zaten twee groene, in elkaar gedoken vogeltjes in, al even roerloos als zij. Hij wilde haar iets geven, want zij zat er zo eenzaam, er was niemand die zich met haar bemoeide. Hij nam uit zijn schooltas een potlood en gaf het haar met uitgestrekte arm. Zij had het genomen zonder iets te zeggen en het stijf rechtop in haar handje gehouden. Toen had zij langzaam geglimlacht, maar tegelijk waren er tranen geko men, die dik en traag over haar wan gen rolden. Hij was even blijven kij ken, maar toen had hij zich omgedraaid en was weggehold. Moeder had het steeds zo druk, er kwam geen eind aan de kindertranspor ten, het was niet te begrijpen waar ze overal vandaan kwamen. Troepen vluch tende soldaten hadden kleine kinderen bij zich, er kwamen over de Tsjechi sche grens onder leiding van vijftien-, zestienjarige meisjes dozijnen kinderen, allen door de ouders, die zelf niet weg konden, naar het Noorden gestuurd. Er kwamen zigeunertroepen, die een- en twee-jarige kinderen inleverden in het Kinderheim, de kinderen waren hun meegegeven of ze hadden ze gevonden Er kwamen vluchtelingen, zelf ouders van kinderen, die een hele tros vreem de kinderen bij zich hadden, onderweg opgedaan, zwervend en verlaten. De meesten zeiden geen ouders meer te hebben of niet te weten waar ze wa ren. De oudere kinderen werden door gestuurd met de grotere transporten, die de eerste dagen nog met trein, de laatste dagen te voet en met alles wat wielen had waren weggetrokken. (Wordt vervolgd) Volgens gegevens van het C.B.S. bedroeg de waarde van de totale consumptie tij dens het vierde kwartaal 1954 in Neder land 125 tegen 111 in het vierde kwartaal 1953, hieruit hlijkt dat het consumptiepeil ongeveer met 12*4 pet. gestegen is, het geen mede een gevolg is van de twee loon- rondes die in 1954 hebben plaats gevon den. Over het gehele jaar gerekend steeg het consumptiepeil met ruim 10 pet. vergele ken bij dat van 1953. De hoeveelheid goederen is volgens het indecijfer minder snel toegenomen aan gezien de prijzen in 1954 met ca. 4 pet. zijn gestegen. De hoeveelheid steeg derhalve in het vierde kwartaal 1954 met ruim 7 pet. t.o.v. het vierde kwartaal 1953 en met bij na 6 pet. in geheel 1954 t.o.v. 1953. De groep duurzame consumptiegoederen komt boven het algemene cijfer uit. Hier blijkt de consumptie met bijna 18 pet. te zijn toegenomen in het vierde kwartaal 1954 vergeleken met het vierde kwartaal 1953. Aangezien de prijsstijging bij deze groep ruim 2 pet. bedroeg steeg de hoe veelheid verbruikte goederen met ruim 15 pet. (basis 1951 100). (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft de Tweede Kamer terzake van het kijkgeld voor de tele visie medegedeeld dat hij niet nu reeds aanleiding ziet gebruik te maken van de mogelijkheid tot het geven van vrij stellingen voor sommige bezitters van televisietoestellen. Wel is hij bereid in het concept besluit, dat als basis moet dienen voor de komende Televisiewet, een artikel op te nemen, waarin wordt vastgesteld dat vrijstelling van kijkgeld zal worden verleend niet alleen uit hoof de van functies of werkzaamheden, maar ook van geringe financiële draag kracht. Van de Beverwijkse beurtvaartschip per J. Duiker, wiens beurtvaartschip onbemand en met verhielde stuurhut in de Oude Houthaven te Amsterdam werd aangetroffen, ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Men vermoedt dat het schip in aanraking is gekomen met een der bruggen en dat de schipper over boord is geslagen. Een scheepsbotsing schijnt uitgesloten te zijn, daar in dat geval directe hulp zou zijn geboden. MAÏSTERMIJNMARKT R'DAM 15 Mrt. Mrt. 26,45. Mei 26.821/2, Juli 26.60, Sept. 26.45. 15 Mrt. SlotnoteringenMrt. 26.35, Mei 26.70, Juli 26.35, Sept. 26.20. VEEMARKT ROTTERDAM 15 Maart. - Aanvoer in totaal 5402. Vette koeien 700. Gebruiksvee 1123 (856 t.b.c.-vrij). Vette kalveren 50. Graskalveren 193 (186 t.b.c.- vrij). Nuchtere kalveren 2709. Varkens 160. Biggen 110. Paarden 147. Veulens 11. Scha pen of lammeren 155. Weide-zuiglamme- ren 5. Bokken of geiten 36. Vette koeien prijs in cents per kg, resp. Ie, 2e en 3e kw. 256—270 230—250 200—220, vette kalve ren 300—325 280—295 230—260, slachtpaar- den 220 205 190. Graskalveren, prijs in gul dens per stuk resp. Ie, 2e en 3e kw. 325 250, 170, nuchtere kalveren 44 40 36 biggen 62 52 42, schapen 135 120 90, lammeren 130 110 95, kalf- en melkkoeien 1050 900 750, vare koeien 700 625 550, vaarzen 650 550 450, pinken 400 300 250. KAASMARKT BODEGRAVEN 15 Maart. Aanvoer 12 partijen. Notering: eerste kwa liteit f 2.302.39, extra kw. f 2.44. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN - 15 Maart. Aangevoerd: 156 vette varkens. No tering: lichte varkens f 1.701.82, slagers varkens f 1.85—1.89, zeugen f 1.55—1.65. Voorts aangevoerd 37 nuchtere kalveren. Notering: nuchtere kalveren, (levend) f30 45, nuchtere kalveren (slacht) f 90110. VEEMARKT OSS, 15 Mrt. Aangevoerd 512 biggen in prijzen van f 4565. Handel levendig. Slachtvarkens 210 stuks, prijs p. kg geslacht gewicht f 2.082.32. VEEMARKT GRONINGEN 15 Mrt. Aan voer 4296 stuks. Resp. eerste soort, tweede en derde soort; kalf- en melkkoeien f 900 —925, f 800—850, f 625—700, kalfvaarzen f 650750, f 450550, voorj. kalvende koeien f 900—925, f 800850, vare koeien f 625700, f 475—550, stieren f 2.45—2.50, f 2.10—2.30 per kg slachtgew., kalveren en pinken f 150 —380, slachtvee f 240—250, f 220—230, f 180 200, nuchtere kalveren f 2048, weide- schapen f 85125, vette lammeren f 85120, vette schapen f 95—140, loopvarkens f 65 90, biggen f 4853, f 4045, vette varkens f 1.761.78, f 1.50—1.68 per kg levend ge wicht, zouters f 1.65—1.70 per kg lev. gew. VEEMARKT DOETINCHEM 15 Maart. - Aangevoerd 2860 stuks vee. De prijzen be droegen: kalf- en melkkoeien f 600925, kalfvaarzen f 575825, guste koieen f 450 625, guste vaarzen f 500—600, pinken f 325 425, graskalveren f 225275, vaarskalv. f 65 100, nucht. kalv. f 3545, schapen f 95 110, lammeren f 6590, biggen f 4555, lo pers f 6075, dragende varkens f 340—410, werkpaarden f 650—775, alles per stuk. Vette kalveren: eerste kwal. f 2.252.55 per kg lev. gew., tweede en derde kw. f 1.802.20 per kg lev. gew. Slachtveeprij- zen: eerste kwal. f 2.55—2.72 per kg gesl. gew., tweede en derde kwal. f 2.15—2.50 p. kg gesl. gew., worstkoeien f 1.952.10 p. kg gesl. gew., slachtpaarden f 1.401.60 p. kg gesl. gew. HOGE PRIJZEN t ƒ10.000 9603 ƒ5000 6384 ƒ1500 14401 ƒ1000 4794 6894 14347 14407 14930 15893 16060 17128 17437 19607 21537 400 1368 1451 1889 2014 2354 3555 4677 4862 5462 7835 10126 ÏIS?4^^28^8539 200 1657 1718 2321 2952 3099 3297 3505 4513 5166 5473 5710 5877 „7?9L 8292 8579 8967 9052 9650 10303 11044 11794 11813 12463 13150 13372 13680 110J1 14982 15072 15145 15579 15809 16390 16693 17125 17303 17824 17840 18387 20018 20412 21909 1116 217 604 628 2191 316 981 995 3151 152 934 4066 262 846 869 5029 090 731 801 «081 113 609 717 7011 032 901 907 8196 249 9021 171 534 628 10215 251 767 850 243 294 312 364 513 656 666 668 700 858 372 389 410 581 708 PRIJZEN VAN 524 560 562 877 740 776 777 344 404 482 515 592 605 685 932 463 465 916 920 119 140 823 978 163 381 779 909 106 192 910 285 300 293 324 670 678 308 337 901 960 474 530 713 940 969 488 506 523 737 759 771 581 684 716 411 416 458 550 576 603 913 226 307 482 543 702 895 379 421 456 341 410 426 745 797 814 359 398 432 729 785 493 497 504 868 884 919 499 723 755 11089 503 12125 556 13186 14005 560 15078 992 16003 519 17252 674 18051 774 19105 803 20017 996 21051 NIETEN: 215 264 343 358 373 376 383 404 460 561 580 600 605 635 753 156 198 223 250 269 366 383 498 553 579 752 756 987 217 309 322 450 594 653 692 843 850 061 116 133 276 314 421 446 481 482 644 667 695 700 779 877 914 977 094 289 429 432 485 560 766 836 888 133 185 282 334 399 424 468 487 516 546 575 576 590 725 752 850 939 980 377 468 471 493 541 555 572 579 616 779 817 985 054 114 154 334 462 487 633 661 719 820 968 991 109 160 179 188 199 253 365 595 671 967 255 276 561 629 700 838 899 913 971 113 284 446 493 592 831 886 976 1009 050 231 246 441 480 833 834 2018 084 226 251 585 590 771 772 3022 042 286 291 369 432 772 794 4007 020 231 233 475 510 763 765 994 997 6011 072 264 291 502 512 832 844 961 976 6018 027 338 354 548 555 641 653 818 831 7045 075 339 460 599 601 844 847 8004 066 274 281 437 511 820 823 9084 105 300 310 589 596 936 951 10017 027 245 339 547 587 834 835 11008 028 108 131 068 081 268 281 496 580 856 876 093 099 253 360 595 615 868 890 078 133 292 302 470 493 860 862 031 053 241 291 532 562 769 800 121 129 285 308 612 644 910 920 113 136 395 439 628 673 916 935 136 161 321 330 523 570 865 903 119 147 299 321 605 611 809 867 138 157 316 387 693 777 938 943 139 163 510 568 697 698 949 994 164 210 345 351 593 675 945 962 160 161 330 364 664 723 918 931 178 215 411 430 793 832 990 997 181 222 571 582 733 755 263 270 358 360 688 766 181 195 443 466 724 749 943 984 080 109 148 150 167 190 224 248 332 337 349 385 400 402 409 495 558 590 619 654 666 708 720 781 846 848 870 886 912 918 941 951 032 133 364 399 558 561 657 672 832 833 136 181 462 479 629 716 944 949 085 087 286 287 514 515 843 880 123 145 336 425 597 672 975 979 039 044 345 428 596 626 863 882 031 035 151 200 139 177 400 441 592 605 676 686 922 929 183 246 491 525 722 732 128 139 330 331 520 603 907 932 165 167 505 540 727 767 985 060 074 435 446 635 677 884 903 040 063 285 301 201 261 454 494 612 629 724 729 971 264 268 530 570 743 747 303 315 523 533 635 637 774 789 309 325 581 592 821 829 174 198 237 271 347 363 373 387 628 701 723 804 937 940 950 969 178 222 240 287 547 549 558 565 859 878 881 917 097 129 219 241 452 462 472 546 710 775 806 827 923 968 969 989 098 099 100 103 304 318 362 382 441 474 701 776 971 979 12019 032 203 284 490 498 676 689 13015 027 247 262 572 591 788 823 14013 023 249 289 395 410 594 597 768 774 911 949 15128 140 388 398 481 518 672 699 833 869 16099 125 570 610 870 891 17021 024 295 298 436 453 631 661 18005 014 214 255 427 463 608 617 19028 085 227 230 568 582 801 805 30004 015 247 251 426 427 826 827 21013 061 267 281 476 485 828 893 497 531 552 784 791 826 980 033 055 059 290 292 304 537 545 563 797 801 809 031 035 089 276 417 478 599 623 725 919 920 934 055 095 106 300 301 356 443 521 523 623 626 640 791 797 819 953 955 970 171 180 210 401 424 436 520 521 557 702 731 748 937 958 969 139 216 245 617 676 683 956 985 088 118 155 299 320 322 519 547 587 685 722 723 015 036 057 275 285 288 467 483 540 741 751 824 129 131 142 285 299 312 590 634 639 841 863 923 020 026 029 281 282 327 468 575 630 831 863 911 079 081 142 291 317 356 507 520 551 896 910 914 572 625 644 837 873 876 068 104 106 355 380 405 565 585 657 810 920 956 111 151 153 480 491 518 738 754 763 944 994 111 149 169 357 369 375 528 541 564 652 668 701 824 843 876 993 15000 220 250 275 454 456 462 569 570 607 779 793 805 997 256 331 335 762 766 768 156 189 191 329 343 368 589 593 607 920 928 963 068 138 183 301 325 352 542 545 555 868 886 897 146 156 164 328 358 359 648 651 707 939 102 108 151 328 348 361 633 654 730 931 947 958 165 168 182 362 370 388 553 603 645 961 978 987 661 700 885 950 148 196 413 440 667 672 970 994 162 224 531 570 768 786 203 246 388 389 568 592 743 763 900 901 309 351 476 484 614 637 812 823 371 547 796 816 2^6 270 384 410 620 630 983 191 210 374 378 574 586 898 992 171 214 378 480 725 747 218 246 391 401 784 796 998 235 237 399 418 691 815 ADINDA t. 16 te Surabaja. AMERSKERK 16 te Port Said. AMOR 16 te Burriana. ARENDSKERK p. 16 Sabang n. Colombo. BALI 16 te Sorong. BILLITON 16 te Basrah. CALTEX DELFT t. p. 16 Bordeaux naar Rotterdam. CALTEX PERNIS t. p. 16 Malta n R'dam. CALTEX UTRECHT t. p. 16 Kp. Finist. n. Sidon. INDRAPOERA p. 16 Daedalus n. Djeddah. JOH. v. OLDENBARNEVELT p. 16 Böne naar Prt. Said. KARIMATA p. 16 Ouess. n. A'dam. KIELDRECHT 16 te Aden. KOTA AGOENG p. 16 Pt. Sudan n. Suez. LIEVE VROUWEKERK p. 16 Kp. St. Vine, n. Mars. MARISA t. p. 16 Bahrein n. Madras. MITRA t. 16 te Fremantle. MODJOKERTO 16 te Surabaja. MYONIA t. p. 16 Kingston n. Geelong. NIEUW HOLLAND p. 16 Gladstone n. Sur. PAPENDRECHT t. p. 15 Kp. St. Vine. n. Prt. Said. PEPERKUST p. 16 Dungen. n. A'dam. PRINS WILLEM III p. 16 Dover n. Oslo. PRINS WILLEM IV p. 16 Dungen. n. Tamb. RIOUW p. 16 Semarang n Tj. Priok. SOMMELSDIJK p. 16 Kp. Guardefui naar Belawan. STAD BREDA p. 16 Mogadiscia n. Mombasa. STAD HAARLEM p. 16 Terschelling naar Narvik. TABINTA 16 te Cheribon. TJIPANAS 16 te Port Elizabeth. TOMINI p. 16 Malta n. Prt. Said. IJSSEL p. 16 Ouess. n. Antw. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ARTEMIS 15 te Bremen. ABBEKERK 15 te Suez. AMSTELLAND 15 te Santos. AMSTELVAART p. 15 Bermuda n. N. OrI. ATAS p. 15 Dungen. n. A'dam. AMSTELDIEP 15 van Antw. n. Bremen. AGAMEMNON 15 te Curasao. AKKRUMDIJK 16 te New York. ALBLASSERDIJK 15 te Bremen. ALTAIR 15 te Antwerpen. AMBIORIN p. 15 Burlings n. Algiers. ANNENKERK 15 te Takubar. ALUDRA p. 15 Kp. Bougaroni n. Lissabon. ALIOTH p. 5 Fern. Noronha n. Gdynia. ALCYONE 15 te Bahia. CASTOR 15 van Trinidad n. Londen. CLEODORA 15 te Abadan. CONGOSTROOM 15 te Freetown. CALLISTO p. 15 Scilly n. Hampton Roads. CALTEX THE HAGUE p. 15 Ouess. n. R'ci. DRACO 15 te Famagusta. ELMINA p. 15 Vliss. n. A'dam. ELSENBURGH p. 15 Dungen. n. Casabl. EOS p. 15 Dungen. n. Antw. ERINNA 15 te Pladju. ESSO DEN HAAG 16 te Antwerpen. ENGGANO p. 15 Kuria Muria n. Sue» FLEVO p. 15 Ouess. n. Bordeaux. FELIPES p. 15 Djakarta n. Surabaja. FALCO p. 15 Kp. de Gata n. Genua GORDIAS p 15 Algiers n. Lissabon. GUINEEKUST 15 te Abidjan. HECTOR 15 te Cartagena. HAULERWIJK p. 15 Kp. Bougaroni n. Tui\ HOUTMAN 15 te Soerabaja. IVOORKUST 15 te Takoradi. ILOS p. 15 Kp. St. Vine. n. R'dam. JAGERSFONTEIN 15 te Antwerpen. JUPITER 15 te Thessaloniki. KOTA GEDE p. 15 Perim n. Suez. KREBSIA p. 15 Bahia n. Montev. KALABAHI 15 te Donggala. KOR ATI A p. 15 Rio Grande n. Curasao. KENIA 15 van A'dam n. Curasao. KOROVINA p. 15 Mangalore n. Eahaheel. LAAGKERK 15 te Madras. LEMSTERKERK p. 15 Kp. Böne n. Kopen» LAURENSKERK 15 te Rangoon. LAWAK 15 te Mombassa. LINGE p. 15 Las Palmas n. R'dam. MACUBA p. 15 Sabang n. Pladjoé. MARKEN p 15 Dover n. Hampt. Roads. MENTOR p. 15 Str. Jucatan n. Maracalb MARKELO p. 15 Burlings n. Liverpool. MANOERAN 15 te Soerabaja. MAT ARAM 15 te Pladjoe. MURENA p. 15 Okinawa n. Singap. MAETSUYCKER 16 te Freemantle. NIGERSTROOM p. 15 Las Palmas n. Dak» OUWERKERK p. 15 Finist. n. Duink. ONDINA 16 te Singap. OOSTKERK 15 te Cebu. OMALA 15 van Singap. n. Pt. Darwin. POELAU LAOET 15 te Tegal. PR. WM. GEORGE FRED. p. 15 Lands F» naar Antwerpen. PRINS PHIL. WM. 15 van Duink. n. Gra» venchos. POSEIDON 15 van Maracaibo n. Barranq. ROSA 15 te Guadeloupe. ROTULA 15 te Lissabon. SIAOE 15 te Tanga. STR. MAKASSAR 15 te Mauritius. SALLAND p, 15 Burlings n. St. Vine. SIBEROET 15 te Penang. SOESTDIJK 15 te Newport News. SLOTERDIJK p. 15 Abaco n. Houston. TANKHAVEN I 15 te Tg. Oeban. TASMAN 15 te Singap. TARA 15 te Montev. TIBA 15 t° Bremen. TIBIA p. 15 Pt. Sudan n. R'dam. TJIPONDOK 15 te Belawan. TELAMON p. 15 Kp. Hatteras n. Baltimore, TAWALI 15 te Bahrein. THELIDOMUS 15 te Punta Cardon. TRITON 15 te Jeremie. TAMO p. 15 Rio de Jan. n. R'dam. TARAKAN 15 te Semarang. TERNATE 15 te Cheribon. VAN HEUTSZ 15 te Mahe. VAN LINSCHOTEN 15 te Accra. WATERMAN 15 van Pt. Sato n. R'dam. WILLEM RUYS 15 van Suez n. R'dam. WELTEVREDEN 15 te Pt. Swettenham. WESTERTOREN p. 15 Fortaleza n. Kaapst. WICKENBURGH 15 te Duink. ZEELAND 15 van Suez n. Calcutta. ZUIDERKRUIS 15 dw. St. Helena n. Wal. visbaai. In plaats van kaarten Met grote dankbaarheid ge ven wij kennis van de ge boorte van onze dochter, die bij de H. Doop de namen ontving BERNADETTE THERESIA H. Groskamp J. C. Groskamp- Rozenhart Haarlem, Coornhertstraat 3. 16 Maart 1955. ARTS PRAKTIJK HERVAT STUYVESANTSTRAAT 31 Aanbevelend, D. WOELINGA Vraagt TJw leverancier een doos Met deze was brengt U een filmlaag op de meu belen en linoleum. Houtworm verdwijnt waar LINCOL verschtfnt VOOR HET en van GEREEDSCHAPPEN en INSTRUMENTEN (ook me dische) is het beste adres: Zuidam, Veeneburgerlaan 23, Hillegom, Boekingskantoor voor Haarlem e.o.t NASSAULAAN 74 - TEL. 0 2500-10454 Vraag ons JUBILEUM-REISPROGRAMMA Alles zonder vooruitbetaling of banktussenkomst. Alléén bij: KROCHT 6—8 t.o. HEMA - TELEFOON 10353 Maak 's AVONDS gebruik van onze RIJWIELLAMPJES-AUTOMAAT WIJ HEBBEN GEEN COLPORTEURS I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4